Geref. synode praat over centrum in Leusden Geen hervormde verklaring over Midden-Oosten Synode neemt niet gevraagde afstand tot open brief fllsillaf Hervormde brief per abuis gepost spaarplannen gewone gemengde verzekering "WAERDYE- KLAAR-Bè-JE" Vandaag Personalia Trouw K wartot Synodeleden niet meer hoogeerwaard 'Vrijzinnig gereformeerden' „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Boete maar ook week cel voor zondagsrijder Kerkelijke zender in Brazilië verboden MOETEN WIJ VERSOBEREN? Beroepingswq Nieuwe boel TROUW/KWARTET DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 KERK T2 ST Ds. M. Grocnenberg Van een onzer redacteuren DRIEBERGEN De hervormde synode heeft afgezien van het uitgeven van een verklaring over het Midden-Oosten. Ter tafel lag onder meer een concept verklaring, die was opgesteld door prof. dr. H. Berkhof. Deze verklaring veroorzaakte zoveel verschillende reacties onder de synodeleden, dat bij voorbaat al duidelijk was dat een aanvaardbare behandeling was uitgesloten. Van een onzer redacteuren LUNTEREN De gereformeerde synode behandelt morgen (vrijdag) een voorstel om in Leusden bij Amersfoort een dienstencentrum te stichten. In dit gebouw zullen vijftien bureaus van de synode, deputaatschappen en kerkelijke stichtingen worden gehuisvest. Deze hebben in totaal ruim 150 mede werkers in vaste dienst. Thans zijn deze organen in verschillende plaatsen gevestigd: liet algemeen kerkelijk bureau en het algemeen diakonaal bureau in Utrecht, liet zendingscentrum in Baam, het archief in Rotterdam. Dit werd in het begin van de avond opgemerkt door ouderling dr. W. J. Maan uit Oegstgeest. Eerst moesten evenwel langdurige discussies over de orde gehouden worden en daarna moesten nog zeventien sprekers zich uitspreken eer bijna ieder synodelid dankbaar applaudisseerde, toen visita tor-generaal ds. M. Groenenberg voor stelde dan maar geen verklaring uit te geven, omdat het concept-Berkhof eigenlijk niets meer was dan een her haling in andere woorden van de brief van het breed moderamen naar aanleiding van de oorlog in het Mid den-Oosten, aangevuld met enkele op merkingen aangaande de olieboycot. Dat deze discussie zo onbevredigend verliep, kwam doordat hetgeen het breed moderamen tijdens de oorlogs dagen had gezegd in feite het maxi mum was van wat de hervormde kerk kon zeggen, gezien de verschillende inzichten die er binnen de kerk be staan. Enerzijds zijn er degenen, die ertoe neigen elke vorm van nuance ring uit te leggen als een vorm van antisemitisme. Anderen wensen de rechten van het Palestijnse volk niet te laten vallen. Daardoor is niet te voorkomen dat een officieel spreken van de kerk een zekere onduidelijk heid in zich houdt. Zes voorstemmers Dit bleek ook dinsdagavond weer. Ou derling J. Morreau uit Hilversum wil de het liefste dat de synode adhesie betuigde aan de verklaring 'Geen neu traliteit' van een zestal predikanten (ds. P. F. Th. Aalders c.s.) die stel den dat 'wie het bestaansrecht van de joodse staat aantast, daarmee het risi co neemt Gcd zelf aan te tasten'. Ds. D. H. Scholten uit Eindhoven bracht hiertegen in dat hiermee getracht werd de synode achter een persoon lijk getint stuk te krijgen, waarvan een van de opstellers bovendien niet wenste dat de Synode zich er achter zou plaatsen. De Hengelose ds. T. H. L. Beernink kwalificeerde de verkla ring van de zes predikanten als 'een brief die het tegendeel bewerkt van hetgeen bedoeld wordt. Je kan zo dierbaar over Israël praten, dat dit niet ten goede van het volk werkt', al dus ds. Beernink. Toen tenslotte ge stemd werd over de verklaring van de zes predikanten, waren er zes voor stemmers. Dc redactie behoodt zich het recht voor haar ter opname ln deze rubriek toegezonden me- nlngsulUngen verkort weer te geven. BI] pu- hhkatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge- «tuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, posthui «SI. Amsterdam. EEG-verklaring (8) Jammer dat uw t.v.