r Pop op do plaat op-de-centen zitter 9 Toerisme Toeristen belasti ng loopt uit de hand I Olietoeslag: reisbureaus verwachten grote chaos lekker thuis zélfgebakken Verfijnd griezelen in 'The Other' da's pas patat S FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK door Willem-Jan Martin John Lennon valt tegen Week weg vaak nog goedkoper dan weekend straks automaat Van Heek Scholco (textiel) verwacht gelijke winst Ambassadeur in Chili op ministerie Filmbeeldjes DERK DE VRIES 14 QLW/KWAjRTET VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973BINNENLAND T11/K15 (ADVERTENTIE) De organisatie van recreatie-onder nemers, de Recron, is verontrust ,over het dreigende 'uit de hand lo pen van de toeristenbelasting'. Zij vindt, dat in vele gemeenten de be lasting (normaal een kwartje tot veertig cent per nacht per persoon) te drastisch en te willekeurig wordt verhoogd. Er zijn gevallen bekend, waarin van het ene op het andere seizoen een verhoging van zestig procent werd ingevoerd. Even ontevreden is de organisatie over het steeds in omvang toene mende verschijnsel, dat gemeenten ondernemers dv/ingen die belasting gelijk voor een heel seizoen te in nen. Dit laatste geldt met name voor die terreinen, waar plaatsen voor stacaravans worden verhuurd. Op verscheidene terreinen op de noord-Veluwe ('t is maar één voor beeld) wordt de recreant, die een vier-persoons caravan wil plaatsen zelfs al verplicht per jaar 125 gul den te betalen. Heeft men een cara van voor meer dan acht personen, dan is dat bedrag zelfs al tweehon derd gulden. Dit ongeacht het aantal personen, dat er gebruik van maakt en ongeacht het aantal dagen, dat erin wordt doorgebracht. De Recron heeft geconstateerd, dal om administratieve rompslomp te vermijden in veel gemeenten ge makshalve maar wordt uitgegaan van een jaarlijks verblijf van negen tig dagen. Een periode waarover de recreant van tevoren moet betalen. De Recron noemt de duur van deze periode in volstrekte tegenstelling tot de praktijk. 'In verreweg de meeste gevallen worden door de re creant veel minder dagen in de cara van doorgebracht. Wij vinden het daarom een zeer onredelijke zaak, dat hij het volle pond moet betalen'. Trouwens, zegt de Recron, ook de ondernemer zelf is vaak de dupe van dit systeem. In veel gevallen wordt hij verplicht het volle bedrag voor al zijn plaatsen tegelijk te vol doen. 'De gemeente gaat er dan van uit, dat hij dat bedrag wel kan ver halen op de huurders. Dat Is na tuurlijk een totaal scheve voorstel ling van zaken omdat geen enkel be drijf het hele jaar door een bezet ting van honderd procent heeft. Ge middeld komt men niet hoger dan 60 procent'. De Recron, die het vreemd vindt, dat de consumentenorganisaties hier nog niet in zijn gesprongen, noemt deze ontwikkeling verontrustend on bepleit bij de gemeente behalve ma tiging ook een meer uniform systeem. 'Wij ervaren het als on rechtvaardig, dat nog steeds met verschillende tarieven en systemen wordt gewerkt. Daarmee is nóch de ondernemer nóch de recreant ge baat'. 8 John Lennon weer zo'n nummer in de breedte dat sterk aan Imagina doet denken, de nodige punten aan, maar dan is het wel afgelopen en blijft de aanwezigheid van vaagheid en gezweef de resterende muziek hinderlijk teisteren. Ondanks Sneaky Pete, ondanks Jim Keltner, ondanks Dr. Winston O'Boogie Los Paranoias, maar vooral cndanks John Lennon zelf. Niet leuk is ook QUADROPHENIA (Track Deluxe Double 2644 001), een nieuw ambitieus projekt van het kaliber Tommy uit de koker van Pete Townshend en THE WHO. Fraai verpakt, met een schitterend fotoboek, en geperst in twee stuks vinyl, gaat het dit keer niet over een doofstomme en blinde Pin Ball Wizzard, doch betreft het de geschiedenis van de puber Jimmy in de tijd dat het Verenigd Koninkrijk beheerst wordt door de tegenstelling tussen Mods en Rockers, waarbij vooral de badplaats Brighton het nogal eens moet ontgelden. Jimmy i.s een Mod en rijdt dus op een scooter, maar behalve dat heeft'ie problemen thuis, gaat het op school niet