Erfelijke afwijking vóór de geboorte op te sporen KLEURENTELEVISIE m- ^de Radiobeurs 25% KORTING Honderdduizendste Pompeiiaan Kamerlid ziet af van huisuitzetting Friese Zuidwesthoek niet voor lieden met rinkelende kassa Junta trekt tanks uit Athene terug Vakbondsdelegatie terug uit Moskou Japans kabinet buigt onder Arabische druk AVRO heeft geen woord van Van der Stoel Wegvervoerders vrezen lege tank in buitenland Vier organisaties verpleegkundigen willen samengaan Zangavond Zang en Vriendschap Nieuwe Leidse Courant; PHILIPS GRUNDIG BLAUPUNKT SIEMENS ZANUSSI HITACHI SONY ZWART/WIT TELEVISIE TROUW/KWARTET VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 1 Ethische problematiek bij voorgaand ztvangersschapsonderzoek Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Volgend jaar zal liet academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam de eerste poli kliniek openen, waarin erfelijk bepaalde afwijkingen bij het ongeboren kind zullen worden opge spoord. Prof. dr. K. Galjaard, hoogleraar aan de genetische faculteit van de Eras- musuniversiteit, zei gisteren (het on derzoek naar genetische afwijkingen bij zwangere vrouwen is dit jaar be gonnen) in totaal 150 zogenaamde puncties van het vruchtwater te hebben verricht. Hieronder bevonden zich twintig gevallen van een abnor male ongeboren vrucht, waarbij een geestelijk gehandicapt kind moest worden verwacht. In deze gevallen werd dan ook abortus toegepast. In Dijkzigt wordt reeds drie jaar deze vorm genetisch onderzoek verricht, waarbij gebruik wordt gemaakt van twee onderzoekmethoden: het verrich ten van puncties een een zogenaamde geluidsdiagnostiek, waarbij appara tuur met hoogfrequente geluidsgolven erfelijke afwijkingen in de ongeboren vrucht tracht op te sporen. De gevallen die tot nu toe in Dijkzigt werden behandeld betroffen voor vijf tig procent zwangere vrouwen, die al eerder een geestelijk gehandicapt kind ter wereld hadden gebracht en voor de andere vijftig procent vrou wen boven de veertig jaar. Vrouwen boven de veetig jaar hebben kans van één op veertig, dat zij een geestelijk gehandicapt kind ter wereld brengen, vrouwen boven de 35 jaar een kans van een op de 280 en vrouwen bene den de 29 jaar een kans van een op drieduizend. Bij het onderzoek van zwangere vrou wen die al een geestelijk gehandicapt kind ter wereld hebben gebracht moet het zogenaamde celmateriaal van dit kind worden onderzocht. Daarom be pleitte prof. Galjaard het vormen van een celbank, opdat bij een zwanger schap van de betreffende vrouwen het celmateriaal van het eerste al aanwezig is. ook al zou dit kind gestorven zijn. 'Wanneer alle zwangere vrouwen van boven de veertig in Nederland zouden worden onderzocht, zouden we de ge boorte van geestelijk gehandicapten met eenderde kunnen verminderen', aldus de hoogleraar die zei dat het bijzonder moeilijk is bij de overheid steun hiervoor te vinden. Wie beslist? Prof. Galjaard vroeg zich af: 'Op wel ke schaal moet dit onderzoek worden toegepast en moet dan worden geabor teerd en wie beslist dat?' aldus de hoogleraar die meende dat het met- zijn-allen beslissen wellicht de beste maatstaf zou zijn. Prof. H .K. A. Visser, kinderarts aan het Rotterdamse Sophiaziekenhuis, zag er iets griezeligs in om een moe der van boven de veertig op te leggen dat in het geval van een te verwach- ATHENE (UPI) De tanks, waar mee het leger de driedaagse studenten opstand in Athene heeft onderdrukt, zijn gisteren uit het stadsbeeld ver dwenen. Wel is nog een tankeenheid achtergebleven op