NCRV-documentaire over het oorlogs-syndroom NMB AVONTUUR IN KARINTHIË ISAary Stewart Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Onderzoek naar politie-optreden in Wageningen EEG beperkt lawaai KADERREEKS TROUW /KWARTET DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 BINNENLAND RADIO EN TV T4/ Programma van Henk Mochel over verwerking van schuld Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM 'En wij, wij leven voort in een doolhofDeze zin uit een brief van iemand, die schreeuwt om hulp voor zichzelf en voor mensen zoals hij, die slachtoffer zijn van het oorlogs syndroom, is de titel van een programma, dat de NCRV vanavond op bet scherm brengt (Neder land 2: 21,19 uur). MARY PERKINS Henk Mochel heeft Zich daarmee de moeilijke taak gesteld een aantal pro gramma's te maken over verwerking van schuld en schuldgevoelens en daar is dit er een van. Nadrukkelijk verzoekt hij aan het begin blijf de film uitkijken, zelfs wanneer er soms een gevoel van irritatie of ergernis bij u mocht ontstaan Er komt een vervolg op 20 december waarbij men gebruik makend van reacties op de uitzending van vanavond bekijkt wat er voor deze mensen gedaan kan wor den. Genoemde brief werd op 20 mei 1972 geschreven door een Nederlandse be roepsmilitair. die tijdens de politione le acties in voormalig Nederlands-In- dië betrokken was bi4 het fusilleren van mensen. Eerst jaren later wordt hij zich bewust aan welke oorlogsmis daden hij heeft meegedaan en hij wordt zwaar overspannen. In deze situatie onder invloed van medicijnen schrijft hij: 'En wat kan een mens stoer zijn en wat kan hij een boel verzwijgen, maar dan opeens komt het Ik ben gelo vig opgevoed in mijn jeugd. Maar daar in Indië waren alle banden los. En nu, nu ik ouder word, leeft alles weer opnieuw voor mij. Zie ik weer al die doden, soms massagraven'. Hij richt zijn brief aan het nationaal centrum voor geestelijke volksgezond heid in Utrecht om de volgende re den: Laat de geestelijke gezond heid alstublieft ook hier aandacht aan besteden, want ik ben niet de enige die dit alles opnieuw beleeft. Ik weet zeker dat vele anderen diezelfde wroe ging, dat schuldbesef zullen hebben als ik. Ik zou duidelijk willen maken dat er een oorlogssyndroom en een Indonesië-syndroom bestaat Dat er vele oorlogsvrijwilligers rond lopen met een verleden dat niet meer uit te wissen is. Misschien ben ik een van de eersten die dit aan u door geeft. Maar in Godsnaam help, en laat ons niet verkommeren'. De brief, die in het programma wordt voorgelezen door Ellen Vogel, is aan leiding geweest tot een uitzending over de schrijver ervan. Henk Mochel is hem erg dankbaar, dat hij wilde meewerken, want 't is 'n zware opga ve. Aan het begin van de film blijkt, dat hij over zijn inzinking heen is ge komen en zijn normale werk als ser geant weer heeft opgevat. Op de vraag waarom hij weer naar dienst is terug gegaan is het antwoord: 'We leven in een heerlijk vrij land, waar je de oor log ver waant. Ik ga in hetzelfde stra mien door, zonder over oorlog te den ken'. Een andere reden is dat men de overheid altijd gehoorzaam moet zijn, als die vindt dat er een leger moet zijn. We zien hem bezig tijdens schietin- structies aan dienstplichtige soldaten. Hij vertelt, in het interview, dat de eerste maal op mensen schieten een vreselijke gewaarwording was. 