NA DIT BOEK ZOU JE HAAST ZEGGEN: NOOIT MEER ETEN dichtbij imentaar indheidszorg lig experiment Kostelijke MAVO gereserveerd middenschool juristen advocaat Een mythe dat mals brood goed brood is Helft van de slachtkoeien ongezond - hele rij chemische middelen in worst het weer samen douchen, ja gezellig griezelen annexatie sinterklaas fietsen T4/,j F/KWARTET ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 BLXNEXLAXD/CO-MAIEMA.AR T5/K7 t fors stijgende kosten van on- indheidszorg wordt al jaren ge- Tot nu toe is evenwel elke po- t rigoureuze bezuinigingen af- op bestaande verhoudingen, de belangen en vooral op de :h gegroeide structuur van de teidszorg. Dat staatssecretaris van volksgezondheid nu toch het ziekenhuis, als belangrijk- irzaker van de enorme kos- igen, aan te pakken, is prij- irdig. Ook vanwege de politie- d die eruit spreekt, ider de kwaliteit van de ge ldige verzorging aan te tasten, et mogelijk zijn, kostenbespa- te bereiken. Van één van de gingsmaatregelen - het loslaten verplichte bezettingsgraad van ent van de ziekenhuisbedden - telang van de patiënt gemakke- itoonbaar. Het is immers aller- mtrekkelijk om als patiënt op te worden opgeroepen, hoewel maandag medisch weinig zal in. Onderbezetting mag dan het ran een exploitatietekort inhou- )'n maatregel betekent nauwe- :r dan het wegnemen van een de staatssecretaris staat de van de gezondheidszorg Hij heeft dan ook nadrukke nd, dat b.v. voor de perso- in ziekenhuizen en inrichtin- inderingen kunnen gelden, oog op het verschijnen van ituurnota gezondheidszorg wil- nog eens herinneren aan een ering die te staatssecretaris zelf al eens heeft gemaakt. Hij i, dat er een eind moest komen status van de specialist als ige ondernemer in het zieken- Ik k 'j. de specialist, zou in dienst- twei i moeten gaan werken. Zolang alle' ie specialisten als ongrijpbare dige ondernemers de gang van n een ziekenhuis in belangrijke :palen, zal de economische be- ft *u's van onze gezondh^szors k (j^i bereikbaar ideaal blijven, erhol ange cerder cen zaa^ om blij dan rdrietig over te zijn. De rege- schikt over geen enkel middel i beperking van het gebruik van iteit voor reclameverlichting en ke af te dwingen, zoals blijkt - naar onze mening sluitend - van onze juridische medewer- ~j ers in deze krant. Wj geen zaak om zwartgallig over - i. Immers: nu wordt de veranp- /^elijkheid voor het nemen van dit 'maatregelen gelegd bij het be ven zelf, dat op gepaste ogen- zo graag blijk geeft zich de verantwoordelijkheid bewust te die eigen verantwoordelijkheid willen beleven. lijken, hoe deze eigen verant- lijkheid, gezien de noodzaak tisch te bezuinigen in het 55-2 verbruik, uitpakt in het gebruik lameverlichting. Een aardig ex- jit. w n ze ats een i pla ze onderwijsredactie IFOORT De vereniging voor N ijk MAVO stelt zich veel gere- der op tegenover de toekomsti- irimenten met de middenschool heer C. Barnhoorn, voorzitter Nederlandse Federatie van On- organisaties (NFO). Dit is de van de heer J. Soetekouw, Se van het christelijk MAVO, op sprek tussen de heren Barn- (NFO) en Roelfs (Nederlands chap van lerareren voor •HAVO), dat wij zaterdag pu- den. er Soutekouw: 'Het hoofdbe- van het christelijk MAVO is Ik ongelukkig met de uitlatin- n de heer Barnhoorn. Er be ien zeker misnoegen over de ak dat MAVO-leraren overwe- tositieve geluiden laten horen e komst van de middenschool', ristelijk MAVO staat wat dat dichter bij het Nederlands ge- ap (13.000 leden), dat de expe- in wil afwachten om te zien of denschool wel de juiste oplos- ristelijk MAVO deelt wel de spunten die minister Van Ke- tot het experiment geleid Uitstel van de beroepskeuze, kansen, verbreding, individua- en socialisering zijn punten c deze