NOG VOLOP GEVAARLIJK SPEELGOED TE KRIJGEN dichtbij M REEUWIJK Commentaar Vergiftige fornuisblokjes, loszittende ogen en bedenkelijke stapelringen EIREM WMDMEÏÏBEL Verrassend jGeen bewijs Toch een bewijs? Rijverbod in België verlicht Bedrijfsleven moet betalen aan opvang van gastarbeiders het weer Aanhoudend koud Micky is nog springlevend kalender honger wegwijzer EtOUW/KWARTET DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T5/K7 Iet is, om het neutraal te zeggen, be- rekkelijk verrassend dat het partij- estuur van de ARP gisteren openlijk eeft geconstateerd dat er binnen de partij sprake zou zijn van een vertrou- (venscrisis, nu de AR-Kamerfracties het kabinet-Den Uyl een kans willen ;even. rormeel redenerend zou men eerder noeten vaststellen dat tijdens geen en- :ele vergadering van de partijraad van :o'n crisis is gebleken. Hoogstens kan men zeggen dat een aantal schrijvers van ingezonden stukken en enige be sturen van kiesverenigingen zich nog steeds keren tegen het beleid dat de Kamerfractie inzake de kabinetsfor matie heeft gevoerd. Maar goed, ook het AR-bestuur vindt nu dat in deze situatie niet mag wor den berust en dat er nog eens een open gesprek over moet worden ge voerd. Hopelijk zullen daarbij de te genstanders van het fractiebeleid zich er dan eindelijk eens over uitspreken, welk kabinet zij dan wel hadden wil len zien optreden. Na alles wat er is gezegd en geschreven kan alleen dat nog enig nieuws opleveren. De Nederlandse regering heeft, vol gens het gezaghebbende Franse dag blad Le Monde 'opnieuw garanties ge geven aan de Arabische wereld'. Als bewijs daarvoor voert het blad in een commentaar aan, dat Nederland 'in hoofdzaak heeft toegegeven' aan de eisen, gesteld door de kapers van het vliegtuig Mississippi. Deze gedachtengang behelst twee ver gissingen, die men in een krant van het peil van Le Monde niet zou ver wachten. Ten eerste: als de Neder landse regering in dc kapingsaffaire al ietszou hebben toegezegd, dan toch zeker niet aan 'dc Arabische we reld'. Deze heeft zich immers duide lijk van de kapers gedistantieerd. En ten tweede heeft de Nederlandse rege ring ook aan hén niets beloofd, een voudig omdat er niets te beloven viel. Wat de kapers van Nederland verlang den, was, dat het zijn doorgangskam pen voor Russische joden zou sluiten en geen wapens meer met KLM-vliegtuigen naar Israël zou laten vervoeren. Geen van beide eisen kwam voor vervulling in aanmerking om de simpele reden, dat Nederland geen doorgangskampen heeft en geen oor- logsmaterieel naar Israël transporteert. Het is waar, dat de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken waarin dit werd opgemerkt, door de Libische pers en radio is opgevat ^ls een Nederlandse belofte om zich ook in de toekomst van dit soort steun aan Israël te onthouden. Laten we eens een ogenblik aannemen, dat deze uit leg juist is: wat is zo'n belofte dan waard? In het geheel niets, omdat Ne- derland zich immers niet gebonden hoeft te achten aan welke verklaring dan ook, die door chantage is afge dwongen. Dat Le Monde voor dit al les geen oog blijkt te hebben moet voor vele bewonderaars van die krant een pijnlijke verrassing zijn. De Nederlandse reactie op de eisen van de kapers mag dan geen bewijs zijn voor de stelling, dat Nederland voor de Arabische wereld door de knieën gaat, er zijn andere aanwijzin gen, die deze stelling wèl lijken te be vestigen. Eén ervan danken wc, cu rieus genoeg, aan Le Monde van en kele dagen geleden, waarin een inter view met premier Den Uyl werd ge publiceerd. In dat vraaggesprek zei Den Uyl, dat Israël, in het kader van een vredesregeling, 'de bezette