Passagiers mogen van kapers vliegtuig verlaten Irandt neemt het lij Pompidou op oor Nederland Jumbo gisteravond geland op Malta Kapers wandelden ronder controle toestel binnen C\ 'm In deze krant 2 li Aal MALTA (ANP, Reuter, UPI, AP) - De eerste passagiers verlieten vannacht het gekaapte KLM-vliegtuig, dat toen op het vliegveld Luqa op Malta stond - in ruil voor vliegtuig brandstof en wellicht twee vrijwillige gijze laars. Aan boord van KLM-toestel 22 Nederlanders Nixon levert banden in UW krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Courant IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoat!" Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam DINSDAG 27 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 203 Meer keus in Tpassende •-omgeving BIJ VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG CHIPHOL Mantekort cn tech- Eche problemen zijn er de oor- k van geweest dat het gekaapte M-toestel zondagmiddag bij z'n ertrek van Schiphol geen veilig- eidscontrole heeft ondergaan, lit heeft gisteren een woordvoer- er van de rijkspolitie (dienst ichtvaart) op Schiphol geant woord op de kritiek die geuit is op iet achterwege blijven van die bntrole. Theoretisch is het heel ?el mogelijk dat de kapers op jchiphol aan boord zijn gegaan pn de KLM-jumbo, zonder dat |en door iemand een strobreed in |e weg is gelegd. Op Athene cn ieiroct, de twee tussenstations faarop geland is voordat het vlieg- dig door kapers werd overmees- erd, zijn wel controles uitgevoerd, la dc reeks van vliegtuigkapingen B de achterliggende jaren werden p vrijwel alle luchthavens uitge leide maatregelen getroffen om lapers te slim af te zijn. Ook chiphol schafte kostbaar materi- ial aan om passagiers en bagage pj hun vertrek 'door te lichten', 'articullere bureau's werden inge- chakeld bij fouillering. De kosten !oor dat alles werden tenslotte 'erhaald op de reizigers, die meer leid moesten gaan betalen voor un tickets. lp Schiphol werken elf ploegen pntinu aan de controles. Een aan- al maatschappijen moeten ver licht gecontroleerd worden, onder heer El Al, de Israëlische lucht vaartmaatschappij. Die verplichte pntroles kosten tijd en veel geld, rndat de machines soms veel later !an het geplande tijdstip kunnen vertrekken. Soms geven maatschap pijen er de voorkeur aan volgens schema maar desnoods ongecontro leerd te vertrekken. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie op Schiphol waren zon dag vertragingen ontstaan en moest een aantal verplichte veilig heidscontroles achter elkaar bij verschillende vliegtuigen worden uitgevoerd. 'Kisten die verplicht gecontroleerd moeten worden, gaan altijd voor. Lange wachttijden zijn dan onover komelijk. Op zo'n ogenblik moeten we wel eens vliegtuigen ongecon troleerd laten vertrekken. Anders zouden er grote vertragingen ont staan en schema's in de war lopen dat kost de maatschappijen handen vol geld. Daarom is ook de Jumbo van de KLM ongecontroleerd ver trokken'. Volgens de woordvoerder wordt de lijst van maatschappijen die 'ver plicht' controles moeten onder gaan, samengesteld op verzoek van de regeringen der verschillende landen. De Nederlandse regering stelt uiteindelijk dc lijst voor de te controleren vliegtuigen op Schiphol samen. Bij de KLM was gisteren grote verlegenheid te bespeuren over het achterwege blijven van de check. Een vraag over het waarom werd beantwoord met de mededeling dat de controle volledig in handen is van de overheid. De heer R. J. Vo gels, onderdirecteur van de KLM zei: 'Laten we daar nu niet over praten. Vooralsnog Is het belang rijkste de machine en de passa giers vrij te laten'. Het coördinatiecentrum in het hoofdkantoor van de KLM in Am stelveen waar alle berichten over de kaping van de gekaapte jumbo binnenkomen. dt riep de lidstaten van de EG ch solidair op te stellen om de risis (ontstaan door het besluit le Arabische landen, hun oliepro- e te verminderen), het hoofd te en bieden. De kanselier, die voor tweedaags bezoek aan Pompidou arijs verblijft, herinnerde eraan liet alle landen van de EG even door de maatregel worden ge- a Dc bemanningsleden van de gekaapte Jumbo. Boven v.r.n.l.: gezagvoerder I. Rlsseuw, de officieren J. Peelers. L. van de Broek cn G. Curwlel, de boordwerktuigkundigen G. van der Beek en P. Schram, purser W. Hof land en asslstentpurser J. Latervcer. Onder v.r.n.l.: de stewardessen S. Smid, L. van Luijk-Kiel. M. Salto. K. Suzuki, E. Durieux. H. van Esseveldl. 