-recensent niet melding maakte van het feit dat de EO de enige omroep was die de chris telijke fractieleiders Aantjes, Kruisin- ga en Jongeling hun oordeel vroeg over de EEG-verklaring, en dus ook geen melding maakte van het feit dat na hen Huib Verwey met de woorden uit Prediker kwam: een goede naam is beter dan goede olie. Dat was wel zeer trefzeker! Amstelveen K. Goudswaard Dom Helder Camara Ik vind het erg dat het rechtse mili taire regiem Helder Camara op alle mogelijke manier probeert dwars te zitten (om het maar eens zacht uit te drukken). Terwijl hij en zijn mede werkers alleen maar het goede voor hebben met de arme bevolkinsgroe- pen! Daarom wilde ik oproepen om hiertegen te protesteren d.m.v. het «turen van een briefkaart waarop u uw protest kenbaar maakt aan: Brazi liaanse ambassade, Statenlaan 92, Den Haag. Vlaardingen K. J. v. d. WeIJden Veredelingslandbouw? Drs. E. Broekhuis, secretaris van de Gelderse CBTB betwijfelt 'of de smartlappen over het dierenleed in de veredelingslandbouw niet teveel met een volle maag worden gezongen'. 'Wie de edele produkten van de in tensieve veehouderij begeert, moet ook de veredeling accepteren'. (Tr/Kw 14-11). Als je ondanks het De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pera Directie: Ing. O. Postma, F. Dierrier. Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 7360 768). Gem.giro X 500. Ook toen de synode daarna overging tot bespreking van het concept-Berk hof, bleken de visies ver uiteen te lig gen. Enerzijds was er weer ds. Schol ten die het stuk, dat naast een solida-.' riteitsverklaring met Israël een op roep bevatte aan het Nederlandse volk om zich zonder morren door de energiecrisis en de olieboycot heen te slaan, als een 'leuke schets voor een preek' kwalificeerde. Aan de andere kant was er ouderling P. Loof uit Vlissingen die het concept te neutraal vond omdat er een verwijzing in stond naar 'de aspiraties van de Pales tijnse bevolking*. In deze impasse was het een verlos send woord, toen ds. M. Groenenberg constateerde dat het ene deel van de synode het eerste stuk van de verkla ring niet lustte en dat het andere deel van het stuk bij de rest van de synode niet in de smaak viel. 'Dit is een onzinnige discussie', zei hij. 'Voor een stuk dat hieruit voortkomt kan ik geen respect meer opbrengen. Hij werd beloond met een krachtig ap plaus. Het centrale gebouw in Leusden moet voor al deze diensten werk- en verga derruimte bieden en zal een kleine vijf miljoen gulden kosten. Uiteraard staan hier de verkoop van de huidige gebouwen en besparingen door een betere werkwijze tegenover, zodat geen verzwaring van do lasten voor de kerken verwacht wordt. Hervormden Sinds 1970 zijn de plannen samen met de Ned. Hervormde Kerk ontwikkeld. Eind 1972 besloten de synoden van Dr. L. A. Hoedemaker docent in Groningen DRIEBERGEN Dr. L. A. Hocdema- ker (38), te Eibergen is door de her vormde synode benoemd tot docent in missiologie en oecumenica aan de the ologische faculteit te Groningen. Hij volgt dr. H. H. Rosin op, die met pen sioen gaat Dr. Hoedemaker heeft aan de theologische hogeschool te Djakar ta kerkgeschiedenis, oecumenica en missiologie gedoceerd. Hij heeft veel gepubliceerd in binnen- en buiten land. In 1972 werd hij predikant te Eibergen. Tot voorzitter van het cura torium van Kerk en Wereld te Drie bergen benoemde de synode