MAVO-leraren aanspre- aar toch vindt de vereniging de an de heer Barnhoorn te opti- n. orrectie op ons artikel van za- het volgende. In de tekst is de Hing dat de mammoetwet in we ts veranderd heeft en hetgeen 'reet op volgt de heer Roefs in 'd gelegd. Zoals de lezer hope- het verband duidelijk is ge- komt die passage voor reke- m de heer Barnhoorn)'. i verslaggever ■S P>AM De belangstelling pi gestudeerde juristen voor het - tenberoep is verder toegeno- [eldt het jaarverslag van de Ne- ase Orde van Advocaten. Per 1 •telde de balie 2345 advocaten, 2236 een jaar daarvóór. Het iff vrouwelijke tadvocaten nam in D f toe van 288 tot 321. Het aan- 10. manskantoren nam af van 654 Varkens: met een flinke dosis kalmeringsmiddelen, die later op het bordje van de consument terechtkomt, naar het abattoir. door Huib Goudriaan AMSTERDAM 'Om de smaak van de soep te versterken wordt veelal glutamaat toegevoegd, de stof die in grotere hoeveelheden het zogenaamde Chinese restaurant-syndroom veroorzaakt (pijn in nek en armen).' Deze mededeling in het vandaag verschenen boek 'Voedsel in Nederland' en de bewe ring dat 'minder dan de helft van het totale aantal koeien, dat in Nederland wordt geslacht voor de consumptie volledig ongezond is,' komt hard aan. De enige conclusie na lezing van dit boek zou eigen lijk moeten zijnnooit meer eten. Al jaren luiden actiegroepen en ver spreid opererende individuen de alarmklok over de steeds 'onnatuurlij ker' en soms de gevarengrens berei kende samenstelling van ons voedsel. Het beklemmende overzicht van voe dingsdeskundigen Lucas Reijnders en Rob Sijmons van wat er allemaal mis gaat, lijkt echter springstof onder ons hele systeem van voedselproduktie. De inhoud van het boek is aangedra gen door de werkgroep Voeding en Cosmetica van de Bond voor Weten schappelijke Arbeiders BWA, terwijl diverse deskundigen werden geraad pleegd. Uitgegaan werd van de vragen of de voedselproduktie wel is afge stemd op een goede voeding, in hoe verre de voedingsmarkt wordt be heerst door de fabrikanten, wat de staat doet aan de bescherming van de consument en of de consument zijn positie sterker kan maken. De kern van het probleem, dat het boek aan snijdt is populair gezegd: welke krach- ten hebben onze samenleving zover gebracht, dat worst en runderlapje met chemische smaakmakers en kleur stoffen appetijtelijk moeten worden gemaakt? Bij het beantwoorden vahideze vragen werd gebruik gemaakt van 'solide on- derzoekgegevens en zo min mogelijk van vooroordelen.' Daarom werd bij voorbaat niet gekozen voor de mo dieuze filosofie van macrobiotisch voedsel, voor het 'reformhuizenstand- punt', de mening van Unilever of de leer van de biologisch-dynamische voedselteelt. Eerst wordt een beschrij ving gegeven van de toestand waarin een aantal etenswaren verkeert zo als brood, melk en zuivel, groenten, fruit, vlees, vetten suiker en frisdran ken vervolgens worden reclame, de voedseltechnologie, de houding van de overheid (controle) en de positie van de consument behandeld. In het voorwoord wordt er direct op gewezen dat het geen aangenaam boek is. Dat komt, stellen de samenstellers terecht vast, doordat onze maaltijd geen gedachten meer oproept aan gra zige weiden en goedlachse boerinnen, maar aan voeding, die industrieel is 'bewerkt, verrijkt, verarmd, bespoten, verduurzaamd met hormonen, vitami nes, antibiotica, insectenbestrijders, kleur- en smaakstoffen, zware metalen en conserveermiddelen.' Ook leidt een aantal mythes, dat ons voedsel ge zond is, dat mals brood goed brood is, dat biologisch-dynamisch voedsel al tijd natuurlijk is, dat de agrarische bestrijdingsmiddelen onmiddellijk af geschaft moeten worden, dat water goedkoop is en roodvlees