HET KREDIET IS OP )ve Kindvail sneller gewend n Nederland dan in Zweden Rinus Israël mogelijk toch tegen Standard Ericsson: Vertrouwen is terug Ashe niet geschokt Commissie wil steun voor FC Den Haag >UW/K/WAjRTET MNSDAiG 27 NOVEMBER 1973 SPORT Tll/Kll [MAAR Na het fiasco met de In- ational Speed Skating League (ISSL) jen (de schaatstoppers uit het recente teurverleden zich in een nieuw prof- ntuur gestort. Onder de vlag van de O (World Ice Sport Organisation,) dt donderdag op de Alkmaarse kunst- aan de jacht op het publiek en het in de betaalde schaatswereld her- ïd. Een jacht die moet slagen, omdat Amerikanen van de ISSL het vorig sei zoen al het krediet hebben verspeeld, dat het schaatspubliek de profrijders heeft ge gund. De houding van het publiek is in feite allesbe palend. En in dat perspectief is de uiterst war rige toestand in de voorbereidende periode geen stimulans om nu massaal de tribunes rond de profschaatsnrena's te bevolken. Het grote publick uit de tijd van Ard-en-Keessie is er eenvoudig niet meer. Het is na de massale vreugderoes uit de succesjaren nuchter gaan relativeren. Het heeft zeer argwanend de ge boorte van het betaalde schaatsen gevolgd. Het heeft medelijdend geglimlacht, toen bleek dat de ISSL een zekere dood tegemoet ging. Het heeft zich in opperste verbazing afgevraagd waar het nu weer aan toe was, toen in de zo mer- en herstmaanden organisaties als WISO en WCS (World Championship Skating) voch ten om de failliete profschaatsboedel. De WISO won uiteindelijk omdat de schaatsers meer vertrouwen toonden in de idealistische grondleggers van deze organisatie, dan in de pur-sang zakelijk ingestelde investeerders ach ter de WCS. De WISO won vooral doordat deze stichting erin slaagde om Ard Schenk, de per sonificatie van de schaatssport, aan zich te bin den. Want meer dan wie ook, is hij het lokaas voor het grote publiek. Het krediet is op. Het profschaatsen kan zich geen misslag meer veroorloven. De financieel uiterst wankele WISO-organisatie kan geen ver liezen lijden. De strop voor het complete prof circus staat klaar. De kans dat de broodrijders de galg ontlopen is niet al te groot Maar de helden van weleer moeten wel voortgaan in de richting, die zij hebben ingeslagen. Er is im mers geen alternatief. En de victorie is al eens eerder in Alkmaar begonnen. Schenk heeft de afgelopen maanden een ling in de publieke opinie ten opzichte het profschaatsen bespeurd, s in ieder geval geen sprake van een ster- versie tegen het betaalde schaatsen. Het is zoals in het vorige seizoen dat je, vooral foorwegen, veroordeeld werd louter en al- omdat er om geld werd geschaatst. Dat is eaccepteerd. Er is een bepaalde sympathie oeid, een sympathie die ten dele rust op gevoel van medelijden en op heimwee. Je it een zekere hunkering naar de roes uit verleden. En dan waren wij de schaat- die nu deel uitmaken van de WISO de en uit die roes. Al moet ik er onmiddellijk toevoegen dat het type supporter van een of drie, vier geleden eenvoudig niet meer kat. De romantiek is een beetje verdwenen, door het professionalisme natuurlijk', zijn in de positie van underdog gemanoeu- rd. Door het debacle van vorig jaar. Nu wij niet meer de maten, die het schaatsen ird hebben laten vallen. Er wordt echt an- geoordeeld'. ink is één van de rijders, die het prof itsen niet zo bitter hard nodig heeft. Voor was er geen dwingende financiële noodzaak Big om zijn handtekening onder een w profavontuur te zetten, ïeb lang getwijfeld of ik zou doorgaan of :n. Die twijfel is mij sterk verweten. Te akkelijk wordt vergeten dat ik al 13 jaar ats. En dan ga je de zaak wat meer relati- n. Ik had een kater overgehouden