Ambassade van Griekenland uur lang bezet l/ZI magazine. Melktank op boerderij flink in opmars ERKEN GUINEE-BISSAU moet u toch eens lezen! Rijverbod Vragen over benoeming Johnson tot hoogleraar WAT DOET NEDERLAND? REGERING DEN UYL, ERKEN GUINEE-BISSAU NU! Ziet u het allemaal niet meer zo zitten? via Hoek van Holland Harwich Vraag uw Londen-brochure aan: Miljoen paspoorten in jaar iet erkennen uinee Bissau Sekt boosheid ichtigingswet lf december Tweede Kamer Nederlander in Athene vrijuit Populariteit van Meir en Dajan fiks gedaald goed ontmoet Over tien jaar melkbus alleen nog gewild als boerenromantiek? '"flensen winnen Diplomaat: Nederland niet pro-ïsraël Ongerustheid op Texel over dijk jW/CTARTCT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 Op verzoek van ambassadeur géén proces-verbaal tegen 'indringers' Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een groep van negen Nederlandse arbeiders en studenten, afkomstig uit Den Haag, Rotterdam en Leiden, beeft gistermorgen gedurende een uur de Griekse ambassade aan de Alexanderstraat in Den Haag 'bezet', uit protest tegen het kolonels regiem. ADVERTENTIE ^bezetters bevestigden op de ruit van de auto van de am- J.Udeur een papier met wel kende tekst: 'Onze Nato daigenoot martelt Grieks volk. Dn V( n Grieks verzet tegen kolo- regime'. De negen, acht mannen en een vrouw, belden om kwart over elf bij de am bassade aan en gingen deze daarna binnen. Zij maakten het ambassade personeel duidelijk dat zij geen ge weld in de zin hadden, waardoor on geregeldheden uitbleven. De groep ging naar het balkon op de eerste eta ge van de ambassade, haalde daar de Griekse vlag binnen en bond een spandoek en een vlag met de woorden 'Hun strijd-Onze strijd' vast De Haagse politie was vrijwel direct met een grote macht ter plaatse; de agenten konden normaal de ambassa de binnen waar zij met de bezetters spraken. De negen bezetters behoren tot een groep, die zich 'actie andere koers' noemt. De ambassadeur stemde erin toe dat zij een telefoongesprek voerden van uit de ambassade met een grote krant in Athene. Via de telefoon werd een op een bandje opgenomen verklaring doorgegeven, die werd voorafgegaan door een lied van Theodorakis. Er werd, zo zei het meisje, dat de bood schap doorgaf, met 'ontroering' op ge reageerd. Nadat de leden van de actiegroep met de ambassadeur hadden gesproken, verlieten zij vrijwillig het gebouw weer. De politie greep op verzoek van de ambassadeur niet in. Tegen de bezetters zal geen proces-verbaal worden opgemaakt, omdat de ambassa deur geen aanklacht in wilde dienen. Tien jaar koloniale oorlog in Guinee-Bissau. Tien jaar bloedige strijd. Het Portugese leger heeft nu het grootste deel van het land moeten prijsgeven aan de bevrijdingsbeweging PAIGC. Op 24 september j.l. werd daar de nieuwe staat uitgeroepen: Guinee-Bissau. Blijft Nederland het vrijwel verdreven koloniale regime erkennen of erkent het de nieuwe staat? Laat onze regering de belangen van NATO-bondgenoot Portugal zwaarder wegen dan die van de Afrikanen die zich willen vrijvechten van het koloniale juk? De keuze kan niet moeilijk zijn: Steun deze aktie: Postgiro 600.657 tn.v. Angola Comité, Da Costastraat 88, Amsterdam. Wilt u nadere informaties, dan graag ƒ1,aan postzegels insluiten. UTRECHT/DEN HAAG Aan minister Van Kemenade van onder wijs zijn vanuit de Kamerfracties van DS'70 en CHU een aantal vragen gesteld betreffende de aanstelling van de Zweed M. J. John son tot gewoon hoogleraar in de parapsychologie. (ADVERTENTIE) 'n Weekend Londen doet wonderen. Al voor 130.— reis en hotel inbegrepen. Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). Van een verslaggeve' DEN HAAG Het afgelopen jaar zijn ruim een miljoen paspoorten ge drukt, blijkt uit een wijziging van de begroting '72 van buitenlandse zaken. Aanvankelijk was gerekend op een aantal van achthonderdduizend. Roof uit sex-shop AMSTERDAM De eigenaar van een sex-shop in de Molen- steeg was donderdagavond in één klap zijn voorraad sexfilms kwijt. Een late klant brak na melijk in en nam de voorraad ter waarde van 5000 gulden mee. Verder ontvreemdde hij 200 gulden aan muntstukken. Volgens de vragenstellers zou de stu dievereniging 'physical research', na mens welke vereniging prof. Tenhaeff buitengewoon hoogleraar was aan de Utrechtse universiteit, beschikken over een aantal gegevens die erop wij zen dat de keuze van de Johnson aan vechtbaar is. Het gaat om de volgende punten: Johnson zou op 39-jarige leeftijd zijn studie hebben afgesloten met een li centiaat, waarna hij niet is gepromo veerd. Hij zou maar één wetenschap pelijke publikatie op zijn naam heb ben staan, aan de hand waarvan hij beoordeeld kan worden. Twee andere publikaties vervaardigde hij samen met anderen. Verder zou een publika tie, die in 1972 verschenen heet te zijn, al in 1967 in Zweden uitgekomen zijn. Bovendien zo zeggen de vragen stellers, heeft hij in het jaar 1971-1972 maar één college gegeven tijdens zijn gastdocentschap en in het daaropvol gende jaar geen enkel, terwijl hij vol gens de vreemdelingendienst niet in Nederland was ingeschreven. In deze jaren verdiende hij resp. ruim 40.000 en 56.000 gulden. Het bestuur van de rijksuniversiteit is ongeveer terzelfdertijd met een ver klaring gekomen waarin een deel van de ij ragen al beantwoord wordt. Door de lange stagnatie in de benoeming, aldus het bestuur, kon Johnson maar ten dele zijn gastdocentschap vervul len, aangezien hij nog in dienst was van de universiteit van Lund, in Zuid-Zweden. Omdat ook in het uni versitaire jaar 19721973 geen beslis sing over de benoeming viel, heeft de universiteit Johnson gehandhaafd als gastdocent in de rang van wetenschap pelijk hoofdmedewerker, met het daaraan verbonden salaris. Deze maat regel werd genomen om de periode tot aan de benoeming te overbruggen. Bovendien, aldus het bestuur, heeft Johnson wel degelijk werk voor de universiteit verricht. Hij heeft voor het psychologisch laboratorium een onderwijsprogramma mede voorbereid (ADVERTENTIE) co7igres PPR: 1 i een onzer verslaggevers tECHT PPR-voorzitter W. 1. Dam heeft gisteren bij de 2 ling van zijn partijcongres in :cht gezegd dat hij kwaad is /Nederland Guinee-Bissau niet fd erkennen en over de Neder- dedse stemonthouding in de Naties toen de resolu- dit bevrijde gebied aan prde kwam. Dam zei werkelijk geen argumen- 3 voor die houding te kunnen vin- omdat de halve wereld Guinee vefau al heeft erkend. Overigens was i dop een groot aantal punten van O. kabinetsbeleid 'zeker niet ontevre- HAAG De regering zal de tuele machtigingswet die haar de egdheid moet geven de loonont- eling voor het volgend jaar vast Jellen, half december bij de Twee- l*j [amer indienen. De Kamer kon er a™ dan nog voor de kerstdagen over Jireken. a/ afgaand aan de indiening zal on- meer met werkgevers- en werkne- n iorganisaties overleg worden ge- UIrd. Hetzelfde geldt voor de maatre- 1 die de regering dan eventueel I lasis van deze machtigingswet wil treffen om de loonontwikkeling 'oen de perken te houden. Deze tregelen zijn noodzakelijk nu [gevers en werknemers er niet in lagd zijn een Centraal Akkoord de CAO's voor 1974 te bereiken, ier Den Uyl deelde dit gistera- na afloop van de kabinetsverga- ig mee. kabinet besloot ook tot publicatie het advies van de Stichting Ont- ;eling en Sanering voor het Mid- Kleinbedrijf inzake hulp bij be sbeëindiging. Het kabinet heeft er geen oordeel -ovef gevormd. Het 1 es bepleit een nieuw sociaal be- dat ondernemers met een inko- beneden de huidige minimum- aen financiële en maatschappelijke t i moet verlenen. Voorts adviseert itichting over een betere regeling bedrijfsbeëindiging door midden- ders, waardoor een betere struc- van het midden- en kleinbedrijf sikt kan worden. PPR-voorzitter Wouter van Dam tijdens zijn openingsrede. den', al noemde hij premier Den Uyl 'een sluwe vos die door radicalen van tijd tot lijd krachtig aan zijn jas moet worden getrokken.' De PPR-voorzitter sprak zijn afschuw uit over de manier waarop de Atheen- se machthebbers hun slag van de stu denten en arbeiders hebben gewon nen. 