dichtbij DE EVANGELISCHE OMROEP DE EVANGELISCHE OMROEP 'Wanhopige mensen na tv-uitzendingen over homofilie' 'Juist wij bieden uit bewogenheid de reddende hand' "ilommentaar ds. a. Kiamen -aining (1) iJaining (2) MINI KADERREEKS I et weer rst nog droog Treintje 'met solied uurwerk' spreekmachine lingerie speelgoed scherts KW/KWARTET DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K5 icr Den Uyl voelt er wel voor, D heeft hij in een verkiezingstoe- ;t "'aak te Amersfoort gezegd, het rij- gaj jod voor automobilisten van de 3r 'idag te verschuiven naar een ande- ggj' dag. Zijn voorkeur wordt mede be- on ld door de overweging, dat veel t's op zondag door het hele gezin er?$den gebruikt (voor recreatie en, pri^ voegen wij eraan toe, voor kerk- g), en op werkdagen alleen maar r de heer des huizes, die zich er- naar zijn werk begeeft, uitspraak van de premier is een tje verrassend. Onze verrassing c t niet allereerst het feit, dat de be- «rijkste man van de Partij van de tal {BEID zich zo ontvankelijk toont 625 r noden op het gebied van de 2, JETIJDSBESTEDING, al mag De best met genoegen worden vastge- d. Wat ons in de uitlating van Den M vooral heeft getroffen, is. dat hij lelijk één autovrije dag voors- we ds nog een geschikt instrument ord t om het benzineverbruik in Ne- and voldoende te beperken, conclusie ligt voor de hand, dat op de invoering van b.v. een dis- Ookjutiestelsel in de komende weken baar niet behoeven te rekenen, kan daartegen aanvoeren, dat de ring zo'n maatregel stellig tot op laatste moment geheim zal hou- onder andere om hamsterwoede ;elijfoorkomen. Dat is juist; maar het »k waar, dat een discussie over 27 verschuiving van de autoloze dag nlai t zin zou hebben, als we niet nog llin aantal van die dagen voor de zouden hebben. zijn opmerking heeft Den Uyl om de indruk gewekt, dat de re- ïg de oliecrisis voorlopig nog wel Ail aas meent te kunnen met tamelijk 1 oze ingrepen. Dit getuigt van een nisme dat men elders in onze sa- De leving, en met name in het be- nk' sleven, tevergeefs zal zoeken. De lubt -ikkeling van de beurskoersen een heel andere taal, evenals de directeur oliezaken van de jnkolen-Handelsvereniging, die p*1 tige moeilijkheden voor het sto- voorziet, 'als we een strenge win- ^krijgen en niet op korte termijn oplossing voor de Olie-aanvoer schjfr gevonden'. Zeker, de formule van deze prognose geeft al aan, over de verwezenlijking ervan volstrekte zekerheid kan worden Maar evenmin bestaat er ze- eid over, dat het allemaal wel zal vallen en dat de maatregelen le regering tot dusverre heeft ge- h en (of alleen maar aanbevolen), in oende zijn. Ons althans zijn geen 1^"' vens van de rijksoverheid bekend, gei uit dit zou kunnen worden opge- ikof? e< itus ia op het ergste voor te bereiden is r deze omstandigheden een daad wijs beleid. Als er een kans op is, de invoering van een distributie- ;1 of andere drastische ingrepen in energievoorziening op den duur te vermijden zijn, kunnen we er beter zo spoedig mogelijk aan len. Hoewel Oost-Europa ons in ti opzichten weinig, althans wei- ;oeds, te leren heeft, zouden we n deze kwestie misschien kunnen elen aan Roemenië, dat, ofschoon le op een na grootste olieprodu- van Europa is, al tot een rantsoe- van benzine heeft besloten, b noeilijkheden aan navolging van "g 'oorbeeld verbonden, moeten on- jfeld niet worden onderschat, we kunnen ons troosten met het dat ze goeddeels een gevolg zijn ins hoge nationale