van het e profseizoen. Je bedenkt dan dat je niet ele leven kunt blijven schaatsen. En je it voor jezelf een programma in elkaar, irin geen ruimte is voor topschaatsen. Dat [ramma was gebaseerd op mijn beroep, fysi- irapeut, met daarnaast mogelijkheden om bezig te houden met trimgroepen, met de ess-club in Hilversum en misschien met werk als free-lance televisiecommentator - het schaatsen. Ik heb na het vorige sei- t mijn studie afgemaakt, ben naar Frank- en Amerika geweest en dacht in feite he- lal niet meer aan een nieuw schaatsseizoen, h ik terugkwam uit Amerika, hoorde ik Beling van de WISO, die al sterk in de pu- |teit was geweest. Ik dacht toen bij mijzelf: tnk je kunt nu niet zeggen: ik doe niet t, Ergens heb je het aan jezelf te wijten. In (lenburg zag ik het afgelopen seizoen aanko- i: het is afgelopen met de ISSL. Op dat mo lt had ik moeten zeggen: ik stop met iatsen. En dan had ik nu in november al- nog tegen de WISO kunnen zeggen: ik doe mee. Misschien was de WISO dan niet van Tond gekomen, maar dan had ik er in ie- geval wat vrijer tegenover kunnen staan, nu het geval was'. Schenk heeft zich vorig jaar sterk bezig uden met de organisatie van het prof atsen. Aan zijn optreden was het te danken jde ISSL vorig seizoen voor nog groter ram- ,werd behoed. I seizoen heb ik mij bewust anders opge- d. Louter als werknemer. Dat kun je zien een reactie op de ervaringen van vorig jaar. n heb ik mij uitgesloofd om een eenheid Ar,d Schenk bezig met één van zijn neven-activiteiten: het geven van schaatsles aan de jeugd op de Alkmaarse ijsbaan. van de groep te maken. Die bemoeienissen werden mij van binnenuit kwalijk genomen. Er werd gezegd: geen wonder dat jij je zo uit slooft. Jij moet straks je 35 mille zien te pak ken. Dit .mar heb ik gedacht: ik stel mij zo on afhankelijk mogelijk op. Als er wat gevraagd werd, zei ik wel eens, ga maar naar Kees Ver kerk. Die zit precies zo lang in het schaatsen als ik. Hij weet het ook wel. Ik heb vorig jaar geprobeerd de zaak van de hele groep te die nen. Niet alleen mijn eigen belang, maar ook het belang van de anderen. Dat werd niet be seft'. 's Werelds sterkste schaatser heeft zich de laat ste maanden wel eens laten ontvallen dat het komend seizoen zijn laatste zal zijn. 'Ik heb dat inderdaad wel eens gezegd. Maar op dit moment zou ik het echt niet weten. Dat hangt mede af van de ervaringen met de groep in de komende maanden. Ik verkeer in de ge lukkige omstandigheid dat ik financieel niet af hankelijk ben van het schaatsen. Ik kan bij wijze van spreken van vandaag op morgen er uit stappen. De psychische achtergrond is be langrijk. Die kun je niet loskoppelen van de prestaties. Mijn ambitie is veranderd. Vroeger was er een gedrevenheid. Je wilt het kampi oen-zijn bereiken. Het enthousiasme waarmee je dat doel nastreeft, wordt bepaald door het resultaat. De waardering uit zich dan in gou den medailles. Maar vanaf het moment dat die medailles je niets meer zeggen, moet je zoeken naar een andere motivatie. Anders wordt het een kwestie van wei-schaatsen of niet-schaat- sen'. 'Er is een zekere gelatenheid, geholpen door het feit dat je weet dat je goed kunt schaatsen. Een gelatenheid ten opzichte van de concurren tie. De limieten tot hoever je moet gaan, wor den bepaald door je omgeving. Op een gegeven moment gaat het zo gemakkelijk dat je de teu gels wat kunt laten vieren. Je hebt de zeker heid dat je je concurrenten de baas kunt. Maar op het moment dat die zekerheden ontbreken, voel je je veel meer gedwongen. De records, die ik in 1972 vestigde, waren veel scherper ge weest. als er een bepaalde dwang achter had gezeten. Niet de mate van training, maar