lintoff bleef hard egen de kapers Kleine schade voor KLM als jumbo verloren gaat Pleidooi voor bevriezing van honoraria artsen dkmes sport nderzoek gelast tegen tajoor G. Miog na twee ritische publikaties Autoloze zondag: veel meer telefoonverkeer Confessionele bezwaren tegen auto-statiegeld herpe kritiek raëlisch blad I kapings-kwestie Rassenrelletje in Paramaribo Olielevering aan chemie tot 20 pet minder Bedrijvigheid bij industrie steeg AVENUE Unie van ziekenfondsen: Pas op de plaats „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Lïi IW/KiWiARTEET WOENSDAG 28 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T9/K9 een onzer verslaggevers TA Nadat gistermorgen jmstreeks zes uur, tenslotte, le acht stewardessen het ge le KLM-vliegtuig op Malta en mogen verlaten, was de jhting onder de 247 al eerder elaten passagiers nog groter, 's president-directeur Orlan- twaaide op dat ogenblik alle je aan de Nederlandse rege nt de Maltezer premier Min- ie voor een belangrijk deel tegen aan de voorlopig goede van het kapingsavontuur. inkelijk weigerden de dirie kapers gaan op de eisen van premier ff om na de passagiers ook de> tewardessen vrij te laten. 'Daar een sprake van zijn', lieten ze n tolk weten. Maar Mintoff ant- de vastbesloten: "U hebt nu vrienden meer. Op dit ogenblik i uw enige vriend en als u mij ïelpt zal ik u niet helpen'. Een uur lang werd daarna via de radio van het gekaapte jumbo- uig onderhandeld. Premier Min- oerde aan: 'Het enige dat de ste- ssen doen is thee schenken. Ik anmorgen met kolonel Khaddaffi libië gesproken en deze heeft me cerd dat u niemand vertegen- ligd en slechts jongelui bent die Dom Mintoff op eigen houtje een actie zijn begon nen'. Brandstof Tenslotte zwichtten de drie kapers en stemden erin toe dat ook de stewar dessen acht Nederlandse en twee Japanse meisjes van boord moch ten. Nadat de meisjes via de glijbaan t die gelden voor noodprocedures ijn ontslag zou er wel eens in kunnen zitten' I een verslaggever ItECHT De territoriaal bevcltiebber Oost, generaal-majoor benburg, heeft een huishoudelijk onderzoek gelast naar de ac- teiten van landmacbtmajoor G. M^pg op het gebied van de pu- iteit. op de grond waren gearriveerd werd de grote deur van de Boeing-747 weer gesloten. Achter bleven toen de ne genkoppige bemanning, de chef vlieg- dienst van de KLM de heer A. W. Wit- holt en de drie kapers. In ruil voor de passagiers en de stewardessen kon de Jumbo brandstof bijladen, genoeg om acht uren in de lucht te blijven. Aan wachtende Journalisten vertelde de Soedanese koopman H. M. Hassan dat de kapers erg nerveus waren en dat de passagiers zeer ongerust wer den toen ze begonnen te praten over het aanbrengen van springstofladin gen bij de deuren. Dit gebeurde in Libië. De drie Palestijnen, lid van de nationale Arabische jeugdbeweging, zeiden dat zij het toestel binnen vijf minuten op zouden blazen als de Libi sche regering zou blijven aandringen op hun overgave. Hassan vertelde dat nadat hij samen met de eerste groep passagiers het vliegtuig via glijbanen had verlaten, Maltezer functionarissen hem vroegen weer aan boord te gaan. De afspraak zou namelijk zijn dat zich bij de eer ste groep passagiers geen Arabieren zouden bevinden. Hassan zei in eerste instantie dit verzoek geweigerd te hebben, later diende hij zich aan als vrijwilliger maar bleken de andere Arabische passagiers niet van plan aan de wens te voldoen. Daarna lieten de Maltezer ambtenaren hun eis va ren. Volgens de Soedanese koopman was het doel van de kaping Nederland onder druk te zetten om alle steun aan Israël stop te zetten en om de aandacht te vestigen op de topconfe rentie in Algiers. Einde De Australische zakenman Erick Jack son (56) noemde het kapingsavontuur een 'traumatische ervaring*. 