Daling van doopcijfer in de geref. kerken ilisilislii Uit de kerkbladen i Wereldraad herbouwt ziekenhuis bij Hanoi Gevangen priesters uit Mozambique in vrijheid Vandaag l li Grieks arbeidsbureau bezet Trouw Kwartet Rioolzuivering in Horstermeer Film over Jezus wordt in ander land opgenomen Nederland betaalt Muzurewa niet naar VS NPB-opleiding aan sociale academies Grondgedachten van Marx en Jezus identiek Nieuwe boekei TROUW/KiffiAIRTET DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 Van een onzer verslaggevers UTRECHT In 1972 groeide het ledental van de gereformeerde kerken met niet meer dan 0,44 pro cent, voor deze kerken ongekend laag. Uit de uitgewerkte statistiek, die thans gepubliceerd is in het blad Kerkinformatie, blijkt de daling van het doopcijfer daarvan de belangrijkste oorzaak. Daar staat tegen over, dat in 1972 beduidend minder gereformeerden hun kerk de rug toekeerden, ,dan in vorige jaren. In 1970 werden nog 16.600 kinderen gedoopt, in 1971 15.400 en in 1972 14.800. Uit de statistiek kan niet wor den opgemaakt, wat van deze daling de oorzaak is: een lager geboortecij fer, bezwaren tegen de kinderdoop of een uiting van gedistantieerde kerke lijkheid. In 1972 onttrokken zich minder men sen aan de gereformeerde kerken dan het jaar daarvoor (7300 tegen 8150 in 1971). Maar ook traden minder men sen toe (3450 tegen 3650 in *71). Opmerkelijk is daarbij, dat het aantal, dat geruisloos verdwijnt, weer af neemt. Dat zijn mensen, die gebruik maken van de gelegenheid, dat zij naar een andere plaats verhuizen: ze leveren daar hun attestatie niet meer in, of vragen er niet eens een aan. In de jaren zestig nam deze methode om ex-gereformeerd te worden, sterk toe. In 1970 verdwenen er zo 2700 gerefor meerden uit de kaartenbakken, in 1971 2600 en in 1972 2200. KERK /BESTS' ENEAlS D T2/1 Van een onzer verslaggevers GENÈVE Het fonds van de wereldraad van kerken voor herbouw en verzoening in Indo-China heeft hulp toegezegd voor de weder opbouw van het provinciale ziekenhuis in Hai Duong, halverwege tussen Hanoi en Haiphong in Noord-Vietnam. Het ziekenhuis is in 1966 en 1971 ge bombardeerd en werkt nu tijdelijk met 250 bedden. Dank zij de kerkelij ke hulp kan het ziekenhuis weer wor den uitgebreid tot 500 bedden. Het ziekenhuis in Hai Duong, is een pro vinciaal hospitaal, waar 1.8 miljoen mensen op zijn aangewezen. In de provincie zijn ook nog 22 kleinere zie kenhuizen en een groot aantal gezond heidscentra op het platteland. De gift van de kerken bedraagt tw2e miljoen dollar en is een deel van de vijf miljoen, die van de 267 leden van de wereldraad voor hulp in Indo-Chi na zijn gevraagd. Voor Zuid-Vietnam wordt eveneens twee miljoen dollar uitgetrokken en voor Laos en Cam bodja samen een miljoen dollar. Overgangen De redactie behoudt zich het recht voor baar ter opname In it«-7e rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. BK pu- bllkalle wordt me- naam van de inzender ondertekend. Rrieten kunnen worden ge- Biesheuvel (8) Hiermede betuig ik mijn volledige in stemming met het ingezonden stuk van de heer J. C. Eikelenboom, te Gorssel, in uw blad van 16 november over 'Biesheuvel'. De Bilt G. J. van Roon Biesheuvel (9) Als voorzitter van de AR-kl es vereni ging te Capelle a.d. IJssel, betreur ik het in hoge mate dat men het beleid zoals de heer Biesheuvel het zich had voorgesteld, niet heeft doorgevoerd. Immers, de AR heeft het aan de heer Biesheuvel te danken, dat wij bij de laatste verkiezingen met winst uit de bus zijn gekomen. Het" huidige beleid heeft als gevolg dat het gevaar groot is, dat de samenwerking die ontstaan is met de CHU, in gevaar wordt ge bracht. Capelle