best, belandt hij dus in een fabriek, waar het ook niks is (Dirty Jobs) en wordt hem tct overmaat van ramp zijn vriendin afhandig gemaakt door een of andere 'handsome'. Dat doet de deur dicht en de held breekt er uit. Was het totzover wat thema betreft allemaal best in orde, de 'oplossing' die Townshend uit de hoed tovert is in al zijn vaagheid bedenkelijk en op zijn minst onbevredigend: met een gestolen boot belandt de jongen tenslotte op een rots en begint een periode van voornamelijk navelstaren. (Love Reign O'er Me). Maar vervelender is eigenlijk de grote wijzo oeverloze muzikale brij, waarin Townshend zijn verhaal heeft verpakt Er valt een ontstellend gebrek aan puntigheid (toch anders niet een van The Who's zwakste stellingen) en een overmaat aan theatrale momenten te noteren. Townshend is hier wel èrg druk in de weer met allerhande synthesizers, en voorzover deze de bcel niet vervlakken en elk gaatje volproppen, is er altijd nog het slagwerk van Keith Moon, die hier alle registers (vooral onnodige) opentrekt en elke nuance weghamerl in een vloed van pauken- en trommelslagen. En dan heb ik het nog niet eens over zwelgeffekten als obligaat zeegeruis, onweer en bliksem en meer van dat soort zaken, die moeten verduidelijken hoever we met het verhaal gevorderd zijn. Vervolgens enig zangtalent uit de Asylumburelen. Linda Ronstadt, die ooit nog eens de Eagles (jawel!) als begeleiders gekregen zou hebben, en Jarkson Brouwne, die met Eagles' Glenn Frey de prima song Take It Easy schreef. Je zou er haast wat van gaan denken met al die Eagles (Linda's producer John David Souther heeft ook nog eens een ferme hand in het Eaglesrepertoire). maar zowel Do'nt Cry Now als Fcr Everyman, de elpee van Jackson Browne, zijn weinig opzienbarende platen. Muzikaal gaat het allemaal wel, de nummers zijn niet slecht en vooral bij Linda Ronstadt is een macht aan begeleidend talent aanwezig. Maar het is vooral de zang als zodanig die deze platen op den duur onuitstaanbaar maakt. De jongelui scoren hoog in de sektor kraak-noch-smaak, een vlak geluid, waarmee ze weinig meer doen dan hun lesje afdraaien, ik bedoel The Fast One, I Believe In You en Desperado (Linda) of Take It Easy (Jackson) zijn prima nummers, maar ik hoor ze duizend keer liever van de auteurs cq. co-auteur plus vrienden (Take It Easy).Aan de staart van het peloton bungelt dan nog Fleetwood Mac met Mystery To Me. Ik heb hem vijf keer gehoord, maar ik weet eigenlijk niet meer wat er op staat. den. Dat blijkt wel als men brochu res van vanaf Brussel vertrekkende bureaus als Sunair, Broere en Chris- toffel vergelijkt met die van de bu reaus, die Schiphol als thuisbasis hebben. Reisbureaus verwachten een grote administratieve chaos als gevolg van ie recent opgelegde prijswijzigingen. \Tog maar juist was de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR) met het ministerie van economische zaken een prijsver laging (het effect van de revaluatie) overeengekomen of de oliecrisis diende zich aan met het gevolg, dat iedereen, die na 1 december per vliegtuig op vakantie gaat een olie toeslag moet betalen. Hoe die twee wijzigingen moeten worden verrekend, is in de reiswe reld nog een punt van discussie. Zoals bekend, was het aanvankelijke plan de vliegreizen met één procent te verlagen, de busreizen met twee procent en de treinreizen met drie procent. Daartegenover komt nu een olietoeslag van 10 tot 25 gulden per passagier te staan (het laagste be drag voor bestemmingen al3 Oosten rijk en het hoogste voor, bijvoor beeld, de Canarische eilanden). Het meest voelt men er in de reis wereld voor het revaluatievoordeel tje uit te betalen op de plaats van bestemming en de olietoeslag te in nen bij vertrek op Schiphol. NOG DUURDER Een touroperator: 'We weten nog niet precies hoe we hier uit moeten komen: dit wordt straks een enorme chaos. Temeer omdat we niet weten of dit wel de laatste verhoging zal zijn. We houden er ernstig rekening mee, dat er de komende maanden nog meer verhogingen zullen vol- door