Kloof tussen VS m Europa breder Parijs mag meedoen met ultracentrif uge-pro j eet IN BONN GROEIT UIT ELKAAR Watergate-band is gedeeltelijk blank indanks begrip tussen Brandt en Scheel Vesterse diplomaten waarschuwen %)oor een vertrouwenscrisis Feisal: laat de joden elders hun klaagmuur bouwen SP2 WINKLER PRINS GROTE WERELDGESCHIEDENIS WINKLER PRINS GROTE WERELDGESCHIEDENIS loor Jaap den Boef Koeweit vraagt opheldering dreigement VS 0UW/KiWiARTBT VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 BUITEN'LAJSiD TPNOUS7/K9 iONDEN (AP, Reuter, UPI) Westerse diplomaten in Londen hebben ver jaard dat de tegenstellingen binnen het Atlantisch Bondgenootschap steeds yoter worden en waarschuwden dat men hard op weg is naar een vertrou wenscrisis in de Amerikaans-Europese betrekkingen. BEIROET (AFP, Reuter, UPI) Koning Feisal van Saoedi- Arabië heeft in een Interview met het Libanese blad AI An war gezegd, dat Jeruzalem een stad is waarin alleen moslims en christenen heilige plaatsen hebben. 'Joden hebben er geen enkele', volgens de Saoedische koning is de klaagmuur in Je ruzalem de westelijke mum- van de tweede tempel een bouwwerk waar joden alleen maar komen wenen, maar waar op ze geen enkel historisch recht hebben. 'Ze kunnen best ergens anders iet3 dergelijks bouwen om er te klagen'. (ADVERTENTIE) ging. Ütn ie huwen met Hendrik IV. koning van Frankrijk Zij was er bij. evenals de groothertogin van Toscane en de hertogin van Mantua. Marm's huwelijk duurde niet lang. Tien jaren slechts. Door de dood van h|ar man, die door moordenaarshand viel. Van koningin werd zij regentes voor Lodewjjk .Xilï,\dq; oudste van haar. twee zonen. Zij had haar gunstelingen en haar vijanden. Intrige, gevangenschap en ontsnapping waren baar deel, evenals haar kunstmin. Christina van Lorreiuen en.'Maria de Médicis mensen in eon wereld van feiten. Zij waren maar éven op het toneel als figurant en hoofdrolspeler in het grote 'Schouwspel van zestig eeuwen menselijke beschaving'. Een schouwspel dat qua araraatiekf schoonheid, ontroering en'wreedhcid zijn weer ga niet kent. Hiervan gaat u ooggetuige worden in (ie zes boeiend géschreven en luisterrijk geïllustreerde delen van de i tegenstellingen tussen de VS en Westeuropese partners zijn verder kgroot door de nieuwe kritiek die Amerikaanse minister van buiten- pdse zaken, Henry Kissinger woens- \g op de Westeuropeanen heeft gele id: Op zijn persconferentie in Was- fcgton zei Kissinger: 'Men kan wel- iht niet om de droevige conclusie Ten dat enkele van onze Europese [ndgenoten hun belangen zo ver- billend waardeerden dat zij bereid Iren de gelederen te verbreken met I VS over een zaak van zo groot in- pnationaal belang'. Kissinger bedoel- hiermee de weigering van een jeks Wsteuropese landen Ameri- inen toe te staan via hun grondge- jed wapens naar Israël te transporte de Atlantische landen niet hun Iderlinge betrekkingen kunnen rege- n dan is het moeilijk voor te stellen >e zij wereldproblemen kunnen aan- |kken, zo voegde Kissinger er aan fe. Over de felle Europese kritiek op it ontbreken van overleg met Was- mgton over het uitvaardigen van de armtoestand, in verband met de si- latie in het Midden-Oosten, zei Kis- pger te hopen dat de NAVO-landen Uien kunnen vaststellen welke vor en van raadpleging in voorkomende wallen geschikt zijn. en goede raadpleging was, aldus Kis- pger, ook het doel van zijn voorstel |n april voor een nieuw Atlantisch fandvest. Overigens blijft Amerika de and binnen het Atlantisch gebied be lhouwen als de hoeksteen van het Litenlands beleid, aldus Kissinger, fc opmerkingen van Kissinger volgen I eerdere kritiek van zijn kant op de iesteuropeanen, naast verhulde drei- fmenten die zijn uitgesproken door Amerikaanse minister van defensie imes Schlesinger aan het adres van bnn en scherpe woorden van presi- ènt Nixon zelf, die onlangs zei dat Europeanen deze winter zijn 'dood- evroren' als Washington haar Mid- en-Oostenbeleid niet had gevoerd zo- s zij is gevoerd. (rits-Franse woede