1? 'ROTTERDAM ZAL EERSTE WERELDHAVEN OLIJVEN' dichtbij ïmentaar Optimistischer Thomassen: Geen paniekverhalen meer p' te bezien Ook zonder olie ziet het er rooskleurig uit het weer Meer wind Uitvoervergunning nu ook nodig voor ruwe olie kort geding om trouwerij peso latertje rudi griezelen verlossing SP/KWARTET VRUDAG 23 NOVEMBER 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 »/j Winning i niet goed voorbeeld lokt wel kolging uit. In de Verenigde ïeft het Congres uit angst i als acuut gevoelde energie- - in de kortste keren een wet Èfceurd, die het mogelijk maakt jpleiding door Alaska aan te een project dat aanvankelijk l van allerlei wetenschapsmen- "J milieubeschermers nog al wat pnd ondervond bij afgevaardig- senatoren. Jen wel geïnspireerdi door deze en door vergelijkbare om- ïeden in Nederland .heeft onze JfAM (de Nederlandse aardo- tschappij, waarin Shell en Esso r vijftig procent aandelen heb- waarschuwing gelanceerd. De zou op allerlei plaatsen moei- ondervinden bij het in ex- brengen van nieuwe vind- i en dat zou onze gasvoorzie- ]el eens in gevaar kunnen bren- leilijkheden worden dan vooral ikt door gemeenteraden, die zo happig op zijn om één ie de bestemmingsplannen aan en door de bevolking die :n heeft, haar wetten kent en bezwaren tot in hoogste in dijk geeft. Het zou gezien de itand zelfs mogelijk moeten hebben de gaswmners terloops :ten, een noodwetje te maken hele procedure van bezwaar den te ontlopen en te gaan boren as zit en buizen te leggen waar is om dat gas af te voeren ioort staat van beleg af te op dit speciale terrein van nt^lijke ordening dus. krasse taal en (gezien het bc- jnide rechtszekerheid van heel jarcz>faarde burgers; er zijn toch n Ivoor niets zoveel waarborgen ien$ geschapen?) te zeer op.' dc te*. estemd om helemaal gc- arflig te zijn. Jvas^heel wat sympathieker^ ge- relials' de NAM had laten weten of zonder boycot, er toch al p isf van een energiecrisis; dat zij n voorstander is van een uiterst gebruik van de in exploitatie epergie-voorraden; en dat zij jk van plan is om de thans be- W voorraden nauwkeurig in kaart ngen, opdat ons nageslacht ook :ts zal hebben om zich aan te NAM. dergelijke taal niet irengen, moeten onze bestuur- politici het maar doen. is De analyses verschillen, maar bestuurders en werkgevers in Rotterdam zijn het over één ding eens: er moet een streep worden gezet onder de panieke rige verhalen, die de laatste dagen over de positie van de grootste haven ter wereld de ronde doen. Na de sombere voorspellingen over werkeloosheid, economische crisis, einde van de welvaart, kwamen gisteren plotseling opti mistische geluiden uit Rotterdam. Zijn de bestuurders wat geschrokken van het effect van hun onheilsprofetiën of vrezen zij, dat pessimistische verhalen nieuwe industrieën zal afschrikken? Een analyse van het plotseling omzwaaien van de stemmiing in de Rotter damse haven kan nu nog niet gegeven worden. Bestuurders en werkgevers wagen zich nog niet aan een uiteenzetting van deze ommezwaai. De feiten zijn echter belangrijk genoeg om ze hier uitgebreid te laten volgen. Bij de persconferentie van burgemeester W. Thomassen en wethouder drs. H. J. Viersen was verslaggever Jan Ladenius aanwezig, verslaggeefster Zettie Leeu- wenburgh versloeg de persconferentie van mr. L. J. Pieters, voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid, en verslaggever Jan Brokken sprak met Rijnmond-gecommitteerde M. D. J. Stolk. ROTTERDAM 'Zolang de gunstige ligging van Rotterdam niet wordt aangetast, behoeft Rotterdam zich voor wat de toekomst van de haven betreft geen ernstige zorgen te maken. Ook de overigens nog niet te merken olieboycot doet aan dit feit niets af'. Met deze optimistische kijk op de toekomst heeft burgemeester W. Thomas sen van Rotterdam voor het eerst openlijk stelling genomen tegen de stroom berichten waarin de toekomst van de Maasstad