de in stelling tijdens die training en vooral tijdens de dag waarop je de prestatie moet leveren, is belangrijk. Op een dag dat de zekerheden niet aanwezig zijn, kun je tot enorme prestaties ko men. Vorig seizoen was de mate van getraind heid van mij zeker niet minder dan tijdens het olympische jaar. Toch waren de prestaties wat minder, omdat ik da zekerheid had, de concur rentie te kunnen weerstaan'. De profschaatsers hebben zich vorig seizoen veel moeten laten welgevallen. Zelfs de soms zo zakelijk ingestelde Schenk werd gedwongen pro Deo in warenhuizen handtekeningen te gaan uitdelen. Tot dergelijke dingen zijn de schaatsers nu na tuurlijk niet meer bereid. Maar in die wan hoopstoestand van vorig seizoen was veel moge lijk. Er was geen homogeniteit in de groep. Als iedereen voet bij stuk had gehouden, was het niet doorgegaan. Maar toen een paar man door de knieën gingen, was het verloren. De toekomst van het profschaatsen is werken van- peld experimenten als een achtervolging, die uit de klassieke manier met daaraan vastgekop- vorig jaar in Den Haag toch een succes was. Als een dergelijke wedstrijd technisch goed wordt uitgevoerd, trekt dat zonder twijfel pu bliek'. 'Wij als schaatsers moeten bereid zijn tot con cessies. Wij moeten leren onszelf te trainen. Een zekere coaching bij het schaatsen blijft no dig, maar dat wil niet zeggen dat een trainer iedere dag bij zijn pupil moet zijn. Wij kun nen geen begeleiding eisen als in de amateur- tijd. Want dan heb je inderdaad 60.000 mensen voor iedere wedstrijd nodig. Je moet er genoe gen mee nemen, dat de begeleiding wordt aan gepast aan de financiële mogelijkheden'. JOOP HOLTHAUSEN ST Bijna drie jaar is het den dat Ove Kindvail zich te- rok uit Feyenoords elite- is, omdat er in Zweden, zijn riand, een aantrekkelijke mo- kheid lag om een goede maat- ppelijke carrière op te bou- De naam van Kindvail, ooit schilderd als één van de be- Europese centrum-spitsen, 1 daarop prompt geschrapt uit rerzamellijsten van continen- top-voetballers. erecht. De voetballer-Kindvall im- kwijnde weg en zelfs bij het ni- arme IFK Nörkopping. een idse middenmoter, slaagde de ^eyenoorder er niet in zich op de [rond te plaatsen. Een onthutsen- rvaring ook voor Kindvail die al door zijn terugkeer in zijn ge estreek al werd bedolven onder >erg van sportieve verplichtingen, nu, drie jaar later, manifesteert ttude' Ove Kindvail, de gretig en vangen voetballende Zweed, zich op de Zweedse velden. Tegen Zwedens zo cruciale ontmoe- n de voorronden op het wereld- oernooi (Zweden won slechts 21 moet daarom in Gelsen en een beslissingswedstrijd tegen inrijk spelen schitterde Ove vali, voor zover dat onder die ab- «le omstandigheden daar moge- tfas. En daarom veronderstelt het idse voetbalvolk dat de echte Ove vall nu toch weer opgestaan is. vall zelf: 'En helemaal ongelijk en ze niet Ik heb het in de afge- i jaren erg moeilijk gehad. Bui- ndse voetballers vrezen aanpas- moeilijkheden wanneer ze naar triand komen. Ik had dat zelf maar achteraf zeg ik dat ik snel- n Nederland was gewend dan vijf later bij mijn thuiskomst in Zwe- Onbegrijpelijk is dat niet. De- 1de voetballer verwerft zich, zo Kindvail toe, een bepaalde luxe in levensomstandigheden. En dan d de Nederlandse fullprof', zo be ukt Kindvail. 