Vlogelijkheden voor strafboycot tegen "Arabieren beperkt PLAATS EEN PIJLTJE ezig bedrijf Bezorgdheid in Japan over het energietekort neemt snel toe Noorse krant meldt in Noordzee grote olie- en gasvondst VNO pleit voor distributie olieprodukten Gewesten moeten havens besturen 2 data typistes medewerk(st)er LANDELIJK CENTRUM VOOR GEREFORMEERD JEUGDWERK 'K bUW/KWARfTET ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 FIN AN CIEN /ECONOMIE K25 iet aan de orde, niet zinvol, weinig effectief an één onzer redacteuren MSTERDAM - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, eeft de Arabieren gedreigd met tegenmaatregelen. Zo wil hij de landen in het "lidden- en Nabije Oosten op handelsgebied onder druk zetten. Maar de kansen an de Verenigde Staten voor een 'strafboycot' zijn beperkt. Ook de EEG-landen ebben amper de mogelijkheid tot een 'tegenembargo' over te gaan. 'praat is daarover binnen de Ge- eenschap wèl. Het Europese Parie ent bijvoorbeeld wekte tijdens zijn atste vergadering in Straatsburg de druk niet wars te zijn van tegenac- is, hoewel geen concrete mogelijkhe- n werden genoemd. Aan de Europe- Ministerraad werd dan ook ge- aagd tegenmaatregelen te nemen. EEG-ministers van buitenlandse hooiken voelen daar blijkbaar niets t< or. Zij willen zich veel 'vriendelij- r* tegenover de Arabieren opstellen, als ook blijkt uit de omstreden idden-Oosten-resolutie'. Een ook de estduitse minister Friderichs heeft in zegd, dat economische sancties 'niet n de orde en niet zinvol zijn'. Het bou inisterie van economische zaken in ken Haag laat eenzelfde geluid horen, iet aan de orde, niet zinvol', 'weinig fectief' zou men daaraan kunnen gaijevoegen. Zo bestaat het risico dat eulJ j het niet leveren van onderdelen vr ior boorapparatuur de olieleveran- !s nog verder teruglopen. Dan niet tor politiek of economische beper* ngen. maar ten gevolge van techni- 7 i he leveringsmoeilijkheden omdat 'ac unpen en boorinstallaties niet gere- reerd kunnen worden. Ook staat en lt een EEG-embargo met de solida- teit van de westerse landen, is weinig reden cm over die soli- J. J iriteit al te optimistisch te zijn. Een Tnd als Frankrijk zal nauwelijks ge- iigd zijn aan een 'strafexpeditie' te rn de Arabieren mee te werken. En mochten de westerse landen tot 5-27 onomische maatregelen besluiten, in zijn altijd nog de Sowjet-Unie en lar partners bereid het gat dat in de arkt valt op te vullen. Voor veel dodukten zijn de Comecon-landen lartoe in staat, zeker na verloop van lige tijd. assa-goederen usschien niet voor technologisch eer hoogwaardige produkten en voor al niet voor massa-goederen. De Oost- europese regeringen hebben proble men genoeg om de eigen bevolkingen van deze produkten te voorzien. Ook technologisch hoogwaardige appara tuur kan door de Oostbloklanden moeilijk geleverd worden, zodat een westers strafembargo bijvoorbeeld de elektrificatieplannen van een aantal Arabische landen in de war zou kun nen sturen. De pogingen van deze lan den om in snel tempo een eigen elek triciteitsnet op te bouwen waren de afgelopen jaren goed voor een aantal forse orders. Zo bestelden Libië, Saoe- dl-Arabië en Koeweit in 1971 voor respectievelijk 11.5 en 10.5 en 4.5 miljoen aan sterkstroomkabels. De 6 landen van de oude EEG voeren naar de Arabische landen vooral che mische produkten, machines en sche pen uit. Deze waren vorig jaar goed voor 80 tot 85 procent van de totale export naar het Midden-Oosten. Samen met Japan