het terrein van de militaire academie, die in de buurt van de technische hogeschool ligt. Geüniformeerde officieren deden gis teren hun intrede als censors voor de pers. Tot dat tijdstip werd de censuur uitgeoefend door ambtenaren van het ministerie van voorlichting. De preventieve censuur werd opgehe ven in 1970, maar er kwamen toen strenge perswetten voor in de plaats. Krachtens de staat van beleg, die za terdag werd ingevoerd, is er nu ook weer preventieve censuui. ten mongooltje moet worden geabor teerd'. Er zijn moeders wie een mon gooltje even lief Is', aldus prof. Vis ser. Beide hoogleraren onderstreepten de ethische problematiek, die bij voort gang van deze vorm van zwanger- schapsonderzoek en onderbreking zal ontstaan. Prof. Galjaard lichtte nog toe dat eerst het doel van dit gene tisch onderzoek voor de geboorte is onnodig leed te voorkomen. Ook het economische motief speelt een rol: een gehandicapt kind kost de gemeenschap een half miljoen per jaar. 'Een kliniek voor deze vorm van onderzoek met ?.en capaciteit van 600 te onderzoeken gevallen per jaar kost jaarlijks 500.000 gulden. Bij dertig tot zestig gevallen van het voorkomen van de geboorte van geestelijk gehan- SCHIPHOL Op Schiphol is giste ren een delegatie van de drie vakcen trales van een reis van elf dagen door de Sowjet-Unie in Nederland terugge keerd. De delegatie bestond uit de he ren A. de Boon, vice-voorzitter van het NW, P. J. J. van Hout, algemeen secretaris van het NKV, S. Hordijk, algemeen secretaris van het CNV en H. Amerika, woordvoerder van het overlegorgaan van de drie vakcentra les. 'De vakbeweging beheerst in Rusland het hele economische klimaat,' aldus de heer De Boon. 'Het is een verleng stuk van de partij. De vakcentrale be hoeft geen verantwoording af te leg gen aan de partij, maar de partijlijn wordt doorgetrokken omdat veel par tijleden in de vakcentrale zitten.' De delegatie heeft diverse fabrieken in Moskou, Leningrad en Armenië be zocht. Ook zijn scholen en een zieken huis bekeken. TOKIO (AP, Reuter, UPI) De Ja panse regering heeft gisteren Israël opgeroepen 'terstond' alle in 1967 be zette gebieden aan de Arabieren terug te geven. Wordt dit niet gedaan dan zal Japan de betrekkingen met Israël opnieuw onder de loep nemen. Dit heeft de Japanse kabinetssecretaris Soesoemo Nikaido meegedeeld na een zitting van het kabinet onder leiding van premier Kakoeei Tanaka. Met deze verklaring heeft Japan, dat tot dusver een neutraal standpunt had, zich nu achter de Arabieren geschaard. De Arabische landen had den Japan onder zware druk gezet met de olieboycot en zelfs verbreking van de banden met Israël geëist. Ja pan is uiterst afhankelijk van de olie uit het Midden-Oosten. 77 procent van de Japanse energie wordt door middel van olie opgewekt. Een woordvoerder van de Israëlische ambassade in Tokio heeft gisteren zijn spijt betuigd over de nieuwe Mid- den-Oostenkoers van Japan 'op een tijdstip waarop de oppositie tegen de Arabische oliechantage toeneemt en er een redelijke kans bestaat op vrede in het Midden-Oosten.' Knappe streekbeschrijving 'Rust en ruimte zijn kostbare za ken tegenwoordig en ook in de Zuidwesthoek van friesland zijn er tekenen, dat personen en instel lingen ze graag lot eigen voordeel zouden willen exploiteren. Kort zichtig dorpisme en al even weinig vooruitziend gemeente-isme dreigen het hun die alleen op eigen baat uit zijn en in wier overwegingen de wezenlijke waarden van een ge bied als dit geen enkele rol spelen, mogelijk te maken even opzienba