a.d. IJssel H W. A. Kiel Biesheuvel (10) Vindt de heer Boogaard deze regering zoveel beter dan de regering Biesheu vel? Den Uyl belooft veel en doet bit ter weinig, steeds vraagt hij, geef mij de tijd, waarom gaf hij onze ex-pre mier Biesheuvel niet de tijd? Hardenberg S, Klement Biesheuvel (11) Het is mij een volkomen raadsel hoe de redactie van 'Tr/Kw.' zo kon reage ren op het door mr. Biesheuvel ge vraagde gesprek. Maar gelukkig zijn er in de ARP nog mensen als het Tweede-Kamerlid Schakel, die het nut van een dergelijk gesprek wel inzien en ook weten dat de ARP niet zonder mr. Biesheuvel kan. Laat de top van de ARP deze kans zo gauw mogelijk benutten anders zijn de gevolgen voor onze partij bij de eerstvolgende ver kiezingen niet te overzien. Ommen M. Ningbers Biesheuvel (12) Dat de AR-deelneming aan dit kabinet schadelijk is voor de partij, zal bij de eerstkomende verkiezingen wel blij- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor d.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. ken. Duizenden en nogeens duizenden zullen de AR-partij de rug toekeren, omdat ze meer dan beu zijn van Aan- tjes, Boersma en de sociaal-econo mische politiek, die door dit kabinet wordt gevoerd. Volgens ons lachen ve le leden van deze regering in hun vuistje om de door u genoemde par tijpolitieke herhalingsoefening. Wat meer herrie in de keet bij de christe lijke partijen, wat liever het hun is. De gehele toon van dit commentaar over mr. Biesheuvel trouwens van zoveel commentaren is verre van fraai, om niet te zeggen beneden peil. Aduard E. Wolters Ezn en G. Wolters Biesheuvel (13) Zonder hier in te gaan op andere ar gumenten van de verdedigers van Biesheuvel en zijn poging tot een te rugkeer naar een coalitie met de mam- monistische WD, zou ik er op willen wijzen dat van de 'verkiezingsover winning' van Biesheuvel (vooruit gang van één zetel voor de ARP) niet veel terecht was gekomen als Boersma en Aantjes niet bereid waren geweest twee en drie voor deze partij te staan ondanks hun, ook al tijdens de ver kiezingscampagne duidelijk zichtbare meningsverschillen met de lijstaan voerder. Wat een terugkeer van Bies heuvel voor de ARP zou betekenen kan een kind in de politiek op zijn vingers natellen als we alleen maar denken aan de stemmers uit de CNV- hoek en aan de jongeren. Amsterdam Johan Riemers Biesheuvel (14) De Biesheuvel-verering begint weer lachwekkende afmetingen te krijgen. Meneer Biesheuvel had best kamerlid kunnen worden na de verkiezingen, maar hij wou niet Jammer eigenlijk, want de Tweede Kamer is de meest geschikte plaats om je met de lands- politiek te bemoeien. Als Pa zich uit het bedrijf terugtrekt, moet hij niet steeds zijn zoons berispen, omdat zij het anders doen dan hij gedaan zou hebben. Arnhem Kees Mijderwijk Biesheuvel (15) Biesheuvel is de man die de AR op de dag van vandaag hard nodig heeft. Dat hij zich heeft moeten terugtrek ken, is heel erg. Daaraan zijn In onze partij Aantjes en Boersma zeker het meest schuldig. Zij hebben het kabi net-Biesheuvel nooit zo omhelsd als zij nu het kabinet-Den Uyl doen. Want daar word je kotsmisselijk van. Als je Aantjes Den Uyl de hand ziet drukken, dan lijkt het wel een lief desdrama. Maar de ARP zal er bij de eerstkomende verkiezingen wel achter komen: wat de CHU eerder verloren heeft, verliest dan de ARP. Asperen D. van Steenis. Biesheuvel (16) Persoonlijk kan ik mij wel vinden in de gedachtengang van het Trouw- Kwartet-commentaar over de heer Biesheuvel. Ik vind het/ zeer lezens waard. Wat mij zeer verwondert, is dat men over dit artikel zo naar de pen grijpt. Is het weer het oude liedje van vroeger: handen af van Colijn (nu de