Werk van A. M. de Jong was te populair om 'literatuur' te heten Het gebeurt in onze dagen... iharmfip tips AVONTUUR IN KARINTHIË Mary Stewart TR0OT/KWIARTF7T DONDERDAG 29 NOVEMBER 1973 RIWËM.WD R \I)!0 EN TV T4/ ROT (ADVERTENTIE) Schokkend NOS-filmverslag uit koncentratiekamp voor lepralijders. Achter prikkeldraad zitten, bewaakt door militairen, omdat je toevallig lepra hebt opgelopen. Alsof dat een misdaad is. U zag gisteren misschien de beelden uit het leprakamp Khon Kaen in Thailand. Beelden die je anno 1973 niet meer voor mogelijk houdt. Duizenden bijna hopeloze gevallen Eén arts voor 150-duizend leprozen. En dan te weten dat lepra bestreden kan worden. Lepralijders hoeven geen verschrikkelijke zekere dood te sterven. Nergens. Steun onze bliksemaktie. Nu meteen. Wij kunnen helpen. Met 10,- stopt u het lijden van één patiënt. Hier is ons gironummer: 219600 Bliksemaktie, Nederlands Lepra 1 Fonds, Wassenaar. Documentaire over schrijver van 'Merijntje Gijzen' door Riet Diemer HILVERSUM Op nieuwjaarsdag zal de VARA liet eerste deel uitzenden van de televisie-serie naar de romancyclus Merijntje Gijzen van A. M. de Jong. Als inleiding wordt vanavond een docu mentaire gewijd aan Merijntjes geestelijke vader, die acht boekdelen lang niet los kon komen van het Brabantse joch. 'Beste A. M.' is de titel; Gabri de Wagt de samensteller. 'A. M.' is de naam, die vrienden aan de schrijver gaven. Medewerking werd verleend door de weduwe mevrouw Wies de Jong-De- fresne, de jongste dochter Gudy Tho massen-De Jong en prof. Martien J. G. de Jong uit Namen, die geen zoon van de schrijver is. Hij maakte studie van het werk van A. M. de Jong. In zijn in 1970 uitge geven essay 'Flierefluiters apostel' zegt hij: 'De Neerlandici die later mijn vakgenoten werden, kenden het werk van A. M. de Jong doodeenvou dig niet. Ze wisten alleen maar dat het niet tot de 'literatuur' behoorde. In de meeste handboeken voor litera tuur komt de naam van A. M. de Jong niet voor of zijn een paar regels aan hem gewijd, waarvan de belang rijkste is, dat hij in de oorlog door de SS werd vermoord. Bij het nasnuffelen van oude kran tenknipsels blijkt dat de liberale let terkundige dr. P. H. Ritter jr., die toegeeft over verschillende zaken an ders te denken dan de socialist A. M. de Jong. het een schande vindt dat pr geen literaire erkenning is voor de meesterverteller. Ter gelegenheid van de vijftigste ver jaardag van De Jong schrijft Ritter in het Utrechtse Dagblad in zijn beken de deftige stijl: .dat populariteit aan de kritiek een vrijbrief schijnt te geven tot miskenning. Een schrijver, die waarlijk veel gelezen wordt, kan ervan verzekerd zijn, dat men hem verguist. Kritiek beteekent voors hands nog geenszins keur, doch voor keur, en de schrijver van deze rege len, wiens persoonlijke gesteldheid ver van die van A. M. de Jong verwij derd ligt, acht het een ongekend schandaal dat deze populaire auteur van Nederland, in twee literatuurge schiedenissen. die hij raadpleegde, geen behandeling vond'. In 'Het Volk' voorloper van 'Het Vrije Volk' schrijft M. Wolters gelijk tijdig: 'A. M. de Jong heeft twee din gen bestaan, die in ons land onver geeflijk zijn. In de eerste plaats is hij een populair schrijver, een volksverteller gewor den Ergerlijk en dubbel-onvergeef- (ADVERTENT1E) *4 1) Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. J 2) Kippers: Zó op 't brood óf even bakken met mes puntje boter óf kort koken j in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden.' Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje tomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar ^smaak sherry of cognac.. lijk, ja onuitstaanbaar-onvergeeflijk is echter A.M.'s grootste misdaad: hij heeft met z'n boeken veel geld ver diend. Dit laatste slaat minder op literaire miskenning, dan op kritiek van som migen. De Jong, geboren in de meest armoe dige omstandigheden in een Brabants landarbeidersgezin van de dertien stierven er elf voor hun tweede jaar had in die tijd een goed bestaan. Zijn populaire manier van schrijven zorgde daarvoor. Hij was een levensgenieter, reed paard, had een eigen huis in Biltho- ven en hield van mooie dingen. Wol ters zegt, dat omdat hij socialistisch schreef, dit hem meer werd aangewre ven dan wanneer een bankier met een enkele speculatie meer verdiende dan een succesvol schrijver in tien jaar. Aan de kritikus dr. C. Rijnsdorp de vraag: Hoe ontving het protestantse volkdeel indertijd de boeken van A. M. de Jong? Zijn antwoord: In ont wikkelde protestantse kringen werden ze wel gelezen. De socialistische standpunten nam men voor kennisge ving aan. Er is geen storm van protest ge weest tegen deze boeken. Hij bena drukt dat wanneer er kritiek kwam dit meestal niet uit de literaire, maar uit de godsdienstige hoek kwam. MARY PERKINS Eén grote familie Door de barre sneeuwwedstrijd tussen lpsivich-towm en FC Twente, hebben we de verfilmde Franse anarchisten misgelopen. Maar op het andere net kon men terecht bij een ander Frans fenomeen: het vreemdelingenlegioen. De speurtocht van de BBC naar de waarheid omtrent dit negenduizend man sterke corps heeft een reeks fa bels ontzenuwd, allerlei geruchten te gengesproken, maar ook dingen aan het licht gebracht die niet algemene bekend waren. Bijvoorbeeld het denk beeld dit legioen op basis of erva ringsbron te maken voor een Europe se strijdmacht of een VN-leger. De legioensmentaliteit zou pas een echte eenheid kunnen smeden. Veel legionairs verfoeien de dienst, maar zij hebben toch het gevoel een familie te vormen. Een kerel van goede huize met een uitstekende opleiding zei: 'Ze nemen hier tenminste notitie van je', iets wat hij in de moderne burger maatschappij kennelijk scheen te mis sen. Een een oud-gediende, inmiddels chemisch-ingenieur geworden, sprak met overtuiging het aloude soldaten woord uit: 'Ze hebben een man van me gemaakt.' Je zit naar zo'n documentaire met ge mengde gevoelens te kijken (met waardering voor het uitspitten en de visualisering ervan) en je gaat het hoe langer hoe vreemder vinden dat zoiets in onze tijd nog bestaanbaar is. Dat het door een overheid nadrukke lijk in leven wordt gehouden. Tot je een van die kerels hoort zeggen: 'Die nen in het vreemdelingenlegioen is een soort religie.' Zou dat het myste rie verklaren? Panoramiek bracht een lepraoord in Thailand op het scherm. En deze re portage van uitzichtloze ellende zal veel kijkers naar de keel zijn gevlo gen. Waar vind je jonge mensen die zo fatalistisch, zo volslagen indolent hun langzame verkommering onder gaan? En er is maar één dokter die zich al jarenlang opoffert om het be staan van duizenden miserabelen te verzachten. Alle andere geneesheren geven de voorkeur aan een keurige praktijk en een waardevast pensioen. In Avro's kunstrubriek 'De ivoren to ren' zat deze keer kennelijk meer dan mij boeide dan in de eerste aflevering. De aanpak, die de invloed van 'Het gat van Nederland' verraadt, heeft toch wel aantrekkelijke kanten. Er trekt van alles en nog wat aan je voorbij, maar nergens staat een cul turele schoolfrik te bezweren dat je het zó en niet anders moei consume ren. Met Albert Vogel als oproeper van de sfeer van Louis Couperus za ten de samenstellers natuurlijk ge heid goed. De voordrachtskunstenaar Vogel is al vele jaren de meest-geest- verwante vertolker van de auteur die voor de wereld een dandy was en aan zijn schrijftafel een zwoeger. De band van deze opname verdient in het Let terkundig museum te worden bewaard. Kijkers met belangstelling voor archi tectuur zullen met genoegen hebben gekeken naar de bespiegelingen van leven en werk van bouwmeester