KENNEDY: DE HOOP DAT HET ANDERS KON t Geheim bezoek aan Feisal werd beslissend door Michael Stein door Jelte Rep H W'/K\V \RTIiT ZATERDAG 24 NOVEMBER 1973 BUITENLAND T13/K15 iADATS MEESTERSPEL TEGEN ISRAEL e denkt dat deze oorlog ons geleerd heeft datruimte en verdedigbare ;nzen in een moderne oorlogvoering geen zin meer hebben, die vergist zich. hebben veel geleerd. Maar dat we naar de grenzen van 1967 terug zouden eten, grenzen die toen al onze buren tot agressie verleidden, dat hebben niet geleerd. HMPI PT het woord is de 75-jarige Israëli- premier Golda Meir. Tijdens de le parlementszitting voor de alge verkiezingen van 31 december zij het woord, verdedigt zij het d van haar regering, herhaalt de nenten die ze al honderden ma- en beste heeft gegeven voor poli diplomaten en journalisten. De al lang versleten zinnen komen zaam uit haar mond. Want zij zoals een ieder in de zaal, dat ze zegt, in feite een lijkrede is een plotseling cm het leven ge in politiek. is in Israël verbitterd, gedepri- d, bang voor de toekomst. De ou- herinneren zich de jaren vlak het uitbreken van de tweede we- lorlog, toen de Britse mandaatmo- heid de poorten van Palestina terwijl in Europa miljoenen Jo- ii doodsnood waren en niemand egen protesteerde, omdat ook al olie en de strategische ligging de Arabische landen van over- end belang werden geacht. En rngeren verwijten de leiders, die tientallen jaren in hun posities vastgeroest, dat de toekomst op- v voor jaren levensgevaarlijk en ;er is geworden, door de onjuiste ';ortzichtige beslissingen van bo- krant drukt de gevoelens van de len uit in een cartoon, waarin de nog voor kort zo bewonderde evvierookte bondskanselier Willy dt ziet knielen ditmaal niet een herdenkingsmonument voor oorde Joden maar voor een ische oliebron. Er worden geen >en gemaakt, zelfs niet over de raak van de Westduitse minister buitenlandse zaken, die opmerkte de Bondsrepubliek bijzondere be- ingen onderhoudt met de staat 1, maar even bijzondere betrek- in met de Arabische staten.' Men lieert haast berustend de nu vol- in isclatie van de staat Israël, die -oor kort zo sterk, zo zelfverze- leek. Zoals een regeringsambte- een paar dagen geleden doodse- tegen mij zei: 'We moeten er rekening mee houden dat heel pa, Nederland incluis, de betrek- in met ons verbreekt. Olie is dik- ian bloed.' anders is de stemming in Cairo, het gevoel overheerst dat de on- ilijke situatie van geen-vrede-en- -oorlog nu eindelijk op zijn einde t, dat Israël binnen niet al te lan- jjd alle bezette gebieden zal moe- opgeven, dat daarmee de over- sende positie van de gehate staat goed verleden tijd is en de einde- herhaalde uitspraak bewaarheid !t, dat de tijd in het voordeel van rabieren werkt. Egypte heeft im- na een zegenrijke slag die zes duurde, een gelijkspel met de Is- 's dat een week lang duurde, en militaire nederlaag die elf dagen de, toch de oorlog gewonnen. Grappenmakers in Cairo mogen dan wel opmerken dat het president Sadat twintigduizend doden en gewonden kostte (onder wie zijn halfbroer, die als MIG-piloot boven de Sinai sneuvel de), de helft van zijn artillerie, een derde van zijn tanks, eenkwart van zijn SAM-raketten en ongeveer 1500 vierkante kilometer van de vrucht baarste grond van Egypte, de zgn. Zwarte Aarde op de westelijke oever van het Suezkanaal om de thee te mo gen gebruiken met een haastig aange vlogen Nobelprijs-winnaar. Maar hoe ze ook spotten en er zijn weinig spotters op het ogenblik in Egypte feit is, dat president Sadat dankzij een briljant uitgevoerde politiek, zijn reeds verjaard geachte beloften heeft ingelost om aan de Israëlische bezet ting een einde te maken door middel van een combinatie van militaire en politieke stappen. Niemand twijfelt er meer aan dat aan die bezetting bin nen een jaar een eind zal komen. De man, die tot vcor kort door zijn eigen volk niet au serieux genomen werd, heeft zich in één klap binnen Egypte volkomen gerehabiliteerd^. 