E 3 Gekaapte jumbo KLM op Cyprus Race tegen klok van drie uur leidt tot brokken Nieuwe leiders wars van 'verkiezingsavontuur' Generaal Gizikis Grieks president Voorlopig nog lichtwedstrijden Indezekrant 3 v. d. Velde In heel Europa weinig overtreders ATHENE (AP, Reuter, UPI) - De Griekse strijdkrachten, die in april 1967 George Papadopoulos door een coup aan de macht hielpen, hebben opnieuw ingegrepen en Papadopoulos nu zelf via een staatsgreep verwijderd. Twee man gewond, schade één miljoen bij felle brand Auto rijdt tegen omgevallen boom: vrouw (26) gedood Vader van ontvoerde Getty biedt miljoen Gizikis Uitreiken van benzinebonnen duurt twee weken Zweedse ambassadeur in Chili bedreigd Nieuwe Leidse Comuramut MAANDAG 26 NOVEMBER 1973 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING lenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoeterwoudseweg 23. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveltBtr. 372, tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ejaarde overvallen Van ccn verslaggever AMSTERDAM De haast om nog thuis te zijn voordat het rijverbod zou ingaan, heeft in de nacht van zaterdag op zondag in het hele land veel ongelukken veroorzaakt. Alle betrokkenen kwamen er zon der of met lichte verwondingen af. Tussen Coevorden en Schoonebeek kwam tegen de klok van drie uur een auto in een sloot terecht; te Soest reed een auto twee winkels binnen. De auto werd bestuurd door de 21- jarigc fitter Jos van E. uit Soest. In een uiterste poging op tijd thuis te komen, vloog hij in de Soesterbergsestraat uit de bocht, waarna zijn bestelwagen zich in de etalage van een radio- en televisie zaak boorde. Na op een haar na twee geparkeerde auto's gemist te hebben, kwam de auto vervolgens terecht in een slijterij, waarvan in de etalage zaterdag juist kerstver sleringen waren aangebracht. De auto kwam ten slotte tot stilstand tegen een lichtmast. De bestuurder bleef vrijwel ongedeerd. De auto werd volkomen vernield en de aan gerichte schade loopt in de tien duizenden guldens Op de vierde autoloze zondag die Nederland gisteren beleefde, wer den weer enkele tientallen automo bilisten bekeurd. Zondagmorgen om half zeven hadden voorzover bekend 23 automobilisten een pro ces-verbaal gekregen. Rotterdam meldde acht overtredingen, Am sterdam vijf, Den Haag twee en Utrecht één. D" in Utrecht aange houden autrmoh'Ust was een Pool, die uit het h»!'«nland kwam. Ilij verklaarde o»> 'e hoogte te zijn van het rijverbod: omdat hij zon dagmorgen op 7iin werk moest ver schijnen, was hij tocii blijven rij den. Hij kreeg een proces-verbaal en zijn auto werd in beslag geno men. Ook een fietser die over de rijksweg reed om een kijkje te ne men bij Ouderijn, kreeg een pro ces-verbaal. PROTEST IN ITALIë Ook In de andere Europese landen waar gisteren een rijverbod gold, werden weinig overtredingen be gaan. In België, dat voor de twee de maal een autovrije zondag had. waren gistermorgen om elf uur 38 processen-verbaal opgemaakt en 33 voertuigen in beslag genomen. De ze week zal in Brussel de stroom voorziening met vijf procent ver minderen. In Denemarken werden slechts twee overtreders van het rijverbod aangehouden. Veel veerboten tus sen de Deense eilanden hebben de vaart sterk ingekrompen of ge staakt. Wel zijn de dienstregelin gen van de bussen en treinen uit gebreid. In Vaticaanstad waren za- mm Op een autoloze zondag komt de moderne Sinterklaas danig in de knel. In Haarlem liet de kinder vriend zelfs z'n paard met rust om per fiets de zaken af te doen. terdagmiddag en gisteren de benzi nepompen gesloten. In Italië gold gisteren ook een rijverbod. De Italianen hebben scherp gepro testeerd tegen de strenge maatre gelen ter besparing van de energie. Een aantal critici meent dat de si tuatie eerder veroorzaakt is door de slechte economische planning dan van de Arabische oliemaatre gelen. 