'Er waren ogenblikken dat velen van ons dach ten, dit is het einde'. De heer Jackson roemde het gedrag van de KLM-be- manning. 'Zij hebben zich op een ge weldige manier van hun taak gekwe ten'. Volgens de passagiers bestaan de kapers uit twee mannen van middel bare en een van jongere leeftijd. Zij zouden in Beiroet aan boord zijn ge komen, doch zekerheid bestaat daar niet over. De 247 passagiers rustten gisteren, voordat zjj per vliegtuig weer naar Schiphol werden gebracht om daar opnieuw aan hun reis te beginnen, uit in verschillende hotels op Malta. In de hotels was een staf van dokters en verpleegsters aanwezig om de pas sagiers die in geen 35 uur een oog dichtgedaan hadden op te vangen. Sommige passagiers huilden van blijd schap dat ze weer vrij waren. or Miog heeft zich in het verle- al vaker voor zijn superieuren ien verantwoorden omdat hij via jciteit naar buiten was getreden. Siajoor.-die volgens eigen zeggen de krijgsmacht als een vreemde d in de bijt wordt beschouwd om- hij eerlijk uitkomt voor zijn socia- sche instellingen, kreeg in februa- P deze manier twee weken licht fet een verslaggever AVIV Een commentator van Israëlische blad Maariv heeft gis- scherpe kritiek geuit op het be- van Den Haag, de eisen van de oerders van het KLM-vljegtuig in ulligen. and kan nu nog slechts één ding lieden in ruil voor olie en veilig- van zijn vliegtuigen: heropening het concentratiekamp Westerbork, ivering van de groene politie om u gevangen te zetten, het in ge- nemen van het Anne Frankhuis tentrum voor verspreiding van an- lodse pubikaties en benoeming teen Arabische 'Gauleiter*, die de arlandse regering beveelt wat te lde joden moet worden onderno- 'i aldus het commentaar, imand verdenkt de Nederlandse re- ag ervan haar mening gewijzigd lefcben', zo vervolgt het commen- •"Er is echter een andere, veel tiger verdenking, dat de regering ütrnd van chantage heeft afgezien htet recht op vrije meningsuiting, in de geest van het waarheids- en ïidslievende Hollandse volk is •ken'. (ADVERTENTIE) F»RISMAV amazone doublé met datmnaanwijzing IV waterwerend IWj" Ookjfin edelstaal verkrijgbaar Prisfia Amazone-modellen verwijgbaar v.a. 92.- PARAMARIBO Ledenvan de Hin- dostaanse partij VHP hebben gisteren in Paramaribo, na een bijeenkomst, creolen lastig gevallen en zelfs gemo lesteerd. Hiermee is gebleken dat er waarheid school in de na de verkie zingen geuite beweringen, dat in Suri name de rassentegenstellingen aanlei ding kunnen geven tot spanningen. Auto's van creolen en door creolen bestuurde bussen werden met stenen bekogeld. Een moeder met een baby werd door zeven mannen zo mishan deld dat zij in een ziekenhuisnmoest worden opgenomen. De leiding van de - voornamelijk cre oolse NPK - de combinatie, die de verkiezingen won, heeft een beroep o; de politie gedaan ervoor te zorgen dat iedereen rustig ophstraat kan lopen. Op de bijeenkomst deelde VHP-leider Jaggernath Lachmon mee dat hij zich bij de verkiezingsnederlaag neerlegde en in de oppositie zou gaan. Dat bete kent dat de partij die voor het groot ste deel de voornaamste bevolkings groep, de hindostanen, vertegenwoor digt, geen enkele minister in de rege ring zal hebben. Lachmon wees op de gevaren van een dergelijke situatie. De VHP gaat in de oppositie en laat men niet vergeten dat dat een ontzag lijke massa is, die in beweging is'. Japanse passagiers, vrijgelaten uit de gekaapte jumbo van de KLM op Malta, juichen in de autobus waar mee ze snel van de luchthaven Luqa werden vervoerd. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De honderd miljoen gulden kostende jumbo-jet (Boehig-747) van de KLM die op liet ogenblik in handen is van de drie Palestijnse kapers, is voor een groot deel verzekerd. Onder de verzekering valt ook de schade die veroorzaakt wordt door gebeurtenissen en situaties als waarin het vliegtuig nu verkeert. Deze1 keer, aldus majoor Miog, is de legerleiding gevallen over een artikel van de hand van de majoor in 'De Nieuwe Linie' en over een interview met de heer Miog in de Winschoter Courant In beide artikelen liet de majoor zich nogal kritisch uit over de legerleiding. In De Nieuwe Linie met name verweet hij de legertop naar aanleiding van de geruchtmakende 'generaaisruzie' een gebrek aan loyali teit met de regering-Den Uyl. Majooij Miog, secretaris van de werk groep vermaatschappelijking krijgs macht en defensiespecialist van de PvdA, zei dat een huishoudelijk on derzoek kan resulteren in strafmaatre gelen die variëren van een berisping tot ontslag. 'Ik heb het idee dat mijn ontslag er wel eens in zou kunnen zit ten. Men wil deze publikaties, kenne lijk aangrijpen om me voorgoed kwijt te raken', aldus de majoor. (ADVERTENTIE) Privé-persoon Majoor JMiog zegt met name het arti kel in De Nieuwe Linie als privé-per soon te hebben geschreven en dat de ze zaak daarom buiten de militaire hiërarcHieke^ sfeer valt. Volgens de majoor heeft generaal Kranenburg zijn verzoek om het onderzoek een week uit te stellen om overleg te kun nen plegen met zijn raadsman inge willigd. De heer Miog betreurt het dat zijn verzoek om zich te laten bijstaan door een vertrouwensman is afgewezen. 'Dit laatste ondanks het feit dat staatssecretaris Mommersteeg van de fensie onlangs besloot om de figuur van vertrouwensman in te voeren'. Volgens majoor Miog stelt men zich op het standpunt dat de regeling be treffend» de vertrouwensman pas op 10 december officieel van kracht wordt. De verzekeringsmaatschappijen heb ben zich internationaal samengebun deld. De risico's van de nieuwe kost bare machines konden daardoor ge spreid worden ondergebracht bij ver schillende maatschappijen. In 1970 werden al eerder vier machines door Palestijnse commando's opgeblazen 'om het imperialisme van de westerse landen te treffen'. Een van de machines was toen een jumbo van Pan Am. In juli van 'lit jaar werd een jumbo van Japan Airli nes op het vliegveld van Benghasl op geblazen. In alle gevallen werd vrij wel de gehele schade aan de maat schappijen vergoed. Het is haast nooit zo dat de luchtvaartmaatschappijen de machines voor het gehele bedrag ver zekeren. Voor een gedeelte zijn de machines ondergebracht in een eigen risicofonds. Dit zou ook het geval zijn met de gekaapte jumbo van de KLM. Overigens is het niet zeker of de jum bo die nu een rondreis maakt door het Midden-Oosten wel eigendom is van de KLM of dat de machine ge- leased (gehuurd) is. Het komt de laatste tijd steeds meer voor dat maat schappijen in plaats van vliegtuigen te kopen deze van derden soms van internationale consortia, bank- groepen of andere maatschappijen huren. vijftig miljoen gulden. De vervoersiti- komsten vallen opnieuw tegen. De aanvankelijke veronderstelling dat de KLM, na in de afgelopen jaren tien tallen miljoenen guldens