ziet vrede jessimistisch in Trouw aan democratie leed Naudé zwijgen voor Schlebusch-commissie 'n aparte maand dus aparte ideeën loogste hof in Italië rkent echtscheiding 'VS hebben weinig met Bonn op' raël en Egypte voerden nuttigoverleg Wiesenthal contra Lorenz DUW/KWARTET ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 BUTTENiLAM) T7/K9 ®0, TEL AVTV (Reuter, UiPI, AP) Israëlische en Egyptische militaire vertegenwoordigers ben gisteren een 'nuttige' bespreking gevoerd en 'verscheidene details' opgelost van het probleem de twee legers te scheiden, zo hebben VN-functionarissen bekend gemaakt. Twee uur lang werd celijk' gesproken en vandaag zal het overleg worden voortgezet. De Israëlische minister van ie Mosje Dajan gelooft deze optimistische berichten echter niet. ADVERTENTIE Hfzak. fensii besprekingen hebben een kritiek bereikt, waarop beide delegaties advies van hun regeringen moe- inwinnen, voordat zij verder kun- gaan', zei een woordvoerder van Niet jllist VN-vredesmacht. De commandant deze militairen, generaal Ensio Ifclasvuo, verklaarde: 'Vele details verhelderd'. De twee partijen bo- zich gisteren over de kaart om ctische details op te helderen, r het grootste gedeelte van de zit- overlegden de twee onderhande onder vier ogen, zonder aanwe- eid van VN-functionarissen. KI zijn na berichten over Egyptische con centraties ten westen van de Israëli sche stellingen. VN-woordvoerder heeft echter ge- dat de spanning aan de fronten eemt en dat 'de kans bestaat op r incidenten', als de besprekingen kritieke fase bereiken. Dagelijks kleine schietpartijen plaats en of zilsraëlische strijdkrachten schijnen staat van paraatheid gebracht te 'Ik geloof niet dat de zogenaamde op timistische berichten over kilometer- paal 101 juist zijn', verklaarde Mosje Dajan gisteren. 'Verre van dat. De Arabieren zijn erg hardnekkig en zij willen dat wij ons terugtrekken ach ter de vroegere grenzen en naderhand de Palestijnen hun 'wettige rechten' geven'. De minister zei verder: 'Het feit dat de Arabieren niet langer kun nen wachten en dat zij op een vredes conferentie staan, komt niet omdat zij verteerd worden door vredesvuur, maar omdat zij wachten op onze te rugtrekking'. Dajan hoopte dat de Israëli's sterke zenuwen zouden hebben nu nieuwe vijandelijkheden dreigen, want de ok- HE (Reuter) Het Corte di Cassazione, Italië's constitutionele echtshof heeft gisteren de wet uit 1970, die in Italië de echt- eiding mogelijk maakt, geldig verklaard en daarmee de uitspraak i een hof van appèl, dat de wet strijdig met de grondwet had klaard, vernietigd. abel hof van appèl had zich gebaseerd het argument dat de echtschei- gswet botste met het concordaat 1929 met de paus, omdat dit aan Vaticaan het alleenrecht zou toe- nen kerkelijk gesloten huwelijken ntbinden. het hof van cassatie deze visie tof zijne had gemaakt zou de burger- eei t echtscheiidng voor de 95 procent lianen die 'voor de kerk getrouwd' onmogelijk zijn geworden. Maar hof wees het argument als onge- nd van de hand. agei echtschcidingswet moet nu nog hindernis nemen: een landelijke csraadpleging over geldigheid of eldigheid die tegen 15 juni van volgend jaar gehouden moet wor- Italiaanse regering heeft gisteren extreemrechtse beweging 'Nieuwe e' verboden. De beweging is ervan chuldigd te hebben getracht de boden fascistische partij weer op richten. Minister van binnenlandse zaken Paolo Taviani heeft naast het verbod tevens alle bezittingen van de neo-fascistische groep geconfisceerd. De 'Nieuwe Orde', waarvan ook in Frankrijk een variant onder dezelfde naam opereert, zou ongeveer 600 le den in Italië tellen. Griekenland ATHENE (AP, Reute-) De GrieKse militaire autoriteiten hebben gisteren het uitgangsverbod, dat wegens de staat van beleg van kracht is, verlicht. De mensen mogen nu van één lot vijf uur 's nachts niet de