P. J H. Cuypers door diens nu 82-jarige kleinzoon. Een heel aparte wereld voor de bewonderaars van de neo-gothiek, bijzonder sfeervol verfilmd. TON HYDRA 22. Diezelfde dag waren er nog veel meer dingen gebeurd, maar daarvan hadden de argeloze inwoners van Rijkhuyzen helemaal geen weet. Om te beginnen was dat vreemde heertje met al zijn geleerde papieren te Gra- vendrecht uit de sneltrein gestapt. Ie dereen met ook maar een heel klein beetje mensenkennis had trouwens wel kunnen zien, dat dit heertje een héél erg verstrooid heertje was. Zijn geleerde en gewichtige papieren had hij immers helemaal niet opgeborgen in koffer, en' map. Integendeel zelfs. Op ongemeen wanordelijke wijze had FERDINAND hij ze over al zijn zakken verdeeld. Zelfs uit het lint van zijn hoed en uit de omslagen van zijn broekspijpen staken zijn geleerde papieren. 'En nu nog naar Rijkhuyzen mompelde het manneke. 'Een rustig dorpje, waar de multipolaire gravitatie van zijn logge hersenkwab niet wordt ge stoord door stadse frutselarij en bor- geling. En nog diezelfde avond vinden wij het manneke terug in het privé- kantoor van de makelaar Rothusen. Een typisch zakelijke grijns glibberde over het aalgladde gelaat van de ma kelaar en hij zei: 'Ik wil om U een genoegen te doen nog even met paar relaties bellen. Maar ja mij waarde professor Tweesteen, dai vraagt U mij wat! Een woning mi ruimte genoeg voor het inrichten va een klein, maar goed voorzien labor torium. En dat nog te Rijkhuyze ook! En dan nog wel in deze gruweli ke tijd van woningnood! Kom, kon mijn waarde professor, de woninge groeien ons makelaars niet op rug!' 'Het huisje behoeft niet groi te zijn lispelde de geleerde ma verlegen. 'En voor een laboratoriu; zou een oude boerenschuur zéér goe kunnen dienen Radio vandaag NCRV-radio over vijf jaar mammoetwet HILVERSUM Vanavond start de NCRV-radio een serie over 'Vijf jaar mammoetwet'. Deze duurt tot 3 de cember. Nagegaan wordt wat van de oorspronkelijke onderwijsplannen uit 1968 is waargemaakt en wat is misge gaan. Samenstellers zijn Daan Bud ding en Jitske Mulder. TROS vraagt de A-status aan HILVERSUM Het bestuur van de TROS heeft schriftelijk aan de minis ter van CRM verzocht de TROS de A- status te willen toekennen. Een bijgevoegde verklaring van de Nederlandse accountant maatschappij te Amsterdam stelt vast dat het leden tal thans 487.200 bedroeg waarvan 5000 vijfgulden-leden. Het bestuur gaat ervan uit dat de rea lisering van de A-status per 1 oktober 1974 haar beslag zal krijgen en niet per 1 april. Men ziet in, dat dit in de praktijk tot vrijwel onoplosbare pro blemen wat betreft de zendtijdinde ling zal leiden. 48 'Ik weet nog niet zo zeker of we daar goed aan doen'. Verschrikt keek hij op. 'Wat wil je daarmee zeggen?' 'Ik heb er eens over nagedacht', zei ik. 'Dit paard was het eigendom van Franz Wagner. Je herinnert je nog wel dat Annalisa vertelde dat hij tien jaar geleden bij dit circus kwam. Ze hadden hem ergens in het noorden ontmoet, waar hij met een compagnon zaken deed op een paardenmarkt. Hij had dit paard meegenomen uit dat Tsjechische circus. Nou vind ik het zonder meer vreemd dat hij aan nie mand verteld heeft dat het een vol leerd hogeschooipaard was. Daar moet toch meer achter zitten. Anders was hij wel voor de waarheid uitgekomen. Ook heeft hij hem niet verkocht, of schoon hij er toch een aantrekkelijke prijs voor had kunnen krijgen. Het heeft natuurlijk weinig met de zaak Paul Denver te maken, maar uiteinde lijk lijkt mij Franz Wagner een stuk je in de grote legpuzzel. Lewis zei dat we attent moesten zijn op 'alles wat maar enigszins vreemd aandoet'. Ik geloof dat het daarom verstandig zou zijn als we zouden proberen wat meer over Franz Wagner te weten te ko men. Waarom liet hij bijvoorbeeld zijn naam veranderen?' Ja.en hij wou zelf geen nummer hebben.hij weigerde voor het pu bliek op te treden'. 