verlies gele den te hebben, quitte zou spelen is achterhaald door prognoses dat op nieuw een aanzienlijk verlies moet worden verwacht. De KLM is voor zeventig procent ei gendom van de Nederlandse staat. Met de komst van de jumbo's moest enige jaren geleden het kapitaal van de onderneming aanzienlijk worden uitgebreid waardoor de staatsdeelne ming van 51 naar 70 procent steeg. Dat betekent ook dat de verliezen van de maatschappij voor een groter deel afgewenteld zullen worden op de be lastingbetaler. Vermoeide Japanse vrouwen na de vrijlating op Malta. pen dagen herhaaldelijk afgedaan met: 'Dit is nu niet belangrijk'. Mocht de jumbo het avontuur niet overleven en ergens in het Midden- Oosten opgeblazen worden, dan zal de KLM zo wordt door Haagse zegslieden gemeld, voor een gering gedeelte zelf schade lijden. Daarnaast zijn er de kosten van de afgelopen dagen. Er is ongeveer tweehonderd duizend liter brandstof getankt die een waarde ver- KLM-persdienst, die de afgelopen da"- tegenwoordigd van ongeveer twee gen een opmerkelijke demonstratie eneenhalve ton. Bovendien zijn er le- gaf van het achter de feiten aanlopen 810 andere kosten die echter ook weer de internationale persbureau's la- voor 060 deel te verzekeren zijn. gen voortdurend een half uur of meer Overigens is 1973 een nieuw slecht voor inlichtingen kon geven over jaar voor de KLM. Al eerder meldde de wijze van verzekering van de ma- de maatschappij door de revaluatie chine. Vragen daarover zijn de afgelo- van de gulden een strop te lijden van (ADVERTENTIE) KONTRAKT AUTOVERHUUR luxe - klembus - autobussen ook voor groepsvervoer Daniels Autobedrijf 1922* tel. 010-325511 1972 DEN HAAG Grote industrieën in ons land die voor hun produktie ge heel of grotendeels zijn aangewezen op aardolieprodukten krijgen op vrij korte termijn te maken met een ge ringere toevoer van basisstoffen. De grote raffinaderijen hebben hun klan ten bericht dat deze beperking tien tot twintig procent zal bedragen. Enka-synthetische vezels heeft de af nemers reeds op de hoogte gesteld dat zij moeten rekenen op kortingen op de gevraagde hoeveelheden. De prijs stijging van aardolie zal verder ook in de chemie-sector doordringen. Enka heeft de minister van economische za ken reeds gevraagd om toestemming om de prijzen voor synthetics te ver hogen. De produktie bij de Enka-bedrijven in Emmen en Breda is nu nog normaal, maar zal 'over enkele weken' reeds af nemen. Enka gebruikt de grondstof fen DMT en glycol (voor polyester), en caprolactan (voor nylon). Deze ba sisstoffen komen alle drie voort uit nafta, een aardolieprodukt. Grote pe trochemische bedrijven hebben een beperking van de levering aangekon digd van 15 procent per 1 januari en van 25 procent in het begin van het volgend jaar. De gehele situatie zal leiden tot prijsstijgingen in de textiel- en kledingsector, aldus Enka-Breda. DSM-Staatsmijnen: 'Ook wij zullen on ze afnemers moeten korten'. DSM is in ons land een belangrijke schakel in de onderlinge elkaar toeleverende chemische bedrijven. Zij gebruikt ech ter naast olieprodukten ook aardgas in de produktie van synthetics. Dow Chemical in Terneuzen is ook in sterke mate gebaseerd op aardoliederi vaten. 