'Onder Nas ser was hij de ezel van zijn baas, toen werd hij benoemd tot. baas van alle ezels, maar nu is de ezel een hengst geworden', zei een Egyptenaar vol trots tegen mij. Hoe komt het dat de situatie in het Midden-Oosten politiek zo drastisch is veranderd, terwijl de militaire ver houdingen tussen de Arabische lan den en Israël tóch eigenlijk nog steeds niet ingrijpend zijn gewijzigd? De belangrijkste oorzaak is dat presi dent Sadat voor de eerste maal in de geschiedenis van het Arabische natio nalisme erin is geslaagd een bondge nootschap te verwezenlijken tussen het doodarme, maar bevolkingsrijke en potentieel machtige Egypte enerzijds en de schatrijke, maar be- volkingsarme Arabische olie-produce rende landen anderzijds. Juist omdat Sadat zich willens en wetens niet op wierp als de Arabische leider bij uit stek, zoals Nasser altijd had gedaan, was hij in staat het door Nasser tever geefs nagejaagde doel te bereiken: dat Egypte op grote schaal gebruik kon maken van de Arabische olieschatten. Wat Nasser niet had kunnen doen, vanwege de mythe, die hem en het nasserisme omgaf, kon Sadat wél doen in een langzaam en geduldig proces: de banden tussen Egypte en Saoudi- Arabië versterken en daarmee de ban den tussen Egypte en het gehele Ara bische schiereiland, dat onder de in vloed van Saoudi-Arabië staat Feisals angsten Koning Feisal van Saoudi-Arabië, die zich altijd afzijdig had gehouden van het politieke gewoel buiten het Arabi sche schiereiland (voorzover dat ten minste niet zijn eigen positie bedreig de), besefte namelijk dat de toestand van geen-oorlog-en-geen-vrede waarin Egypte verkeerde, zijn uitwerking niet zou missen in Saoudi-Arabië. Want in Saoudi-Arabië levens min stens 20.000 Palestijnen en 100.000 Egyptenaren, die voor het allergroot ste deel de intellectuelen en de tech nici van het land zijn. De steeds ster ker wordende aandrang van Egypte en de Palestijnen op meer Arabische solidariteit en vooral op het gebruik van de olie als wapen in de strijd te gen Israël, had Feisal tot dusver afge daan met de opmerking dat hij niet de enige levensbron van zijn land kon dempen. Maar naarmate het duidelij ker werd dat Saoudi-Arabië het ook in de toekomst niet zonder Palestij nen en Egyptenaren kon stellen vóór zijn binnenlandse ontwikkeling en naarmate het inzicht groeide dat een verdergaande opvoering van de olie- produktie (zoals de Amerikaanse bondgenoten eisten) Saoudi-Arabië al leen maar kon benadelen, vanwege de vloed van in waarde dalende dollars, die men toch niet kon besteden, werd koning Feisal steeds bereidwilliger om met Sadat in zee te gaan. Eens te meer, omdat Sadat getoond had Egyp te weer tot een vroom, conservatief, Islamitisch land te willen maken en op de dwalingen van Nasser terug te willen komen. Bovendien werd een nauwere band met Egypte voor Feisal des te noodzakelijker, cmdat Sadat dreigde een unie aan te gaan met Li bië. En de Libische president Khad- daffi werd met zijn roep naar revolu tie binnen de Arabische wereld op grond van de religie en het Arabisch nationale gevoel een steeds gevaarlij ker concurrent voor Feisal, die tot dusver altijd de personificatie geweest was van de Arabische nationalist op basis van de islam. Sadat maakte op het beslissende ogen blik vlak voordat de unie met Li bië afgekondigd zou worden ge bruik van Feisals angsten. Hij bezocht hem eind augustus in het diepste ge heim en legde hem de voordelen uit, die een Egyptisch-Saoudische samen werking zou hebben. Ten eerste zou de gevaarlijk-revolutionaire Khaddaffi uitgeschakeld worden, omdat Egypte de unie met Libië zou kunnen uitstel len en Khaddaffi dat het Egyptisché platform zou missen, vanwaar hij met groter effect zijn strijd om het leider schap in de Arabische wereld kon voeren. Als Feisal de broodnodige fi nanciering verzorgde van de stagne rende Egyptische industrialisatie en vooral van de Egyptische strijdkrach ten. zou Egypte in staat zijn