welvaartspeil, •e. voor zover het gebaseerd is llerlei schaarser wordende grond- ïn, op den duur tóch niet zullen en handhaven. Het is inderdaad zakelijk en ditmaal citeren we Uyl met instemming dat we gaan trainen 'in het afstand ne- van de veronderstelling, dat we planeet maar straffeloos kunnen oven.' In liet dinsdagavond door de KRO uitgezonden programma over de bijbel en bomofilie beeft ds A. Klamer opgemerkt dat er aan wijzingen zijn van zelfmoord als geivolg van de EO-uitzendingen over dit onderwerp. Wij hebben de Hilversumse predikant ge vraagd, zijn uitspraak concreter te maken. Ds. Klamer zei uiteraard niet te be schikking over statistische gegevens en voorts te menen niet de vrijheid te hebben om te publiceren wat hem als pastor ter ore komt. Wel bezit hij onder andere een brief van een dame uit Den Haag, die er op aandrong dat een in haar kring voorgekomen geval van zelfmoord door ds. Klamer in de openbaarheid zou worden gebracht. 'Dat heb ik echter niet gedaan, omdat ik geloof dat je er niemand een dienst mee bewijst.' Hij heeft na de EO-uitzendingen veel reacties gekregen van diep-wanhopige mensen. 'Geen mensen die alleen maar kwaad waren, maar die dreigden te verzuipen in hun eigen wanhoop'. Tal van homofielen, die dachten hun probleem onder de knie te hebben zijn totaal van de kaart geraakt. Zij voelden zich teruggedrongen in het oude zondegevoel, want in die uitzen dingen was het niet 'dominee die of die meent dat het zo is, maar God zelf zegt het.' Homofielen gingen den ken: 'Dan zit ik toch helemaal fout.' Dat veroorzaakt volgens ds. Klamer een radeloosheid waarmee deze men sen in hun eigen omgeving veelal niet terecht kunnen. Het drijft hen in een doodlopende steeg.' Mensen die je in een dergelijke situatie bellen, geven je tenminste nog een kans om te hel pen. Maar wat gebeurt er met de ho mofielen die in hun radeloosheid niet meer om hulp schreeuwen? Hoe groot hun aantal is, kan helaas niemand be wijzen, maar dat ze er zijn, is zeker.' Ds. Klamer wenst nogmaals onder streept te zien, niet te willen bewe rend dat EO-medewerkers op trage dies hebben aangestuurd. Wel gelooft hij dat zij zelf niet voldoende besef fen, wat zij kunnen aanrichten door Naar aanleiding van de televi sie-uitzending van de KRO over de bijbel en homofilie, waarin ds. A. Klamer onder meer uit spraken deed over de Evangeli sche Omroep had onze redac teur Ton Hydra een gesprek met ds. Klamer en de voorzitter van de EO, ds. W. Glashouwer. te doen zoals zij hebben gedaan. Na de uitzending van dinsdag zijn honderden reacties bij de KRO bin nengekomen. We zijn met z'n tienen de verdere avond bezig geweest. Een rubricering is niet te geven. Veel in stemming, dankbaarheid en zelfs ont roering was te besluisteren via ge sprekken van homofiele kijkers en hun familieleden. Anderen vroegen om meer inlichtingen. Scheldkanonades kwamen natuurlijk ook voor. 'Daar zijn we al aan ge wend', zegt ds. Klamer. Een protes tantse telefoniste werd uitgescholden voor 'roomse trut.' Zelfs thuis heeft zijn vrouw een aantal fraaiigheden te verwerken gekregen. 'Viezerikken' en 'smerige flikkers' zijn de gebruikelij ke kreten. Er waren ook klanten bij die schreeuwden: 'Ga naar Moskou.' Ook EO-leden Onder degenen die vanuit religieuze overwegingen bezwaren lieten horen tegen de uitzending (hun aantal werd geschat op zes procent) bevonden zich ook EO-leden. 