Benzine-accijns de boos- en weldoener autobiografie- Uit de weekbladen Autokeus 1 Driekwart miljoen VW's voor Nederland Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Omdat je nooit weet waar je terecht komt. PHILIPS Wieheeft ergelijk? Versoberen ook mooi Specialisten-inkom- Citroën DS 23 Nu bier-boycot? Olieboycot Domela en Wiegel Opstand Athene CITROËN DEALERS CITRON TROUW/UCWlUITET DONDERDAG 22 NOVEMBER 1973 BINNENBAND/AUTONIEUWS Til/ (ADVERTENTIE) door Sicco de Jong zou je altijd die kleine, snoerloze Philishavebljjemoeten hebben. Handig! Op kantoor, op reis, op vakantie. Altijd en overal lekker glad geschoren. Kleintje Philishave: met 90-Super scheerhoofden; loopt op 4 Philips- batterijen; vanaf f 35,50. Vraag een Kleintje Philishave Inbreken mag nietVrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt ais de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Ais de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk ais de politieman mikpunt van die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van.z'n taak. Soms leidt die taak tot een optreden met grimmige honden. Soms tot het redden van een jong poesje uit de gracht. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. zijn succes zegt de componist en diri gent: 'Nederland is, hoewel we dat misschien niet willen weten, een zeer calvinistisch land. Een land van or gels en koren. Mijn arrangementen appelleren daaraan'. Hervormd Nederland: moet weinig hebben van het geïnpu; tutionaliseerde christendom, en iuN maal niets van de EO: 'Breek me jar bek niet open. Wat die mensen df>l is zo gevaarlijk. Ja, schrijf op, Pd moet erin'. N De Groene: Een wat amechtig kijkende cassière, temidden van een overvloed aan zoge naamde consumptie-artikelen, onder steunt fotografisch de oproep van prof. dr. P. J. Roscam Abbing in Her vormd. Nederland tot een soberder le ven. De Groningse ethicus erkent dat versobering niet direct een pretje is, maar hij laat er toch ook de mooie kant van zien: 'Het is immers ten diepste een voorrecht veel te kunnen overhouden en daarmee via weg-geven glorieus werk te dienen'. Ook in het gebruik van olie zal de mensheid zich beperkingen moeten opleggen; wat daarvan de consequenties zijn, wordt uiteengezet door Hans Friedeman, die meer in het bijzonder melding maakt "van de mogelijkheden die zonne-ener- gie ('schoon en onuitputtelijk') biedt. Hij wijst erop dat Amerikaanse des kundigen tot de conclusie zijn geko men 'dat zonne-energie binnen vijf jaar op grote schaal bruikbaar wordt voor het verwarmen van gebouwen, binnen tien jaar voor koeling en bin nen vijftien jaar voor de elektrici- teitsproduktie'. Meer op de geest toe gespitste zaken worden aangeroerd door de 46-jarige acteur Leen Jonge- waard, die door Mary Michon aan de tand wordt gevoeld over zijn visie op het christendom. Tenslotte is hij her vormd opgevoed en was zijn vader of ficier bij het Leger des Heils. Hij In het 'hart' van De Groene Amsfh< dammer worden de inkomens van i dische specialisten aan een kritis beschouwing onderworpen. Op ins natie van het overlegorgaan van. drie vakcentrales liet staatssecreti Hendriks een onderzoek inste'* naar de honoraria van de medis specialisten. De Groene verwacht 'bitter weinig' van. 'De aangeschrepE organisaties zijn of niet in staat Eu niet bereid de nodige cijfers op t te leggen. Er zijn nu eenmaal i >n 'partijen' op de een of andere w ia betrokken bij de inkomensvorrofo van de specialisten, allemaal besci n ken ze over bepaalde gegevens, geen van allen menen ze er belang te hebben deze zonder meer aan openbaarheid prijs te geven'. Maai on van Dullemen, ter gelegenheid van daar gehouden verkiezingen in Sfeai name, tekende uit de mond vanjeri Creoolse röntgenoloog op: 'De rjha aards spelen de hoofdrol. Ik hjar, steeds wel waar Lachmon tegen ve Bt Je mag