rende als rampzalige projecten te verwezenlijken. Voor een streek die aan stagnatie lijdt is het na tuurlijk verleidelijk in te gaan op het zoet gefluit van de veelbelo vende vogelaar. Toch zal met name de overheid er op moeten toezien dat vooral de recreatieve ontwik keling niet wordt overgelaten aan lieden, die ulleen maar aan een rinkelende kassa denken'. Dit schrijft S. J. van der Molen, een bekend en vroductief Friese auteur op het gebied van volks kunde en streekgeschiedenis, aan het eind tan zijn zojuist in de Tri- angereeks van uitgeverij Knoop en Niemeijer te Haren (Gr.) ver schenen boekje 'De Friese Zuid westhoek ruimte en rust'. Dat de ontwikkeling van dit deel van Friesland Van der Molen ter harte gaat wordt begrijpelijk voor iedei die dit uerkje leest. Het is met veel kennis van zaken en vooral met grote liefde voor deze mooie streek tcuarin uitgestrekte me ren, de bossen van Gaasterland en schilderachtige oude stadjes liggen geschreven. De auteur behandelt de geschiede nis van dit gebied, hij laat colle ga, schrijvers uit vorige eeuwen, die er niet alleen in een heel an dere tijd maar ook onder heel an dere omstandigheden naar toe trokken, aan het woord en hij geeft duidelijk en bepaald niet op pervlakkige karakteristieken van dorp en stad. Zonder dat het boek je een toeristische gids wil zijn worden bezienswaardigheden ge noemd en er wordt beschreven wat er in museum en oudheidkamer te vinden is. De in dit gebied zo boei ende llora en fauna krijgen ook de nodige aandacht. De Friese Zuidwesthoek komt in het boekje naar voren als een in vele opzichten boeiend gebied. Maar het heeft zijn problemen. Er moet een economische stagnatie ge constateerd worden en er zijn er die de oplossing daarvan zoeken in een bevordering van recreatie en toerisme op grote schaal Afgezien van het feit dat deze maar een be perkte werkgelegenheid met zich meebrengen waarschuwt Van der Molen daar ernstig tegen. Hij wijst o.a. op Hindeloopen waar een groot dee'< ven het oude woningbe stand al als weekend-vakantiehuis dient. Het is fijn, dat dit boekje zoveel vertelt over een mooi deel van Friesland. Fijner is nog dat het zo duidelijk en geargumen teerd een belangrijke waarschu wing meegeeft. P.T. dicapten, levert dit een rendement op van twintig tot dertig miljoen gulden per jaar', besloot de hoogleraar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De AVRO heeft geen bandopname van de uitla tingen van minister Van der Stoel over de oorlog in het Midden- Oosten, die hij in AVRO's Tele- vizier Magazine op 15 oktober heeft gedaan. Over deze uitlatingen ontstond woens dag in de Eerste Kamer een discussie tussen premier Den Uyl en het Eerste Kamerlid Van Wijk (PSP). Volgens het Kamerlid Van Wijk zou de minis ter de Arabieren in dat programma 'agressor' hebben genoemd. Premier Den Uyl ontkende dat echter tot drie maal toe. Op voorstel van de PvdA- fractievoorzitter in de Eerste Kamer, de heer Nederhorst werd toen beslo ten bij de AVRO te informeren wat er precies gezegd was. De AVRO blijkt echter geen uitsluitsel te kun nen geven omdat, aldus een woord voerder, 'er van direct uitgezonden fo rumdiscussies geen bandopnamen wor den gemaakt. Deze bandopnamen wer den wel door het commerciële bureau 'Reporting service' in Haarlem ge maakt. Maar die zijn, omdat niemand belangstelling toonde gewist. Het is niet bekend of het gerezen me ningsverschil gisterochtend nog aan de orde is gesteld in het overleg tus sen minister Van der Stoel en de vas te Tweede Kamercommissie voor