'De jongens trainen l dat zeker. Maar buiten de itrijden biedt het programma de voetballer nog een royale hoe- leid vrijheid. Wat, zo denk ik nu eens, vóór inspanning vraagt nu Trainer Ericsson (links,) met v.l.n.r. Edström, Kindvail en Nordqvist. een reis in Nederland. Twee uur na een competitie-wedstrijd was je weer thuis. In Zweden, waar we nog alle maal semi-prof of amateur zijn, ge beurt het dat je voor pon wedstrijd naar Malmö zaterdagmiddags vertrekt, 's avonds in Malmö aankomt, de vol gende middag een wedstrijd speelt en dan Ln de loop van de zondagnacht weer thuiskomt. Vervolgens moeten de spelers dan wel allemaal weer op maandag aan het werk. Een rustdag kennen we niet'. LABEL En vooral dat, die confrontatie met een reeks van noviteiten, bracht Ove Kindvail aanvankelijk uit zijn even wicht. Hij: 'Ik was natuurlijk een beetje Nederlander geworden, (bij Feyenoord, (maandagavond kwamen Rinus Israel en Theo Laseroms speci aal voor Kindvail naar Hotel Oud. Londen, waar de Zweedse ploeg in trainingskamp was de afgelopen week) maar ook buiten Feyenoord. Ons gezinnetje leefde Nederlands, als je dat zo mag zeggen. In Zweden moesten we omschakelen. Voor de kinderen was dat niet zo erg. Mijn zoon Niklas, die toen vier jaar was en in Rotterdam zelfs Nederlands met een accent sprak brak in Zweden al na vijf weken in huilbuien uit als ik Nederlands tegen hem praatte. Voor mijn vrouw en mij lag het moeilijker. Nogmaals in Rotterdam, ik noem maar een detail, was ik gewend 's morgens uit te slapen, in Norköpping stond ik 's ochtend om zeven uur op, werkte ik de hele dag en trainde 's avonds. Door de enorme afstanden, die we steeds af moesten leggen, was ik vrijwel nooit thuis. Ik kwam in fei te ook nooit tot rust. Voelde me daar om steeds slapper worden. Dat voor Zweden vereiste levensritme kreeg ik maar niet te pakken. En natuurlijk liet het publiek mij, die als een vorst was binnengehaald, al gauw vallen. Ik kan daar tegen. Ik heb wat dat be treft in mijn Feyenoord-periode het één en ander geleerd. Ook daar was je immers de ene keer alles en een volgende keer niets. Ik kan incasse ren. Maar leuk was het natuurlijk niet'. Dat alles ook al omdat er zoveel onde finieerbare verschijnselen in dat to taalpakket aan onzekerheden opdoken. Conditioneel bleef hij op het niveau van zijn Feyenoord-periode. Expli ceert: 'Ik denk dat er geen voetballer is die zo'n goede conditie heeft als de Zweedse voetballer. De trainers bij ons zijn helemaal gek van het begrip conditie. De Zweedse voetbalcompeti tie begint in april, maar in de tweede week van januari zijn de ploegen weer in training. Veldtraining is dan nog onmogelijk door de winterperiode en dus worden er per week zeker zo'n twee tot drie boslopen afgewerkt. Voordat de competitie begint gaat ie dere ploeg dan nog eens een volledige week in trainingskamp. Ik moet zeg gen dat de Zweedse semi-profs hard werken. En ook daarom viel het mij moeilijk in het begin, ik kwam uit de Nederlandse competitie en moest in Zweden zó mee draaien in de competi tie. Ik was moe in die dagen, probeer de op dezelfde manier spits te spelen als bij Feyenoord en dat lukte niet'. HEIMWEE Ove Kindvail draait er niet omheen. Hij geeft in die eerste maanden na z'n Zweedse come-back vaak terugge dacht aan Nederland, aan Feyenoord in het bijzonder. Het feit dat ik in Zweden maximaal twee tot drie uur per week voor mijn gezin had, det kon ik moeilijk accepteren. Aan dit ritme ben ik evenwel gaan wennen en ik hoef nu helemaal niet meer zo no dig terug naar het volledig betaalde voetbal, waar dan ook. Er is altijd over te praten natuurlijk. Het belang rijkste zal dan toch het geld zijn, dat is logisch. Dat zeg ik ook tegen iedere jonge Zweedse voetballer, die een aanbod uit het buitenland krijgt. Corry Tortensson, die onlangs door Bayern MUnchen is aangetrokken, heeft me al zoveel gevraagd. Ik zeg hem steeds, je hebt gelijk dat je deze kans grijpt In Zweden kun je in de eerste plaats als semi-prof nauwelijks iets verdienen, door de progressieve belasting. En