straat op. Tot gisteren gold een uitgaansverbod van af 22.00 uur. In Saloniki zijn gisteren weer twee studentenverenigingen ont bonden. Een groep in het buitenland wonende Grieken, onder wie Melina Mercouri, lady Amalia Fleming en Mikis Theodorakis hebben president Papadopoulos en zijn regering opge roepen af te treden en plaats te ma ken voor een democratische regering. tober-oorlog was nog niet geëindigd, maar is in tegendeel juist begonnen. De Sowjet-Unie had Syrië en Egypte na het beëindigen van de strijd nieu we wapens gezonden en samen be schikten de landen nu over 920 oor logsvliegtuigen en 4400 tanks, aldus Dajan. 'Maar'wij zijn sterker dan de Arabieren, wij hebben sterkere zenu wen. Wij staan nog maar 20 kilometer van Damascus en 70 kilometer van Cairo af. Dit maakt ons bij eventuele onderhandelingen veel sterker'. Dajan waar§chuwde dat Israël niet moest toestaan dat de komende vredes conferentie niet veranderd moest worden in een 'terugtrekkingsconfe- rentie', zoals de Amerikanen willen, of een 'overgaveconferentie', zoals de Arabieren willen. De minister wees erop dat de Arabische landen de oor log niet begonnen zijn met het idee vrede te sluiten, maar om de joodse staat te vernietigen. Problemen Volgens Dajan wordt Israël gecon fronteerd met een dubbel probleem: een militaire bedreiging door de Ara bieren en een politiek debat met Amerika over het karakter van de voorgestelde vrede. Hij herinnerde aan de Amerikaanse garanties voor Is- raëls veiligheid onder een vredesrege ling en zei: 'Garanties moeten komen als toevoeging aan verdedigbare gren zen, niet in plaats van'. Dajan ver trouwde er echter op dat de Amerika nen, ondanks meningsverschillen over de grenzen. Israël militair en politiek zullen blijven steunen. 'Zij zullen geen mariniers naar Israël sturen om hun wil op te leggen', grapte Dajan. Kompleet met een militaire erewacht en rode lopers is de Libische leider Khaddaffi gisteren warm in Parijs ontvangen. Vanmorgen zal hij reeds door president Pompidou worden ont vangen, zoals Khaddaffi heeft ver zocht. De Fransen waren totaal niet voorbereid op de komst van de Libi sche leider. Naaisters hadden overu ren moeten maken om het Franse ar senaal van twee Libische vlaggen uit te breiden tot enkele tientallen. En een militair muziekkorps moest haas tig het Libische volkslied instuderen. Bij de officiële ontvangst bleek echter dat zij het oude monarchistische volkslied in hadden gestudeerd, dat werd afgeschaft toen het revolutionai re bewind van Khaddaffi aan de macht kwam. Franse autoriteiten kre gen blosjes op de wangen van schrik, maar Khaddaffi zelf vertrok geen spier en stond stram in de houding totdat het gehele volkslied was uitge speeld. De vreemdste maand van het jaar, december. Vraagt om een heel aparte KNIP. Met bijzondere ideeën. Dat kan. Mode om snel te maken bijvoorbeeld. Veel aandacht voor accesoires. En vooral de, kinderen staan in de belangstelling: van baby tot de leeftijd dat ze liever geen kind meer worden genoemd. Voor hém is er een trui om in te wónen. En de kerstkaarten maken we dit jaar zelf. Of lekkere korte jasjes, die zo in de mode zijn. Knip, een gezellig blad. Barstensvol gezellige ideeën. Maar misschien vindt u het wel overbodig dat 't v/ordt gezegd. KNIP (met gratis raderblad) is overal verkrijgbaar f 1,35. om uw eigen mode te Bonn waakzaam na bacteriologische dreigementen HAMBURG (UPI). In West- Duitsland zijn strenge veilig heidsmaatregelen van kracht in verband met dreigementen die zijn geuit aan het adres van bondskanselier Willy Brandt. De politiewoordvoerder zei don derdag dat een 'algemeen alarmberlcht' is uitgegaan en maatregelen zijn getroffen om enige waterleidingsinstallaties te beschermen. In Hamburg worden dertig maal per dag monsters genomen van het wa ter om te zorgen dat er niet mee wordt geknoeid. Bij