en de Verenigde Staten, is de EEG met ruim 50 pet de belangrijkste leverancier van de mees te industriële produkten (niet-elektri- sche machines en ijzer- en staalvvaren uitgezonderd, die vooral in do Oost bloklanden worden gekocht). Daarbij staan investeringsgoederen als boorinstallaties, opsporingsapparatuur, pompen e.d. onbetwist aan de top. Vo rig jaar bestelden de Arabische lan den (zonder Egypte en de staten in Noord-Afrika) voor 1.5 miljard in de westerse wereld. Auto's worden voor bijna 100 pet uit de door de olieboycot getroffen lan den betrokken. Wat levensmiddelen betreft mag worden aangenomen, dat tenminste 90 procent uit het westen (VS, Canada en Japan) afkomstig is. Over de graanexporten uit de landen van het Oostblok naar de Arabische wereld zijn geen cijfers bekend. De handel van agrarische produkten tussen de Arabische landen onderling is te verwaarlozen. Alleen Egypte hééft een geringe export van land- bouwprodukten. Een kopersstaking van de westerse landen is een andere strafmaatregel waarover wel eens gepraat is, maar de vraag in hoeverre de afzonderlijke Arabische landen voor wat betreft hun export van de Europese, Ameri kaanse en Japanse afnemers afhanke lijk zijn voor de totale export van de Arabische landen, die 25 miljard dollar beloopt, bestaat 20 miljard uit olie. Een afneming van de overige export, 5 miljard dus, zou eventueel kunnen beginnen met zuidvruchten en andere landbouwprodukten (Alge rijnse wijnen bijvoorbeeld), dadels, huiden en vellen, weefsels en kunst- nijverheidsprodukten, Een der belang rijkste uitvoerprodukten van Egypte is katoen. Bijna 20 procent van de ka- toenoogst gaat naar het westen, ter wijl de Sowjet-Unie ruim de helft van de produktie koopt. Jordanië, Irak en Saoedi-Arabië exporteren grote hoe veelheden natuurfosfaten, waarvan on geveer één-derde naar de westerse landen gaat. Hier liggen dan ook de problemen van een meer of minder totale kopers staking. De Jordaanse uitvoer bestaat voor ruim de helft uit fosfaten en een boycot zou dus een land treffen dat in het kader van de Arabische buiten landse politiek een uitzonderingsposi tie inneemt. Een soortgelijke situatie doet zich voor in het geval van Ma rokko. Tunesië, Libanon en Iran. Hier betreft het landen, die aich geheel of gedeeltelijk distantiëren van de olie boycot. Een kopersstaking in het wes ten zou in deze landen een averechts effect kunnen hebben. De belangrijk ste deelnemers aan de Arabische olie boycot Egypte, dat zelf geen olie exporteert, en Algerije zullen ge zien hun op olie na geringe export daarom op een westerse kopersstaking slechts met een schouderophalen rea geren. Dit mag afgezien van de moge lijkheid dat het Oostblok zich op poli tieke gronden als koper gaat aanbie den. Voedingsmiddelen Brandstoffen Grondstoffen Chemie Machines Rest Totaal 67,1 20,8 26,1 88,5 397,5 275,7 879,4 60.7 17.2 6,3 22,6 260,6 167,7 553,2 75.8 11.7 3,8 49,0 62,6 31,6 235,8 27,6 9.0 10,8 38,3 102,3 114,3 304,9 15,1 3,8 6,6 24,7 43,5 34,6 129,4 14,5 1.4 17,7 84,2 38,4 157,0 28,1 1.1 2,8 17,0 104,0 64,3 219,4 12,1 2.0 10,9 50,9 54,2 132,0 7,8 7,8 Algerije Libië Egypte Libanon Syrië Irak Saoedi-Arabië Koeweit Emiraten Staatje van EEG-uitvoer naar de Arabische landen. De getallen zijn miljoenen Europese rekeneenheden. Zo'n re keneenheid kan ruwweg worden gelijkgesteld met 3,60. - YT heeft vertrouwen H de toekomst 10RDRECHT Koninklijke veree- ;de Tapijtf abri eken (KVT) heeft !t volste vertrouwen, dat