kwalitatief beter'. De speurtocht van de auteurs naar de omvang van de invloed van de chemi sche industrie op ons voedsel is niet alleen boeiend, maar van het grootste belang voor de volksgezondheid. Een voorbeeld is hun beschrijving van de toestand, waarin vlees en vleeswaren zich bevinden: 'De ontwikkeling naar een steeds grotere doeltreffendheid in de vleesproduktie heeft .geleid tot een toenemend gebruik van chemi sche 'hulpmiddelen'. Van veel van de ze middelen blijven resten na de slacht achter in het vlees, zodat vroeg of laat de consument die op zijn bord krijgt. Biefstuk Ook aan de verwerking van het vlees komen nog tal van technische hulp stoffen te pas. Om een taai stuk vlees als biefstuk te kunnen verkopen, wor den bij voorbeeld tenderizers toege voegd (enzymen); om meer water in het vlees te kunnen pompen (ham men!) gaan er fosfaten en adrenaline bij; om het vlees zijn 'natuurlijke' ro de kleur te geven, gebruikt men ni traat, sulfiet, nicotinezuur etc.' 'Het meest directe nadeel vinden we in de kwaliteit van het vlees. Var kensvlees (varkens worden bij het transport naar het abattoir volgestopt met kalmerende middelen) is verwor den tot een weke, kwabbige, witte en waterige substantie zonder enige ei gen vleessmaak. Dit gebrek aan smaak wordt alom wel enigszins omzeild door gebruik te maken van meer pe per en zout en nog een paar snufjes uit het kruidenrekje, maar echt vlees proeven is er niet meer bij.' Worst Vroeger moesten worsten zo'n acht tot twaalf maanden verouderen om een goede smaak en stevigheid te ont wikkelen. Bovendien was daar vlees van goed uitgeruste dieren voor no dig. Tegenwoordig neemt men daar de tijd niet meer voor. Worsten zoals snijworst, plokWorst, cervelaat, bief- worst en salami worden in drie tot vijf weken, soms zelfs in enkele dagen consumptieklaar gemaakt. Door het ontbreken van de rijpingstijd is er een hele rij chemische middelen no dig om de worst er toch enigszins als worst te laten uitzien: kleurzouten, glutamaat, suiker, GDL, sorbitol.' Groente Wie na lezing hiervan in arren moede zijn toevlucht wil nemen tot vegetari sche maaltijden, tot groente en fruit, komt bedrogen uit. 'Het is vrijwel on mogelijk om groente of fruit te ko pen. waarop zich geen resten van be.- strijdingsmiddelen bevinden. De mees tal dure aanschaf van 'biologisch- dynamische' landbouwprodukten le vert wat dat betreft ook geen water dichte garanties: meermalen is zelfs geconstateerd, dat dit voedsel meer dan de maximaal toegelaten dosis be vatte.' Ook op het gebied van het brood ontmythologiseren Reijnders en Sij mons het een en ander. 'De nieuwe toer van de broodgiganten bestaat uit een poging om hun eenheidskost het image van een warme bakker mee te geven. Zo adverteert King Corn in een vakblad voor zelfbedieningswin kels met de leuze: 'Vrouwen kopen brood 't liefst bij een bakkerswin kel. daarom geven wij u een bak kerswinkel.' Flauwekul natuurlijk, het gaat er maar om met een kitscherige aanpak (smeedijzer, hout, rietwerk) zogenaamde schapruimte te veroveren in de zelfbedieningswinkel.' Volkoren brood? Hier is enige scepsis wel op zijn plaats. De consument moet maar vertrouwen op de beweringen van zijn bakker; de Warenwet kent dit soort termen niet en de controle van de toch niet geheel vrijblijvende aan duiding 'volkoren' is voor de keu ringsdiensten van marginaal belang.' Winstzucht Vastgesteld wordt dat de consument het slachtoffer is van de winstzucht van de voedselindustrie en dat het ge bruik van chemische hulpmiddelen bij de voedselbereiding regelmatig de grens van het ontoelaatbare over schrijdt. Maar er zijn toch een Keu ringsdienst van Waren en een Consu mentenbond? Uitgelegd wordt dat de Keuringsdienst