wartrijders in de ij om te betalen 4 Speelgoedwinkelier: 'Sint koopt maar' Westerterp: automobilist wordt niet uitgebuit ERKEN GUINEE-BISSAU HET GOEDE DER AARDE ïjk inde 12%% eer belasting Dagbladpers ziet 't voor '74 somber in Jeugdbende pleegt 125 inbraken Bomaanslag in Parijse metro Twee jongens bij botsing gedood Stagnatie op wegen door gladheid WAAR STAAT NEDERLAND? REGERING DEN UYL, ERKEN GUINEE-BISSAU NU! Twee mensen bij jacht omgekomen Vooral vraag naar duurdere en betere geschenken -nister wil bij tributie van idagsrijverbod af Chocolade letters duurder Geurtje Puur Plukje Puur Pijpje Puur Puur Lekker Voortrekker tW/KVÏAiRTET DEN'SDlAiG 27 NOVEMBER 1973 BI-NNENiLiAND T3/TK5 een onzer verslaggevers iTERDAM De regeringsplannen om binnenkort over te gaan tot dis- tie van benzine heeft vandaag een run doen ontstaan op de kantoren de inning van de motorrijtuigenbelasting. Zo groot was de drukte, dat Dvemt op verscheidene kantoren de stroom aangiftes nauwelijks kon verwer- iterai veraplotseImge Alp) belangstelling van igsplichtigen voor de belasting- in komt voort uit de medede- staatssecretaris Van Huiten en waterstaat), dat slechts zij voor benzinebonnen in aanmerking zullen komen, die geregistreerd staan bij het centraal bureau voor de mo torrijtuigenbelasting. Dit betekent, dat automobilisten en motorrijders, (ADVERTENTIE) volj ren van Joij op' zijn briei Ij- ie ng ',\a rolel vem zij« ïevai gde. el v» •e pi r do deeF" U geniet dubbel als U wat meer weet over de namen van aerechten en dranken, over de gebruiken bij grote en kleine feestelijkheden, zoals recepties, verlovingen, huwelijken, jubilea e.d. ledereen twijfelt weieens op die punteh. Geen zorgen over wat eigenlijk kleinigheden zijn,zoals: wat moet ik dragen, hoe eet je dat gerecht, moet ik nu een fooi geven en, zo ja, hoeveel. Een schat van wetenswaardigheden over alles wat te maken heeft met plezier thuis en buiten de deur, in binnen- en buitenland, vindt U in de populair, maar vakkundig geschreven serie van 4 boekjes, die Gonnie A. M. Kaper schreef in opdracht van De Kuyper. Zij genoot volkomen vrijheid t.a.v. de inhoud en had slechts één opdracht: zorg dat de lezer(es) méér geniet. tl ET GBEQE DER AARDE Voorlopig beslaat de serie uit 4 boekjes, t.w. Nr. 1 Uilgaan en U toch thuis voelen Nr. 2 Geen zorgen bij hoogtepunten In hel leven Nr. 3 Lekker over de grens Nr. 4 Gasten verwennen zélf genieten VOORDEEL KAART DOEKEN GODPON met de volledige gegevens kunnen ook rechtstreeks aangevraagd worden bij: De Kuyper-Nederland B.V. Postbus 54 te Schiedam, tel. 010-26 9234 Alle De Kuyper-artikelen zijn voorzien van puntenzegels. Deze zegels kunt U sparen voor het verkrijgen van de interessante boekjes "Het Goede der Aarde". U kunt ze echter ook benutten voor de Voordeeikaart. eid ing en onzer verslaggevers stoilHAAG Het Rijk heeft in l.et wé kwartaal van dit jaar ruim vol] 3 1 miljard aan belastingen ontvan- egen 10.5 miljard in dezelfde neefle vorig jaar. Het totaal van üp zalingontvangsten in de eerste ne- Spaanden van dit jaar zijn daar- [ebracht op meer clan ƒ30.5 mil- wat een opbrengstengroei bete- f van ongeveer 12.5 procent ten ,rsc te van dezelfde periode in 1972. juw 'Ükt uit een overzicht van het I y erie van financiën. et-kohierbelastingen (zoals ac- del n, motorrijtuigenbelasting, om n.jrasting en loonbelasting) grnei- elatief het meest (15.5 pet.), ibrengst van het benzine-accijns de eerste drie kwartalen met 2 it gedaald. Na correctie voor de van de afdrachtdatum :n jegin van dit jaar resulteert ech- 1,11 en toeneming van ongeveer 9 r3it. Deze verlenging van de kro- rtmijn heeft volgens het ministr- w n financiën evenwel geen gevol- oor de jaarontvangsten omdat in ber de verlenging weer onge- t «wordt gemaakt, ïenijging van negen procent vloeit et ruim 1 procent voort uit wijzi- rekn in het accijnstarief. De groei is- et verbruik bedraagt n.l. 7.5 pro- )oken blijft hiermee achter bij do ipatige toeneming van 8,7 pro- anaf 1950. eboycot van Nederland door een ma deel van de olieproducerende zal zeker als zij geruime nntfaat duren belangrijke gevolgen