PROF. KAPTEYN OOR ERKENNING lUINEE-OISSAU Omstreden voorstellen voor belasting vandaag weer in Tweede Kamer Geschrokken? Nog nooit eerder zóveel mensen bij kaping betrokken Beleid van Pronk te voorzichtig genoemd Aantjes' suggestie (kabinet van KVP, PvdA en AR?) doet stof opwaaien Angola Comité: weinig vertrouwen «n'nieuw Koeweit' Voor VN-leden zelfs plicht? Kapers van KLM-jumbo deden al eerder van zich spreken Commando's wisten vorig jaar drie man vrij te krijgen DAF wil korter werken door energiecrisis EDOX X KsROUW/KWlWrET DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 BININENLAiND T9/K9 Vandaag, woensdag en donderdag vinden in de Tweede Kamer de arlijkse debatten plaats over het buitenlands beleid. Onder de pun- ien, die dit jaar zullen worden besproken is de vraag of Nederland poet overgaan tot erkenning van de onlangs in Afrika uitgeroepen epubliek Guinee-Bissau, dan wel dit moet weigeren en dus in feitte iet Portugese koloniale regime als wettig blijft erkennen, jet Angola-comité heeft de afgelopen weken, onder meer met ad vertenties en handtekeningenlijsten actie gevoerd om Guinee-Bissau erkend te krijgen. Omdat de bezwaren, die tot nu toe tegen een eventuele erkenning zijn geopperd steeds op het gebied van het vol kerenrecht liggen, heeft dit comité de mening gevraagd van enkele hoogleraren in het volkerenrecht ('prof. Röling, prof. Van Panhuys en prof. Kapteyn) over deze kwestie. Voor Trouw/Kwartet was dit aanleiding om met prof. mr. P. J. G. Kapteyn dieper hierop in te gaan. 'RECHT 'Erkenning van de onafhankelijke republiek Guinee-Bissau (uitge- lepen door de bevrijdingsbeweging PAIGC op 24 september van dit jaar) is zeker ;en voorbarige, derhalve ten aanzien van Portugal wederrechtelijke erkenning', Bjldus prof. mr. P. J. G. Kapteyn. 'Daarvan kan geen sprake zijn, als deze nieuwe (laat beschikt over grote delen van dit land en daarover met instemming van de ievolking effectief gezag uitoefent'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vanmiddag gaat de Tweede Kamer verder met wat krijgshaftig wordt genoemd het *bek- kensnijden' over de verhoging huurwaarde en de vermogensbelasting. ARP-fractieleider Aantjes en KVP-fractieleider Andriessen hebben laten weten, dat zij er niet aan denken toe te geven. Minister Dui- senberg van financiën van zijn kant heeft zich evenmin inschikkelijk getoond. Prof. mr. P. J. G. Kapteyn. hftk zeg niet, let wel, dat het zo is, Jtenslotte ben ik er niet geweest, maar lck$k concludeer wel, dat er onder meer dlfiop grond van een VN-rapport over H Suinee-Bissau uit 1972 duidelijke aan- -wijzingen voor bestaan'. 'En op basis it (daarvan', aldus de Utrechtse hoogle -aar, 'vind ik, dat er geen volkenrech telijke belemmeringen kunnen wor- ien aangevoerd tegen de erkenning xofoan deze nieuwe staat door Neder- and'. éOnder die duidelijke aanwijzingen rekentmr. Kapteyn ook het feit, dat tjde PAiGC administratieve voorzienin- getgen heeft getroffen voor een aantal «essentiële staatszaken op het gebied vrjvan onderwijs, gezondheidszorg en rechtspraak. Verder heeft de bevrlj- ADVERTENTIE i De kinderen van het licht, 7 de druk 16,90 Het heilig experiment 2 de druk 16,90 Hollands glorie. 39 ste druk 17,90 Gods Geuzen, 15 de druk 17,90 Stella - Mary - Thalassa, 2 de druk 17,50 Het ziekenhuis. 10 de druk 12,00 De Inspecteur, 8 ste druk 9,00 De kapitein, 7e druk 9,90 De kleine arlt 3 de druk (met foto's uit de film) 9,80 Herinneringen van een bramzijgertje, 2 de druk 7,90 De wateren van da Nieuwe Wereld, 2 de druk 9,90 aJs F.R. Eckmar de detectives: Een linkerbeen gezocht 7.90 Ratten op de trap 7.90 Drie dode dwergen 8,90 De maagd en de moordenaar 8,90 Spoken te koop 8,90 Uitgaven varï'F.lsëMef' Yan een onzer verslaggevers (AMSTERDAM 'Wij hebben weinig ïm rertrouwen in deze man en zijn be- V( ichten'. Zo reageert voorzitter Sietse „eposgra van het Angola Comité op het ^rtikel van Arslan Humbaraci in The )bserver dat voor de kust van Angola 1' een nieuw Koeweit' is ontdekt. 