aanvul lende wapens in West-Europa te ko pen (in Engeland en Frankrijk), waardoor de Russische invloed in het Midden Oosten teruggedrongen zou worden. En als Egypte en Saoudi-Ara bië wapens in het Westen zouden ko pen, zouden de strijdkrachten van bei de landen elkaar gemakkelijker kun nen bijstaan en tegelijkertijd de Rus sen tot grotere wapenleveranties ver leiden, omdat de Sowjet-Unie niet Sadat, hand in hand met zijn formidabele nieuwe bondgenootkoning Feisal. graag haar wapen-markt en daarmee haar invloed zou willen verliezen. Tenslotte zou de inkrimping van de Arabische olieproduktie ongetwijfeld leiden tot verwijdering tussen Europa en de VS en de druk op Amerika ver groten om Jeruzalem te ontrukken aan de joden. Het is niet bekend of Sadat in augus tus al afspraken met Feisal maakte over een oorlog, die door Saoudi-Ara bië gebruikt zou worden als reden om het oliewapen te hanteren. Het is wel zeker dat Feisal wenste dat Egypte zou laten zien dat het inderdaad be reid was voor zijn rechten te vechten. De Sowjet-Unie Intussen had Sadat de Sowjet-Unie la ten weten dat hij nauwere samenwer king met het anti-communistische Li bië zou zoeken, nadat de topconferen tie tussen Nixon en Brezjnew van be gin juni het voor Egypte zeer onbe vredigende resultaat had opgeleverd dat de grote mogendheden aan het Midden Oosten niets zouden doen. En in nauwe samenwerking met presi dent Assad van Syrië werd nu ook door Syrië steeds nadrukkelijker be toogd dat de vriendschap met de Sow- jet-Unie kennelijk zinloos was. De Russen, die al een jaar tevoren voor een groot deel uit Egypte waren ge zet, maakten zich grote zorgen. En ze gaven toe. Na de topconferentie met Nixon namen de wapenleveranties aan Egypte en Syrië massale vorm aan. Bovendien werden nu wapens gele verd, die eerst door Moskou gewei gerd waren, zoals de FROG-2-grondra- ketten, die vanaf de grond gelanceerd worden en een reikwijdte hebben van ongeveer 100 km, de Skud-raketten, die eveneens vanaf de grond gelan ceerd kunnen worden en tot op 350 km nauwkeurig kunnen richten, zodat Tel Aviv vanaf Egyptisch gebied on der schot gehouden kon worden, en de Soechoi-20-gevechtsbommenwer- pers, één van de laatste snufjes uit de Russische bewapeningsindustrie. De oorlog, die Sadat al zo lang had gepland, maar nooit had durven of kunnen voeren, heeft het door hem beoogde effekt gesorteerd. De Egypti sche soldaten vochten moedig, waar mee het Egyptische leger zich einde lijk bevrijdde van de smet, dat het sinds zijn oprichting in de jaren der tig bijna altijd was weggelopen of was verslagen. West-Europa en Japan kwa men in totale paniek omdat het olie wapen hun economieën bedreigt. 'De Europeanen lopen als gekken rond om \an ons certificaten van goed ge drag te krijgen', vertelde een naaste medewerker van Sadat. Japan zal zeer waarschijnlijk zijn betrekkingen met Israël verbreken om van Arabische olie voorzien te blijven worden. En de Russen zullen alles doen om de Arabieren verder bij te staan, tenein de te verhinderen dat de Amerikanen hun banden aanhalen met Sadat, die niets lievér wil. Amerika De grote vraag is, wat de Amerikanen gaan doen. Zij kunnen voorlopig Is raël niet opofferen, niet alleen vanwe ge de binnenlandse publieke opinie, maar vooral omdat de grote mogend heid Amerika niet kan toestaan dat zijn geloofwaardigheid in de internati onale betrekkingen al te zeer wordt aangetast. Of zoals Kissinger het tegen over Hassanan Heikal uitdrukte: 'De VS kunnen niet nu, of in de toe komst of onder welke omstandigheden dan ook toestaan, dat Russische wapens een grote overwinning beha len zelfs als dat geen beslissende overwinning is.U en Israël hebben daar niets mee te maken. Het is een zaak, die direct te maken heeft met de machtsbalans tussen de twee super- mogendheden.' Maar anderzijds dwingt de door de Arabieren ingestelde olieverkrapping de VS ertoe om gedeeltelijk althans aan de Arabische wensen tegemoet te