Doebai wil kapers van jumbo vrijgeleide geven KVP en ARP zwichten voor Duisenberg Landing in Aden ging niet door Jordanië dreigt niet naar Genève te gaan Fabeltjes krant terug op tv Indezekrant -► WASAUTOMATEN 499- rabische aarschuwing maat akkoord met moeming van Ford jogezegd Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL - De autoriteiten in het sjeikdom Doebai aan de Perzische golf verklaarden zich gisteravond bereid de kapers van de KLM-jumbo Mississippi een vrijgeleide te geven. KLM-president S. Orlandini deelde dit gisteravond mee na zijn terugkeer op Schiphol. Als voorwaarde zou zijn gesteld dat de bemanning en het toestel gespaard worden. Kamer akkoord met 'Kalkarfonds' 'Alleen Nederland olie onthouden' Helikopter redt vier zeelui Gemeenten weigeren woonwagenbewoners winteruitkering Feyenoord niet, FC Twente wel op de televisie KI Nieuwe Leidlse Courant IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" O o Z H w i haarlemmerstraat a250 7leiden Alle bekende merken Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur HANI: represailles lIJS Achraed Yamani, de mi er voor oliezaken van Saoedi-Ara- heeft verklaard, dat hulp aan Ne- and door de EEG-partners repre- les teweeg zal brengen van Arabi- k zijde. jani zei verder nog, dat landen, normaal olie via Rotterdam krij- niet bang hoeven te zijn, dat ze per komen te zitten. 'Ze kunnen plie regelrecht van ons of van Al be krijgen', aldus de Arabische mi- pr. Gisteren heeft het ministerie 1 buitenlandse zaken in Den Haag Cieel meegedeeld, dat Yamani en Algerijnse collega Abdesaalem dl in deze maand zijn uitgenodigd r een bezoek aan Nederland. Toen •d namelijk bekend, dat de beide listers een rondreis door Europa Öen maken. ide uitnodiging is nooit officieel Éageerd. In Parijs heeft Yamani op i vraag van een journalist evenwel klaard, dat hij een 'eventuele' Ne- landse uitnodiging zou accepteren. i jsHINGTON (Reuter. AP) De ■enkaanse senaat heeft met over- Idfeende meerderheid zijn goedkeu- E gehecht aan de benoeming van [aid Ford tot vice-president van de renigde Staten. Ford moet Spiro jtew opvolgen, die zeven weken ge en aftrad wegens een corruptie- andaal. t Huis van Afgevaardigden, waar- l Ford 25 jaar deel heeft uitge- &kt, moet nu nog zijn goedkeuring (en, voordat Ford het op één na Igste ambt in Amerika kan bekle- i kerken hebben als enige ge- eg prestige om iets aan menta- Eitsbeïnvloeding te doen; de po- eke partijen hebben dat presti- Iduidelijk verloren. Staatssecretaris Van Huiten Vorst Wisselende bewolking met sneeuw- hagel- of regenbuien. In het binnenland meest matige noord-westelijke wind, maar in de kustgebieden krachtig, en vandaag eerst nog af en toe hard. Miminmum temperaturen van om het vriespunt vlak aan zee, tot ongeveer 4 graden el ders. Maxima ongeveer 3 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Enkele buien en overwegend lichte vorst in de nacht en och tend. Morgen zon .op: 08.22 zon onder: 16.34 maan op: 11.43 maan onder: 20.47 'wee weken uitreiken m benzinebonnen Het gekaapte toestel landde gisteravond om even over half elf voor de tweede maal in Doebai, waar het eerder op de dag al een paar uur aan de grond had gestaan. De kapers hadden toen een vergeefse vlucht gemaakt naar Aden, de hoofdstad van Zuid- Jemen. Daar werd een landingsvergunning ge weigerd; ook werd de kapers te- ver staan gegeven dat zij niet op een vrij geleide konden rekenen. Na een paar uur boven het vliegveld van Aden te hebben rondgecirkeld, gaven de kapers de piloot opdracht