heer Biesheuvel)? Tegen de heren Aantjes, Boersma. De Gaay Fortman is alles geoorloofd: God bui ten de deur gezet, God niet meer no dig enz. (idem tegenover de regering- Den Uyl). Dat is heel wat erger. Te gen de een mag alles, tegen de ander niets. Ik wens de heer Aantjes c.s. veel wijsheid en sterkte. Apeldoorn G. A. Kuipers Biesheuvel (17) Gaarne betuig ik adhesie met het in gezonden stukje van de heer Eikelen boom te Gorsel, geplaatst in Trouw- Kwartet van 16 november, naar aan leiding van het commentaar over de heer Biesheuvel. Deventer A. Bruins-Doom Biesheuvel (18) Een gepensioneerd generaal is in de geschiedenis meer dan eens terugge komen. We blijven hopen, ook nu. De laatste veldslag moet nog komen; wat we nu achter de rug hebben, is partij politiek en dat beslist niét op zijn best. Straks, na de verkiezingen van maart '74, zullen we zien hoe de door u bedoeld veldslag is afgelopen. Teraar (Z.H.) D. KapteIJn (Discussie gesloten redactie) Ook het aantal gereformeerden, die overstapten naar een andere kerk daalde (van 3700 naar 3200). Dat komt vooral doordat er minder ver ontrusten overgingen naar de christe lijke gereformeerde of de vrijgemaakt- gereformeerde kerken (in 1972 736 te gen 1037 in 1971). Eveneens veranderde het grensver keer met de hervormde kerk. Werden de laatste jaren steeds meer gerefor meerden hervormd, dan omgekeerd (in 1971 opgelopen tot 153), ditmaal sloeg de balans weer eens om (winst 1815, verlies 1798). De gereformeer den winnen duidelijk in het grensver keer met de r.k. kerk (ditmaal winst 254, verlies 142). Zij verliezen aan de chr. geref. kerken (395 tegen 264), de vrij. geref. kerken (341 tegen 306), de pinkstergroepen (127 tegen 12) en in geringe mate aan de baptisten en de vrije evangelischen. Waren er dus ditmaal minder over gangen naar andere kerken, het aan tal gereformeerden, dat onkerkelijk wordt, blijft elk jaar toenemen. In 1972 waren dat er 1771. Dat is ruim driemaal zoveel, als het stabiel blij vende getal van ruim vijfhonderd on- kerkelijken per jaar, die door de doop tot de gereformeerde kerken toetreden. Er zijn thans 875.000 gereformeerden. De inkomsten van de gereformeerde kerken bedroegen in 1972 het respec tabele bedrag van 111 miljoen gulden, een opbrengst per ziel van 130 gulden (in 1971 122 gulden en in 1963 nog maar 67 gulden). Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Een regionale riool zuiveringsinstallatie voor het Gooi zal niet in de Hollandsch Ankeveensche polder worden gebouwd. Nieuw over leg tussen provincie, gewest en ge meenten heeft een andere plaats opge leverd (de Horstermeerpolder) die minder landschappelijke bezwaren op roept. Vooral de gemeente Hilversum, het gewest Gooiland en de vereniging tot behoud van Natuurmonumenten hadden bezwaar gemaakt tegen de in stallatie in de Ankeveense polder. Over de precieze plaats van vestiging binnen het Horstermeer zal nog nader overleg plaats vinden. Omdat ze vermoeden dat het Griekse arbeidsbureau in Utrecht samenwerkt met een 'fascistische organi satie' hebben gisteren ongeveer zestig studenten en scholieren het bureau aan de Parkstraat bezet. Vol gens de bezetters maakt het arbeidsbureau zich schuldig aan 'intimidatie en terrorisering van de in Ne derland werkzame Griekse arbeiders'. De bezetters hebben de kantoorruimte doorzocht naar belastend materiaal, maar hiervan werd niets gevonden. Van een onzer verslaggevers KOPENHAGEN De film over het liefdeleven van Jezus komt toch tot stand, hoewel hij niet in Frankrijk mag worden opgenomen. De Scandinavian Booking Agency, de filmproduk- tiemaatschappij, heeft gemeld dat de opnamen voor 15 januari beginnen in een