komen. Die zijn in eerste instantie ontruiming van alle door Israël bezet te gebieden en in tweede instantie herstel van de legitieme rechten van de Palestijnen. De eerste eis lijdt er onherroepelijk toe dat de grenzen van Israël niet veilig zullen zijn, zoals ie dere eerstejaars van een militaire aca demie al op zijn vingers kan natellen. De tweede eis, die met name door de Sowjet-Unie hartstochtelijk gesteund wordt, zal waarschijnlijk leiden tot een Palestijnse staat op de westelijke Jordaan-oever en Gaza. Deze Palestijn se staat zal zonder enige twijfel met enorme interne spanningen te maken krijgen, omdat de Palestijnen, die het daar voor het zeggen krijgen de commando-organisaties verdeeld zijn en e'kaar vrijwel zeker met be hulp van de andere Arabische staten, de grote mogendheden en West-Euro pa te vuur en te zwaard zullen be strijden. Waarmee een nieuwe on- rusthaard in het Midden Oosten zal ontstaan. Het grote dilemma voor de VS is dus, in hoeverre zij tegemoet zullen ko men aan alle Arabische eisen. Europa en Japan kunnen dan wel buigen voor de Arabische oliedruk, omdat hun politieke betekenis in de wereld te gering is. De Amerikanen echter, wier Zevende Vloot nu al voor 50 pro cent de oefeningen heeft moeten be perken vanwege de oliecrisis, precies op het ogenblik dat de oorlog in Viet nam ieder ogenblik opnieuw kan uit barsten, en die hun olie voor hun Middellandse Zee-vloot voor het groot ste deel uit Italië betrekken en daar mee indirect van de Arabieren, zien hun positie als wereldmacht nu recht streeks bedreigd. Waarschuwing- Vandaar, dat de Washington Post vo rige week dreigend opmerkte, dat als de Arabieren chaos gaan veroorzaken in Europa en Japan door het verder terugschakelen van de olieproduktie, 'de Arabische naties de vraag gesteld moet worden, die tot dusver beleefd werd vermeden: dient chaos in de geïndustrialiseerde wereld werkelijk de beste belangen van een half dozijn landen, die klein zijn, zeer rijk, on voldoende bevolkt, onverdedigd en vlakbij de Sowjet-Unie?' Vandaar, dat er zelfs bij de Arabische olielanden een lichte ongerustheid heerst en het gevoel dat men niet al te ver moet gaan. Vandaar, dat president Sadat zijn politieke eisen voorlopig niet al te zeer opschroeft. Vandaar, dat men in Israël weliswaar somber en gede primeerd is omdat men beseft grote concessies te zullen moeten doen zon der daarvoor echte veiligheid terug te krijgen, maar nog niet wanhopig is over een uitzichtloze toekomst. loewel ik niet van begraaf plaatsen hou, heb ik er meer glan eens gestaan. Bij liet sobere raf van John F. Kennedy op le groene helling van de be- raafplaats Arlington. Je kunt r bij helder weer alles zien at de trotse geschiedenis van ashington uit maakt. et Lincoln Memorial, waar Martin ither King zijn droom droomde, i de andere monumenten en ge- inktekens voor grote presidenten. de verte de ronde koepel van het apitool, het domein van ambitieuze i cynische parlementariërs. Links i half verscholen achter het groen it Witte Huis, de woning van één ir machligsten ter wereld. Rechts it mysterieuze labyrint van het intagon, hel hoofdkwartier van 's erelds sterkste leger. Om je heen eenvoudige grafstenen van jonge nierikanon die sinds de stichting n de Amerikaanse,republiek be id waren te st.erven voor hun va- irland. aar het meest indrukwekkende is ch steeds het graf van president ennedy, opgebouwd van blanke ste in, met daarin uitgehouwen onder eer zijn woorden: 'Vraag niet wat w land voor u kan doen, vraag wat kunt doen voor uw land'. Het zijn oorden uit een jong, maar abso- ut verleden. Woorden, die reeds ing vergeten schijnen te zijn, hoe- el ze dagelijks worden opgelezen ior de trossen toeristen en vereeu- gd worden met hun Kodaks, raag niet wat uw land voor u kan ten. vraag wat u kunt doen voor land'. Het zijn fossiele woorden dit tegenwoordige corrupte Wa- rgatc-Washington. tch is het nog maar net tien jaar Heden, dat een redeloze en zinloze oord een einde maakte aan het lelbelovende leven van John Fitz- irald Kennedy. 