Eén op elke drie kilometer extra door zuinige rijstijl St. Nicolaas-vreugd van heel lang geleden autobiografie- Zet'm voortaan nietmeerzo in z'n hemd. Kruidendokter veroordeeld: 2 jaar en tbr Auto met mini-motor Nieuwe winterhanden niet duurder dan spijkerbanden Autoradio's voorop bij accessoire-nieuwtje Centrifugeer kreukvrij met de nieuwe Ruton Winter- accessoires Besluit lagere premie nu veel te voorbarig Echtpaar omgekomen bij botsing met vrachtwagen HOOFDPRIJS VOOR KAASTEKENING (ADVERTENTIE) KlTROUW/KWARTET VRUDAC 30 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T13/K13 door Sicco de Jong Renault-wedstrijd voor artsen-automobilisten DEN BOSCH Kruidendokter Wil lem van de M. uit Casteren is giste ren door de rechtbank in Den Bosch wegens diefstal, voorafgegaan door ge weldpleging, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. Geëist was twee-en-een-half jaar met aftrek en tbr. Door zeer bewust zuinig te rijden kan met dezelfde hoeveelheid benzine gemiddeld op elke drie kilometer één kilometer gewon nen worden. Dit blijkt uit de re sultaten van een wedstrijd, welke Renault onlangs organiseerde voor de technische dienst van de Vereniging voor Artsen-Automo bilisten. De wedstrijd werd ge houden met twaalf Renaults 6- 1100. De Renault 6-1100 heeft normaal een benzineverbruik van rond een op der tien. Dit noteerden wij bij onze proef rit. gepubliceerd in Trouw in januari 1971. Het normale verbruik komt neer op 7,7 liter benzine voor elke honderd kilometer. De winnaars van de zuinig heidswedstrijd kwamen op een ver bruik van één op 19.4 of 5,1 liter op honderd kilometer. De laagst geklas seerde equipe verbruikte één op 15,4 of 6,5 liter per honderd kilometer. Het totale parcours was ongeveer acht honderd kilometer lang en liep van Parijs via Reims en Luik naar Am sterdam. De auto's waren gloednieuw en nog niet ingereden. De Technische Dienst van de VVAA, die de auto's had gekocht, liet de wagens uniform en strikt volgens de fabrieksnormen afstellen. Er werd mee gereden in drie etappes met geplande gemiddelde snelheden van vijftig, zestig en tach tig kilometer per uur. De tocht voer de door bebouwde kommen en door de bergen van d* Ardennen. Gemiddeld werd ongeveer één op 17,2 gereden en reed men dus op één liter benzine 4,2 kilometer meer dan bij één op dertien. Dit is een kilometer- winst van rond éénderde. Distributie Wanneer komende maand de benzine- De zuinige Renaults 6-1100 met 47 DIN-pk-motorcn in de Bel gische Ardennen. Gemiddeld reden de wagens 1 op 17,2. distributie van kracht wordt is dit iets om te bedenken.Het verbruik van een auto heeft niet alleen met een lagere snelheid op autowegen, maar ook met een evenwichtige rij stijl te maken. Een voordeel bij de WAA-zuinigheidsrit is tevens ge weest dat de motoren eenmaal warm waren en warm bleven. Een korte rit met koude motor slorpt benzine. Van belang is verder, dat de motoren goed waren afgesteld. Het verdient aanbeveling de afstelling van ontste king en carburateur in de garage re gelmatig te laten controleren. Tevens moet men er op toezien, dat de bou gies, het luchtfilter en de uitlaat schoon blijven. Voorts wordt de rolweerstand van een auto bepaald door de juiste banden en bandenspanning. Radiaalbanden bieden een geringere rolweerstand en De Duitse Shopper-stadswagen van slechts 2,40 meter lengte. Zuinig in het verbruik en gemakkelijk te parkeren. Een energiebesparend boodschappenautootje is een actuele primeur uit