terug te vliegen naar Doebai. Behalve de kapers be vonden zich negen bemanningsleden en KLM onderdirecteur A. W. Witholt aan boord. Twee groepen Het gekaapte toestel was gistermiddag om half één geland in Doebai, nadat het was opgestegen van Malta, waar alle passagiers en de acht stewardes sen toestemming van de kapers had den gekregen het vliegtuig te verla ten. De passagiers verlieten het toe stel in twee groepen. De eerste groep mocht weg, toen de brandstoftanks half vol waren; daarna volgde de tweede groep. Volgens officiële bronnen in Beiroet zonden de drie kapers, nadat zij van Malta waren opgestegen, een bericht naar de controletoren in Beiroet, waarin werd gezegd dat zij de passa giers hadden vrijgelaten, nadat de Ne derlandse regering hun eisen had in gewilligd. De piloot werd gedwongen over Cyprus, Libanon, Syrië en Irak te vliegen. Nadatde kapers de toestem- Half uur Bij de landing in Doebai had het ALGIERS (UPI, Reuter, AP) Hoewel de Arabische topconfe rentie een ongekende solidariteit ten toon spreidt, houdt de twist tussen koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnse leiders de staatshoofden bezig. je ziet, ik ben nog steeds Met algemene stemmen is besloten Egypte en Syri alle feitelijke en mo rele steun te verlenen bij de vredes onderhandelingen mei Israël. Maar Jordanië heeft gisteren gedreigd deze vredesconferentie niet bij te wonen, als de Arabische staatshoofden de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie erken nen als de enige vertegenwoordigster van het Palestijnse volk. Hoessein kreeg gisteren uit handen van de Amerikaanse en Russische am bassadeur de officiële uitnodiging voor de vredesconferentie en liet hen weten dat hij 'in principe' bereid is daarbij aanwezig te zijn. Maar pre mier Zaid Rifaei maakte bekend dat Jordanië weg zal blijven als er een Palestijnse regering in ballingschap wordt gevormd, die soevereinitieit opeist ov»r de westelijke Jordaanoe- ver en de Gazastronk (beiden door Is raël bezet sinds de oorlog van 1967). Tegen een vertegenwoordiging van Palestijnen heeft Hoessein echter geen bezwaar. Koning Hoessein is weggebleven van de Arabische topconferentie in Al giers, maar heeft wel een vertegen woordiger gezonden. Op de conferen tie wordt ook druk op Jordanië uitge oefend deel te nemen aan een derde front tegen Israël maar volgens confe rentiegangers eist Hoessein dat alle buitenlandse Arabische troepen onder zijn commando en niet onder een ge zamenlijk Arabisch commando komen te staan. Vernomen wordt dat koning Feisal van Saoedi-Arabië gistermorgen nog met Hoessein getelefoneerd heeft om hem over te halen zijn bedenkingen tegenover de Palestijnen en het com mando over het derde front op te ge ven. Maar kennelijk is dit hem niet gelukt. Hoessein had al een niet gepu bliceerde boodschap naar de conferen tie gezonden, waarin hij waarschijn lijk gedreigd heeft niet aan de vredes conferentie deel te nemen. De Ara- sche ministers van buitenlandse zaken hadden eerder de Palestijnse bevrij dingsorganisatie toegelaten tot de top conferentie als de officiële vertegen woordiger van de Palestijnen. Hoessein heeft het recht van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie erkend om de niet-Jordaanse Palestijnen te vertegenwoordigen, maar de PBO houdt eraan vast dat zij alle Palestij nen vertegenwoordigt. Het koninkrijk van Hoessein omvat ruim 50 procent Palestijnen. Hoessein zegt dat het zijn voorrecht is deze Palestijnen te verte genwoordigen. In conferentiekringen wordt vernomen, dat