'Er I ijn reusachtige hoeveelheden olie ge- 'onden door Gulf, maar de maat- ichappij houdt deze om politieke re- Tienen geheim', aldus Humbaraci. ■e, lij verklaart uit deze vondst ook de [W [ematigde houding van president irfl lixon tegenover het Arabische olie- 'gj imbargo. De Amerikaanse president ou erop vertrouwen dat met Angole- la olie de leemten voor een aanzien- it lijk deel kunnen worden opgevuld. losgra heeft echter sterke vermoe id lens dat Humbaraci uit is op sensatie', humbaraci is een Turks publicist, :hrijver van verschillende boeken idu.a. over Portugals oorlogen in Afrika ui Algerije na de vrijheidsstrijd. De Jfurk is ook adviseur geweest van de Jwerenigde Naties. Volgens het zondagsblad The Obser- werkt Gulf bij het zoeken naar ilie nauw samen met de Portugese re- iring. Tot nu toe zijn verhoudingsge wijs kleine hoeveelheden aangetrof- en, die echter bij exploitatie 'voor de 'ortugezen voldoende opleveren om ^le oorlog tegen de Angolese vrijheids trijders voor de helft te financieren', tldus Bosgra. dingsbeweging, die door de VN is erkend als de enige en oorspronke lijke vertegenwoordiging van het volk van Guinee-Bissau, een politieke orga nisatie naar het model van een staat in het leven geroepen, gebaseerd op een gekozen nationale vergadering en op regionale raden. Bovendien lijkt de nieuwe staat in staat te zijn om betrekkingen te on derhouden met andere staten en in ternationale organisaties. Tevens be staat op grond van de ervaring de verwachting, dat de nieuwe staat zich ondanks het voortduren van de strijd tegen het Portugese moederland in deze positie zal weten te handhaven, aldus de hoogleraar in het volken recht. Prof. Kapteyn: 'Als argument tegen de erkenning wordt ook aangevoerd, dat de bevrijdingsbeweging de hoofd stad Guinee niet in handen heeft, maar voor mij is dat een argument van niets. Het gaat erom. of de PAIGC belangrijke delen van het gebied in handen heeft en er zijn naar mijn mening voldoende redenen aanwezig om dat aan te nemen. Prof. Kapteyn meent, dat op grond van dit alles vol daan is aan de minimum-eisen, de men in het internationaal recht terza ke van de erkenning van de staten stelt. 'Men kan zich zelfs afvragen' of leden van de Verenigde Naties niet de plicht hebben om tot een dergelijke erkenning over te gaan, zodra zij re delijkerwijs tot de conclusie kunnen komen, dat aan bovengenoemde voor waarden is voldaan. In talloze resolu ties van de VN is sinds vele jaren de aanspraak op zelfbeschikking van koloniale gebieden in het algemeen en de Portugese koloniën in het bij zonder erkend. Betoogd kan worden, dat op basis van het handvest van de Verenigde Naties en de praktijk van deze organisatie op het terrein van de dekolonialisatie een recht van zelfbe schikking tot ontwikeling is gekomen, dat deel uitmaakt van het internatio nale gewoonterecht'. 'Wanneer nu de bevolking van een koloniaal gebied voor een wezenlijk deel feitelijk in staat blijkt dit recht uit te oefenen en kiest voor de uitroe ping van een onafhankelijke staat en de verbreking van de banden met het moederland, is het goed verdedigbaar te stellen van de VN-leden verplicht zijn deze keuze niet te negeren, maar daaruit ook de consequentie te trek ken van de erkenning van de nieuwe staat', aldus prof. Kapteyn. 'Ik zeg niet, dat alle juristen achter deze re denering zullen staan, maar deze is heel goed te verdedigen'. In EEG-verband? De Utrechtse hoogleraar is van me ning, dat de Nederlandse regering in navolging van bijna zeventig an dere landen tot erkenning over moet gaan van de republiek Guinee- Bissau. 