door allerlei oorzaken te weinig slagvaardig kan reageren. De belangstelling van de Consumen tenbond voor levensmiddelen is te verwaarlozen. Geconcludeerd wordt dat er behoefte is aan een 'militante linkse consumentenbeweging' (waar om links? hebben rechtse mensen geen interesse voor sluipende voedsel vergiftiging?). Nuttig is het hoofdstuk 'Handleiding voor de voedingsbewuste consument'. Er worden slechts vuistregels gege ven, omdat de 'kennis, die de voe dingswetenschap heeft vergaard, nog niet zo bar groot is. Uit deze relative ring aldus het boek moet na tuurlijk niet de conclusie worden ge trokken, dat de voedingswetenschap waardeloos is en beter kan worden vervangen door een onwetenschappe lijke voedingsleer als die van de ma crobiotiek. Het reformwezen vertoont een onontwarbare vervlechting van ideële en commerciële motieven', con stateren de auteurs, aldus opnieuw een heilig huisje intrappend. Dit laatste, het kritisch benaderen van welke groep voedselproducenten dan ook en het meedogenloos bloot leggen van produktieprocessen lei dend tot een totale vervreemding van ons voedselpakket van de natuur, is een grote verdienste van dit boek. In hoeverre de feiten soms zwart-wit zijn getekend en de rol van fabrikanten en leveranciers (hoe zullen degelijke slagers reageren op de beschrijving van de worstproduktie?) te negatief wordt beschreven, kunnen we niet be oordelen. Als drievierde van de feiten juist is, is dat al alarmerend genoeg. 'Voesel in Nederland', uitg. Van Gen nep BV, Amsterdam; prijs 11,50. Onbestendig Het weer zal de eerstkomende dagen onbestendig zijn, zo nu en dan regen of motregen, een aanwakkerende wind en tamelijk zacht voor de tijd van het jaar. Dat is het weerbericht dat voor lopig de dienst gaat uitmaken, nu toe te maken hebben met een opleving en versnelling van de westelijke circula tie boven de oceaan. Een vliegtuig nam gisteren op 8000 meter hoogte ten westen van Schot land een windsnelheid van bijna 200 km per uur waar. Daardoor kunnen storingen gemakkelijk naar de Noord zee doorlopen, waarvan de uitlopers van tijd tot tijd ook nattigheid in on- ze contreien afleveren. De wind kan in de kustgebieden toenemen tot hard en mogelijk zelfs tot stormachtig. Vrijdag was het in Schotland al rege nen geblazen. De barometers daalden er krachtig: in Kinloss aan de oost kust 6' millibar in drie uur, vandaar ook dat wij wat betreft de wind niet geheel gerust zijn. Het centrum van lagedruk circa 1000 millibar) teas toen op weg naar IJsland. Een andere depressie van 978 millibar ivas om 4 uur gistermiddag juist Leningrad ge passeerd. Dit minimum veroorzaakte vooral in de Deense wateren vrijdag aanvankelijk een storm van 8 tot 10 beaufort. Gelukkig voor ons gleed dit slecht weergebied juist ten noorden van ons land voorbij. Verwacht ivordt dat de nu ingezette westelijke circula tie begin volgende week zal overgaan in een noordwestelijke, waardoor hel weer dan wat kouder ivordt met enke le buien. Boven het continent hand haaft zich een hogedrukgebied dat met 1031 millibar vrijdag dicht bij Bern werd aangetroffen. De Engelse weerkundigen hebben hun Max. Neer- temp. slag Amsterdam regen 7 0.1 De Bilt regen 3 0.1 Deelen geheel bew. 6 0 Eelde geheel bew. 7 0 Eindhoven geheel bew. 7 0 Den Helder zwaar bew. 7 0 Luchth. Rtd. regen 7 0.1 Twente regen 6 0.1 Vlissingen mist 7 0 Zd.