ud-premier De Jong t> niet zo blij met kabinet pömdho Nota Rijnmond over olieboycot ingeslikt "tijging huurwaarde rordt nog geringer dat had je niet moeten doen Volgend jaar begin met bouw van brug-tunnel naar Zeeuws-Vlaanderen? Meer lesvrije tijd voor schoolhoofden bepleit Zeeuw krijgt energieke navordering Zonder vergunning van stadswoning geen kantoor maken Verkiezingen U dacht elke maand f ÏOO,- te gaan sparen, maar er komt niets van? Laat de Amro Bank het maar opknappen! Kranten komen uit op 24 en 31 dec. P/KWAiRTET DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 BINN ENIAND/KU N ST T9/DRL9 P. L. van Enk f HAAG Het moet, op een of andere manier, wel tot de zegeningen van het kabinet-Den Uyl behoren dat oud-minister-presi- De Jong zich deze week bij de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer heeft ontpopt als een parlementariër van iaat. ADVERTENTIE sng was vorig jaar ook al leider de senaatsfractie van de KVP, in de discussie over de laatste aiennota van het kabinet-Bies- >1 heeft hij geen opvallende rol teld. Wel heeft de KVP-fractie [oen al intern gerealiseerd dat de i van De Jong tot haar voorzitter s haar laatste vrije daad is ge- maar naar buiten toe bleek nog van bijzonder leiderschap, rol is op slag veranderd en dat wel samenhangen met het feit r nu een kabinet van heel ande- jeur zit. Oud-minister-president rag is duidelijk niet weg van het jet-Den Uyl, misschien niet eens r omdat de PvdA er deel van takt, maar vooral omdat het zo :ot stand is gekomen en omdat j'n raar half parlementair en extra-parlementair karakter De Jong laat zoiets op een zeer ;te, zelfs minzame manier blij- Aan de ene kant kan hij het be- ean de KVP-leider in de Tweede Andriessen die mede-ver- wrdelijkheid voor het ontstaan het kabinet heeft aanvaard loorkruisen, maar anderzijds aar lij toch niet, een duidelijk eigen deling te uiten. bleek deze week bijvoorbeeld it dat hij in feite met zoveel ien de zetelverdeling van het ka- verwierp en Den Uyl uitnodig- e stem van de christen-democrati- ministers meer gewicht te geven net de getalsverhouding overeen- Hoewel Andreissen tegen zo'n ek natuurlijk niet het minste be zwaar kan hebben blijkt hier toch wel min of meer dat De Jong in Andrles- sens plaats met dit kabinet geen ge noegen zou hebben genomen. Overi gens deed De Jong zichzelf bij dit verzoek de das om door te verklaren dat een minister-president eerlijk en rechtvaardig moet zijn. Bevoordelen Nu kon Den Uyl teruggeven dat hij eerlijk en rechtvaardig als hij is er natuurlijk niet aan kan beginnen, de ene minister in het kabinet boven de ander te bevoordelen. De Jong werd hierdoor natuurlijk niet tevre dengesteld, maar het was wel een in genieus antwoord. Dat De Jong, bij alle beminnelijkheid toch ook nog wel wat venijn in petto zou kunnen hebben, blijkt ook uit zijn waarschuwing, dat de band tus sen de christendemocraten onderling sterker is dan die tussen de christen democraten en de linkse drie. Een standpunt dat ook weer afwijkt van dat van Andriessen, van wie bekend is dat hij zich niet terwille van de CHU van het kabinet wil ontdoen. Het kabinet zit in de Eerste Kamer duidelijk wat minder comfortabel dan in de Tweede. Wat dat betreft heeft de senaat deze week een. getrouwe af spiegeling te zien gegeven van zijn 'rechtsere' samenstelling, die overi gens over een half jaar, na de staten verkiezingen, natuurlijk ingrijpend kan veranderen. Het was trouwens niet alleen daarom dat de algemene beschouwingen in de Eerste Kamer leuker, genietbaarder olg van pagina 1 d. Wanneer