gebie den' ('les territoires occupés', onze premier sprak Frans) zou moeten ont ruimen. Dat is een opmerkelijke koerswijziging. Tot dusverre immers achtte Nederland overeenkomstig een bepaalde interpretatie van resolu tie 242 van de Veiligheidsraad slechts een ontruiming van 'bezette ge bieden' ('des territoires occupés', om het ook eens in. het Frans te zeggen) noodzakelijk. Als de Nederlandse re gering daar nu anders over denkt, zou ze toch moeten uitleggen welke over wegingen daaraan ten grondslag lig gen. BRUSSEL Het zondagrijverbod in België is voor het komende weekein de verlicht. Zondag aanstaande geldt het slechts van 02.00 uur tot 19.00 uur in plaats van 03.00 uur tot maan dag 03.00 uur zoals de afgelopen twee zondagen. De maatregel wordt be schouwd als een tegemoetkoming aan de Horeca. Luxemburg gaat komend weekeinde over tot het systeem waarbij auto's met een even nummerbod op zaterdag mogen rijden en die met een oneven bord op zondag. Zondag 16 december geldt weer een algeheel verbod. De Belgische economie heeft al fors te lijden van het olietekort. Dit geldt vooral voor de auto-essemblagebedrij- ven, in België een aanzienlijk belang rijkere bedrijfstak dan in Nederland. General Motors in Antwerpen gaat in december zeven dagen en in januari vijf dagen sluiten, een gevolg van de slechte verkoop. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Het belangrijkste stuk verantwoordelijkheid voor speelgoed ligt bij ouders en opvoeders. De keuze daarvan moet met zorg gebeuren. Daarbij moet rekening worden gehouden met de vei ligheid, alsmede met de geestelijke ontwikkeling, aard en sexe van het kind voor wie het speelgoed is bestemd, teneinde gevaar bij on juist gebruik zoveel mogelijk te vermijden.' Dit zegt mevrouw D. Holdert, secretaris consumentenzaken van het Nederlands Normali satie Instituut in Den Haag. Er ligt veel goed speelgoed in de win kels, maar er wordt ook nog veel rommel (het woord speelgoed is in deze gevallen niet op zijn plaats) aan geboden. Want ze zijn nog steeds te koop; de scheikundedozen met een al leen in het Frans gestelde gebruiks- saanwijzing, de vergiftige 'meta' blok jes als brandstof voor kinderfornuis jes die voor een kind zo sterk op snoepjes lijken, de speelgoedbeesten met ogen die er door kinderen vrij gemakkelijk uitgepeuterd kunnen worden en de stapelringen, waarvan de kleine doppen en ringen door kin deren in de mond kunnen worden ge stoken met alle gevaar van stikken. Mevrcuw Holdert schudt deze voor beelden met gemak uit haar mouw. Ze is er zelfs niet van overtuigd dat de kinderfornuisjes met een boven blad van brandbaar plastic inmiddels uit de handel zijn genomen. 'Een klacht daarover werd een paar jaar geleden nog door een winkelier terzij de gelegd; hij was toen niet bereid daaraan iets te doen', zegt ze. dient de verf vrij te zijn van giftige bestanddelen, zoals lood. Want kinde ren hebben de gewoonte te sabbelen en te knagen. Een verbod om in speelgoed verf te verwerken kennen we in ons land nog niet. Verwonden Speelgoed van breekbaar materiaal kan gemakkelijk in (scherpe) scher ven uiteen vallen. Een kind kan die scherven inslikken of er zich aan ver wonden. Vooral rammelaars vragen in dit verband aandacht, aldus de Consu mentenbond, temeer omdat daarin vaak kleine kogeltjes of balletjes zit ten, die door het kind meestal ook in de mond kunnen worden gestcken. Wat kinderfornuisjes betreft zijn de brandstofblokjes, zoals gezegd, zeer Het (te) kleine topstukje van de links afgebeelde 'toren' heeft al een kind van tien maanden het leven gekost. Rechts: een goedig uit ziend speelgoedbeest, maar de ogen kunnen er