als uiterst zorgwekkend wordt afgeschilderd. Volgens de heer Thomassen zal Rot terdam ook in de toekomst wereldha ven nummer één blijven. Ook zonder olie ziet de toekomst er voor Rotter dam rooskleurig uit mits paniekmaat regelen achterwege blijven en vastge houden werdt aan een visie op mid den-lange en lange termijn. Burge meester Thomassen baseert deze voor spelling op de totaal-cijfers voor de haven die voor dit jaar opnieuw tot record-hoogte zullen komen. De verwijten dat de havenontwikke ling te eenzijdig op de olie is gericht, zijn volgens burgemeester Thomassen niet terecht. Slechts een kwart van het Europese olieverbruik loopt via Rotterdam. We zijn daarnaast de grootste graan-, erts- en containerha ven in ons deel van de wereld. Ondanks het feit dat rekening gehou den wordt met een verminderde aan voer van olie betekent het niet dat Rotterdam het plan om de oliegeul voor nog dieper dieper stekende tan kers geschikt te laten maken, heeft la ten varen. Zo'n uitdieping blijft vol gens het Rotterdamse gemeentebe stuur noodzakelijk omdat straks de toekomstige generatie 'dikke' tankers (400.000 ton) met een diepgang van 72 voet binnen moet kunnen lopen. Havenwethouder Viersen verwacht niet dat andere havens en met name het Franse Le Havre de positie van Rotterdam als oliedistributiecentrum zal gaan overnemen. 'Ik zie niet in waarom een regering miljarden zou investeren in een bedrijfstak waarin geen groei meer te verwachten is', al dus de wethouder. Meer kolen De Scheepvaart Vereniging Zuid (werkgevers haven Rotterdam) ver- fervormde synode heeft woensdag nbeveling van de wereldraad van n niet opgevolgd om als- kerken, goelijke instellingen en individuele n venen 'alle invloed, aandeelhou- icties inbegrepen, te gebruiken ledrijven onder druk te zetten, vei nvesteringen uit Zuid-Afrika te- -n e trekken en hun handel met Afrika te staken.' wèl neemt men zich contacten met in Zuid-Afrika investerende 0M ven. waarbij zal worden bezien wel voldaan wordt aan de door cdcrlandse vakbeweging gestelde Li paarden, zoals recht op yakvere- °B«g. afschaffing van job-reservation jilijke minimumlonen voor blank iwart. In deze contacten zal wèl p nogelijkheid tot het terugtrekken mr investeringen betrokken worden', het besluit. eelhoudcrsacties in bedrijven die -Afrika investeren of het cr |m gaat belangen terug te trekken p als hefboom te gebruiken tegen ïitsluitcnd blanke macht ram- n zeker aan de ketenen van het !l in Zuid-Afrika. illes dient men te bedenken, dat l-Afrika zo bijzonder rijk is, dat een algehele terugtrekking van nfands kapitaal zeker te boven lomen. Het is het buitenlands ka il dat zich zo gretig op deze repu- stort, omdat er door de uitzon- jk lage lonen maximale winst valt laken. 'Reality', het blad van het South can Institute of Race Relations, iludeerde in een doorwrocht arti- in juli vorig jaar: 'Het is hoogst aarschijnlijk dat belangrijke verbe- igen in de economische positie van rte werknemers kunnen plaatsvin zonder belangrijke veranderingen de politieke en economische ver dingen in Zuid-Afrika. Zulke ver eringen behoren vermoedelijk tot *jjj aatste dingen die buitenlandse be- oo-pers'zouden willen bevorderen.' dient men bij het opnemen van tact met het bedrijfsleven dus wel u-si leseffen. Het centraal comité van wereldraad oordeelde in augustus ay - dat men beter maar meteen kan iscipwezen. De hervormde kerk is een de vele Europese kerken die eerst wel eens willen zien of er met het van kerken en christenen echt iets uit te richten valt in de Zuid- o ikaanse maatschappij. Een ietsje schien maar wij vrezen: minder cr door kerken cn christenen aan 'diend wordt. wacht in verband met de oliecrisis een toenemende aanvoer en versche ping van kolen uit onder anderen Amerika en Canada, waar nog een voorraad voor honderden jaren is. Op dit moment is de werkgelegenheid in de haven nog niet in gevaar. Wel kunnen er moeilijkheden rijzen bij een blijvende produktiebeperking door de Arabische landen. Dit heeft de voorzitter van de Scheep vaart Vereniging Zuid, mr. L. J. Pie ters gezegd naar aanleiding van de be leidsnota van de Scheepvaart Vereeni- ging 'Strategie voor zeventig'. 