dit amendement aangenomen (het grote strijd- van het belastingdebat) moeten woners van een eigen woning de nde huurwaarde bij hun inko optellen bij het invullen van het tingbiljet: de van het huis (in guldens): huurwaarde: tot 15.000 30.000 60.000 90.000 - 120.000 - 180.000 - 240.000 - 300.000 - 360.000 150 390 780 1.170 1.560 2.340 3.120 ouw Anneke Goudsmit kwam een voorstel, waarin een onder- d wordt gemaakt voor woningen dan 25 jaar. Omdat deze hui- eer onderhoud vragen stelt ze bedragen voor als fiscale huur de. Woont men in een huis van orbeeld 80.000 gulden, dat ouder a 25 jaar, dan moet men volgens oorstel 900 gulden bij het inko optellen en wonend in een eigen dat minder dan 25 jaar geleden bouwd 1.200 gulden. Dit alles ip van het oorspronkelijke rege- voorstel (60 prcent bijtelling). rmogens fVD, DS'70 en de CHU hebben ïrkomenlijke bezwaren tegen c'e iging van de vermogensbelasting, eer Drees sprak over een discri- tie ten nadele van de zelfstandi- De heer Wisselink (CHU) die dit "schreef, drong erop aan, dat de lagsreserve buiten het begrip ogensbelasting' valt. Ook de Van Amelsvoort (KVP) pleitte een gelijke behandeling van de andigen en de loontrekkenden. de KVP en ARP kwam een 'dement op tafel om de verho- yan deze belasting van 7 tot 8 ille niet te laten doorgaan voor ogens tot 250.000. De WD, DS'70 HU verklaarden zich eveneens te- iet niet doorgaan van de inflatie- ictie. Volgens de heer Wisselink tiet niet teruggeven van de infla- rrectie in strijd met het program de christen-democratische partij- Trouwens, de heer Van Amels- verklaarde ook, dat het hem lie- vas geweest, dat eerst de inflatie- «tie was toegepast en dat daarna irieven waren verhoogd, ins het voorstel van het kabinet t de eerste schijf van de inkom- dasting met 325 gulden inge- waren dan in de Tweede. De Jong die als minister-president vaak een wat kleurloze, matte indruk heeft ge maakt, bleek zich in zijn half-oppositi- onele opstelling te voelen als een vis of wie weet als een duikbootka pitein in het water. Hij schroomde niet, veelvuldig heen en weer te lopen naar de interruptie microfoon waar hij zeer levendige dingen kon zeggen. Bijvoorbeeld toen hij opmerkte dat het kabinet-Den Uyl toch maar geboft had met de steun van een deel van de publiciteits-medi- a. Terwijl die gram moest hij toch even kwijt in de ogen van die pu bliciteitsmedia het ('zoal niet misda dig, dan toch wel nefast (duivelach tig) was geweest' hetgeen de kabinet ten De Jong en Biesheuvel hadden ge daan. 'Als we nu de minister-presi dent op de VARA-tv zien dan lijkt hij een socialistische goeroe en dringen zijn volgelingen om hem heen in de hoop ook en parel van zijn lippen te mogen opvangen', zei De Jong. Hier toont zich in de overdrijving de mees ter. Vermakelijk Een aardig moment in dit senaatsde bat was ook de manier waarop PvdA- fractieleider Broeksz de overigens ook steeds vermakelijke Van Riel erdoor haalde om wat hij onlangs in Kortrijk had gezegd. Hij had daar Wiegel voor gesteld als 'onze grote leider, wiens woord voor ons wet is omdat wij in hem geloven'. Van Riel zat in de kof fiekamer misschien wel om een dutje te doen toen Broeksz hier een uitgebreid nummer van maakte en dat was jammer want het moment vroeg natuurlijk om interrupties. Van Riel lijkt tegenwoordiger minder in een show in de Eerste Kamer geïn teresseerd te zijn dan vroeger het ge val is geweest. Men denke maar eens terug aan de virtuoze wijze waarop hij twee Jaar geleden de voorpagina's van alle ochtendkranten haalde met l^et moment dat de heer