'De regering kan het niet meer maken dat Nederlandse strijdkrachten samen met die van Griekenland kame raadschappelijk zich gaan trainen in het verdedigen van onze vrijheid', al dus Van Dam. Hij zei in dit verband ook dat een militair gesloten systeem dat zich vervreemdt van de verande rende samenleving, een acuut gevaar kan worden. 'Wie garandeert dat wat in Griekenland gebeurt, nooit in Ne derland zal gebeuren. Er moeten abso lute garanties geschapen worden voor de politieke betrouwbaarheid en de mocratische gezindheid van het leger', aldus Van Dam, die in dit verband de suggestie opperde Met (zak)mes bij studentenopstand ATHENE De 22-jarige Amsterdam mer Jos Smorenburg is door een mili tair tribunaal in Athene vrijgespro ken, nadat de openbare aanklager acht maanden tegen hem geëist had. Hij had met een mes op zak gelopen toen hij aangehouden werd in de buurt van de poly-technische school, die vorige week het toneel was van de studentenopstand in Athene. Zijn ad vocaat had vrijspraak voor Smoren- burg gevraagd omdat deze toevallig ter plaatse was en altijd een zakmes bij zich heeft. De rechter gaf gehoor aan dit pleidooi. De Nederlandse ambassade had een waarnemer naar het proces gestuurd. Volgens berichten uit Athene zou Smorenburg nog gisteren naar Neder land terugkeren maar in Amsterdam was over zijn thuiskomst nog niets bekend. TEL AVIV (UPI, AFP) De popu lariteit van Golda Meir en Mosje Da- jan is sinds de oktober-oorlog sterk gedaald, zo blijkt uit een in het Israë lische dagblad Ha'aretz gepubliceerde opiniepeiling. 45,1 procent van de on dervraagden wil dat premier Meir na de verkiezingen van december aan blijft, tegen 65,2 procent voor de oor log. Het percentage dat Mosje Dajan als premier wil daalde scherp tot 10.5 VU magazine is een maandblad waarin iedereen die belang stelt in de denkwereld van vandaag interessante artikelen vindt over allerlei onderwerpen waar de wetenschap mee bezig is. Enkele voorbeelden van actuele onderwerpen in enige recente nummers: •Waarom werken we eigenlijk? rif J J •Aarde van mens of dier? 11/ip Ofipfl ftfiPt •Gezondheidszorg in Nederland r ^6^" wucl Bon Ik geef mij op als abonnee op het VU magazine Ik geef een abonnement cadeau Mijn naam en adres Naam en adres van ontvanger Voor betaling wacht ik uw acceptgirokaart af. In open enveloppe zonder postzegel zenden aan: Vrije Universiteit Antwoordnr. 1771, Amsterdam. V U kunt ook bellen: 020-482674. I Een jaarabonnement I (januari t/m december) bedraagt f 13,50. Iedereen die nog dit jaar een (geschenk)abonnement I aangaat, krijgt als extra geschenkhetbuitengewoon I interessante boek I VU visies op mens en I maatschappij GRATIS: 1 206 pagina's paperback (vastgestelde verkoopprijs is f 10,75). Van een onzer verslaggevers HELLENDOORN De melkbus die bel, al dan niet fonkelend geschuurd, zo goed doet in het rek op het boerenerf, zal binnen tien jaar waarschijnlijk alleen nog als boerenantiek gewild zijn. Dat denkt ir. J. Jepma, hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling in Overijssel en de Usselmeer- polders. De melktankerij maakt een stormachtige ontwikkeling door, in Nederland staan nu al ruim tienduizend tanks, vijf jaar geleden waren het er nog maar duizend. IE (AP) Italië zal zondag 2 de- ber zijn eerste autoloze zondag be- Dit heeft het Italiaanse kabinet Dten. Voorts zullen de benzineprij- worden verhoogd, terwijl biosco- Ia theaters, televisiestations en kan- n vroeger zullen moeten sluiten de energiecrisis het hoofd te bie- )e' Er zal ook een snelheidsbeperking ien ingevoerd. (ADVERTENTIE) op f,u in de boekhandel ,e overdracht van de loodschap en loor dr. Anne v. d. Meiden ïereenvoudigde editie van zijn la reelbesproken proefschrift 172 blz. - paperback - 12,90 pfl litgave van Ten Have Ir. Jepma vertelde dit in het Overijsselse Hellendoorn, waar Coberco bij de veehouder H. B. ter Horst zijn 2500ste tank (inhoud zesduizend liter) plaatste. De Verenigde