festeuropese leiders, met name fankrijk en Engeland, die een steeds iotere belangentegenstelling menen l bespeuren, tussen Europa en de 'S, zouden uiterst gebelgd zijn we ens de Amerikaanse aanvallen. Vol- pns de westerse diplomaten in Lon- is de Amerikaanse kritiek op de bropese weigering tijdens de recente lidden-Oosten crisis mee te werken jet de VS ongerechtvaardigd. Vol de diplomaten heeft Washington een tijdstip dat een rampzalige "jmoorlog had kunnen uitbreken de festeuropese partners niet geraad- jeegd en hen zelfs niet van tevoren gelicht over het uitvaardigen van it alarm voor de Amerikaanse strijd- rachten, die zich nota bene ook op het grondgebied van de Westeuropese landen bevonden. De diplomaten wijzen er voorts op dat met name Frankrijk en Engeland zijn buitengesloten bij belangrijke in ternationale politieke acties, zoals de vredesregelingen voor het Midden- Oosten en deelname aan de VN-vre- desmacht in dit gebied. Volgens de diplomaten beschouwen Engeland en Frankrijk dit optreden als een aanwijzing voor een Ameri kaans samengaan met de Sowjet-Unie ten koste van de Westeuropese belan gen. De bezorgdheid van de Westeuro pese landen is onder meer tot uit drukking gekomen door de versnelde activiteiten om tot intensieve Europe se politieke samenwerking te komen en uit het toenemende aantal verkla ringen - ook van West-Duitsland - dat nu spoedig een eigen Europese defen sie op poten gezet moet worden, voor zien van een eigen kernmacht die zou moeten bestaan uit de bundeling van het Britse en het Franse kernwapen. Michel Jobert Zo verklaarde de Franse minister van buitenlandse zaken, Michel Jobert woensdag in de vergadering van de Westeuropese Unie, dat Europa zijn verdediging zo moet inrichten dat het zinvol kan deelnemen aan de ontspan ning in een tijd dat men de twee su permachten (de VS en de Sowjet- Unie) niet langer kan toevertrouwen dit te doen. De VS en de Sowjet-Unie zullen in feite rivalen blijven. Zij hebben dit getoond tijdens de laatste oorlog in het Midden-Oosten, aldus Jobert. Er is een andere weg die tot de ont spanning leidt en waar de voorwaar den een samenspraak vormen tussen gelijke en soevereine landen en het vestigen van een werkelijke veiligheid en dat is de wil en het vermogen van elk land om zichzelf te verdedigen', zo vervolgde hij. Jobert waarschuwde dat de beperking van de kernarsenalen van de VS en de Sowjet-Unie zou kunnen leiden tot kleinere en tactische kernoorlogen. Het uitbannen van de strategische kernwapens zal de 'conventionele wa pens (alle wapens behalve kern-, bac teriologische en chemische wapens) die altijd moderner en vernietigender zijn, zelfs dan tactische kernwapens, nog krachtiger en gevaarlijker ma ken', aldus Jobert. Hij benadrukte dat Frankrijk desondanks trouw zal blij ven aan het Atlantisch Bondgenoot schap en wees erop dat de VS hun troepen in West-Europa moeten hand haven. SALT De Franse minister zei dat het gevaar bestaat dat Amerikanen en Russen, die in Wenen over beperking van strategische kernwapens onderhande len (SALT) tot onderlinge afspraken kunnen komen die de Europese bewe gingsvrijheid in de toekomst ernstig kunnen blokkeren. Deze besprekingen, aldus Jobert. kunnen leiden tot de vorming van een neutrale zone in het hart van Europa, die de Europese eenwording in de weg kan staan en Europa kan onderwerpen aan manipu laties van Moskou. Via Amerikaans-Russiche afspraken zou echter ook de 'Europese optie', ongedaan kunnen worden gemaakt, tot de vorming van een eigen, van de VS onafhankelijke, kernmacht. Deze 'optie' is een bepaling in het destijds gesloten nonprofileratie-verdrag, waar- mee de verbreiding van kernwapens in de wereld, moet worden voorko men. In deze bepaling wordt de moge lijkheid open gehouden voor de vor ming van een Europese kernmacht, door samenvoeging van het Franse en Britse kernwapen, zonder dat dit in strijd zou zijn met het nonprolifera tieverdrag. De Westduitse minister van defensie Georg Leber heeft gisteren in Parijs verklaard dat de Europese landen al les in het werk moeten stellen om een Europese politieke unie te vor men. Maar dit moet gebeuren in alliantie met de VS, aldus Leber. 