mr. G. H. O. van Maanen. Hij volgt mr. Y. Scholten op. beide kerken om optie op een bouw terrein in Leusden te nemen. In juni van dit jaar berichtte de Hervormde synode onverwacht de gezamenlijke voorbereiding te beëindigen. Als re den werd een verwachte kostenverho ging genoemd en werden niet nader omschreven ernstige bezwaren vanuit beleidsoogpunt aangevoerd tegen de vestiging van de meeste synode-orga nen in één gebouw. Van gereformeerde zijde wordt deze hervormde afwijzing onvoldoende ge motiveerd genoemd .Men besloot de plannen op beperkte schaal uit te werken en daarbij de mogelijkheid open te laten dat de Hervormde Kerk alsnog zal deelnemen. De aantrekke lijkheid van huisvesting in een ge bouw met uitsluitend gereformeerde bureaus is voor verscheidene instan ties, met name zending en diakonaat, sterk verminderd. Juist deze hebben veel gemeenschappelijk overleg en sa menwerking met de hervormde orga nen. Machtsconcentratie? Hoeveel argumenten ook pleiten voor een efficiënt centraal gebouw, toch is er bij velen een grote reserve tegeno ver de plannen. Een zo grote concen tratie van kerkelijke functionarissen in Leusden kan ongewild het dien stencentrum tot een machtig apparaat maken dat een eigen leven gaat lei den. Vervreemding van de gemeenten en oncontroleerbare beleidsvorming door de intensieve contacten tussen functionarissen kunnen het gevolg zijn. Nieuwe initiatieven en verschei denheid in visie zullen in één groot centrum wellicht minder kansen krij gen. Ten slotte roept ook het bij el kaar wonen van zoveel kerkelijke functionarissen en de vestiging in een kleine plaats zonder openbaar vervoer vragen op. DRIEBERGEN De leden van de hervormde synode vinden het in deze tijd niet meer pas sen om voor hun naam de offi ciële titulatuur 'hoogeerwaarde' te krijgen. Ds. F. J .Dun uit Hengelo diende een voorstel in om tot afschaffing van deze ti tulatuur te komen. 'Wij moeten meer dienstbaar dan eerbaar zijn', voerde hij aan. De synode leden waren het er unaniem mee eens om tot uiting te bren gen, dat zij geen prijs meer stellen op deze titulatuur uit het verleden. (ADVERTENTIE) feit dat je secretaris van een christe lijke bond bent. op een dergelijke on edele wijze recht praat wat krom is door een mensonwaardige manier van veeteelt te sieren met de misleidende naam 'veredelingslandbouw', ja, dan moet je anderen, i.e. de smartlapzan gers, ook wel verdenken van 'zingen met twee tongen'. Zoals de waard is immers, niet iedereen begeert deze 'e- dele produkten', maar hij heeft wei nig keus meer want, 10 procent van de Nederlandse pluimveehouder heeft meer dan 1000 leghanen (d.w.z. leg batterijen), en deze 10 procent bezit volgens drs. Broekhuis bijna 90 pet van alle leghennen. 'De landbouw mag de discussie over de vraag of de mens over het dier mag heersen, ze ker niet ontlopen', zegt B. Tegelijker tijd slaakt hij een paar weinig serieu ze kreten die het vermoeden wekken dat hij een serieuze discussie niet mo gelijk acht. Als hij, christelijk man, de eerste bladzijd van de bijbel zou openslaan, zag hij dat God de mens wel degelijk over het dier wil laten heersen, maar dat is iets anders dan commerciële dierenkwellerij. Nadat God de dieren geschapen had, zegende Hij ze en na de zondvloed sloot Hij zijn verbond met Noach en met al wat leeft, staat er zes maal. Als ver standiger en wijzer (4) medeschepsel is de mens tegenover God verantwoor delijk voor de dieren. Heeft B. deze vragen wel eens serieus bestudeerd? Hij zegt: 'Na de modernisering van de keuken is nu het kippenhok gemoder niseerd' Mag een levend dier op deze wijze aan de wonderen der techniek worden opgeofferd alleen vanwege de winst? Hij