'Ik dorst niet. Later raakte je afgestompt. Je wist dat je vijanden mensen waren die misdaden hadden begaan tegen Hollanders, bijvoorbeeld: zeven vrou wen en kinderen hadden ze zomaar in een dorp gedood. Na krachtdadig ver- ADVERTENTIE) Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 4% of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- f 4.367,20 2 jaar 7 °/o 5.000,- 714,70 4/2 jaar 7% ƒ1.000,- 3.573,49 4/2 jaar 7% »/o 5.000,- 621,49 6 jaar 8V4 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 814 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. hoor werden de gevangen vijanden doodgeschoten'. De shock kwam toen hij iemand acht schoten moest geven voor hij dood was. Nachtmerries De sergeant vertelt, dat er een tijd is geweest, dat hij nachtmerries kreeg als hij hoorde schieten. 'In mijn dro men viel ik in een diepe put. Ik zag de vijanden op mij afkomen. Negen maanden heb ik bij psychiaters gelo pen, veel gepraat. Maar dat was het ook niet. Toen heb ik Jezus leren kennen en ik weet dat alles vergeven Een bijeenkomst van een pinksterge meente komt dan op het scherm. De sergeant en zijn vrouw wonen deze bij. Via deze groep heeft hij de weg naar Jezus gevonden, maar ook de weg naar geestelijke genezing. Er wordt speciaal voor hem gebeden om dat hij een reis naar Indonesië zal maken. In Indonesië wordt hij geconfronteerd met het verleden. Tijdens een pink sterbijeenkomst in Malang (niet op de plaats waar hij tijdens de acties gele gerd was, maar aan het andere eind van Java) legt hij een schuldbelijde nis af in het openbaar. Zijn geloof stelt hem daartoe in staat. Terug in Nederland volgt nog een studiogesprek tussen de sergeant, prof. dr. J. Bastiaans, directeur-ge neesheer van de Jelgersma-kliniek voor slachtoffers van het K.Z., (dat zijn lijders aan het concentratiekamp en oorlogssyndroom), en Henk Mo chel. De laatste merkt op tegen prof. Bastiaans. dat hij zich kan voorstellen dat er vragen zijn opgeroepen. Dit is een oplossing via geloofsbeleving Prof. Bastiaans weet als psychiater ook hier op een antwoord. Hij ziet als belangrijke weg het in de groep trek ken (de pinkstergemeente) van deze man. Terugkeer naar de plaats des on- heils kan opluchting teweeg brengen, al moet niet worden gegeneraliseerd. Ons land telt naar schatting 20 tot 40.000 mensen, die aan een oor logssyndroom lijden, veelal een verge ten groep van burgers en militairen. Hij ziet een onmogelijkheid in opga ven: men wil het vaderland dienen en tegelijk komt men in conflict met het persoonlijk geweten. Laatste woordvoerder is de sergeant, die zegt zijn consequenties te hebben getrokken na de vele gesprekken voor en tijdens de televisie-opnamen. Hij gaat de dienst verlaten. Van een verslaggever WAGENINGEN .Er wordt een on derzoek ingesteld naar het optreden, van de Wageningse politie tijdens de ontruiming van het door studentpn bezette wiskunde-gebouw van de Landbouwhogeschool in Wageningen. Dat gebeurde in de nacht van 30 op 31 oktober. Dat heeft mr. J. van Huis, burgemeester van Wageningen, be kendgemaakt. De burgemeester wil de exacte toedracht van de ontruiming weten, omdat na de actie een storm van kritiek opstak, waarbij de neutra liteit van de politie in twijfel werd getrokken. De politie zou namelijk ge bruik hebben gemaakt van de hulp die particuliere studentenknokploegen aanboden. Uit eerste hand Kijken en luisteren naar de VARA- rubriek Van Onderen' is belangrijk, omdat je uit de eerste hand geïnfor meerd wordt over wat er leeft aan de basis van onze samenleving. Het pro gramma stelt je bovendien in staat je mensenkennis te verbreden. Onbil lijk zou het zijn, te mopperen dat bij de eerste uitzending één en al materia lisme uit de bus kwam. De maagstel ling