'Als je het mij vraagt zou hij dat paard best uit dat Tsjechische circus gestolen kunnen hebben', zei ik lang zaam. 'Ik voor mij geloof dat de oude heer Wagner de grootvader van Annalisa van alles op de hoogte is geweest en dat hij Franz ertoe heeft aangezet zijn naam te veranderen. Niemand anders heeft er ooit ies van geweten.Niet dat het er nu nog veel toe doet; het is al lang geleden en de man is nu dood. Maar als hij een paard steelt kan hij ook andere dingen stelen, en er van uitgaande dat hij een stukje in Lewis' legpuzzel is, lacht ik dat het de moeite waard was het doen en laten op het circusterrein nauwlettend te blijven volgen. Als hij al die jaren zijn best heeft gedaan de waarheid verborgen te houden, zou je kunnen veronderstellen dat Pauls con tact met hem. 'Wels', viel Timothy mij plotseling in de rede. 'Zij zei toch Wels, nietwaar?' 'Neem me niet kwalijk, maar wat be doel je?' 'Annalisa zei dat toen hij bij circus Wagner kwam, zij juist hun tenten hadden opgeslagen in Wels. Dat ligt in het noorden, bij de Duitse grens'. 'Ja. ik weet nog dat zij dat vertelde. Zei ze niet dat ze net op het punt stonden om te vertrekken? Ze liet het althans doorschemeren, dacht ik. Als hij op dat ogenblik op de vlucht was, kon hij zich geen betere dekking den ken. In verband met de paardenmarkt waren de wegen overvol en juist toen moest het circus de grens over.Een man met een paard méér zou geen mens opvallen. 'Tot 1955 was de Spaanse Rijschool in Wels gevestigd', merkte Timothy op. Deze interruptie was opnieuw een vol treffer maar ook deze keer begreep ik niet meteen wat hij bedoelde. 'Ja, ze is er toen nog naartoe geweest, vertelde ze. Wat wil je. Maar ik ging niet verder, want mijn mond viel open van verbazing. Allebei stonden we op en staarden el kaar aan. Met hese stem wist ik eruit te bren gen: 'Maar dat is onmogelijk, Tim, dat is zonder meer uitgesloten. Dan had je er toch wel yan gehoord.en de politie. 'Maar er is ook indertijd iets ge beurd'. Aan zijn stem te horen was hij even verbijsterd als ik' Herinner je je nog dat verhaal dat ik je in het vliegtuig verteld heb, dat verhaal over die man die eerst het paard en toen zichzelf van kant maakte? Nou, dat was maar onzin. Het is al een heel oud praatje en ik betwijfel of er veel van waar is. Er is nooit over ge schreven en namen zijn er niet ge noemd. Maar er gaat een ander ver haal, dat wel in de kranten heeft ge staan. Ik heb het in een van die boe ken gelezen, maar waarschijnlijk een beetje verward met het verhaal wat ik je al verteld heb. Weet je nog dat ik jou een foto liet zien vn Neapolita- no Petra en dat ik erbij vertelde dat hij gedood was? Dat was niet waar. Deze zomer tien jaar geleden ver dween hij, en met hem een van de stalknechten'. Er viel een stilte. Als marionetten draaiden we ons naar de Zwartbonte, die nog altijd liep te grazen. 'Dan moet hij te herkennen zijn', zei Timothy. 'Je kunt zo'n dier toch zo maar niet veranderen'. 'Dat weet ik nog niet, zo moeilijk lijkt me dat niet ze kunnen bij voorbeeld zijn haar verven'. Vlug richtte ik mijn blik weer op Timothy. 'Dat zou een verklaring zijn!' 'Verklaring, waarvoor?' 'Voor zijn huid. Vandaag viel het mij op dat die, ofschoon de koorts gewe ken was, nog altijd ruw en hard aan voelde. Dat mag eigenlijk niet Ik weet zeker dat het me vooral bij een van die zwarte plekken opviel. Je weet zelf wel dat haren door veel ver ven hard en bros worden. Ik heb me er nog zorgen over gemaakt. We zul len nu niet veel kunnen zien, maar het lijkt me interessant bij daglicht die zwarte plekken eens wat nader te bekijken. Tim.maar ineens corri geerde ik mijzelf. 