West- Berlijn. Het wagentje draagt de naam 'Shopper' en het wordt aangedreven door een mini-motor, die feitelijk voor een motorfiets geschikt zou zijn. De Shopper is door een Berlijnse fabrikant ontwikkeld als stadswagen of 'tweede auto' voor gezinnen. De motor is een 250 cc tweecilinder tweetakt. Deze tweetakt vervuilt meer, reden waarom de stadsauto voorzien werd van een naverbrander. Niettemin wordt nog een vermogen van 14 DIN-pk bereikt: twee derde van het vermogen, waarmee in 1948 de eerste Citroën 2 CV verscheen. In het stadsverkeer kan dc Shopper dan ook goed meekomen. De nieuwe winterhanden met radiale gordels, die op sneeuw en ijs verge lijkbare prestaties bieden ten opzichte van de spijkerbanden, zijn niet duur der. Deze banden kosten veertig k ijftig gulden meer dan een normale radiaalband, waarvan de prijs tussen de 150 en 200 gulden ligt. Dit heeft de heer F. J. Mulder, secretaris van de VACO, op een bijeenkomst ter in troductie van de nieuwe banden mee gedeeld. Hij zei tevens, dat de rol weerstand van deze banden even gun stig is als van gewone radiaalbanden, waardoor dus een zuiniger benzinever bruik mogelijk is. De spijkerband is alleen in Nederland verboden; elders in Europa zijn aan het gebruik er van beperkingen opge legd. De bandenindustrie heeft daar om naar alternatieven gezocht en die gevonden. Op de VACO-bijeenkomst in Den Haag werden de nieuwe con structies met staalkoord, nieuwe rubbermengsels en aangepast profiel gepresenteerd. Deze nieuwe con structies zijn de Fulda Kristall Win ter, Metzeler Magnet Steel (met don ker blauw loopvlak). Phoenix Poro- grip, Pirelli MS 35 en Uniroyal M+S Plus. uitgebracht door Blaupunkt. De doe- het-zelver kan bij dit Duitse merk kiezen uit zeven typen, die gemakke lijk zelf te montc en zijn. Iets wat kosten bespaart. Philips brengt als primeur een autoradio met ingebouw de cassettespeler. Hierop kunnen twee luidsprekers worden aangesloten. De prijs bedraagt 319 gulden inclusief BTW. Tenslotte heeft Ford een 'Au- dio-programma' geïntroduceerd met keuze uit vijf verschillende radio's en een stereocassettespeler, die los van de radio's kan worden geïnstalleerd. De gewoonlijk tegen het eind van het haar uitgebrachte nieuwtjes onder de puto-accessoircs zijn dit jaar weinig spectaculair. Met de verkopen zal het hiet anders zijn, getuige de terughou dendheid bij de autoverkoop. Maar toch zijn weer enkele nieuwe autora dio's vóór Sinterklaas en Kerst uitge bracht Autoradio's zijn in Nederland meer populair dan elders in de EEG p.n de vraag ernaar kon wel eens een extra stimulans krijgen door de snel heidsbeperkingen in het verkeer. Het rijden op de autosnelwegen wordt meer monotoon en de ritten duren langer, als men constant honderd ki lometer per uur of zelfs minder rijdt. De autoradio kan voor afwisseling zorgen. Er zijn er al meer dan ander half miljoen in Nederland. Bovendien is een moderne tendens de autoradio te combineren met cassette-appara- tuur, waardoor de automobilist zelf zijn eigen muziek kan kiezen. De nieuwtjes onder de autoradio's omvatten een serie van hobbysets, Zo verfomfaaid ziet een no-iron overhemd eruit als 't uit een gewone centrifuge komt. Dus ben je wel gedwon gen het kletsnat op te hangen. Dat is knap lastig. Daarom brengt Ruton nu de Centriluxe wasautomaat met 'n kontinu regelbare centrifugesnel- heid. Het toerental van de nieuw ontworpen permanent-magnetische motor is regelbaar van 120 tot 700 p/min. Hierdoor is het