twin tig waterleidingsbedrijven zijn gewapende wachtposten opge steld. Westduitse overheidsfunctiona rissen hebben geweigerd uitge breide berichten in de pers te bevestigen dat de regering in Bonn op 8 november een dreig brief heeft ontvangen, waarin een grote som geld wordt ge- eist. Zou het geld niet worden betaald dan zouden met bacte riën besmette brieven naar ho ge regeringsfunctionarissen, on der wie Brandt, worden ge stuurd. Ook zou de watervoor ziening van diverse steden wor den besmet. Verondersteld is dat Arabische guerrilleros of een krankzinnige geleerde de overheid zou willen chanteren. Dc organisatie noemt zich 'het legioen', het 'co mité voor de vernieuwing van Duitsland', zo heeft het West duitse Springer-massablad Blld bericht. Er zou een bedrag van 22 miljoen gulden worden ge- eist. De Westduitse regering zou hebben geantwoord door middel van een korte mededeling op dc achterpagina van het weekblad Der Spiegel: 'Wij gaan ak koord'. Een woordvoerder van Der Spiegel heeft geweigerd commentaar te leveren. TOKIO (DPA, Reuter) De Japanse minister van financiën Kiitsji Aitsji is gisteren op 66 jarige leeftijd overle den in een ziekenhuis in Tokio. Ait sji, die in het vorige Japanse kabinet minister van buitenlandse zaken was, was met een longontsteking ODgeno- men. IRA tegen bestuur DUBLIN (AFP) De 'provisional' IRA heeft de nieuwe Noordierse coali tieregering de oorlog verklaard. Ze zal vernietigd worden, evenals we eerder Stormont (het oude Noordierse parle ment) hebben vernietigd, aldUs een communiqué dat de IRA in Dublin heeft uitgegeven. 'De strijd van de afgelopen vier jaar is niet gevoerd om armzalige conces sies van de Britse regering te krijgen, maar terwille van het onvervreemdba re recht van het Ierse volk om mees ter te zijn van eigen lot. De Britse aanwezigheid in Ierland zal beëindigd worden, mensen als Faulkner, Fitt en Cosgrave teri spijt. Als de Britten eenmaal vertrokken zijn zal eerder grootmoedigheid dan concessies zijn vereist voor de vestiging van een Ier land, waar geweld, armoede en ontbe ringen vergelen zullen zijn', aldus het communiqué. Westduitse ambassadeur in VS: BONN (Reuter) De West duitse ambassadeur in Washing ton heeft in een recent rapport over de Westduits-Amerikaanse betrekkingen geschreven dat 'de Amerikaanse regering niet veel meer met ons op heeft'. Dit heeft het Westduitse blad Stern be richt. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken is nu cp zoek naar het lek, waardoor de inhoud van het ge heime rapport van ambassadeur Berndt von Staden bekend kon wor den, zo heeft een officiële Westduitse woordvoerder gisteren bekendge maakt. 'We bekijken op het ogenblik von Stadens diplomatieke post aan ons om te zien of de gepubliceerde versie met de zijne overeenkomt. Als dat zo is betekent het dat er een lek is', aldus de woordvoerder. Geallieerde diplomaten in Bonn zijn niet verrast over het bericht in het dagblad Stern. De betrekkingen tus sen Bonn en Washington kregen in oktober een deuk toen de Bondsrepu bliek zich in de oorlog in het Midden oosten neutraal verklaarde, later de pro-Arabische EEG-verklaring onder schreef en daarvoor had verhinderd dat de VS via Amerikaanse basis in de Bondsrepubliek wapens naar Israël verscheepte. De ministers Henry Kis singer en James Schlesinger leverden scherpe kritiek op Bonn en op de Westeuropese landen. Von Staden zou _Jor Koos van Weringh Beyers Naudé, directeur van liet Christelijk Instituut van Zuid-Afrika en doctor in de tlieologie de Vrije Universiteit te Amsterdam, is in Pretoria veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange- istraf van drie maanden en een geldboete van 50 Rand (zo'n kleine ƒ200,De reden van die roordeling is, dat liij weigerde te getuigen voor een parlementaire enquête-commissie, de zg. Sclile- iscli-Commissie. Dit