Suriname onafhankelijk in omende regeringsperiode Voor lezen heb je tijd nodig! itvoering Honeggers eanne d'Arc tas indrukwekkend Luchtmacht overweegt aankoop nieuw soort bom Personalia proep tot erkenning van uinee Bissau Twee jaar geëist voor vervoer van materiaal bommen Theater Kikker blijft nog even 'Gebruik dimlicht' Eén van de drie Nederlanders koopt nooit of te nimmer een boek. Daar heeft-ie immers geen tijd voor. Het leven is al druk genoeg. Met werken. Met televisie kijken. Met naar het viswater staren. Of zomaar uit het raam. Met liggen woelen in bed, wach tend op de slaap. Met dommelen in de tram. Met wachten bij de dokter. Met invullen van toto formulieren. Met ruziemaken met de buren. Met bezoeken aan schoonouders. Een mens anno 1973 zit gevangen in zijn besognes. Je zou natuurlijk al die drukke bezigheden even kunnen vergeten. En op je gemak een boekhandel binnen wandelen. Maar daar zou je dan wel de tijd voor moeten nemen. Om eens met de boek handelaar te praten. Omdat hij je de weg kan wijzen naar een wereld, waar diktator Haast zijn ijzeren regime nog niet uitvoert. Een wereld, waar je nog gewoon plezier kunt hebben. Waar je kennismaakt met nieuwe ideeën. Waar jouw eigen problemen veel helderder en dus beter oplos baar zijn. Waarom zou je levenslang veroordeeld zijn tot de zorgen en zorgjes van alledag? Zolang er nog boeken zijn. Een boek werkt bevrijdend. f,1' JIW/KWiARTET VRIJDAG 23 NOVEMBER 1973 BINNENLAND iders Nationale Partij Kombinatie: een medewerker in Paramaribo HA(MAlRIBO De onafhankelijkheid van Suriname zal binnen omende regeringsperiode worden gerealiseerd. lebben mr. Eddy Bruma en Henk n, resp. leider van de Partij Nati- i Republiek en de Nationale Par- uriname in Paramaribo gezegd op persconferentie. De PNR en de werken samen in de Nationale j Kombinatie, die bij de parle- sverkiezingen van maandag een overwinning heeft behaald, de telling van de stembusuitsla- is beëindigd, staat vast dat deze tenminste 23 zetels zal bezetten, bij de berekening van een restze- C~3 alleen vanwege de hoge techni- eisen die het stelt, maar ook om- een groot aantal vocale solisten igageerd moet worden voor het olken van de hoofdrollen in dit >ewogen muzikale drama, de HCOV waren dit kennelijk onoverkomenlijke bezwaren het nogeens tot uitvoering te bren- Het is een indrukwekkende pres- geworden die de zaal bijna drie rtier in de ban heeft gehouden de sterke beeldende kracht waar- Honeggers muziek de poëtisch-ex- che, maar soms ook realistisch- sche tekst van Paul Claudel een reliëf verleent. Dat dit oratori- de mens van deze tijd zo sterk preekt, ligt weliswaar voor een in de herkenbaarheid van de si- tie waarin hier een (éénpersoons- derheid) door een corrupte over- wordt gemanipuleerd; maar dat zich daarvan tijdens het luiste- zo sterk bewust wordt, moet wor- toegeschreven aan de wijze waar- lonegger met een feilloos gevoel contrastwerking, en een trefzeke- ïanier van voorbereiden en opbou- van climaxen, op de gegeven t een beweeglijk, meeslepend en oerend muzikaal fresco heeft ont- )en. In zekere zin 'manipuleert' met de macht van zijn muzikale delen het publiek, dat zich niet onttrekken aan de overtuigings- ht van de effecten die hij met ende, schreeuwende en declame- ie vocalisten (in koorverband of itisch) en met een uitgebreid or- apparaat weet te bereiken. In de s filmisch aandoende montage van ïlf scènes uit het leven van Jeanne herkent men de virtuoze vak die met zijn kunde epateert; r ook de bewogen mens Honegger in direct aansprekende muziektaal ontroering overdraagt, zowel het een als het ander nsdagavond in de vertolking door HCOV te horen was, pleit voor het iau waarop deze uitvoering stond. Pasveer begrip heeft voor de st en de stijl van het werk, kon vorige keer al opgemerkt worden, kon hij dit in het klinkende resul- nog duidelijker laten horen. Het was kennelijk helemaal ver- iwd met zijn partij, het reageerde bracht de nodige spontaniteit en leid op, en kon ondanks te weinig inenstemmen een goed klankeven- ht handhaven. inks een toch