Coöpe ratieve Melkindustrie Coberco is in enkele jaren uitgegroeid tot Nederlands grootste zuivel industrie. Coberco is zo groot geworden door fusies, samen werking, overnemingen en sluiting van kleine fabrieken een ontwikkeling waarmee overigens nu ook weer niet ie dereen blij is. Coberco verzamelt jaarlijks een plas melk van zestienhon derd miljoen liter, afkomstig van de koeien van 21.000 boe ren. De omzet aan consumptie- melk, kaas, boter enz .was in 1972 ruim 860 miljoen gulden. Er werken meer dan driedui zend mensen. In Overijssel en Gelderland wordt 25 procent van alle Nederlandse melk ge produceerd. Coberco betrekt 95 procent van de melk uit deze provincies. Volgens Co- berco-voorzitter H. P. Prangs- ma zal naar verwachting in 1974 al zo'n veertig procent van de melk per tank worden aangevoerd. Per 1 januari krijgt Coberco er nog weer een kleine dui zend tankmelkers bijJ Om deze uitbreiding op te vangen, moe ten dertig chauffeurs worden opgeleid. Er zullen dan hon derd chauffeurs zijn. De mo derne melkwinning met door loopstallen en leidingnetten is afgerond met een opslagtank, waarin het produkt gekoeld wordt bewaard. Dat leidt, al dus de heer R. Steenhuizen, een van de Coberco-directeu- ren, tot kwaliteitsverbetering. Andere voordelen van de melktankerij liggen, volgens nem, in arbeidsbesparing en produktiviteitsstijging. Wat die kwaliteitsverbetering betreft, zegt ir. Jepma dat de bacteriologische kwaliteit van de tankmelk duidelijk beter is dan die van de melk, welke per bus naar de fabriek gaat. Van de tankmelk haalt negen tig procent klasse één, van de busmelk nog geen zeventig procent. De schaalvergroting op het terrein van de landbouw ma nifesteert zich onder meer in de snelle toename van het aantal melktanks. Het aantal bedrijven met dertig tot hon derd koeien en meer neemt belangrijk toe. Ook neemt de omvang van de totale melk veehouderij toe, waarbij zich binnen de EEG een verschui ving voordoet naar Noordwest- Europa, onder andere naar Nederland. Binnen Nederland zelf doet zich een verschui ving voor naar de oostelijke en zuidelijke provincies. In Nederland breidde zich de melkveestapel de laatste twin tig jaar met ruim veertig pro cent uit. In Overijssel, exclu sief de IJsselmeerpolders, was de uitbreidingzestig procent. In Noord-Brabant bedroeg de uitbreiding zelfs bijna negen tig procent. Sedert 1960 daalde het aantal zuivelfabrieken in Nederland met de helft, name lijk van vijfhonderd tot 250. Het aantal boeren vertoonde een drastische afname. Ir. Jep ma verwacht dat de tankmel- kerij het verdwijnen van klei nere landbouwbedrijven zal versnellen. De hele ontwikkeling roept duidelijk financieringsproble men op. niet alleen bij de Dit soort tank kan men thans al op tienduizend de melk van de mechanisch gemolken koeien via boerderijen In Nederland aantreffen. Hierin vloeit een leidingnet Periodiek meestal een paar keer per week rijdt een combinatie van de zuivelindustrie voor om het produkt af te halen. boeren maar ook bij de zuivel industrie. Het aanhouden van het bussenvervoer per melkrij der naast de tankmelkerij, waarbij het produkt met grote combinaties wordt opgehaald, zal op een bepaald moment te duur worden. Enkele fabrie ken zijn dit punt dicht gena derd. Dan zullen kleinere boe ren zonder tank hun melk moeilijk meer kwijt kunnen en zodoende gedwongen zijn op tankmelken over te gaan. Omdat de investeringen voor hen relatief groter zijn dan voor de grotere bedrijven, ko men de inkomsten per liter melk lager te liggen voor de kleinere boeren, aldus ir. Jep ma. Het is het punt dat welis waar reeds de aandacht heeft, maar de verwachting is niet ondanks enige regelin gen ter verlichting van de moeilijkheden dat de zaken zo zullen uitpakken, dat er in de naaste toekomst geen boe- rehoofden meer zullen vallen. en hij is opgetreden als voorzitter van het jaarlijkse internationale congres van parapsychologen, dat in december in de VS werd gehouden. Hij heeft op dit congres ook een voordracht gehou