bericht stond dezer dagen in de meeste Nederlandse kranten te lezen. HANDING OVER THE TAPES By Bob Connolly t is dat voor een commissie? Begin na een reeks betogingen van denten in Kaapstad, werd door de ering een onderzoek-commissie in leid, die zich moest bezighouden it de studie van bepaalde organisa- 24-p in Zuid-Afrika, die zich tegen de ering opstellen. De commissie tond bij de oprichting uit 10 par- ïentsleden, waarvan tot Vorster's tionale Partij en 4 tot de Verenig- 'artij behoren (in Zuid-Afrika res- ïtievelijk 'Natten' en 'Sappen' ge ld). Dc eerste activiteiten van de fnmissie lagen op het gebied van "dentenorganisatie en hebben ertoe eid, dat sommige bestuursleden zwarte en blanke studentenorga- aties een beperkte bewegingsvrij- d werd opgelegd. ze zomer kwam de commissie pas Bd in het nieuws en wel door twee standigheden. Om te beginnen ging van de leden, een voorman van Verenigde Partij, Marais Steyn, :r naar de Nationale Partij van rster, een gebeurtenis, die buiten- woon veel stof deed opwaaien. In enlange beschouwingen werden de Qsequenties van deze 'overloop' in pers behandeld. Voor politieke te- oaars, vooral van anti-regeringsge- ide kranten, was het een dankbaar derwerp. De tekenaar van de Rand ily Mail, Bob Connolly, tekende voorbeeld een prent, waarop Steyn pels banden met anti-Vorster-, anti- artheid- en anti-regeringstoespraken de eerste minister overhandigt. rowende kortsigtigheid'. De commis sie, betoogt hij, doet goed werk. De onschuld van verdachte organisaties kan worden aangetoond. Zo heeft de commissie laten zien, dat de studenten organisaties wenselijke organisaties zijn, maar misbruikt zijn door een goed-georganiseerde kliek, die het landsbelang wilde schaden. In feite is echter de deelname van de Ver. Partij (een oppositiepartij) aan deze commissie van onderzoek een heet hangijzer. Was al bij de oprich ting de vraag aan de orde gekomen of men al of niet moest meedoen, door de nieuwe situatie werd die vraag zéér actueel. De Rand Daily Mail meende dat er nu 'een gouden kans' was voor de V.P. om zich geheel uit de commissie terug te trekken, voor dat de gevolgen nog erger zouden worden (5 sept. '73). Een andere, met de V.P. sympathiserende krant, Preto ria News, pleitte voor het blijven meedoen aan de commissie, in het bij zonder om de rol van 'waakhond' te vervullen. De vertegenwoordigers van de V.P. moeten niet aarzelen om de minderheidsrapporten te komen als dit nodig is, meent het blad (7 sept. '73). Temidden van dit (overbekende) gekrakeel deelde Vorster mee, dat de commissie met één lid zou worden uitgebreid, zodat Maris Steyn, nu voor de Nat. Partij, kon blijven zitten. Een manoeuvre, die een enigszins merk waardig licht werd op de gang van zaken rond deze commissie en zeker niet de indruk wekt van onafhanke lijk onderzoeken. erenigde Partij van de consequenties van de erloop betrof het lidmaatschap van syn van de Schlebusch-Commissie, arin de verhouding nu 7-3 was ge- rden. De Verenigde Partij weigerde opvolger te benoemen. De be- vkene zelf noemt dit in een artikel Hoofstad van 5 sept. '73 een 'asem- Weigering Een tweede omstandighe' waardoor de Schlebusch-Commissie sterk de aan dacht begon te trekken was het feit, dat een aantal belangrijke organisa ties in Zuid-Afrika aan de beurt was om te worden onderzocht. En wel het Christelijk Instituut van Beyers Nau dé en het Institute of Race Relations (een soort tegenhanger van het rege ringsgezinde Buro vir Rasse-Aange- legenthede). De aandacht werd vooral getrokken, doordat verschillende medewerkers van het Institute of Race Relations weigerden een getuigenis voor de commissie af te leggen. Elke getuige wordt door de commissie als een po tentiële verdachte beschouwd als po- van hen tegen een verslaggever van de Rand Daily Mail (28 aug. '73). Het is democratischer om te