de in meer n een opzicht sterke positie van het drijf ertoe zal bijdragen om, na en- Ie zeer gunstige boekjaren, wat teilijker omstandigheden in het lo- nde boekjaar met succes het hoofd bieden, aldus de directie in het irverslag. De stagnatie in de vraag lar tapijt heeft zich in de eerste landen van 1973-74 voortgezet. In li, augustus en september vertoon- n de binnenlandse omzetten van tand tot maand echter tekenen van rstel. In 1972-73 steeg de omzet met pet. van 30.4 min. tot 32,0 min., larbij het aandeel van de export teg van 28 tot 30 pet De omzetont- kkeling werd ongunstig beïnvloed or sterk terüggelopen omzetten in indelsartikelen (voornamelijk getuft >ijt) die niet in eigen bedrijven rden vervaardigd. Het bruto exploi- iesaldo daalde van 4,6 min. tot 4,5 min. Het saldo winst kwam uit 982.424 (v.j. 828.576). Voorge- !d wordt een dividend van 22,5 pet. contanten op de gewone aandelen 0 pet., waarvan 15 pet. in contanten 5 pet. in gewone aandelen) en van pet. in contanten op de preferente ndelen (8,8 pet., waarvan 1 pet. in wone aandelen). ord in Spanje 1LENCIA Ford heeft van de aanse overheid toestemming gekre- te Almusafes, 23 km. ten zuiden n Valencia, een assemblage fabriek gaan stichten waarmee een bedrag moeid zal zijn van 380 miljoen dol- t. De laatste moeilijkheden waren t de weg genomen toen de plaatse- ke landeigenaren bereid waren ge ilden de nodige grond aan de Ame- laanse onderneming te verkopen, •rd wil in de fabriek per jaar 0.000 k 350.000 voertuigen gaan as- mbleren die naar Europese landen Hen worden uitgevoerd. r. Klijnstra naar ICI )NDEN Ir. G. D. A. Klijnstra, ►orzitter van de raad van bestuur n Unilever NV, is benoemd tot niet- «cutief lid van de raad van be- »ur van Imperial Chemical Indus- les Ltd. in Londen. In deze functie ir. Klijnstra bijdragen aan beleids beslissingen maar zich niet bezighou den met de dagelijkse leiding van ICI. Een en ander zal dan ook geen gevol gen hebben ten aanzien van zijn func ties bij Unilever. Skol en Van Tuyn blijven twisten AMSTERDAM In het conflict rond de levering van de 158 resterende aandelen van Bottelmaatschappij Don gen aan Skol is ook na de uitspraak van de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Heintz, in twee kor te gedingen, geen definitieve oplos sing tot stand gekomen. In kort ge ding hadden vijf leden van de familie VanTuyn (de zgn. 'zwarte Van Tuyns') de president gevraagd de heer J. K. Leutscher uit Huizen, die als tussenpersoon optreedt tussen Van Tuyn en Skol. te bevelen de in hun bezit zijnde 158 aandelen te kopen voor 13.842 per aandeel en een ga rantie te geven van 1 min. voor on bepaalde tijd. Deze eis heeft de presi dent vrijdag afgewezen omdat naar zijn mening de gevraagde prijs niet vaststaat als de vastgestelde waarde van het aandeel Bottelmaatschappij Dongen. Deze waarde moet bepaald worden door het accountantskantoor Paardekooper en Hoffman in Rotter dam, dat dit wegens diverse omstan digheden nog niet heeft kunnen doen. De accountant heeft alleen een indica tie gegeven van de waarde. Voorts noemde de president de eis van 1 min. garantie 'onredelijk'. OSLO Volgens het in Oslo ver schijnende dagblad 'Aftenposten' heeft het Philips Consortium dat de olie- en gasreserve Ekofisk in de Noorse sector van de Noordzee exploi teert, in dat gebied opnieuw zowel olie als gas aangeboord. Dat zou zijn gebeurd bij een boring in het noord westelijk deel van het olieveld Tor in vak 2-4. Produktieproeven zouden nog moeten worden gedaan. Volgens 'Aftenposten' is Philips bezig met de beproeving van de tweede put die zij in het veld Edda heeft ge boord. Verwacht wordt dat een pro duktie van vijf- a tienduizend vaten per dag mogelijk zal blijken. De eerste resultaten van een boring in vak 1-5, waar zich het veld Flounder bevindt, zouden 'erg positief' zijn. 