en verlies voor Chili KNWU in huidige vorm is al jarenlang een anachronisme' Merckx zoekt recht OU JAR DIN DUJARDIN vieux extra [ANDSIÊBRANQSIEBl wewootx gez p.iuc^ Straffen in betaald voetbal Staking bij Derby County weer over Aanval van Tass op FIG-besluiten Honkbalselectie voor Havana S)rs. Jan de Groot aan vooravond van kort geding over nieuwe sponsorregeling Symbolisch doelpunt tegen Rusland betekent kwalificatie sterbandJ^ ts-bandenservice v Drs. Jan de Groot f geheel links) in aktie voor zijn club De Germaan/GMC tijdens de Nederlandse kam pioenschappen voor verenigingen. A. Leeser in Den Haag op justitieel niveau wordt uitgevochten vloeit volgens Jan de Groot voort uit het feit dat de KNWU door de invoering van de leeftijdsgrens bepaalde groe pen renners van faciliteiten berooft op grond van hun leeftijd zonder daarvoor steekhoudende argumenten aan te voeren. 'Naar mijn mening geldt in deze zaak het principe dat in dien de KNWU sponsoring toestaat voor de amateurcategorie dit in prin cipe mogelijk moet zijn voor iedere amateur, ongeacht zijn leeftijd. Als de KNWU van mening is dat bepaalde renners van deze hen verleende facili teiten bovenmatig profijt trekken ten koste van anderen, zal ze een modus moeten vinden om alleen de betref fende renners door middel van een verantwoorde clausule in de regle menten daarvan uit te sluiten' Jan de Groot is wel van mening dat er veel schort aan de mentaliteit van de amateurs. 'Soms komen andere t/ielrenners er achter dat ik doctoran dus ben. En dan is het bijna altijd waamn fiets jij nog. Jij kunt toch met je, werk genoeg verdienen. Dat is typerend voor de mentaliteit. Er zijn heel vat amateurs die uitsluitend v >or het geld fietsen. De sport komt op de tweede plaats. Hoewel het geld )"n belangrijke rol speelt zijn wiel renners soms geneigd om de dingen te doen die normaal strafbaar zijn. Voor een knaak in een premie-1-nt r"J?n -c e ka; - 'e >ep I' wielrennen kwc. k n !.-r twijfel k rakter. Maar het maakt aan de andere kant de beoefenaren dikwijls te ego centrisch. Te vaak wordt er van de stelling uitgegaan: ik moet die vijfen twintig gulden pakken, anders heb ik niets verdiend. En dat is natuurlijk fout. Maar als je dat kwaad wilt be strijden moet je het wel anders doen dan de KNWU nu van plan is'. JOOP HOLTHAUSEN (ADVERTENTIE) /er<f< DEN HAAG De tuchtcommissie van de KNVB heeft een aantal spelers uit het betaalde voetbal gestraft. Drie spelers werden elk voor twee wed strijden geschorst. J. Verheyen van PEC, F. Struis van FC Dordrecht en G. van Tilburg van FC WV. De eer ste twee spelers kregen voorts een geldboete van 100, ''e laatste van 150. De andere straffen zijn: geschorst voor één bindende wedstrijd: H. van Kooy (SC Amersfoort); L. de Graaf (FC Den Haag) en een boete van 100; F. Pirard (Heracles), en sen boete van 150; J. Mulkens (MW). en een boete van 100; geschorst voor één bindende wedstrijd voor waardelijk: S. Walbeek (Sparta) en een boete van 150; E. Schaafstra (AZ'67); P. van Kerkhof (Vitesse) en een boete van l^O; P. Milovanovic (Helmond Sport) en een boete van 100; L. Ouwens (FC Den Bosch), en een boete van. 150. Voorts kreeg J. van Bommel van Fortuna Vlaardingen een boete opgelegd van 100 en heeft het bestuur van FC Dordrecht een'hp- risping gekregen. VOETBAL In verband met de autoloze zondag zijn alle voor zondag in de Belgi sche competitie vastgesteld- wedstrijden verschoven naar de zaterdag. DERBY (UPI). De staking van de voetballers van de En gelse eerstedivisieclub Derby County is voorbij. De spelers hebben vanaf woensdag heftig geprotesteerd tegen het vertrek van Derby's ex-manager Brian Clough en diens assistent Peter Taylor. De spelers weigerden in eerste instantie de nieuwe ma nager oud-internatioal Dave McKay te steunen. Daar is gisteren verandering in gekomen. Na anderhalf uur ver gaderen van spelers er\ nieuwe leiding zei aanvoerder Roy McFarland: 'We hebben het ge voel Dave onrecht aangedaan te hebben en we willen ons werk weer hervatten. Wat de protes ten betreft, ik denk dat ik na mens alle spelers spreek als ik zeg dat we ermee stoppen. We steunen Dave McKay'. Volgens McFarland had het gezonde ver stand van de spelers weer de bovenhand gekregen. Daarbij waren zij door niemand beïn vloed. 