'Als het lukt binnen EEG-ver band en als dat niet mogelijk is, sa men met Denemarken, en Noorwegen bijvoorbeeld'. In een brief aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken en de Tweede Kamer wordt gezegd, dat het parlement afstand dient te nemen van 'het huichelachtige beleid inzake Gui nee-Bissau van het kabinet-Den Uyl'. Dit kan gebeuren door de onafhanke lijke republiek Guinee-Bissau onmid dellijk te erkennen, direct en onvoor waardelijk steun te verlenen door alle politieke, militaire en economische banden met Portugal te verbreken, al dus de brief, die ondertekend door het Angola-comité, de Anti-Apart heidsbeweging Nederland, het Me disch Comité Angola, de dr. Eduardo Mondlanestichting en de gezamenlijke werkgroepen Zuidelijk Afrika. 'Goedgekeurd' In de brief wordt er verder aan her innerd, dat al 68 landen Guinee-Bis sau hebben erkend, waarmee ook de agressie van Portugal, gesteund door westerse (NAVO)-landen, is afge keurd. Het kabinet-Den Uyl weigert zijn 'met de mond beleden progressi viteit' in daden om te zetten, omdat de bevrijdingsbeweging PAIGC nog niet het gehele land heeft veroverd op het Portugese reactionaire regiem. Daarmee wordt dit regiem, indirect goedgekeurd, aldus de gezamenlijke organisaties. Zij wijzen erop, dat de PAIGC door het uitroepen van de eonafhankelijk- heid ook probeert te voorkomen, dat onnodig bloed wordt vergoten, wat zal gebeuren als bij de verovering van de rest van Guinee-Bissau de steden wor den verwoest. Prof. Kapteyn tot slot: 'De regering moet nu maar eens dui delijk uitspreken, wat ze wil inzake Guinee-Bissau'. Bij elke van de omstreden voorstellen gaat het om enkele tientallen miljoe nen guldens. Het zijn betrekkelijk ge ringe bedragen in verhouding tot de totale begroting en het totale dek kingsplan. Wanneer het voorstel van de regering over de fiscale huurwaar de wordt aangenomen (verhoging met zestig procent) in plaats het voorstel van de ARP (verhoging met dertig procent) zal de gemiddelde Nederlan der, die een eigen woning bezit over het gehele jaar ruim zeventig gulden meer inkomstenbelasting moeten beta len. Je kunt er met de kinderen nau welijks een dagje van uitgaan. De verwachting is dan ook, dat kabi- net en kamer het niet op het parle mentaire crisis laten aankomen, te meer omdat men straks samen de ern stige gevolgen van de oliecrisis moet oplossen. Minister Duisenberg heeft trouwens bij de behandeling van het amendement over de fiscale huur waarde niet het zware 'onaanvaard baar' uitgesproken. Hij zei 'ernstige bezwaren' te hebben. Het amende ment van de KVP over het niet door laten gaan van de verhoging van de belasting voor de vermogens beneden de 250.000 gulden wordt vanmiddag behandeld. Minister Duisenberg heeft het kabinetsvoorstel wel een 'troetel kind' genoemd. De uitkomst van dit extra-parlemen taire spel is moeilijk te voorspellen. Mogelijk krijgt de ARP haar zin met de huurwaarde en laat de KVP zich overtuigen door de 'goede zakelijke argumenten', die men nog niet had gehoord. Aantjes Overigens lijkt het erop, dat ARP- fractieleider Aantjes genoeg begint te krijgen van het extra-parlementaire. Gisteren stelde hij in een NOS-radio- uitzending de vraag of het niet tijd wordt, dat er een parlementair kabi net wordt gevormd door de KVP, PvdA en ARP. Hij deed deze sugges tie, die nogal wat stof deed opwaai en, als reactie op de congressen van D'66 en PPR. De twee partijen beslo ten namelijk zich van de PvdA Jte dis tantiëren. Vooral D'66 nam een derge lijk besluit met enthousiasme. In een toelichting op zijn suggestie zei mr. Aantjes ons, dat er duidelijk Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De Palestijnse commando's die het KLM jumbo toestel gekaapt hebben, behoren tot dezelfde organisatie die vorig jaar met succes een jumbo van Lufthansa