Democratie niet snel hersteld Nixon doet boekje open over zijn eigen financiën Yom Kippoer-oorlog brak Israels zelfvertrouwen Rede Griekse premier biedt weinig hoop Arabische top en Europa Sacharow laat KGB weten dat zijn vrouw niet komt Kleinzoon Getty nu in München gesignaleerd United Airlines ontslaat 1000 man vanwege oliecrisis Skylab voorlopig verlamd in ruimte K Ï1ROLW/KWA.RTET DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 BUITENEAND T7/K9" ATHENE (AP, Reuter, UPI) De Griekse premier Adamantios Androetso- poelos heeft gisteravond slechts weinig hoop gegeven op een spoedig herstel van de democratie in Griekenland. 'Democratie kan niet bij de wet wor den opgelegd. Er is een hervorming van binnen uit noodzakelijk, die alle aspecten van het leven betreft', aldus de nieuwe premier in een door radio en tv uitgezonden regeringsverkla ring. 'Zonder deze hervorming is een parlementair bewind een masker en een valstrik, een uitvlucht en een le ge vorm. Wanneer het land gereed is, zal het naar verkiezingen worden ge leid*'. Zijn regering zal een nieuwe grondwet opstellen en 'het volk naar een demo cratisch bewind leiden'. Hij legde na druk op het feit, dat de nieuwe lei ding zich niet als een regime wil ves tigen en voegde eraan toe dat er geen overdracht van macht zal zijn, maar dat vastbesloten aan hervormingen ge werkt zal worden' om de pas van de vooruitgang te versnellen'. Grondwet De grondwet van Papadopoelos is niet langer van kracht. Totdat de nieuwe wet is aangenomen zal de regering op treden door middel van wetten die door de ministerraad worden uitge vaardigd. De situatie waarin de nood toestand van kracht is, zal niet voor onbepaalde tijd voortduren, maar het is niet bekend wanneer de staat van beleg wordt opgeheven. Hij vermeed om over de monarchie te spreken, die dit jaar door Papadopoelos werd opge heven. Uit de ondervragingen van gearres teerden na de ontruiming van de Polytechnische hogeschool in Athene is de politie tot de conclusie geko men, 'dat een communistische cel de bezetting op 16 november heeft ge organiseerd'. Getracht wordt achter de identiteit te komen van de 'verant woordelijke personen'. De nieuwe regering heeft bepaald dat politie-officieren vooraal alleen nog in het huwelijk mogen treden met een Griekse) met een 'onberispelijk ge drag, die een goede opleiding heeft genoten, een goede sociale positie heeft en zich toegewijd heeft aan de nationale idealen'. Officieren en on derofficieren, stadspolitie en brand weerlieden mogen niet trouwen zon der speciale vergunning. Zij moeten tenminste 26 jaar oud zijn. Mannen mogen slechts in bijzondere gevallen met een buitenlandse trouwen. Vervolg van pagina 1 gedwongen zullen zijn daaruit de logi sche gevolgtrekking te maken en de bevrijdingsoorlog voort te zetten, met alle mogelijke middelen en op alle ge bieden, hoe lang dat ook zou duren'. De gehele wereld moet erkennen, al dus de zestien Arabische staatshoofd en, dat er nieuwe confrontaties in het Midden-Oosten mogelijk zijn. Daarom wordt steun gevraagd voor 'de ge rechtvaardigde Arabische strijd'. De huidige wapenstilstand in het Midden- Oosten wordt nog steeds gekenmerkt door Israëlische manoeuvres en kan daarom niet met vrede vergeleken worden'. Dajan De Israëlische minister van defensie, Dajan, heeft verklaard te zullen aftre- ADVERTENTIE) den, als de commissie die de fouten van het Israëlische leger tijdens de recente oorlog onderzoekt, tot de con clusie komt, dat hij hiervan de schuld heeft. De uit vijf leden bestaande commissie is dinsdag met zijn onder zoek begonnen, dat naar schatting zes maanden zal duren. Premier Golda Meir riep gisteren tien kopstukken uit haar Arbeiderspartij bijeen om een standpunt te bepalen voor de vredesonderhandelingen. Vol gens kringen in de Arbeiderspartij wil de premier het centrale comité van deze partij vragen om goedkeu ring van het nieuwe standpunt van de Israëlische regering. Bovendien zou zij een geheime stemming willen over de vraag of de regering nog het ver trouwen geniet van