Dick Ringlever gen. Het is niet onmogelijk, dat overwinteraars, die voor lange tijd wegblijven, straks bij terugkomst opnieuw extra moeten betalen om dat de brandstof dan opnieuw duur der is geworden'. Dat op den duur ook de busreizen en wellicht ook de treinreizen duur der zullen worden, wordt in de reis wereld waarschijnlijk geacht. Deze verhoging zal echter een aanzienlijk minder schokkend effect hebben dan bij de vliegreizen, waar de prijs van de brandstof een veel grotere in vloed heeft op de totale kosten. Zo als bericht, is de prijs van vliegtuig- benzine per 1 november met dertig procent verhoogd. De vorige keer kondigden we het reeds met enige aarzeling aan: het wordt vandaag beslist geen vrolijke aflevering (dus wie zijn opgewekte humeur niet grondig verknald wenst te zien, doet er goed aan op dit punt het lezen onverwijld te staken). Er is werkelijk geen plaat bij, die onverkort aangeraden kan worden, sterker nog, het vijftal dat hier besproken gaat worden kan wat mij betreft zó weer retour afzender. En dat met de decemberfeesten in het vooruitzicht, waarop menig popvriend zijn 'buddie' (vriendin, vader, moeder etc. )toch graag met een aardig muziekje had bedacht. Dat zit er dus niet in. Heden. Neem bijvoorbeeld JOHN LENNON. Na twee fantastische werkstukken als een gelijknamige eerste post-Beatle-eruptie en Imagine, vormt MIND GAMES (Apple 5C 062-05491) een onverwachte en geduchte tegenvaller, die muzikaal zo min als qua teksten het hoogstaande peil van zijn voorganger kan benaderen. Om bij het laatste te beginnen. Lennon formuleert hier ongewoon slap, geen tekst treft zoals anders door een kernachtige woordkeus. Voorts beweegt de tekst zich inhoudelijk ook op een bedenkelijk nivleau. Zijn politieke stukken blijven steken in de slogans, terwijl de afdeling-love een mengseltje herbergt van uiterst wazige visioenen (Out The Blue. Mind Games, Intuition) en cp zijn minst genante prietpraat richting Yoko, welke overigens met sukses buiten de studio gehouden kon worden, al zal dat dan niet, zoals de platenfirma weet te melden, gebeurd zijn doordat John haar persoonlijk op het toilet had opgesloten. Hoe dan ook, aan de teksten valt weinig lol tc beleven. Muzikaal gezien heeft de elpee iets meer in petto. De opening, Mind Games, is althans van Imagine-kaliteit, gedragen, beheerst gegarandeerd en voorzien van een een uitstekende hartverscheurende 'bridge' flove is the answer.etc.). Verder dragen ook Tight A$, een aanstekelijk swingende rocker, en Aisumaisen (I'm Sorry), Om even over na te denken: als u nou tóch nog wat vrije dagen achter de hand hebt en voor relatief wei nig geld de grens over wilt voor een zonretourtje, minivlugje en royal weekend, bekijk de reisbureaubro chures dan vooral kritisch en verge lijk. Niet alleen de bureaus, maar ook de bestemmingen. Dat kan tientjes sparen en zelfs voor hetzelf de geld een langere vakantie ople veren. Meest opvallend bij zo'n vergelijking is, dat men met korte weekeindreis- jes naar de grote Europese hoofdste den (Londen, Parijs, Wenen, Kopen hagen en Sofia zijn er maar een paar van) over het algemeen niet al leen verhoudingsgewijs maar ook ab soluut meer geld kwijt is dan voor een hele week vakantie. Om maar één voorbeeld uit én van de bro chures te noemen: vijf dagen Mallor- ca wordt daarin aangeboden voor 237 gulden (alleen huur apparte ment), terwijl voor drie dagen We nen (logies met ontbijt) 311 gulden wordt gevraagd. Voor buitenstaan ders een raadsel, voor insiders géén geheim: dat zit 'em nog steeds in de (erg gecompliceerde) KLM bescher mende spelregels van de Rijkslucht vaartdienst. Hoewel de RLD dit jaar wat soepe ler is (fan vorige jaren en de drem pels voor de reisbureaus heeft ver laagd, is wel gebleken, dat de touro perators met deze regeling nóg niet helemaal tevreden zijn omdat veel reizen in feite nog tientjes goedko per zouden kunnen worden aangebo- Zélf thuis patat friet bakken naar eigen smaak: haal zo'n zak voorgebakken Dam-Friet in huis even frituren enhet hele gezin