weigeren, dan om te getuigen, meende hij ver der, omdat die weigering gebaseerd is op algemeen geaccepteerde waarden van democratische procedures. En de Schlebusch-Commissie werkt niet de mocratisch: het onderzoek is niet openbaar. De weigering om voor de commissie te getuigen kan, op grond van de Wet op de Commissies, een veroordeling door de rechter van zes maanden ten gevolge hebben. On danks dit vooruitzicht hebben de op- geroepenen in hun weigering volhard. In de Rand Dally Mail van 1 sept. '73 wordt van een aantal van deze getui gen een beschrijving gegeven, waarbij sterk de nadruk wordt gelegd op hun afkomst. Bijna allen komen uit zeer traditionele, 'Afrikaander' milieus, waar kerk. gewoonte en puriteinse levensinstelling van groot belang wa ren. Bepaald geen revolutionaire mi lieus. Eén van hen komt uit Zuid- West-Afrika, waar zijn vader voorheen met Hitier sympathiseerde, zo wordt ons zelfs meegedeeld. Willekeur De Afrikaanse-talige pers sprak echter enigszins smalend over de 'Helden' van Schlebusch. Tegen deze voorstel ling van zaken is het, dat Beyers Nau dé en een medewerker een scherp in gezonden stuk naar de redactie van Die Transvaler sturen, dat op 28 aug. '73 wordt geplaatst. Zij wijzen erop. Een spotprent in de Rand Daily Mail naar aanleiding van het overlopen van een oppositielid naar de re gerende Nationale Partij. Hij levert geluidsbanden in met anti-regeringstoespraken, anti-apartheidstoe spraken en anti-Vorstertoespraken. dat Zuid-Afrika géén democratie is. omdat een minderheid van 4 miljoen blanken met 'bijna volledig willekeu rig gezag' over 18 miljoen zwarten re geert. In het bijzonder verzetten zij zich tegen het verwijt, dat zij, door bezwaren tegen de wet te hebben, on- dermijners van de orde en voorlopers van de revolutie zouden zijn. De wet geving in Zuid-Afrika is willekeurig, het algemeen-aanvaarde beginsel van de rechtssouvereiniteit is losgelaten en verkracht. Waarom geen onderzoek in het openbaar? Waarom ondersteunt Die Transvaler zo'n billijk verzoek niet? Die Transvaler is echter ook nog van mening, dat het optreden van Beyers Naudé niet te rijmen is, met de 'christelijke beginselen'. Als uiter ste middel mag een christen zich wel verzetten tegen het gezag van de staat, maar in die situatie verkeert Beyers Naudé niet. Deze meent zelf, dat die situatie in Zuid-Afrika is inge treden. Hij en zijn medestanders zoe ken niet het heldendom of het marte laarschap, maar willen slechts gehoor zaam zijn aan Christus en zijn bood schap, zo merken ze tenslotte op. De redactie van Die Transvaler zegt in een naschrift, dat bespreking van deze ingezonden brief 'geen doel dien nie', omdat de uitgangspunten verschillen. Discussie over de door Beyers Naudé in Zuid-Afrika op tafel gelegde pun ten is onmogelijk. De mensen, die het aangaat, distanciëren zich ervan. Een ingezonden-brievenschrijver protes teert, dat Die Transvaler, door de brief van Beyers Naudé op te nemen, zich als propagandamiddel van het Christelijk Instituut laat gebruiken. 'Ons stel glad niet belang in daardie mense nie en wil nie eens hulle name hoor nie'. Beyers Naudé spot met het Calvinisme, wordt beschuldigd van schijnheiligheid en een vijand van het volk genoemd, die geen kans mag krijgen de pers te misbruiken (8 sept. 73). Misdaad In deze sfeer speelt het gebeuren rond om de Sschlebusch-Commisie zich af. De voorzitter van de Zuidtransvaalse afdeling van het Institute of Race Re lations, Frans Auerbach, die wel een getuigenis heeft afgelegd, publiceerde in the Star van 1 sept '73 'n lang ge dicht 'Kunt u het verklaren?' Daarin vraagt hij zich af waarom de commis sie in het geheim werkt en waarom er zo'n commissie moet zijn. Is het een misdaad om 40 jaar lang te wer ken voor vrede en praktische samen werking tussen de verschillende rassen van onze bevolking? Voor de