het centrale comi té. Het Israëlische dagblad Yedioth Aha- ronot publiceerde gisteren een Egypti sche legerorder, waarin de Egyptische soldaten werden bevolen Israëli's, die zich overgaven te doden. De order was ondertekend door een Egyptische majoor. De VS zouden momenteel druk op Is raël uitoefenen om meer tegemoet te komen aan de Egyptische eisen inzake de troepenverschuivingen aan het Su- ezkanaal-front. Dit hebben diplomaten in Cairo meegedeeld. Deze Ameri kaanse druk zou de reden zijn dat Is raël gisteren op het laatste ogenblik de onderhandelingen daarover met Egypte 24 uur heeft uitgesteld. De Verenigde staten hebben niet de hand gehad in de meest recente staatsgreep in Griekenland en ook geen hand uitgestoken om de afgezet te president Georgios Papadopoelos te redden. Dit heeft Elias Demetracopoe- los, een Griekse politieke leider in ballingschap, verklaard. De reden was volgens deze Griek dat de Ameri kaanse regering haar belangstelling voor Papadopoelos verloren had, na dat hij geweigerd had, het Griekse luchtruim open te stellen voor ameri- kaanse wapenstransporten naar Israël gedurende de oktoberoorlog Russi sche toestellen met wapens voor de Arabieren vlogen wel over Grieken land. Demetracopoelos, voor de coup van 1967 hoofdredacteur van een progres sieve krant, verliet Griekenland in 1967. Drie jaar later werd hem zijn staatsburgerschap ontnomen. Hij is een der meest uitgesproken critici van het regime in zijn land en van de steun, die Amerika eraan geeft Naar zijn mening onderhoudt de nieuwe premier Androetsopoelos nauwe con tacten met Washington. Hij was het echter niet eens met Andreas Papan- dreoe, die beweerde dat de premier een 'regelrechte CIA-agent' is. Karamanlis De Griekse balling meent dat de wer kelijke machthebber op het ogenblik inderdaad generaal Dimitrios Ioanni- dis, de commandant van de militaire politie, is. Hij noemt de generaal 'een hardvochtig man, maar de enige on kreukbare onder de leden van dc jun ta, die in 1967 aan de macht kwam. Ioannidis zou wel eens de Khaddaffi van Griekenland kunnen worden, om dat hij een fanatieke ultra-nationalist is. Hoewel Demetracopoelos het niewe bewind even fascistisch als het vorige noemde, toonde hij een schim van op timisme. Zodra het de moeilijkheden niet de baas kan worden, zal het zich genoodzaakt zien, oud-premier Kon- stantinos Karamanlis naar Grieken land terug te roepen. Deze geniet het vertrouwen van de beroepsofficieren: 'Ik ben optimistischer daar het don kerste moment van de nacht vooraf gaat aan de dageraad', aldus Demetra copoelos. Andrej Sacharow en zijn vrouw Jelena in hun woning in Moskou, in afwachting van de komende gebeurtenissen. MOSKOU (AP, UPI) De Russische atoomgeleerde Andrej Sacharow heeft gisteren tegenover de KGB (geheime politie) verklaard, de ondervraging van zijn echtgenote als een 'vorm van druk op zichzelf te beschouwen en de volle verantwoordelijkheid te nemen ADVERTENTIE MUNCHEN (AP, UPI) —De politie van München zoekt naar Paul Getty, de kleinzoon van de gelijknamige olie magnaat uit Texas, die dit jaar in Ro me werd ontvoerd. Volgens Interpol in Rome zou de 17-jarige jongeman nu in München worden vastgehouden. De zoekacties waren gisteren gecon centreerd rondom het complex van de Olympische Spelen in het noordelijk deel van München. De politie kijkt vooral uit naar de Amerikaan Elvis Fajorsen, die ervan wordt verdacht de ontvoering te hebben georganiseerd en enkele miljoenen dollars losgeld te hebben geëist. Voor het laatst werd de jonge Getty gezien in een nachtclub in Rome. Zijn moeder, de vroegere actrice Gail Har- ris (die van haar man gescheiden leeft) heeft over zijn vrijlating onder handeld. De oorspronkelijke losprijs van 17 miljoen dollar is verlaagd tot 3.4 miljoen. Enkele dagen geleden verklaarde zij tegenover een Italiaans dagblad, een miljoen dollar bij de hand te hebben. De politie in Rome meende aanvanke lijk dat de ontvoering in scène was gezet. Nadat één van de oren van de jongen naar een krant in Rome was opgestuurd, kwam zij