Koning (WD) in de Tweede Kamer aan het woord Joftver de belastingvoorstellen, liet de microfoon het afweten. HIJ loste dit m zelf op met behulp van zijn autosleutel. De bode houdt een oogje in En. kort. Dit betekent een extra stijging van de belastingen voor de lagere middengroepen. De CHU diende aen amendement in om dit ongedaan te maken. Om de opbrengst niet minder te laten zijn worden volgens dit voor stel de derde en volgende schijven met 0,25 pet. verhoogd. Ziektekosten De verhoging van de drempel voor de aftrek van ziektekosten was een pijn lijk punt voor de Tweede Kamer. De confessionele partijen kwamen met een voorstel om deze verhoging met 2,5 pet minder fors te maken. Zij wil len deze drempel verder ieder jaar automatisch verhogen en deze verho ging afhankelijk maken van de zie kenfondspremie en de verzekerings loongrens. De heer Drees van DS '70 suggereer de, dat in verband met de verhoging van deze drempel de belastingvrije voet voor de lagere inkomens met 2,5 pet wordt verhoogd. De verhoging van de drempel ontmoette geen bezwaren bij de drie progressieve partijen. Maar de heer Dolman diende wel een amendement in om voor de categorie zwaar-invaliden ook de extra uitgaven voor kleding en beddegoed aftrekbaar te maken. De fiscale oudedagsvoorziening voor zelfstandigen vond de AR-fractie wat mager uitgevallen. Drs. Schouten (AR) meende dat het maximum hier van best wat opgetrokken zou mogen worden. Hij had er begrip voor dat de regering zich gezien de krappe budgettaire mogelijkheden beperkt had tot de sociaal zwaksten, maar nij bleef het voor de zelfstandigen met een wat royaler inkomen toch een in- rechtvaardigheid vinden. Hij herin nerde er nog eens aan dat per Januari 1976 de zelfstandigen jaarlijks tien procent moeten kunnen reserveren tot een maximum van 75.000 gulden per jaar: 'We vragen de minister heel na drukkelijk of ook voor hem een datum een gegeven is. waaraan hij niet zal sleutelen'. De oppositiepartijen WD en CHU stelden opnieuw de landbouwcompen- satieregeling aan de ordé, waarmee de boeren tegemoet zijn gekomen na de voor hen nadelige revaluatie. Deze partijen drongen aan op aanvullende maatregelen omdat sommige takken uit de landbouw onvoldoende gehol pen zouden zijn met de regeling. Dr. Vermaat (ARP) volstond met de op merking dat volgend jaar maart -:n april bezien zal moeten worden in hoeverre er toch nog nadelen zijn on dervonden. Er kan dan alsnog een re geling worden getroffen. Van een verslaggever MIDDELBURG De Zeeuwen moeten alsnog over het gehele jaar 1973 een hogere prijs beta len voor verbruikte elektrici teit. Die verrassing is bereid door de PZEM (Provinciale Zeeuwse electriciteitsmaatschap- pij). Deze maatschappij heejt door middel van advertenties in de regionale bladen aangezegd dat de energieprijs over 1973 met 0,2 cent per kwh is ver hoogd. Het achterstallige be drag moet samen met de reke ning over november-december worden betaald. De vereniging milieuhygiëne Zeeland heejt gisteren gelijk even laten zien dat de kleine verbruikers de grote verbrui kers industrieënsubsidiëren. De kostprijs voor energie ligt bij de PZEM voor 1973 op 3,8 cent per kwh. Pacbiney, het grote aluminiumsmeltbedrijf in het Sloegebied (enorme afnemer van energie) betaalt 3,2 cent per kwh. De kleine verbruikers mogen de balans in evenwicht brengen door 7,53 cent per kwh te betalen, aldus de vereniging milieuhygiëne. Oud-premier De Jong: Niet zo blij het schertsverhaal dat ons land in het noorden door twee Russische Migs was 'aangevlogen'. Het enige opzienba rende