betwijfelt 'of het levensge luk van de zeven kippen en een haan van de boer zoveel groter was dan dat van hun nazaten'. Moeten we alles nog eens herhalen wat deze 'veredeling' inhoudt?. Met dag en nacht op elkaar gepakt zitten op hellend gaas, de snavelpunt afge brand. enz. enz? Ik zou haast gaan twijfelen of het levensgeluk van drs. Broekhuis zoveel, groter is dan b.v. de drie van Breda in hun cellen. Ermelo ds. J. G. Mees Energiebesparing (2) Ten behoeve van een directe bespa ring van energie kan men 1. Alle openbare diensten, ook scholen enz een uur later beginnen of invoeren van de ouderwetse wintertijd en een half uur later beginnen tot. 1 april. 2. Proberen een regeling te treffen dc olie uit Aruba hierheen te krijgen. 3. Geen tv-uitzendingen op dinsdag en donderdag of dinsdag en vrijdag 4. Geen koopavonden meer voorlopig. 5. Winkels in de winter dicht om 5 uur, verlichting uit. 6. Voor alle scholen, bedrijven en fabrieken waar even mo gelijk, vrije zaterdag. Ermelo H. L. J. Hazebroek Kabinet Den Uyl Wwe weten het nu goed, dat we een kabinet - Den Uyl hebben. Wat zich in de afgelopen periode heeft afge speeld, is verre van vooruitstrevend. De schade, ontstaan door uitlatingen en de handelwijze van de meeste van onze ministers, is zo groot dat er sprake is van een crisis-situatie. Als het zo doorgaat staat ons land binnen de kortst mogelijke tijd op de zwarte lijst Wie verlost ons van dit voor ons land en volk zo nadelige kabinet. Ter Aar A. P. J. Esveldt Stadion Wanneer u het verzoek van Rusland om niet in Santiago te hoeven voet baden billijk noemt, bewijst u op nieuw dat u het ene heidendom min der verwerpelijk acht dan het andere. U herinnert zich toch 1956 nog wel? In dat jaar werden Hongaarse vrij heidsstrijders (of waren het soms 'fas cisten') onder de wielen van de Russische tanks de dood ingejaagd. Voor Rusland was dat geen reden om af te zien van deelname aan de Olym pische Spelen Dan is toch waarlijk Rusland het laatste land dat nu de moraalprediker kan spelen. Het is toch duidelijk dat beide systemen dui velse trekken hebben. Arnhem G. J. Apperloo Assurantieconcern. Stad Rotterdam anno 1720 NV Deze beslissing werd genomen na een debat, dat synodepreases J. C. H. Jörg vergeleek met het enkele jaren gele den gevoerde Kosmokomplot-debat. De synodeleden hadden op tafel een werkstuk van de raad voor overheid en samenleving, waarin opgeroepen werd tot het voeren van discussies met als uitgangspunt de oproep van de wereldraad tot terugnemen van de beleggingen in Zuidelijk Afrika. 'Wij menen dat in Zuidelijk Afrika onmenselijke en mens-onterende en daarom goddeloze systemen bestaan en dat de kerk over deze goddeloos- Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde kerk heeft de gereformeerden ge ïrriteerd met een brief die per ongeluk is verzonden. Dit is ter hervormde synode ruiterlijk erkend door de assessor van het moderamen, ds. G. Spilt uit Ede. De brief, gericht aan de vereniging van vrijzinnige hervormden, heeft enige deining veroorzaakt bij de gereformeerden, omdat er in stond dat 'ook in de gereformeerde kerken het verschijnsel van het zogenaamd vrij- zinning theologisch denken kerkelijk en theologisch verwezenlijkt blijkt te kunnen worden. Dc brief was door ds. Spilt in de zomer per abuis ge tekend; hij meende dat de brief al in het moderamen was besproken. Dit was niet het geval en op deze wijze kwam een opmerking in de publiciteit die de hervormde kerkleiding achteraf betreurde. 