echter op deze veronderstelling terug. De schatrijke grootvader van de ontvoerde jongen weigert ook maar een stuiver losgeld te betalen, omdat hij zijn dertien an dere kleinkinderen niet aan het risico van ontvoering wil blootstellen. WASHING-TON (Reuter, UPI, AP) President Nixon zal inlich- tinfen verschaffen over zijn persoonlijke financiën om een eind te ;j maken aan beschuldigingen aan zijn adres, als zou hij zich aan overtredingen hebben schuldig gemaakt. voor het feit, dat zij niet zal verschij nen voor een volgende ondervraging. De 52-jarige Sacharow zei dit in een open brief aan het hoofd van de KGB, Joeri Andrcpow. Mevrouw Jelena Sa charow is in de afgelopen weken vijf maal verhoord in verband met 'anti- Sowjet-activiteiten'. Tijdens het laat ste verhoor (dinsdag) verklaarde zij niet te zullen terugkomen voor een nieuwe ondervraging op woensdag. Haar ondervrager dreigde haar te la ten ophalen, samen met haar 'anti- Sowjet-vrienden en buitenlandse jour nalisten'. Sacharow heeft een aantal journalis ten van dit dreigement op de hoogte gebracht. Gisteren kwam een agent van de KGB naar het huis van Sacha row met een dagvaarding, waarin de volgende ondervraging werd vastge steld op vanmiddag 2 uur. Naar aan leiding hiervan verklaarde Sacharow dat zijn vrouw ook dan niet zal ver schijnen en dat hij daar de volle ver antwoordelijkheid voor op zich neemt. In zijn brief aan Andropow verklaar de Sacharow dat zijn vrouw zal weige ren te getuigen en dat zij dat 'catego risch en bij iedere ondervraging' zal doen. Hij schreef dat haar ondervra ger geen rekening houdt met de ge zondheidstoestand van zijn vrouw, die volgens de geleerde tijdens de tweede wereldoorlog invalide werd. Om die reden ziet Sacharow, die een actief strijder voor de rechten van de mens in de Sowjet-Unie is, de activiteiten van de KGB als gericht tegen hem zelf. ADVERTENTIE Misschien krijgen alle leden van het Congres volgende week al een map met documenten. Hierbij ontbreken waarschijnlijk gegevens betreffende door Nixon betaalde of terug ontvan gen inkomstenbelasting. Nixon heeft nog geen beslissing genomen over de manier, waarop hij gegevens hierover kan verstrekken. Watergate Intussen heeft de privé-secretaresse van Nixon gisteren verklaard dat zij nooit bewust enigerlei conversatie heeft verwijderd van een van de op geëiste bandopnamen van het Witte Huis. Op de vraag van haar advocaat Charles Rhyne of zij de bedoeling had om te verklaren dat zij 'woerden had verwijderd van enig deel van de band' antwoordde Rose Mary Woods: 'Neen mijnheer. Ik heb nooit het woord ver wijderd gebruikt omdat ik niet wist of er iets was dat kon worden ver wijderd'. Zij zei ook nooit enigerlei conversatie te hebben gehoord op het 18 minuten lange deel van de band dat door een zoemtoon is vervangen. Dus kon zij onmogelijk verklaren, aldus haar le zing, dat zij enigerlei conversatie (tussen Nixon en diens persoonlijke adviseur Bob Haldeman) had verwij derd. Miss Woods zei geen raad te hebben gekregen van de advocaten van het Witte Huis over wat zij tegen over de rechter moest zeggen. Zij kreeg alleen advies van Alexander Haig, de stafchef van het Witte Huis: deze adviseerde haar. een advocaat te nemen. Het Witte Huis heeft ook ontkend een poging te hebben ondernomen om een federaal onderzoek naar een smokkeloperatie van heroine ter waar de van 300.000 dollar te beperken. Bij de smokkelaffaire zou de financier Robert Vesco betrokken zijn. Een woordvoerder van Vesco in Nassau heeft ontkend dat de financier direct of indirect betrokken zou zijn geweest bij de smokkel van heroïne of andere narcotica. De New York Times berichtte eerder deze week dat een agent van de dienst ter opsporing van narcotica, j, die betrokken is bij enkele onderzoe- ken voor federale bureaus, tegenover i,; de narcotica opsporingsdienst van de |j douane heeft verklaard dat Vesco vo- rig jaar 300.000 dollar heeft gestoken ;jj in een heroïnesmokkel. Volgens de,',' New York Times was het onderzoek kort daarna stop gezet. (ADVERTENTIE) WASHINGTON-NEW