dwong er eenmaal toe: is het rechtvaardig dat de één meer verdient dan de ander? Een ongenuanceerde maag, dat wel, want gesteld dat we allemaal 'nee' roepen en dat binnen kort iedereen evenveel in handen krijgt. Om het met Farce Majeure te zeggen: Wat denk je, wat?' Zou. de ganse economie niet in de soep lópen, als 'we allemaal het onderste uit de kan halen? Uit de sfeer van dit programma komt, meen ik, ook de kreet 'Een boterham met temedenheid', maar wie wordt nog in temedenheid getraind? Om on lusten te voorkomen: hiermee toil ik niet suggereren, dat men 'Van Onde ren' maar met het minimum genoegen moet nemen. Ik bedoel dot het je geen fluit vooruit helpt, wanneer je tegen de hogere inkomens van mensen in je omgeving blijft aanhikken. Zij gaan er geen cent minder door verdienen en je holt jezelf er alleen maar door uit. Wegens ergernis en onmede. Hiermee signaleer ik tevens een ze kere eenzwdigheid in het programma. Een zwart-witwerking heeft natuurlijk veel reacties tot gevolg, en daar vroeg presentator Frits van der Poel dan ook om, maar van die eenziidigheid kan een werking uitgaan die lang blijft hangen. Ik heb me niet weinig verbaasd over die goedaardige wer ker bij de Hoogovens. Hij weet zijn gedachten goed onder woorden te brengen, blijkt dieper na te denken dan de massamens, is zich van ver antwoordelijkheid bewust en komt zelfs to waardevolle bespiegelingen van het leven. Zo een man moet toch in staat zijn naar een ander sociaal patroon over te schakelen. Ik hoop dat hem 'Van onderen' ook eens zal worden aangeraden, zichzelf een duwtje in de rug te geven. De NOS bood op de andere zender ook een soort 'Van onderen' waaraan ech ter elke poging tot morele verheffing ontbrak. In dezelfde zendtijd gaf de VARA Johnny Hoes de lengte met zijn 'lach- en tranenproqramma'. Weinig cultuur en veel commercie. 'Panoramiek' gaf een interessant over zicht van de (laden van John F. Ken nedy in relatie met de politieke ge beurtenissen in zijn 'duizend dagen' en de tien jaren die sedert zijn dood zvn verlopen. Eindredacteur Klaas- Jan Hindriks wist door een scherpe contrastwerking de samenhang goed zichtbaar te maken. TON HYDRA 16. 'Kijk, kijk, daar hebben we onze vriend Verholen zowaar al,' lachte burgemeester van Muizenis. De wele delgestrenge heer zat in een houding aan zijn werktafel die duidelijk liet zien, dat hij vol ijver bezig was moei lijke stukken te bestuderen. 'Ik heb hier een rapportje, Verholen,' zei hij; een héél belangrijk rapportje. Ik heb het zo juist helemaal zelf opgemaakt en uitgeschreven. Het gaat over een telefoongesprek, weet je. Misschien kun jij mij nu de slotconclusie voor dit rapport leveren.' Waar gaat 't dan over?' wilde de smid weten. 'Luister eens goed, Verholen,' zei de FERDINAND burgemeester ernstig. 'Ben jij mis schien bekend met de verblijfplaats van een Kareltje Knetter, oud veer tien jaren en woonachtig te Graven- drecht?' 'Wel alle Knetters! riep de smid uit de grond varx'zijn hart. Ik heb, inderdaad een vreemd ventje-van die leeftijd vanmorgen bij mij in de smidse aangetroffen! Maar dat-ie Ka reltje Knetter heette, dat wist ik nog niet. Aangaande hem kwam ik juist even hier. Ik vraag me nou alleen af, mijn waarde van Muizenis, hoe jij veronderstellen kon, dat ik wel eens op de hoogte kon wezen van zijn adres?' 'Héél eenvoudig,' le lens burgemeester van Muizenis lach ijn 1 uit. 