zonder veel krachts inspanning uitgehaald worden en ze hebben een venijnige punt. gevaarlijk omdat een kind die gemak kelijk voor suikerklontjes aanziet. Voorts kunnen fornuisjes ook gemak- (ADVERTENTIE) Veiligheid Intussen is er de afgelopen jaren hard gewerkt aan internationale veilig heidsnormen voor speelgoed en in ons land is een wettelijke regeling daar voor in voorbereiding in de vorm van een 'kinderspeelgoedbesluit'. Maar zo lang dat er nog niet is, dienen ouders en opvoeders dubbel attent te zijn bij het kopen van speelgoed (al heeft de leverancier ook zijn verantwoordelijk heid). Overigens, zal het naar de mening van mevrouw Holdert, onmogelijk zijn alle denkbare gevaren met be hulp van regels uit te sluiten. Met het ocg op Sinterklaas, een periode waarin het meeste speelgoed wordt verkocht, hebben zowel de Consumen tengids als Koopkracht adviezen gepu bliceerd voor het kopen van veilig speelgoed. In de mond Terecht wordt opgemerkt, dat baby's en peuters alles in de mond steken. Ze mogen daarom niets in handen krijgen dat helemaal in de mond kan worden gestopt. Ze kunnen dergelijke speeltjes inslikken en het gevaar dat die in de luchtpijp komen, zodat het kind stikt, is niet denkbeeldig. Als speelgoed uit elkaar te halen is, geldt dat ook voor de (onder)delen. De ogen van poppen en beesten moe ten zo stevig vastzitten, dat een kind ze niet kan lospeuteren. Anders kan het zich aan de scherpe haken waar mee ze zijn vastgezet, bezeren of ook weer in de mond steken. 'Kontroleer dat dus goed, waarschuwt de Consumentenbond, 'en onderschat daarbij de kracht van een kind niet.' Houten speelgoed moet glad zijn afge werkt, zodat het oppervlak geen splin ters heeft. Bovendien moet het ge schroefd of gelijmd zijn en niet ge spijkerd. De kleintjes krijgen de spij kers na verloop van tijd meestal wel los en kunnen er zich dan lelijk aan bezeren. Als speelgoed is geverfd, 250 cm breed. Bar met schenkblad. Afsluitbare ruimte voor TV. Besteklade. En een zee van bergruimte in de royale boven- en onderkasten en open vakken. Een prijs van f 1895.- is wel de laagste waar voor U dit type kast elders geprijsd ziet, maar van Reeuwijk brengt haar, zolang de voorraad strekt tijdelijk voor gratis thuisbezorgd. UW SPECIAALZAAK VOOR KOMPLETE WONINGINRICHTING ROTTERDAM Binnenwegplein/Karei Doormanstraat, tel. 14.10.00 ÏOTTDOJUC AMSTERDAM HILVERSUM TILBURG VER10 lUTfHU Op koopavonden geopend. kelijk brand veroorzaken. Een kind mag er mee dus nooit alleen gelaten worden. Kinderspeelgoed dient uit goed reinig- baar materiaal te zijn vervaardigd. Dat geldt met name voor poppen of knuffeldieren, die naar verloop van tijd zo vuil worden dat ze gewassen moeten worden. Maskers, verkleedkos- tuums, snorren en pruiken mogen nimmer van gemakkelijk brandbaar materiaal zijn gemaakt. Het elektrisch speelgoed voor grotere kinderen is, indien het rechtstreeks op het lichtnet moet werden aangeslo ten, zonder meer af te raden. Het is alleen verantwoord als er een trans formator bij nodig is, die de spanning terugbrengt beneden de 42 volt. Opge merkt wordt dat een transformator al leen speelgoed hoort te zijn voor ou dere kinderen. Er bestaan namelijk geen veiligheidseisen en er is er niet één met een KEMA-keur verkrijgbaar. Tot besluit nog een paar wenken. Speelgoed om mee te schieten dient goed beveiligd te zijn, fluitjes en toe ters moeten zo sterk zijn, dat het mondstuk niet los kan raken van de rest van fluit of toeter. DEN HAAG De raad voor de ar beidsmarkt heeft dinsdag in een ad vies aan de minister van cultuur re creatie en maatschappelijk werk voor keur uitgesproken voor een algemene heffing