als Hoessein de ze Palestijnen niet mag vertegenwoor digen het geen zin voor hem heeft naar de vredesconferentie te gaan. Zie verder pagina 7 De terugkeer van de passagiers van het gekaapte KLM-vliegtuig. Op de foto blij lachende stewardes sen na aankomst op Schiphol. Zie ook pagina 11. Voor meer nieuws over de kaping van het KLM-toestel zie pagina 9: Geringe schade voor KLM als jumbo verloren gaat. Mintoff bleef hard tegen ka pers. ming was geweigerd in Beiroet, Bag dad en Koeweit te landen, mocht het vliegtuig tenslotte aan de grond wor den gezet in Doebai. De piloot had la ten weten dat de brandstof opraakte en dat de kapers dreigden het toestel op te blazen, wanneer de landings baan gesloten zou blijven. Aanvanke lijk had ook sjeik Rashid bin Said al Maktum van Doebai geweigerd het toestel te laten landen. Op het vlieg veld van Doebai is al eerder een ge kaapt vliegtuig geland. In juni van dit jaar stond een boven Nederland gekaapte jumbo van de Japan Airlines zeventig uur op de landingsbaan van het vliegveld, voordat het naar Ben ghazi, in Libië, vertrok, waar alle inzit tenden werden vrijgelaten en het toestel werd opgeblazen KLM-toestel nog brandstof voor een half uur aan boord. Nadat opnieuw was getankt, steeg het vliegtuig gis termiddag om ongeveer half vier weer op. Vlak na het vertrek was er op nieuw een kort radiocontact met de centrale 'vluchtregeling van de KLM in Amstelveen. De bemanning meldde slechts dat koers werd gezet naar Aden en dat alles wel was. Aden ligt twee uur en veertig minuten vliegen van Doebai. Egypte heeft de kaping van het KLM- toestel gisteren 'ongerechtvaardigd' genoemd. De officiële woordvoerder Ahmed Anis zei op een persconferen tie dat het de voor de kaping verant woordelijken moeilijk zal vallen hun avontuur te rechtvaardigen. Verschei dene Arabische zegslieden hebben de kaping een 'pijnlijke verrassing' voor de Arabische natie genoemd. Huurwaarde nuiur 30 procent hoger Yan onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl beeft met bet dreigement af te zullen treden een zware wissel getrokken op de samenwerking met de Tweede Kamer-fracties van de KVP en de ARP. De heer Witholt, onder-directeur van de KLM, zit nu ook in het ge kaapte toestel. DEN HAAG Vier tweede-kamer fracties, te weten die van PPR, CPN, PSP en BP, hebben gisteren tegen de begroting-1974 van het fonds snelle kweekreactor gestemd. Uit dit fonds, waarin de drie-procentsheffing op alle elektriciteitstarieven vloeit, wordt de Nederlandse bijdrage aan de ontwik keling van de snelle kweekreactor Ie Kalkar betaald. De fracties va.i PvdA en D'66 behoor den bij de eindstemming tot de Ka mermeerderheid, die de begroting goedkeurde. 'De twee fracties zijn ei genlijk teger. het fonds', zei het Ka merlid mevrouw Epema-Brugmun (PvdA). Maar als de begroting van het fonds wordt afgestemd, moet -r in 1974 toch geld op tafel komen om dat Nederland de toezegging van de bijdrage dient na te komen. PvdA en D'66 willen die niet uit de algemene middelen laten komen. ALGIERS Saoedi-Arabië heeft gis teren op de Arabische conferentie voorgesteld de oliebeperkingen jegens alle landen van de EEG met uitzonde- Principieel ring van Nederland op te heffen, is in betrouwbare kringen vernomen. Ook Japan zou van de opheffing van het verbod gaan profiteren. Het in trekken van het verbod, aldus de zegs man. kon worden gezien als een belo ning jegens de Europese landen en Japan voor hun verklaring van on langs waarin zij aangeven een beleid te gaan voeren 'naar de Arabische lan den toe en van Israël af'. De fractievoorzitters van deze partij en, mr. Andriessen en mr. Aantjes hebben deze conclusie getrokken uit het 'machtswoord' dat minister Dui senberg (financiën) gisteren namens het kabinet heeft gesproken om de voorgestelde verhoging van de vermo gensbelasting aangenomen te krijgen. Het kabinet legde er zich wel bij neer dat de fiscale huurwaardeverhoging van de eigen woning tot 30 procent beperkt blijft. 