mogelijk' iedere textielsoort met de juiste snelheid te centrifugeren: wol, nylon, katoen, zijde, iedere tex tielsoort zijn eigen centrifugesnel heid. Bovendien is de Ruton Centriluxe een raswasser. Met 18 thermisch ge stuurde basisprogramma's, sop- verdunning na de hoofdwas, vijf spoelgangen, twee waterniveaus, drie trommelritmen, drie inspoelbakjes. leveren daardoor een iets zuiniger benzineverbruik op. De spanning moet men exact volgens de opgave van de bandenfabrikant houden: met een bandenspanningsmeter van nog geen tientje kan men dat zelf nalo pen. Het belangrijkste van de auto is en blijft echter de luchtweerstand, die kwadratisch toeneemt met de snel heid. Dus rijdt men honderd kilome ter per uur in plaats van vijftig kilo meter dan neemt de luchtweerstand met het viervoudige toe en dat kost grote hoeveelheden benzine extra. Terwijl die hoeveelheid benzine bin nenkort van overheidswege vastge steld zal moeten worden met een be perkte hoeveelheid per auto. De kunst is dan er zoveel mogelijk kilometers uit te halen. RUTqn Vrajg uw handelaar de nieuwe Ruton brochure met de komplete koOekbe 1973/74 oi naa* deze dokumentatie aan bij Radoma RV. Postbus 4002. Amsterdam. Meeste nieuwe auto's nu tegen roest beschermd Drie van elke vier verkochte nieuwe personenauto's ondergaat thans een anti-roest-behandeling volgens de Zweedse ML-methode. Dit komt naar voren uit een onderzoek van Ogilvie, ingesteld in opdracht van Perquin Im- teert het roestwerende middel Merca- port b.v. te Leiden. Perquin impor- sol uit Zweden. Volgens het marktonderzoek geeft veertig procent van de auto-dealers al hun wagens een ML-behandeling en zorgt 45 procent voor een dergelijke protectie op meer dan de helft van alle verkochte auto's. Vaak moet de klant extra daarvoor betalen of geldt de behandeling als korting. Alleen bij de merken Renault en Skoda is de ML-behandeling in de prijs inbegrepen. Ford heeft onlangs de aandacht geves tigd op het feit, dat de automobilist met de onmisbare winteraccessoires als ruitesproeivloeistof en ruite-ont- dooier nog achter 'matglas' kan zitten. De ruitewissers laten vaak, zelfs op een met wasbenzine gereinigde ruit, strepen achter. Daarom moet men de ruitewissersbladen schoonmaken, doch niet met benzine dan wordt het rubber hard doch met spiritus of wasmiddel. Ford heeft nu een speciale vloeistof op de markt gebracht om al deze problemen 'op te lossen'. Tot de onontbeerlijke winteruitrus- ting van de auto behoort ook een goe de accu. Een te zwakke accu geeft startproblemen. Shell biedt in deze tijd van bezineschaarste en dus minder vaal- opgeladen accu's 24 maanden garantie op een nieuwe accu van eigen merk. Nieuw is ook een elektrische ventila tor van Kenlowe, die tevens koeling geeft als een zwaar belaste motor wordt stilgezet. Deze 'fan', geïmpor teerd door garagehouder B. Holst uit Kantens, houdt de motortemperatuur constant en zou zelfs enige benzine besparing bieden. Althans op 'sommi ge modellen, aldus de ANWB. Bij koude start wordt de motor sneller warm door de automatische werking van deze 'fan'. Voor Sinterklaas-geschenken komt nog in aanmerking het zojuist ver schenen Autozakboek van Elsevier, geschreven door Jack Kruger. Het biedt een all-round voorlichting in colbert-zakformaat, o.m. over het auto rijden. reizen, kosten, autotechniek en accessoires. Gedeelte van een Sinterklaas-ganzebord uit de vorige eeuw: wie zoet is krijgt lekkers, wie stout is de roe door G. Kruis DORDRECHT 'Nu