Duisenberg weerstaat KVP en ARP Personeelsstop ziekenhuizen UW oord op ennedy jrdacht Bij energiebedrijven olie voor 35 dagen 1 BOOT SNELLER OVERLEG BESTAND In deze krant Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding [koord stuur in ster Hendriks: gezondheidszorg moet op zelfde peil blijven Thomassen: ook zonder olie eerste haven Oliecrisis versnelt faillissement van Almelo's autobedrijf Op overweg omgekomen Ontvoerders sturen foto's van Getty zonder rechteroor 'Huurwaarde moet 60 procent omhoog' Saoedi-Arabië: oliekraan kan 80 pet. dicht krant bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Najaarsprijsvraag op de bres voor een sterke christelijke pers! Kettingbotsing in mist: weg uren versperd Nieuwe Leidse Courant (RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING itraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 200 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11. Leiden. Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur uur voordat de hekken van igraafplaats Arlington open >n, hebben senator Edward edy en andere leden van de ie-Kennedy een bezoek ge it aan het graf van president edy, die tien jaar geleden in werd vermoord. Daarna den honderden Kennedy-be- eraars naar het graf, dat be- werd onder bloemen en ;en. De weduwe van Kenne- acqueline Onassis, was niet ezig. Zij liet een paar kleine ïtjes blauwe vergeet-mij- is bezorgen. 'AST, LONDEN (AP, UPI) rotestantse en roomskatholie- ölitieke leiders in Noord-Ier- zijn het eens geworden over nwerking en hebben een coa- lestuur gevormd. am Whitelaw, de Britse minister Ulster, heeft dit gisteren bekend- akt en meegedeeld dat het uit- nde orgaan uit elf personen zal an, van wie zes protestantse Uni- :n, vier rooms-katholieken van iciaaldemocratische Labourpartij P) en een lid van de neutrale itiepartij. Het gezelschap zal in geleid door Brian Faulkner, 1st en voor opheffing van het lierse parlement oude stijl pre- van Ulster. akkoord tussen de politici van eringen, die lange tijd elkaar te en te zwaard hebben bevochten, t vreugde begroet. Extreme ka ken en protestanten vonden het slecht nieuws. De premier van •se Republiek Liam Cosgrave re de met de opmerking dat het ak- 'de basis van hoop biedt voor die een bestendige politieke re- op dit eiland nastreven.' ilaw heeft in het Britse Lager- meegedeeld dat nu de vrijlating jrden voorbereid van alle Noord geïnterneerden, die zonder pro- orden vastgehouden. Dit zou mo- l voor Kerstmis kunnen ge- [ezegd roog de meeste plaatsen droog laaghangende bewolking, de namiddag voornamelijk in zuiden van het land ook hier daar wat zon. Zwakke tot tige, in het Waddengebied krachtig toenemende wind zuid tot zuidwest. Maximum- ïperaturen omstreeks 7 gr. cius. Morgen en overmorgen: ir en daar wat regen of mot- jen en enige stijging van tem- ratuur. rgen zon op: 08.15 onder: 16.38 maan op: 08.05 onder: 16.06 ekend met 2250 ren in RAI Minister Duisenberg: niet opzij Van onze parlementsredactie DEN H AAG De regeringsvoorstellen om de fiscale huurwaarde van tie eigen woning met 60 pro cent op te trekken, en de vermogensbelasting met 1 promille te verhogen lot 8 promille, heb ben gisteravond in de Tweede Kamer een regelrechte hotsing opgeleverd tussen het kabinet-Den Lyl en de fracties van KVP en ARP. Minister Duisenberg (financiën) wei gerde tijdens het debat over het dek kingsplan deze partijen ook maar een millimeter tegemoet te komen. Hij noemde het onverantwoordelijk onder de huidige omstandigheden de verho ging van de fiscale huurwaarde van 60 naar 30 procent terug te brengen, zoals ARP en KVP willen. Ook verzette hij zich krachtig tegen het voorstel van deze partijen de ver hoging van 1 promille vermogensbe lasting niet te laten gelden voor ver mogens beneden de 250.000 gulden. Deze twee voorstellen veroorzaken een gat in de begroting van om en nabij de 70 miljoen gulden. Minister Duisenberg zou de opstelling van KVP en ARP en mèt deze partij en de meerderheid van de Kamer bij- an onze soc.