'Nee, het is alle maal volslagen onzin! Ik kan het niet geloven!' (wordt vervolgd) HILVERSUM I AVRO: 7 00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 S) Dag met ee" plaatje, met 8.00 Nws en 8.11 Radiojournaal. 8.50 Morgenwijd. 9 00 Toppers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (ged.S) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws; 11.03-11.05 Ra diojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf - een uur allerlei voor iedereen, met De groente man en 11.55 Beursber. 12 30 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 'S> Alert -op het vlak van muz. en maatsch. 13.50 (S) De wereld v.d. opera: besch. over Pelleas et Melisande, opera van Debussv. 15.00 (S) Bary-Nage, progr. van praten en platen. 15.25 (S% Met muz. op stap: licht muz.progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16 03 Radiojournaal. 16 05 (S) Aspec ten: kunstrubr. 17.00 (S) Mobiel - beweegl. prgr. voor beweegl. mensen. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP: 18.20 Uitz v.d. R.K.P.N. IKOR: 18 30 Kleur Inf. en comm. over zaken van kerk en sa- menlev. NCRV: 19.00 (S) Leger des lleils- kwartier. 19.15 Vijf jaar Mammoetwet, serie uitz. over de r*t op het voortgezet onderw. (1). 19.35 De kerk vandaag - nws en comm. 20.00 <S> Metrop. Ork. en zangsolisten: amu- sem. muz. 20.45 Beter Samen - inf. progr. 21.00 (S) Veel gevr. gewijde muz. 21.25 Vraaggesprek 21.55 (S) Tenor, fluit en or gel: oude- en klass. muz. 22.20 Avondover- denk. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 22.50 Taal om mee te leven - serie uitz. over on derwijs in de Nederl. taal. 23.10 Kunst en vliegwerk - inf. over akt. tentoonstellingen. 23.15 (S) Stardust - Easy listening muz. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7 41 (S> Hiep en nu. 7.55 Aangestipt: progr.- overz. 8.00 Te Deum laudamus: gewijde muz. S 24 Op de man af: evangel, comm. bij de tijd. 3.30 Nws. 8.36 Gjrmn. v.d. huisvr. 8 45 (S) Podium v.d. vrouw: maatsch.-inf. 9 20 (S> V.d zieken. 10.00 Schoolradio. 10 30 Nws. 10 33 (S) Omroepork.: klass. muz. 11.09 (S) Omroepork en solist: klass. muz. 11.55 Med 12 00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12.15 (S) Meisjeskoor en licht ork. 12.26 Med. t b v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12 50 Herv middagpauzedst. 13 10 (S) Lichte koorzang. 13.20 <S,) Licht ensemble. 13 45 Zo zijn wij. vervreemd, ver trouwd: poëzieprogr. 14 05 Schoolradio. 14.25 (S) In kleine bezetting: klass. kamermuz. 15.15 De Bijbel maakt nwsgierig. 15.30 Nws. 15.33 (S) Vincent van Gogh. 16.00 Een uur natuur. 16.30 fS) Hier en nu 17.00 Kindervi sie: progr. door, voor en met kinderen. 17.30 Nws 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. 'n vrije tijd: koorzang. 18 30 Nws. 18.41 Wereld- panorama. 18.53 Zojuist verschenen: boek- bespr. AVRO: 19 00 Trefpunt: disc.progr. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20 05 Radiojournaal. 20.10 (S) Atlanta, opera van Handel, uitgegev. door koor v.d. Nederl Handelver.. Radio Kamerork. en so listen. 22 55 Muze zonder make-up: Eur. kleinkunst. 23.20 (S) Essay: progr. waarin over- kunst wordt doorgepraat. 23.50 Radio- Journaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nws. 7.02 Vaak 's Ochtend met o a verkeerslnf. (8.00 Nws.) KRO: 9 Nws. 9.03 KRO-op-Drie: Uit de lucht gegr pen. (10.00 Nws.) 1100 Nws. 11.03 Ve zoekpl. 12.00 Nws. 12.03 (S) Van twaalf twee. met 13.00 Nws en 13 03 Raden maa 14 00 Nws. 14.03 Theo Stokkink Show. (15. Nws.) NOS: 16.00 Nws. 16.03 Daverende da tig. (17.00 Nws.) NOS: 18.00 Nws. 18 02 Joost mag niet ete TROS: 19.00 Nws. 19.02 (S) Plaatvaeria. 20. Nws 20.02 (S) Poster. 21.00 Nws. 21.02 (I Sesjun: Jazz en Pop Live. 22.00 Nws. 221 (S) Hugo van Gelderen Show. met Nede landstalige Top Tien en Kwiswijs. 