'Kareltje's vader heeft mij najde lijk opgebeld. De goede man vond k bedje van zijn zoontje vanochtend an beslapen. Op het hoofdkussen trof ager evenwel een briefje aan, waarop egd ing schreven stond, dat Kareltje ge Sgyp greerd was naar Rijkhuyzen om ijn i daar in betrekking te gaan bij eei kere smidje Verholen.' 'Pappi ing; pap.mompelde de smid ston en i baasd. 'Was die vader niet erg schrokken van de ondoordachte delwijze van zijn zoontje?' BRUSSEL (Reuter) Het lawaai van auto's die na 1oktober volgend jaar worden verkocht, zal worden be perkt door een EEG-richtlijn. De Eu ropese Commissie heeft technische normen voor geluidsdempers aanvaard die op die datum van kracht worden. De richtlijn moet verzekeren dat de geluiddempers niet alleen in nieuwe toestand goed functioneren, maar ge durende een redelijke levensduur. (ADVERTENTIE) Radio vandaag Muriel Spar* De Vrijgezellen Kenscr.ets plus aaeriuenejena proces vers 13 g- 42 Ik ervoer het bijna als een schok dat, toen de wagen de volgende morgen door het dorp reed. ik in plaats van de grote tent en al de bedrijvigheid daaromheen, een vrijwel verlaten ter rein zag. Alleen de vertrapte grond en het ronde zaagselspoor herinnerde aan het circus. Op de plaats waar de warme stal had gestaan, waarin de paarden geslapen hadden en waarin ik de afgelopen nacht een operatie had verricht. lagen nu slechts nog wat sprietjes stro. Tim stopte bij de ingang van het ter rein. •Eigenaardig, vind je niet? Net een terrein vol geesten.' 'Daar dacht ik juist aan. Het ziet er ongelooflijk verlaten uit. alsof Alad din over zijn wonderlamp gewreven heeft, waardoor op slag alles verdwe nen is.Het lijkt wel het einde van een verhaal.' Ik keek naar een hoek van het terrein, waar het zwartgebla kerde gras en een paar verkoolde planken herinnerden aan het drama dat zich hier had afgespeeld. 'Maar dan van een droevig verhaal. Ik vraag me af of ze wel graag zijn vertrokken. Waarom ben je eigenlijk gestopt?' Hij stapte nu uit de wagen. 'Ik wil zien of ik iets te eten krijg voor onderweg. Ik "ben zo terug dat wil zeggen, tenzij je het leuk vindt om met me mee te gaan en bij voorbeeld in de Konditorei een kopje koffie met me te drinken?' 'Ik ga met je mee.' De geur van de vers gebakken brood jes uit de kleine bakkerij-lunchroom was zo heerlijk dat iedereen ervoor door de knieën zou zijn gegaan. Ik zou dus zeker van Timothy te veel hebben geëist als ik hem zonder meer het winkeltje had laten passeren. In de kleine etalage lagen grote stapels croquante broodjes en de meest ex quise soorten bonbons uit het buiten land. Timothy bekeek het allemaal aandachtig, terwijl ik intussen wacht- natuurlijk niet te vinden. En we ko- tuig.' te en probeerde niet te zeer te laten merken dat ik meer belangstelling had voor het bordje Zimmer frei dat boven een zijdeur hing, wat erop zou kunnen wijzen dat Lewis reeds ver trokken was. 'Vanessa, kijk toch eens naar de na men van al die heerlijkheden! Prach tig, vind je niet? Sandgugelhupf. om je dood te gillen! Zullen we ieder een Sandgugelhupf nemen? Of een Polsterzipf? Maar kijk daar eens, zou den ze dat werkelijk een Spitzbub noemen?' 'Ik zie niet in, waarom niet. In deze taal lijkt alles mogelijk. Wat denk je van een SchokoladegugelhupfIk prefereer een Schnittbrot.' 'Ik denk dat ze daar alleen maar een sneetje brood mee bedoelen', ant woordde Timothy. 'Heerlijke taal, vind je niet?' 'Ik begin nog vandaag Duits te leren', zei ik. 'Als hier een boekwinkel was, zou ik meteen een grammatici gaan kopen, maar die is hier in dit dorp men vandaa0 ook niet door Bruck. Heb jij er toevallig een bij je?' 