'Onverantwoordelijk', noemde mr. Aantjes de gang van zaken. Hij voor spelde da* het wel 'maanden zal du ren voor de deuk in de bestaande ver trouwensrelatie zal zijn hersteld'. Mr. Andriessen constateerde dat de rege ring aan 'gezag heeft ingeboet'. Het stellen van de kabinetskwestie be treurde hij 'ernstig'. De scherpe confrontatie tussen het ka binet-Den Uyl en de meerderheid van de Tweede Kamer is het resultaat van een diepgaand meningsverschil over de regeringsvoorstellen de vermogens belasting te verhogen van 7 tot 8 pro mille en de fiscale huurwaarde van de eigen woning te verhogen met 60 pro cent. De fracties van de KVP en de ARP en met hen de meerderheid van de Kamer bleken vorige week al scherp te zijn gekant tegen deze voorstellen. De woordvoerders van deze fracties drs. Van Amelsvoort (KVP) en drs. Schouten (ARP) wezen op de onrecht vaardigheid van de verhoging van de vermogensbelasting voor de kleine vermogensbezitters. Meestal zijn dit volgens de heer Van Amelsvoort klei ne zelfstandigen, boeren of midden standers die hun inkomen afhankelijk zijn van dit vermogen. Bovendien speelt dit vermogen vaak een rol bij hun pensioenvoorziening. Hij had daarom een amendement ingediend de vermogens tot 250.000 gulden buiten de verhoging te laten vallen. De verhoging van de huurwaarde met zestig procent stuitte vooral op liet bezwaar dat twee jaar geleden de fis cale aftrekbaarheid van onderhouds kosten is geschrapt. Ter compensatie werd de huurwaarde van de eigen wo ning toen betrekkelijk laag gesteld. Drs. Schouten (ARP) had daarom een amendement ingediend de verhoging van de huurwaarde te beperken tot 30 procent. Minister Duisenberg rekende de Kamer gisteren echter voor dat de aanneming van beide amendementen een gat in de begroting zou slaan van circa 60 miljoen gulden. Hij ontraad de beide amendementen daarom ern stig. Het amendement om de voorgestelde vermogensbelasting te wijzigen ont moette echter ook principiële bezwaren bij de minister. Hij zei dat het de re-, gering er primair om gaat tot een ge lijkmatiger en rechtvaardiger verde ling van inkomens en vermogens te komen. Aanneming van het amende ment zou daarom onaanvaardbaar zijn voor de regering. 'Onder die omstan- IJMUIDEN Een helicopter heeft gistermiddag vier opvarenden gered van een ponton, die zich in volle zee bevond. Het waren runners,,di» eigen lijk in de haven van IJmuiden de ponton hadden moeten verl iten. De gezagvoerder van de Amerikaanse sleepboot 'Jole Robin', die het gevaar te sleepte, had echter niet meer aan de runners op de ponton gedacht en was doorgevaren naar volle zee. Daar raakten de runners in moeilijkheden, omdat de hoge zee met de ponton speelde alsof het een luciferdoosje was. Een poging van de reddingboot 'Johanna Louisa' om de runners van de ponton te halen mislukte en ten slotte moest een helicopter uitkomst brengen. De vier mann>n zijn in IJ muiden aan de grond gezet. Van een verslaggever HILVERSUM De Fabeltjes krant komt terug op het televi siescherm, zij het dan maar één maal per week. De afleveringen van de bekende