'Aftenpos ten' schrijft te hebben vernomen dat de olie zich op een diepte van onge veer 3000 meter bevindt, dat wil zeg gen op dezelfde diepte als Ekofisk. Het veld Flounder bevindt zich dertig kilometer ten westen van Ekofisk, dicht bij de grens met de Britse sec tor van het continental plat. Tenslotte weet 'Aftenposten' te melden dat proefnemingen aan de gang zijn met de produktie van gas en condensaat uit de reserve Heimdal in vak 25-4. Volkswagen niet tevreden met winstmarges WOLFBURG Het Volkswagen-con cern heeft in de eerste negen maan den van dit jaar een wereldomzet van 12.780 miljoen mark behaald vergele ken met 11.580 miljoen mark in die periode van het vorige jaar. In West- Duitsland verkocht het voor 4.090 te gen 3.700 miljoen mark. Uitgevoerd werd voor 8.860 teg^n 7.890 miljoen mark. Het bestuur heeft bekendge maakt dat er verbetering is gekomen in de winstmarge maar dat het resul taat nog niet bevredigend is. Door wisselkoersveranderingen is het ver mogen van buitenlandse dochteron dernemingen uitgedrukt in marken kleiner geworden. De nettowinst van de buitenlandse maatschappijen is ookgedaald ondanks een toeneming van de omzet, aldus een brief aan aandeelhouders. Yamaichi ook in Amsterdam AMSTERDAM Yamaichi Securities uit Tokio heeft in Amsterdam een dochteronderneming gevestigd, die zich gaat bezighouden met de handel in effecten, het deelnemen in syndica ten, transacties in Eurodeviezen, het aantrekken van gelden voor derden en het geven van beleggingsadviezen. Westland-Utrecht geeft weer pandbrieven af AMSTERDAM De Westland Utrecht Hypotheekbank heeft de af gifte hervat van 8,5 pet pandbrieven 1973 per 19771986 tegen een koers van 99,75 pet. Met ingang van 1977 wordt jaarlijks 10 pet. van het ge plaatste bedrag afgelost Er is geen vervroegde aflossing voor 1 augustus 1983. De problemen rond de energievoorziening in Japan gaan ook niet voorbij aan de bezoekers van de warenhuizen in Tokio. Niet alleen gaan deze een half uur later open dan normaal, ook het aantal in bedrijf zijnde liften is sterk beperkt. Op de foto bezoekers van een warenhuis in de rij voor een nog werkende lift. Op de rechterlift een bord met het opschrift 'buiten bedrijf om energie te sparen'. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De bezorgdheid in Japan over het tekort aan energie groeit met de dag. En geen wonder. Ongeveer 85 pet van de olie, die Japan nodig lieeft is afkomstig uit de landen rond de Perzische Golf. Maandelijks ontvangt Japan nu 5 pet minder olie uit deze landen en ver wacht wordt, dat de aanvoer van ruwe olie in het land in januari 50-70 pet kleiner zal zijn dan in september het geval was. Daarom, aldus de Petro leum Association of Japan, moet het verbruik beslist met 20 pet worden verminderd en vooral door de produk tie van de industrie en de petroche mische bedrijven te beperken. Om zijn economie toch draaiende te kunnen houden en de afhankelijkheid van die ene leverancier (het Midden- Oosten) wat te verminderen, zoekt Ja pan momenteel naarstig naar moge lijkheden om elders in zijn energiebe hoeften te kunnen voorzien. In