'Alleen maar een boek met uitdruk kingen. Dat kun je lenen als je wilt. Het is in zijn soort heel goed.Vind je die boeken niet verrukkelijk? Wat je allemaal verondersteld wordt te zullen zeggen.Ze doen mij vaak denken .-an een Grieks leerboek. Ik weet nog wel dat een van de eerste zinnen die ik in het Grieks moest ver talen. was: 'Zij legde de beenderen in de mand'. Ik vraag me nu nog af wie zijn beenderen, en waarom.' 'Nou, kijk eens aan. Het staat toch maar vast in je geheugen gegrift, en dat is toch de hoofdzaak. Ik wed dat dat zinnetje je beter is bijgebleven dan enig andere.' 'Dat is waar. Maar de rest ben ik dan ook glad vergeten. De meest vermake lijke zin die ik tot nu toe in het Duits ben tegengekomen, is te vinden onder he» hoofdstuk 'Luchtverkeer'. 'Zoudt u zo vriendelijk willen zijn de ramen te openen' lijkt mij bepaald een geestige opmerking in een vlieg- 'Dat meen je niet! Je houdt me voor de gek. Staat dat er werkelijk in?' 'Ja, op mijn erewoord.' 'Nou, als de andere zinnen navenant zijn, dan. 'Goedemorgen', zei Lewis, die vlak achter ons stond. Hoewel hij deze morgen niet de schoenen met de gummizolen droeg, had hij ons toch geruisloos weten te benaderen. Dat scheen een gewoonte van hem te worden, een gewoonte die hij zo gauw mogelijk diende af te le ren. Ik had geen zin aan een hartver lamming te sterven. 'Goedemorgen', zei ik, terwijl de adem in mijn keel stokte en ik me afvroeg of ik hem maar meteen zou vertellen dat Timothy van alles op de hoogte was. Maar Timothy begroette "hem reeds met een zelfverzekerdheid die voor die van Lewis niet onderdeed. 'O. hallo Mr. Elliott, goedemorgen, u bent nog niet vertrokken? Ik wist ei genlijk niet of u van plan was gelijk met het circus Oberhausen te verla ten.' a 'Nee, dat is te vroeg voor mij. De laatste wagens zouden rond vijven weg rijden, geloof ik. Ik heb ze niet ge hoord.' 'U moet dan wel een erg vaste slaper zijn', merkte Tim opgewekt op. 'Ik stel me zo voor dat het hier vannacht toch wel een behoorlijke drukte moet zijn geweest, maar het kan zijn dat u daar geen last van gehad hebt.' 'Nee, gelukkig niet', antwoordde Le wis. 'Ik heb uitstekend geslapen; veel beter dan ik verwacht had.' 'Tim', zei ik haastig, misschien zelfs scherp. 'Maak nu een keuze en ga naar binnen. We moeten nu werkelijk weg.' 'Oké', antwoordde Timothy begrij pend, en hij verdween in de winkel. 'Twee heren die mij dienen', zei ik. 'Maar het bed heeft hij nog niet met mij gedeeld. De jongen weet alles, Le wis.' 'Ja?' Ik voelde me opgelucht toen ik zag dat hij mij, na eerst zijn voor hoofd gefronst te hebben, geamuseerd aankeek. 'Die snotaap toch.' HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje, met 8.00 Nws en 8.11 Radiojournaal. 8 50 Morgenwijd. 8.00 Toppers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (ged.S) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws; 11.03-11.05 Ra diojournaal). 11.30 (S) Rondom twaalf een uur allerlei voor iedereen', met De groente man en om 11.55 Beursber. 12.30 Mod. plat teland. 12.35 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 1.321 Mannenkoor: klass. liederen. 13.45 (S) Fluit en piano: mod. muz. 14.00 Notedop: gevar. progr. 15.0 In de wetenschap, dat nws uit de we reld der wetensch. 15.30 (S) Met muz. op stap. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Aspecten; kunstrubr. 17.00 (S) Mobiel beweegl. progr. voor beweegl. mensen. 17.o5 Med. AVRO; 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP: 18 20 Uitz. v.d. C.H.U. IKOR: 18.30 Kleur: inf. en comm over zaken van kerk en sa- men',ev. NCRV: 19.00 (S) Leger des Hells- kwartier. 