wat hij dit keer probeerde te doen was minister Boersma vloeren, maar van zijn aanval bleef gisteren vrijwel niets over. Toch is het antwoord dat Van Riel in de tweede termijn op het gesmaal van Broeksz klaar had de moeite van het overdenken waard: 'U hoeft niet zo geforceerd te lachen, meneer Broeksz. Ik meet de mensen niet aan hun ge leerdheid. Het gaat erom dat Wiegel een figuur is waarmee een deel van het Nederlandse volk zich op een of andere wijze kan identificeren. De mensen vinden het prachtig. Wiegel heeft dat, ik heb het volstrekt niet en ik bewonder in iemand hetgeen ik zelf niet heb'. Met andere woorden: je kunt lachen wat je wilt, je mag Wiegel een hals vinden, maar de mensen komen op hem af en de WD wordt er groot van. Een helder en praktisch stand punt. zegt 'n lieve vrouw als u haar dat gouden sieraad geeft. Wedden?! Van een verslaggever DEN HAAG De grote steden krij gen de bevoegdheid om de onttrek king van woningen aan de woonbe stemming aan een vergunning te bin den. Staatssecretaris Schaefer heeft een beschikking (gegrond op de wo ningwet) in deze zin getekend. qqqq Op verzoek van Rotterdam Horizontaal: 1 bouwstof, 5 kleine hui- opening, 10 nobel, 12 vruchtbare plaats, 13 muzieknoot, 14 deel van het jaar, 17 titel (afk.) 18 badplaats in Duitsland, 20 herdersgod, 21 plaats in N.Br. 22 oude lengtemaat, 24 trustee (afk.), 25 zangstuk, 26 ongaarne, 28 vreemde munt (afk.), 30 muzieknoot, 32 jongensnaam, 34 harde klap, 36 be dorven, 38 heden, 39 uitgestotene, 41 pers. voornaamw. 42 opera van Verdi, 44 roofvogel, 46 lelijke reuk, 47 onge val aan auto,. Verticaal: 1 verhindering, 2 plaats in N.H. 3 voorzetsel, 4 boom, 6 wilde ha ver, 7 rondhout, 8 Myth, figuur, 9 rangtelwoord, 11 niet begroeid, 15 wa terstand, 16 Royal Navy (afk.), 19 broeikas, 21 bestelling, 23 waterplant, 24 kever, 27 vaartuig, 29 bloembed, 31 inhoudsmaat, 33 deel van het been, 34 familielid, 35 onmeetbaar getal, 37 voorteken, 39 keukengerei, 40 turks bevelhebber, 43 kindergroet, 45 voor zetsel. Van een verslaggever ROTTERDAM De nota van Rijnmond over de gevolgen van de olieboycot is teruggenomen. Dat is op verzoek. van Rotterdam ge beurd. Rien Stolk, gecommitteerde voor eco nomische aangelegenheden van Rijn mond, heeft dit gistermiddag aange kondigd in de commissie voor econo mische zaken. In die commissie zou de nota moeten worden voorzien van advies. Daarna zou de nota op 10 de cember behandeld zijn in de Rijnmon- draad. Stolk heeft contact gehad met de Rot terdamse wethouder Viersen (haven). Dat gesprek heeft ertoe geleid dat de nota wordt teruggenomen en dat Rijn mond en Rotterdam een gezamenlijke olienota zullen opstellen, die in janu ari aan de Rotterdamse raad en aan de Rijnmcndraad zal worden voorge legd. Stolk zegt echter duidelijk dat hij achter het werkstuk van de econo mische staf van Rijnmond blijft staan. Hij zegt: 'Dat rapport is zo hard als maar mogelijk is. Maar hij heeft er begrip voor dat Rotterdam zijn eigen terrein, de haven, wil be lichten. Een van de raadsleden in de commissie, de heer P. Ruiter (PvdA) kon het 'inslikken' van de nota, maar moeilijk verwerken. Hij vond dat een belangrijk rapport ondergeschikt wordt gemaakt aan bepaalde gevoelig heden. De heer Ruiter doelde op de verontwaardiging die Rotterdam heeft getoond over het handelen van Rijn mond. Werkgroep OPLOSSING VAN GISTEREN: Horizontaal: 1 perfectie, 2 Amer-re- arm, 3 semi-in-Lei, 4 slot-st-ent, 5 ets- span-ei, 6 ros-sol-koe, 7 eva-tra-lek, 8 Lena-era-la, 9 knap-beker. Verticaal: 1 passer-elk, 2 emelt-oyen, 3 