n voor de opbrengst van de ben- olieaccijns. Vanwege de gel- afdrachttermijn zullen de bud- ske gevolgen echter met vertra- in de ontvangsten tot uitdruk- ar komen. Voor 1973 zal het midde- dies daarom beperkt blijven, al- aaI et ministerie van financiën. Van een verslaggever DEN HAAG De vereniging Neder landse Dagbladpers verwacht dat de rentabiliteit van de dagbladen in 1974 weer zal dalen. Na het in 1974 en dit jaar ingezette herstel betekent dit een teleurstellende en voor sommige bla den zorgwekkende ontwikkeling, aldus de Ned. Dagbladpers. De meest optimistische schatting van de totale kostenstijging voor 1974 komt volgens de dagbladpers op en percentage van 13,5 uit. die niet hebben betaald en dus tot het legioen zwartrijders behoren, straks wanneer de distributie wordt ingevoerd van die bonnen verstoken zullen blijven. Bij het ministerie van financiën gaat men er overigens niet voetstoots van uit, dat het alleen de zwartrijders zijn, die de drukte aan de loketten veroorzaken. 'Er zal ongetwijfeld een groot percentage mensen bij zijn, dat wel betaald heeft, maar niet correct geregistreerd staat Bijvoorbeeld de mensen, die hun verhuizing niet tij dig hebben doorgegeven of zij, die hun belasting nog steeds op een al verkochte auto of motor hebben staan', aldus een ministeriële woord voerder. Dat deze stroom van betalers de schatkist geen windeieren legt, ligt voor de hand. Daar het aantal zwart rijders op 300.000 wordt geschat( een ruwe schatting: het ministerie wil dit aantal hangende een onderzoek nog niet bevestigen) staat nu wel vast, dat de oliecrisis de staat zeker enkele tientallen miljoenen guldens extra gaat opleveren. Deze prognose wordt door Den Haag overigens enigszins af gezwakt door de aantekening, dat men dan wel de miljoenen derft, die ge snapte zwartrijders aan boeten wor den opgelegd (de helft van de ver schuldigde wegenbelasting). Zeker lijkt echter wèl, dat de crisis de al ja renlang tevergeefs nagestreefde water dichtheid van de centrale landelijke administratie in Apeldoorn onver moed heeft bevorderd. ROERMOND De rijkspolitie in Roermond heeft 125 inbraken opge lost. Vijftien jongelui tussen 19 en 21 jaar werden aangehouden. De totale buit was betrekkelijk gering en wordt geraamd op 50.000. Wel werd bij de inbraken naar schatting voor een ton vernield. De inbraken werden ge pleegd in Limburg en in Brabant. De buit bestond voor 35.000 aan geld en 15.000 aan geluidsapparatuur, an tiek en levensmiddelen. PARIJS (AFP) Bij een bomaan slag in een metrostation in het noor den van Parijs zijn gistermiddag twee mensen zwaar gewond. Onbekenden gooiden een zelfgemaakte bom naar het plaatskaartenloket in het station Louis Blanc, waar op dat moment nie mand aanwezig was. Twee mensen die zich in de omgeving bevonden zijn met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis vervoerd. Van de daders ontbreekt elk spoor. VROOMSHOOP Zondagavond zijn twee jongelui omgekomen bij een aanrijding tussen een politieauto en een bromfiets. De aanrijding gebeurde bij Vroomshoop. De slachtoffers, die op de bromfiets zaten, zijn jongelui van omstreeks 18 jaar. Zij zijn afkom stig uit Vroomshoop en Elmelo. (ADVERTENTIE) Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. Van een verslaggever AMSTERDAM De eerste natte sneeuw, hagelbuien en lichte vorst van deze herfst hebben gisteren voor een chaotisch beeld op de wegen gezorgd. In de ochtendspits kwam het verkeer moeizaam en met veel blikschade op gang. Op veel plaatsen ontstonden files na botsingen van personenauto's. Pas tegen elf uur was de stagnatie op de grote wegen opgelost. De gladheid heeft veel automobilisten onaangenaam verrast. 