'De oliecrisis heeft ons met de neus op de eenzijdigheid van de Rotterdamse ha ven gedrukt', zo zei mr. Pieters. 'Bij de bedrijven is echter ruimte genoeg om een grote stroom met name van kolen op te vangen. Met een geringe aanpassing kan de capaciteit van het droge massagoed gemakkelijk worden verdubbeld'. Er wordt momenteel een inventarisa tie opgemaakt van de hoeveelheid energie, die haven verbruikt. 'Welke gevolgen een distributiesysteem voor de binnenvaart, het weg- en spoorweg verkeer zal hebben, is nog niet be kend. Wel is duidelijk dat deze gevol gen voor heel West-Europa gelden. 'Mr. Pieters stelt dat er in de loop van de jaren niet teveel is geïnves teerd in de oliesector ten koste van de haven. Wel verwacht hij, dat de Scheepvaart Vereniging Zuid een be roep zal moeten doen op de overheid om een herstructurering van de haven waar te maken. Burgemeester W. Thomassen Haven-wethouder drs. H. J. Vier sen Rijnmond, speciaal belast met de eco nomie, flink dwars: de kranten schrij ven, dat Rijnmond zijn nota over de gevolgen van de olieboycot heeft inge trokken, maar niets is minder waar. Het botert weer eens niet tussen Rot terdam en Rijnmond. Rotterdam is boos, dat ze de nota in de krant moest lezen, Rijnmond is op de tenen getrapt dat Rotterdam een paar we ken geleden alleen het overleg met het ministerie van economische zaken begon, zonder dat Rijnmond daarbij uitgenodigd was. 'De gemeente is ge frustreerd over deze nota' zegt Stolk, en hij voegt er aan toe, dat het hem verbaasd heeft dat 'Rotterdam met zo veel lawaai van leer is getrokken te gen Rijnmond'. De gecommitteerde wil er verder geen woorden over vuil maken. De goede verstandhouding tussen Rijnmond en Rotterdam is juist teruggekeerd en het zou onverstandig zijn weer terug te komen op de vete tussen de ge meente en het openbaar lichaam. Stolk wil zijn toelichting op de olie boycot graag geven, maar hij zal - overeenkomstig de taakverdeling tus sen Rijnmond en Rotterdam - zich tot Uitbreiding' Rijnmond-gecommitteerde J. Stolk Een herstructureringscommissie onder zoekt de mogelijkheden van uitbrei ding van distributie en overslag*. Er moet ruimte voor worden gevonden, zei mr. Pieters. 'Het is nu meer dan ooit belangrijk dat de handelsfunctie van Rotterdam wordt uitgebreid'. Ook vindt mr. Pieters het belangrijk, dat het wereldhandelscentrum in Rotter dam zo snel mogelijk van de grond komt. 'Rotterdam zal meer en meer een algemeen dienstencentrum moe ten worden'. Voor concurrentie-afleiding van ande re havens is mr. Pieters niet bang, omdat Rotterdam de voordelen blijft houden van zijn gunstige ligging. Het zit de heer M. D. J. Stolk, gecom mitteerde van het Openbaar Lichaam Mr. L. J. Pieters, voorzitter van de Scheepvaartvereniging Zuid de gevolgen op langere termijn beper ken. Stond al vast 'De olieboycot zal een eind maken aan de dominerende positie van Rotter dam als oliedoorvoerhaven, maar het verlies van deze functie stond al vóór de olieboycot voor de deur. Le Havre en Marseille graven havens, en de EEG accepteert het niet, dat één ha ven een dominerende positie, wat be treft de aanvoer van olie, inneemt. Op de lange termijn zou de energiecrisis aan die rol van Rotterdam een einde hebben gemaakt. 'Dat betekent niet, dat we benauwd hoeven te zijn. Wanneer we tijdig het beleid omschakelen - en de nota van Rijnmond wijst duidelijk in die rich ting - kan er een herstructurering van de haven plaatsvinden. Dan kunnen handel en nijverheid een belangrijke plaats gaan innemen. Dat kan de posi tie van de Rotterdamse haven alleen maar ten goede komen'. 