22 55 Me 23.00 Nws. 23.02 (S) T...S...T.,.: TM Sport-Tijd: sport en muz. 24 00 Nws. 0 02 A tua. 0 10 (S) Jazz-Sir. 1.00 Nws. 1.02 Nact wacht. NOS: 5.00 Vincent van Engelen. Et 6 00-7.00 (S) Matinata: gevar. gramm BELGIE 324 m NED. 12 00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Lich muz. (12.50 Buitenl. persoverz. 13.00 N« act., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Beut ber. 14 00 Nws. 14.03 Schoolradio. (15 Nws.) 15.23 Lichte muz. 16.00 Nws en beui ber. 16.10 Lichte muz. 17.00 Nws en 17.10 Voor oudere luisteraars. 17.55 Wee schaal. 18.00 Nws. 18.05 V d. soldaten. 18.28 Paa desportber. 18.30 Verkeerswenken. 18. Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Lichte mu 19,00 Nws en act. 19.30 Lichte muz 19.35 lit. uitz. 19.45 Lichte muz. 20.00 Country Westernmuz. 20.30 Muzikaal amusem prof 23.10 Lichte muz. (21.00 Splinternws. 22. en 23.00 Nws.) 23.10-23.45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie 14.25-14.50 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal EO 19.05 E (^Kinderkrant NOS 20.00 Journaal EO 20.20 Ópen Huis -inf. programma 21.20 Looft den Heer? 21.50 Nader bekeken VPRO 22.00 Het gat van Neder land NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VARA 19.05 Guyana - Waterland 19.30 De andere kant v.d. medaille NOS 20.00 Journaal 20.20 Filmportret v.d. Amerikaanse pianist en entertainer Liberace 21.10 Beste A.M.: doc. over de schrijver A.M. de Jong 22.00 Daar komen de Schutters NOS 22.30 Den Haag vandaag 22.40 Journaal DUITSLAND I 10 00 Journaal. 10.05 Journaal van gistera vond. 10.25 In dleser Holle. 11,25 Wetensch. comm. 11.35 Das Patenkind. 12 00 Act. 12.50 Persoverz. 13.00-13 20 Journaal. 16.15 Jour naal. 16.20 Inf. progr. 17.05 Kinderprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10 00 Sesamstrasse. 18.00 Filmrep. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazine. 19 26 Natuurfilm. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05-9.25 Schooltele visie. 9.30-10.00 Sesamstrasse. 10.30-12.15 Schooltelevisie. 18.00 Reg. nws. 18.05 V.d. kleuters. 18.15 Die Macht des Geldes. 18.40 Nws en act. 19.20 Die Macht des GeldeO 20.00 Journaal en weerber. 20 15 Cult, maga zine. 21.00 Mannlx. 21 45 Doe. progr. 22.45 Journaal, comm. en weerber. DUITSLAND I! 16 30 Relig. Früherziehung. 17.00 Jo> 17.10 Tekenfilmserie. Aansl.: Hainze chen. 17.45 Act en muz. 18.25 Zwischen den Elugen. 19.00 Journal 19.30 Amusem.progr. 20.30 Filmportret. 21.1 Journaal 21.15 Disc.progr. 22.00 Filmrej 22.35 Journaal. DUITSLAND III NDR 8.05 t.e.m. 12.10 en 16.00 t.e.m. 17. Schooltelevisie. 18 00 Sesamstrasse. 18.30 Zum Lemen es nie zu spat. 19.00 Verstandigung bel TU ren. 19.30 Tele-beruf. 20 00 Journaal en wer" overz. 20.15 Polit, onderr. op school. 21. Glauben und Denken. 21 30-22.15 Fila rep. Bruine bonensoep 500 gram ossestaart 50 gram boter 2 uien, zout paprikapoeder 500 gram bruine bonen 6 aardappels 2 uien, 1 pre! bosje peterselie peper 1 rookworst 1 pakje osscstaartsoep. De in stukken gesneden ossestaart zouten en flink met wat paprikapoe der bestrooien. Daarna rondom bruil braden in de boter. Fruit de twee go snipperde uien mee. Afblussen mei twee liter heet water en laten trekkef tot het vlees loslaat. Deze bouilloi door een zeef gieten bij de (in twee liter geweekte) bruine bonen. Daï aan de kook brengen met toevoegin van de twee fijngesneden uien. D ongeveer een uur laten koken. Hierin de gesneden prei en de in stukken go sneden aardappel toevoegen. Na ongo veer een kwartier de worst erbij ea de met water aangemengde ossestaart- soep. Wanneer de aardappelen gaaf zijn, deze met een vork fijnmaken. Als de bonen gaar zijn is de soep klaar. Het vlees van de ossestaart en de peterselie toevoegen. Op smaak af maken met peper en zout. (Recept van mevrouw H. B. Kloosterhof-Kunt- kes uit Assen). Menutip: Pikante bruine bonensoep roggebrood, hopjesvla.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6