'Daar heb ik de tijd voor genomen om duidelijk te maken dat ik iets niet zo maar zeg. Sommige gesprekken namen een goede wending door de erkenning dat we samen in een Heer geloven. Met zijn collega Glashouwer heeft ds. Klamer de laatste tijd geen contact meer gehad. 'Ik wil graag met hem over die uitzendingen praten en ik hoop ook dat hij me belt. Niet om voor een forum van allerlei mensen over tere kwesties te praten maar voor een gesprek onder vier ogen.' Hieruit blijkt opnieuw dat ds. Klamer huiverig is om in het openbaar te spreken over zelfmoord, wetend dat dit soms een gevaarlijke uitwerking kan hebben op mensen in nood. Over de opmerking van pater Grollen- berg,, de bijbel liever niet meer te be schouwen als het Woord van God wil de ds. Kalmer tenslotte nog kwijt, daarmee helemaal niet gelukkig te zijn. 'Hij had dat zorgvuldiger moeten formuleren. De bijbel blijft gelukkig nog voor zeer veel mensen uitermate belangrijk. Ds. W. Glashouwer: Dat iemand als gevolg van onze programma's over homofilie de liand aan zichzelf zou hebben geslagen is voor ons volkomen nieuw. Zelf heb ik na een van de uitzendingen wel een reactie gehad van iemand, die vertelde dat een homofiel in grote nood was, maar dat er een zelfmoord op gevolgd is, daar is niets van bekend'. Dit zei de voorzitter van de Evangeli sche Omroep ds. W. Glashouwer, toen wij hem gisteren telefonisch naar commentaar vroegen op het KRO-pro- gramma. Hij was tijdens die uitzen ding met zijn bestuursleden in verga dering en gezamenlijk heeft men er naar gekeken. Daardoor kon meteen worden besloten er op te reageren. 'Wij hebben tegen elkaar gezegd, dat de reacties niet ten koste van de ho mofielen mogen uitvallen. Want dat dreigt nu te gebeuren.' (ADVERTENTIE) A. Silli-oe ^^5 De dochter van de voddenman en 23 andere titel ?e dit i onze weerkundige medewerker eer staat onder invloed van een nentaal hogedrukgebied van millibar. Dat betekent voor ons ■*opig droog weer met, waar de optrekt, zonnige perioden. Later week bereikt zachtere en vochti- oceaanlucht onze streken. Het 5 pringen ervan zal gepaard gaan enige regen en motregen. Gelijk- 1 gaat het temperatuur niveau een wat hoger plan, met name 's 's. De riachtvorsten zullen dan tot hei verleden behoren. De )0I ere oceaanlucht dringt ook door e Noordzee en Scandinavië, waar pi >rst binnekort wel zal verminde- Terwijl genoemd hogedrukcen- lDIt via België naar Oostenrijk trok, teiferde woensdagmorgen de kern bl^e oude stormdepressie uit IJs- anl (opgevuld tot 995 mb). Moskou Melijke richting. >V3 lichtverschijnsel dat eind vorige zet in noordoost-Groningen werd al( oierkf, is ook elders in het land n. Een abonnee uit Baarn, per onderweg van Amersfoort naar ltS e|aken, zag in noordoostelijke e ng een vuurbol, die zich ver- 3-qi 'te van zuidoost naar noordwest. ^S/kuren waren uiteenlopend, waar oranje en groen. Het geheel vooral door de schijnbare hori- le beweging, op een vurend of neerstortend vliegtuig (ook onze Gro ninger zegsman bezigde die vergelij king). Naar mij ter ore kwam, wordt door insiders eerder gedacht aan een of ander toebehoren van een satelliet (terugvallende delen van een raket) dan aan een meteoriet uit het heelal. De lichtverschijnselen zijn veroor zaakt door hoge temperaturen als ge volg van de wrijving bij het doordrin gen van het in brand geraakte voor- icerp in dichtere atmosferische lagen. Er blijkt bij het publiek nogal ondui delijk heid te bestaan over de Beau- fort-schaal en de daarmee correspon