in de tweede plaats kun je je er als voetballer nauwelijks ont plooien. Natuurlijk kim je als semi- prof tot op zekere hoogte ook je top halen, maar die ontzaglijk lange rei zen in Zweden maakt erg veel kapot. En dan is er in de derde plaats het toch voor iedere jonge kerel zo belang rijke gegeven dat je tijdens zo'n bui tenlandse periode een schat aan men senkennis opdoet. Ook dat is niet te verwaarlozen'. Ook als voetballer is Ove Kindvail, nu hij stilaan weer in goede doen raakt, veranderd. Hij speelt bij zijn club als aanvallende middenvelder momenteel. Dat is ook op eigen verzoek gebeurd. We hadden bij ons geen mensen die daar geschikt voor waren. Maar ik blijf natuurlijk een typische spitsspe- ler. Zo lang ik voetbal en dat zal nog ongeveer drie jaar zijn; vermoed ik'. POUL ANNEMA ROTTERDAM Wiel Coerver wor stelt een dag voor het treffen met Standard Luik in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-cup met een proxleem. Dat probleem is Rinus Israël. Feyenoord's vrije verdediger, die door twee meniscusoperaties reeds meer dan een jaar uit de roulatie is, wil weer graag aantreden in de hoofd- maht van de Rotterdammers. Coer ver: 'Ik kan dat begrijpen maar moet Van onze speciale verslaggever GELSENKIRCHEN In het Gelsenkircher Parkstadion moe ten de nationale voetbalteams van Oostenrijk en Zweden vana vond uitmaken wie van de twee het komend jaar in de eind strijd van het wereldkampioen schap uitkomt Dat is de ont knoping van een poulegevecht, die niet voorzien was. Want na dat Zweden Oostenrijk in eigen land met 3-2 had verslagen, en Hongarije in het NEP-stadion van Boedapest op 3-3 had ge houden verschafte het zich een formidabele uitgangspositie voor het slotduel tegen Malta. Zo leek het althans. Een marge van twee treffers was immers voldoende om de Zweedse voet ballers de doortocht naar de Westduitse voetbaltempels te verlenen. In een furieus ge vecht evenwel faalde Zweden, het won weliswaar, maar reikte niet verder dan een 2-1 zege. Teleurstellend voor de buiten wacht, min of meer ingecalcu leerd door de Zweedse bonds coach Ericsson. 'Ik wist hoe moeilijk het voor onze ploeg zou worden om daar te winnen. Sinds 1960 is het al leen Denemarken gelukt om -op Malta met meer dan twee doel punten verschil te winnen (3- 0). Zelfs Engeland kwam daar niet verder dan 1-0. Er is geen sprake van onderschatting ge weest We hebben de pech ge had dat de Maltezers erg ge makkelijk aan een doelpunt kwamen. En nogmaals we wis ten dat het moeilijk zou wor den. Daarom hebben we bijna twee weken in een trainingskamp gezeten. Eerst in Stockholm waar we alleen op zand hebben getraind. Na het verlies is de ploeg even aangeslagen geweest Maar het vertrouwen is nu te rug. Ook omdat het Zweedse publiek begripvol op ons resul taat heeft gereageerd. Ik per soonlijk heb vijf brieven van te leurgestelde supporters ontvan gen, maar een veelvoud aan ge schriften waarin de mensen mij succes wensen voor de komende wedstrijd'. De Zweedse bondscoach verwijt zijn in het profvoetbal gelouter de spelers als Ove Granhn, Bo Larsson, Ove Kindvail, Ralf Edström, Roland Sandberg en Björn Nordqvist niets. Hij noemt de door het publiek ver wekte toestanden op het eiland Malta abnormaal. Zegt: 'De jon gens stonden machteloos. Ik zelf was over mijn toeren. Uit gerekend mijn beste man, Ove Kindvail, haalde ik uit het veld. Nu vraag ik me af hoe ik dat kon doen. Ik had deze beslis singswedstrijd graag voorko men. Per slot van rekening mis sen onze spelers meer wedstrijd ritme dan de Oostenrijkers, die nog normaal in de competi tie uitkomen. Daarom zijn wij ook zo vroeg naar Nederland gekomen. Om alleen maar te wennen