'Een van onze grote basisgrond stoffen is nafta'. Deze dochteronderne ming van het Amerikaanse Dowcon- cern rekent er niet op dat zij de dans kan ontspringen. DEN HAAG De bedrijvigheid bij de industrie (exclusief voedings- en genotmiddelen) is in oktober toegeno men. Voor de komende drie maanden wordt eveneens een toeneming ver wacht, aldus blijkt uit de Conjunc tuurtest van het CBS. De orderontvangst voor het geheel van de industrie steeg. Dit was voor namelijk het gevolg van een grotere ontvangst van exportorders en in min dere mate van een toeneming van de binnenlandse orderontvangst Het indexcijfer van de orderpositie, uitgedrukt in aantal maanden werk (basis: ultimo januari 1972 is 100) steeg in oktober van 100 tot 101. Een jaar geleden was dit 98. Zekerheid daarover kon in de afgelo pen dagen niet verkregen worden van de KLM-persdienst. Evenmin als de lijnbaan (Plein) 151 Tel. 010 - 113372. Van een verslaggever AMSTERDAM Op de autoloze Cof 'autovrije', zoals ze steeds meer genoemd worden) zondagen is het interlokale telefoonver keer met tien tot twintig procent gestegen. Dit heeft de PTT vastgesteld bij metingen. Bij de metingen was vijftien procent van het interlokale telefoonverkeer betrokken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In confessionele kring zijn bezwaren gerezen tegen het door minister Westerterp van verkeer en waterstaat bij de Twee de Kamer ingediende wetsontwerp over statiegeld op de motorvoer tuigen. Bij de opstelling van het voorlopig verslag hebben zowel ARP als KVP gevraagd waarom het statiegeld van 200 per auto niet in een wrakken- fonds wordt gestort als de minister als argument voor het wetsontwerp gebruikt het feit dat het wrakkenpro bleem hierdoor kan worden tegenge gaan. De ARP heeft de indruk dat het wrakkenprobleem hoogst onvolledig wordt aangepakt in het ontwerp, waardoor de heffing de komende 8 k 9 jaar eerder het karakter krijgt van een renteloze staatslening. Tevens meent deze fractie, dat door de steeds Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM De Unie van Ziekenfondsen vindt apothekers moeten worden bevroren. Zij zouden het gaan als in 1973. dat de honoraria van huisartsen, specialisten en nieuwe jaar met hetzelfde honorarium moeten in- De voorzitter van de Unie, de heer H. J. Anbeek, zei gisteren in Rotterdam, op de algemene vergadering van deze ziekenfendsorganisatie - 42 zieken fondsen met 3,3 miljoen leden - dat bij de onderhandelingen over de ho noraria 'een pas op de plaats' moet worden gemaakt. 'De gezondheidszorg die vanouds wordt gekenmerkt door begrippen als liefdadigheid en naastenliefde heeft zich ontwikkeld tot een sector waarin naar verhouding hoge inkomens wor den verworven. Ik meen dat er alle aanleiding is om weer eens stil te staan bij dit oude fundament', aldus de heer Anbeek, die er vanuit gaat dat een dergelijke stellingname van de ziekenfondsorganisaties bij de on derhandelingen daadwerkelijk door de overheid zal worden gesteund. De unie-voorzitter bepleitte ook een snelle aanpak van de eerste-lijns-ge- zondheidszorg, die volgens hem niet van de grond komt, voornamelijk om dat de financiering onvoldoede is. 'Zo lang huisartsen te maken hebben met particuliere patiënten, waarop de stichtingskosten van een gezondheids centrum niet of nauwelijks kunnen worden verhaald, zolang het maat schappelijk werk en de wijkverple ging in hoofdzaak afhankelijk is van karige subsidies van het rijk, de pro vincie of gemeente, zolang zal ook de eerste-lijns-gezondheidszorg niet van de grond komen', aldus de heer An beek. Handen met geld Drs. H. van Winzum, directeur van de farmaceutische fabriek Merck, Sharp en Dohme, noemde op het congres de stelling dat er in Nederland teveel ge neesmiddelen worden gebruikt op zijn minst voorbarig. Uit markeringen blijkt volgens hem eerder, dat er in ons land vrij sterk wordt ondergedo- seerd. 