rem-Ossa-na, 4 Frits-stap, 5 Eris-por- eb, 6 cent-ala-re, 7 tal-enk-lak, 8 Irene- oele, 9 emotie-kar. De problematiek rondom de olie zal nu ter hand worden genomen door de werkgroep ESSOR (economisch, socio- ra logisch en statistisch onderzoek van AltierSlOOrt het Rijnmondgebied). In die werk groep werken Rotterdam en Rijnmond samen. Zoals bekend werd de nu 'in geslikte' nota over de gevolgen van de olieboycot voor Rotterdam, slechts en kele dagen geleden gepubliceerd. De economische staf van Rijnmond had berekend dat bij ongewijzigd beleid de olieschaarste ertoe zou leiden dat het Rijnmondgebied in 1980 ongeveer 23.000 arbeidsplaatsen minder zou hebben dan onder omstandigheden zo als die golden vóór het conflict in het Midden-Oosten. En dat cijfer van 23.000 betrof dan nog het meest gun stige geval. Een van de conclusies van de nota was dan ook dat het Rijn mondgebied zo snel mogelijk onafhan kelijk moet werden van de zwak ge bleken oliepijler. Intussen heeft burgemeester Thomas steren de nota betiteld met de woor den: 'dit was ongaar koekdeed, in plaats van een goed doorbakken koek.' Hij voegde daar aan toe dat die kwali ficatie sloeg op de gang van zaken en niet op de inhoud van het stuk. Hij was blij dat gecommitteerde Stolk rijn nota had teruggenomen. kelijk vind*. De verkiezingen wilde hij zeker zien als een graadmeter voor de landelijke tendens. Mr. Andriessen, fractieleider van de KVP noemde gis teravond in Amersfoort de verkiezin gen eveneens landelijk van betekenis. In vergelijking met de Tweede Kamer verkiezingen zijn de christelijke par tijen echt niet teruggelopen. Dat vond mr. Andfiessen 'bijzonder hoopgevend'. Totaal uitgebrachte stemmen: Project van achthonde rd miljoen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Stichting Vaste Oeververbinding Westerschelde hoopt, dat volgend jaar juli een begin kan worden gemaakt met de bouw van een brug en een tunnel tussen Zuid-Beveland en Zeeuws- Vlaanderen. Het werk gaat achthonderd miljoen gulden kosten. 1973 Kamer stemmen 1972 In stemmen zetels in To Opkomst 6S.87 84.5 WD 23.79 10 17.8 BP JJ.87 1.1 GPV 4.94 2' 4.1 RKPN 3.32 1 0.7 CPN 3,23 1 3.5 PvdA 23.58 9 24.5 D'66 2.58 1 4.3 Samenwerk KVP-AR-CPU 25.59 10 29.1 Rcg. Volksp. Hoogland 2.97 l Progr. Amersfoort 6.92 PPR-PSP 2 6.8 Land. Partij Bejaarden ,1,83 Anti wonlngn.- actle* 0.14- Overigen 16,4 J. B. Broeksz: Van Riel erdoor gehaald De negen aannemers, die de brug en de tunnel willen gaan bouwen, spre ken over een 'voor West-Europa uniek karwei.' Onder de drukke scheepvaartroute naar Antwerpen zal de tunnel lopen; op een speciaal daar voor aan te leggen eiland zal de vaste oeververbinding in een brug over gaan. De brugtunnel, waarvoor tol ge heven zal worden, moet Zeeuws-Vlaan deren uit z'n isolement bevrijden. (ADVERTENTIE) Wel, dat ïs heel begrijpelijk. Al zijn de voornemens nog zo goed, elke maand naar de bank gaan om honderd gulden op uw spaarrekening te storten, schiet er gauw bij in. En dan denkt u in stilte: had ik maar een stok achter de deur. En die hebt u! Wat u moet doen is namelijk een periodieke opdracht geven aan de- Amro Bank om bijv. eike maand 100,- van uw Amro Privé- rekening af te schrijven en op uw spaarrekening bij te boeken. Zo kunt u het nooit meer vergeten. En via uw dagafschriften houdt u een prima overzicht van uw financiën. Automatisch sparen één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder voor u werken: Door de vaste oeververbinding wordt de veerdienst Kruiningen-Perkpolder overbodig. Het bestuur van de Stichting Vaste Oeververbinding