YORK In verband met het tekort aan vliegtuig- benzine zal de grootste Amerikaanse binnenlandse luchtvaartmaatschappij, United Airlines, met onmiddellijke ingang 1000 werknemers, onder wie 300 piloten, moeten ontslaan. Verder zullen met ingang van 7 janu ari om dezelfde redenen 100 dagelijk se vluchten komen te vervallen. Na deze inkrimping van de dienstregeling zal United Airlines iedere maand toch nog 36 miljoen kerosine voor haar straalvliegtuigen nodig hebben. Bij United Airlines werken momenteel 48.000 mensen. KAAP CANAVERAL (Reuter) Het ruimtestation Skylab mag tot nader order niet meer in de ruimte ge draaid worden om de waarnemingsap- paratuur op het aardoppervlak of op de naderende komeet Kohoutek te richten. Bij een dergelijke manoeuvre, werd dinsdagnacht zes maal zoveel brandstof voor stuurraketjes gebruikt, als de vluchtleiding verwachtte. Meni gaat nu eerst uitzoeken hoe dat komt.| De wendbaarheid van Skylab was ali! eerder in gevaar gekomen toen een| van de drie gyroscopen uitviel, die bij'1 positieverandermgen ook een rol spe-| len. De overgebleven twee zijn voori' manouvres voldoende, zij het dat watj meer gebruik van de stuurraketje3 moet worden gemaakt Maar dat zou! zeker geen factor zes behoren te sche len. (ADVERTENTIE) door Michael Stein Voor het eerst sinds 1947 twijfelen vele Israëli's aan de toekomst. De Yom Kippoer-oorlog lieeft in één klap al het zelfvertrouwen weggevaagd. Na de zesdaagse oorlog van 1967 werden schlagers ge zongen, waaruit bleek hoe blij men was gewonnen te hebben en het leven te hebben behouden. Het was de tijd van 'Jeruzalem van Goud'. Maar nu wordt door radio en televisie het lied gebracht: 'In naam van de levend verbrande tanksoldaten en de in vlammen naar beneden gevallen piloten, in naam van hen allen, beloof ik jou, mijn kleine meisje, dat deze oorlog de laatste zal zijn, de laatste, de laatste De Yom Kippoer-oorlog heeft een eind gemaakt aan de talloze illusies en met een schok de gemiddelde Israë li tot het realistische inzicht gebracht dat zijn land klein en nietig is in de strategie van de supermogendheden. In nog geen drie weken heeft men het complex verloren een mogendheid van formaat te zijn, die een gezagheb bend woord kon meespreken en rede lijk onafhankelijk van de grote mo gendheden kon opereren. De oorlog heeft de helden dodelijk vermoeid. Nooit is de behoefte aan vrede, gebor genheid, veiligheid en geaccepteerd-te- worden zo groot geweest; nooit het wantrouwen in de capaciteiten van de eigen leiders zo diepgaand; nooit het gevoel van diepe eenzaamheid zo abso luut. De oude Golda Meir drukte de gevoelens van haar volk wel zeer wel sprekend uit, toen ze tijdens de Socia listische Internationale in Londen on langs opmerkte: 'Het is verschrikke lijk om klein te zijn en ook nog al leen te staan'. En toch heeft Israël de oorlog militair niet verloren. In tegendeel. Algemeen overheerst het gevoel dat alleen het ingrijpen van de grote mogendheden de Egyptenaren voor een catastrofale nederlaag heeft behoed. Waarom dan dat pessimisme, die twijfel? Hoe komt het dat niemand zich verbaasde over de uitspraak van president Katzir? Hij zei afgelopen zondag dat 'de gehe le natie de schuld deelt voor de mili taire en politieke tekortkomingen'. De zeer gerespecteerde vroegere stafchef Yitschak Rabin had een week eerder al verklaard dat de Arabische verras singsaanval alleen mogelijk was 'om dat wij in een wereld leefden van ideeën, die irreëel bleken te zijn, iets waarvoor we allemaal in hoge mate verantwoordelijk zijn'. Verwarring Zoals de zesdaagse oorlog in Egypte een proces op gang bracht, waarin tot dan heilig geachte dogma's omver werden gegooid, zo heeft nu in Israël de Yom Kippoer-oorlog de ideeën over eigen grootheid en macht vernietigd en tegelijkertijd een mogelijk heilza me verwarring gesticht. Hoe veilig zijn de bezette gebieden? Het is waar dat de Sinaï de zo broodnodige strate gische ruimte verschafte om zich te verdedigen, te hergroeperen en tot de tegenaanval over te gaan. Maar