best weten, Lachmon is vriend van me, maar waar hij vecht, dat wil ik wel eens horen'. De Groene wordt verder aandacht steed aan de toestand in Griekenlfn ('Het Griekse volk wil geen geënjni neerde, maar echte vrijheid'), in C ('Van populisme naar staatskapit j me') en in Israël ('De helden vermoeid'). ld EF De benzine-accijns, die ovenal in Europa een veelvoud van de 'kale' benzineprijs bedraagt en die in Nederland het hoogste van heel Europa zal zijn, kan ervoor zorgen dat de stijgende olieprijzen percen- tagegewijs minder sterk tot uitdrukking komen in de aan de pomp betaalde prijs. In dat opzicht is de accijns haa9t een weldoener. Maar de oosterse olielanden hebben toegegeven in de westerse accijnzen ook een reden te zien om hun prijzen te verhogen. In dat opzicht is de benzin e-accijhis een boosdoe ner en wordt de parlementaire'beslissing of de accijns volgend jaar 4Vz cent meer moe t bedragen ex tra moeilijk. Die beslissing wordt vermoedelijk vandaag al genomen. Er zijn duidelijke argumenten vóór en tegen een accijnsverhoging aan te voeren, juist doordat de oliesituatie zo radicaal veranderd is. Per week int de fiscus maar liefst vijftig miljoen gulden aan belasting op benzine. Wordt er op zondag tien procent bespaard wat thans algemeen wordt aangenomen en spaart het minder hard rijden ook nog eens tien procent dan derft de staat wekelijks tien miljoen gulden aan inkomsten. Dat geld houdt de automobilist in zijn zak. Ook wanneer er geen boycot meer zou zijn en er zou toch langza mer en minder gereden worden zou de overheid inkomensten derveri. Dit valt door een verhoging van de benzi ne-accijns enigermate te compenseren. Een hogere benzineprijs mede door de accijns hoger kan boven dien een remmend effect op het ver bruik van benzine blijven uitoefenen, wat thans om velerlei redenen ge wenst wordt De accijns wordt dan als 'instrument' gebruikt om de benzine consument tot zuinigheid te manen. Inflatoir Maar zo gemakkelijk ligt het nog niet, want een prijsstijging van benzine ontstaat toch al door de hogere olie prijs. Gaat ook de accijns nu nog om hoog, dan werkt dat extra inflatoir. Tot nu toe zijn de helft van alle in Nederland afgelegde kilometers zake lijk geweest en worden de kosten daarvan dus doorberekend in de prij zen. Ook al is er een actief prijsbeleid zoals thans, het bedrijfsleven ziet over de gehele linie van energievoorzie ning tot grondstoffen voor plastic pro- dukten een 'oliekostenstijging" ont staan en het kan zich niet veroorlo ven met verliezen te werken. Waar die rode streep te dicht genaderd wordt zal een prijsverhoging wel te verkiezen zijn boven déconfitures. Er zit naast dit economische aspect nog een sociale kant aan de zaak, om dat iedereen dezelfde prijsstijging voor benzine betaalt, maar niet ieder een het daarmee in gelijke mate moeilijk heeft Om die reden wordt zelfs gepleit voor accijnsverlaging ten einde de stijging van het olie-aan deel in de prijs te compenseren. Tenslotte telt nu ook een politiek as pect De Algerijnse algemeen-secreta ris van de Organisatie van Olie-Expor terende Landen (OPEC), Abderrach- man Khene, heeft gezegd dat de ver bruikers van olieprodukten hiervoor zestig procent belasting betalen, zodat hij een forse prijsverhoging voer de grondstof die dit alles mogelijk maakt ruwe olie reëel vindt. De Perzi sche premier. Amir Abbas Hoveida, heeft gezegd, dat maar één tiende van de eindprijs naar zijn land komt en negentig procent elders er op ver diend wordt De olielanden krijgens thans zes 5 ze ven cent per liter of vier dollar per barrel. De sjah van Perzië wil dat dit tien dollar per barrel of zestien ze ventien cent per liter ruwe olie Het achttien jaar oude en toch moderne model DS van Citroën is fameus om één eigenschap: het lijkt de wegen glad te strijken. Elegant zoeft de wagen door het