3. Beelen cn D. Manders. Het leek erop dat ook de overigen der 247 passa giers zouden mogen uitstappen. Urenlang hadden de drie kapers daarover onderhandeld met Egypti sche functionarissen en premier Dom Mintoff van Malta. De passagiers zouden naar hotels op Malta gaan en vermoedelijk vanmorgen met een ander KLM-toe- stel naar Schiphol terugkeren. IJS (AP, UPI, Reuter, DPA) Tijdens een diner dat hem werd eboden door president Georges Pompidou van Frankrijk, heeft festduitse kanselier Willy Brandt het voor Nederland opgeno- door te zeggen: 'Niemand van ons (in de Europese Gemeen- red.) heeft het recht om de ander met zijn problemen te zitten'. troffen. 'Maar laten we ons zelf niet voor de gek houden,' aldus Brandt, 'in wer kelijkheid zijn we allemaal even hard getroffen en niemand van ons heeft het recht, de ander met zijn zorgen te laten zitten. Door de verzwakking van één land te accepteren zouden we de gemeenschap zelf ook verzwakken. Als Zie verder pagina 8 SCHIPHOL Onder de 247 passa giers in het gekaapte KLM-toestel, be vinden zich zeven Nederlanders. Daar naast is er de zeventienkoppige be manning die op twee Japanse stewar dessen na, geheel de Nederlandse na tionaliteit heeft De Nederlandse passagiers zijn de heer H. J. Beekman uit De Meern, de heer J. J. Kooymans uit Zutphen en de familie J. B. Visser uit Ede, be staande uit vader, moeder en drie kinderen die jonger zijn dan twaalf jaar. De rest van de passagiers komt uit Japan (174), Spanje, Philippijnen en Latijns-Amerika (22), India (15), Verenigde Staten en Groot-Brittannië (8), Griekenland (8), Arabië (8) en één passagier uit Zwitserland, Liba non, Pakistan, Thailand en Noorwegen. Onder de passagiers bevindt zich ook Feisal Salem, de jongste zoon van de Libanese oud-premier Saed Salem. Van de passagiers boekten er 195 voor Tokio, 29 voor Bankok. Twintig vol wassenen en drie babies waren op weg naar New Delhi terwijl twee pas sagiers uit zouden stappen in Manilla. Gezagvoerder Risseeuw is sinds 1947 in dienst van de KLM. Sinds de komst van de Boeing 747 jumbo vlieg tuigen heeft de heer Risseeuw als ge zagvoerder op deze machines gevlo gen. Aanvankelijk werd bericht dat de drie kapers om twee nieuwe gijzelaars had den gevraagd. De Egyptische zaakge lastigde op Malta, Mustapha Kamal, zou zich daarvoor hebben gemeld. De ander zou volgens sommige berichten óók een diplomaat, volgens andere bronnen een hoge KLM-functionaris zijn. Op Malta waren gisteravond o.a. KLM-presidentndirecteur drs. S. Orlan- dini en mr. E. L. C. Schiff, secretaris generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken. Ze waren met een KLM-toestel gekomen. De kapers hadden de wens te kennen gegeven met de Egyptenaren te on derhandelen; een Libische vertegen woordiger hadden zij teruggestuurd, omdat zij, naar hun zeggen, slecht wa ren behandeld op het vliegveld van Tripolis. De onderhandelingen begon nen nadat het gekaapte toestel gister avond was geland op Malta, Om vijf uur gistermiddag was het op spectacu laire wijze opgestegen van het vlieg veld van Tripolis. De beslissing om het gekaapte toestel naar Malta over te brengen zou geno men zijn tijdens besprekingen tussen de president van Libië en premier Dom Mintoff van Malta. Bij de landing van het toestel op Malta, was het hele vliegveld afgesloten van de buitenwereld. De motoren van de machine bleven draaien, terwijl scherpschutters van het leger op enige afstand stonden opgesteld. Over het hele vliegveld verspreid stonden poli tiemannen opgesteld. Een toestel van de BEA dat uit Londen zou arriveren, werd doorgestuurd, en een ander toe stel dat zou vertrekken, werd opge houden. De Mississippi was maandagmorgen om drie uur opgestegen uit Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, en had koers gezet naar de stad Benghazi in Libië. Het toestel had toen 23 ton brandstof aan boord, maar het vertrek zonder de zeven Palestijnen wier vrij lating de kapers hadden geëist. Deze Palestijnen zitten een gevangenisstraf van zeven jaar uit wegens aanslagen op een El-Al-vliegtuig en op de wo ning van de Israëlische ambassadeur. Tijdens de vlucht had de KLM-direc- tie de kapers ertoe kunnen overhalen naar de hoofdstad Tripolis te vliegen. In Benghazi heeft Nederland geen vertegenwoordiger. De autoriteiten van Tripolis hadden aanvankelijk de landing op het vliegveld geweigerd, omdat het vliegveld tijdelijk gesloten zou zijn in verband met bouwwerk zaamheden. De toestemming kwam toch, toen het vliegtuig al boven Tri polis was. Bij de landing waren