19.15 Met de bijbel het jaar door: vragenbeantw. 19.35 De kerk vandaag: nws en comm. 20.00 (S) Metrop Ork. en solisten: amusem.muz. 21.00 (S) Veel gevraagde ge wijde muz. 21.25 Vraaggesprek. 21.55 <S1 Kerkorgelconc.: klass. en mod. muz. 22.20 Avondoverdenk. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 22.50 Taal om mee te leven: ultz. v.h. in okt. gehouden kongres over onderwijs in de Nederl. taal. 23.10 Kunst- en vliegwerk: lnf. over akt. tentoonstellingen. 23.15 (S) Star dust: Easv listening muz. 23.35 (Si Gitaresk - De vele facetten v.d. gitaar. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 S) Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.40 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt: pro gr.overz. 8.00 (S) Te Deum laudamus: gewij- de muz. 8.24 Op de man af: evangel, comm. bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr 8-45 (S) Podium v.d. vrouw; maat- sch.-inf. 9.20 (S) V.d. zieken. 10 00 Schoo.ra- dio. 10.30 Nws. 10.33 (S) Select; nieuwe graminpl. 11.10 (S) De componist v.d. maand. 11.35 Hier en nu-extra. 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia: volksmuz. 12,15 (S) Kinderkoor instrumentaal ensemble: volks liedjes. 12 26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.50 Herv. middagpauzedst. 13.10 (S) Lichte koorzang. 13.20 (S) Licht ensemble. 13.45 Zo zijn wij, vervreemd, vertrouwd: poëzieprogr. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S) In kleine bezetting: klass. en mod. kamermuz. 15.15 De Bijbel maakt nwsgierig. 15.30 Nws. 15.33 Vincent van Gogh. 16.00 Een uur natuur: magazine met 16.30 (S) Hier en nu. 17.00 Kindervisie: progr. door. voor en met kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Harm.-ork. 18.30 Nws. 18 41 V.'ereldpanorama. 18.53 Zojuist versche nen: boekbespr. AVRO: 19.30 Trefpunt: disc.- ?rogr. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 0 00 Nws. 20 05 Radiojournaal. 20.10 (S) Ba riton en plano: mod. en klass. liederen. In de pauze: fragm. uit disc, tussen publ. en musici, ca. 22.00 (S) Het levend licht. 22.30 (S) Radiophllh. ork.: klass. muz. 22.55 (S) Dichter bij de muz.: liedjes, chansons of songs. 23.20 (S) Essay: progr. waarin over kunst wordt doorgepraat. 23 50 Radiojour naal. 23 55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.00 Nws. 7.02 Vaak 's och met o a. verkeersinf. '8.00 Nws.) KRO Nws. 9.03 KRO-op-Drie: Uit de lucht pen. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 zoekpl. 12.00 Nws. 12.03 (S) Van twaJ twee. met 13.00 Nws en 13.03 Raden 14.00 Nws. 14.03 Theo Stokkink Show. Nws.) NOS: 16.00 Nws. 16.03 Daverend tig, (17.00 Nws.) NOS: 1S.00 Nws. 18.02 Joost mag nic TROS: 19.00 Nws. 19.02 (S) Plaatvaeria Nws. 20.02 (Si Poster. 21.00 Nws. 21. Sesjun: Jazz en Pop live. 22.00 Nws (S> Hugo van Gelderen show met Ned' stalige Top Tien en Kwiswijs. 22.55 23.00 Nws. 23.02 (S) Tros-Sport-Tijd: en muz. 24.00 Nws. 0.02 Aktua. 0. Jazz-Sir. 1.00 Nws. 1.30 Nachtwacht. 5.00 Vincent van Engelen. EO: 6.00-7. Mattnata: gevar. gramm.muz. (Vana 7.00 elk heel uur weerber.) BELGIE 324m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12 muz. (12.50 Buitenl. persoverz. 13 0( act., weerber. en toneelagenda.) 13.55 ber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. Nws.) 15.23 Muz.progr. 16.00 Nws en ber. 16.10 Lichte muz. 17 00 Nws ei 17.10 Voor oudere luisteraars. 17.55 schaal. 18.00 Nws. 18.05 V.d. soldaten. 18.21 desportber. 18.30 Verkeerswenken. Sport. 18 55 Taalwenken. 18.57 Licht! 