-Limburg geheel bew. 9 0 Aberdeen onbewolkt 12 1 Athene licht bew. 10 0 Barcelona half bew. 17 0 Berlijn half bew. 7 0.2 Bordeaux mist 15 0 Brussel mist 9 0 Frankfort zwaar bew. 5 0 Genève mist 6 0 Helsinki geheel bew. 3 1 Innsbrlick licht bew. 10 0 Kopenhagen zwaar bew. 8 0 Lissabon geheel bew. 15 3 Locarno licht bew. 9 0 Londen regen 9 0.4 Luxemburg geheel bew. 7 0 Madrid zwaar bew. 16 0 Malaga zwaar bew. 21 0 ZONNIG c£2b SNEEUW OPKLARINGEN MIST visie op het weer tot half december op schrift gesteld. Zij verwachten op de meeste plaatsen gemiddeld boven normale temperaturen. Op grond van de algemene circulatie verwijzen de Londense weerkindigen nu dan ook naar de jaren 1964 en 1971 met respectievelijk er op volgend een normaal winterseizoen. Koud was het gistermiddag nog steeds in Noord- Scandinavië, waar het Noord-Finse Kuusamo -15 graden rapporteerde. Ook op IJsland blijft het dik winter met een middagtemperatuur van -14 graden in het noordelijk gelegen Aku- reyri. Shenkursk in Noord-Rusland gaf -16, Danmarkshavn aan de oost kust van Groenland -17 en de Ameri kaanse basis Thule aan de westkust van Groenland -29 graden Celsius REGEN J\. HAGEL BEWOLKING 10 MAX. TEMP. *10 MIN. TEMP. WINORICHTING HOOG WATEK 25 november Vlisslngen: 1.50-14.08; Haringvlletsluizen: 3-36-15.54Rot- terdam: 4.48-16.53: Seheveningen: 3.11-15.25: IJmuiden: 3.44-15.58; Den Helder- 7.49-24.00: Harlingen: 9.59-22.16: Delfzijl: 12.07-8.8. 26 november: Vlisslngen: 3.26-14.46; Haring vlletsluizen: 4.16-16.28; Rotterdam: 5.25-17.28: Seheveningen: 3.51-16.03: IJmuiden: 4.24- 16.36: Den Helder: 8 21-20.36; Harlingen: 10.32-22.47; Delfzijl: 0.28-12.44. onderredactie van loessmil Bij het bureau voor kadertraining Gijswijt in Amstelveen kun je een practicum volgen 'ter bevordering van het creatief denken'. De deel- nemers aan zo'n practicum zijn bij elkaar gaan zitten om te 'brain stormen', met elkaar dus hardop denken over een bepaald onder werp. Ze hebben dut al een keer gedaan over benzinebesparing en blijkbaar zitten de olieproblemen ze nog steeds hoog, want ditmaal hebben ze hun breinen afgebeuld over energiebesparing in de huis houding. Daar kwamen een hele boel 'creatieve gedachten' uit, waarvan er hier een paar volgen: Vaker in de keuken eten min der in bad gaan (daar hoort een p.s. bij: 'samen douchen is ook een besparing!', maar met z'n hoevelen tegelijk staat er niet bij) koken op kookkachels grootmoe's hooi- kist van stal halen (en gebruiken) vaker op visite gaan (dat scheelt warmte en licht) meer rauw voedsel eten met koud water wassen zomer- en winter tijd invoeren 's winters de koel kast niet gebruiken na negen uur geen radio en tv óf de tv in de slaapkamer zetten; dan moet je vroeg naar bed en dat scheelt ook weer vaker buitenshuis vertier zoeken de stoof weer invoeren jezelf harden tegen de kou meer eten, dan kun je beter legen de kou (een advies hoe je van overtollig geivicht moet afkomen, ontbreekt). Iemand suggereerde 'zonnespiegels' aan kozijnen op het noorden te maken; zulke spiegels weerkaatsen zonnewarmte en -licht, allemaal gratis energie. Samen eten, vond een ander, met buren, met mensen die altijd of tijdelijk alleen zijn: 'Dat we elkaar wat beter leren kennen is dan een extra voordeel- je. De energiecrisis kan ook zijn positieve gevolgen hebben.' Het bureau pretendeert niet dat alle ideeën even goed zijn. Tenslot te wil niet iedereen met z'n buren eten of met z'n vijven douchen. Het is gewoon een voorbeeld van wat er uit kan komen als je de koppen bij elkaar steekt. Hoe meer koppen, hoe meer ideeën. Er zit al tijd wel één bruikbare bij. Zo ziet een cartoonist in een Zwitsers weekblad de ontwikkeling in de handwapens vanaf het stenen tijdperk tot aan het 'olie-tijdperk'. Het begon met een stenen bijl, later vonden ze de pijl en boog uit. maar in de middeleeuwen werd er pas een echt doortrapt wapen bedacht: de goedendag, een knots met een loodzware bol met keiharde ijzeren punten. En toen ze bet buskruit eenmaal hadden uitgevonden, waren ze al gauw aan de revolver toe. Tenslotte een van de doeltreffendste wapens van onze tijd: de oliekan. Ook het Algemeen Dagblad maakt in zijn radio- en t.v.