land, waarvan de naam niet wordt bekendge maakt. De naam van de film onder re gie van de Deen Thorssen, is veranderd. Hij zou oorspronke lijk heten 'Het liefdeleven van Jezus'. Thans zal de naam lul den: de beschaduwde gezichten van Christus. Thorssen ontvangt 250.000 gul den waarborg voor het maken van de film. De voorwaarde is evenwel dat Thorssen een nieuw draaiboek aanbiedt en de opnamen voor 15 januari kun nen beginnen. Inmiddels protesteren de 'Com binatie Christelijke Jongeren' en de JOVD-afdeling te Ensche de tegen de filmproductie. In een brief aan minister Van Doom vragen zij de vertoning van de rolprent in ons land te verbieden, 'omdat in deze film iemand, wiens figuur bij zeer velen in erg hoog aanzien staat en die van eminent belang is voor het Christendom - waarop onze hele Westerse samenleving en beschaving gebaseerd is door de modder wordt gehaald en belasterd'. Van een onzer verslaggevers MADRID De twee katholieke priesters, die na bij ma twee jaar in de gevangenis te hebben doorgebracht, uit Mozambiqu zijn* ge zet, hebben gisteren de beschuldiging geuit dat hun medegevange nen werden gemarteld. De paters Martin Hernandez en Alfon so Valverde Leon, leden van de Spaanse orde var. Burgos, werden vrijgelaten krachtens eén algemene amnestie, nadat zij gevangengezet wa ren op beschuldiging van hulp aan het bevrijdingsfront van Mozambique Frelimo. Bij hun terugkeer in Spanje vertel den de twee missionarissen dat zij het bewijs hebben van vier moordpartijen door Portugese en Rhodesische troe pen tussen mei en november 1971. Verleden jaar juni werden volgens pa ter Valverde in deCahaba-gevangenis vierhonderd gevangenen in hun cel opgesloten en net zo lang gefolterd totdat zij 'bekenden'. Als zij dat wei gerden kregen zij acht dagen geen eten. Een Afrikaanse gevangene, bij ieder bekend als 'Pedro' zei eens dat hij negen dagen geen voedsel had ge kregen. Pater Valverde bevestigde dat het hoofd van de presbyteriaanse kerk van Mozambique, dr. Manganhela zelf moord pleegde, nadat hij geweigerd had de namen van zijn vrienden aan de politie bekend te maken. Pater Valverde verklaarde dat hijzelf niet mishandeld is. Het voedsel voor gevangen priesters is dan ook beter dan voor andere blanken en veel be ter dan dat voor Afrikanen. NEW YORK —De Nederlandse rege ring heeft besloten een vooruitbeta ling van 366.000. dollar te doen voor de noodmacht van de Verenigde Na ties in het midden-oosten. SALISBURY De Rhodesische bis schop Abel Muzurewa, de leider van de methodisten en tevens voorzitter van het nationale Afrikaanse congres in Rhodesië, mag niet naar de Vere nigde Staten reizen. Hij zou in New York een onderscheiding in ontvangst nemen. ROTTERDAM De opleiding van voorgangers van de Nederlandse pro testantenbond NPB is niet in te pas sen in de theologische opleiding van de rijksuniversiteiten. Dat deelde prof. drs. G. J. van den Berg mee op de algemene vergadering van de NPB. Het academisch 6tatuut en de W.U.B. laten geen mogelijkheden om tot een combinatie te komen. De NPB kan wel samenwerken met de rooms-ka- tholieke theologische faculteiten. Daarmee bestaat dan ook inderdaad een goede samenwerking die men vooral verder zoekt in de richting van het onderwijs op de sociale academies. De Nederlandse protestantenbond voert dan zijn eigen programma uit, dat inhoudt een eigen opleiding voor voorgangers in de gemeente. Verder •zal de NPB initiatieven ondersteunen om bij het verplichte godsdienston derwijs op de" lagere scholen ook het onderricht inzake de herkomst van waarde en normen op te nemen. Het is geen kerkblad, maar in het an troposofische jongerenblad Jonas ver telt PPR-kamerlid Dolf Coppes (D) in een gesprek met Ronald da Costa (R) over zijn inspiratie in de politiek: R: Wat die achtergrond betreft, heb je je naast de figuur van Christus ook door iemand als Marx laten inspire ren. Vind je niet dat er een groot verschil bestaat tussen Marx' ideaal om de maatschappij louter binnen de aardse werkelijkheid te veranderen en Christus' prediking van de verwach ting van het Koninkrijk van God, waardoor het handelen op aarde ge heel bepaald moet worden? D: Het klinkt misschien erg heidens, maar voor mij is er geen tegenstelling tussen aards en niet-aards. Ik kan hoogstens zeggen dat Jezus Christus in de gelijkheid van alle mensen een perspektief opent naar God toe. Voor mij doet die discussie tussen 'horizon taal' en 'vertikaal' niet meer ter zake, omdat ik alles wat met solidariteit en menselijke gelijkwaardigheid te ma ken heeft, in de praktijk zou kunnen brengen, ook al zou ik helemaal niet in Jezus Christus geloven. Daarom vind ik ook dat ik hier en nu moet werken aan die menselijke gelijkheid en dat is voor mij persoonlijk ook de inhoud van het geloof aan Het Kind schap Gods van iedereen. Daarbij weet ik dat het ons, mensen, nooit zal lukken. ALLES te volbrengen; het zal daarom eens bij een 'Absolute vol tooiing' komen. Maar dat mag mijn verantwoordelijkheid NU niet uitscha kelen. Ik mag niet vanwege die trans cendente voltooïngsgedachte iets af doen aan de broederschap die nu ge realiseerd moet worden. R: Bestaat er dan volgens jou geen verschil vanuit WELKE overtuiging je iets doet. Wat de beweegreden van je daden is? D: Als je daarmee wilt vragen, of ik er God bij nodig heb, dan zeg ik nee. Ik zal ook nooit iemand willen helpen omdat ik weet dat God of Jezus dat van mij verwacht. Ik help een ander, omdat ik vind dat deze mens gehol pen moet worden, omdat ik met deze mens samen in deze wereld sta; in dat 'samen-zijn', op het moment dat ik daarmee bezig ben, komt God in het spel. Als ik nl. kontakt heb met een mens IS God daarin aanwezig. Dat geldt natuurlijk vooral binnen de per soonlijke sfeer, in vriendschap en lief de: Voor mij is er niets Goddelijkers dan dat mensen elkaar liefhebben. Dat is dan nu nog ten dele (om met Paulus te spreken) maar het zal later duidelijk worden HOE Goddelijk dat is en hoe dat heenwijst naar een uit eindelijke voltooïng. Daarom kan ik mij dus helemaal solidair voelen met mensen die niet geloven en toch de zelfde sociale en politieke doelstellin gen hebben. Je kunt daarom ook zeg gen dat de grondgedachten van Marx en Jezus identiek zijn, maar bij Jezus een extra dimensie krijgen. Aantijging Drs. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, kem zich in zijn Bisdomblad tegen de bewering, dat de Nederland se r.-k. kerk aan de lopende band hu welijken zou ontbinden, tegen het kerkelijke recht in. Bisschop Bluys sen: 'Dat is helemaal niet waar. In de eer ste plaats worden er geen huwelijken ontbonden, er worden nietigverklarin gen uitgesproken op grond van facto ren die vanaf het begin van het hu welijk constateerbaar zijn en die ook op de een of andere manier bewezen moeten worden. Nu kan men discus siëren over die factoren en motiverin gen. Sommigen vinden dat ze te ruim gehanteerd worden. Persoonlijk geloof ik dat niet, maar goed, daarover kun je discussiëren, maar niet losweg be weren dat hier in Nederland en in het bisdom Den Bosch zo maar luk raak huwelijken worden ontbonden. Dolf Cippes Dat is een aantijging tegen onze ker kelijke rechtbank die hoogst onverant woord is.' Twee procent Prof. dr. Herman Ridderbos schrijft in het Gereformeerd Weekblad (Uit gave Kok), dat de gereformeerde synode een verstandig besluit geno men heeft