'We hebben gewoon alle maal in de gaten dat we het fout hadden', voegde McFarland eraan toe. McKay zei: 'Ik heb de zekerheid dat het laatste hoofdstuk in de moeilijkheden nu uit is'. De staking begon woensdag toen acht spelers van de selec tie daartoe het sein gaven. Zij schreven een verklaring die echter nooit in de handen van de clubleiding is gekomen. De spelers lijken vooral gezwicht te zijn nadat de PFA (vereni ging van profvoetballers) hen gewaarschuwd had dat een sta king contractbreuk was. Woens dag nog was McKay benaderd door de spelers die hem vroe gen niet op het aanbod van Derby County in te gaan. McKay stelde toen: 'De spelers proberen de macht in de club over te nemen. Ik ben een vechter en ik zal ze tot de dood bestrijden'. Hoewel de oude^eiders Clough en Taylor al een baan hebben aangenomen bij de derdedivisie- club Brighton wonen ze nog steeds in Derby en ze hebben ook nog regelmatig contact met de spelers. De vrouw van Brian Clough ontkende echter dat haar man iets met de staking te maken had'. 'Ik weet toevallig dat Brian de spelers heeft pro beren te weerhouden iets te on dernemen. Wat ik weet is dat hij gepraat heeft met twee spelers en hen gezegd heeft geen trans fer aan te vragen en hen ge woon gezegd heeft te spelen en te winnen voor Derby'. De mogelijkheid is aanwezig dat Derby County vandaag de aanstekers van de staking streng straft. MOSKOU Het Russische staatspers- bureau Tass heeft de beslissing van de Internationale Gymnastiekfederatie (FIG) om het aantal landen bij de ko mende Olympische Spelen terug re brengen tot twaalf, fel aangevallen. De daarvoor uit te sluiten landen .zul len op subjectieve manier worden aangewezen, aldus Tass. Bovendien vond het bureau dat hier door 'de grote ontwikkeling van de turnsport in vele landen zal worden geremd.' De beslissing van de FIG om bepaalde oefeningen niet te verbieden kreeg daarentegen steun. Een eventu eel verbod zou 'de creativiteit van deelnemers(sters) danig kunnen heb ben bedreigd.' Arthur Gander, president van de FIG werd heftig bekritiseerd op grond van zijn gedragingen tijdens het in Rot terdam gehouden congres. Daar werd een voorstel van Rusland om Zuid-Af- rika uit de federatie te stoten, afgewe zen. DEN HAAG et Nederlands honk balteam zal van 25 november tot en met 10 december in avanna deelne men aan het toernooi om het wereld kampioenschap. De andere equipes Ko men uit: Cuba, Costa Rica, Panama, Venezuela, Columbia, Mexico, Neder landse Antillen, Porto Rico. De nationale selectie, die al naar Cu ba is vertrokken, bestaat uit de vol gende spelers; Werpers: enk Boeren (OWO), Ade Fijth (HCAW), Ferry Neuteboom (ADO), Bouke Vakkers (Nicols), Carol de Vries (Giants), Kees Wijdekop (Giants). Achtervan gers: Hans Augustinus (Sparta), Ber- til Haage (Textown Tigers), Bart Sei- del (HCAW). Binnenvelders: arm oreman (Schoten), Jaap Bijl (ADO), enny Jenken (UW), Jelle Postma (OWO), Jimmy Sieval (Schoten), Frank Smit (Giants), Arnold Smith (HCAW). Buitenvelders: Barry Eij- gendaal (ADO), Wim Hageman (HCAW) en amilton Richardson (Sparta). Coaches: Charles Urbanus en Nol Houtkamp (assistent). VOETBAL In Kampen heeft het mili tair elftal met 41 gewonnen van Go Ahead Kampen. Voor de militairen scoor den Verstraeten (Club Brugge) 2. Meier (FC Amsterdam) en Zegers (AJax). Voor de Kampenaren maakte Grafhorst net doelpunt. VOETBAL Het Franse elftal won lit Parijs een oefenwedstrijd tegen Dene marken met 30. Doelpunten: Bereta, P. Revelli en H. Revelll. SCHAKEN Uitslagen vierde ronde vierkamp in Amsterdam: Donner-Tlmman 10. Sosonko-Ree stand: Sosonko 2+1 afg. Donner 2, Ree 1%. Timman 1. Naar Europees hof voor rechten van de mens? BRUSSEL (Reuter) Eddy Merckx overweegt op het ogenblik