kan smullen! Dam-Friet is een diepvries- produktvan Dam-Chips en verpakt in 't zakje met de rode ruit. i j»ECHT Wanneer een proef met ffltskaartenautomaten goed bevalt, 4 de NS vanaf 1977 op grote schaal in den lande automaten gaan j ^ihakelen. Op den duur kan men o? een gewoon spoorkaartje dan al- fl nog maar bij de automaat te- J 4t. Rond 1975 wil men circa 70 au- |aten verspreid over het land plaat- om ervaringen op te doen. Slaagt proef dan gaat men uiteindelijk 5? automaten aanschaffen, exclusief 55 op de meer secundaire lijnen. Op -<>; manier zou men 700 man perso- _|l kunnen uitsparen, aldus NS. ENSCHEDE Tot en met eind sep tember van dit jaar is de omzet van Van Heek-Scholco Textielfabrieken ex clusief dochtermaatschappijen, 13 pet. hoger geweest dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De in dat tijdvak behaalde winst was eveneens hoger, hoewel hierop enkele extra voorzie ningen ten bedrage van ƒ300.000 ge troffen moesten worden. Het totale resultaat voor 1973 is gezien de hoge katoenprijzen moeilijk te voorspellen. Het bestuur rekent op een gelijke winst als over 1972. Als men verfijnd wil griezelen en tegelijk een bitterzoet heimwee voelen naar een vrij recent verleden (zo omstreeks het midden van de jaren dertig) kan men bij 'The Oother' terecht. De film begint als een idylle: het jon getje Miles Perry speelt in het lande lijke Connecticut op een warme zo merdag met zijn tweelingbroer. Hij is omgeven door familieleden, maar de grote, sterke kracht in zijn leven is zijn grootmoeder van Russische af komst. Zij speelt 'het spel' met hem: hij concentreert zich zo sterk op een boom, een bloem, een vogel of een mens dat hij wordt waaraan hij denkt. Maar allengs duiken er geheim zinnige, morbide, bovennatuurlijke dingen op in het natuurlijke leven van alledag. Er is een gouden ring met een val- kenkop die angst aanjaagt, en een pakje in blauw papier. Een neefje komt ongelukkig aan zijn eind, een buurvrouw sterft van schrik, Miles' moeder, toch al een schaduw van zich zelf na de dood van haar man, wordt door een val invalide, een pasgeboren kind sterft een gruwelijke dood. De grootmoeder komt, te laat, tot het be sef dat zij met gevaarlijke dingen heeft gespeeld en de jongen emotio neel te sterk heeft gebonden. Ze neemt maatregelen, maar het drama is dan al in volle gang. Er komt nog een climax aan het eind, maar dan is alles, helaas, allang tot melodrama ge worden, met donder én bliksem en lachwekkend theatraal getier. Jam mer, want Robert Mulligan's film be gint lang niet slecht en de broertjes Chris en Martin Udvarnoky doen het best in de hoofdrollen] W. Wielek-Berg (Den Haag-Krlterion, 14 Jr.) 'Buskando' kan wel discussies loswoelen René van .Nie was, voor Sticusa. naar de (nog) Nederlandse Antillen en ging daar op zoek Buskando in het Papiamentu naar de geest van be vrijding, die lang geleden de slaaf Toela al tot verzet tot in de dood dreef. En hij vond er, op alle zes ei landen, zo goed als niets van. Nog steeds niet. Eddy Kelly, een Antilliaan, speelt de man die overal zoekt en vraagt. Er is wel een oude neger die nog een ver haal kan vertellen over de slavernij, er zijn oude slavenhuisjes bewaard ge bleven als monument, maar het leven en de blanke overheersing zijn, in we zen, weinig veranderd. René van Nie, en zijn cameraman Rob v.d. Drift vonden daar, met een ironie, de film beelden voor. Van Blanken op Saba, die er in hun afzondering als 'ras' ook niet op vooruit zijn gegaan. Van Amerikaanse toeristen, die daar er gens in een winkeltje dat New Volen- SANTIAGO De Nederlandse ambas sadeur in Chili, L. J. Goedhart, heeft op het ministerie van buitenlandse za ken in Santiago een gesprek gehad met de chef van het protocol, Tobias Barros, naar de ambassadeur zei 'uit sluitend over protocollaire zaken'. Naar verluidt zou het gesprek éven- wel voornamelijk het manifest van de Chileense communistische jeugd. Dit manifest is geschreven door de voor malige afgevaardigde mevrouw Gladys Marin, die gastvrijheid op de