op het bedrijfsleven die be doeld is als bijdrage in de kosten van de opvang en begeleiding van buiten landse werknemers. Zes leden van de raad (ondernemers) verklaarden zich daar tegen. De minister had de raad in juni jl. advies over deze zaak gevraagd en daarbij uit laten komen voorstander te zijn van een specifieke heffing. De raad werd de keuze voorgelegd tussen een specifieke en een algemenere hef fing. Van onze weerkundige medewerker Dat België bij een noordwestelijke tot noordelijke circulatie minder goed zit dan Nederland, is de laatste dagen gebleken. Terwijl er bij ons nog altijd een wat temperende werking van het Noordzeewater uitging, is het bij onze zuiderburen echt continentaal toege gaan. Er was daar sprake van een on vervalste vroege winter-aanval met veel droge sneeuw, die plaatselijk een meter hoog opwaaide, in Brussel lag woensdagmorgen 21 cm droge sneeuw. Gisteravond meldde Spa en St. Hubert 26 cm bij -4 gr. C„ Florennes gaf 20 cm, Luxemburg 5 cm. De grootste sneeuwhoogte in ons land ivas woensdagmorgen 11 cm in Gilze- Rijen. Gisteravond gaven Beek en Eelde 5 cm op, Leeuwarden 3 en Twente en Eindhoven 2 cm. Woens dagmorgen was er in het noorden plaatselijk 10 cm gevallen en een Gro ninger collega wist te melden dat er daar nu al meer sneeuw gevallen was dan in de hele winter van 1971 en 1972. Als laagste temperatuur kwam mij ter ore: -6 in het Groninger Ten Post en aan de grond -9 gr. C. Op het vliegveld van Hamburg vroor het op normale waarnemingshoogte (l'A me ter) 9 gr. en bij de grond 14. In De nemarken (noord-Jutland) was -16 gr. C. de laagste temperatuur op ander- halve meter. Inmiddels zijn er acties gaande tegen het wintergebied. Deze resulteren in sneeuw en regen. In Belfast viel gis teren overdag 15 mm regen, op het ei land Man 24 mm en in Belmullet in noordwest-lerland 35 mm in vieren twintig uur. Vergeleken bij de stad Tunis (76 mm) was dit natuurlijk nog maar een vrij kleine hoeveelheid. (De maximum-temperatuur daar liep terug van 13 tot 9 gr. C.). Wie gelooft dat de zachte lucht (het westelijk deel van de Britse eilanden en Bretagne Weerrapporten van gisteravond 19 uur. max. temp. neerslag +8 tot 11 gr. C., Ierland 12 gr. C.) het pleit zal loinnen, vergist rich. Achter de storing een minimum van 1009 millibar boven de Ierse Zee op een zuidoostelijke koers valt op nieuw koude en onstabiele lucht uit noordelijke tot noordoostelijke rich tingen binnen, opnieuio met medene ming van sneeuwbuien en met condi ties voor nachtelijke vorst. Vergeet niet dat boven oostelijk Groenland nog altijd een hogedrukgebied van 1035 mb. resideert! Hoog water 30 november Vllssingen: 4.59- 17.22. Harin'gvlletsluizen: 6.34-18.47. Rotter dam: 7.30-19.58, Scheveningen: 6.03-18.19, IJ- muiden: 8.43-18.59, Den Helder: 10,15-22.48. Harllngen: 0.35-12.50, Delfzijl: 2.33-15.05. Amsterdam sneeuwbui 4 1 De Bilt sneeuwbui 4 0,3 Deelen geheel bew. 2 0 Eelde sneeuwbui 1 0.5 Eindhoven geheel bew. 2 0 Den Helder regen 4 2 Luchth. Rtd. regenbui 4 0.1 Twente sneeuw 2 0.1 Vlissingen geheel bew. 5 6 Zd. Limburg zwaar bew. 0 0 Aberdeen zwaar bew. 1 0 Athene zwaar bew. 20 0 Barcelona onbewolkt 11 0 Berlijn licht bew. —1 0.4 Bordeaux zwaar bew. 9 0 Brussel geheel bew. 1 0 Frankfort zwaar bew. 2 0 Genève onbewolkt 1 0 Helsinki onbewolkt —8 0 Kopenhagen zwaar bew 0 0 Lissabon onbewolkt 13 0 Locarno onbewolkt 7 0 Londen sneeuw 2 1 Luxemburg half bew. —1 0 Madrid onbewolkt 10 0 Malaga regen 16 1 Mallorca onbewolkt 13 0 München sneeuw —3 0.4 Nice onbewolkt 11 0 Oslo licht bew. —6 0 Parijs geheel bew. 1 0 Rome onbewolkt 9 0 Split onbewolkt 7 0 Stockholm onbewolkt —5 0 Wenen