'West-Europa kan zijn eigen doelen, zijn onafhanke lijkheid van elke buitenlandse wil, de vrije ontwikkeling van de krachten in zijn samenleving en zijn politieke unie alleen verwezenlijken in bondge nootschap met de VS', aldus de West duitse minister. Ruim 2250 bladzijden met duizenden Illustraties in kleuren. In 6 luxe banden van lichtbruin kunstleer, beschermd door prachtige omslagen in kleuren. Een fascinerende reis door de eeuwen, vanaf de prehistorie tot in onze tijd. Een waardevol bezit voor elk bewust levend mens. Al voor een passend bedrag per maand. Teken snel in en profiteer van de lagere vóórintekenprijs. Dat scheelt u f 45,-1 Vul in - knip uit - stuur op. WASHINGTON (Reuter, UPI) President Nixon is opnieuw in verlegenheid gebracht door zijn Watergate-banden met de onthul ling dat een geluidsband incompleet is. Deze pijnlijke bekentenis werd gedaan 24 uur nadat de president Repuklikeinse gouverneurs verzekerd had dat er geen tijdbommen meer in het verschiet lagen. "ROTV Iq °Pen envelop, ongefrankeerd, sturen aan Elsevier, Antwoordnummer 124S. Amsterdam. Antwoordnummer 1248, Amsterdam. Ik ontvang gaarne, gratis en zonder enige verplichting, uitgebreide Informatie over de WINKLER PRINS GROTE WERELDGESCHIEDENIS. Tr. Naam: Straat:.Plaats: Rechter John Sirica heeft onmiddel lijk om de uitlevering van alle opgeë iste banden gevraagd, 'opdat kan wor den toegezien dat er verder niets mee LeUff6nSRr gebeurt'. Hij voegde eraan toe: 'Het is niet omdat ik het Witte Huis niet vertrouw'. Sirica gaf de president tot maandag de tijd de banden te over handigen. Gebeurt dat niet, dan zal hij de speciale Watergate-aanklager verzoeken een dwangbevel in te die nen waarin onmiddellijke afgifte wordt geëist. bureau van de speciale aanklager en advocaten van het Witte Huis. Schouwspel van zestig eeuwen menselijke beschaving De incomplete band betreft gesprek ken tussen de president en zijn advi seurs John Ehrlichman en Bob Halde- man, die plaats vonden op 20 juni 1972, drie dagen na de inbraak in het Watergate-gebouw. Volgens Nixons advocaat werd het blanke stuk een week geleden ontdekt Gedurende 18 minuten laat de band een toon, maar geen gesprek horen. Een uitleg voor dit fenomeen kon het Witte Huis niet geven. Inmiddels heeft rechter Sirica de na men van een groep technische des kundigen, die de Waterga te-banden zullen bestuderen om te zien of er mogelijk mee is geknoeid. De keuze van de experts werd gedaan door het Oud-president Harry Truman heeft president Nixon eens beschreven als een 'loenzige, vervloekte leugenaar', zo blijkt uit een gisteren verschenen boek van Merle Miller. Truman gaf deze omschrijving van Nixon twaalf jaar geleden tijdens een op de band opgenomen interview. Truman zei dat Nixon een leugenaar was en dat het volk dat wist 'Ik kan niet begrijpen dat hij bijna tot. president werd geko zen in 1960. Ik begrijp zelfs niet hoe "die zak erin slaagde in één staat te veroveren'. Nixon was in Truman's ogen één van 'slechts twee mensen in de gehele Amerikaanse geschiedenis die ik niét uit kan staan'. Inmiddels heeft Spiro Agnew, de voormalige vice-president, een baan gekregen. Hij wordt adviseur bij een internationale handelsfirma in Los Angeles. Frank Jameson, één van de twee directeuren (en getrouwd met de filmster Eva Gabor), verklaarde: 'Ik respecteer hem en ik ken hem al lang. Ik respecteer zijn talent om con tacten te leggen met anderen. Daar voor kunnen we hem goed gebruiken'. LONDEN (AFP, Reuter) Engeland, West-Duitsland en Nederland hebben Frankrijk officieel uitgenodigd deel te nemen aan het project voor vervaardiging van verrijkt uranium door middel van het ultra centrifuge-procédé, waaraan de naam van de Nederlandse hoogleraar Kistemaker is verbonden. Er zijn diplomatieke stappen onderno men om Frankrijk ertoe te bewegen besprekingen