de Nederlandse zaakgelastigde drs. J. J. de Roos en KLM-vertegenwoordiger Verkerk aanwezig. Gistermiddag hadden de kapers de wens te kennen gegeven opnieuw op te stijgen, maar de autoriteiten zou den daarvoor geen toestemming heb ben willen geven. De kapers zouden daarop hebben gedreigd het toestel te zullen opblazen. Tegen vijf uur gister middag steeg gezagvoerder Risseeuw toch op. Vanuit de lucht meldde hij aan het vluchtcentrum in Amstelveen dat hij koers moest zetten naar Malta. Tot ieders verbazing draaide gezag voerder Risseeuw zijn Jumbo naar een tweede startbaan, die slechts 1500 meter lang is, omdat de grote start baan door de Libische autoriteiten met brandweerwagens was geblok keerd. Hoewel de voorgeschreven lengte voor de start van een Jumbo 1800 meter is, wist Risseeuw de ma chine precies bij het einde van de tweede startbaan in de lucht te tillen. 'Hij moet,' zo verklaarde de plaatsver vangend president-directeur van de KLM, mr. J. F. H. de Soet, 'beducht zijn geweest voor het dreigement van de kapers dat zij het vliegtuig zouden opblazen als hij niet vertrok.' Toen de Jumbo nog op het vliegveld van Tripolis stond, hadden de kapers geëist dat de KLM geen wapens meer naar Israël zou vervoeren (wat de maatschappij volgens mr. De Soet nooit heeft gedaan), dat de Nederland se regering haar pro-Israëlische hou ding drastisch zou wijzigen en dat Ne derland geen enkele bemiddeling of hulp meer zou verlenen bij de emi gratie van Russische joden naar Israël. Antwoord Het antwoord van de Nederlandse re gering op deze eisen werd herhaalde lijk vanuit Nederland via de Wereld omroep en door zaakgelastigde De Roos via de verkeerstoren in het Ara bisch, het Engels en het Nederlands aan de kapers doorgegeven. Dit ant woord luidde dat Nederland geen doorgangsland voor joden uit de Sow- jet-Unie is, dat Nederland sinds de oorlog geen krijgsmateriaal aan Israël heeft geleverd en dat Nederland in verleden noch heden heeft toegestaan dat Nederlanders in Israëlische krijgs dienst treden, en dat de KLM geen oorlogsmateriaal heeft vervoerd of zal vervoeren naar Israël. Binnenland Zwartrijders in de rij 5 'Erken Guinee-Bissau'9 Buitenland Macht in Athene bij militaire politie 8 Kerk Daling 'doopcijfer' 2 Sport Wiso kan zich geen misslag veroorloven 11 ECTIFICATIE de prijsvraag van vrijdag 23 ivember is in sommige edities n gedeelte van de codering no. 10 weggevallen. ze codering moet zijn: 124 - 87 - 182 - 107 - 110 - 9 - 27 - 161 - 181 - 163. neeuwbuien oranderlijke bewolking met nu dan hagel, sneeuw of regen den. Matige tot krachtige, aan kust af en toe harde, noord- estclljke wind. Maximum tem iraturen rond 4 graden. ORGEN EN OVERMORGEN: 'nemend buiïg en overwegend 'hte vorst in dc nacht en och- nd. orgen zon op08.21 zon onder: 16.35 maan op: 11.16 maan onder: 19.41 Pr sMimH Pompidou van Frankrijk h"eft gisteren de VVesfduitse kan selier Willy Brandt in het Elysee ontvangen. Hun besprekingen wor den vandaag voortgezet. Voornaamste onderwerp: de oliecrisis. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP). President Nixon heeft gistereji zijn overgebleven Watergate-geluidsbanden overhandigd aan rechter John Sirica. Sirica kreeg slechts zeven van de ne gen opgeëiste banden, plus een analy se van 22 pagina's, een index en offi ciële uitleg waarom een gedeelte van 18 minuten op één van de banden blank is. Twee andere opgeëiste ban den bestaan vo'gens het Witte Huis niet. Voor het blanke stuk op een derde band, dat 18 minuten slechts een zoemtoon te horen gaf. had het Witte Huis aanvankelijk geen uitleg. Maar nu zegt het dat het zoemgeluid 'waarschijnlijk veroorzaakt wordt door het indrukken van een opname knop tijdens het afluisteren van de band, mogelijk terwijl het bandopna- meapparaat zich bevond in de nabij heid van een elektrische schrijfmachi ne» en een sterk schijnende lamp. Mevrouw Rose Mary Woods, Nixons persoonlijke secretaresse heeft bekend de schuldige te zijn. Rechter Sirica had haar opnieuw als getuige opge roepen Zie vertin pagina 8 noieer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren! In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam.- Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; Q kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste D gezellige rookverdrijver Q pletine schaaltje (flessen onderzetter) fZ handige paraatmap niet briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsé Courant, anlwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1