half bew. 1 0 ZUrich onbewolkt —2 0 Istanboel regen 10 0.1 Las Palmas zwaar bew. 23 0 New York zwaar bew. Tunis regenbul 13 260 onder redactie van loessmil Zeven jaar na de dood van Walt Disney zijn de figuurtjes die hij creëerd nog springlevend. Je kunt haast geen blad met stripverhalen opslaan of er komt wel een Mickey Mouse in voor, een Gooffy, een Minnie, een Donald Duck met neefjes, Catrien, oom Dagobert en oma Duck, hei hertje Bambi, de biggetjes, stelende wolf, mijnheer Beer, of Dumbo het vliegende oli fantje. En toch is Mickey Mouse, Disney's eerste ster van het witte doek, al ongeveer even oud als bij voorbeeld prins Claus. Mickey werd geboren aan het eind van de jaren twintig in de toen In januari van dit jaar gingen ruim 100.000 Afrikaanse arbeiders in Durban in staking. In februari 1969 werd de president van het Frelimo, Eduardo Mondlane, ver moord. Maart 1960: de Zuidafri- kaanse politie pleegt massamoord op vreedzaam demonstrerende Af rikanen. April 1949: Portugal mag lid van de NAVO worden. De Wit te Paters moeten in mei 1971 Mo zambique uit Portugese troepen schieten in juni 1960 vijfhonderd demonstranten in Mueda, Mozam bique, dood. Juli 1973: een Engels man maakt wereldkundig dat het hele dorp Wirlyamu in Mozambi que is uitgemoord. Augustus 1959: Portugese troepen zorgen voor vijf tig doden en honderden gewonden onder stakende havenarbeiders In Guinee-Bissau .In september 1968 zet het nieuwe Portugese staats hoofd Caetano het dictatoriale be leid van Salazar voort. In oktober 1972 wordt student Ribeiro dos Santos door de geheime Portugese politie PIDE vermoord. Een Portu gees huurlingenleger doet in no vember 1970 een inval in de repu bliek Guinee-Conakry. December 1972: oproep in de VN tot staking van alle hulp aan Portugal: Neder land onthoudt zich van stemming, de exacte data van deze en andere gruwelijke feiten en herdenkings dagen zijn te vinden op de nieuwe maandkalender van het Angola Co mité, die voor drie gulden (postgi ro 600657 tn.v. het Angola Comité, Amsterdam) verkrijgbaar is. Wie de kalender bestelt, steunt er niet alleen het werk van het comité en daardoor de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika mee, maar heeft dan meteen een verzameling van twaalf politieke prenten van tekenaars als Opland en Peter van Straaten plus tekeningen over het Frelimo in zijn bezit, waarmee alle kalenderbladen geïllustreerd zijn. Eind oktober stuurde dokter Kalas Wit, op verkenning door de hon- gergebieden in Ethiopië, een tele gram naar de stichting Terre des Hommes: 'Stuur onmiddellijk vijf ton melkpoeder en een medisch te- team'. De melkpoeder ging er door toedoen van de NOVIB inderdaad onmiddellijk heen. het medisch team is inmiddels ook (nèt gearri veerd in het plaatsje Mcrsa, waar een van de zeventien kampen met half of al bijna helemaal verhon gerde mensen ligt. Twee artsen (Klaas Wit en Johan van Leeuwen burg) en twee verpleegsters (Tony van der Kop en Anita Kamp) zul len daar proberen iets voor de hulpzoekenden (van wie de helft kinderen) te doen, hoewel voor velen de hulp te laat komt: vol gens een VN-rapport zal het do dental binnenkort de honderd duizend passeren en volgens dok ter Wit zal de hongertoestand op z'n minst nog een jaar voortduren. Daarom roept Terre des Hommes dringend de hulp van iedereen in, omdat het medisch team ln Ethio pië ten minste de middelen moet kunnen krijgen om daar echt te kunnen helpen. Elke gift, groot of klein, is welkom op postgiro 646900 ten name van de stichting Terre des Hommes, Sweelinck- straat 45, Den Haag. nog primitieve Walt Disney studio, die precies een halve eeuw geleden in een