Zuidafrikaanse regering is dat inderdaad een misdaad, omdat in vele wetten contacten tussen blank en zwart strafbaar gesteld zijn. De waar schuwingen van Beyers Naudé dat het systeem van de apartheid tot toe nemende frustratie en toenemend ge weld leidt, worden terzijde gelegd. De waarschuwingen worden zelfs niet on derzocht, maar de mensen, die ze uit spreken, worden aangepakt. Een som ber perspectief. De werkelijke proble men van Zuid-Afrika zijn, zoals Og- gendblad in een redactioneel commen taar op 10 sept. '73 meedeelt: 1) de verhoifding tussen blank en zwart en 2) de versteviging van het voortbe staansrecht van de blanken. Deze problemen dienen daadkrachtig te worden aangepakt. En daar is men, zoals iedereen kan constateren, druk mee bezig. deze kritiek in zijn rapport herhalen en eraan toevoegen dat men in Wash ington over Europa ontgoocheld is. De Westduitse minister van buiten landse zaken Walter Scheel en zijn Britse collega, Alec Douglas Home, die hij een tweedaagse bezoek brengt, zijn 't vergaand eens met elkaar, zo is uit de Britse hoofdstad gemeld. Scheel en sir Alec spraken over de situatie in 't M.-Oosten, de ontwikkelingen in de EEG en de betrekkingen tussen Oost en West. Beide heren hebben een brede overeenstemming van op vattingen ten toongespreid, aldus een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken. Beide zij den hadden 'uitdrukking gegeven aan tevredenheid over hoge mate van nau we samenwerking tussen hen', aldus de woordvoerder. Minister Scheel had eerder aan ver slaggevers meegedeeld dat hij ver wacht dat op de EEG-topconferentie in Kopenhagen, op 14 en 15 december wellicht over de volgende kwesties zal worden gesproken: 1). het voorstel van de Franse presi dent Pompidou regelmatig Europese topconferenties te houden. Deze kon den aldus Scheel verdere stimulansen geven aan het streven in 1980 een Eu ropese Unie te stichten; 2). huidige internationale problemen, waaronder d# houding van de EEG inzake de kwestie van het Midden- Oosten en de EEG-energiepolitiek; 3). kwesties betreffende de ontwikke ling van de negen EEG-landen, in het bijzonder de voorgestelde overgang naar de tweede fase van de economi sche en monetaire unie (EMU) en de kwestie van het Europese regionale ontwikkelingsbleid. WENEN (AP, Reuter, UPI) Simon Wiesenthal, hoofd van het Joodse do cumentatiecentrum in Wenen, eist dat de Oostenrijkse hoogleraar Konrad Lorenz zijn Nobelprijs teruggeeft. Wiesenthal heeft Lorenz, die zich we tenschappelijk bezighoudt met het ge drag van dieren, laten weten dat hij de Nobelprijs die hij dit jaar ontving moet afstaan om te bewijzen dat hij niet langer achter compromitterende opvattingen staat. Volgens Wiesenthal heeft Lorenz in 1940 een artikel geschreven, waarin hij zich uitsprak ten gunste van de opvatting dal 'ethisch inferieur leven moet worden uitgeroeid*. Wiesenthal schreef in een brief aan Lorenz dat het slechts een stap is van de 'uitroei ing van ethisch minderwaardig leven' naar de moord op miljoenen onschul dige slachtoffers in de concentratie kampen en gaskamers van de nazi's. 'In de naam van de joodse slachtof fers van het nazi-regime doe ik een beroep op u de Nobelprijs terug te geven om aan te tonen dat u deze ideeën niet langer steunt', aldus Wie senthal in zijn brief. Immigratie PRETORIA (Reuter) Zuid-Afrika gaat buitenlanders die naar dit land willen emigreren hogere vergoedingen uitkeren. Dit heeft de minister van immigratie Piet Koordhof meege deeld. 'Het aantal personen dat bereid is te emigreren wordt kleiner en de behoefte in de wereld aan opgeleid personeel groeit Als Zuid-Afrika het extra aantal benodigde werknemers wil blijven aantrekken voor de ont wikkeling van het land dan moet het land bereid zijn een aantrekkelijk aanbod te doen', aldus Koordhof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9