dit verband is het oog gevallen op het zeegebied, dat zich uitstrekt van Ja pan tot Indonesië. Het zoeken hier is overigens een ha chelijke onderneming. Er zijn al mil joenen dollars uitgegeven aan borin gen, zonder dat olie in dit gebied werd aangetroffen. Deskundigen zijn evenwel van mening, dat de Aziati sche olievelden vroeg of laat die van het Midden-Oosten zullen evenaren. Met name zouden grote olievoorraden aanwezig zijn onder de zeebodem rond China, Korea en mogelijk Japan zelf. Het continentale plat tussen Tai wan en Japan zou zelfs één van de grootste oliereserves ter wereld bevat ten. Problemen Tot dusverre is het echter nog niet gekomen van een exploratie naar olie op grote schaal. Oorzaken daarvoor zijn vele, zoals de oorlog in Vietnam, onenigheid over het bezit van bepaal de gebieden en langzaam werkende regeringsinstanties. Nu Japan zich ge plaatst ziet tegenover grote energiete korten, verdwijnen de bezwaren en problemen echter als sneeuw voor de zon. Zo zullen nu, naar het zich laat aan zien, Japan en Korea op korte termijn met gezamenlijke olieboringen begin nen op de zeebodem ten zuiden van deze landen. Of de optimistische ver wachtingen zullen uitkomen is de vraag. Het zou nog wel eens jaren kunnen duren alvorens duidelijk is, of Azië de rol van het Midden-Oosten in de olievoorziening van Japan kan verminderen. Vast staat wel, dat de kosten van deze en andere boringen enorm zullen zijn. De Chase Manhattan Bank heeft becij ferd, dat de olie-industrie tussen 1970 en 1985 ca. 55 miljard dollar zal uit geven voor boringen in het Aziatische gebied. Tot nog toe werkten hier op bescheiden schaal vrijwel uitsluitend Amerikaanse of Europese bedrijven, die doorgaans even uit de kust boren. Omtrent de olie-rijkdom van China staat tot dusverre weinig vast. Vol gens onbevestigde geruchten zou Chi na olie hebben ontdekt in de Gele Zee tussen China en Korea. De totale oliereserve van China zou wellicht 19 miljard barrels (vaten van 159 liter) omvatten. Wanneer dit inderdaad zo is, zou het land over één van de grootste olievoorkomens ter wereld beschikken. Aan zijn naar olie honge rende buurman Japan verkoopt China echter tot op heden niet meer dan 20.000 barrels per dag. Latijns Amerika Het is overigens niet alleen olie, waarnaar Japan hunkert. Ook andere grondstoffen en produkten staan hoog op de lijst van Japan. Tot dat doel heeft het land ook zijn blik laten val len op Latijns-Amerika en het Caraï- bische gebied. Weliswaar bestaan er al banden met Mexico, Peru, Brazilië en Chili, doch met andere Latijns- Amerikaanse landen was dit nog niet het geval. Hierin komt nu echter snel verande ring. Een aantal Japanse economische missies heeft al bezoeken aan landen als Venezuela, Dominicaanse Repu bliek, Haïti, Trinidad en Columbië ge bracht, teneinde betrekkingen met de ze landen aan te knopen. Japan hoopt nu. dat het grondstoffen van deze lan den zal kunnen krijgen in ruil voor investeringen en overdracht van ken nis. Geïnteresseerd zijn de Japanners vooral in suiker die nu van Cuba wordt betrokken uit de Domini caanse republiek, Jamaica, Guyana, Trinidad en Tobago en Columbië. Venezuela wordt gezien als een moge lijke leverancier van bauxiet en alu minium. Ook aardgas uit Trinidad en Tobago en uit Guyana zou echter wel kom zijn in het land van de rijzende zon. Ten aanzien van Brazilië lonkt. Japan naar de grote ijzerertsrijkdom nabij Carajas aan de boven-Amazone. Dit in ruil voor