^assagiers niet n paniek geraakt Belastingvoorstellen na wijziging door de Kamer aangenomen 'raai stuk van Drente bedreigd Rabobank Q ijcle taferelen op Schiphol Geheime cheque 028: 10% korting op alle afdelingen. KVP en ARP zwichten voor Duisenberg -udiegroep oppert bezwaren tegen ruilverkavelingen mm geef een appeltje voor de dorst; zet wat oo een spaarboekje bij de K] fa KW \KIKI WOENSDAG 28 NOVEMBER 1978 en onzer verslaggevers IPHOL 'Ik bn zo moe'. Dat waren de weinige woorden die de passa- 5 van de gekaapte jumbo Mississippi van de KLM gisteravond bij aan- st op Schiphol konden uitbrengen. 'Ruim 48 uur zijn we nu onderweg', sta le stewardess A. van Luik uit Amstelveen, 'en ik heb nog geen oog dicht tan en door dolgelukkige familiele- ie zoenden en huilden, wandel passagiers en de stewardessen t gekaapte toestel tussen de rij- ïrnalisten door, die allen, een l wilden horen. En alleen de ben zo moe' verstonden, odvermoeide passagiers vertrok- rect naar het hotel. Een lange tan Japanners, een enkele on- und door luchthavenstewardes- nkele Europeanen die het 'ik moe' in vele talen herhaalden, apans meisje huilde. Voor haar kaping veel te lang geduurd. tndelijk wardessen wilden nog wel enke- klaringen in de perskamer van aven Schiphol afleggen. 'De ka- hebben ons vriendelijk behan- zei een van hen. En stewardess te van Luyk schatte de leeftijd kapers niet ouder dan 29 jaar. ider, die constant in de cockpit moet 25 jaar geweest zijn. De die de hele tijd met handgra- door de vliegtuigcabine liep, is tar of 18. En de derde schat ik de 29 en 30 jaar'. Voor de ge- e stewardessen was de spanning nog niet voorbij. Zij maakten rote zorgen over de overige be manningsleden, die aan het begin van de persconferentie nog ergens tussen Aden en Doebai vlogen. Ze applaudis seerden dan ook luid en zichtbaar op gelucht toen president-directeur Or- landini bekend maakte dat de jumbo jet veilig op de luchthaven van Doe bai was geland, en dat de autoriteiten van Oman de kapers een vrijgeleide wilden geven. De heer Orlandini beantwoordde met uiterste diplomatie de vragen van de journalisten over de veiligheidsmaat regelen op Schiphol en op de vliegtui gen van de KLM. 'We doen een hoop aan veiligheid', zei Orlandini. En over de maatregelen op de vliegtuigen zei hij: 'Daarover praten wij niet in alle openbaarheid'. Op de vraag of dc vei ligheidsmaatregelen op Schiphol uit gebreid zullen worden zei de presi dent-directeur: 'Dat is eeoi beslissing op regeringsniveau'. Minister Westerterp (Verkeer en wa terstaat), die depa ssagiers van het gekaapte vliegtuig namens de rege ring verwelkomde, keek op dat mo ment wijselijk de andere kant uit. Rustig Dest ewardessen vertelden dat de pas sagiers de hele kaping lang rustig wa ren gebleven. 'Van paniek was geen (ADVERTENTIE) Donderdag 29 en vrijdag 30 november van 9-12 uur krijgt u op vertoon van Geheime Cheque 028 10% korting op alle aankopen van die ochtend. Systeemu betaalt op de afdeling het volle bedrag. Tot 12 uurkrijgt u op vertoon van uw kassabonnen bij de Centraalkassa 10% in kontanten terug (tegen inlevering van cheque 028). Goede ochtenden dus om toch die scheikundedoos voor Jan-Willem te kopen. Of dat antieke poppenhuis voor Anneke. P.S. Enige beperking: de 10 korting geldt niet voor de kassa bonnen, waarmee u bet Surprise Chequeboek bemachtigt. Kijk es in de Bijenkorf sprake. De Japanse passagiers reageer den koel. Dat was werkelijk fantas tisch'. Achter in de perskamer ston den de familieleden te popelen om hun dochter, zoon, broer, zus, echtge note of echtgenoot te mogen spreken. 'Ik heb twee nachten niet geslapen', zegt dc heer Kiel, vader van stewar- desse Annette van Luyk-Kiel. 'De ra dio stond naast ons bed'. En een zusje verzucht: 'Ze zal nu wel met het vlie gen ophouden'. Mevrouw M. van Esse- velt, moeder van een van de stewar dessen: 'We zaten de hele nacht met thee op bed en de radio aan'. Ergens terzijde stond één van de meestspraakz ame passagiers, de heer J. Visser (35), landbouwkundig inge nieur uit Ede, die op weg was naar Thailand, waar hij jaar in dienst van een dochtermaatschappij van de Nederlandse Heidemaatschappij zou gaanwer ken. Hij was in gezelschap van zijn vrouw en drie kinderen. 