derende windsnelheid, Vandaar hier onder een poging tot opheldering. Windkracht 7 (hard) Grenzen snel heid luchtverplaatsing: 50 tot 61 km/uur. Maatstai op het land: gehele bomen bewegen. Windkracht 8 (stormachtig) Grenzen 62 tot 74 km/uur. Maatstaf aan land: takken breken af. Windkracht 9 (storm). Grenzen 75 tot 88 km/uur. Maatstaf: lichte schade aan gebouwen (dakpannen e.d.). Windkracht 10 (zware storm). Gren zen: 89 tot 102 km/uur. Maatstaf: bo men ontworteld, aanzienlijke schade aan gebouwen. Windkracht 11 (orkaan). Grenzen: 103 tot 117 km /uur. Uitgebreide schade. Windkracht 12 (nog heviger orkaan). Grenzen: 118 en meer km/uur. Uitge breide schade: beide laatste stormig- pen komen op het land zeer zelden voor. In 1808 legde de Engelse admi raal Beaufort de grondslag voor de schattingen van de windsnelheid. Over zijn totaal-indruk zei ds. Glas houwer: 'Wij zijn het meest geschokt door de wijze waarop de bijbel stuk gemaakt en de mensen uit handen werd geslagen. Wij menen dat juist hierin de redding ligt, dat God de mens en niet alleen de homofiele mens oordeelt en opricht. Maar dat gebeurt alleen wanneer we Zijn eigen stem in Zijn Woord horen. In de KRO-uitzending echter werd de mens aan zich zelf overgelaten.' De reactie van de EO zal zich vooral richten op het stukmaken van de bij bel. Een andere overweging is volgens ds. Glashouwer: 'De mensen die zo'n steun gehad hebben aan onze uitzen dingen, hoe moeten zij zich nu voelen nu deze vanuit de bijbel gegeven steun uit handen wordt geslagen? Wij hebben zelf de gedachte dat juist door de KRO programma's homofiele men sen aan hun eigen schuldgevoelens worden overgelaten. Ds. Klamer heeft heel duidelijk gezegd: 'We moeten al lemaal met onze schuldgevoelens le ren leven.' Zo wordt ook de Verzoe ner van onze zonden losgelaten.' Op onze vraag of de uitzending hem enige aanleiding heeft gegeven om meer onderscheid te maken tussen de boodschap van Jezus en de oudtesta mentische visie gezien tegen de ach tergrond van het vroege joodse leven, antwoordde ds. Glashouwer: 'Neen, beslist niet. Wij geloven dat Jezus Christus precies de lijn van het oude testament doortrekt. Het is dezelfde God, dezelfde Geest die de teksten, zo wel het oude als het nieuwe testa ment, geïnspireerd heeft' Paulus Verwijzend naar de apostel Paulus, die sprekend over homofielen zei: 'Sommigen van u waren het, maar gij zijt gereinigt, gij zijt geheiligd', stelt ds. Glashouwer dat de doorgaande lijn van de bijbel de bevrijdende bood schap betekent voor de homofiele mens. Alles is gericht op Christus, die onze zonden wel veroordeelt, maar die altijd de zondaar zoekt en hem wil redden. Zijn homofielen daarmee helemaal van hun problemen af? 'Dat zijn ze zeker niet', aldus ds. Glashouwer. Wel is hij van mening dat men onder scheid dient te maken tussen mensen als Willem de Merode, die zo'n hevige strijd voerde, en een steeds groter wordende categorie die volgens het EO-bestuur in deze richting min of meer gedreven wordt door allerlei propaganda.' Het wordt een modever schijnsel.' Ook op de dn de KRO-uitzending ge opperde bezwaren tegen de aanpak van de EO en het geuite verlangen dat de kerken het echt christelijke woord zullen laten horen, zal deze omroep ook voor de televisie nader redgeren.' Wij vinden het namelijk zo verschrikkelijk erg', aldus ds. Glas houwer, 'dat wij, terwijl wij alleen maar de dingen bij de naam noemen om de homofiele mensen' te