een investering in een Bra ziliaanse staalfabriek bij Itaqui. Als het Japan lukt Braziliaans ijzererts te krijgen zou het minder afhankelijk worden van het Australische erts. dat nu 44 pet van de behoeften van Japan dekt. Ook de koper-, lood- en zinkmijnen in Peru hebben de belangstelling van Ja pan. Omgekeerd wil Japan investeren in de kunstmestindustrie van Peru. Nog is het zo, dat de handelsbalans tussen Japan en Zuid-Amerika in het voordeel van Japan uitslaat. De pro jecten, die thans worden bekeken, zouden dit beeld echter wel eens in grijpend kunnen wijzigen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Om de nadelige gevolgen van een aanhoudende olieschaarste zoveel mogelijk te beperken, zal aan een of andere vorm van distributie niet kunnen worden ontkomen, zo meent het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO). De regering heeft eerder laten weten een een eventuele oliedistributie zo lang mogelijk te willen uitstellen in verband met de 'zwarte han del' die dan kan ontstaan. Het VNO vindt echter dat toewijzing van aardolieprodukten aan de gebrui kers zo zal moeten geschieden dat het mogelijk is flexibel in te spelen op de aanvoer van olie. Doelstelling van een toewijzingsbeleid van de overheid zal moeten zijn de zorg, dat ons huidige welvaartsniveau zo veel mogelijk in tact blijft, aldus het Verbond. Ook de Nederlandse binnenvaart maakt zich ongerust over de gevolgen van de olieboycot. 'Mogelijk reeds op zeer korte termijn zullen havensleep boten en tankvaart voor grote proble men worden geplaatst, aldus een som ber gestelde heer U. Tukker, voorzit- ter van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart in zijn af scheidsrede. 'De binnenvaart is de zui nigste tak van vervoer en moet dus over voldoende gasolie kunnen blij ven beschikken', aldus de heer Tukker. Op internationaal niveau worden de maatregelen om het hoofd te bieden aan de olieboycot voortdurend ingrij pender. België, dat aanstaande zondag ook de bromfietsers van de weg haalt, staat vermoedelijk dicht voor een brandstofrantsoenering. Hoewel daar nergens officiël bevestiging van te krijgen is, zijn er aanwijzingen dat rantsoenering en maatregelen, die 'zwarte voorraadvorming' moéten voorkomen, op handen zijn. Beperkingen De Franse regering houdt, ondanks andersluidende berichten, vol, dat in het land geen oliecrisis bestaat en dat de Fransen aan minder beperkingen onderhevig zullen zijn dan andere Eu ropeanen. Toch overweegt het minis terie van industriële en commerciële ontwikkeling, het invoeren van een snelheidslimiet op wegen, 'om te zien wat dit zou opleveren aan het sparen van brandstof. De Franse reegring kent geen oliecrisis, aldus is in officië le kringen vernomen, wegens de goe de betrekkingen die men met de Ara bische olieproducerende landen heeft. Het Algerijnse dagblad Al Moehazjid schreef echter, dat 'het Franse beleid ten aanzien van de Midden-Oosten-cri- sis kronkelig en vol vraagtekens is'. De krant geeft weer wat men in rege ringskringen denkt. In de eerste vijf maanden van dit jaar beliep de uitvoer 938,8 miljoen dollar, waarvan 452,6 miljoen afkomstig uit de export van olie. Vorig jaar voerde Indonesië voor 1,5 miljard dollar uit, waarvan 718,9 min. dollar afkomstig uit olie, 222 min. uit hout, 60 min. uit tin en 150 min. uit rubber. GRONINGEN Er zullen met spoed gewesten gevormd moeten worden om de Nederlandse zeehavens te besturen. Dit is een van de adyiezen uit het rapport