met de drie landen te beginnen, die zich hebben verenigd in het 'URENCO-project' voor de bouw van fabrieken ter verrijking van ura nium. De uitnodiging aan Frankrijk volgt op de intensieve Franse pogingen de medewerking van de EEG-partners te krijgen voor de opbouw van een grote fabriek voor de verrijking van urani um via het gasdiffusiesysteem. Deze fabriek zcu in Frankrijk moeten ko men. De Europese Commissie heeft eerder deze week een poging gedaan een compromis te sluiten tussen de twee verrijkingstechnieken met het voor stel beide methoden te gaan ontwik kelen in Europees verband. Het voor deel van de gasdiffusle is dat deze methode reeds wordt toegepast, ter wijl het ultracentrifuge-methode nog niet in bedrijf is. De laatste methode zou echter veel voordeliger zijn dan de gasdiffusie, waarvoor tevens zeer grote fabrieken nodig zouden zijn. West-Europa is thans uiterst afhanke lijk van de VS voor de toevoer van verrijkt uranium, waarmee in de kerncentrales electriciteit wordt opge wekt. Binnenkort zullen contracten met de VS moeten worden vernieuwd en de Amerikanen hebben de voor waarden fors verzwaard, onder meer dcor tienjarige contracten te eisen, die zeer moeilijk kunnen worden op- ONAFHANKELIJKHEID Het streven naar een eigen Europese produktie van verrijkt uranium staat niet los van de wens zo onafhankelijk te coalitie van 90ciaal-democraten en vrije democraten in de Bonds- epubliek Duitsland staat niet op springen, maar van harte gaat de wnenwerking bepaald niet meer. Het zijn vooral de radicale groe- eringen in de SPD van kanselier Willy Brandt, die bijzonder onte- reden zijn over het resultaat van de coalitie-arbeid. Zij weigeren icli te realiseren dat Brandt in elk geval tot de Bondsdagverkiezin- en van november 1976 niet zonder de liberale FDP kan regeren ii zij verlangen van de kanselier (die tevens voorzitter van de |PD is) dat hij desnoods tegen de wil van de regeringspartner so- ialistische hervormingsplannen zal doorzetten. randt weigert aan zulke eisen ge- x>r te geven. Een maand geleden ïrklaarde hij in Duisburg op een bij inkomst van de gloednieuwe Werk- meenschap voor werknemersvraag- ukken dat oplossingen gezocht moe- n worden die ook voor de FDP aan- ardbaar zijn. Hij deed deze voor ve- sociaal-democraten niet aangename tspraak, nadat de voorzitter van de eutsche Gewerkschaftsbund, Heinz skar Vetter, had geëist dat de SPD het uitstippelen van de coalitie- annen in principiële zaken hard oet blijven'. )ogmatisch e kanselier zei dat Vetter gelijk teft, maar: 'Het is ook waar dat ik basis van de sociaal-democratische 'incipes alles moet doen wat nu ver- ezenlijkt kan worden en niet wat is docr een volgende generatie kan orden bereikt'. De coalitie kreeg vol eis Brandt een jaar geleden een dui- elijke meerderheid: 'Daar moeten we hruik van maken om eerlijke com- romissen te sluiten, die niet de echtste oplossingen zijn. Dogmati ze onbeweeglijkheid zou slechter jn'. etter liet er echter geen twijfel over estaan dat een politiek die de vor- 'ing van een nieuwe middenklasse Hogelijk maakt, op de lange duur in et nadeel van de SPD zal werken. De vakbonden zouden verzwakt wor den door het optreden van de kleine coalitiegenoot FDP die volgens Vetter steeds onverdraagzamer wordt. Ook andere sociaal-democraten beschuldi gen de liberalen er van dat zij zich opstellen tegen de hervormingsdrang binnen de SPD. Brandt neemt men kwalijk dat hij slechts de schouders ophaalt en zijn houding verdedigt door te verwijzen naar het regeringsprogramma dat bij het prolongeren van de in 1969 aange vangen samenwerking tussen SPD en FDP werd overeengekomen. Deze hou ding van de kanselier valt te verkla ren uit het feit dat de Westduitse kie zers in november vorig jaar hun ver trouwen aan Brandt persoonlijk heb ben gegeven en niet in de eerste plaats aan de toen al onderling verdeelde SPD, waarvan hij voorzitter was. Vrees De 'Wille zur Macht' onder de radica le elementen in deze partij heeft er echter toe geleid, dat