'Men rijdt veel te hard', aldus de vcrkeerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen. In Den Bosch kwam de 24-jarige Peter Frencken in het verkeer om het leven. Hij viel door de gladheid en werd overreden door een vrachtwagen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en waterstaat vindt niet dat de Nederlandse automo bilist door de regering wordt gebruikt als melkkoe. Hij zei dit gisteren tijdens een openbare commissie vergadering van de Tweede Kamer over de begroting van het rijkswegenfonds. (ADVERTENTIE) Zijn uitspraak kwam na nogal wat kritiek van ondermeer de KVP-er Cornelissen op de verlaging met 80 miljoen gulden van dit fonds voor 1974. De heer Cornelissen vroeg zich af of de automobilist toch geen melk koe is als hij voor hetzelfde geld met minder wegen genoegen moet nemen. Minister Westerterp bestreed dit. Hij veroordeelde de berekeningen van Bo- vag en Rai als zou de Nederlandse au tomobilisten voor 1974 4,9 miljard gulden moeten opbrengen, terwijl de regering daar in deze sector slechts voor 1,5 miljard gulden tegenover zou willen stellen. De fout zat volgens de bewindsman in het meetellen van de benzineaccijns. Dit is geen bestem mingsheffing. Het is niet de plicht van de overheid hiervan iets voor de wegensector te doen, net zo min als zij van de alcoholaccijns dranklokalen zou bouwen, aldus de minister. Voor de komende jaren zal voor wegenaan leg jaarlijks 700 miljoen gulden be schikbaar zijn. Hierop kwam nogal wat kritiek, omdat men dit in feite door prijsstijgingen een intering vond. Het Tweede-Kamerlid De Beer (VVD) (ADVERTENTIE) Guinee-Bissau, een van de armste landen ter wereld. Verder geruïneerd door tien jaar onderdrukkingsoorlog. De bevrijdingsbeweging PAIGC heeft nu het grootste deel van het land in handen. Portugal bezet alleen nog de steden. De PAIGC wil een eind aan de oorlog maken. Omdat voorzetting betekent dat ook de steden vernietigd zullen worden. Op 24 september j.l. werd Guinee-Bissau onafhankelijk verklaard. Al bijna 70 landen hebben de nieuwe staat erkend. Internationale erkenning dwingt Portugal de werkelijkheid onder ogen te zien. Met de PAIGC over vrede te onderhandelen. Vooral de NAVO-bondgenoten kunnen pressie op Portugal uitoefenen. Een unieke kans voor Nederland: Steun deze aktie: Postgiro 600.657 t.n.v. het Angola Comité, Da Costastraat 88, Amsterdam. Wilt u nadere informatie, dan graag 1,aan postzegels insluiten. kondigde een amendement aan om de verlaging met 80 miljoen gulden te verzachten tot 60 miljoen. De heer eekmans (D '66) diende een motie in waarin gesproken werd over de onze kerheden over de meest optimale we genstructuur in Midden- en Oost-Gel derland. Hij wilde via zijn motie be reiken dat de regering opnieuw in overweging zou nemen het tracé van rijksweg 15 tussen Rijssen en Babbe- rich en dat tussen Doetinchem en de grens Gelderland-Overijssel. Enige ja ren geleden waren door de heer Aan- tje (ARP) twee moties ingediend om de realisering van dit tracé te bespoe digen. De Kamer ging toen akkoord. Minister Westerterp wilde voorlopig niet op de motie ingaan. Evenmin deed hij dat op de vaste oververbin- ding over de Westerschelde. Medede lingen daarover wilde hij pas doen bij de algemene beschouwingen op de be groting van verkeer en waterstaat. De commissie stond erg sympathiek tege nover zo'n brug. Deze zou de werkge legenheid in Zeeuws-Vlaanderen kun nen bevorderen. Genoemd als plaats voor de brug werden Kruiningen- Perkpolder en Terneuzen-EUewouds- dijk. Begin voorjaar 1974 zal de wet op de bloedproef in werking treden. Minis ter Westerterp deelde dit gisteren mee. Hierdoor zal het vanaf dan niet meer mogelijk zijn medewerking aan een bloedproef te weigeren, als de po litie zeker wil zijn of iemand teveel alcohol heeft gebruikt. Het maximum toelaatbare alcoholgehalte in het bloed is vastgesteld op 0.5 promille. AMSTERDAM Twee bekende figu ren uit de Nederlandse jagerswereld zijn bij het uitoefenen van de jacht omgekomen. De heer H. K. Michaelis, directeur van de Koninklijke Neder landse Jagersvereniging en lid van de internationale jachtraad kwam om het leven toen op zijn jachtveld zijn ge weer op de grond viel en afging. Hij werd dodelijk getroffen. De heer Mi- chaëlis heeft zich onder meer erg in gespannen om in het buitenland bete re bescherming te krijgen van het trekwild en de trekvogels door een goede jachtwetgeving. De heer J. An- tonissen uit het Friese Jubbega, een kenner bij uitstek van de natuur en de fauna m ons land, verdronk op de Langweerderwielen toen het bootje, waarin hij op de eendenjacht was, vol water liep Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Sinterklaas blijkt zich niets aan te trekken van een mogelijke teruggang van de welvaart. De Goede Sint tast ook dit jaar weer royaal in de beurs. Daarbij gaat de voorkeur uit naar het duurdere en betere speelgoed én naar speel goed dat later aan te vullen en uit te breiden is. HAAG Minister Westerterp sipperkeer en waterstaat vindt, dat Ik terk de voorkeur verdient het eu bod op zondag af te schaffen, als overgaat tot distributie st^enzine. 