-economische redactie AMSTELVEEN Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft als onderdeel van een reeks bezuinigingen met onmiddellijke ingang een personeelsstop voor alle ziekenhuizen en inrichtingen afgekondigd. De bezuinigingen zijn noodzakelijk om-'de alarmeren de kostenstijgingen in de gezondheidszorg het hoofd Ie kunnen bieden. teer alle zwangere vrouwen loven de veertig zouden wor- Dndcrzocht, zouden we de ge- e van geestelijk gehandicap- met eenderde kunnen ver teren. Proj. dr. H. Galjaard Tijdens een betrekkelijk onverawhet bezoek aan de maandelijkse vergade ring van de Ziekenfondsraad in Am stelveen deed de staatssecretaris in een toespraak tot de raadsleden 'mede in verband met de huidige economi sche situatie een dringend beroep op alle organisaties en werkers in de ge zondheidszorg om met handhaving van de kwalitei* van de gezondheids- Van onze verslaggevers ROTTERDAM Het gemeentebe stuur van Rotterdam heeft gisteren plotseling een optimistische kijk aan de dag gelegd over de positie van de grootste haven ter wereld. Burgemees ter W. Thomassen zei dat er 'geen re den is tot ernstige bezorgdheid over dc toekomst van de Rotterdamse ha ven'. De burgemeester zei er 'behoefte aan te hebben om enkele geruststel lende woorden over de haven te spre ken'. Ook zonder olie, aldus de heer Thomassen, zal Rotterdam dit jaar op nieuw de grootste haven van de we reld zijn. De industriebond NKV meent, dat nu er op langere termijn een olietekort in ons land te vrezen valt, de grote oliemaatschappijen versneld van vier- naar vijf ploegendiensten moeten overstappen. Daardoor kan er per ploeg korter gewerkt worden. De heer J. van Tol, districts-voorzitter van de industriebond NKV in Rotterdam, meent, dat de 'olieindustrie multimil jonair genoeg is om een dergelijke werktijdverkorting te kunnen opvan gen'. Zie ook pagina 7 ALMELO Het garagebedrijf gebr. Muller in Almelo omvattende drie vestigingen in Almelo en een in Rijs- sen met in totaal 34 man personeel is failliet verklaard. Muller hau een Ford-dealerschap. De Amro-bank is de grootste schuldeiser. De bedrijlsvere- niging heeft zich garant gesteld voor de uitbetaling van de salarissen gedu rende de ontslagtermijn, in de meeste gevallen een maand. Als één van de oorzaken van het fail lissement noemt curator mr. F. Harme- link te Almelo de sterk gedaalde ver koop van auto's als gevolg van de oliecrisis. GRONINGEN In Groningen is de 61-jarige mevrouw A. Mekkes-de Boer omgekomen, toen zij op een met hal ve automatische bomen beveiligde overweg door een trein werd gegre pen. De bomen waren gesloten. zorg de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten'. Teneinde de kostenstijging in de ge zondheidszorg op korte en langere ter mijn terug te dringen kondigde de staatssecretaris de volgende maatre gelen aan: Terugdringing van de beddencapa citeit van dé ziekenhuizen tot 4 bedden per 1000 inwoners (nu 5,4 bedden): Snelle totstandkoming van een wet, die de sluiting van inrichtingen of gedeelten daarvan mogelijk moet maken: Vaststelling van een maximum in vestering per ziekenhuisbed. Hierdoor zullen de bouwactiviteiten in de ge zondheidszorg worden afgeremd; Een personeelsstop voor écn jaar voor alle ziekenhuizen en inrichtin- Premieverlaging De staatssecretaris gaat ervan uit dat het mogelijk moet zijn alsnog de zie kenfondspremie voor 1974, alsmede de premies voor de particuliere zieken fondsverzekeringen, te verlagen. In een toelichting zei de heer Hendriks dat de personeelsstop een bezuiniging van 80 tot 90 miljoen gulden zal ople gen. Met de mogelijkheid tot uitzon deringen, met name voor de psychi atrische ziekenhuizen, veren. De helft van deze bezuiniging komt ten goede aan de ziekenfondsen, die als gevolg daarvan de ziekenfonds- ADVERTENT IE) ORGELS-PIANO'S KOOP RECHTSTREEKS UW ORGEL OF