22 november 1963. iemand zal vergeten waar hij die jond was, toen hij voor het eerst verbijsterende nieuws hoorde, veral ter wereld werd getreurd, (aarom was dit gevoel, dit ver riet, tegelijk zo universeel en zo ersoonlijk', vroeg de Britse pre- ïier Macmillan zich later af. 'Kwam et niet omdat hij, in zijn eigen ersoon, alle hoop en aspiraties beli- haamde van de nieuwe wereld, die rorstclt om te voorschijn te komen, m als een Phoenix te verrijzen uit e as van de oude?' John on Robert Kennedy John Kennedy gaf het startschot voor een roerig decennium, toen hij op die koude januari-dag in 1960 als jongste Amerikaanse president de ambtseed al'egde en voor het Capi- tooi de wereld toesprak. Bij het aan breken van die dageraad heerste er een uitbundige, bijna overmoedige stemming, omdat alles mogelijk leek. 'We gedenken vandaag niet de overwinning van een partij, maar de viering van de vrijheid, die zowel een einde als een begin symboli seert', sprak Kennedy. Hij kondigde twee dingen aan: dat er een jongere generatie aan de macht gekomen was ('De toorts is overgedragen aan een nieuwe generatie Amerikanen' die wars is van conventies en tradi ties, en dat persoonlijke betrokken heid bij de maatschappij een bewon- deringswaardige eigenschap was ('Vraag m?' wat uw land voor u kan doen, maar vraag wat....') Deze twee thema's zouden gedurende zijn ambtsperiode- en nog lang daarna vnorcechoën. Nieuwe grens In één van die redevoeringen had John Kennedy aangekondigd: 'Wij staan aan de rand van een New Frontier, een Nieuwe Grens, de grens van de jaren zestig, een grens van onbekende mogelijkheden en ge varen, een grens van onvervulde hoop en bedreigingen. Maar de New Frontier waarover ik spreek is geen stel beloften, het is een stel uitda gingen. .Het vat niet datgene samen wat ik van plan ben het merikaan- se volk aan te bieden, maar dat wat ik het wil vragen. Het doet een be roep op zijn trots, niet op zijn por tefeuille, het houdt de belofte in van grotere offers in plaats van gro tere zekerheid'. Maar een groot deel van Amerika was helemaal niet bereid zijn zeker heid op te offeren aan Kennedy's pseudo-socia'.isme. Kennedy besefte echter dat het een dwingendé nood zakelijkheid was, toen hij in West Virginia, onder de lage daken van een vergeter. Amerika, met eigen ogen het lot had gezien van de trot se, maar wanhopige mijnwerkers, de werklozen en hun gezinnen, die wegkwijnden op de afgeschraapte heuvels van de Appalachen. Ken nedy besefte dat hij het er niet bij kon laten zitten, dat de zwarte Ame rikanen geterroriseerd werden door racisme, uitbuiting, vernedering en intimidatie. Maar alles wat naar socialisme riekt, roept in Amerika grote weerstanden op. Miljoenen Amerikanen kennen slechts twee angsten: failliet gaan en ingehaald te worden door hen die vlak achter hen staan. Zonder vol doende geestelijke uitrusting zijn deze Amerikanen opgeklommen naar de middenstand. Zij beweren af te stammen van de Pilgrim Fathers, maar hun oorsprong lijkt vaak meer te liggen in het tijdperk van de tv en wasmachine. Van Eisenhower hadden zij acht jaar tevreden in een leunstoel mo gen doorbrengen. Maar Kennedy be gon hen onmiddellijk een gevoel van persoonlijke verantwoordelijk heid te geven en hen op te roepen tot actie. 