'Het leek er op, alsof het hervormd moderamen had willen ingrijpen in discussies, die in de zusterkerk zich bezig waren te voltrekken', zegt se cretaris-generaal dr. A. H. van den Heuvel in zijn informatienota. De brief lokte in de hervormde synode een discussie uit over de positie van de vrijzinnig hervormden. De secretaris van de synode dr. R. J. Mooi stelde dat het 'niet de bedoeling van de brief is geweest te zeggen dat de gereformeerden vrijzinnig zijn. Door de invoeging van het bijvoeg lijk naamwoord 'zogenaamd' wilde het moderamen trouwens aangeven dat 't 'n zekere afstand neemt tot de vrijzinnigheid, alhoewel deze richting een wettige plaats in de hervormde kerk inneemt", aldus dr. Mooi. heid niet mag zwijgen', aldus voorzit ter R. Wijkstra van de raad voor overheid en samenleving (RCS) bij het toelichten van het stuk van de raad. De raad wilde niet dat de syno de zich zomaar achter de oproep van de wereldraad zou plaatsen. Liever zag hij dat er een informatie- en vor mingsproces op gang gebracht zou worden. De secretaris van de ROS, ds. J. van Veen zei dat er een verschil in ervaring is tussen de zwarte en Ame rikaanse kerken in de wereldraad en de blanke Europese kerken, zoals de Nederlandse kerken. Zij hebben het gesprek reeds gevoerd en hebben, zo zei de heer Wijkstra, gemerkt dat de dialoog in Zuidelijk Afrika uitgeslo ten is. Veel twijfel (ADVERTENTIE) c* voor dezelfde stioomkosten Van een verslaggever DEN HAAG Een 22-jarige man die het zondagsrijverbod overtreden heeft, is gisteren door de economische poli tierechter veroordeeld tot een week vrijheidsstraf en een boete van vijf honderd gulden. De zondagsrijder, de 22-jarige vloeren- legger J. van der H. uit Rijswijk, had niet alleen op zondag gereden maar ook een stopteken van de politie ge negeerd. Geëist was twee weken cel en verbeurdverklaring van de auto. De man had een aantal café's bezocht, reed door toen hij werd aangehouden en reed tegen een politie-auto op. Bo vendien bleek hij zonder betaling van wegenbelasting te rijden. Tegen vijf andere zondagsrijders werd het 'vaste' tarief van vijfhonderd gulden geëist, en de mcesten van hen werden con form de eis veroordeeld, ook een man die om drie minuten voor twaalf op zondagavond was aangehouden. Ouderling J. Windig had veel twijfel aan de effectiviteit van een terugtrek king van de beleggingen uit Zuidelijk Afrika. Als je wat voor de niet-blanke bevolking wilt doen, dan moet je niet je armslag beperken door je belangen af te stoten. Hoe wil je dan nog een ronde-tafelgesprek op gang brengen? Hij vond voorts dat een boycot geen geweldloos middel meer is. Zie Rho- desië. Ouderling Windig pleitte bij de synodeleden sterk voor een keus te gen het terugtrekken van beleggin gen. 'Laat de kerk zich stellen achter het beleid van de vakbeweging', aldus ouderling Windig, en de investerin gen in Zuidelijk Afrika gebruiken om de kleurbarrière te doorbreken. De leiders van de thuislanden, die tegen de apartheid zijn, voeren niettemin een dialoog met de regering in Preto ria. Deze mensen hebben onze steun nodig', aldus de heer Windig. De heer Windig noemde de aoartheid een zonde. 'Maar die kun je niet weg- organiseren. Er is een mentaliteitsver andering nodig als je structuren wilt veranderen. Zonder een mentaliteits verandering valt een nieuwe struc tuur in elkaar als een kaartenhuis', zei de heer Windig. Hij noemde Chili als een voorbeeld. De heer Windig diende tenslotte een resolutie in. Hierin werd geen steun verleend aan de oproep van de werel draad tot terugtrekking van de beleg gingen. De resolutie koos voor de weg van de vakbeweging. Termijn De ROS wees deze resolutie bij mon de van zijn voorzitter met stelligheid af. 