'De regering wilde men ^eer zelf laten bepalen op welke zij rijden met de beschikbare kwfle', aldus deelde de bewindsman j^vraagd mee. r gering probeert om iemand met iedontheffing ook automatisch in te laten rondrijden en omge- Na enige telefoongesprekken is onze indurk dat de speel goedwinkels uitstekende za ken doen. 'Men koopt maar', zegt een van de speelgoedwin keliers. Daarbij noemt hij een aantal geschenken, zoals pop pen, poppenhuisjes, wiegjes en keukenuitzetjes voor meisjes en racebanen, bouwdozen, sol daatjes en cowboytjes voor jongens. Echte 'toppers' dit jaar blij ken de Sketch-a-Graph, waar van er honderd-duizenden zijn verkocht en het Mary Quant popje 'een minder sexy zusje van het Barby-popje, dat ove rigens ook nog veel gevraagd is', aldus een speelgoedwinke lier. Hij wil ook nog wel kwijt daaruit de conclusie te trekken, dat wij hier op het gebied van de sex iets op 'de weg terug' zijn. Maar hij rela tiveert dat weer, door er te vens op te wijzen dat Mary Quant ook voordeliger is dan Barby. De Sketch-a-Graph, een tekenapparaatje (dat overigens al vóór de tweede wereldoor log in de handel was, maar toen in een houten en nu in een plastic uitvoering) blijkt bij de importeur en bij een aantal winkels nu al te zijn uitverkocht Ook de oude vertrouwde ge- zelsschapssspelen blijken in trek (mogelijk ook als gevolg van de autoloze zondag). Ove rigens, zo vertelt een speel- goedhandel, wil Sint nog wel eens poppetjes kopen, die een Arabier moeten voorstellen en die 'grote mensen' aan het achteruitkijkspiegeltje van de auto kunnen hangen. Maar dit artikel haalt het niet bij de verkoop van dozen met 'Mens erger je niet', 'Memory', 'Monopoly" en 'Scrabble', die de deur van de winkels uit vliegen. Deze artikelen lijken harder te lopen dan bouwdo zen voor ouderen. Deze bouw- De Sketch-a-Graph: Die tekenapparaat is de topper dit jaar in de Sinterklaasverkoop. dozen, met onderdelen voor vliegtuigjes, autootjes enz, gaan in de ene winkel wat be ter, maar in de andere wat minder. Vlot van de hand gaan ook de puzzels. Voorts blijken dit jaar de gokautomaatjes erg 'in' te zijn. De speelgoedhan- del die daarover werd bena derd liet weten, dat ze niet eens meer leverbaar zijn. LETTERS Er zal op Sinterklaasavond praktisch geen schoentje zijn waarin geen chocoladeletter wordt aangetroffen. Gewoonte getrouw heeft 'Koopkracht', het maandblad van Konsumen- ten Kontakt, weer een prijs vergelijking gemaakt De con clusie is dat het gros van de letters duurder is geworden, variërende van, zo'n vijf tot vijftien procent. De prijzen per honderd gram voor gewone (melk en puur) letters zitten tussen de 79 cent en de ƒ1.71. De Gruyter is duidelijk het goedkoopst, ter wijl Albert Heyn, Hema, Spar en V D. ook niet boven de gulden uitkomen. Dat geldt ook voor een enkele letter van Jamin en van Simon (de Wit). Veel duurder zijn de letters van Droste, Union en Verkade. Voor letters met hazelnoten schommelen de prijzen tussen de ƒ1.17 (Hema) tot ƒ2.04 (Verkade). Het Sinterklaas feest blijft, aldus Koopkracht, voor diabetici het duurst. Zij moeten meer dan twee gulden neertellen voor een suiker vrije chocoladeletter. Voortrekker is een pure,natuur zuivere tabak, met een smaak helemaal van zichzelf. Heeft geen toevoegingen nodig en is niet te vochtig. Daarom trekt-ie licht enbrandt-ie makkelijk. Geeft een geur en een smaak die nooit verveelt Dat waardeert de ware pijproker. 1,60 RITA 'U hebt beloofd, dat we heel vroeg zouden vertrekken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5