door haar eigen tot nu toe gevolgde methode van geldwerving voor de ontwikkelingssamenwerking te handhaven. Het motief vaji hen, die het 'tweeprocentsmodel' wilden invoeren, dat dit 'in eigen vlees snijdt' en de kerkeraden dwingt 'de eigen kerkelijke huishouding kritisch te doorlichten' overtuigt hem niet. Prof. Ridderbos: Voor mijn besef hangt deze redene ring geheel af van wat men onder het eigen kerkelijk 'inkomen' moet ver- -M GEEN PANIEK pua Le JA) i 19 lent dde de C 1 al j] dat lupa ld t it will Men 'behoeft niet meteen in paniek geraken vanwege de oliecrisis om tot^ wel oog te hebben voor de waakzar heid die dit geheel van gebeurtei sen van ons vraagt De overheid n; reeds enkele maatregelen. Een enki van dwingende aard en in andere zichten gaf zij waardevolle advii die gelukkig door het merendeel va de bevolking worden opgevolgd, zullen ongetwijfeld nog andere, schien ingrijpender bepalingen vol) en die zullen we samen moeten vangen zonder al te veel gemor, daarbij gestreefd zal moeten wordi naar een naar evenredigheid zov mogelijk gelijke verdeling van de ten spreekt vanzelf. We kunnen bel met z*n allen, al weer naar evenret' heid wat meer opbrengen dan enkelen van deze situatie de dupe den. Er is al gewezen op de grote bouwen die 's avonds enkele uren taal verlicht staan te prijken omi er schoongemaakt moet worden, lichten op alle afdelingen doen moeden dat er honderden werksl bezig zijn. Is dit het geval? En is niet enige rationalisatie mogelijk? C, vallender is het nog maar steeds do#..da gaande gebruik van elektriciteit vofning reklamedoeleinden. Enkele hotels bi de in Amsterdam schijnen op volstrei wat onverantwoorde -wijze door te gajen c met hun gevels in een zee van licpnt te zetten, alsof het niet op kan. Is e< bepaling die dergelijke energiev&en (mis)bruik verbiedt niet te voorlf men door aan de directies een zoek te doen uitgaan om hier een de aan te maken? Moet alles maatregel of wet? We kunnen samen bewust het een en ander m; ten. Het is duidelijk dat wij sam| de narigheid zullen moeten dragen dan naar draagkracht. Dat betekt» A ook dat we niet iedere keer, bij 1I-* beginsel, moeten te horen krijgen crv/' de grote inkomens of vermogens zwaar belast worden. Dat hoort ow-v-f zo. Stel je voor dat het omgekee(JJ_ was. We moeten alles samen drage Maar dan ook niet piepen. We hebbi voor hetere vuren gestaan. 1 eei IDEF iikeli 52 r een mde NED. HERV. KERK Js jai Beroepen te Ede: H. J. C. M. Schoutïtaats kand. te Den Haag. svesti Aangenomen naar Beerta: drs A. vpht d Weelden, kand. te Aalsmeer. tbezot Beroepbaar: G. v.d. Kamp, kanid., Ripstuui zangerstraat 25, Amersfoort. de d; GEREF. KERKEN men Preekconsent verleend aan mevr. i deps M. Vroom-Jobse, kand., 'Zonnebloead. E: Jacob van Lennepkade t/o 21 var Amersfoort (niet beroepbaar). jikt. D Afscheid 29 nov. van Diever: S. Bzijnbi ma wegens emeritaat. >r 20 GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Hattem: J. J. Wildebo te Hardenberg; te Wetsinge-Sauweil PCT J. Hoorn, kand, te Sappemeer. GEREF. KERKEN (VRIJG. B.V.)' Aangenomen naar Leerdam: G. Keulen te Emmeloord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen: J. Mol te i dinxveld. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Vriescheloo (Gr.): A v.d. Wetering, kand. te Boskoop-Urn; c den, die dit beroep heeft aangenomtei gjeb wd: ning (Magra M va Poot: A Ke: uJjzen nd en van luerei en Hei lorst: «taan. Van ptrticuliere personen kan men vragen een bepaald percentage van hun inkomen (verdiensten, reve nuen) te willen reserveren voor aller lei doeleinden. Dat zullen vele leden van de kerk ook wel doen. Maar het 'inkomen' van een plaatselijke kerk is, althans wat onze geref. kerken be treft, van een geheel andere soort. Zij beschikken niet, als wellicht andere kerken in binnen- en buitenland over bezittingen en beleggingen, noch ook kunnen zij putten uit heffingen en belastingen, maar hun 'inkomen' be staat uit vaste en meer incidentele bijdragen van hun leden 'tot instand houding van de Dienst des Woords' zoals wij vroeger de kerkelijke collec ten 'afkondigden'. Dat is dus het geld dat gegeven wordt en nodig as voor salarissen van predikanten, admini strateurs en dgl. en voor het onder houd van gebouwen, bijdragen voor het kerkverband enz. enz. bijdragen dus met een bepaalde besteraming. Dat zou nL in ónze kerkelijke huis houding betekenen, dat op deze be stemmingen 2 pet gekort moet wor den. Want dat er bij een 'critische doorlichting van eigen kerkelijke buishouding' nog wel 2 pet te vinden zou zijn, ls voor iemand, die enig be grip heeft van hoe in de meeste ker ken de touwtjes aan elkaar geknoopt worden, echt conferentie-praat. En aangezien onze rechtgeaarde commis sies van beheer er niet over zullen denken kosters en predikanten het ge lag te laten betalen of terwille van de ontwikkeling overzee thuis de kerke lijke dakgoten te laten lekken, zullen zij, ils het dan toch uit de kerkelijke kas moet komen, spoorslags de ge meente opwekken te zorgen voor 2 pet extra. En dan is niet in te zien, waarom dit een betere methode zou zijn en meer 'in eigen vlees zou snij den' en meer een 'werkelijk offer zou betekenen' etc. etc. dan wanneer de gemeente dit geld niet in de kerkelij ke kas, maar zoals tot nu toe het ge val is, via een collecte voor het Alge meen Diakonaal Bureau (werelddiako- naat) zou opbrengen.' Kinderkerstpocket met bijdragen W. G. v.d. Hulst, J. Kalmijn-Spier c me burg, G. van Heerde, Diet Kramer, J" v.d. Steen-Pijpers en anderen, druk. Uitg. Voorhoeve, Den Haag. blz, 2.95. Minder dan een underdog, door Mingus met medewerking van King. Vertaling van H. WassenberP®: Uitg. Bruna, Utrecht. 318 blz, 19 "uk Een mens van goede wil, door v d i Walschap. Uitg. Querido, Amsterdi E1JJ 9e druk. 240 blz, 15.90. - - Het nieuwe poppenkastboek, dooru Paludan. Het zelf maken van een p penkast, poppen, coulissen en i pman, poppenkaststukjes om na te spel >"t. Uitg. Zomer en Keuning. 144 '~r™w 17.50. Dr. T. I. Rubin schrijft over Jordi, schizofrene wereld van een achtjar jongen en over Lisa en David, ge Yon. zing door ontluikende liefde. Dr. bin is kinderpsycholoog. Uitg. Be.n Centaur, Amsterdam. 112 blz, 13. p Mijn land, door Abba Eban. Dep® schiedenis van het moderne Israël pjj 1948 tot 1973. Uitg. Keezing, Amstj Glas dam. 304 blz, 39.50. Na 1 decemfë^ 1973 wordt de prijs 43.50. Wentelende wielen, door Stuart ClSuijn" te. Een roman over 'De boerentrek's'59) Zuid-Afrika'. Uitg. De Boeke Baarn. 5e druk. 352 blz, 19.90. Twee uit Galilea, het tedere lieft verhaal van Maria en Jozef, door Holmes. Uitg. Omegaboek, Ams dam, 281 blz. 19.50. Huwelijksleeftijd in Nederland, dei grafische en sociologische beschouw gen over de dalende huwelijksleeft in Nederland, onder redactie van J. Heeren. Uitg. Boom, Meppel. blz, 22.50. Gezinsboek voor kerstmie, met bijc gen van vele auteurs. Uitg. Voorl ve. Den Haag. 175 blz. 8.90. Schoon schip binnen het christen! door Don Cupitt. Uitg. De Tooj Haarlem, 148 pag., prijs 19,—. Engelse godsdienstfilosoof wil in geschrift de christelijke tradities derwerpen aan zoiets als een zedelfereng louteringsproces. Ri Dagen van heil door D. A. Tammii Uitg. Bosch Keuning, Baarn, pag., prijs 7.50. Een bundel gea ke lieten (geestelijke liederen) vanj Friese dichter. Ofi

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2