aan het gras. Want on derschat de waarde van een we reldkampioenschap niet. Nadat ons land in '58 tweede werd bij de kampioenschappen is voetbal in ons land veel populairder ge worden. We boksen nog altijd tegen een enorme concurrentie van het ijshockey op, maar toch is er veel veranderd. Full-pro- fessionalisme zal een utopie blijven. Net als voor mijn voor ganger Ovar Bergmark, met wie ik naar Mexico ben geweest, blijft het een probleem om de meest getalenteerde voetballers bijeen te krijgen'. Maar net als Ericsson wil ook Willy Kreuz, de Oostenrijkse spits graag naar het eindtoer- nooi van het wereldkampioen schap. 'Voor mij is de wedstrijd van vanavond van dezelfde bete kenis als de wedstrijd tegen België voor Nederland. Ook voor mij staan er veel belangen op het spel. Niet omdat ik zono dig bij Sparta weg moet. ik weet dat er belangstelling voor me is, maar nu al kan ik zeg gen dat ik alleen maar vertrek als er elders meer te verdienen is'. Meer nog spreekt op dit mo ment de sportieve eer voor Kreuz. 'Het zal moeilijk wor den. Ons probleem heet Rolf Edström. We hebben in Zweden met 3-2 verloren omdat we de waarde van Edström onderschat hebben. Onze voorstopper ging steeds met hem de lucht in en dat moet je niet doen, want dan verlies je. Eigenlijk heeft Malta ons laten zien hoe hij aange pakt moet worden. Met drie man deden ze dat daar. Het ge vaar bestaat natuurlijk wel dat een gevaarlijke speler als Sand berg veel vrijheid zal krijgen. Maar hoe we dat op moeten vangen moet Leopold Stastny, onze trainer, uitmaken. Er is kritiek op hem geweest omdat hij niet op Malta is geweest. Dat vind ik onzin. Zolang ik bij hem train in de Oostenrijkse se lectie hebben we al drie keer tegen Zweden gespeeld. Zo stil aan moet hij die mannen nu toch tvel kennen'. ik nu de achterhoede, die na alle moeilijkheden welke we de afgelopen maanden hebben gehad, eindelijk goed draait, gaan veranderen? Dat is oneerlijk en psychologisch onjuist te genover de spelers, die het de afgelo pen weken hebben moeten opknappen en het nu goed doen. Was Rinus een paar weken geleden maar fit geweest dan had ik hem er graag bij gehad. Israël krijgt zijn kans heus wel'. Die kans komt morgen in Luik mis schien al. 'Als Theo de Jong, die nog steeds last heeft van een liesblessure en daardoor ook uit vorm is, niet ka spelen, dan zal ik een beroep doen op Rinus Israël. Dat is logisch maar wan neer het met De Jong goed gaat, zal hetzelfde elftal in het veld staan als afgelopen zaterdag tegen FC Gronin gen'. Coerver verder: 'Ik heb sinds ik hier bij Feyenoord werk altijd achter Is raël gestaan. Er zijn talloze andere geweest, die het in Israël niet meer zagen zitten. Diezelfde mensen zeggen nu, nadat Israël een goede wedstrijd heeft gespeeld in het c-elftal, dat hij gelijk in het eerste moet. Nogmaals Rinus krijgt zijn kans echt wel'. Le vert de aankoop van de Joegoslavische verdediger Mladen Ramlak dan nog niet meer moeilijkheden op? 'Nee', al dus Coerver, 'hij zal zich ook waar moeten maken. Een beetje concurren tie kan nooit kwaad. Iedereen zal om zijn plaats moeten vechten. De beste wordt opgesteld'. Feyenoord vertrekt vanmiddag na een laatste training in het stadion in de richting van Luik. Standard Luik gaat niet in trainingskamp. Trainer Boris Marovic rekent voor de wedstrijd van morgenavond vooral op de jeugdige middenvelder Govaerts (18 jaar), die in de wedstrijd tegen Sint Truiden een uitstekende indruk maakte, even als Sigurvinsson. Standard zal de ge blesseerde Joegoslaven Rora en Muso- vic moeten missen, maar kan waar schijnlijk wel rekenen op linkervleu gelverdediger Jeck en middenvelder Thissen. Het meespelen van