kaapte. Zij bereikten met hun actie dat de Westdultse regering drie Palestijnse verzetsstrijders vrijliet, die betrokken waren bij de overval op het Olympische dorp. De gekaapte Boeing-747 van de KLM heeft in totaal 264 mensen aan boord. Dat is het grootste aantal dat ooit bij een kaping betrokken is geweest. Het is bovendien de eerste keer dat de KLM betrokken is bij een serieus op gezette en goed voorbereide kaping. In oktober van dit jaar bedreigde een naar later bleek geesteszieke West duitser een stewardess van èen KLM- vliegtuig. De gezagvoerder wist de man even later, 'volgens een van te voren ingestudeerde methode' geruis loos te ontwapenen. Een dronken En gelse zeeman zorgde vorig jaar voor enige consternatie door op een KLM- vlucht tussen Londen en Rotterdam een kapingspoging te ondernemen, iets wat later als een weinig gewaar deerde grap werd uitgelegd. Daarvoor hadden twee marechausees al eens een man overmeesterd die een poging tot kaping waagde tijdens een KLM- vlucht naar Paramaribo. In 1962 raak te ene mijnheer Da Silva in de publi citeit, die in een KLM-toestel het ge zag wilde overnemen. Sinds juli 1968 is de internationale luchtvaart doelwit van Palestijnse verzetsstrijders. Toen kaapten drie commando's van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina een Boeing-707 van de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al. Een piloot die toen trachtte verzet te bieden werd doodgeschoten. Het vliegtuig werd later met de passagiers in Al giers vrijgegeven. In 1970 deed het Volksfront vier keer van zich spreken. Een vliegtuig van de Zwitserse maatschappij Swissair, een Boeing 707 van de Amerikaanse maatschappij TWA, een V-10 van de Britse BOAC en een jumbo-jet (Boeing 747) van Pan American World Airlines waren bij de kapingen betrokken. Het laatste bijna honderd miljoen gulden kostende vliegtuig werd nabij Cairo opgeblazen, nadat de passagiers het vliegtuig hadden mo gen verlaten. De drie andere toestellen werden naar Jordanië gevlogen en daar opgeblazen. De vernietiging van de drie vliegtui gen die alle vrijwel gelijktijdig wer den gekaapt, was volgens een woord- In juli van dit jaar werd een passagiersvliegtuig van de Japanse luchtvaart maatschappij JAL gekaapt. Direct na de landing in Benghasi (Libië) mochten de passagiers het toestel verlaten. Enkele ogenblikken later explodeerden gra naten in de neus van de jumbo-jet. voerder van het Volksfront 'een wetti ge daad tegenover de Israëlische en imperialistische vijand'. Het Centrale Comit van het Palestijnse verzet ver oordeelde in 1970 het opblazen van de drie vliegtuigen. Sabena Vorig jaar mei werd tussen Brussel en Tel Aviv een Boeing-707 van de Belgische maatschappij Sabena ge kaapt, door commando's'van de 'Zwar te September" Een 22-jarige vrouw kwam toen om het leven. In oktober 1972 werd een Boeing-727 van Lufthansa gekaapt. Dat gebeurde door dezelfde organisatie, die nu de 'Jumbo' van de KLM heeft gekaapt, namelijk de 'National Arab Youth Or ganisation*. De Palestijnse comman do's eisten de vrijlating van de drie overlevenden van de groep verzets strijders die betrokken waren geweest bij de overval op de Israëlische bun galows in het Olympische dorp. De Westduitse regering gaf toe aan de dreigementen en liet de drie Pales tijnse commando's vrij. Israël noemde de vrijlating 'een onvergeeflijke en afschuwlijke maatregel'. Japan De laatste kaping door Palestijnse commando's gebeurde in juli van dit jaar toen een Japanse jumbo-jet was opgestegen van Amsterdam met als bestemming Tokio. Nadat het vlieg tuig zeventig uur in de woestijn had gestaan, steeg het op met als bestem ming Benghasi in Libië. Daar werd het, nadat de passagiers het vliegtuig hadden mogen verlaten, opgeblazen. De kapers van het Japanse vliegtuig zeiden te behoren tot de