verkeer en wie achter het stuur zit weet zich verzekerd van een perfecte wegligging en het ideale zitcomfort. Ook de stoelen van de DS zijn nu be ter: niet te zacht, zodat men in de kussens wegzakt De overige verbete ringen betreffen motor en transmis sie, al was het maar omdat aan de ka rakteristiek van de wagen weinig te verbeteren valt. De jongste versie is de DS 23, opvol ger van de DS 21, die na de DS 19 kwam. Een paar honderd cc meer heeft de grote Citroën nu, maar nog altijd verdeeld over vier cilinders. Sinds 1970 kent het Franse merk en daarmee Frankrijk één zescilinder-mo del, de SM Coupé, waarvan echter de motor uit de Italiaanse dochterfabriek Masarati afkomstig is. Parijs houdt het op vier cilinders en heeft door de grotere motorinhoud nu een wat rus tiger tempo voor de zuigers weten te realiseren. Dat iets lagere toerental komt het comfort ten gcede, aange zien de motor minder lawaai maakt. Bovendien zijn er nog enkele pk's vermogen meer uitgehaald. Volkomen geruisarra is de grote voor wielaandrijver weliswaar niet daar voor zijn toch kennelijk meer cilin ders nodig maar dit geldt alleen voor zeer hoge snelheden, die bij de huidige benzineschaarste ontoelaat baar zijn. In september reden we op rustige Duitse snelwegen nog 190 op de teller met de automatische versie, maar dat zal in werkelijkheid zo'n 180 km per uur geweest zijn. De auto matische versnellingsbak, afkomstig van Borg Warner uit Engeland, geeft overigens het comfort van de DS nog een extra accent. Tot voor kort was deze wagen alleen nog in halfautoma- tische uitvoering leverbaar, naast de vierversnellingsbak, die nu door een vijfbak vervangen is. Vcor de motor bestaat er eveneens keus: een 2,3 liter met carburateur en 115 DIN-pk vermogen of met elektro nische benzine-injectie en 130 pk. Met de injectiemotor haalt men een hoge re acceleratie en een rond acht kilo meter per uur hogere topsnelheid, maar is het benzineverbruik iets la ger. De automaat kost acceleratie en snelheid en bovendien extra benzine. We reden de automaat met injektie en kwamen in de buurt van de een op zeven, doch men kan de DS-carbu- rateur met vijfversnellingsbak rustig rijdend best tot een verbruik van één op tien laten komen. In uitvoeringen kan men als extra luxe de Pallas verkrijgen en wie er nog een paar duizend gulden meer voor over heeft kan zelfs echt leer als stoelbekleding bijbestellen. Intussen loopt met al deze opties de prijs ook op en met de inruilwaarde zal men het later dan eens te meer moeilijk hebben. Beperkte markt Het model wordt wel genoemd als re den. waarom de Citroën DS in Neder land toch nog maar een beperkte markt veroverd heeft. Te beperkt, vergeleken met andere landen. Wie met de wagen rijdt, werdt zich al gauw bewust dat de unieke conceptie eigenlijk ondergewaardeerd is in ons land. Zeker, de aërodynamische vorm geving is wat onoverzichtelijk, maar de rij-eigenschappen zijn voortreffe lijk. Datzelfde geldt de remmen en de Citroën DS 23 vóór de start. Bij de start gaat |de wagen door het unieke hydraupneumatische veersysteem iets hoger op de wielen staan. besturing, beide bekrachtigd. Het comfort van de DS met z"n ideale veersysteem is welhaast spreekwoorde- lijk. Kortom, de wagen met de meedraaiende halogeen koplampen is uiterlijk en innerlijk in zijn klas se uniek. Dat moet trouwens ook wel, wil men een model zó lang kunnen handhaven. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 2347 cc; maximum-vermo gen: 115 DIN-pk (injektie: 130 DIN- pk; pk per 100 kg; 8,7 (9,7); benzine verbruik: 1 op 7 a 1 op 9; inhoud ben zinetank: 65 iiter; remmen: schijfrem men voor, trommelremmen achter, servo-bekrachtiging; gordels; driepunts met drukknopsluiting; leeg gewicht; 1320-1360 kg.; lengte; 4,87 meter; breedte: 1,80 meter; hoogte: 1,47 me ter; prijs incl. BTW: 21.350,- (extra 1,860 voor Injection, plus 1.565 voor Pallas, plus ctrca 1.975 voor automaat). In de Volkswagen-fabriek te Wolfsburg kwam de driekwartmiljoen ste VW op feestelijke wijze van de band. Het was natuurlijk een kever. Nederlands VW-importeur Pon noteert deze maand dë driekwart miljoenste Volkswagen sinds de import van het Duitse merk ruim 25 jaar geleden begon. Gemiddeld heeft Pon dus jaarlijks 30.000 VW's geïmporteerd, maar de laatste jaren ligt dit gemiddelde hoger: op rond 50.000 eenheden. De voornaamste modellen daarvan zijn steeds de kever en de bestel auto geweest: in de verkoopcijfers van september en oktober stond echter ook de nieuwe Passat hoog genoteerd. Deze maand heeft Pon één derde minder verkocht dan in november 1972, als gevolg van de terughoudendheid bij particuliere kopers, zo deelt directeur M. Pon mee. Niettemin valt er voor november 1973 nog een gunstige gebeurtenis bij het importbedrijf te melden, name lijk de voltooiing van de vestiging te Leusden. Hier is nu ook het centraal magazijn in gebruik genomen, waarin het transport verzorgd wordt door computerbestuurde 'robot-treintjes' zonder rails. Dit systeem van intern transport is voor Nederland een primeur. General Motors paste het al in Engeland toe. tenants en kapiteins de laatste tijd de trom. De regering zou de teugels te veel loslaten. Vooral het afschaffen van de perscensuur was een döorn in het oog. Het leger werd al snel een geliefde bron van kritiek. En tegen kritiek kunnen maar weinig mensen'. NKV-voorzitter Wim Spit laat weten dat 'het begrip socialist' hem te vaag is, maar dat hij wel van mening is 'dat de rechten op eigendom inge perkt moeten worden'. De olieboycot doet ook in De Nieuwe Linie vele vragen rijzen, deze bijvoorbeeld: 'Wordt energie uit water de oplos sing?' Hans Ramaer ziet ongekende mogelijkheden en adviseert haast te maken met de ontwikkeling van de praktische toepasbaarheid van water stof. Bart Edel, aanwezig bij de intro ductie van 'de eerste naoorlogse wind generator', op de Spaarndammerdijk in Amsterdam meldt: 'Ds buren op de Spaarndammerdijk zijn niet zo geluk kig met het zoevende molentje. Zij durven er hun auto niet onder te par keren en het ding stoort op hun kleu rentelevisie'. Elseviers Magazine: Premier Den Uyl is op de verkeerde weg, meent Elseviers Magazine dit maal omdat hij zich een voorstander van een autoloze werkdag heeft ge toond. Het blad vindt het 'een gevaar lijke gedachte': 'De horeca is reeds ernstig getroffen door de autoloze zondag. Het is een verkeerde politiek ook nog andere sectoren van de Ne derlandse economie met autoloze da gen in moeilijkheden te brengen'. Het aantal autoloze dagen zal overigens beperkt kunnen worden, als Den Uyl de Arabieren terugslaat met de wa pens die Elsevier hem aanreikt. We zijn helemaal niet zo machteloos:. 'O- liepomp dicht? Bierpomp ook dicht. Vorig jaar stuurden we nog voor 2.548.000 gulden bier naar Bahrein (ruim 22 miljoen liter, waar laten die 200.000 onderdanen van u al dat vocht, sjeik Ira?) maar dat is dus ook afgelopen. Dat extra pilsje pakken wij hier wel op onze zondagen, wanneer we de auto toch thuis moeten laten'. Zo mogen wij het horen. Muziek zit er ook in het omslagverhaal, gewijd aan 'eigenzinnig wonderkind' Rogier van Otterloo. Over de oorzaak van Accent: De olieboycot heeft Accent naar de taxi doen omzien. Het is daarmee slecht gesteld, zoals blijkt uit een ge sprek met de vervoersdeskundige mr. dr. J. J. de Jongh. die overigens hoopvol gestemd is: 'Gelukkig staat er een nieuwe wet op stapel die tege moet komt aan een groot aantal van onze wensen om tot een groter en be ter taxigebruik te komen. Die wet zal waarschijnlijk volgend jaar van krazet worden. Daarin worden ondermeer ook eisen gewteld aan de vakbe kwaamheid van de taxiondernemer: een goede zaak. waarvoor we op