vaak te onbeheerste ïlproduktie heeft het Noordhol- ls Filharmonisch Orkest het in- mentale aandeel voortreffelijk zorgd. Elisabeth Lugt (die voor de 55 en- een onzer verslaggevers 'ERDAM In een pagina-grote 'tentie, gisteren geplaatst in vijf •laden en ondertekend door 3500 n, heeft het Angola-comité het iment en de regering opgeroepen uit te spreken voor erkenning de nieuwe staat Guinee-Bissau. le advertentie zegt het Angola-co- dat internationale erkenning deze nieuwe staat, en mogelijke iating tot de Verenigde Naties de [niale oorlog kan bekorten. Onder L van de nieuwe situatie zal Por- tot onderhandelingen moeten Zo zal voorkomen kunnen len, dat de bevrijdingsbeweging Portugezen ook met geweld uit de jgi len moet verdrijven. Deze plaatsen vele mensenlevens kunnen zo wor- gespaard. er dan zestig landen hebben de uwe staat Guinee-Bissau nu er- De westerse landen ontbreken maar juist die landen kunnen r een dergelijke stap Portugal on druk zetten. Nederland erkent in feite nog Portugese koloniale regiem in m inee-Bissau', aldus het Angola-comi- 'Laat de Nederlandse regering de bondenheid met NATO-partnei meren dat hij niet bereid is na zijn tweede ministeriële periode in deze ondergeschikte positie terug te keren. tel kan in deze stand geen wijziging komen ten nadele van de NPK. Premier Sedney, wiens Progressieve Nationale Partij is weggevaagd, heeft in een vraaggesprek meegedeeld nog niet te weten of hij zich verder actief met de Surinaamse politiek zal blij ven bezighouden. Voorlopig zal hij een jaar met verlof gaan om daarna te bekijken wat hij zal doen. Sedney is namelijk nog steeds in de ambtelij ke hiërarchie als hoofdambtenaar ter beschikking. Hij liet echter doorsche- Stakingen Dr R. N. Degens kRLEM De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging ft woensdagavond in een tot de laatste plaats bezette Haarlemse certgebouwzaal Arthur Honeggers 'Jeanne d'Arc au bücher' uit- oerd. In januari 1970 waagden Jan Pasveer en zijn koor zich voor eerst aan dit uit 1935 stammende werk, dat zelden door amateur- in wordt uitgevoerd. Het verlies van de PNP is voor een groot deel te verklaren uit het feit dat vooral deze regeringspartner is verantwoordelijk wordt gehouden voor de februari-stakingen en de forse prijsstijgingen in de sector van de eerste levensbehoeften. Door onhan dig manoeuvreren van ex-premier Sedney is de aandacht ten onrechte verplaatst van het onloochenbare feit, dat het vooral minister Radhakishun van financiën is geweest die de massa le stakingen heeft uitgelokt. Radhaki shun weigerde immers in de laatste weken van januari overleg te plegen met de bond van douane-ambtenaren. Een figuur uit de oude garde die met deze verkiezingsuitslag ook zijn poli tiek leven beëindigd ziet, is Just Rens, minister van economische za ken. Voor Rens is deze uitslag een ware debacle, omdat hij geen maat schappelijke carrière heeft opge bouwd. De PNP miste ook de wer vingskracht van een figuur als dr. ir. Frank Essed, minister van opbouw, die zich niet beschikbaar gesteld had voor een staten- of ministerszetel. Tenslotte had de PNP te kampen met interne partij-schandaaltjes en de re putatie van grove corruptie. De vakbeweging die de gehele afgelo pen regeringsperiode in de clinch ge legen heeft met Sedney c.s. is binnen het NPK-blok vertegenwoordigd door twee militanten, onder wie de voorzit ter van de Centrale Organisatie van Landsdienaren, Harold Rusland. Raciaal Uit alles blijkt dat voor de kiezers ra ciale motieven hebben gegolden. Uit de uitslagen in Suriname's grootste kiesdistrict (kieskring 2) met ruim zeventigduizend kiesgerechtigden is af te leiden dat de kiezers zich raciaal hebben opgesteld. Typerend voor de afgang van de rege- ring-Sedney is dat in dit kiesdistrict dat altijd een Hindostaans bolwerk is geweest, ditmaal de Nationale Partij Kombinatie drie van de zes zetels heeft behaald. De raciale opstelling van de kiezers en dus ook die van hun leiders is bijvoorbeeld geble ken uit het feit dat de verkiezingso verwinning onder het goedkeurend oog