organisatie 'zonen van de bezette gebieden'. Maar de Palestijnse commando's distancieer- erden zich van de kapingsactie en lie ten weten dat de kapers niet tot enige Palestijnse groep behoordén. De 'National Arab Youth Organisati on (nationale Arabische jeugdorga nisatie) laat met deze kaping voor de derde keer van zich horen. De eerste keer was bij de actie tegen Lufthansa in oktober vorig jaar, waarbij de vrij lating van de drie Palestijnse com mando's werd afgedwongen. In april (ADVERTENTIE) UI Verminder de teer en de nicotine In de rook van uw sigaret. Met Denicotea filter-pijpjes. Filters (10 stuks) f 1.25. Pijpjes vanaf f 1.40 0€nlC0CCQ Bij elke tabakswinkelier BorsumlJ Wehry Nederland B.V. Schevenlngtoweo 56, Den Haag. verkrijgbaar. van dit jaar ondernamen leden van de Nationale Arabische jongeren organi satie een aanval op de Israëlische am bassade op Cyprus. Zeven verzetsstrij ders werden toen gevangen genomen. De actie die nu ondernomen is tegen de KLM is aanvankelijk uitgelegd als zou daarmee de vrijlating van de ze ven afgedwongen willen worden. Vol gens Arabische waarnemers heeft de Arabische jongeren organisatie bin dingen met Libië. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Bij de DAF-Personen- autofabriek in het Limburgse Born wordt gedacht aan werktijdverkorting als gevolg van de door de oliecrisis veroorzaakte daling in de omzet. De DAF-directie houdt er nu al rekening mee, dat de totale personenauto-afzet dit jaar 5 tot 10 procent zal achter blijven bij die van vorig jaar. Ook denkt DAF dit Jaar niet veel te ver dienen op zijn afdeling personenau to's. Waar verleden jaar nog een winst werd gemaakt van 7,4 miljoen, denkt de directie dit jaar ongeveer quitte te spelen. De autoverkopen bij DAF zijn op het ogenblik met rond 40 procent teruggelopen en ook voor de rest van het jaar ziet de afzet er somber uit. Deze week nog zal DAF de definitieve beslissing nemen o.ver de werktijdverkorting van een dag per week, waardoor de produktie nu 430 wagens per dag met onge veer 20 procent kan worden inge krompen. In de DAF-fabriek in Born werken momenteel 3.700 man. spanningen optreden tussen de pro gressieve partijen. Daarom vindt hij de tegenwoordige regeringscombinatie niet zo stabiel. In de tegenwoordige politieke situatie achtte mr. Aantjes het opnemen van de CHU in de door hem gesuggereerde combinatie niet mogelijk. Fractieleider Andriessen van de KVP reageerde op Aantjes' suggestie met de opmerking, dat de parlementaire samenwerking tussen de drie progres sieve partijen toch wel goed is en dat hij er nog eens over moet nadenken. Van der Stoel De kamer zal zich deze week voorts bezighouden met het buitenlands be leid. Minister Van der Stoel is een veelgeplaagd man, die sinds zijn ambtsaanvaarding in korte tijd wel met erg veel problemen geconfron teerd is. Het begon met de moeilijk heden rond de erkenning van de Chi leense junta en het optreden van de Nederlandse ambassadeur in Santiago, Goedhart. Vervolgens kwam de Midden- Oosten-crisis en de olieboycot, waar over deze week in de Kamer nog wel menig woordje zal vallen. Daarbij is nu dan nog eens de kaping van de KLM-Jumbo gekomen. Een minister zou aan deze hele Mid den-Oosten problematiek met zijn ge volgen ook voor de Europese verhou dingen en de relatie tot de Verenigde Staten al de handen vol hebben. Deze minister moet echter ook nog eens zijn aandacht richten op de situatie in Guinee-Bissau en een bevredigend antwoord formuleren op de sterke druk uit linkse kringen om deze door de bevrijdingsbeweging PAIGE uitge roepen republiek nu eindelijk eens, als eerste Westerse natie, te erken nen. En dan tenslotte nog de situatie in Griekenland, altijd al een probleem wegens het lidmaatschap van de NA VO en nu in het bijzonder door eerst de gewelddadige