Neder landse ambassade geniet. De tekst van het maniefest is op de één of andere manier naar het buitenland gesmok keld en de Chileense junta verdenkt er mogelijk de Nederlandse ambassa de van hiervoor diplomatieke kanalen te hebben gebruikt. De vrouw, die zondag in een zieken huis werd gearresteerd, waarbij het tot een gevecht kwam tussen de Zweedse ambassadeur en de juntapoli- tie, blijkt de Uruguese mevrouw Mir- ta Fernandez de PucUrull te zijn. De politie zocht een andere vrouw, maar die bleek al gevangen te zitten. Me vrouw Pucurull zal het land mogen verlaten. De secretaris-generaal van de buiten de wet gestelde communistische par tij, Luis Corvalan is overgebracht naar het gevangeniseiland Dawson, dat in het uiterste zuiden ligt. In zijn gezelschap bevinden zich ex-mi nister Ramirez, de voorzitter van de radicale partij, Anselmo Sule en Ca- mino Salve, exparlementslid voor de radicale partij Chris Udvarnohy dam heet klompen en molentjes ko pen. Van de verering, met vlaggetjes of een standbeeld, van ons konings huis. En van jonge mensen, die van Toela niet willen weten, en onder Ne derland willen blijven. Vaak zijn die filmbeelden, naast of te genover de tekst, welsprekend voor de goede verstaander. René van Nie zocht dan ook maar 360 meter film uit 5500 meter opnamen. Meer dan een indruk kan zo'n korte film, over een zo'n uitgebreid gebied met zeer verschillende bewoners, en proble men, niet zijn. Maar met dat zoeken naar de geest van Toela, en niet naar louter mooie toeristische plaatjes, kan de film wel discussies loswoelen. B. Huising De Cobra: vol van 't bekende geweld De Cobra is de bijnaam van een der Orsini's die in Bangkok toevallig net niet wordt doodgeschoten, terwijl in Marseille zijn hele Corsicaanse familie al is afgemaakt door de zakelijke en politieke concurrenten. Behalve zijn verraderlijke oneerbare schoonzuster dan. Maar zijn vrouw en zijn dochter tje worden ook vermoord. Hij heeft dus redenen om in Marseille ook do delijk te keer te gaan. Want de poli tie daar, en zijn oude vriend van de CIA of zo, doen om politieke redenen ook niet veel. Jean Yanne (de Cobra) gaat dus alleen aan de gang, nadat een paar van zijn mannen Vietna- mezen volgens de film zelf worden neergeschoten, nadat zij hier en daar iemand bloedig uit de weg ruimden. Op een komische wijze, want zij zijn maar Oosterlingen. Jean Yanne doet of het ernst is en hij gaat onverschrokken voort totdat hij zelf de kogel krijgt, van die oude vriend nog wel. Dat doet dan nie mand iets meer doordat hij gewoon dode numer zoveel van de lange rij is. Want Yves Boisset, die de film maakte, dacht dat je van geweld niet genoeg kon krijgen. En daarom zit het er allemaal weer in: de schoten, de ros- en botsautootjes, ontploffin gen, een gedreseerde gifslang voor een marteling, de hoogtevreesachtige klimpartij, de moord op het dak en de val in de diepte.het bekende werk waarmee men zich westers be schaafd graag vermaakt. Yves Boisset maakt zoiets niet beter dan vele ande ren, hoogstens met een beetje meer sarcasme. Hij laat wat linkse jongens die zich tegen zulke 'politici' verzet ten ook even in elkaar rammen. Maar dat is niet meer dan een doekje voor het vele bloeden. B. Huising (Amsterdam- Calypso, 18 j.) De Beste uit Cinestud '73, Animals in Mition, The Six Sillies, Flat 15, Would be Better, Fake Five, Vi Laap, Dovjnici, Kubkas, Listopad, Gerald Man ley Hopkins, ivorden maandag 3 december nog vertoond in de Utrecht se Volksuniversiteit. Prijswinnaar Cinestud '73 ver toont die Utrechtse Filmkring dan nog op maandag 10 december. Melkweg, Amsterdam, vertoont vrijdag 30 november, zaterdag 1 en zondag 2 december nog zeven tot acht verschillende Cinestud-films. (ADVERTENTIE) Is een Derk de Vries roker een Kom, kom. Er zijn nog ervaren sigarenrokers die op hun eigen smaak en fijne neus vertrouwen. Die roken Derk de Vries omdat die gewoon voordeliger zijn. Kunnen ze net iets meer genieten. een warme vriendschap waard!

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15