'Op korte termijn kunnen er moeilijk heden ontstaan: wanneer de raffina derijen geen druppel olie meer ont vangen, zal Rotterdam een moeilijke periode doormaken. Maar op de mid del-lange termijn valt er niet zoveel te vrezen: de grootste raffinaderij ter wereld verplaats je niet in een contai ner, en eer er pijpleidingen vanuit Marseille en Le Havre naar het ach terland zijn aangelegd, zijn er heel wat jaren voorbij'. Hoofd koel 'Rijnmond zal proberen in deze situa tie het hoofd koel te houden. Het openbaar lichaam zal nieuwe indus trieën kritisch blijven bekijken, op bij voorbeeld de milieuhygiënische facto ren. De werkgelegenheid krijgt de ko mende jaren natuurlijk wel een extra accent'. En de heer Stolk tenslotte: 'Wij mqeten de bevolking op de hoog te houden van de gevolgen van de boycot. Paniekvoetbal moeten we voorkomen, maar we mogen ook geen Colijn-houding aanhouden zo van: be volking, ga maar rustig slapen, wij zorgen er wel .voor dat alles in orde komt'. Van onze weerkundige medewerker Het kopje 'Meer wind' boven dit weerpraatje is in de eerste plaats voor de noordelijke en noordwestelij ke kustgebieden. Daar kan de wind toenemen tot kracht 6 of 7 Beaufort, krachtig tot hard. In de Duitse Bocht wordt zelfs 7 tot 9 B ver wacht. Meer en meer dringt hier de invloed door van een langgerekt kou-front, dat uit het noordwesten na dert, goed aangegeven door de dalen de barometer. De regen ervan was vooral in het uiterste noorden van Schotland donderdagmorgen al voel baar: Sule Skerry 13 mm in zés uur tijd. Het front behoort bij een depres sie van 980 millibar bij de Lofodden. Deze heeft vooral voor de Noorse kust de lucht sterk opgezweept. Het lichtschip Sula voor de kust van midden-Noorivegen meldde gistermid dag een westerstorm van gemiddeld 90 km/uur, 10 Bf. Dat er ook in onze kustgebieden een hardere wind gaat waaien, komt door de ontwikkeling van een nog iets uitdiepende satelliet storing die van de Shetlands in zuid oostelijke richting koerst. Achter deze storing voeren noordelijke winden koude lucht met buien aan. Op het continent blijft de toestand eerst nog wel rustig, dankzij een ho- gedrukgebied van 1.034 mb. boven zuidoost-Europa. Het was er gisteren in uitgebreide gebieden ook zonnig, 's Nachts komt het tot mist en stra- lingsvorst. In de nacht van woensdag op donderdag zakte het kwik in Neu renberg bijvoorbeeld op normale waarnemingshoogte (1.50 meter) tot 9 graden Celsius. Over temperaturen gesproken: via de Noordzee is zachte oceaanlucht naar zuid-Scandinavië gestroomd waar het kwik donderdagmiddag op 5 tot 7 gra den Celsius boven nul stond, in Dene marken 7 tot 8 gr. C. In noord-Zwe den vroor het echter nog wel streng met in Kvikkjokk, Kiruna en Naimak- ka -12 gr. C. In noord-Finland is de DEN I1AAG Minister Lubbers (c- conomisclie zaken) heeft donderdag een .uitvoervergunning verplicht ge steld voor de export van ruwe aardo lie. Precies een maand geleden bepaalde de minister dat een uitvoervergun ning nodig is voor de export van de belangrijkste aardolieprodukten. Het is de bedoeling dat de minister deze exporten nauwlettend kan volgen. (ADVERTENTIE) kou ten opzichte van de afgelopen da gen afgenomen: gistermiddag -3 tot -8 gr. C. Koud is het ook op IJsland: midden op de dag -2 tot -9 bij noorde lijke wind. Een hogedrukgebied boven Groen land weet hier meer van. De wer king van het continentale maxi mum blijft het best en het langst ge conserveerd in het zuidoosten van Ne derland. waar het weer vooral aan vankelijk nog droog blijft met geleide lijke aanvoer van iets zachtere lucht, ivaardoor vooral de nachtelijke tempe raturen wal hoger zullen uitvallen. Ook de geleidelijke toenemende be wolking heeft daar de hand in. Later zal het ook hier wel tot wat regen of motregen komen, maar mogelijk pas eerst tijdens het weekeinde. OPKLARINGEN MIST REGEN HAGEL BEWOLKING 10 MAX TEMP. HOOG WATER 24 november: Vlissingen: 1.15-13.31. Haringvlietslulzen; 2.56-15.16. Rot- terdamL 4.09-16.14. Schevenlngen: 2.32-14.47. l.lmuiden: 3.05-15.20. Den Helder: 7.11-19.32. Harlingen: 9.19 21.47, Delfzijl: 11.25-23.53. NAJAARSPRIJSVRAAG 1973/1974 Vanaf 29 september is er weer een grote Najaarsprijsvraag die duurt t/m 15 februari 1974. 