redden, gemanoeuvreerd worden in het straat je van 'die schoppen deze mensen weg.' Wij zijn er van overtuigd dat juist wij de reddende hand bieden, uit bewogenheid over hen.' (ADVERTENTIE) HOOG WATER 23 november: Vllssingen 0 40-12 54 Haringvlietsluizen 2.12-14.34. Rot terdam 3.24-15.30 Scheveningen 1.40-14.04. IJmuiden 2.23-14.39. Den Helder 6.28-18.57. Harlingen 8.35-21.12. Delfzijl 10.37-23.13. In deze tijd wordt een rechtstreekse aanval gedaan op het Woord van God, zelfs via de massa-communicatiemiddelen. De EO wil deze communicatiemiddelen echter gebruiken om het Evangelie onverkort te verkondigen. Daarbij is Uw stem NU nodig! Belt U ons vandaag nog? Telefoon 02150-52641 of een briefkaartje: EO, Postbus 565, Hilversum. Een abonnement op ons programmablad 'VISIE' kost 7,- per kwartaal. Tot 31 december 1973 alle nummers gratis. U kunt ons ook steunen door contribuant te worden (dus zonder programmablad) voor 10,- per jaar. onder redactie van loessmil 'Trein, bestaande uit locomotief met solied uurwerk, kolenwagen en 2 personenwagens op ronde rails loopend, met reminrichting: f 1,80'. Waar vind je zo'n aardig en billijk geprijsd Sinterklaasca deautje? Zeker niet in de winkel, want zelfs de 'prijspakker' in 'le boekdikke catalogus van een groot postorderbedrijf, die ook uit een locje en drie wagons is samenge steld, kost al 99,50. Wèl in een andere catalogus, ook van een verzendhuis, maar dan één van zes tig jaar geleden: de Leonidas Prijs courant uit 1913, een dik geïlus- treerd boekwerk met afbeeldingen van ongeveer tweeduizend toen moderne artikelen tegen meer dan ouderwetse prijzen. Toen onlangs in Amerika een herdruk van zo'n oude prijscourant verscheen, vlo gen de miljoenen exemplaren de deur uit. En dat zal ook wel de aanleiding voor uitgeverij Skrabee in Laren geweest zijn om het zes tig jaar oude Leonidas-boek te her drukken. Het is een forse paper back geworden met een schitteren de voorplaat in zoete kleurtjes van een fietsend en duidelijk overge lukkig gezinnetje, waarvan je voor 14,90 lang plezier kunt hebben. Leonidas was Nederlands aller eerste postorderbedrijf, schepping van de Tegeler smid Karei Lengs, die er voordien al een rijtviel-an- nex carbidlantaarn-fabriek op na hield. Een kapitaal bedrijf, dat in 1913 toen de prijscourant in een oplage van 300.000 exemplaren uitkwam al zo'n zeshonderd man personeel in dienst had. De twee wereldoorlogen hebben er voor gezorgd dat fabriek èen ver- eendhuis over de kop zijn gegaan. Maar in zijn vette jaren kon Karei Lengs nog trots op zijn prijscou rant aankondigen: 'Bevat meer dan 2000 Afbeeldingen en Beschrijvin gen van Uiterst Laaggeprijsde Kwaliteitsartikelen'. Die artikelen, ook in deze herdruk allemaal afge beeld, lopen van corsetten tot speelgoed, van huishoudelijke arti kelen tot wapens en spreekmachi nes en natuurlijk is het eigen merk- Een grammofoon hadden ze in die tijd ook al, maar het apparaat was heel wat omvangrijker dan wat we nu kennen, het bezet op het nieuwste van het nieuwste na een grote hoorn en heette ook an ders: de spreekmachine (vanaf 8,75) die in de prijscourant als volgt wordt aangeprezen: 'Sinds ja ren heeft de spreekmachine in alle volksklassen ingang weten te vin den en is het steeds meer en meer het gewenschte muziekinstrument voor de huiskamer geworden. Ter harer behandeling behoeft men geen muziekkennis of onderricht te bezitten.en: 'Onze Leonidas spreekmachines zingen, spelen, spreken