was diezelfde Sinaï niet ook de aanleiding tot de oorlog? Hoe veilig is de Golan als grens? Het is gebleken en Da jan had dat al enige jaren geleden be toogd, maar wel voor een bijzonder kleine en besloten kring dat de Golan-hoogten geen enkele manoe- vreerruimte voor de tanks bieden en slechts als bufferzone dienst kunnen doen, zolang de Syriërs niet over vèr- dragend geschut beschikken. Liepen de nederzettingen in de Golan, die men zo nodig moest stichten, geen do delijk gevaar, toen de Syriërs aanvie len? Van hoe groot strategisch belang is Sjarm cl-Sjcikh voor de vrije scheepvaart naar Eilat? Of is dat be lang slechts theorie, nu de Egyptena ren de Straat van Bab el Mandeb wis ten te blokkeren? Of is Sjarm el* Sjeikh toch van belang als uitgangsba sis voor een aanval op Egypte, mocht dat land weer eens te gevaarlijk wor den? Welke strategische betekenis moet aan de Jordaan worden toege kend, nu gebleken is hoe eenvoudig het was voor Egyptenaren en Israëli's om het Suezkanaal over te steken? Enz. enz. Al die vragen worden nu eindelijk hardop gesteld en de antwoorden daarop zijn moeilijk, eigenlijk hele maal niet te geven. Want iedere mili- tair^strategische stelling verliest zijn geldigheid, zodra één van de supermo gendheden direct bij de.»6trijd betrok ken raakt. En Israël heeft tot zijn pijn lijke verrassing geleerd dat de grote mogendheden, die het zo graag als be slissende factor in het conflict met de Arabieren had willen uitschakelen, nu meer dan ooit betrokken zijn bij alles wat er in het Midden Oosten gebeurt. Waarmee de militair-strategische bere keningen van de direct betrokkenen waardeloos zijn geworden. Waarschuwingen Alsof dat niet genoeg was, zijn nu ook alle vanzelfsprekendheden, waar op men vertrouwend op eigen kracht bouwde, weggevallen. Toen de oorlog uitbrak, liep zo ongeveer alles mis, wat er maar verkeerd kon gaan. Ter wijl men altijd vertrouwd had op de capaciteiten van de inlichtingendien sten, die een oorlog minstens 48 uur van tevoren zouden kunnen voorspel len, bleek de voornaamste daarvan de militaire inlichtingendienst de waarschuwingen van de anderen naast zich te hebben neergelegd, omdat men niet voor de derde maal binnen één jaar de alarmtoestand wilde uitroepen vanwege een dreigende Egyptische aanval, waarin men niet geloofde. Nog ernstiger was dat de inlichtingen diensten niet op de hoogte bleken te zijn van de massale hoeveelheden ge leide anti-tankraketten, waarmee de Egyptenaren en Syriërs uitgerust wa ren. Maar niet alleen de inlichtingendien sten hadden gefaald. Ook het opperbe vel van de strijdkrachten bleek niet op de snelle ontwikkelingen van de moderne oorlogvoering te zijn inge speeld. Want hoewel men al in 1970 kennis had gemaakt met de desastreu ze werking van de SAM-raketten te gen de luchtmacht en op de hoogte was van het feit dat Egypte en Syrië nu ook nog voorzien waren van grote aantallen mobiele SAM-6-luchtdoelbat- terljen, werd niettemin in de eerste dagen van de oorlog de luchtmacht ingezet tegen de overstekende Egypti sche legers, alsof die raketten niet be stonden. Pas na twee dagen van vruchteloze aanvallen op de ponton bruggen die, zoals ook al bekend, onmiddellijk hersteld konden worden gaf Dajan bevel de luchtaanvallen op de Egyptische troepen te staken, omdat die alleen maar zinloze offers vergden. Mobilisatie Terwijl het Israëlische publiek jaren lang gehoord had, hoe efficiënt men het leger kon mobiliseren, bleek nu dat vele militairen sóms een hele dag kriskras door het land reden, van de éne basis naar de andere, op zoek naar de bij hun eenheid behorende tanks, die óf in reparatie waren of verplaatst. De chaos bij de mobilisatie was zó groot, dat de eerste tankeenhe den van de reserve, die tegen de Syriërs werden ingezet, uit toevallig bij elkaar gebrachte manschappen be stonden die elkaar niet kenden. Niet alleen waren er veel te weinig tanks en halftracks en opleggers in de on middellijke achterhoede ter beschik king, maar ook waren een groot aan tal tanks niet gereed voor de strijd