'Ik zat op de voorste rij en op een gege ven moment sprong één van de ka pers door een gordijn tevoorschijn. Hij verscheurde het gordijn zelfs. De kaper had een handgranaat in de hand en wees op mij. 'You, ijou go', was het enige Engels dat hij kon uit brengen. Ik wist even niet of hij mij neer zou schiten of dat ik naar achte ren moest gaan'. Gelukkig bedoelde hij het laatste. We moesten naar achteren lopen en op onze knieën gaan zitten. Er waren twee momenten heb ik bewust ge dacht: nu is het met ons gebeurd. Tij dens het laatste moment in Tripolis begonnen mijn twee dochtertjes het bekende lied te zingen: 'Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw'. Vol gens de heer Visser hadden de kapers kilo's explosieven bij zich. Eén van de kapers, de jongste, liep aldoor met een kilo ontplofbaar materiaal in de hand door de cabine. De heer Visser noemde het gebeuren een 'modelka ping'. 'De bemanning van het vlieg tuig heeft geweldig gereageerd.' aldus de heer Visser. De aankomst van passagiers en ste wardessen van de gekaapte Mississippi verliep zeer chaotisch. Vertegenwoor digers van de KLM en de luchthaven Schiphol hadden wel toegestaan dat de verzamelde pers, ruim 100 man, op de pier de aankomst gadesloegen. Maar verboden de schrijvende pers dicht bij de gate de verbinding tussen de pier en het vliegtuig te komen. Met name de Japanse journa listen werden daar woedend over. Het kwam zelfs even tot een handgemeen met de luchthavenpolitie, die dit keer, evenals bij de aankomst van de passagiers van het gekaapte Japan Airlines vliegtuig, enkele maanden ge leden, bijzonder kinderachtig optra den. De passagiers van de gekaapte Jumbo Jet van de KLM kwamen gisteravond om even over tien met twee KLM- vliegtuigen uit Malta aan. De toestel len waren gistermorgen leeg van Schiphol vertrokken. AMSTERDAM Het Adviesbureau Kinderbeschermings Konflikten heeft zich solidair verklaard met de kraak- acties van de Holding. Het adviesbu reau protesteert met klem tegen het huisvestingsbeleid van Amsterdam, dat zich veel te weinig gelegen zou la ten liggen aan de laagstbetaalden en de jongeren. Dc familie Visser uit Ede bij aankomst op Schiphol na het avontuur met de gekaapte jumbo. Van onze parlementsredactie DEiN HAAG De CHU, WD, DS'70, SGP en de Boerenpartij hebben gisteren in de Tweede Kamer tegen de wijziging van de inkomstenbelasting gestemd. Het grote bezwaar was, dat de inflatiecorrectie niet wordt toegepast bij de vaststelling van de tabellen. Verder had de CHU het overwegende bezwaar, dat de Kamer haar voorstel had verworpen om de verhoging van de artek van de autokosten wegens privégebruik pas te laten ingaan ra het opheffen van het rijverbod op zondag. Ook kon de CHU niet voor de wetswijziging stemmen omdat haar amendement om de eerste schijf met 325 gulden in te korten, zodat een voordeel was ontstaan voor de lagere middeninkomens, het evenmin haalde. Het was bij de behandeling van dit wetsontwerp, dat de Kamer het amen dement-Schouten aannam om de fis cale huurwaarde slechts met 30 pro cent te verhogen. Vóór dit amende ment stemden de ARP, DS '70, KVP, WD SGP, GPV en de Boerenpartij. Het aannemen van het ARP-voorstel betekent, dat de bewoner van een ei gen huis over het gehele jaar gemid deld 70 gulden minder inkomstenbe lasting betaalt, dan in het oorspronke lijke wetsontwerp-was voorzien. Het amendement van de PPR-er Jur- gens om wel de onderhoudskosten bo ven 30 000 gulden aftrekbaar te doen zijn voor huizen, die als monument zijn aangemerkt, werd met grote meerderheid aangenomen. De rege ring had al een dergelijke regeling voorgesteld voor de bewoners van kas telen. Het amendement van mevrouw Anne ke Goudsmit (D'66) om bij de vast stelling van de fiscale huurwaarde on derscheid te maken tussen goedkop* gemiddelde en dure woningen (pro gressie in de huurwaardetarieven) kreeg alleen de stemmen van de pro gressieve partijen. Minister Duisen- berg had zich tegen dit voorstel ver zet, omdat hij meende dat de progres sie alleen in de tarieven van de in komstenbelasting mag worden toege past. Tegen de