den, aldus het bestuur van de Utrechtse universiteit. BEIROET (UPI) De Nederlandse ambassadeur in Cair oheeft verklaard, dat Nederland een tegenstande r is van het met geweld verkrijgen van gebied en dat zijn land de EEG-ver- klaring over het Midden-Oosten, die onlangs is uitgegeven, ondersteunt. In een interview met het weekblad Role El-Youssef uit Cairo zei de am bassadeur, dat 'Nederland er niet van kan worden beschuldigd achter Israël te hebben gestaan in het conflict met de Arabieren'. Hij zei verder, dat Ne derland dat zwaar getroffen is door een Arabische olieboycot, het principe van het met geweld veroveren van land verwerpt en voegde er verder aan toe, dat zijn regering de recente EEG-verklaring ondersteunt, waarin een beroep op Israël wordt gedaan zich uit bezet Arabisch gebied terug te trekken, overeenkomstig de resolu ties van de Veiligheidsraad en de rechten van het Palestijnse volk te er kennen. Gevraagd naar de brichten. dat de KLM huurlingen en wapens had over gebracht naar Israël gedurende de Ok tober-oorlog, antwoordde de ambassa deur: 'Dat is niet waar. Ik weet niet, waarom deze toespeling zo vaak is ge maakt. Mijn regering gaf de KLM de opdracht de vluchten naar Tel Aviv op te schorten bij het uitbreken van de oorlog. Ik daag iedereen uit, die meent staande te kunnen houden op het feit, dat hij gedurende de oorlog met een toestel van de KLM naar Tel Aviv is gevlogen'. Vervolg van pagina 1. noeg zijn. De oliemaatschappijen zul len verdere beperkingen ten aanzien van de afnemers moeten doorvoeren. Internationaal en met de oliemaat schappijen za) overleg worden ge voerd om de olieprijzen zo mogelijk binnen de perken te houden. Reeds nu worden er, aldus premier Den Uyl partijen olie in het buitenland tegen zeer hoge prijzen verhandeld. Dat is onder andere in Nigeria gebeurd. De regering ziet geen heil in de ver lenging van de schoolvakanties om het olieverbruik te beperken. Het le vert te weinig op vergeleken met de problemen die het met zich mee zou brengen. De regering beraadt zich nog over de vakantie voor de ambtenaren tussen Kerst en Oud en Nieuw. De re gering bekijkt ook de mogelijkheid om iets aan de rijsnelheid van vracht wagens te doen. Premier Den Uyl toonde zich erg ver heugd over de uitspraken van do Westduitse bondskanselier Brandt dat deze de topconferentie in december in Kopenhagen de gelegenheid noemde waar de Europese olie-solidariteit moet blijven. 'De Europese landen krijgen steeds meer door dat het es sentiële probleem niet de olieboycot te gen Nederland is, waar men zich nog wel eens buiten wilde houden, maar de algemene olieproduktie-beperking die door de Arabische landen wordt doorgevoerd. Hierdoor is het ook voor Frankrijk noodzakelijk geworden maatregelen te nemen. De Europese landen moeten nu erkennen dat het een zaak is die hen aliemaal aangaat', aldus premier Den Uyl. De regering zo bleek uit zijn woorden, is niet van plan inmiddels de export van aardgas stop te zetten of te beperken. Dat zou. zo bleek uit zijn woorden, alleen in een situatie van overmacht gebeuren, als zou blijken dat de EEG-partners het princiep van een vrije markt en de verdeling van de beschikbare olie niet zouden huldigen. Van een verslaggever DEN BURG De bewoners van Oos terend op Texel zijn ongerust over de slechte toestand van de Waddenzeedijk ten oosten van het dorp. Klaarliggen de plannen om de dijk te verbeteren zijn nog steeds niet uitgevoerd. Men vindt de dijk, te laag. te steil en te smal. Tijdens het hoge water en de zware regen begin deze maand werd de dijk 'zo week als een spons'. Op een in 1953 verspreide kaart (over re geling van eventuele evacuatie) ston den gevarenzones aangegeven en sindsdien is er nog niets veranderd. Op 30 november wordt er in Oooster- end een actievergadering gehouden waar deskundigen en bestuurders zul len spreken. RITA 'Nu het regent, blijf ik een paar uur op mijn kamer. Wilt u dat van mijn eerstvolgende straftijd aftrekken?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5