serie zullen deel uitmaken van het NOS-pro- gramma up zondagmiddag (ze ven minuten over drie). Aan staande zondag is de eerste uit zending; dan zal meneer de uil met een toespraak zijn terug keer op het scherm inleiden en daarna zal een hernieuwde ken nismaking volgen met alle be kende dieren uit het 'grote die renbos'. Tevens zullen twee nieuwe dieren voorgesteld wor den: een tueede dochter van Teun dn Stier en het hondje Woef, die mensen in het bos hebben achtergelaten. De fabeltjeskrant zal in elk ge val tot eind 1974 in het zondag- middagprogramrr.a van de NOS gehandhaafd worden. digheden zal de regering aftreden en volgt er mogelijk ontbinding van de Tweede Kamer', aldus minister Dui senberg. Het uitspreken van dit machtswoord had tot gevolg dat de KVP-er Van Amelsvoort zijn amende ment introk. 'Voor ons is de wijziging van de voorgestelde huurwaardeverho ging van meer belang', zei hij. Dit amendement-Schouten werd door de meerderheid van de Kamer aangeno men. Oppositieleider Wiegel (WD) hoonde de KVP voor deze stap. Hij herinner de eraan dat mr. Andriessen kort ge leden nog voor de radio had ver klaard dat de KVP niet zou wijken. 'Vandaag wijk de KVP wel, omdat het Zie verder pagina 11 HEERHUGOWAARD Achtgemeen- ten, die aangewezen zijn voor de bij standsverlening aan woonwagenbewo ners, hebben zich solidair verklaard met de gemeente Heemskerk. De so ciale dienst van deze gemeente wei gert zg. winteruitkeringen te verstrek ken. als de noodzaak daarvoor niet kan worden aangetoond. De gemeenten Amsterdam, Haarlem, Hilversum, Heerhugowaard, Schagen, Hoorn. Purmerend en Haarlemmer meer hebben dit in een telegram aan de ministers van CRM en van binnen landse zaken en aan de commissaris van de Koningin in Noord-Holland ken baar gemaakt. Zij achten de uitvoering van de algemene bijstandswet voor deze bevolkingsgroep een rijkstaak en dringen op spoedig overleg aan. Van onze sportredactie AMSTERDAM De voetbalwedstrijd Standaard Luik-Feyenoord voor de der de ronde van het toernooi om de UE- FA-Cup gaat vanavond niet door. Het terrein van Standard ligt onder een dik pak sneeuw. Het bestuur van Standard verstond zich daarom giste ren al met Feyenoord, dat op het punt stond naar België af te reizen. Besloten werd het duel voor 5 decem ber opnieuw vast te stellen. Overigens was de wedstrijd niet op le televisie gekomen. De NOS liet zon dag in de rubriek 'Studio Sport' we ten dat het duel in z'n geheel recht streeks zou worden uitgezonden. Dat was tegen de afspraak met Standard, dat had bedongen dat eerst kort voor de aanvang van de wedstrijd melding zou worden gemaakt van de uitzen ding. Standard weigerde daarop een uitzending toe te staan. Ook een korte samenvatting wilden de Belgen verij delen. Er komt vanavond echter wel voetbal len op de televisie. Vanaf vijf voor half negen zijn de verrichtingen van FC Twente tegen Ipswich Town te volgen. De uitzending van dit duel, ook voor de derde ronde van het toer nooi om de UEFA-Cup, wordt ver zorgd door de BBC. Binnenland Onderwijs werkende jeugd 5 Artsenlionoraria 9 Heel Drente bedreigd 11 Buitenland Karamanlis terug? Nixon wist ervan Chili: agressief fascisme Kerk Plaat van Piet van Egmond Buitenverbanders organiseren zich Sport Zweden naar eindtoernooi Economie Ook scheepvaart heeft last van oliecrisis mcii schrijf 1 ons Nieuwe bockt-u Radio cn tv Recept, puzzel Strips, feuilleton Commentaar Weer Dichtbij cn verder Familieberichten Wetenschap cn techniek 13 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1