ndustrie-vestiging roortaan binden aan ociale voorwaarden eoeo Sparen is goed. Maar "t kan béter. Bij de ABN. JVerkoop auto's scherp gedaald Verpleegkundigen en Ziekenverzorgenden. Met een Hoofdletter ar rj r Zowel vrouwen als mannen. Zowel part-time als full-time. 'Minder rijden: dan lagere premies' Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis Algemene Bank Nederland Bi! liddenstand int geding m supermarkt IT Voor actie Ermelo nu ai 20 mille Personeel verhindert weghalen machines FULL-TIME PART-TIME □JiC lifH] _JyiW/KWARTET DONDERDAG 29 NOVEMBER 197V BINNENLAND T9/K11 toersma neemt R'dams initiatief over ADVERTENTIE 1 onze sociaal economische redactie. HjAAjG De regering overweegt de vestiging van industrieën sociale voorwaarden te binden. De SER zal over deze kwestie advies worden gevraagd. (ster Boersma (sociale zaken) |t dit gisteren meegedeeld in een Jaderimg van de Tweede Kamer- missie voor sociale zaken. De mi- ^r honoreert hiermee in feite het fltief van de gemeente Rotterdam, faad van deze gemeente sprak zich Inlangs in meerderheid voor uit dat gemeentebestuur bij de uitgifte grond aan industrieën sociale fwaarden zou moeten stellen, bij- fbeeld hoeveel buitenlandse gastar- rs de onderneming in dienst te nemen, of er al dan niet een zal worden afgesloten enz. initiatief heeft op zich weinig rdering kunnen vinden in de ogen minister Boersma. Hij liet er gis- de commissievergadering twijfel over bestaan dat deze in feite aan de centrale overheid thouden. Bovendien had hij ige bezwaren tegen dat een ite op deze manier feitelijke ng gaat uitoefenen tot het aan- van cao's. Het is ook de vraag of juridisch wel geoorloofd is dat gemeente een dergelijk beleid gaat voeren. Terugdraaien Minister Boersma zal daarom alles in het werk stellen dit initiatief van de Maasstad terug te draaien. In de eer ste plaats hoopt hij dit gedaan te krij gen in overleg met het gemeentebe stuur. Mocht dit echter niet gelukken dan zal hij de ministerraad voorstel len het Rotterdamse besluit te schor sen en het later eventueel te vernieti gen. Een pluspunt is echter wel dat de minister uit de Rotterdamse kwes tie de conclusie heeft getrokken dat er op landelijk niveau iets aan deze zaak moet gebeuren. De opstelling van de minister is voor al bij de PvdA-fractie in de Tweede Kamer niet al te best gevallen. Het Kamerlid Poppe (PvdA) zei het bij zonder te betreuren als de regering het beleid van de gemeente Rotter dam zou doorkruisen. De gemeente is chter beslist in oerdense kwestie een verslaggever RECHT/WOERDEN Jac. Her- levensmiddelenbedrijven mag af 6 december geen supermarktbe- jf meer uitoefenen in het gebouw looghe Woerd 'in Woerden. Dat ft de president van de Utrechtse -ihtbank bepaald in zijn uitspraak in t kort geding dat dertien Woerden- middenstanders tegen Hermans en 1 gemeente Woerden hadden aange- nen. en W. hadden vorig jaar Hermans bouwvergunning verleend, maar lat de afdeling Woerden van het linklijk verbond van ondernemers ►test had aangetekend, schorste de on het besluit van B. en W. en de ■kzaamheden werden gestaakt Een r werd er niets vernomen, waar- )r de verstrekte vergunning weer kracht zou zijn. De verbouwing hervat maar midden september kwam bericht dat het besluit van en W. was vernietigd wegens strijd de wet (het bouwplan was name- in strijd met het bestemmings- Toch besloot de raad van itregelen om de verbouwing onge- te maken af te zien: Hermans te goeder trouw gehandeld en niet verplicht worden het ge- twde af te breken. Daarop spande Woerdense middenstand, bevreesd ir de zuigkracht van het levensmid- tnbedrijf buiten het centrum, een ng aan waarbij geëist werd dat koninklijk besluit zou worden na- >men. De president stelde de ei- in grote lijnen in het gelijk en Ie een