bui tenlandse zaken. Wel is daar gespro ken over de situatie in het Midden- Oosten en de olieboycot. Minister Van der Stoel deed verslag van het Euro pees overleg in Kopenhagen over de olie, wat hij al eerder constructief had genoemd. Ook tegenover de Ka mercommissie was de minister terug houdend met zijn informatie over de feitelijke toestand. DEN HAAG Het Nederlandse in ternationale wegvervoer dreigt in moeilijkheden te komen, als de olie- schaarste zich in de ons omringende landen meer laat gevoelen. De NOB- Wegtransport en de Eigen Vervoers Organisatie (EVO) vrezen tenminste dat Nederlandse vrachtwagenchauf feurs nul op het rekest zullen krijgen, als zij in het buitenland benzine of dieselolie willen tanken. In Duitsland, Joegoslavië en Oosten rijk is dit al een paar keer gebeurd, aldus de woordvoerders van deze or ganisaties. Er bestaat bij hen de be zorgdheid dat dit vaker zal gebeuren, als de olie schaarser wordt. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok, al dus één van hen. Een woordvoerder van de stichting 'Nederlandse Internationale Wegver- voers Organisatie' (NIWO) zei dat de situatie op dit moment neg wel mee valt en waarschijnlijk ook in de toe komst wel mee zal vallen. Het weg vervoer is van vitaal belang voor de economie. Wanneer Nederlandse vrachtwagens in het buitenland zou den stranden, zou dat ook voor het betrokken land nadelig zijn, omdat goederen dan niet te bestemder plaat se kunnen worden gebracht, zo zei hij. Overigens kon hij zich de zorg van de wegvervoersorganisaties wel voorstellen. Het meenemen van brandstof is op dit moment een kostbare en gevaarlij ke oplossing. Nederlandse vrachtwa gens mogen niet meer dan vijftig li ter brandstof invoeren. Nemen zij meer mee, dan moeten zij daarvoor een forse tol betalen. UTRECHT Vier organisaties heb ben in Utrecht besloten samen te gaan werker aan de totstandkoming van één vereniging voor verpleegkun digen en verzorgenden. Die organisa ties zijn: de Nederlandse vereniging van verpleegkundigen en ziekenver zorgenden (vijfduizend leden), de Ne derlandse bond van wijkverpleegsters (vijftienhonderd), de Nederlandse bond van Kraamverzorgsters (1500) en de initiatiefgroep 12 april (1500 adhesiebetuigingen), die inmiddels een 'Vereniging in oprichting' is. De pogingen om het samenwerkings verband met de katholieke Unie (UW) en de Nederlandse christelijke vereniging van verplegenden en ver zorgenden (NCW) om te zetten in een nieuwe structuur zijn mislukt. De KUVV en de NCW hebben gekozen voor een binding met respectievelijk de katholieke en de christelijke vakor ganisatie (KABO cn NCOOP). De deelnemers aan de vereniging in oprichting vinden het noodzakelijk dat er juist nu een organisatie komt die zich inzet voor de belangenbehar tiging van de verplegende en verzor gende beroepen. De versnippering in de gezondheidssector staat volgens hen een goede ontwikkeling in de weg. De nieuw te stichten vereniging wil de materiële en immateriële be langen van haar leden behartigen. DEN HAAG De expositie over Pompeii in het Gemeentemuseum heeft gisteren de honderduizendste bezoeker binnen de poorhen gehad. De gelukkige was mevrouw M. C. Mettau uit Amsterdam, die met haar zus en een vriendin de tentoonstelling kwam bekijken. Dat gebeurde donderdagmiddag om tien mi nuten over drie. Zij werd feestelijk ontvangen door de directeur van het Gemeentemuseum, de heer L. Wijsenbeek. Deze overhandigde haar als welkomstcadeau een prachtig boekwerk over Pompeii, 'Steden onder lava, van de schrijver