19.00 Nws en act. 20.00 Country en W muz. 20 30 Muzikaal amusem progr Licht muz progr. 21.00 Splinternws. 2) 23.00 Nws.) 23.40-23 45 Nws. TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-12.00 Schooltelevisie 14.00-14.25 Schooltelevisie NOS 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal VPRO 19.05 'Beertje Colargol 19.15 Zwijgen is goud 19.45 Popeye NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 Berichten uit de samenleving 20.35 All in the Family 21.00 Roerig Amsterdam (II) EO 22.00 De wind blaast waarheen hij wil 22.15 Israel: volk van God 22.45 Horun en Zien: Pianorecital: klass. muziek NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 1S.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal NCRV 19.05 Beverly Hillbillies 19.30 Op het Europese wildspoor NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Het bevel van Kolonel Keijser 21.10 En wij, wij leven voort in een dool hof 22.00 Habakuk II De Balker: film portret van een opstandig dichter NOS 22.35 Den Haag vandaag 22.45 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Herh. journ'aal van gisteravond. 10.20 Schooldoc. 11.05 Tijd voor veranderingen. 11.25 Filmrep. 12.05 Cult, ma- gazine. 12.50 Persoverz. 13.00-13.20 Journaal. 16 15 Journaal. 16.20 Inf. progr. 17.05 Kln- derprogr. 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9 30-10.00 Sesamstrasse. 18 00 Doe. progr. 18.30 Akt. IS.45 Zandmajin. 18.55 Nordschau-Magazin. 19.25 Forscher, Tiere und Visiere. 19.59 Progr.overz. WDR: 8.05-8.20, 8.20-8 35. 8.55-9.25 Schooltelevisie. 9 30-10.00 Sesamstrasse. 10.30-11.00. 11.00- 11.30 en 11.45-12.15 Schooltelevisie. 18.00 Nws uit Noordr.-Westf. 18.05 Kinderprogr. 18.15 Die Mach des Geldes (11). 18.40 Hier und Hcute 19.20 Die Macht des Geldes (12). 19.38 Progr. t.g.v. sterfdag J.F. Kennedy.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Intern, doe progr. 21.00 Cannon. 21.45 Kontraste. 22.30 Journaal, comm. en weerber. 22.50 Doc. film. 23.35 Journaal. DUITSLAND II 16.30 Serie uitz. 17.00 Journaal. 17.10 Te kenfilmserie. Aansl.: Manzelmanrichen. 17.45 Act. en muz. 18 25 Doe. progr. 19.00 Journaal 19.30 Showprogr. 21.00 Journaal. 21.15 Forum. 22.15 Relig. progr. 22.45 Journaal. DUITSLAND III WDR 9.30-10.30 Sesamstrasse. 17.30 TV-cur- yó 18.00 Sesamstrasse. 18.30 TV-cursus. 19 00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Turkse werkn. in Dultsl. 19.15 Hierzulande-Heutzuta- gc. 19.45 Nws uit Noordr.-Westf. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.10 der Ver- brecher. 21.50 Act.rubr. 22.10-22 40 Film- rep. DUITSLAND III NDR S.05 t.e.m, 12.10 Schooltelevisie. 16.00 t.e.m. 17.30 Schooltelevisie. 18.00 Sesamstrasse (133). 18.30 Voor ouders en opvoeders. 19.00 Natuurfilm. 19.30 TV-cur sus. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Studio UI: Kunst en wetensch. 21.00-21.45 Raadsel v.d. menselijke Geest. 400 gram vlees zout, peper 1 ui, knoflook olie 2 aubergines 2 tomaten 2 paprika's 100 gr. rozijnen 2 theelepels paprikapoeder tijm, laurier mespunt cayenne Het vlees voorzien van zout en met de gesnipperde ui en twee jes knoflook snel bruinbakken olie. Voeg er de in stukjes aubergines cn de in dunne rini P sneden paprika aan toe. Doe er A schilde en in stukjes gesneden bij, dan de rozijnen die in wa water zijn geweekt, paprika] tijm, laurier en cayenne. Doe 1 recht in een vuurvaste schotel deze afgedekt in een goed v warmde matig hete oven en U gerecht in een uur gaarstoven. Menutip: Vleespastei, aardappel selderij, kwark.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6