'Als dit zo doorgaat, zullen zij de Arabieren ook de schuld geven van de chaos bij onze posterijen en de crisissituatie in de ziekenhuizen', schreef het dagblad II Messagero. De Fiat-autofabrieken melden een daling van 30 tot 35 procent in de uitvoer. Er zullen geen nieuwe ar beidskrachten worden aangenomen ter vervanging van degenen die met pensioen gaan. De Italiaanse vissers hebben aangekondigd dat hun schepen voor onbepaalde tijd in de havens zullen blijven liggen, tenzij de regering haar eerder ge dane belofte tot goedkope levering van dieselolie nakomt. De Fransen, die (nog) niet aan een rijverbod zijn onderworpen (e- venmin als de Spanjaarden), heb ben zich bij een bliksemonderzoek in meerderheid uitgesproken voor een rantsoenering, als Frankrijk ook in de oliecrisis zou moeten de len. Van de ondervraagden zei 80 procent voorstander te zijn van een snelheidsbeperking op de we gen, terwijl GO procent zei het wenselijk te vinden op zondag niet te rijden. IËNDAM In Veendam is zondag- orgen om 6 uur de 73-jarige alleen- Dnende C. A. J. Sens in zijn woning ervallen door een nog onbekend irsoon en van 1300 beroofd. Koud Wisselend bewolkt met enkele regen- hagel- of sneeuwbuien. Minimum temperaturen van 0 tot -3 graden. Maxima ongeveer 5 graden. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige wind uit west tot noordwest. MORGEN EN OVERMORGEN: Koud weer met hagel of sneeuw buien en in de nacht overwe gend lichte vorst. zon op: 98.19 zon onder: 16.35 maan op: I0.'42 maan onder: 18.37 pcciulist rekent 90 per minuut PAPADOPOULOS AFGEZET Papadopoulos is vervangen door de 56-jarige luite nant-generaal Phaedon Gizikis, de commandant van het eerste Griekse leger. Hij is gisteren tot president beëdigd. De burgerpremier Spyros Mar- kezinis is vervangen door de 56-jarige Adamantios Androutsopoulos, die tot begin dit jaar Papado poulos' minister van financiën en binnenlandse zaken was. De nieuwe Gnckse machthebbers heb ben verklaard dat oud-kolonel Papado poulos is gewipt omdat hij het land te snel wilde terugvoeren naar een parlementair stelsel en dat hij was af geweken van de doelen, die tijdens de 'revolutie' var. 1967 waren gesteld. De jongste coup is gepleegd in de nacht van zaterdag op zondag. De machtsovername zou zonder bloedver gieten hebben plaatsgevonden. In het buitenland merkte men dat er in Athene iets aan de hand was toen gis teren alle verbindingen tussen Grie kenland en de buitenwereld werden verbroken. Tn het land zelf kwamen de eerste aanwijzingen tegen drie uur 's nachts toen tanks de binnenstad van Athene binnenreden. Ongeveer vier. uur later gaven de Van een verslaggever HEEMSTEDE Een felle brand, ge voed door de explosie van olievaten en opgezweept door de harde wind, heeft zondagmorgen in Heemstede een garagebedrijf, tennishallen en een technisch bedrijf in de as gelegd. De voorlopige schatting van de schade is een miljoen gulden. Twee brandweer lieden werden gewond. Omstreeks twee uur zondagmorgen werd de brand ontdekt door omwo nenden van het garage en transport bedrijf Jansen op het industrieterrein aan de haven in Heemstede. Bij haar onderzoek houdt de politie er ernstig rekening mee dat er opzet in het spel is. Zij heeft namelijk een bericht ontvangen dat twee jongens zich verdacht in de omgeving van de gebouwen hebben opgehouden. De jongens waren op de bromfiets. Van een verslaggever EMMEN De 26-jarige mevrouw H. J. Huibert-Dop is zaterdagavond in Schoonoord om het leven gekomen. Zij zat met een bijna tweejarig kind bij haar man in de auto, die tegen een door de storm over de weg geval len boom reed. Het kind werd ge wond. De bestuurder bleef ongedeerd. De zestienjarige Frans van der Huist uit Rosmalen is zaterdag in het zie kenhuis in Tilburg overleden. Hij zat achter op een