Westerschelde, waar in provincie, werkgevers, vakbonden, aannemersmaatschappijen en de pro vincie vertegenwoordigt zijn heeft het plan gisteren op de hoorzitting van de vaste kamercommissie van verkeer en waterstaat toegelicht. De vaste oever verbinding staat ook op de agenda van de begrotingsdebatten van Ver keer en Waterstaat. Het bestuur van de Stichting hoopt, dat het kabinet binnenkort het licht op groen zal zet ten, voor de bouw van de brug-tun nel. BESTEK Na vijf jaar studie is het bestek voor de bouw van de vaste oeververbinding nu gereed. De negen aannemers heb ben zich bereid verklaard het project te bouwen, te financieren en de eer ste jaren te exploiteren. De tolgelden en de subsidies, die anders aan de veerdiensten verstrekt waren, moeten voor de aflossing van de lening zor gen. Alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen en de provincie Zeeland staan volle dig achter dit plan. Het provinciaal bestuur hoopt, dat door de vaste oe ververbinding de Industrialisatie van Zeeuws-Vlaanderen grotere vormen zal aannemen. Zeeuws-Vlaanderen heeft op het ogenblik met een vrij grote werkloosheid te kampen, maar industrieën voelen er weinig voor naar dit deel van de provincie te trekken, omdat de gebrekkige verbindingen (de ponten vallen bij slechte weers omstandigheden uit) een doorlopen de aanvoer van grondstoffen en af voer van produkten in de weg staan. Overigen bestonden bij de Kmerver- kiezingen uit: DS'70 5,7 procent, DMP en NMP samen 0,7 procent; deze par tijen nemen nu niet deel. De cijfers van de vorige radsverkiezingen (1970) waren voor Amersfoort niet vergelijk baar te maken. In de Amersfoortse raad hadden KVP - ARP - CHU veer tien zetels de WD zes, CPN één, SGP één, D'66 twee en GPV één. In de raad van Hoogland waren negen KVP-ze- tels, twee protestant-christelijke en twee PvdA. Bunschoten Totaal aantal uitgebrachte stemmen: ln Opkomst 78,9 Bunschoten '80 21.6 GPV 34 SGP 8.8 ARF Chr. Arb. Partij 35.6 Overigen (Overigen bestonden in 1970 uit: PvdA 4,8 pet, KVP 0.7 pet., WD 6,4 pet, D'66 0,9 pet., CHU 1,5 pet., DS'70 1,3 pet.. CPN 0.3 pet., PPR 1 pet., PSP 0,2 pet., DMP 0,2 pet., NMP 0.1 pet., BP 0,4 pet. Dezen namen nu niet deel). AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat op 24 en 31 december de meeste, zo niet alle, dagbladen nor maal zullen verschijnen. De Neder landse Dagbladpers (NDU), het over koepelend orgaan van krantendirec ties, zal tenminste geen advies uitge ven om op dis dagen de krantenbe- drijven coljecüsf to sluiten. Dit ia be kend geworden na de vergadering, die de NDU gistermiddag heeft gehouden en waarop ook dit punt aan de orde is geweest. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De leiding van een basisschool is veel zwaarder beiast dan de leiding van een school voor voortgezet onderwijs. Uitbreiding van het aantal lpsvrije schooltijden voor de schoolhoofden per 1 augustus volgend jaar is daarom een eerste vereiste. Dit schrijft de Nederlandse Federatie van Onderwijsorganisaties (NFO) aan de Tweede Kamer. De NFO constateert dat in het voortgezet onderwijs het hoofd van een school van 200 leerlingen 26 Wekelijkse diensturen voor zijn schoolleiding krijgt In het kleuter- en basisonderwijs is dat slechts 3,6 uur, of wel één lesvrije morgen. Voor scholen van deze omvang zou het hoofd cr minstens een lesvrije schooltijd bij moeten krijgen. Hoofden van grotere scho len die nu twee vrije lestijden hebben zouden minstens drie lesvrije school tijden moeten krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9