omdat ze gereviseerd moesten worden. Terwijl Israël zich er altijd op heeft beroemd de beste machinegeweren ter wereld te produceren, bleken ze niet in voldoende mate aanwezig te zijn voor de soldaten van een infanteri- compagnie, zodat die met verouderde Tsjechische geweren de strijd introk Na het feestelijk onthaal van de laatste uit Egypte teruggekeerde krijgsgevangene begint in Israël een pijnlijke heroriëntering. ken. Op het zuidelijke front in de Si naï bleken de brigadecommandanten zo weinig vertrouwen te hebben in hun inmiddels gedegradeerde bevel hebber Schmoeel Gonen. dat ze op ei gen houtje tot ongecoördineerde ac ties overgingen. Het allerergste was dat het opperbe vel niet alleen de invloed van de SAM-6-raketten volkomen had onder schat, maar ook geen nieuwe strategie had ontworpen tegen de draadgeleide anti-tank-raketten, die door de Egypti sche infanterie met zo veel succes werden bediend. Pas tijdens de oorlog besloot men in Israël het Egyptische voorbeeld te volgen en de infanterie tegen de tanks in te zetten. En ten slotte bleken alle munilievoorraden slechts op een bliksemoorlog te zijn ingesteld, zodat de Israëlische regering na'tien dagen oorlog de VS op haar knieën om vervangende munitie moest bidden. Slechts de taktische en strategische fouten van de Egyptische en Syrische bevelhebbers hebben Israël voor een ramp behoed. De tegen-aanval van ge neraal Ariel Sharon op de westelijke Suez-kanaaloever die de krijgskansen keerde voor Egypte en die al in 1970 was bedacht, was onder de huidige' omstandigheden een uiterst riskant» aangelegenheid, die net zo goed in een vernietigende nederlaag had kun-i nen eindigen. De oorlog heeft Israël in de ernstigstej crisis van zijn bestaan gebracht, niet alleen op buitenlands-politiek gebied; waar men volkomen geïsoleerd staat vanwege het Arabische oliewapen, erf op financieël-economisch gebied van-, wege de voortgezette mobilisatie en de stilstand van de economie, maar veef meer nog op binnenlands politiek ge bied. Het gebrek aan leiderschap en visie was in de politiek al lang duide lijk. Nu zich dat ook heeft gemanifes teerd op bet militaire vlak, omdat de. beroepsofficieren zich sinds de zes-^ daagse oorlog steeds meer in de poli-*- tieke en de economische topfunctie», hebben gemanoevreerd, is de crisis^ compleet. De verkiezingen van 31 december zul len in die politieke en ideologische vertrouwenscrisis geen verandering brengen, geen antwoord geven op de vragen die de Israëlische bevolking kwellen. Binnen de Arbeiderspartij van Golda Meir zijn de laatste weken steeds meer stemmen opgegaan om het leidende trio Golda Meir, Mosje Dajan en Israel Galili naar huis te sturen. Kortgeleden werd er voor het parlement tegen Dajan gedemon streerd met de veelzeggende slogan: 'Dajan geeft de voorkeur aan Sjarm el-Sjeikh boven de vrede. Wij geven de voorkeur aan vrede boven Dajan'. Maar het probleem is en blijft dat de Arbeiderspartij tot dusver geen lei ders van formaat heeft weten te pro duceren, die het ontstane vacuüm zou den kunnen opvullen. En de oppositio nele ultra-rechtse Likoed heeft slechts holle kreten en slogans ge bruikt om te verhullen dat ook zij geen werkelijk politiek alternatief kan bieden. De leiders van de Likoed lijken hun eigen armzaligheid zelf ook wel te beseffen, want ze zijn niet bereid om alleen of met de religieuze partijen te regeren, als zij een verkie zingswinst uit de misère slepen. Ze willen alleen maar samen met de Ar beiderspartij in zee. gaan. In Neder landse verhoudingen vertaald bete kent dat een coalitieregering tussen de progressieve drie en de VVD. De Yom Kippoer-oorlog heeft Israël in een stroomversnelling gebracht van politieke tegenstellingen, onrust en anti-leuzen. Aan het eind van die oor log en op de drempel van een hoogst dubieuze vrede is men het slechts over één ding eens: 'Wij staan op nieuw aan het begin, zoals in 1948. We moeten alles, alles overdoen. Maar hoe we het klaar moeten spelen weet niemand'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9