bromfiets waarvan de bestuurder geen voorrang gaf aan een vrachtauto. Papadopoulos strijdkrachten via een radiozender op dracht tot het instellen van een uit gaansverbod in Athene en Saloniki, dat kort tevoren nog was opgeheven. Herhaaldelijk vlogen ook formaties van de luchtmacht boven de stad. De radio riep alle officieren op zich on middellijk bij hun onderdelen te mel den. Enkele uren na de staatsgreep schenen de militairen het heft stevig in handen te hebben. In de loop van de dag hebben de Griekse militaire autoriteiten in een reeks van verklaringen de redenen van de Staatsgieep uiteengezet. In een communiqué werd gezegd dat 'het land hel na twee referenda nog steeds aan een grondwet ontbreekt. Men is niet in staat gebleken het land te leiden en men wilde de bevolking een verkiezingsavontuur opdringen'. 'De strijdkrachten zullen niet gedogen dat u, het Griekse volk, onder de voet wordt gelopen door anarchie, chaos en vandalisme zo werd vervolgd. Het bewind van Papadopoulos had het land teruggestuwd naar dezelfde toe stand en de/elfde opstelling en ge woonten waai tegen de militaire 'revo lutie' van 1967 gericht was geweest, aldus het communiqué. De opperbevelhebber van de marine, schout-bij-nacht Arapakis, verklaarde voor radio en tv dat de gehele marine zich aan de zijde van leger en lucht macht en in dienst van het land heeft geplaatst 'opdat de grondbeginselen en doelen van de militaire revolutie van 21 april 1967 weiden verzekerd'. De nieuwe Griekse leider Gizikis ver klaarde gisteravond eveneens voor ra dio en tv dat hij het mandaat als pre sident had aanvaard 'uit plicht aan het moederland en gehoor gevend aan de stem van het nationale geweten'. Hij beloofde zijn taak te vervullen 'in een geest van gematigdheid, beschei denheid en onpartijdigheid', en zei dat zijn enige ambitie was gericht op het 'bijdragen naar het vlot in wer king stellen van het politieke systeem'. Gizikis prees zijn regering als 'mannen van groot patriottisch en moreel formaat', waarmee hij 'grote werken zou gaan verrichten en ernsti ge veranderingen toebrengen die het land nodig had'. lijk een tegenstander getoond van het houden van verkiezingen en de vor ming van een burgerregering. Tijdens de jongste onlusten, die op de techni sche hogeschool van Athene begon nen, was hij een krachtig voorstander van invoering van de staat van beleg en kwam hij herhaaldelijk in botsing met Papadopoulos. Een pikant detail is dat Gizikis nauw bevriend zou zijn met de in juni afge zette Griekse koning Konstantijn. Een ander opmerkelijk feit was dat in een radiouitzending van de strijdkrachten gisteren weer, zoals vroeger, werd ge sproken over de 'koninklijke lucht macht'. Uit Londen is gisteren verno men dat ex-koning Konstantijn 'zeer verbaasd' en 'aangenaam verrast' was geweest toen hij van Gizikis presi dentschap had vernomen. De ex-ko ning, die een privé-bezoek aan Enge land brengt, heeft echter geen com mentaar willen geven op de gebeurte nissen in zijn land en zei eerst alle berichten erover te willen bestuderen. Het nieuwe Griekse bewind heeft gis teren geen mededelingen gedaan over het lot van oud-president Papadopou los. Aangenomen wordt dat hij samen met de opperbevelhebber van de strijdkrachten Dimitrios Zagorianakos. die eveneens is afgezet, onder huisar rest is geplaatst. Z.gorianakos is ver vangen door luitenant-generaal Grigo- rios Bonanos. Voor het huis van Pa padopoulos zijn tanks waargenomen. Ook de commandant van de Griekse luchtmacht Thomas Mitsonisas is ont- Zie verder pagina 7 Het Omoniaplein in Athene, anders één van de drukste punten van de bereden door tanks en politiewagens. Griekse hoofdstad, wordt nu alleen Directie sprak met gezagvoerder NICOSIA (CYPRUS) (AP) De gis teravond gekaapte Jumbo Jet van de KLM met 288 personen aan boord is maandagmorgen