onderdrukking van het studentenverzet en dit week-end dan de coup van, kennelijk nog recht sere militairen dan Papadopoulos en zijn mensen al waren. De PPR heeft, zoals bekend, op het partijcongres dit week-end een resolu tie aangenomen om de betrekkingen met Griekenland in het kader van de NAVO op te schorten en deze resolu tie zal door de PPR-fractie in de Ka mer ook als motie in het debat wor den gebracht. Pronk Ook minister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) krijgt het niet makke lijk. In plaats van de, volgens linkse kringen toch al te geringe verhoging van het ontwikkelingsbudget te kun nen verdedigen, moet de heer Pronk nu alvast gaan duidelijk maken dat deze ontwikkelingshulp wel eens inge krompen zou kunnen moeten worden als gevolg van de oliecrisis. En dat voor de man die onder vorige kabi netten steeds de noodzaak van forse verhoging van het budget voor ont wikkelingshulp zo uitstekend over het voetlicht heeft gebracht. De mensen op Buitenlandse Zaken in dit kabinet hebben het niet gemakkelijk, maar het is de vraag in hoeverre de Kamer zich daaraan iets gelegen zal laten lig- Kritiek van vier organisaties: Van een verslaggever DEN HAAG Minister Prók legt in zijn begroting voor ontwikke lingssamenwerking te veel nadruk op de geleidelijkheid en voorzich tigheid waarmee veranderingen in het Nederlandse beleid moeten plaatsvinden. Ook krijgt de continuïteit van het beleid teveel aan dacht. Dit zeggen vier organisaties in hun beoordeling van de begro ting voor ontwikkelingssamenwerking, die deze week in de Tweede Kamer behandelt wordt. De organisaties (het Interkerkelijk Vredesberaad, de NOVIB, Pax Christi en de X-Y-beweging) waarderen de kritische houding van de regering te genover de huidige gang van zaken in de wereld, maar in de begroting is volgens hen te weinig terug te vinden van nieuwe ideeën (hoewel minister Pronk in zijn toelichting vaak en te recht spreekt over heroriëntatie en be- leidsher^iening; de organisaties hopen dat daarvan meer zal blijken in het meerjarenprogramma tot en met 1977, dat nu wordt voorbereid). De vier organisaties vinden dat de bi laterale hulpverlening en samenwer king meer aandacht moet krijgen; de regering legt teveel nadruk op de hulpverlening via de internationale organisaties. De organisaties twijfelen aan de mogelijkheden die de regering ziet om via overleg in de internatio nale organisaties rijke en arme lan den het besef bij te brengen dat zij in harmonie kunnen samenleven en dat hun belangen parallel kunnen lopen. Verder is nuchterheid geboden ten aanzien van de reële mogelijkheden om via deze weg te komen tot de noodza kelijke veranderingen in de werelde conomie. Het is zeker niet zo dat be ter internationaal overleg altijd leidt tot gunstiger ontwikkelingskansen voor de derde wereld. De organisaties hopen verder dat mi nister Pronk, die zelf voorzitter is ge weest van de X-Y-beweging, aan de nieuw te vormen nationale commissie ontwikkelingsstrategie opdraagt haar werk te baseren op het inzicht van de verwevenheid van nationale en inter nationale ongelijkheid. De vier bewegingen constateren dat de regering niet belicht hoe de tot nu toe verstrekte ontwikkelingshulp is Minister Pronk tereent gekomen. In de wereldecono mie zijn de rijke landen het centrum ten opzichte van de ontwikkelingslan den, die van hen afhankelijk zijn. De rijke landen kunnen deze situatie voortzetten via hun overheersende po sitie in de internationale handel en het beheersen van wetenschap en technologie. Een nuchter oordeel over de tot nu toe verstrekte hulp zou tot de conclusie kunnen leiden dat deze situatie eerder versterkt is dan ver zwakt, aldus de organisaties. ADVERTENTIE Zwitsers dameshorloge - fantasie klassiek v.a. 98.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9