stappen te ondernemen bij het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg om zich vrij te pleiten van het gebruik van doping tijdens de laatste Ronde van Lombardije. In die klassieker werd Merckx winnaar maar later beroofd van de zegepalm omdat in zijn urine sporen van norefedrine (derivaat van efedrine) gevonden waren. Merckx bleek kort voor de koers een hoestmiddel ingenomen te hebben zonder dat hij wist dat daar een middel in zat dat voorkomt op de lijst van verboden middelen die door de- UCI is uitgegeven. Volgens dc advocaat van Merckx wordt nog onderzocht in hoeverre de Belgische topcoureur zijn recht in Straats burg moet gaan zoeken. Dat hangt ook af van de beslissing van de medische commissie van de UCI die een klaagschrift van Eddy Merckx heeft gekregen. Wel weet Merckx nu dat hij in ieder geval doorgaat met fietsen. Eerst over woog de Belg zijn fiets aan de wilgen te hangen maar nu vindt hij dat hij juist nu moet gaan strijden voor de naam van de wielersport. 'Ik heb teveel respect voor de sport om haar in handen te laten van dwazen', voegde Eddy Merckx eraan toe. 101 'W/KAYAiRTET VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 SPORT T13/K17 (ADVERTENTIE) VAN WENNEKER ROOSENDAAL onze speciale verslaggever Bij de afkondiging van een serie ingrijpende veran- in het amateur-wielerbestel is de stem van clubs en renners nauwelijks gehoord. Grofweg gesteld werd de afgelopen maan- het in wielerkringen overbekende fenomeen 'de KNWU beslist, en renners hebben dat maar te slikken' alle eer aangedaan. aarzelend is er van die zijde sprake geweest van enig weer- tegen de manier waaróp die maatregelen tot stand zijn geko- Wanneer vandaag een aantal renners via een kort geding pro- de KNWU-maatregel terug te draaien is dat meer tegen de nieu- sponsorregeling op zich gericht dan tegen de manier waarop die Hing werd gedecreteerd. «iTIAGO (UPI. Reuter! - zich nu officieel gekwalif ceercl >bben voor het eindtoernooi i wereldkampioenschap voetbal. De lenen traden woensdagavond aan tr een vriendschappelijke wedstrijd het Braziliaanse Santos dat bezwaren zag in het spelen in nationale stadion van Chili waar voor enkele dagen nog de door de litaire machthebbers gearresteerde standers gevangen werden ge lden. Volgens de FIFA had Rus- id moeten verschijnen, maar Rus- id weigerde en alle bemiddelingspo- gen nadien hebben gefaald. >r Chili tegen Santos aantrad ver een het Chileense nationale elftal het veld. De 'ploeg stelde zich op vervolgens toog de voorhoede ten tval tegen de onzichtbare tegenstan- Uit die 'aanval' scoorde Valdes i 'doelpunt'. Daarna verscheen er het scorebord tot grote vreugde n de toeschouwers (het stadion was ;t uitverkocht) Chili 1, Rusland 0. larmee zegt Chili zich gekwalifi- erd te hebben. deze ceremonie trad Chili (in het idion waar een grote politiemacht de been was) aan tegen Santos en ird door de Brazilianen in de eerste lft volledig weggespeeld. Het gevolg is een 4-0 achterstand bij de rust or doelpunten van Nene (2). Edu Eusebio. Toen was het publiek het thousiasme ook al lang weer ver an. In de tweede helft geloofde San- het wel, liet Chili af en toe ko en maar stond hen toch geen treffer Het einde kwam met een 5-0 envinning voor de Brazilianen toen isebio scoorde. tussen had sir Stanley Rous, presi- •nt van de FIFA. gereageerd op (le schuldigingen die via het Russische irsbureau Tass de wereld ingeslin- rd werden en waarin gezegd werd dat Rous een rol in het spel gespeeld had Rusland te weerhouden van een '•ntmoeting tegen Chili. Rous zou dat dan gedaan hebben om Engeland dat door Polen werd uitgeschakeld voor het eindtoernooi alsnog een kans te geven volgend jaar in West Duitsland aan te treden. Tass stelde ook dat sir Stanley Rous de scheidsrechter in dat duel, de Belg Vital Loraux geïnstru eerd had. Daarom, nog steeds volgens Tass, was Engeland zo gemakkelijk aan de strafschop tegen Polen geko men. waardoor het toch nog gelijk werd. In Belgische kranten is gisteren geëist dat de Belgische voetbalbond stappen bij de FIFA onderneemt om genoegdoening te krijgen voor deze belediging voor het Belgische scheids- rechterskorps. Sir Stanley Rous die op het ogenblik in Miami in de Amerikaanse staat Florida verblijft, noemde de woorden van Tass 'onzin'. 