'De terugtrekking van beleggingen uit Zuid-Afrika is een laatste geweld loze poging om tot een gesprek te ko men voordat er vreselijk lijden uit barst. We willen een termijn hebben, waarbinnen we het gesprek met het bedrijfsleven kunnen voeren'. Ds. J. van Veen: 'Dat gesprek moeten we kunnen hebben op basis van de op roep van de wereldraad de beleggin gen terug te nemen'. Toen de standpunten enigszins duide lijk waren, introduceerde ds. A. Dron- kers namens 23 functionarissen van RIO DF JANIERO (KIPA) —Op be val van de Braziliaanse regering heeft het radiostation van het r.k. aartsbis dom Sao Paulo zijn uitzendingen ge staakt. Het Braziliaanse episcopaat heeft in een verklaring deze maatre gel betreurt en zach solidair ver klaard met de aartsbisschop van Sao Paulo. de als vooruitstrevend bekend staande mgr. Arns. het hervormde jeugdwerk ee verzoek om zich zonder omwegen te plaatsen achter de oproep van de wereldraad tot terugtrekking van de investerin gen Deze suggestie werd door een synodelid overgenomen, waarna even dreigde dat hij ook in stemming ge nomen zou worden, ij maakte evenwel geen kans te worden aangenomen. En omdat het afstemmen uitgelegd zou worden als afwijzing van de werel draad-oproep, werd snel besloten toch maar niet te stemmen. Na de middagpauze werd de synode voor de keus geplaatst tussen aanvaar ding in een keer van de acht adviezen van de ROS of behandeling per punt. Men koos voor behandeling per punt. Het eerste advies, dat inhield een af stand te nemen van de open brief van dr. Feddema en de zijnen werd afge- stemd. Uit het tweede advies wilden velen daarna aanvaarding van de op roep van de wereldraad als uitgang spunt voor druk op het bedrijfsleven schrappen. Dit was voor de ROS on aanvaardbaar. Na een langdurige schorsing werd de synode daarna een aangepaste resolutie Windig voorge legd. Aan deze resolutie waren twee zin en toegevoegd: 'In de gesprekken met het bedrijfsleven, zowel met de ondernemers als met de vakbeweging, kan de mogelijkheid van de investe ring betrokken worden' en; 'De syno de neemt zich voor dat vóór de eerst volgende assemblee van de wereldraad in 1975 een standpunt ten aanzien van de desinvesteringsresolutie wordt ge nomen'. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Prof. Roscam Abbing: Moeten wij soberder gaan leven? Zonne-energie schoon en onuitputtelijk. Economie moet de tijd hebben zich aan te passen. Heeft de kerk als instituut toekomst? Leen Jongewaard over christenen. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,per halfjaar; 38,per jaar. Abon nementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1176, Den Haag. J1 Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN iDe hervormde synode heeft gisteren met 22 tegen 25 stemmen besloten niet de door de raad voor overheid en samenleving gevraagde afstand tot de open brief van dr. Feddema c.s. in te nemen. Evenmin stelde de synode zich achter deze brief, waarin de wereldraad gevraagd werd zijn oproep in te slikken om de beleggingen in Zuidelijk-.Afrika terug te nemen. Wel wilde de synode dat de hervormde kerk samen met de vakbeweging druk gaat uitoefenen op het Neder landse bedrijfsleven om de arbeidsvoorwaarden voor de zwarten te verbeteren. GEZONDHEIDSZORG De kritiek op alle instanties in tijd treft uiteraard ook de gef' heidszorg. Dat is op zichzelf minst vreemd. Wij zijn alles doorlichten en daarbij slaan eens door, maar dat zal er wel bkm ren. Toch is het verheugend d de kritiek op allerlei sektoren v: ze gezondheidszorg de gedachte i uk breder veld wint dat dit integral S zaak van de gemeenschap moetfbe. Een oude dame vertelde mij h< rd om maar eens een voorbeeld Dc ziekteverzekeringswereld te n an moeite had met haar verzei iet Door het schommelen van haar men rondom de grens van tisch verzekerd in vrij