men de achter grond van het verkiezingssucces in die kringen graag zo gauw mogelijk wil vergeten. Mensen als Herbert Wehner, de voorzitter van de SPD- fractie in de Bondsdag die onlangs in Moskou nog kritiek leverde op het be leid van de coalitie, vrezen dat het li berale verzet tegen ingrijpende her vormingsplannen van de SPD er toe Georg Leber (links) zou hoge ogen gooien als nieuwe bondskanselier, maar is voor het dagelijkse beleid onmisbaar. Walter Scheel, de succesvolle minister van buitenlandse zaken, zou het kansellerschap een waardige afsluiting van zijn carrière vinden Op ditzelfde congres heeft Walter Scheel trouwens alle zorg weggewuifd als zou de samenwerking met de SPD niet goed verlopen, Scheel heeft ove rigens wèl een speciale reden om zich positief op te stellen jegens de SPD. Het is nl. een publiek geheim dat hij gaarne (de sociaal-democratische) pre sident Gustav Heinemann wil opvol gen, nu deze zich op 1 juli 1974 niet voor een tweede ambtstermijn be schikbaar stelt De SPD zit nu met het grote pro bleem dat zij een sociaal-democrati sche kandidaat naar voren moet bren gen, die tenminste van het formaat van Scheel is. In aanmerking komt Georg Leber, minister van defensie, een figuur uit arbeiderskringen. Het zou echter bijzonder moeilijk zijn een opvolger voor Leber te vinden. Soort gelijke problemen levert de kandi datuur op van minister van arbeid Walter Arendt Brandt zou hem niet willen missen in verband met de ver kiezingen van 1976 die als de coali tie tussen SPD en FDP dan nog be staat beslissend kunnen zijn voor het voortbestaan van de SPD als rege ringspartij. Van coalitieplannen met de christen democraten is thans echter nog geen sprake. Mischniek leverde in Wiesba den nog felle kritiek op de negatieve houding van CDU en CSU tegenover het Basisverdrag met de DDR en het verzoek om gelijktijdige toelating van de BRD en de DDR als lid van de Verenigde Naties. Daarmee hebben de christen-democraten zich volgens Mischniek politiek bankroet ver klaard. zal leiden dat bij volgende verkiezin gen deze in onzekerheid verkerende partij een flinke veer zal moeten la ten aan de FDP. De radicalen in de SPD verlangden op de zitting van de partijraad dat de top tegenover de FDP sterker de soci alistische principes zal doorzetten. De partijleiding zou de kiezers duidelijk bewust moeten maken wat haar uit gangsposities zijn en waar het com promis begint. De 'dubbele bodem-po litiek' van de SPD zou niet langer op de koop toe mogen worden genomen. Deze politiek zou blijken uit het feit dat de FDP zich als een progressieve partij aandient, terwijl zij in het par lement en bij coalitie-gesp rekken voor uitstrevende oplossingen blokkeert Zulke klachten kregen alleen maar voedsel toen op het congres van de li beralen in Wiesbaden de FDP-fractie- leider in de Bondsdag, Walter Missch- nick, in volle gemoedsrust verklaarde dat de verantwoordelijke politici heus wel respecteren dat de liberale part ner niet meewerkt aan 'socialistisch* wensdromen'. En daarbij denkt ieder een dan aan medezeggenschap, grond- politiek, inkomensverdeling en derge lijke. CDU/CSU Wil Scheel beslist president worden dan kan hij met de steun "an de christen-democraten zijn doel berei ken. Dit zou het geval kunnen zijn als de FDP er in de nog resterende maanden van overtuigd zou raken dat de met Willy Brandt gemaakte afspra ken toch niet verwezenlijkt kunnen worden als gevolg van het steeds ster ker wordende verzet binnen de SPD tegen de politieke verlangens van de FDP. Een prettige bijkomstigheid zou voor Scheel zijn dat hij niet als mi nister plaats hoeft te nemen in' een kabinet van christen-democraten en li beralen, maar dat hij als president een onafhankelijke positie kan inne men. Brandt Niettemin moeten de leiders van de SPD er voor oppassen dat zij de on vermijdelijke compromissen niet wij ten aan koppigheid van de FDP. Zij moeten het beleid ook tegenover de critici in eigen gelederen verdedigen. Hierbij mogen zij zich niet laten hin