Hollywoodse garage op dreef kwam. Walt, op 5 december 1901 als Walter Elias Disney in het geboorteregister van Chicago ingeschreven, was op een schoen en een slof naar Hollywood geko men. Hij had toen al op een adver tentiebureau en bij een uitgeverij geioerkt voordat hij als cartoonist bij een filmbedrijfje aan de slag was gekomen. En sindsdien had hij maar één ideaal: hij moest en zou een eigen studio hebben om er zijn eigen tekenfilms te maken. Toen hij eenmaal in Hollywood was, maakte de opkomst van de spre kende film het hem niet makkelij ker, maar toen zijn derde Mickey Mouse-film (voor het eerst) ook van geluid werd voorzien, was zijn succes niet meer te stuiten. In 1937 maakte hij de eerste tekenhoofd film: Sneeuwwitje en de zeven dwergen ('One day my prince will come' is nog wereldberoemd), nog later weert hij zich op een combi natie van tekenfilm en acteurs en documentaires. Na de oorlog rol den er een serie natuurfilms uit de Disney-studio's (De woestijn leeft, bijvoorbeeld) en ook weer speel- en tekenfilms (Mary Poppins, Pe ter Pann, De Aristocats) en kreeg Walt zijn eigen tv-shows. Natuurlijk zijn al die produkties niet van a tot z tot stand gekomen door de hand en het potlood van de meester zelf. Het tekenen had hij al sinds 1928 aan anderen over gelaten en de regie vanaf 1948 ook. Hij had zijn handen vol als filmproducent en als bedenker van allerlei plannen die voor een deel al uitgevoerd zijn. Zijn getekende mensen en dieren zijn terug te vin den in Disneyland, het 24 hectare grote amusementspark bij Los An geles, in de reizende Disneyshow, die ook ons land een keer heeft aangedaan en nu ook in Disney- world, dat het grootste vermaak- en vakantiecentrum ter wereld gaat worden in de staat Florida wordt opgebouwd en even groot Er zijn problemen genoeg in ons eigen land. In één jaar gebeurt er onnoemelijk veel. In ronde cijfers uitgedrukt vinden er bijvoorbeeld 10.000 echtscheidingen plaats, wor den er 5.000 onwettige kinderen geboren, raken er 100.000 vrouwen in verwachting die dat per sé niet willen, komen er 350.000 mensen in een ziekenhuis terecht, ont breekt in 199.300 gezinnen de va der of moeder, worden 50.000 kin deren aan de ouders onttrokken, zijn 200.000 mensen op zoek naar een dak boven hun hoofd en zoe ken 375.000 een beter huis, zwer ven er 15.000 zonder huis of fami lie rond en zijn er 100.000 werklo zen. Mensen met zulke (en alle andere) problemen kunnen met hun zorgen bij het maatschappelijk werk te recht, want daar is het voor. Er zijn ruim vierhonderd instellingen voor maatschappelijk werk met vijftienhonderd gekwalificeerde maatschappelijk werkers. Verder zijn er dan nog de jongerenadvies centra (het JAC met zestig afde lingen), Release met bureaus in di verse delen van het land, negen MAI-bureaus. tweeëntwintig steden zijn een sociaal raadsman rijk en ga zo maar door. Echt teveel om op te noemen, maar de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn heeft dat, omdat zoveel mensen geen. weg weten in dit doolhof, toch geprobeerd in een folder die 'informatie over maatschappelijke dienstverlening' heet. Het is een flinterdun boekje, waarin een hele boel staat. Niet een paar honderd adressen, maar wel duidelijke ver wijzingen voor jong en oud, plus de adressen van een paar landelij ke organisaties die in elk geval ie mand verder kunnen helpen. Deze wegwijzer is voor een kwartje te bestellen bij de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn, Ei- senhouwerlaan 146, Den Haag. 'De computer zegt, dat Je 't meest geschikt bent om de pop van een buik spreker te worden.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7