-hoekje mel ding van het griezel-toneelstuk 'De erfgenamen van Ravenborgh', waarmee de AVRO maandagavond de serie 'Première' opent. De ma nier waarop deze zuil die reeks zelf aankondigde, is gisteren al in deze rubriek te zien geweest, hoe wel in een enkele editie een ver keerde griezel was afgedrukt. Het A.D. lijkt nu eenzelfde vergissing te hebben gemaakt: onder de kop 'griezelen op t.v.' staat tot onze verbazing een portret van minister Van Agt. De tekst naast het minis- tershoofd maakt gewag van 'een mooie vrouw*. Niet dat Van Agt niet mooi zou zijn, maar het valt zwaar zich de minister in te den ken in de rol van de verblindend fraaie dame van Ravenborgh, die vier eeuwen geleden levend inge metseld werd. Een paar regeltjes helemaal onderaan in het t.v.-hoek je maken alles duidelijk: de heer Van Agt zal dinsdag in het KRO- radioprogramma Spreekuur te ho ren zijn, vandaar zijn (te) hoog ge plaatst hoofd. derkermis. Koffie met gebak wordt aan dorstigen en hongerigen geser veerd. Tot hun ontsteltenis hebben Gro ningse bestuurders ontdekt (en on middellijk aan minister Westerterp doorgegeven) dat hun Duitse bu ren stikem een stuk van de provin cie geannexeerd hebben. Op offi ciële landkaarten, uitgegeven door de LandesregierungNiedersaksen, is hele Eemsgebied ten oosten van Delfzijl tot Westduits grondge bied verklaard. En daar hebben de Duitsers geen recht op, want het in 1963 gesloten Eems-Dollard-ver- drag geeft ze maar aanspraak op een deel daarvan. Wie wel eens in Duitse treinen kaarten van de Bondsspoorwegen heeft zien han gen, weet dat ze op die kaarten tot diep in de. zestiger jaren stug vol gehouden hebben dat Oost-Pruisen en meer van zulk lang verloren land gewoon nog bij de Bondsre publiek hoorde, wat óók niet waar was. Vermoedelijk zoeken ze nog steeds driftig compensatie voor die gebieden aan de westkant van het vaderland, zodat ook de Limbur gers wel alvast goed mogen uitkij ken. De hele dag van tien tot vijf uur is het vandaag in het Sin ger Museum in Laren groot Sinter klaasfeest: een fancy-fair, op touw gezet door het regionaal Unicef-co- mité Het Gooi, waar iedereen mag komen en waar Sinterklaas zelf na tuurlijk ook komt. Drie keer zelfs in de middag. De opbrengst is be stemd voor Ethiopië. Er is een loterij (hoofdprijs: een KLM-retourtje Londen), er hangen jeugdfoto's van drie bekende Ne derlanders die geraden moeten worden, net als de herkomst van vijf klederdrachtpoppen en verder is er een hoop te koop: handwer ken, bloemstukjes, boeken, gram mofoonplaten, kinderkleren, speel goed, en er zijn een kunst-, een smulpapen-, een Sinterklaas- cn een kersttafel. Jonge en oude(re) vrou wen kunnen zich er mooi laten maken, er is een sinaasappelfon tein en de hele dag door een kin- Een bijna echt coureursbrevet is weggelegd voor ledereen die zich deze zondag of een van de komen de zondagen op het Zandvoortse circuit waagt. Per fiets natuurlijk en wie het klaarspeelt om het gele circuit op die manier binnen vij fentwintig minuten te 'doen', krijgt na afloop een diploma. De streek-VW-Kennemer-Amstel- land heeft een gezinsarrangement op z'n programma gezet, waarbij voor 6.90 per persoon de fietsrit op het circuit is inbegre pen en verder een kop koffie, een hartversterkinkje of frisdrank en een bezoek aan het Dolfirama. Een fiets en een regencape staan de stoere wielrijders ter beschikking. De kaarten voor dit evenement zijn in Bouwes Palace te koop, de ritten starten om elf, twaalf, één twee en drie uur. 'Je zou op tijd hier geweest zijn, als je auto niet wat vreemd had gedaan onderweg?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7