vroeg in Nicosia ge land. Het boven Bagdad gekaapte toe stel kwam uit Amsterdam en was op weg van Beiroet naar New Delhi. De kapers zeggen lid te zijn van de 'organisatie van de Arabisch-nationa- listische jeugd voor de bevrijding van Palestina'. Deze organisatie werd in april van dit jaar bekend, toen leden ervan een deel van de Israëlische am bassade op Cyprus opbliezen. Daarna deden ze een mislukte poging om een op het vliegveld van Nicosia staand Israëlisch vliegtuig te kapen. Sindsdien had men van de beweging niets meer gehoord. Om tien uur landde het toestel in de dat kost me minstens twee- iderd zeventig gulden LONDEN (Reuter). De vader van de ontvoerde 17-jarige Paul Getty III heeft zaterdag een miljoen dollar uit geloofd voor inlichtingen die tot vrij lating van zijn zoon leiden. Voorwaar de is dat de jongen niet verder wordt verminkt. Volgens waarnemers in Athene is Gi zikis niet de ware kracht achter de nieuwe coup, maar is dit het werk ge weest van een groep generaals, die zich allen krachtig tegen Papadopou los hadden gekeerd. Gizikis heeft, zo is uit goed ingelichte bron vernomen, zich in de afgelopen zomer herhaalde- Jan van Beveren verlaat geblesseerd het veld. Slechts vijftien minuten verdedigde hij het PSV-doel, toen forceerde hij zijn lies. Daaraan zal hij vandaag worden geopereerd en zal hij ze" ker weer enkele weken op non-actief staan. Van onze sportredactie AMSTERDAM De betaalde voetbalclubs die om de verminder de publieke belangstelling op de autovrije zondag te ontlopen naar avonden willen uitwijken kunnen dat voorlopig nog blijven doen. Een verbod tot het spelen van lichtwedstrijden, zcals Engeland en West-Duitsland reeds kennen om het energieverbruik zoveel moge lijk te beperken, zal in Nederland nog niet worden ingevoerd. Jan I-Iuijbregts, de secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB en belast met de afwerking van de competitie, stelde gistera vond dat een dergelijk verbod van de zijde van de KNVB in ieder ge val nog niet wordt overwogen. Voor het komende weekeinde zijn inmiddels ook reeds enkele wed strijden naar de zaterdagavond ver schoven. Het betreft de duels Gn AheadFC Twente en FC Gronin genAZ'67. Roda JCHaarlem zal zaterdagmiddag worden gespeeld. De autovrije zondag heeft de verre van ideale weersomstandigheden overigens een duidelijke invloed op het toeschouwersaantal in het betaalde voetbal. Ajax noteerde za terdagavond een dieptepunt met 6500 toeschouwers en ook voor Feyenoord was de belangstelling tot een minimum gedaald: 12.000 toeschouwers. Voor Ajax en Feyenoord was er in ieder geval nog de winst op De Graafschap (40) en FC Gronin gen (70), waardoor de voor sprong op PSV, FC Twente en FC Amsterdam (alle drie ook win nend, ongewijzigd bleef. Syrische hoofdstad Damascus, waar de kapers verlangden dat de brandstof tanks werden bijgevuld. Een jumbo jet beschikt over voldoende brandstof om tien uur te vliegen. De commandant van de luchthaven van Damascus probeerde met de kapers te onderhandelen, maar zij weigerden de passagiers vrij te laten en zich over te geven. Het vliegtuig vertrok om 00 uur 05 (Ned. tijd) uit Damascus naar Cyprus, na daar ruim vier uur aan de grond te hebben gestaan. De gekaapte machine is de Boeing 747 p.h.b.u.a. 