'De FIFA', zo stelde Rous, 'heeft alles gedaan om Rusland in de competitie te houden. Zij heb ben zichzelf eruit gegooid'. Sir Stan ley zei dat de discussie niets 'met En geland te maken had. Ik denk niet dat zij door een achterdeur toch zou den willen doordringen in het eind toernooi. Zeker niet nu ze vorige week ook nog van Italië verloren heb ben'. Rous werd nogal emotioneel over alle woorden die Tass aan de affaire had besteed. 'Niet de FIFA heeft hen uit het toernooi gehouden. Niet Rous heeft hen uit het toernooi gehouden. Rous heeft alles gedaan wat hij kon. Maar we kunnen toch niet de regels veranderen vanwege één land?' Gevraagd naar de beschuldiging dat hij druk zou hebben uitgeoefend op de scheidsrechter tijdens Engeland-Po- len zei Rous: 'Als mensen in een ver loren positie staan in de verkeerde positie zoals nu met de Russen het geval is, dan proberen ze altijd de schuld aan andere mansen te geven'. Volgens de Tass beschuldiging was de weigering van Stanley Rous om naar een andere plaats uit te zien voor de ontmoeting Chili-Rusland een provo catie voor andere socialistische landen die zich al gekv/alificeerd hadden voor het eindtoernooi om nu het toer nooi te gaan boycotten. Daardoor zou den er weer plaatsen vrij komen. Rous zei echter dat hij niets had ge hoord van andere socialistische lan den dat zij zich terug zouden trekken van het toernooi. Wel zei Rous waren er bij de FIFA telegrammen binnen gekomen waarin steun werd toegezegd aan de Russen. In Chili gaf de voorzitter van de voet balbond, Francisco Fluxa na afloop van het duel tegen Santos commen taar op de Russische weigering in Santiago te spelen. 'De Russen', zo zei Fluxa, 'proberen zoveel mogelijk voor deel te behalen in een zaak die nog steeds nieuws is en waarin de hele wereld geïnteresseerd is, maar zij doen dat met de bedoeling de waar heid te verdoezelen efi om hun cam pagne om Chili in een kwaad daglicht te stellen voort te zetten'. Fluxa ver wachtte van Rusland nog steeds com mentaar op deze affaire tot de strijd in West Duitsland zou zijn begonnen. In de Russische pers werd gisteren opnieuw commentaar geleverd op de houding van de FIFA. Moskovskaya Pravda stelde ondermeer dat Stanley Rous geen enkele aandacht had be steed aan de rapporten die uit Chili waren binnengekomen zoals ook geen aandacht werd besteed aan de verkla ringen van de 'bloedige Chileense ge neraals', dat het stadion van Santiago in een grote gevangenis was veran derd. Francisco Valdez (links) geeft een demonstratie (uiteraard zijn daarbij grote hoeveelheden militairen aanwezig) van Chileense voetbalkunst. Hij scoort het symbolische doelpunt waarmee Chili zich plaatst voor het eindtoernooi van het wereldkampioenschap. Jammergenoeg was er geen toss verricht zodat hij net zo goed in eigen doel getrapt kan hebben. (ADVERTENTIE) Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsierdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Emmen Enschedé Gorinchem 'sGravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden Meppel Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardingen V houden na gesprekken met renners (onder wie Freddy van Lachterop, Nederlands oudste gesponsorde ama teur-wielrenner). De Groot: 'Wat mij opvalt is dat de stem van de renners nauwelijks gehoord is. Begin oktober mochten twee renners de bijeenkomst tussen sportcommissie en sponsors bijwonen. Hun argumenten tegen de sponsormaatregelen zijn niet uit de verf gekomen en via hun clubs kun nen zij het helemaal niet spelen. De clubs hebben in het wielerbestel im mers geen stemrecht. Die gaan niet eens naar de jaarvergadering van de KNWU toe omdat zij weten toch voor joker te zitten. Dat heeft dus weinig zin'. Drs. De Groot, die erkent dat de club- sponsoring wanneer die werkelijk van de grond komt een goed alternatief biedt, wijst erop dat de prioriteiten om een uitweg te vinden in de malai se verkeerd zijn gesteld. 