dwangsom van vijfhonderd Iden op voor elke dag dat Hermans ONJindelt in strijd met het vonnis. De langsom moet uitbetaald worden s _L Pr a ieder van de dertien eisers. AMSTERDAM De financiële actie om 's Heerenloo in Erme lo, waar duizend Jongeren en ouderen, die hun leven lang an ders zullen zijn, worden ver pleegd, aan een bezoekers- en recreatiecentrum te helpen, heeft tot dusverre 20.000 gulden opgebracht. Er is 75.000 gulden nodig. Trouw-Kwartet wil met medewerking van z'n gewaar deerde lezerskring dit bedrag bijeenbrengen door middel van de jaarlijkse Sintcrklaasactie. Van de zijde van de ouders en andere belangstellenden is reeds 75.000 gulden op tafel ge legd, zijnde de hélft van het be- drag, dat nodig is om aan de in- richtingskerk een accommodatie aan te bouwen, die in de Jaren lang gevoelde behoefte van een ontvangstcentrum voorziet. Het is hartverwarmend to con- stateren hoe meelevend onze le zerskring op deze actie reageert. Dezer dagen vervoegde zich een milde gever, die onbekend wen ste te blijven, met duizend gul den aan ons bijkantoor te Dor drecht Hoewel dit een uitzon dering is, blijkt hier wel uit hoe zeer deze actie voor de zwakzinnigen aanslaat. Er ko men ook schriftelijke reacties die giften begeleiden, zoals: 's Heerenloo-Lozenoord ver- richt koninklijke arbeid voor jongeren en ouderen in de scha duw van het leven. We kunnen slechts dankbaar vaststellen, dat hier evangelische arbeid wordt verricht waarvan buitenstaan ders de draagwijdte noch de zorgen kunnen peilen Thans twintigduizend gulden. We zijn op de goede weg. Het verzoek blijft om het geef-feest in eigen kring, nu of straks, uit te breiden met een gift voor 'Ermelo'. Giro-overmakingen zijn welkom op de gironummers van de B.V. De Christelijke Pers te Amsterdam. Postgiro: 269274, gemeentegiro Amster dam en omgeving: X500. Of via de rekening van de Nederlandse Middenstandsbank in de hoofd stad, met vermelding van het rekeningnummer van de Chr. Pers: 69.73.60.768. Wilt U ver melden: 'Actie Ermelo'. kroot pessimisme in autohandel egin november was er nog sprake n een verkoopstijging met 10 pet, e echter door de RAI aan een 'over- op uit oktober" geweten wordt. Tot met 20 november zijn voor 1973 in ns land 404.800 nieuwe auto's geregi- treerd, 12.600 meer dan in 1972. 'De irkopen van nieuwe auto's zullen er heel 1973 het cijfer van vorig lar niet veel ontlopen', zegt de pers- icf van de RAI. E. H. Glasius. Wel 1 naar zijn mening de autoverkoop ilgend jaar veel lager uitkomen, af- ankelijk van de duur van de olieboy- it. 'Een probleem vormt thans ►oral de verkoop van tweedehands ito's', aldus de heer Glasius. :durende de eerste tien dagen van ►vember kwam de RAI nog op bijna 1.000 tenaamgestelJe auto's. De vol- mde tien dagen bleef de verkoop ist onder de negenduizend. De gehe- autobranche merkt dat vooral parti- iliere kopers het laten afweten. Daf ireekt van een 'rigoureuze daling', eds in het begin van november larna weer enig herstel opgetreden iu zijn. De verkoop van Daf in Ne- op dit moment het enige orgaan dat bij industrievestiging sociale eisen kan stellen, meende hij: En: juist voor Rotterdam is dit belangrijk om dat zich in deze gemeente grote en vaak buitenlandse ondernemingen ves tigen, waar de vakbeweging zeker in de beginperiode nauwelijks een poot aan de grond heeft. De gemeente heeft er bovendien geen greep op of er veel of weinig buitenlandse werk nemers in dienst zullen worden ge nomen. Mocht het tot schorsing van het Rotterdamse radsbesluit komen dan overweegt de heer Poppe de rege ring te zullen interpelleren. 2 3456789 Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen,met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4'A%. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat is eigenlijk nog een vierde reden-als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig J spaarvarken cadeau. Een echte bank, óók om te sparen. Horizontaal: 1. wapenkunde: 2. nako meling-vaartuig; 3. houten klepper-ri vier in Zwitserland: 4. knaagdier- een weinig-votre excellence (afk.); 5. de partement in Frankrijk-landbouw- werktuig-vaartuig; 6. eiland ten W. van Sumatra-snijwerktuig-bergplaats; 7. denkbeeldig-boom; 8. zuidvrucht- meisjesnaam; 9. patat. Verticaal: 1. muziekinstrument; 2. schortje-kanton in Zwitserland-spoe dig; 3. netvlies van het oog-lof; 4. oor- logsgod-boom-eind; 5. bloem-vaste brandstof; 6. projectieplaatje-insekten- etend zoogdier-waterstand; 7. hand weefwerk-overblijfsel bij verbranding ivoor; 8. alvorens-gezond; 9. kleine in ham-foefje (Ind.). OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1. frase, 5. onpas, 10. o.a. 11. parforce, 13. stee, 15. h.t. 16. snapshot, 20. aap, 22. let, 23. lil, 25. agami, 26. arena, 27. tod, 28. Dan, 30. l.g.z., 31. galangan, 34. ai, 35. leer, 37. regering, 41. de 42 akant, 43. teren. Verticaal: 1. fosfaat, 2. rat, 3. spen, 4. e.a. 5. of, 6. noch, 7. pr., 8. achting, 9. set, 12. rapé, 14. espada, 17. Alida, 18. stang, 19. oleïne, 21. agogiek, 24. lazu ren, 29. Aneï, 32. Leen, 33. alge, 34. ara, 36. Ede, 38. ga, 39. Rt. 40. N.T. Van een onzer verslaggevers DEN HAAjG De Consumentenbond vindt ervan uitgaande dat door de autoloze zondagen in liet verkeer minder doden en ge wonden vallen en ook minder materiaalschade ontstaat dat de verzekeringsmaatschappijen liet voordeel van de lagere schadebe dragen zo snel mogelijk via de premie aan de verzekerden ten goede moet laten komen. Tegen prijsverhogingen kan de consu ment betrekkelijk weinig doen. Het enige is minder verbruiken, aldus de Consumentenbond. De belangrijkste besparing op benzine wordt, zoals iedereen langzamerhand wel weetvbereikt door minder met de auto te rijden en de snelheid tot be neden de honderd kilometer te beper ken. Opgemerkt wordt dat het ham steren van benzine in strijd is met de wet. Wie het doet moet er bovendien rekening mee houden dat, ingeval van brand, hij ook moeilijkheden met zijn verzekeringsmaatschappij kan krijgen over de uitkering. Het gebruik van elektriciteit beper ken op een manier dat de consument dat merkt in de eigen portemonnee, wordt een nauwelijks haalbare zaak geacht Het maakt overigens wel enig verschil op de nota, of een paar lam- Intussen is het ministerie van econo mische zaken in Den Haag al bezig deze zaak te bekijken. 'Er wordt on derzocht welke mogelijkheden er zijn', aldus een woordvoerder van het mi nisterie, die er nog aan toe voegde dat deze zaak de moeite van het bekij ken waard is. Daarna zal contact wor den opgenomen met de organisatie van schadeverzekeraars. De woordvoerder wilde niet, zoals hij het uitdrukte, 'vooruitlopen' op de vraag of er inderdaad van aanwijsbare voordelen voor de verzekeringsmaat schappijen gesproken kan worden, en om welke bedragen het dan gaat. Besparen De bond gaat in de Consumentengids uitgebreid in op de mogelijkheden om geld en energie te sparen. pen meer of minder, dan wel langer of korter branden. Maar meer door slag geven de 'stroomverslindende' elektrische machines als kachels, was machines en droogtrommels. Wie een trommeldroger heeft én een centrifu ge, bespaart veel docr éérst te centri fugeren. Want dan verbruikt de trom meldroger de helft minder. Vele kleintjes Het sluiten van jalouzieën of overgor dijnen, gecombineerd met het lager branden van de (gas)verwarming, le vert in geld ook maar een betrekke lijk gering voordeel op. Maar het scheelt wel een totale besparing van 92.5 miljoen kubieke meter gas. Het doven van de waakvlam van de keu kengeiser gedurende acht uur per dag (nacht) bespaart 114 miljoen kubieke meter gas en als de doorlopend bran dende branders van gasfornuizen wor den uitgeschakeld 280 miljoen kubie ke meter. Als daarbij opgeteld worden het doven van de waakvlam van de cv-ketels (besparing 74 miljoen kubie ke meter( en als de cv-ketels met een laag rendement zouden worden ver vangen door ketels met een hoog rendement (besparing 43 mil joen kubieke meter) zou een bespa ring van ruim een procent van de to tale aardolieproduktie worden bereikt. Dat lijkt misschien niet veel, maar het is toch een aanzienlijke hoeveel heid. Verleden jaar was de produktie namelijk 58 miljard (58.000.000.000) kubieke meter aardgas. UTRECHT Het 35 man tellende personeel van Porter Precision Pro ducts in Weezp heeft gisteren sloten op de deuren van het bedrijf aange bracht om te kunnen voorkomen dat vier machines uit de fabriek worden overgebracht naar Frankrijk. Volgens de heer A. de Jong van de Industriebond NW, circuleert het ge rucht dat de machines, nieuw en sa men een kwart miljoen gulden waard, naar Leonard in Frankrijk gaan. Leo nard bezit alle aandelen van het be drijf in Weesp en is op zijn beurt voor vijftig procent eigendom van het Amerikaanse Porter concern. an onze automedewerker MSTERDAJVl De registratie vaii nieuwe auto's door de RAI ijst uit, dat eind november eenderde minder auto's verkocht zijn vorig jaar in diezelfde tijd. derland bleef het gehele jaar al ach ter bij de totale markt. Particulieren Renault merkt geen extra belangstel ling voor de Renault vier met een re latief wat lager benzine verbruik. De 'zes' en de 'twaalf zouden nog rede lijk worden verkocht, dankzij de be langstelling van bedrijven voor deze modellen'. Dat zegt een woordvoerder van de importeur. Ook andere impor teurs constateren terughoudendheid bij particulieren. Dit blijkt het sterkst uit het bijna tot stilstand ko men van de verkoop van inruilwa- gens, een handel die het voor het grootste deel van particuliere kopers moet hebben. In het bijzonder de kleine dealerbe- drijven moeten het ontgelden. Op in de weekeinden geplaatste adverten ties, waarin zij proberen auto's uit hun te grote voorraden van de hand te doen, wordt nauwelijks gereageerd. In de autohandel heerst een groot pessimisme. Sinds een half jaar bewonen wij ons nieuwe ziekenhuis. Helaas kunnen wij nog niet het maximale aantal patiënten opnemen omdat voldoende deskundige hulp ontbreekt - hulp van vrouwen en mannen die beseffen dat kankerverpleging niet alleen hoge eisen stelt aan vakkennis, maar ook aan begrip en inzicht. Verpleegkundigen en Ziekenverzorgenden; met Hoofdletters. Kom eens praten met onze verpleegkundigen en artsen. Beslis daarna of u aan een nieuw hoofdstuk in uw loopbaan wilt beginnen. In het nieuwe Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis. Bel of schrijf onze adjunct-directrice, zr. B. van Warendorp, Plesmanlaan 121, telefoon (020) 512 22 38. Wij bieden verpleegkundigen en ziekenverzorgenden een funktie met promotie mogelijkheden. Aanstelling kan geschieden in de rang die overeenkomt met uw ervaring. Desgewenst is huisvesting mogelijk. Verpleegkundigen en zieken verzorgenden die per week minimaal vier halve dagen of twee volle dagen kunnen werken, zijn van harte welkom. Er zijn mogelijkheden om kleine kinderen In een goede crèche onder te brengen. Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis Het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis is één der modernste centra voor kankerbestrijding. Met de bouw van de speciale laboratoria wordt binnenkort begonnen. Joh. Huizingalaan Ons nieuwe ziekenhuis ligt op de kruising van de Plesmanlaan en de Johan Huizingalaan in Amsterdam- Slotervaart. Er zijn goede busverbindingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11