van de commissie Samkalden, dat op verzoek van de commissie zee havens overleg is uitgebracht. De commissie denkt aan Rijnmond, Noordzeekanaal. Zeeland en Eems- mond als mogelijke gewesten. Vooral wat betreft Rijnmond en het Noord- zeekanaalgebied is het zaak, dat zo snel mogelijk een gewest wordt ge vormd, opdat die het beheer en be stuur van de zeehavens kunnen over nemen. De commissie zeehavens over leg had de commissie Samkalden op dracht gegeven een rapport uit te brengen over de meest gewenste vorm van bestuur voor de Nederlandse zee havens. Andere aanbevelingen uit het rapport: een minister moet worden belast met de coördinatie van het zee- havenbeleid. Er moet een nationale havenraad komen, die de regering hierover moet adviseren. De commis sie vindt ook, dat cr gesleuteld moet worden aan de bestuursstructuren van de gemeente havens en de haven schappen. Dit om de invloed van de gemeenteraden te versterken. Beurs van Tokio Dc beurs van Tokio was vrijdag geslo ten. geldleningen Wij zoeken kontekt mat of meisjes, die hiervoor opgeleid wHIen worden. Gaboden wordt 'n aantrakkalijk seleri», afhankelijk van opleiding an prostatic prattiga werksfeer ep 'n modarn kantoor 20 warkdagan vakantie par jaar «n 7/j vakantietoeslag. Lijkt hat u wat an wilt u ar iet» maar van watan, schrijf of bal dan even voor 'n afspraak mat de haar Cordas. B.V. Finaneieringsmootsehappij „Vola", Herengracht 105 107, Amstardam Talafocn 020 62477. Attentie noodzakelijke verkoop! Ten gevolge van betalingsmoeilijkheden van een grossier bieden wij eenmalig een wagonlading BRANDKASTEN (alle maten) met ingebouwde radar-alarminstalla tie aan tegen voordelige prijzen. Zowel grossiers als detaillisten gelieven zo spoe dig mogelijk hun aanvraag te richten aan: Eurotresor AG Holzstraat 36 - Kerkrade t.a.v. de heer Houben. Franko hvering door geheel Nederland. „Wordt ons geloof bedreigt door de wetenschap" Over dit onderwerp spreekt de Weleerw. Heer Ds. S. KOOISTRA uit Rotterdam op woensdag 28 november a.s., des avonds 8 uur in de Oranjezaal aan de Voorstraat te Katwijk a. Zee. Deze vergadering is bedoeld als streekvergade- ring van de Kring Leiden dér Confessionele Ver eniging. WIJ REKENEN OP EEN GROTE OPKOMST. KOMT U OOK? Het Bestuur der Conf. Vereniging te Katwijk aan Zee. Het LANDELIJK CENTRUM VOOR GE REFORMEERD JEUGDWERK zoekt voor het redaktie-sekretariaat van de afdeling werkmateriaal een voor de onderstaande taken: begeleiden van werkgroepen die zich bezighouden met de totstandkoming van materiaal voor jeugd- en jongerengroepen, zoals „dramatische expressie'' en ..spel en sport", bewerken en drukklaar maken van de door deze werk- en redaktlegroepen geschreven kopij, eventueel zelf schrijven van bijdragen, verzorgen van de korreapondentle en dokumentatle ten dienste van de afdeling, behandelen van de aanvragen voor gespreksmateriaal door jongerengroepen. We vragen bij voorkeur iemand die: een opleiding heeft ln pedagogische/agogische rich ting, redaktionele vaardigheid bezit, zelfstandig In teamverband kan werken. Indiensttreding liefst zo spoedig mogelijk. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen en op gave van referentie-adressen te richten aan de direkteur L.C.G.J., de heer Jacq. de Smit, Post bus 99, Driebergen. Voor informaties over deze funktie kunt u bellen de heer S. Benedictus, tel. (03438) 6341, die ook bereid is u schriftelijk nader te informeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25