Michael Grant. Na deze ontvangst maakte mevrouw Mettau met directeur Wijsenbeek nog een rondgang over deze expositie, de drukst bezochte tentoonstellingen in het Gemeente museum van de laatste tijd. DEN HAAG Het met uitzetting bedreigde gezin Wandosa uit de M. H. Trompstraat in Utrecht kan voorlopig blijven zitten. Dit heeft huiseigenaar mr. W. Scholten (CHU-Tweede Kamerlid) uit Leidschen- dam gisteren aan het actiecomité 'Witte Vrouwen' meegedeeld. Nadat twee eerdere voorgenomen be zettingen steeds op het laatste mo ment konden worden verijdeld, zou vandaag onherroepelijk tot het op straat zetten van het gezin man, vrouw en drie kinderen worden overgegaan. Dinsdag trokken buurtbewoners naar het Binnenhof in Den Haag en protes teerden met spandoeken tegen het dakloos maken van het gezin, waarvan de man onlangs een niertransplantatie had ondergaan. Het Kamerlid Schol ten, die overigens formeel volledig in zijn recht stond (tot twee keer toe kreeg hij eerst voor de rechtbank en later in hoger beroep voor het ge rechtshof het gelijk aan zijn kant, heeft nu besloten de uitzetting voorlo pig niet te laten doorgaan. Hij heeft dit besluit genomen in overleg met de gemeente Utrecht Geprobeerd zal nu worden geschikte huisvesting voor het gezin Wandosa te vinden. Het pand, waarom het gaat, is de heer Scholten via een erfenis ten deel ge vallen, zij het als zogenaamd bloot ei gendom, want het vruchtgebruik (de huur) was toegewezèn aan een ander. Toen het pand in 1969 leegkwam, wendde de heer Scholten zich tot de gemeente met de vraag een gezien te noemen, dat in urge te woningnood verkeerde. Hierop werd het gezin Wandosa huurder van het pand. Er werd een mondelinge huurovereen komst aangegaan. Een schriftelijke, aldus het Kamerlid, werd door de huurder niet getekend. Van het begin af, aldus de heer Scholten, ontstonden er moeilijkheden aangaande het betalen van de huur. Het Kamerlid stelde daarom voor deze huurachterstand een bedrag van 2000 gulden te besteden aan het opknappen van de woning. Kosten, die dit bedrag te boven zouden gaan, zouden voor rekening komen van de huurder. De heer Scholten verzocht daarbij een bepaalde aannemer in de arm te nemen. Enkele maanden later. toen er opnieuw een huurachterstand was, vroeg het Kamerlid per brief de ze te voldoen en tevens de rekeningen voor de woningverbetering op te stu ren. Op deze brief kreeg hij geen ant woord en op een herhaald verzoek evenmin. Een jaar later, aldus de heer Scholten, kwam er een 'klusjes man' aan de deur, die om betaling vroeg voor het opknappen van het be wuste pand. Enige tijd later werd de elektrische bedrading in de woning afgekeurd. Met instemming van het Kamerlid werd het herstel hiervan op zijn kos ten uitgevoerd. De reparatie op nieuw verricht door een 'klusjesman', aldus het Kamerlid werd door het GEB afgekeurd. Inmiddels was de huurachterstand, in mei 1971. opgelo pen tot vijf maanden. Op zijn waar- schuwing te zullen procederen, als de huur niet zou worden betaald, kreeg mr. Scholten geen reactie. Hij zag zich hiertoe gedwongen, omdat hij ju ridisch verplicht is op gezette tijden dit geld af te dragen aan de vruchtge bruiker. Voor de rechtbank werd het gezin Wandosa bij verstek veroordeeld. De veroordeling hield een ontbinding van de huurovereenkomst in. Het Kamer lid verzocht zijn advocaat het vonnis niet te laten executeren, voordat er vervangende woonruimte zou zijn voor het gezin. Het gezin kreeg twee keer een flat toegewezen, maar beide aanbiedingen werden afgewezen in verband met