verzeker en ze nu al een paar kedr meege z dat ze het ene jaar bij de ene an volgende jaar weer bij de ander< gorie hoorde. Wat dat voor iibic van diep in de zeventig moet zij ijr niet moeilijk te bevroeden, een i; 'in de kracht van zijn leven' k; r al moeilijk bijhouden. De ge an; van één grote volksverzekering i steeds meer voor de hand te ligg e geef toe dat ik niet alle facettege zo'n zaak kan bekijken, maar o tegenspraak van deskundigen wofete weer bemoedigd in mijn idee dflei zondheidszorg irts is dat wij in moeten aanvatten en waar wij o nc men voor verantwoordelijk zij g waarop geen winst dient gemaiee worden. Dit laatste heeft niets 1 di" ken met de vraag of ik ook nii ,e] mening ben dat geneeskundigen hebben op een goede honoreri q, overeenstemming met de aan hun werk en verwachte desk Vl heid. Niemand behoeft hun arb onderschatten om toch van men ,5, zijn dat ook die sektor van ons, selijk samenleven onderwerp vi zamenlijke bezinning kan en zijn. Kritiek hierop is des te I J ker omdat h'dt de lijdende meir treft. Die mens mag geen enkel co lopen. Op het moment dat hi der valide wordt door ziekte of val moet hij zich opgevangen door de gemeenschap en dan lie een uitermate persoonlijke en d dige wijze. Hij moet in de verstp| te niet kunnen vrezen dat herf.| dat tot zijn herstel zou kunnei nen onthouden zou worden omd te duur is, omdat hij dat perso niet kan financieren. Een verant de samenleving moet dit kunne brengen. NED HERVORMDE KERK 'k Beroepen te Amsterdam-CentruL F. Vergunst te Capelle adIJss- Giessendam-Nederhardinxveld: <fen Schoonhoven te Vreeswijk. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Chilliwack (Canfe Mallan te Vlaardingen. Een dag oorlog in Zuid-Limburg^t door E. H. Brongers. Uitgave dia, Baarn, 132 blz., 9,75. Majoor Brongers beschrijft in:,i paperback verschenen na zir° cesrijke boeken over de slag oi Haag en de Grebbelinie de 1 re gebeurtenissen van 10 mei 1 Zuid-Limburg. Minder bekend c strijd tegen de Duitsers bij de beberg, de Afsluitdijk en Den wat er buiten de Vesting Holla beurde. Afgezien van een milite schiedkundig stafwerk is er ma: nig over de strpd in het zuid van Nederland verschenen, eer boekje van Brongers is dan oi een welkome aanvulling o geschiedschrijving van de bezep" jaren. Wat hij schrijft, boeit ook nu dit van minuut tot minuut v< verhaal van een kortstondig, verwoed verzet van weinig, en dien deerniswekkend slecht be^_ de Nederlandse soldaten tege overmacht, die ook nog van la methoden gebruik maakte o bruggen over het Julianakani vooral ook de bruggen van Maa onbeschadigd in handen te k,„ Het is een wonder dat die opze deels mislukte, al had de weeg, geen vérstrekkende gevolgen. De schrijver vertelt vooral hand van verslagen van bij nafl noemde ooggetuigen, ontleend a J archief van de sectie krijgsgesrs nis der Koninklijke Landmacht door ontstond een levendig, me verhaal. Het boekje is doeltr geïllustreerd met een keur val ,z" materiaal en negen duidelijke ten. 0ld n l m «e Burgemeestersbenoemingen ingang van lf december is be tot burgemeester van Hoog ei Zwaluwe de heer W. J. A. de Gilze. De heer De Vet die 52 j j is directeur van een lederfabr oud-wethouder der gemeente Rijen. Hij is r.-k. en lid van d 5 Ook per 16 december is be* tot burgemeester van Hoogeve J. A. Oosterhoff met toekennii gelijktijdig eervol ontslag als meester van Lopik. De heer hoff die 43 jaar is, is sinds 1969 burgemeester van Lopik. gereformeerd en lid van de AR Onderscheiding De heer A. van Hattum te Zaltbommel, dir, van b.v. aannemersbedrijf v/h Hattum en Zn. is benoemd tot in de orde van Oranje-Nassau. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2