en lachen op onovertref baar, duidelijke wijze, zoodat het geheel onnoodig is een concert te bezoeken, daar zulk een program ma niet naar iedere smaak sa mengesteld kan worden'. Om het apparaat te laten zingen, spelen, spreken of lachen, moest je er wel een plaat op leggen, waar van Leonidas er diverse leverde: marsen, ouvertures, salonstukken, liederen en heel wat 'humoristi sche voordrachten' van o.a. Louis Contran, Albert Bol, Abram de Winter ('Neerlands oudste Karak terkomiek'), Maupie Staal en na tuurlijk het duo Louis en Henriët- te Davids en dichter-zanger J. H. Speenhof. Een paar titels: Japie is getrouwd, Martelaren en weten schap, Een lollige begrafenis. De gescheurde broek, Jef heeft mij een chik gefusseerd, Dat kussen is toch zoo gezond, Tram langs de Zeehaven, De vrije vrouwen, De levende fotografie en Amsterdam wordt internationaal. Er waren ook buitenlandse platen 'opna men gedaan te Batavia en te Soe- rakarta' en er was al een soort jukebox uitgevonden: een spreek machine voor café's, die alleen speelde na inworp van een munt stuk. Naalden waren blijkbaar gauw stukgedraaid: bij elke machi ne werden er tenminste tweehon derd gratis gegeven. Een dame in ondergoed kon je in 1913 niet zomaar portretteren, laat staan met haar adverteren. Maar als dat onvermijdelijk was, dan zette je haar op een onopvallend plaatsje. In de Leonidas Prijs courant staan de 'vrouwencorset- ten' dan ook op de allerlaatste pa gina. Getekende, zich decent gedra gende dames, tonen daar corsetten over de onderrok. Het goedkoopste kostte 1,50 en wie een 'voortref felijk spiraalveercorset' wilde heb ben, moest er 1,95 voor neer tellen. Het 'meest gewilde', in rechte snit en met 'een paar fijn ste kousenhouders' moest 3,05 opbrengen, en 'hoogfijn wit vrou- wencorset, waschbaar, in hoogstmo- derne Decolleté snit, bijzonder lang, waschbaar als gewoon wasch- goed zonder verwijdering van slui tingen en inlagen* 3,85. Voor 1,40 kocht je een dameshemd uit geel maccotricot 'met schouderslui ting en fijne garnering' voor een bovenwijdte van 90 centimeter. Grotere maten waren er ook, maar blijkbaar bestonden er geen dames met minder boezem. Of ze hoefden geen hemd. In de herenkleding blijken frontjes, al of niet met 'ingebouw de' das uiterst populair en natuur lijk niet minder de stijve linnen of celluloid boorden, ook wel bekend als vadermoordenaars. Zelfs voor kinderen zijn ze er, van wit cellu loid en 7 centimeter hoog, waar mee een kind voor 52 cent weer op z'n zondags was. rijwiel er bij, ook wel 'heren- en damesmachines' genoemd. De ver gelijking van treintjes is misschien niet helemaal eerlijk. Die van nu gaat elektrisch, die van zestig jaar terug bezat een 'solied uurwerk' en moest dus blijkbaar opgewon den worden. Beter is de stoomloco motief daar tegenover te stellen, 'in fijnste eerste klas uitvoering, bestaande uit stoomlocomotief met koperen ketel, koperen cylinders met zekerheidsventielen verder nog wagons en rails, die helemaal compleet f 6,45 kostte. 'Voortreffe lijk geconstrueerde stoommachines, geheel gevaarloos', waren er nl vanaf 95 cent, maar de 'allerfijn ste', bovendien 'geheel vervaardigd naar de origineele grootere stoom machines' kwamen op 18,50. Onder- en bovenaan elke pagina vuurt Karei Lengs zijn reclametek sten op de lezer af: 'Laat u niet door schijnbaar goedkoopere aan biedingen overhalen, daar U altijd bedrogen uitkomt'. 'Onze firma is in alle werelddeelen bekend'. 