deren door het feit dat Brandt zowel kanselier is als voorzitter van de par tij. Men neemt het de voorzitter Brandt kwalijk dat hij zich als kanse lier terughoudend opstelt in de partij politiek. Daardoor zou hij de SPD niet meer de leiding kunnen geven die zij dringend nodig heeft Op den duur zal Brandt er misschien met aan ontkomen, tegenover de FDP een hardere lijn te volgen. Het zal dan vooral van de persoonlijke relatie tussen hem en Scheel afhangen, of de samenwerking niet ernstig zal worden geschaad. Uit de omgeving van Scheel komt de waarschuwing, dat de SPD- voorzitter een confrontatie met Brandt niet zal schuwen en zonodig met de vuist op tafel zal slaan. Scheel meent sterk te staan nu opi niepeilingen lijken te bevestigen dat de SPD op haar retour is. Het jongste resultaat laat de volgende cijfers zien: 47 procent voor de christen-democra ten, 41 procent voor de sociaal-demo craten en 11 procent voor de libera len. mogelijk te worden van leveranciers buiten de EEG, die deze grondstof voor energie (en kernwapens) uit po litieke oogmerken als pressiemiddel zouden kunnen gaan gebruiken, zoals thans de Arabieren hun olie. Vooral de Fransen, die een van de VS en de Sowjet-Unie afhankelijk Europa na streven. leggen hier veel nadruk op. De voornaamste reden voor de uit breiding van de Europese produktie van verrijkt uranium is echter het streven zo spoedig mogelijk minder afhankelijk te worden van de olie als energiebron. Vervolg van pagina 1. Het ministerie van buitenlandse zaken van Koewiet heeft gisteren de Ameri kaanse ambassadeur ontboden om 'op heldering' te krijgen over Kissingers dreigement, dat Amerika tegenmaatre gelen zal nemen als de Arabische olie boycot lang voortduurt. Deze uit spraak werd door Arabische kranten in forse opmaak gebracht Op Koeweits uitnodiging kwamen de Arabische olielanden in Koeweit bij een en besloten zij de olieleveranties iedere maand met 5 procent te ver minderen, totdat Israël zich terugge trokken had achter de grenzen van voor 1967 en de rechten van de Pales- stijnen waren hersteld. Gisteren ver klaarde koning Feisal van Saoedi-Ara- bië, wiens land de belangrijkste olie exporteur is, nog eens dat zijn land het oliewapen zo lang zal blijven han teren tot aan die eisen is voldaan. Het kon hem niet schelen hoe lang dit zou gaan duren. Inmiddels schijnt Israël zich te verzet ten tegen vredesbesprekingen voor het einde van dit jaar. Minister Abba Eban heeft verklaard dat zijn land zich geen verplichtingen op de hals kan halen tot na de algemene verkie zingen van 31 december. Kissinger verwacht dat de besprekingen in de cember zullen beginnen en wil vaart houden in het politieke overleg. Perzie De sjah van Perzië heeft tegengespro ken dat zijn land rich aan de zijde van de Arabieren zou geschaard heb ben, als de oorlog lang geduurd had. 'Wat ik heb gezegd is dat Perzië be reid was te interveniëren ter bevorde ring van de toepassing van resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de VN'. De sjah meende dat er nooit echte vrede zou komen, als het vraag stuk Palestina buiten beschouwing wordt gelaten. De Palestijnen alleen hebben het recht hun toekomst te b* palen, zo zei de sjah. Ook koning Hoessein van Jordanië is gisteren op de bres gesprongen voor de Palestijnen. Hij verklaarde dat hij niet zal meedoen aan een buiten de Palestijnen opgelegde oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Hoessein zei dat hij niet de pretentie had alle Palestijnen te vertegenwoordigen of ook maar het recht te hebben van dit vertegenwoordiging. Maar, zei hij, wij verdedigen het recht van het Pale stijnse volk zijn eigen lot te bepalen zonder aan druk te moeten blootstaan en na de bevrijding van zijn gebied de weg te gaan, die het wil. Naar aanleiding van de berichten, dat Rusland mogelijk kernwapens naar Egypte heeft gebracht tijdens de afge lopen oorlog, heeft Henry Kissinger gezegd dat er geen 'bevestigde bewij zen' voor rijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9