'Het iet voldoende behande len van ziekten mag dan voor zieken fondsen mogelijk voordeliger blijken het kost de maatschappij handen met geld', aldus dr. van Winzum. Hij wees er ook op dat moderne vaccins eigen lijk alleen maar worden vergoed aan patiënten met een verhoogd risico (bijv. zwangeren), maar dat een paar ongunstig verlopende mazelen of rode hond-gevallen de maatschappij kapita len kosten. Prof. dr. J. M. van Rossum, lid van de centrale medisch-pharmaceutische commissie, merkte op dat het op grond van wetenschappelijke gegevens mogelijk moet zijn in de meeste groe pen geneesmiddelen enkele middelen aan te wijzen, die als de beste kunnen worden beschouwd. Om ervoor te zor gen dat de patiënten die ook krijgen zouden de ziekenfondsen volgens hem voor de arts verplichte gedragsregels moeten opstellen. Hij waarschuwde dat het verstrekkingenpakket waar schijnlijk nog verder zal worden uit gebreid'. 'Als wij deze winter tot de ontdek king komen dat bontmutsen goed hel pen bij koude oren, dan komen bont mutsen nog in het ziekenfondspakket', aldus prof. Van Rossum. Volgens hem moet de verplicht verzekerde de mo gelijkheid worden geboden een keus te maken uit verschillende premies. waarbij de laagste alleen een 'kern pakket' verzekert en hogere premies ook recht geeft op extra's zoals bij voorbeeld de pil, onbeperkt taxi-ver- voer etc. Te hoge prijzen Van verschillende zijden werd op de vergadering bezwaar gemaakt tegen de 'regelmatig te hoge prijzen' van de farmaceutische industrie, Volgens se cretaris J. de Vries van de unie kos ten bijvoorbeeld valium, librium en penbritin van de farmaceutische in dustrie Hoffman-La Roche in Neder land zes zeven keer zoveel als in Engeland. Drs. B. Honhoff, adviserend genees kundige van de Twentse ziekenfondsen, vestigde de aandacht op de enorme verschillen in de voorschrijfgewoon ten van artsen. Bij een onderzoek voor de ziekenfondsen per maand per 1000 patiënten bij de een of andere arts 4300 gulden kunnen verschillen. Dat betekent per jaar op een gemid delde ziekenfondspraktijk een verschil van ruim 85.000 gulden. voortgaande inflatie op de duur een bedrag van 200 nauwelijks invloed zal hebben op het al dan niet laten slopen van wrakkige auto's. Daarnaast wil de ARP weten waarom bedrijfswa gens, waarbij nauwelijks sprake is van een wrakkenprobleem, ook onder het wetsontwerp vallen. Evenals de ARP voert de KVP een ze kere onrechtvaardigheid aan, dat dure auto's evenveel statiegeld moeten op brengen als kleinere auto's. De KVP stelt dat als dit wetsontwerp ook een budgettaire oorzaak heeft totaal opbrengst 100 miljoen het wets ontwerp dat betaling verplicht stelt van motorrijtuigenbelasting ook voor stilstaande auto's een gelijk effect heeft Meer spreekt de KVP aan het voorstel van RAI en Bovag om de motorrijtui genbelasting met 3 5 opcenten te verhogen, ter vorming van een wrak- kenfonds. Hierbij zijn alle autobezit ters direct betrokken en niet zoals in het wetsontwerp eigenaars van auto's die in 1974 voor het eerst op de weg verschijnen. Ook uit de PvdA-kring werd kritiek geleverd. Ook deze partij ziet het verband niet tussen het statiegeld en de wrakkenproblematiek, aangezien de minister in zijn toelichting stelt dat 'de regeling een eerste aanzet kan be tekenen voor de oplossing van het wrakkenprobleem'. Van de bewinds man wil de PvdA weten wat het woord 'kan' in dit verband inhoudt. (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9