motie Schouten (ARP) om een onderzoek in te stellen naar de belastingontduiking bij onder houdswerk van huizen en dit euvel te bestrijden stemden alleen de Boeren partij cn de CPN. Het debat over de verhoging van de drempel om de ziektekosten te kun nen aftrekken voor de inkomstenbe lasting had als resultaat dat deze ver hoging voortaan automatisch wordt doorgevoerd. Algemeen was de Kamer van oordeel, dat de voorgestelde ver hoging te fors en te plotseling was. Het amendement van de heer Herm- sen (KVP) om de drempel te verla gen kreeg dan ook alle stemmen. l)e verminderde opbrengst zal ongeveer 10 miljoen gulden bedragen. De vol gende jaren zal de ziektekostendrem pel worden gekoppeld aan de ziekte kostenpremies. Ook ging de kamer ak koord met het wijzigingsvoorstel van de heer Dolman (PvdA) om tegemoet te komen aan hen, die extra hoge uit gaven hebben voor thuis verpleegde gezinsleden. Tegen het wetsontwerp om de ziekte kostendrempel te verhogen stemden DS '70 en de WD. Tegen de verho ging van de vermogensbelasting met 1 promille stemden de WD, CHU en de SGP. Het wetsontwerp de benzine accijns met ruim 4 ct per liter te ver hogen kreeg de stemmen tegen van WD. GPV. CPN, PSP. SGP en RKPN. Het voorstel voor het invoeren van een noodwetje om te voorkomen dat zij die alleen zijn aangewezen op uit keringen van de AOW en AWW De- lasting moeten betalen, leverde een verdeelde stpmming op. Tegen stem den de VVD, SGP, mevrouw Goud smit (D'66), de heren Scholten, Tila- nus, Van Leijenhorst, en Van der Mei van de CHU en de heren Vermaat (ARP) en Nootenboom, (KVP). Zij waren van mening dat het voorstel in de strijd was met de grondwet. BINNENLAND T3/K1I Vervolg van pagina 1 kabinet zijn machtswoord heeft laten klinken, een kabinet waarin de PvdA de dienst uitmaakt'. De heer Wiegel constateerde dat het extra-parlemen taire karakter van het kabinet KVP en ARP in principe de mogelijkheid geeft om vrij te staan tegenover het kabinet. 'Nu blijkt echter dat het deze partijen noch meer invloed noch meer vrijheid geeft', zei hij. 'Als de duim schroeven worden aangedraaid blijken de mooie woorden en de krachtige taal van de KVP niets waard te zijn'. De CPN-leider Bakker meende echter dat de confessionele partijen alle sbij elkaar genomen niet mogen mopperen over het bereikte resultaat. De huur waardeverhoging is niet doorgegaan en zij kunnen er tevreden over zijn dat de grote vermogens er zodoende per saldo het best zijn afgekomen, al dus de heer Bakker. Mr. Aantjes (ARP) wees er nog eens op dat 'het buiten alle proporties is dat het kabi net zijn positie voor deze onderwer pen op het spel heeft gezet 'KVP en ARP doen er volgens hem onder de huidige omstandigheden het verstan digst aan wijzer te zijn dan het kabi net. 'In deze situatie (oliecrisis enzo voorts) zijn wij niet bereid de rege ring van haar verantwoordelijkheid te ontheffen'. De PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman zei het 'onverantwoordelijk van KVP en ARP te vinden bij hun voorstellen niet aan te geven, waar mee het gat in de begroting gedekt moet worden. Dr. Vermaat (ARP) wees er echter op dat KVP en ARP zich bereid hebben verklaard hierover met de regering positief van gedach ten te wisselen. Gezien het extra-par lementaire karakter van het kabinet zou het echter teveel van deze fracties zijn gevraagd zelf met alternatieve dekkingsvoorstellen te komen. De fractievoorzitter van de PvdA, drs. Van Thijn meende dat de positie van dit kabinet tal van meningsverschillen onvermijdelijk maakt. Het kan in zo'n geval buigen voor de wil van de Ka mer, of het zegt: tot hier toe en niet verder. Dit kabinet behoeft niet in al le opzichten speelbal te zijn van de meerderheid van de Tweede Kamer, aldus drs. Van Thijn. Mr. Andriessen wees er ten slotte nog eens op dat over de rechtvaardigheid van de ver mogensbelasting een studie aan de gang is. De principiële discussie over de vermogensbelasting is daarom op dit moment niet aan de orde. Om die reden vond hij het stellen van de ka binetskwestie op dit moment niet juist. De fractievoorzitter van DS'70 dr. W. Drees jr., trachtte KVP en ARP nog tot een duidelijke uitspraak te bewegen. Hij nam hun amende ment over, maar bij stemming bleken ARP en KVP tegen te zijn. 