Tekac, die een blessure aan de rechterknie heeft, is eveneens onzeker. Standard maakt zich overigens ook zorgen over de toestand van het veld. De hevige sneeuwval van gisteren, heeft de Lukkse grasmat met een wit tapijt be dekt. Treedt voor morgenavond de dooi in, dan wordt het toch al drassi ge veld bijna onbespeelbaar. JOHANNESBURG (Reuter) Ar thur Ashe heeft zijn achtdaags ver blijf in Zuid-Afrika niet winnend kunnen afsluiten. In de finale van het laatste Grand Prix-toernooi was zijn 21-jarige landgenoot Jimmy Connors de sterkste: 6-4, 7-6, 6-3. Beide spelers kregen bij het in ontvangst nemen van de prijzen gelegenheid iets te zeg gen. Arthur Ashe begon met de woor den: 'Wel, ik heb er vier jaar over ge daan om hier te komen waarop het zesduizend man sterke publiek re ageerde met toejuichingen en handge klap. De ernstig kijkende Amerikaan se neger-tennisser werd daardoor ge dwongen zijn toespraakje te onderbre ken, maar het publiek kwam tot beda ren, toen hij vervolgde met: 'Ik heb gemengde gevoelens omtrent mijn aanwezigheid hier*. Ashe zei dat hij het een goed toernooi had gevonden en voegde eraan toe dat hij serieus overwoog om volgend jaar terug te komen. In een persconferentie na afloop liet hij zich echter minder positief uit. 'Alles wat ik over Zuid-Afrika had ge lezen, blijkt waar te zijn geweest. Ik ben er niet door geschokt, noch ver rast'. Hij voegde eraan toe: 'Maar dit zijn wel de meest interessante acht dagen uit mijn leven geweest'. De kritiek van Ashe op de rassen-poli tiek van de Zuidafrikaanse regering was er de oorzaak van dat hem in het verleden enkele malen een visum werd geweigerd. Ashe zei dat het 'niet zeker* was of hij zou terugko men en toen men verder aandrong gaf hij als reden voor zijn twijfel op 'de levensvoorwaarden over het alge meen'. Volgens Ashe zouden de blan ke spelers en officials in Zuid-Afrika meer kunnen doen voor de 'zwarte sport', al zei hij er niet bij hoe, en voegde eraan toe dat hij zelf uitkeek naar een manier, waarop hij niet-blan- ke spelers zou kunnen helpen. Ashe zei dat hij een 'bijzonder eerlijk gesprek' had gehad met de minister van sport, dr. Piet Koornhof. Hij voegde er aan toe dat hij nog steeds hoopt minister-president John Vorster te spreken voordat hij weer terug keert naar de Verenigde Staten. 'Maar*, zei hij, 'Ik zal er geen nacht minder van slapen als het niet ge beurt'. De 30-jarige tennisser verklaarde dat hij een bijzonder gedetailleerd over zicht zal geven van zijn bevondingen in Zuid-Afrika nadat hij is vertrok ken. Op de vraag waarom hij dat niet direct wilde doen antwoordde hij dat hij de situatie nog niet helemaal had overdacht DEN HAAG (ANP) De Commissie voor Sport en Recreatie uit de Haagse gemeenteraad gaat in overgrote meer derheid akkoord met een voorstel van B. en W. om FC Den Haag over een periode van vijf jaar gemeentelijke fi nanciële steun te verlenen in de ex ploitatie-verliezen. Deze bijdrage zal volgens het voorstel 150.000 bedra gen over het seizoen 1972—1973, zijn de het exploitatie-verlies van de vere niging na aftrek van de opbrengst van de 'verkochte' spelers, en maximaal hetzelfde bedrag, maar dan aangepast aan het loon- en prijspeil, voor de vier volgende seizoenen. De voorgestelde subsidie is ongeveer even groot als het bedrag dat de vere niging aan vermakelijkheidsbelasting afdraagt. De voorwaarden, die de ge meente stelt zijn, dat aan het bestuur van de sectie betaald voetbal van de FC Den Haag twee gemeentelijke ge delegeerden worden toegevoegd en dat door verbreding van de bestuurs samenstelling een sterker algemeen haags karakter wordt bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11