'Na de struk- tuurverandering zal als eerste het pre miestelsel in amateurcriteria moeten worden aangepakt. Het heeft mij be vreemd dat die zaak pas in tweede in stantie wordt genoemd'. Jan de Groot bestrijdt de invoering van een leeftijdsgrens voor aanslui ting bij een grote sponsor. Hij noemt twee gronden waarop hij tegen het leeftijdskriterium stelling neemt: de ondoelmatigheid en de onrechtmatig heid. In verband met die ondoelmatig heid merkt Jan de Groot op dat een doorstroming van amateurs naar pro fessionals (een logisch gevolg van de maatregel) niet mag worden bevor derd door het stellen van een leef tijdsgrens omdat die grens volkomen willekeurig wordt getrokken. Hij voert verder aan dat de sponsors ge dwongen zullen zijn een jonge ploeg te formeren die gemakkelijk ten prooi kan vallen aan roofbouw van de op reclame beluste sponsor. De Groot: 'Door die relatief korte pe riode waarin een gesponsorde renner zich straks zal moeten ontwikkelen tot een aanvaardbare professional zal er van de noodzakelijke maatschappe lijke en technische begeleiding nog minder terecht komen dan nu al het geval is. Bovendien vind ik dat de KNWU eerst de overstap naar de pro fessionalcategorie aantrekkelijk had moeten maken alvorens een dergelijke maatregel te nemen. De huidige situa tie in de prof-sector ontneemt alle kracht aan de door de KNWU inae- voerde maatregelen'. ONRECHTMATIG De onrechtmatigheid van de maatre gel een zaak die vandaag door de Amstelveense raadsvrouwe mevrouw nieuwe sponsormaatregel waardoor ateurwielrenners maar tot een be- leeftijd voor 1974 tot en 25 jaar voor een grote sponsor uitkomen maakt onderdeel uit een totaal pakket van wijzigingen door de sportcommissie geproela- irde gezondmaking van de wielren- beoogt. En dat juist die maatre- op zich volkomen juist als in liet hele beloofde pakket ten wordt gebracht veruit de aandacht heeft getrokken eenvoudig doordat de bovenlaag de amateurcategorie hiermee leeft te maken. Wanneer de KNWU an langs democratische weg ttot wij- ïging van het inderdaad verziekte ponsorsysteem was overgegaan zou er onder twijfel meer begrip zijn ge- oond voor de beknotting van de mo- elijkheid om gesponsord te worden. [NACHRONISME let is de huidige structuur die in merkelijkheid een dialoog in de weg taat tussen de wielrenners en de lubs aan de basis enerzijds en dege- ïen die zich zelf hoog op het wieler- laard hebben getild anderzijds. Jan de Iroot, doctorandus in do criminologie :n actief wielrenner bij de Amster- lamse wielervereniging De Germaan- 1MC stelt dat de KNWU in de huidi- ;e vorm al jarenlang een anachronis- ne vormt. )e Groot: 'Een eerste vereiste om te I omen tot een effectieve integratie l man de wielersport lijkt mij een gron- 1 lige reorganisatie van de bestaande tructuur van de KNWU. Het verdwij- ïen van het huidige feodale stelsel al de wielersport veel meer ten goe ie komen'dan de thans vastgestelde ïieuwe regels aangaande de sponso- ing. Momenteel is iedere communica- ie zoek. Er is van onder af nauwe- ijks een mogelijkheid om het bestuur e bereiken. Van het bestuur kan looit iemand ter verantwoording wor- len geroepen omdat er naar onderen oe geen verantwoording behoeft te worden afgelegd. Een dergelijke be stuursvorm houdt de wielrenners on mondig'. IOKER fan de Groot beperkt zich dus niet, :oals een aantal wielrenners wel doet, ot een ageren tegen de sponsormaat- 'egel, maar hij richt zich vooral tegen e manier waarop die maatregel tot tand is gekomen, een gevolg van de aternalistische structuur van de CNWU. De Groot, die de laatste jaren niet meer werd gesponsord en dus !een direct belang heeft bij intrek- ung van de aangekondigde maatregel is zich actief met de zaak gaan bezi*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17