moeten mijne lezers, die misschien laag op de schoone kunst van koekver- gulden neerzien, niet denken dat de gezegde kunst zoo heel een voudig en gemakkelijk is. Ja, een vierduits varken kan een ieder beplakken; een streepje voor den grond, en een ruitje op zijn lijf, dat kan een kind! Maar deftige vrijers en vrijsters van vieren twintig stuivers netjes te vergul den, tot de plooitjes van den kraeg en de ruitjes van den brei zak toe; een Eva bij den boom op te sieren, geen enkel appeltje (want het is een appelboom ge weest) te vergeten, en de bochten van de slang niet hoekig te ma ken; een geheel oorlogsschip met gouden reepen op te tuigen en de schietgaten netjes af te zetten, zooals juffrouw Van Buren deed, en een koets met paarden, als juf frouw De Riet, die het zweep- koord zoo natuurlijk wist te doen kronkelen of het een gouden kurkentrekker was, dat is iets anders!' Hildebrand wist het zoals uit dit frag ment uit het Verguld avondje blijkt, en de leerlingen van de opleiding voor kleuterleidsters in Dordrecht zullen het wel gemerkt hebben toen ze onder leiding van de dames Bou- man en De Graaf de 'verschillende Sinterklaaspoppen' verguldden en ook meer eigentijds versierden, die nu in het Museum Mr Simon van Gijn in Dordrecht te pronken liggo*. Opnieuw gevormd met behulp van de aloude planken, die er uiteraard ook te zien zijn. En dat die niet zomaar even in een duffe routine gesneden werden is te merken aan het schets boek met nieuwe ontwerpen van een oud-vaderlandse koekfabriek. Zo'n term gebruik je willekeurig bij dit wonderlijke ieest. Een soort Noorde lijk carnaval, zou je kunnen zeggen maar dan met handhaving en zelfs versterking van de moraal. Niet strak disciplinair, maar wel voorzichtig, doch heel duidelijk waarschuwend. Als het passeren van een soort ge richt. Nu is het alleen nog maar een geheven vinger, een nèt niet helemaal angstige spanning, toen nog de straf. De oude St. Nicolaas-prenten in Dor drecht liegen er echt niet om. De tekst, onder een van de prenten; 'Maar voor een ongehoorzaam kind. Die naar geen ouders raad wil hoo- ren. Die is een roê ten deel bescho ren. Toch erg leuke tentoonstelling. Tot 9 december. De belhamels meenemen! De broer van de kruidendokter, Frans van de M., werd eveneens wegens diefstal en geweldpleging tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van het in Neder land ondergane voorarrest Met het in Duitsland ondergane voorarrest werd rekening gehouden bij het bepalen van de straf maat. Tegen hem was 2 ft jaar geëist. In de woning van de kruidendokter pleegde het tweetal op 10 november vorig jaar eenoverval op een banklo- per van de NV Grenswisselkantoren, waarbij de buit meer dan een miljoen bedroeg. De kruidendokter had de bankloper neergeslagen met een rub ber hamer en ging er daarna met zijn broer met de buit vandoor. Willem van de M. werd twee dagen later aan gehouden, zijn broer later in Duits land. Op een door de broers in het bos aangewezen plaats werd door de politie tweehonderdduizend gulden te ruggevonden. De rest van de buit is nog steeds spoorloos. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op grond van vier tot vijf autoloze zondagen is het veel te vroeg om te beslissen of de verzeke ringspremie voor auto's verlaagd kan worden. Pas als gedurende langere tijd minder wordt gereden door een voortzetting van het rijverbod op zondagen, door distributie van benzine of door ande re maatregelen, kan daarover worden beslist Dit zegt een woordvoerder van het Nederlands Bureau der Motorrijtuig- verzekeraars in Den Haag. Hij wijst er tegelijkertijd op, dat er een duide lijke verschuiving plaats heeft van het autoverkeer van de zondag naar de zaterdag. Bovendien zegt hij, dat de meeste zware ongevallen plaats hebben in de nachten van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag. De schadeverzekeraars hebben dan ook nog geen standpunt ingenomen. Overigens is het zo dat de schadever zekeraars de (nieuwe)' premies vast stellen op nacalculatie. De tariefsver hoging die op 1 januari 1974 ingaat, is gebaseerd op de ontwikkeling van het schadecijfer in 1972. Intussen blijft de olieschaarste tal van activiteiten reduceren. Er komen ook nog steeds nieuwe bedrijfstakken in moeilijkheden. Zo heeft b.v. de dier gaarde Blijdorp in Rotterdam bere kend dat de autoloze zondagen al 20.000 bezoekers heeft 'gekost.' Ook particuliere veerponten krijgen moeilijkheden met de exploitatie. Dat geldt met name voor particuliere veerponten in het Gelderse rivieren gebied. Op de zondagen noteert men een omzet, die in geen enkele verhou ding staat tot de normale bedrijvig heid. Exploitanten van ponten over de Maas hebben het aantal overtoch ten al sterk teruggebracht De char termaatschappij Martinair heeft een feestelijke vlucht naar Zürich afge last Die vlucht was bedoeld om de nieuwe DC-10 van deze maatschappij ten doop te houden. Olieschaarste noopt het bedrijf van deze plechtig heid af te zien. WOUBRUGGE Een echtpaar uit Alphen aan den Rijn is omgekomen toen een slippende vrachtwagen met aanhanger frontaal op de personenau to botste. De slachtoffers zijn de 51-ja- rige D. B. P. Marjot en zijn 49-jarige vrouw M. M. Marjot-Timmermans. Het ongeluk gebeurde op de provinci ale weg bij Woubrugge. (ADVERTENTIE) Landspolitiek Zelfs de landspolitiek werd er soms in betrokken: 'Dus kindren let wel op. blijft God en oudren vreezen. Dan zal Sint Nicolaas u altijd gunstig wezen. Maar leert er naarstig bij, hebt Land en Koning lief. Het kind wat zulks betracht, blijft steeds mijn hartedief.' Aan de gebitjes werd toen nog niet gedacht; 'De kindren die met lust en vlijt. Hun best doen om te leeren. Die loont hij met veel zoetigheid. En ook met mooye kleeren.' En het wat wazige probleem van en kele zeer orthedoxe linkse rakkers (moet zo'n knecht nou persé zwart zijn?) moet ook een goede eeuw gele den al eens gespeeld hebben. Op «en van de prenten wordt de rol van Piet vervuld door een nogal vreemde blan ke sinjeur met een enorme neus. 7e keken toen trouwens helemaal niet '.o nauw. Alles wat op een paard zat kon er mee door, al was het een soort, door het vele drukken, afgesleten Ka- rel de Vijfde, hoed met pluimen, kuit kousen, als ze er maar duidelijk de naam vam de goedheiligman boven of onder zetten. Maar toch was die Witte Piet ook niet mis. Dit zegt hij tegen de treuri ge moeder van een van de kinderen; 'Wat, doet hij u altijd verdriet? 'Och' (de moeder) 'hij is altijd ondeugend.' 'Wel nu, ik zal hem eens met mijne scherpe gart slaan. Kom, waar is de belhamel. Als winnaar van onze kindertekenwedstrijd kwam Pietje van Bergen (9) uit'de bus. Hier wordt de kleine kunstenaar gefeliciteerd door de voorzitter van de jury. Pietje1 s winnende prent stelt een vuistje met kaas voor. De prijs was natuurlijk kaas vit het vuistje.Dat geeft mijn moe der me ook vaak\ verklaarde onze jeugdige tekenaar. NZB-foto

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13