'Deze catalogus is de beste wegwijzer om voordelig te koopen'. 'Iedere ver zending uit onze fabriek is ene aanbeveling'. 'Aan ons handels princiep heben wij den goeden naam onzer firma ie danken'. En, bijna waar: 'De inhoud van dezen catalogus is zoo groot, dat U bij ons al Uwe benodigdheden kunt krijgen'. Behalve de treintjes was er zestig jaar geleden voor kinderen (van ouders die daar het geld voor had den) heel wat speelgoed te koop. Van pluche waren er niet alleen katten, mopshonden en poedels, ijs- en bruine beren, maar ook een clown en een 'sportman' met be weegbare armen en benen. Natuur lijk droeg de sportman echte sportkleding: 'sporttricot met witten kraag, zijden das, sportriem Een van de goedkopere stoomma chines, 3,- en gesp. Roode broek, zwarte kou sen en gele schoenen'. Zijn be weeglijke kop was met 'roode ha ren' bedekt. Trekfiguren op wieltjes had je al voor tien cent en evenveel kostte een woedende hond met kat van blik. Er was een miniatuur-spreekmachine (10 cent), maar wie het breder kon la ten hangen kocht voor de kleinen een echt vliegende vliegmachine voor 2,85, die met een 'revolver' de lucht in werd geschoten. Van de 'bedrijfsmodellen' kon een kind nog wat opsteken: een inpak- ker, een houthakker, een smid, een zager, een baggermolen, allemaal met beweegbare onderdelen. Een complete set werkzame mannetjes kreeg je voor 2,50, de duurste machine voor 1,65. Mechanisch speelgoed 'met eerste klas uur werk' was er in soorten en maten (alles onder de gulden), hobbel paarden toen nog paarden waren er voor zo'n 3,50 porselei nen serviesjes (vanaf 30 cent) en bouwdozen met echte terracotta stenen (vanaf 72 cent). De poppen ('meest geschikte ca deau voor meisjes met St. Nico- laas') beslaan een hele pagina. Ze zijn er al voor 20 cent en verreweg de kostbaarste (vijf gulden meer dan de op één na duurste) is een pop van ruim 75 centimeter 12,25) die dan ook alles heeft tot en met kousen en schoenen, bovendien 'uitkleedbaar' is en, naar we mogen aannemen, weer aankleedbaar ook. In schertsartikelen was de firma Lengs ruim gesorteerd. Niet alleen kon men zich in huiselijke kring vermaken met eenvoudige lolletjes als doosjes niespoeder (6 cent) of jeukpoeder (een dubbeltje), maar ook leverde de firma subtielere grapjes: een krik-krak-apparaatje om 'aan wandelstokken aan te brengen, tot groote verveling der voorbijgangers' (20 cent), een bril 'met rolbare oogappels, zeer co- misch' (20 cent), voor hetzelfde geld 'een electrische drukknop, kan overal opgestoken worden, de knop is van een speld voorzien, welke bij druk in den vinger prikt' en voor 15 cent een penhou der ('bij gebruik buigt hij zich om, tot groote verrassing van den gebruiker"). Onder het kopje 'zeer amusant' vind je een zgn. vasthou der. "Wanneer men zelf en een an der een vinger insteekt en eventjes trekt kan men niet meer losko men, hoe harder men trekt, hoe vaster de vinger omkneld wordt'. Verder een 'muzikale stoelzit'; 'Wordt op een stoel gelegd en wanneer men zich neerzet, hoort men een muzikalen toon, tot schrik van den zittende'. Niemand zal een overgrote dosis fantasie hoeven bezitten om zich de aard van die 'muzikale toon' te kunnen voorstellen, evenmin trouwens als voor de 'Ansichtkaart' van een dubbeltje, 'met uittrekker, origi neele scherst'. Een kaart met een dame achter een raam, vrij ver ontbloot, die dan verder ontbloot kan worden ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5