'Mississippi'. Het toestel is om tien over twaalf van Schiphol naar Tokio vertrokken. Er werd een tussen landing gemaakt in Athene. Behalve de 271 passagiers zijn er 15 be manningsleden aan boord. Volgens dc KLM was er een extra crew aan boord. Volgens mededeling van dc KLM In Amstelveen zijn er bij de kaping geen gewonden gevallen. Hoe een en ander zich heeft afgespeeld is niet bekend. Het KLM-kantoor op Schiphol heeft, zo deelde men mede, thans verbinding niet het KLM-kantoor in Damascus. Dc president-directeur van de KLM, de lieer S. Orlandini en de algemeen be drijfsleider, de beer Van dc Breefaart zijn op het hoofdkantoor van dc KLM op Schiphol aangekomen. Dc kaping lijkt in overeenstemming te zijn met een algemene Arabische campagne tegen Nederland wegens de steun die tijdens de jongste oorlog aan Israël zou zijn verleend. De Arabische olieslatcn hebben een totale olieboycot naar Nederland ingesteld en er is al herhaaldelijk opgeroepen tot een alge mene handelsboycot van Nederlandse goederen. Grondpersoneel op het vlieg veld van Damascus heeft onlangs nog geweigerd een KLM-toestel van brand stof te voorzien waarna het naar Bei roet moest terugkeren. De gezagvoerder van het gekaapte toe stel de heer Rissceuw, heeft in een telefoongesprek met de vluchtregellng op Schiphol centrum in het Neder lands kunnen vertellen dat hij in dc richting van Nicosia vloog, maar niet wist of hij daar al of niet zou moe ten landen. Dc heer Rlsseeuw vertelde dat hij dit gesprek kon voeren, maar dat er twee mannelijke kapers in de cockpit waren die revolvers in zijn rug hielden. Hij wist verder niet wat er In de kajuit gebeurde. Toen de heer Risseeuw uitgesproken was zei hij dat er nu ook nog een bood schap van de kapers zou komen voor dc directie van de KLM maar op dat moment viel de verbinding weg en die werd niet meer hersteld. Een KLM-woordvoerder heeft beves tigd dat de KLM-jumbo om 00.08 in Nicosia is geland. Meegedeeld is dat de machine 17 bemanningsleden aan boord heeft en 262 passagiers. Naast gezagvoerder Risseeuw bestaat de cock pit-bemanning uit de eerste officieren Peeters, Van de Broek en Curwlel, de boordwerktuigkundigen Van der Beel en Schram. Het cabinepersoneel be staat uil purser Hofland, assistent pur ser Latcrveer, steward Verhagen en de stewardessen Durieux, Van Esse- veldt, Beeicn, Manders, Smid, Van Luyk, en dc Japanse dames Hirai en Matsumoto. Van een enzer verslaggevers ZEIST/UTRECHT Indien tot bcn- zine-distributie overgegaan wordt zal het uitreiken van bonkaarten twee weken duren indien de postkantoren althans ook 's avonds opengesteld zul len worden. Dit heeft staatssecretatis Van Huiten gezegd. De heer Van Huiten sprak zaterdag opmhet congres van zijn partij, de PPR. en ook op de algemene leden vergadering van de protestants-chris telijke beroeps-goederenvervoerders. Op het laatstgenoemde vergadering zei de staatssecretaris dat, indien dc benzinedistributie wordt ingevoerd, het zondagsrijverbod waarschijnlijk niet gelijktijdig zal kunnen worden opgeheven. De rijksvoorlichtingsdienst heeft be kendgemaakt dat er nog géén benzine distributie voor bromfietsers in voor bereiding is. Zodra de regering meent dat er ook distributie voor brommers moet komen, zal daar een afzonderlij ke regeling voor komen. Zie voor de mededelingen van staatssecretaris Van Huiten pagina 5. STOCKHOLM (Reuter). De Zweed se ambassadeur in Chili is gisteren onder bedreiging met wapenen ge dwongen een Uruguese vrouw over te geven aan de militaire autoriteiten. De vrouw had getracht bescherming te krijgen op de Zweedse ambassade. De ambassadeur Harald Edelstam was geruime tijd belegerd in een zieken huis in Santiago, waar hij zich met de Uruguese vruw bevond. De politie had getracht de ambassadeur die met zijn Franse collega in gesprek was met de vrouw, over te halen de ge zochte aan hen over te dragen. De ambassadeurs slaagden er in de vrouw naar buiten te brengen, maar daar kwamen militairen met een machine geweer in actie, die dreigden te schie ten als de vrouw niet werd overhan digd. Binnenland D'66 wil een echte partij worden 5 Buitenland De tweeduizend dagen van Papadopoulos'7 Kerk Lutherse synode2 Nieuwe boeken 2 Men schrijd ons 2 Radio en iv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Pop op de plaat 4 Dag maandag 6 Probleem 6 Weer 7 Familieberichten 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1