'Onze natie kan zich niet veroorloven economisch rijk en geestelijk arm te zijn', zei hij. Een deel van de Amerikanen voelde zich instinctief bedreigd. Hij wilde de ge vestigde orde veranderen en zweepte daartoe op in zijn redevoeringen. Met een weerspannig Congres en een weerspannig volk kon Kennedy niets anders doen dan te vertrouwen op de kracht van zijn woorden. Dit vertrouwen was niet geheel realis tisch. Amerikanen wantrouwen in tellectuelen en filosofische ideeën. Ruim duizend dagen mocht het du ren. Toen John Kennedy werd ver moord in Dallas, het bolwerk van de rechtse reactie, had hij veel gezegd, maar nog weinig kunnen doen. Zijn wetgevend programma, de burger- rechtenwetten, de sociale maatrege len en dc armoedebestrijding lagen te verschimmelen in het Congres. Pas onder het presidentschap van de Texaanse herenboer Johnson werden -o voor het grootste deel werkelijk heid. Maar belangrijker dan Ken nedy's daden waren zijn woorden. Zijn woorden hadden Amerika hoop gegeven dat het beter kon. Zij had den het gevoel gegeven dat idealen mooier kunnen zijn dan een kleu rentelevisie of een volautomatische vaatmachine De jeugd Kennedy's woorden waren vooral bij de jeugd aangeslagen. Tijdens de duizend dagen van Kennedy waren de universiteiten wakker geschud uit hun gezapige tevredenheid en waren ze bevolkt door politiek be wuste jongeren. 'Vraag niet wat uw land voor u kan doen, maar vraag wat u kunt doen voor uw land'. On der Kennedy waren reeds de eerste 'freedom-riders' naar het diepe zui den van Amerika getrokken om de rassendiscriminatie te bestrijden, meer dan e<-ns met hun eigen leven. Maar in de zomer na Kennedy's dood kwam deze stroom pas goed op gang. 'Vraag niet.maar vraag Plot seling werd op bijna elk front de gevestigde orde uitgedaagd door de jeugd. Universiteitsbestuurders, ge neraals, presidenten, de paus, de po litie en ouders kregen een moeilijke tijd. Soms werden in het geheel geen vragen gesteld. Het werd .vaak als vaststaand aangenomen, dat alles wat oud stoffig en waarschijnlijk ook corrppt was. Maar met John Kennedy verdwenen de idealen uit de politiek. Mannen als Robert Kennedy en Martin Lu ther King, die de gevallen toorts wilden oprapen, werden eveneens vermoord. Lyndon Johnson ontwierp zijn Great Society, waarin begrippen als opoffering, erbarmen en redelijk heid plaats maakten voor consump tie en produktie. Amerika's jeugd pikte deze schijn-idealen niet. En toen ook nog eens het Vietnamese debAcle zich in al zijn leugenachtig heid ontvouwde, was een totale ver vreemding van Amerika's jeugd het gevolg. Zwaar bJwapende Zwarte Panters drongen zich naar voren. Wheater- men vervaardigden bommen. Op het kruispunt van de straten Haight en Ashbury in San Francisco werd een eigen bloemenparadijs geticht. De massale marsen, die onder Kennedy dienden om de president te sterken, richtten zich nu tegen het Witte Huis. Er ontwikkelde zich een eigen jeugdcultuur met zijn eigen vocabu- lair, zijn eigen pers. zijn eigen waar den en zijn eigen 'vibraties'. Vervreemd Maar toen de 'vibraties' slecht be gonnen te worden, viel de jeugd uit een. De hippies gingen de boer op, de zwarten bleven binnen hun 'ge meenschap', militante jongeren gin gen ondergronds. Toch was er nog één keer hoop, dat Amerika's jeugd betrokken kon worden bij het be stuur van de maatschappij. Senator McCarthy begon, gedragen door het idealisme van jong Amerika, een kruistocht binnen de Democratische partij. Maar ook deze hoop werd de bodem ingeslagen, toen de partijma chine over McCarthy heenwalste en de politie van Chicago met zijn vol gelingen afrekende. Toen vier jaar later senator McGovern nogmaals een beroep deed op de jeugd, was deze reeds zo vervreemd van het po litieke bestel, dat zij nog wel de partij kon overmeesteren, maar het land niet meer kon overtuigen van haar idool. De steun van de jeugd bleek uiteindelijk anti-reclame te zijn voor McGovern. Tien jaar na de dood van Kennedy heerst >n Amerika een zwijgende meerderheid, die niet gestoord wenst te worden in zijn gezapigheid. Amerika's gedesillusioneerde jeugd heeft zich teruggetrokken en leeft verder zonder een reëel ideaal. Er is niet veel meer over van John Ken nedy dan zijn graf op de heuvel van Arlington en de in steen uitgehou wen boodschap: 'Vraag niet wat uw land voor u kan doen, maar vraag wat u kunt doen voor uw land'. Wie die boodschap leest voelt medelijden met Amerika, dat deze woorden slechts zo kort heeft gekoesterd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15