PIANO IN BODEGRAVEN Centrum van fabrikage import en verkoop Alle vooraanstaande orgel- en pianomerken (keuze uit meer dan 20 wereldmerken) vindt u bijéén in de centrale toonzalen Staatssecretaris Hendriks premies met tenminste 0,1 procent kunnen terugbrengen. Zoals bekend heeft de Ziekenfondsraad vorige maand geadviseerd de ziekenfondspre mie per 1 januari op 9,6 procent te brengen. Dat zou nu 9.5 of misschien 9.4 procent kunnen worden. Zie ook pagina 5 ROME (AFP, Reuter, UPI, AP) In oen brievenbus langs de weg van Ro me naar Napels is een enveloppe ge vonden met vijf foto's van de klein zoon van de Amerikaanse oliemulti miljonair Paul Getty. Op de foto staat zijn kleinzoon, eveneens Paul Getty, afgebeeld waarbij duidelijk te zien is dat zijn rechteroor is afgesneden. Het oor was eerder naar een krant in Ro me gestuurd met het dreigement dat meer lichaamsdelen te verwachten wa ren als geen twee miljard lire (3,4 miljoen dollar) werd betaald. Miljo nair Getty heeft steeds geweigerd te betalen. De moeder van Paul Getty jr. heeft via de Italiaanse radio een wanhopige oproep gedaan aan de ontvoerders haar kind ongemoeid te laten. Zij had een brief van haar zoon gekregen waarin onder meer stond: 'Zij hebben mij al een oor afgesneden. Laten zij dat ook niet met mijn andere ooi- doen. Ik smeek u betaal mijn ontvoer ders op de plaats die zij willen.' Deskundigen nemen aan dat de foto's echt zijn, hoewel er op gewezen wordt dat de ontvoerders misschien het oor van een ander hebben gestuurd en het oor van Getty hebben bedekt met een stukje plastic-huid voor het ma ken van de opnames. zonder hoog hebben opgenomen. Wel ke consequenties hij aan het aanne men van de voorstellen door de Ka mer zal verbinden, werd gisteravond niet duidelijk. Op voorstel van Ka mervoorzitter Vondeling besloot de meerderheid van de Kamer het niet op een eindstemming aan te laten ko men en deze uit te stellen tot volgen de week. De officiële formulering hiervoor was dat het debat dan, zoals gebruikelijk bij de behandeling van het dekkingsplan, uit zal lopen tot vroeg in de morgen. Oppositieleider Wiegel en CPN -fractievoorzitter Bak ker constateerden echter, dat de poli tieke moeilijkheden de werkelijke re den waren van deze beslissing. Beraad Duidelijk is in ieder geval dat het uitstel van de eindstemming tijd ople vert voor nader beraad. Een belangrijk verschil in het con flict is de weigering van KVP en ARP om bij hun voorstellen tevens aan te geveii. ivaarmée de ontstane te korten moeten worden gedekt. Minis ter Duisenberg. en mèt hem de PvdA- woordvoerder, dr. Dolman, wees erop dat dit tot nu toe een goede traditie is geweest in de Tweede Kamer. Vol gens de KVP'er Van Amelsvoort geldt dat echter niet voor een extra-parle mentair kabinet, want men kan niet zeker zijn van een meerderheid voor de alternatieve dekkingsvoorstellen. Voor vervolg zie pag. 5 DEN HAAG Dc gezamenlijke Nederlandse elektriciteitsbedrijven hebben een voorraad aan stookolie en steenkool voor 35 dagen. Zij hebben afgesproken deze voorraad alleen bij een echte vorstperiode te gebruiken. Een strenge win ter zou de elektriciteitsvoorziening in ons land echter, gezien die 35 dagen-voor- raad, in moeilijkheden brengen. Normaal werken de centrales grotendeels op aardgas, maar bij strenge kou Is dc hele gastoevoer nodig voor huisverwarming en voor grotere afnemers. De centrales schakelen dan over op olie en kolen. Aan het oliefront valt verder te melden, dat de sjah van Perzië zich tegen voortzetting van de olieboycot en andere produktiebeperkende maatregelen heeft uitgesproken. Dc Europese Commissie bestudeert maatregelen ter beper king van het autogebruik, die moeten gelden voor alle negen leden van dc EEG. KOPENHAGEN (Reuter) De Sa- oedi-Arabische minister voor oliezaken Zaki Yamani heeft gisteren gedreigd de olieleveranties met 80 procent tc verminderen, als Amerika, Europa of Japan tegenmaatregelen nemen, zoals Henry Kissinger heeft gezegd. Als Amerika tot militaire actie zou willen overgaan, zal Saoedi-Arabië olievelden opblazen. 