het ogenblik de nodige voorbereidingen treffen'. A. Heertje zet zijn aanvallen op het kabinet-Den Uyl voort met de consta tering: 'Oliecrisis camoufleert ver zwakking kabinet-Den Uyl'. Hij voor ziet in zijn beschouwing 'een keer punt in de Nederlandse politiek': 'Nu tot de kiezers van de Antirevolutio naire Partij doordringt dat Boersma zich de facto heeft aangesloten bij de Partij van de Arbeid, zijn de dagen van Aantjes geteld en blijkt Biesheu vel nooit weg te zijn geweest'. Ook al met dc oliecrisis (waarvan Accent nauwelijks genoeg lijkt te krijgen) verband houdt een profiel van koning Feisal, 'de man achter de olie-boycot'. (ADVERTENTIE) wordt. Dit is meer'dan een verdubbe ling van de olieprijs, hetgeen echter in de benzineprijs relatief veel min der doorwerkt. y 'Benzine nog vijf a tien cent duurder, menen BOVAG/RAI De BOVAG en de RAI hebben in een brief aan Tweede-Kamerleden bezwaar gemaakt tegen accijnsverhoging op benzine met ingang van 1 januari 1974. De twee organisaties uit de au tobranche detailhandel en impor teurs stellen dat de benzineprijs hierdoor in twaalf maanden met 22 procent zou stijgen en de prijs van dieselolie met 31 procent. Ook zonder accijnsverhoging zouden de brandstof prijzen al veel sterker toenemen dan het algemene inflatietdmpo. Bovag en Rai verwachten 'dat het beleid van de olieproducerende landen binnen een half jaar zal noodzaken tot verdere verhogingen van de Ne'derlandse ben zineprijs met vijf tot tién cent per li ter". De organisaties schrijven verder dat hun kleinere omzet in olieprodukten niet gecompenseerd wordt in tegen stelling tot de overheidsinkomsten, omdat 85 procent van de aan de olie prijs gekoppelde prijsverhogingen vcor aardgas'in de staatskas vloeit'. *1 *1 H Haagse Post: 'Zijp fysieke eigenschappen werken bijna alle mede om de massa sugges tief te beïnvloeden. Hij heeft geheel het voorkomen van een apostel. Zijn hoge eri slanke gestalte mist alles wat alledaags is. Zij geeft een indruk van zachtheid en kracht tegelijk'. Zo "be schreef W. H. Vliegen de revolutio nair Ferdinand Domela Nieuwenhuis, die in de Haagse Post wordt gepor tretteerd naar aanleiding van de tv- documentaire 'Roerig Amsterdam'. Wel even anders is het portret van de eigentijdse liberale leider Hans Wie gel, vervaardigd door Cherry Duyns: 'Zoals hij het podium betreedt, het hoofd schuin naar de zaal toewendt en even glimlachtTegelijk steekt hij de hand op en wel op een wijze die ons doet denken aan de groet van Sint Nicolaas, gezeten in de open ca- lèch: warm menselijk, maar met dis tantie'. Louis-Paul Boon schreef, ten behoeve van de serie 'Schrijvers op stap', een 'ietwat ongewoon verslag over de match Holland-België'. Behal ve ietwat ongewoon, is het verslag ook wat knorrig uitgevallen: 'Het doet me toch wel wat, als een jongeman, die gedichten schrijft met de nodige eerbied een werkbeurs bij het Minis terie van Kunst en Cultuur heeft aan te vragen en deze jongemannen die op een bal weten te schoppen een bom geld oprapen'. Paula Wassen-van Schaveren, die in de Eerste Kamer de fractie van D*66 voorzit, roept aan de vooravond van het congres van haar partij uit: 'Niet een testament moet geschreven worden, maar een draai boek!' De Nieuwe Linie: Wie de zondagavond uitgezonden re portage van Brandpunt over de stu dentenopstand in Athene heeft ge mist, kan alsnog terecht bij De Nieu- we Linie waarvoor Brandpunt-redac teur Charl Schwietert een ooggetui genverslag schreef. Hij geeft ook ach tergrondinformatie: 'Binnen het offi cierskader roeren vooral de jonge lui- o.a. ie: DIEMEN: AUTOMOBIELBEDRIJF ORDAS Volmerstraat 6-10, telefoon 020-926612 AMSTERDAM-OOST: FA. W. MAARSEN ZN. Weesperzijde 71, telefoon 020-930456 Voor Amsterdam-West: Overtoom 184 -188 telefoon 020 -183788 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 12