van de NPK-bestuurders gevierd werd met een grote optocht door de stad. Hierbij werden kransen, vlaggen en bloemstukken geplaatst bij het standbeeld van Kwakoe in het cen trum van de hoofdstad. Het stand beeld van Kwakoe is een jaar of vijf geleden geplaatst ter ere van de moe dige negerslaven die de vrijheid in de bossen verkozen. Verwacht wordt dat gouverneur Fer- rier vandaag een formateur of infor mateur zal benoemen. Uiteraard zal deze opdracht gaan naar Arrom. die als leider van de Nationale Partij Su riname het grootste aantal zetels in de nieuwe regeringscombinatie verte genwoordigt. Van een verslaggever DEN BOSCH Verdacht van het vervoer van materiaal voor het ver vaardigen van bommen, is gisteren voor de rechtbank te Den Bosch tegen de 27-jarige G. F. uit Amsterdam twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdachte was op 15 juni op het station van Einhoven aangehouden terwijl hij een koffer bij zich had waarin materiaal zat waarmee bom men kunnen worden gemaakt. Het zou om bommen gaan zoals in Eind hoven en Rotterdam zijn gebruikt, maar van deze aanslagen zijn de da ders nooit opgespoord. De verdachte zei niet te hebben gewe ten wat zich in de koffer bevond. Hij hield het daarbij en beantwoordde verder geen vragen. Het gerechtelijk laboratorium ontdekte op een krant die uit de koffer kwam sporen die overeenstemming vertoonden met vin gerafdrukken van de verdachte. De of ficier van justitie, mr. Peynenburg, zei in zijn requisitoir dat in de koffer voldoende materiaal had gezeten voor het vervaardigen van twee bommen. Bij de verdachte thuis werden verder wat aanwijzingen gevonden. De raadsvrouw van verdachte, mr. Oliveira -Prakken zei onder meer dat de gevonden buizen te nauw waren voor de bedoelde bommen en dat in de koffer bovendien geen ontstekers waren getroffen. Ze beriep zich op de jurisprudentie uit de jaren twintig, waarbij verklaard is dat afzonderlijke materialen ofnonderdelen niet onder de vuurwapenwet vallen. De recht bank zal op 6 december vonnis wij zen. Mansholt in Spreekuur HILVERSUM In het KRO-radio- programma 'spreekuur' heeft Fons Disch vanmiddag een gesprek met oud-minister van landbouw dr. Sicco Mansholt. De uitzending is om vier uur op Hilversum 2. TPNOU.S8/K13 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De luchtmachtstaf in Den Haag overweegt een totaal nieuw soort bom aan te schaffen. Het gaat om de Britse 'clusterbom', bestaande uit een soort moederbom die bij ontploffing een groot aan tal kleine bommetjes uitstoot. De luchtmacht heeft met deze bom in oktober proeven genomen op de schiettereinen op de Wadden. De re sultaten van deze proefneming worden thans bekeken. De internationale staven van de NA VO, die zich met name met de ont wikkeling van nieuwe wapens bezig houden, hebben de NAVO-lidstaten positief geadviseerd over de aankoop van de 'clusterbom'. Deze bom heeft een grote vernietigingseffectiviteit en is speciaal te gebruiken voor aanval len op tactische doelen, zoals een col- lone pantservoertuigen. De bom zou daarom goed passen in de specialisalie die Nederland op het terrein van de luchtmacht wil berei ken. Zoals bekend wordt momenteel in Brussel een studie verricht over de taakverdeling tussen de NAVO-part- ners. Voor c'e taakverdeling tussen de NAVO-luchtmachten zijn al concrete voorstellen geformuleerd. Nederland wil zich specialiseren op de zogenaam de 'ground support', de luchtsteun aan grondtroepen, waarbij het ge bruik van dr clusterbom van groot nut zou zijn. De internationaoe NAVO-staven bestu deren ook een nieuw soort Ameri kaanse bom, de zogenaamde 'smart' (pientere) bom, die door middel van laserstralen naar het doel geleid kan worden. Volge'ns het Birtse persbu reau Reuter zouden Amerikaanse re geringsfunctionarissen er gisteren hun teleurstelling over hebben uitge sproken dal de Europese NAVO-part- nërs nog niet positief hebben gerea geerd op het Amerikaanse aanbod de ze 'smart' bom aan de Europese part ners te willen verkopen. Een luchtmachtwoordvoerder reageer de hierop door te zeggen