25.000,—aan prij zen, waaronder vier eenpersoons Iri- sette donsdekens met lakenovertrek en kussensloop in fraai dessin t.w.v. f 250,—. IRISETTE donszacht slapen onder een donzen dekbed Claushuis-Beuth Co. Barneveld. onder redactie van loessmil Cocky van Delsen en Bob de Wa ter willen 15 december in het drie eeuwen oude stadhuisje van Cocky's geboorteplaats Ameide trouwen.Daar zou niets op tegen zijn, als ze dat maar niet uitgere kend op een zaterdagmiddag wil den doen. Want een gemeente raadsbesluit maakt dat in Ameide onmogelijk. Cocky, dochter van de plaatselijke warme bakker, zegt dat haar ouders zich in december toch al moeilijk kunnen vrijmaken, maar op een zaterdagmiddag zou daar met veel kunst- en vliegwerk nog wel een mouw aan te passen zijn. Daarom is Bob, bijna klaar met zijn rechtenstudie, naar burge meester Wessels gestapt om hun zaak te bepleiten, maar toen hij merkte dat hij de burgervader niet kon overtuigen, heeft hij gedreigd een kort geding aan te spannen. Gaat dat nog door? 'Dat weet ik niet', zegt burgemees ter Wessels. 'Ik doe wht ik denk dat recht is. Ik ben niet van plan mijn ambtenaren hier op te offe ren aan een veeleisende student, maar hij blijft maar doorpraten. Hij zit me nu al drie dagen achter Luis Cabral. president van de be vrijde gebieden van Guinee Bissau, heeft wereldkundig gemaakt dat de door de bevrijdingsbeweging ge controleerde gebieden een nieuwe munt in gebruik hebben genomen. Voortaan zal de peso (honderd pe sos zijn 4,20 dollar waard) het Por tugese geld vervangen. De leiding van de in 1964 gestichte volkswin kels stelt 'de prijzen vast van de artikelen die je met het nieuwe geld in vrij Guinee Bissau kunt kopen. Heel wat mensen ergeren zich da nig, als hun favoriete tv-program- ma weer eens later begint dan was aangekondigd. 'Weer eens 'is niet overdreven, want werkt de radio klokslag op tijd, bij de televisie is zo'n precisie ver te zoeken. De NCRV-gids heeft ter illustratie een rijtje cijfers van tv-recensent Jung- man afgedrukt, die exact bereken de hoe vaak Nederland 1 en 2 tus sen 19 oktober en 5 november hun (programma-)boekje te buiten gin gen. Lichten we één week uit zijn op telsom (20 tot en met 26 okto ber), dan komt daaruit dat het laatste journaal in die zeven dagen op Nederland 1 bij elkaar twee uur en zeven minuten over tijd was en op Nederland 2 zelfs twee uur en zesenveertig minuten. Op het tweede net is het journaal in die periode dan ook niet één keer op de aangekondigde tijd uitgezon den en op het eerste net welgeteld éénmaal. Waaruit maar weer blijkt dat de Nederlandse televisie altijd blijft boeien: je weet nooit precies waar je aan toe bent. Gevraagd naar zijn mening'over de duizenden vrouwen die hem be wonderen en zelfs schijnen te ver afgoden, zegt Rudi Carrell diepzin nig in het Zwitserse weekblad 'Wir Briickenbauer': 'Het is een bepaald soort vrouwen (want er zijn zoveel soorten) dat gek is op kunstenaars zonder ze persoonlijk te kennen. Volgens mij zien ze die kunste naars gewoon als een soort plaats vervanger voor hun eigen man of zoon. Neem nou Heintje. Hun ei gen zoontje moet naar school, hij moet huiswerk maken, hij gaat naar gymnastiek en krijgt pianoles, hij moet er steeds op gewezen wor den dat hij netjes moet eten, z'n oren goed moet wasen en netjes op z'n kleren zijn. Door aid die be zigheden en opmerkingen is hij nogal eens kribbig thuis. En dan verschijnt plotseling Heintje op het scherm: compleet 'een jongen zoals zo'n moeder haar zoon zou willen zien, keurig gekleed, inne mend, vrolijk.' En op dezelfde ma nier vervangt Roy Black, aldus vrouwenkenner Rudi, de oudere zoon die nooit thuis is omdat hij zo hard moet werken en Peter Alexander de echtgenoot, die vaak overuren maakt en dan zo moe is dat hij alleen nog maar de krant kan lezen of t.v. kijken. 