de ligging van de flatwo ning op respectievelijk een zesde en een negende verdieping. Dit was voor HAZERSWOUDE Het christe! gemengd koor Zang en Vriendscl met meisjeskoor onder leiding i Peter Bontje gaf gisteren in de ge formeerde kerk een zangavond wa aan meegewerkt werd door de za groep Kamelon te Hazerswoude-R dijk onder leiding van Hans Peil. feite kwam het er op neer dat Kaï leon het leeuwenaandeel had in veel te uitgebreide programma, staande uit vierenveertig onderdelf™ Het werd dan ook zeer laat. Zang AJ Vriendschap is een groot koor dat op een kleine honderd medewerk den schat. Kan men uit grote gefee reeds een plaatselijk enthousiasme leiden, ook de prestaties gaven er ^n< duidelijk bewijs van. Het conc werd geopend met de overbekein hymne van Th. Arne en een fragm uit de Messias van HUndel, waarn men blijk gaf van een frisse ins ling. Voor mij gaf het koor ech met de Nederlandse volksliederen de bewerking van Felix de Nobel, deeltelijk a capella gezongen, zijn sitekaartje af. Er zat vaart in de vo>, dracht van deze geestige bewerking vc Ook Kato'tje van Herman de W ej werd vlot gebracht, terwijl de zuh r< heid viel te loven. Voorts zong mannenensemble uit dit koor Sc berts Zum Sanctus met goede nuansii ring en verdienstelijke klank, ijju plezierige indruk maakte ook di meisjeskoor met Hebreeuwse volks ii< deren en een tweetal negro-spiritu n. alle bewerkt door Peter Bontje. jeugdige zangmateriaal gaf blijk vr" gevoel voor de harmonisatie en ooj te terecht een hartelijk applaus. zanggroep Kameleon begon zijn optF': den met zeven spirituals, wel iets vP van het goede. Hans Peil wist n' zijn voortvarende leiding blijvend aa boeien, temeer daar er bebruik maakt werd van karakteristieke be; leidende instrumenten. Deze kle groep bezit kwaliteiten die vooral uiting komen in de souplesse van klank die een ongeforceerde indi maakt De groep zong voorts nog lecties uit operettes waarvan er d^J op het programma stonden; van natzky, Lehar en Paul Lincke, en e staande uit eenentwintig onderdel In dit luchtige genre zoekt dit k<'f zijn kracht en met succes. Het geh programma had eigenlijk een popul karakter. Het mannenkoor zong Russische volksliederen en het mengde koor fragmenten uit Ger wins Porgy and Bess. De goedbeze kerk heeft van dit alles zeer genot Elk nummer afzonderlijk viel e dankbaar applaus ten deel. Toch ze. ik matiging in de omvang van lgl] programma willen adviseren. Henri Welboot1® 91 t( IE Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving OP DE BRES VOOR EEN Lj STERKE CHRISTELIJKE PER* ng aai het gezin, gezien de imoobiliteit de heer Wandosa, onaanvaardbaar. i Toen tot executie werd overgegafet begon het gezin een kort geding, (fel door het Kamerlid tot in hoger l|ac roep werd gewonnen. »g -7- em Nieuwste model PHILIPS KLEUREN T.V. 1973 - 1974 uit voorraad leverbaar. 100% service en garantie SONY 1728,- nu 1229,- ZANUSSI 66 cm 2695, nu 1798,- SIEMENS 56 cm 2348,— nu 1995,- PHILIPS 66 cm 2595, All transistor nu 2099,- GRUNDIG 66 cm 2995, afstandsbediening nu 2545,- Panorama 2000 Consumarkt Levendaal 150-152 Leiden, tel. 44541 Indesit Luxe 61 cm 698,- NU 498,— Siemens 61 cm 795,NU 639, Philips 61 cm 739,— NU 629,— de Radiobeurs de Radiobeurs Heereweg 158 Hogewoerd 23-27 Lisse, tel. (02521) 12176 Leiden, tel. 49241 de Radiobeurs Hogewoerd 23-27 Leiden, tel. 49241 Panorama 2000 Consumarkt Levendaal 150-152 Leiden, lel. 44541 de Radiobeurs Heereweg 158 Lisse, tel. (02521) 12176

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 14