dat van een copcreet aanbod geen sprake was. Hij wees erop dat deze bom in de NAVO, zoals bij alle nieuwe wapens gebeurt, wordt bestudeerd maar dat een even tuele beslissing nog lang op zich kan laten wachten omdat het advies van uit de NAVO-staven nog lang niet klaar is. Overigens zou deze 'smart' bom, die Amerika ook in Noord Viet nam heeft gebruikt, veel minder goed in het Nederlandse luchtmachtpakket passen dan de Britse clusterbom. De 'smartbom' is erg duur en moet vanaf grote hoogte worden afgeworpen. Ne derland heeft bijvoorbeeld helemaal geen bommenwerpers die vanaf grote hoogte opereren. De taken die door Nederlandse jachtbommenwerpers worden uitgevoerd kunnen evengoed, met normale, relatief goedkope bom men gebeuren Pensioen Aan de directeur van het instituut voor rassenonderzoek van landbouwgewassen (IVRO) te Wage- ningen, ir. J. A. Hogen Esch, is met ingang van 1 januari 1974 eervol ont slag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ir. Hogen Esch was onder meer ook secretaris en technisch leider van de commissie ter bevordering van het kweken en het onderzoek van nieuwe aardappelrassen. de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek) pauze ook de solopartij in 'Mort de Socrate' van Eric Satie had gezongen) is bekend om haar intelligente vertol king van de Jeanne-partij. Zij was dit maal wat bitser en minder genuan ceerd dan anders in haar, overigens weer bewonderenswaardige, creatie. Bernard Kruysen was naast haar een zeer milde, sonore Frère Dominique. Manus Willemse was wegens zijn ge sluierde stem een weinig markante re- citant. Uitstekende vertolkingen van diverse partijen gaven Marius van Al- tena (tenor). David Johnston (tenor) en Henk Smit (bas). En de 'hemelse stemmen' kwamen geloofwaardig en welluidend van Christine Harvey, Ma rian Kweksilber en Wilhelmina Mat- thes. De koorschool van St Bavo ten slotte completeerde het grote aantal medewerkenden aan de indrukwek kende vertolking van dit ook nu weer ontroerende oratorium. UTRECHT Deze week zou 'Tejater Kikker' in Utrecht sluiten wegens geldgebrek. Op het laatste moment is dat voorkomen, doordat van het mi nisterie van CRM een toezegging is verkregen dat het exploitatietekort van 1973 (maximaal ƒ70.000,-) door de overheid zal worden gedekt Over garanties voor 1974 zijn nog geen con crete toezeggingen gedaan, maar er zijn mogelijkheden daarover verder te praten, aldus zakelijk leidster Margje Duursma. Unieke tentoonstelling van 550 kerststallen UTRECHT De zeldzame internatio nale privé-verzameling kerststallen die ex-museumdirectrlce dr. M. E. Houtza ger (Centraal Museum Utrecht) bij eenbracht, zal van 12 december tot 21 januari worden tentoongesteld in het Philips Ontspanningsgebouw in Eind hoven. De verzameling van dr. Hout zager, opgebouwd sinds de oorlogsja ren, omvat stukken uit alle wereldde len, behalve Australië, en is uniek. Er zijn enkele bij die uit meer dan 100 objecten bestaan. Pronkstuk is een Napolitaanse Kerststal van één bij twee meter. Dr. Houtzager stelt de tentoonstelling zelf samen, verzorgt de catalogus, zorgt voor de goede overkomst van de kostbare stukken naar Eindhoven en houdt voordrach ten over kerststallen in Eindhoven en Antwerpen. Portugal zwaarder wegen dan de unie ke kans Om het zelfbeschikkingsrecht van een onderdrukt volk kracht bij te zetten? Volkenrechtelijk bestaat er te gen erkenning volgens diverse des kundigen geen bezwaar. Politiek is er alles voor te zeggen. Nederland kan op deze wijze een wezenlijke bijdrage leveren tot het beëindigen van een van de drie koloniale oorlogen, die Portugal dn Afrika voert*. Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse Vere niging Bescherming Voetgangers heeft de automobilisten gevraagd 's a- vonds met dimlicht te rijden, omdat hun voertuigen op die manier beter zichtbaar zijn, onder andere voor be jaarden. De Vereniging is met dit ver zoek gekomen, nu in diverse gemeen ten de straatlantaarns uit bezuiniging later ontsteken en vroeger doven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13