'Wij kun stenaars zijn dus voor dit soort vrouwen net diegene die ze thuis missen.' m'n vodden in de hoop dat ik van gedachten verander en dat gebeurt nu eenmaal niet. Ze mogen wel tussen negen en tien 's morgens komen, maar dat willen ze niet.' Hoe het begon: 'Er komt hier een jongeman, die vertelt dat hij zater dagmiddag om twee uur wil trou wen. Allerlei dingen had hij al ge regel d: buitenlanders uitgenodigd uit Brussel, hoge mensen uit Ne derland, die zouden allemaal al ko men. Hij had al diners besteld, en zovoort. Toen hebben we hem hier gezegd: u hebt maar één ding ver geten. U had eerst overleg moeien plegen met de ambtenaar van de burgerlijke stand. Die jongeman wil iets doorbreken wat de ge meenteraad juist tegen wil gaan. De raad heeft besloten dat er des noods zaterdagochtend voor tie nen getrouwd kan worden, maar niet later, behalve in noodgeval len. En dit is 'geen noodgeval. Als die bakkerij gesloten zou zijn, zit ten we hier echt niet zonder brood, want we hebben vijf bak kers in Ameide. En ze hebben nog genoeg tijd om hun plannen te wijzigen. Ons personeel maakt de hele week al overuren en als we ze op zaterdag ook nog laten roer- ken, zouden we binnen de kortst mogelijke tijd zonder personeel zit ten. Bovendien: als je één keer op zaterdag laat trouwen, heeft elke Ameidenaar die hier zaken doet, het recht om te zeggen: je trouivt mij ook maar wanneer ik roil, al is het 's avonds om elf uur. Iedereen kan hier trouwen, desnoods op za terdagochtend, maar later beslist niet.' Cocky's moeder vindt het maar verdrietig: 'We hebben hier een heel harde burgemeester. Ik wil er niets van zeggen, maar ik vind het eigenlijk wel erg jammer. We moe ten nu óf de zaak sluiten óf we kunnen niet bij haar huwelijk zijn.' Is sluiten voor één keertje dan onmogelijk? 'Nou ja, als we in de zomer vakantie hebben, sluiten we drie weken achter elkaar en dan kan het ook. Maar in decem ber is het voor ons wel erg moei lijk.' Ta bén Trant» Alt u\i l»vm u li*f U kunt u oaandagtvöTid 26 nevtatét i thuiaUijvtn» Alt tij van RavanbCïgn VMif ti«n over negen doör de gïauvt Pajaaraethex van iièdfïland 1 spookt} vergtendtl UV luiken tn deuren %n draai da lattp vat lagéT» Anna tal komelli Schaar u rond *t aentTtt vaag u niet buittn» vant voor u vol bant u ten levende d6dt*»e ttèt gtwtlijkt gwtt» Wat de sinistere Franz met zijn gruwelijke grappen bedoelt is, dat maandagavond 'dc erfgenamen van Ravenborgh' op de beeldbuis door zijn toedoen en dat van een vier eeuwen geleden levend ingemet seld familielid huiveringwekkende avonturen beleven. Deze 'erfgena men' vormen de start van de nieu we AVRO-serie 'Première', aange kondigd als een reeks van 'buiten gewone, binnenlandse televisiespe len'. Een serie waaraan, ook weer volgens de AVRO zelf, de beste schrijvers gewerkt hebben en waarin de beste acteurs spelen en of dat waar is kan iedereen zelf vaststellen, zodra die van de eerste schrik bekomen is. In Hengelo heeft een vrouw in het .felle schijnsel van politielampen een tweeling ter wereld gebracht. uNiet dat ze in een cel zat omdat ze iets op haar kerfstok zou hebben, maar omdat de stroom in Overijs sel en Drente was uitgevallen en de vroedvrouw haar niet in het donker kon helpen. Een telefoontje naar de politie bracht verlos sing: de politielampen verschaften de vroedvrouw voldoende licht om de bevalling naar behoren te laten verlopen. De moeder en haar twee jongetjes (van vier en vijf pond) maken het dan ook uitstekend. 'Hij werkte bij de Munt cn had toen de beschikking over 138.000 gulden per uur, zegt hij.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7