'We heb ben er de voorkeur aan gegeven het kabinet-Den Uyl te laten zitten', aldus een laconieke Van Amelsfoort. (ADVERTENTIE) E De ruilverkave- die'op het punt van ring staan, vormen is een door de Mi- ad Drente in het le- eroepen studiegroep, ernstige bedreiging één van de fraaiste vergebleven hoekjes et 'Land van Bart je', i rapport 'Moet dit zo aan', wordt een ige poging gedaan le ruilverkavelingen laatste nippertje te- draaien. irden in het rapport llen gedaan voor een tieve ruilverkaveling. de natuur veel meer :t wordt gelaten. Het dat wordt bedreigd is igenaamd landschapsre- t, dat al vaker in het is gekomen onder de 'Stroomdallandschap che Aa'. is het rapport in spoort in Den Haag offi- langeboden. Dit tijdstip ikozen met het oog op ïandeling, (aanvankelijk begin december gebeu- 'an de landbouwbegro- ingevolge van de minis- ieling vindt deze be ing nu echter volgend ïlaats. De Milieuraad rekent er echter min r op dat kamerleden zullen stellen. 'Deze De 'Ruimsloot' bij Eldersloo zal volgens de ruilver kavelingsplannen worden genormaliseerd. Allerlei waardevolle bomen en heesters komen niet meer op het landschapsplan voor. Dit landschap maakt deel uit van het landschapsreservaat. zaak is van zo groot belang In het rapport staat o:der dat de parlementariërs er wel meer dat het rijk zichzelf te- wat aan moeten doen', zegt gen spreekt als de ruilverkave- men. lingen 'Rolde' en 'Anloo' (to taal 10.800 hectare) in hun huidige opzet doorgaan. Dit zou symptomatisch zijn voor een achterhaald beleid, gebaseerd op de verouderde ruilverkavelingswet van 1954. In 1972 is er over 'Rolde' en 'Anloo' gestemd. Er waren meer tégen- dan vóórstem mers, maar de overgrote meer derheid van de stemgerechtig den kwam niet op. Op grond van de ruilverkavelingswet wordt deze blijkbaar ongeïnte resseerde meerderheid echter opgeteld bij de vóórstemmers. Het feit dat een deel van de lage gronden in het gebied wegens nationaal belang als 'Stroomdallandschap Drent- sche Aa' is aangewezen kan volgens de opstellers van het rapport geen verandering brengen in een aanpak die wordt ingegeven door eenzijdi ge economische landbouwbe langen. Zo worden er onder meer beekgedeelten in de Drentsche Aa gekanaliseerd. Dit heeft ernstige gevolgen voor het landschap. Kanalisering en andere werken leiden tot ont watering. Bomen, vochtmin- nende planten en aan vochtige gronden gebonden weidevogels zullen niet meer kunnen le ven. Het landschap wordt ver minkt door ontsluitingswegen, schaalvergroting, de bouw van grote boerderijen, het slechten van boompartijen en dergelij ke. De aantasting van natuur en milieu is in tegenspraak met uitspraken van hoge ambtena ren op het ministerie van landbouw. Ook staatsbosbe heer heeft zich met betrek king tot de kwestie in deze zin uitgelaten. Verder is het landschap ook van archeologi sche waarde. In het rapport wordt de Groningse professor Waterbolk aangehaald om dit te staven. Uit alle perioden van de pre- en proto-historie waarin Drente bewoning heeft gekend, zijn vondsten bekend, vanaf vijftigduizend jaar gele den en eerder. VAKANTIEGANGERS De vele vakantiegangers die Drente steeds meer opzoeken, kennen het gebied in zijn hui dige vorm, met fraaie hout wallen, kleine beekjes en zandweggetjes, maar ook met reeds veel tot cultuurland ont gonnen heidevelden. In de tweede nota voor de ruimtelij ke ordening wordt Drente ook gezien als een vakantie- en re creatieprovincie bij uitstek. BEhalve de beide genoemde ruilverkavelingen moeter. ook andere soortgelijke maar nog niet zo ver gevorderde plannen opnieuw worden bekeken. In het rapport wordt overigens ook de rentabiliteit van de ruilverkavelingen in twijfel getrokken. Er wordt in 'Rolde' en 'Anloo' 36 miljoen gulden geïnvesteerd en h,t is de grote vraag of dat er door de ruilverkaveling ooit weer uit komt. De studiegroep stelt allerlei alternatieve mogelijk heden voor om zandwegen, bermbeplanting, de vochtig heid en dergelijke te behou den. spaar voor alle zekerheid noemen zich Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11