'Natuurlijk kunnen Amerika. Japan en Europa enkele tegenmaatregelen nemen', zei Yamani. 'Maar ik geloof dat ons oliewapen veel machtiger is. Wat we gedaan hebben is nog niets. Ik meen dat we de produktie kunnen verminderen tot 20 procent. In plaats van 25 procent zou de beperking dan 80 procent zijn'. Op de vraag of Saoe di-Arabië een dergelijke besnoeiing zou kunnen overleven, antwoordde Yamani: 'Zeker'. De besnoeiing zou de olieprijs zo omhoog jagen dat het land nog meer aan zijn olie zal verdienen dan nu. Ml nnnPRRAUcu. TEL. 01726-2541 KE1KSTRAAT 2-28 noar inhoud en overtuiging een kranl die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hel plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Op pagina 11 van deze krant vindt u de NAJAARSPRIJSVRAAG. Tevens worden op deze pagina de winnaars bekend gemaakt van de prijsvraag van 10 november. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adies: Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste gezellige rookverdrijver pletine schaaltje (flessen onderzetter) fZ] handige poioalmap met briefpapier en pen TEL AVIV, CAIRO (Reuter. UPI. AP) Egyptische en Israëlische militairen zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de scheidslijn tussen hun troepen bij het Suezkanaal. 'Er zijn nog steeds bepaalde menings verschillen, maar we doen ons best', \erklaarde de Egyptische onderhande laar generaal Mohammed Gammassy, nadat dc twee partijen reeds vier en een half uur met elkaar gesproken hadden. 'We zijn nog steeds aan het praten en zullen morgen voortgaan en overmorgen'. De ontmoeting vond plaats in een VN-tent bij kilometerpaal 101, die ge teisterd werd door een verblindende zandstorm en een fikse regenbui. De scheidslijn tussen de twee legers is nog het enige punt van het bestands akkoord, waarover de twee landen het nog niet eens zijn. Dc andere punten van het akkoord zijn uitge voerd. Gisteren werd de uitwisseling van krijgsgevangenen tussen Egypte en Israël voltooid. Het hete hangijzer tussen Israël en Egypte is nog steeds punt twee van het bestandsakkoord. Daarin worden de twee partijen uitgenodigd 'de kwestie van de Israëlische terugkeer naar de posities van 22 oktober in het kader van een akkoord over de losma king en scheiding van de strijdkrach ten onder auspiciën van de VN te re gelen'. Egypte eist dat Israël zich op de posities terugtrekt, maar Israël zegt dat die posities nooit hebben be staan, omdat er toen eeri beweeglijk front was. Israël heeft daarop voorgesteld dat beide partijen zich op de respectieve oevers van het Suezkanaal terugtrek ken en dat er tussen de twee legers een bufferzone komt. die bezet wordt door VN-troepen. Dit is door Egypte verworpen. Volgens een Israëlische regeringsbron i.> er gisteren gespro ken over een voorstel, waarbij de Is raëli's de 1.600 km2 op de westelijke oever ontruimen en de Egyptenaren hun derde leger op de oostelijke oe ver terugtrekken. Het Egyptische der de leger op de oostelijke oever is vol komen omsingeld door de Israëli's. Zie verder pagina 9, kolom 7. Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Binnenland Kabinet niet naar links 5 Aanval op procureur15 Buitenland Kloof VSEuropa 9 Coalitie in Bonn kraakt9 Kerk Appel aan gcrcf. synode 2 Boek van bisschoppen 2 Sport 'Winst1 en verlies voor Chili 17 Radio cn tv Strips, feuilleton .6 Puzzel fi Commentaar 7 Dichtbij en verder Weer Familieberichten 1(1 Films IS Beurs 1» Van een verslaggever VLEUTEN De rijksweg Den Haag- Utrecht is gistermorgen een tijd ver sperd geweest als gevolg van een for se kettingbotsing, waarbij ongeveer 25 auto's betrokken waren. Zeven men sen raakten lichtgewond. Er waren grote files. De botsing ontstond in vrij dichte mist. zijn er veel meer

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1