Senaat acht Ford aanvaardbaar als vice-president alestijnse regering in lallingschap op komst Akkoord over Europese top Heropening Suezkanaal gunstig voor Sowjet-Unie Nieuw Japans beleid voor Midden-Oosten ïïet zwarte luchtje van mevrouw Verwoerd Griekenland dat wil Arabische superstaat Brian Faulkner behaalt krappe overwinning Mevrouw Sacharow werd ondervraagd NAVO-oefening afgelast wegens tekort aan olie ^/KWARfTET WOENSDAG 21 NOVEMBER 1973 BUITENLAND T7/K.9 JOHANNESBURG (AP) De weduwe van de vermoorde Zuid- afrikaanse president Hendrik Verwoerd heeft allerwege de aan dacht op zich gevestigd door een stuk dat zij in een blad heeft ge schreven, dat zich bezighoudt met culturele zaken. Zij waarschuwt de blanke Zuid- afrikanen tegen contact van hun kinderen met negerbedienden: 'Als de kinderen een groot deel van de dag met negers doorbren gen, kan de lichaamsgeur van de bedienden op de kinderen over gaan', aldus mevrouw Verwoerd, die zich vervolgens afvraagd: 'Verdwijnt die geur wel met de laren?'. De blanke vrouwen moeten er voor zorgen, aldus de schrijfster, dat de betrekkingen tussen de rassen niet zo goed worden maar ook niet zo slecht dat het leidt tot wrijving en moeilijkheden'. Het gewone huiswerk moest wor den verricht door de blanke ou ders 'met de gewaardeerde hulp Dr. Barnard van niet-blanken bij bepaalde werkzaamheden'. De opmerkingen van mevrouw Verwoerd hebben geleid tot druk gecommentarieer in Zuidafrikaan- se kranten. De stukken waren niet bepaald vriendelijk. Het vol gende commentaar is afkomstig van de bekende hartchirurg dr. Christian Barnard: 'Als deze verklaring van een vroegere 'eerste dame' van Zuld- Afrika een weerspiegeling is van de gedachten van de Zuidafrika nen, dan is er geen toekomst meer weggelegd voor het beleid van ons land. Ik zou zelfs willen zeggen dat er dan voor dit land helemaal geen toekomst meer is'. Mejuffrouw Salega Daniels, af komstig uit Maleisië en vroeger oppas voor dc kinderen van de Verwoerds, heeft in Kaapstad ge zegd: 'Ik voel me zeer beledigd. Ik vind het erg jammer dat me vrouw Verwoerd die dingen heeft gezegd. Ik hoop maar dat haar kinderen geen zwart luchtje heb ben'. WASHINGTON (Reuter, AP, UPI) De precedure-commissie van de Amerikaanse Senaat heeft zich gisteren eensgezind uitgesproken voor de benoeming van Gerald Ford tot vice-president en opvolger van Spiro Agnew. AVIV, BEIROET, CAIRO (Reuter, UPI, AP, AFP) In Koeweit is gisteren voorspeld dat irming van een Palestijnse regering in ballingschap zal worden aangekondigd voor of tijdens de idag in Algiers beginnende Arabische topconferentie. lad Al-Rai Al-Aam, dat zijn in- ties blijkbaar heeft van belang- leden van de Palestijnse Bevrij- rganisatie die in Koeweit op De- lijn, schrijft dat de stap reeds de Uiring van de meeste Arabische heeft. Jordanië behoort er niet it laatste valt te verklaren uit it, dat de te stichten Palestijnse zijn grondgebied aan beide zij- an de Oordaan zal krijgen, nomen wordt dat het bezoek issir Arafat de leider van de Pa- se bevrijdingsbeweging, aan u verband houdt met de vor- van een regering in balling- Mitchel Sharp, da Canadese mi- van buitenlandse zaken, ver- e gisteren in de Russische tad dat de Sowjet-Unie het Pa- se probleem als het hart van nflict in het Midden-Oosten be rt. De Russische leiders zijn er ander van, dat de Palestijnen komende vredesbesprekingen imen. él in is het Irsaëlische kabinet in itting bijeengekomen ter be ng van de kwestie van het stabi- i van het bestand en het schei- an de Israëlische en Egyptische en bij het Suezkanaal. Israël heeft e voorgesteld dat de situatie van Je oktoberoorlog wordt hersteld solicit verschil, dat nu VN-troepen rd zouden moeten worden op en km. brede strook aan weers- van het kanaal. Egypte heeft uggestie verworpen en wil dat aëlische troepen zich terugtrek- de Mitla- en Giddi-passen in ai, die op 40 km van het kanaal Dat voorstel wil Israël niet in eging nemen. Een tussenoplos- ijkt op het ogenblik nog niet i. za heeft een Israëlische recht- twee Egyptenaren tot elk 30 ;evangenisstraf veroordeeld we- pionage en sabotage. Zij hadden >9 raketten de Sinai binnenge- eld en aanvallen gedaan op een lilitaire nederzetting. De man- opereerden in burgerkleding beweerden militairen te zijn. Saoedi-Arabië om diplomatieke betrek kingen met de Sowjet-Unie aan ie knopen, wordt niet alleen in verband gebracht met de te sterke Amerikaan se invloed in zijn land. Volgens inge lichte kringen is Feisal niet van plan, de relaties met Moskou direct te nor maliseren, omdat hij niet weet tot welke gevolgen deze stap zal leiden. Wel zou Feisal er op uit zijn, de 'gro te leider' van de Arabieren te worden en president Sadat van Egypte van de eerste plaats willen verdringen. Egyp te krijgt al sinds 1967 enorme financië le steun van Saoedi-Arabië, welk land zijn olie nu gebruikt als politiek wa pen tegen Israël en de met dat land bevriende staten. Hierdoor zou Feisals positie in de Arabische wereld plotse ling veel sterker zijn geworden. Amerika heeft zich onverwacht bereid verklaard de besprekingen met Saoe di-Arabië over de levering van Phan- tom-gevechtsbomenwerpers voort te zetten, ondanks het feit dat koning gelijke bezwaren heeft. Feisal de olieleveranties aan de Vere nigde Staten heeft gestaakt en van plan zou zijn een meerderheidsbelang in de Aramco te eisen. De Libische leider Khaddaffi reist morgen van Belgrado naar Parijs, waar hij waarschijnlijk met president Georges Pompidou zal spreken. Hij wil nauwere militaire banden tussen beide landen en zal Pompidou om de levering van 'offensieve wapens' vra gen. De Mirages, die Frankrijk totdus- ver heeft geleverd, waren voor defen sieve doeleinden bestemd. Het bezoek van Khaddaffi aan Parijs vindt plaats vlak voor het begin van de Arabische topconferentie in Al giers op 26 november. De Libische leider zal niet naar deze bijeenkomst gaan, omdat hij gepasseerd werd bij het tot stand brengen van een be stand in het Midden-Oosten. Een an dere afwezige zal Irak zijn. dat soort- Sadat: 'natuurlijke leider' 17.8 KOPENHAGEN (AP, ANP, Reuter, UPI) De ministers van buitenland se zaken van de negen EEG-landen hebben formeel besloten op 14 en 15 december in Kopenhagen de EEG-top- conferentie te houden. De EEG-ministers hebben gisteren ln de Deense hoofdstad vergaderd. Minis ter Van der Stoel vertelde dat het doel van de komende conferentie van staats- en regeringsleiders niet zozeer het nemen van gedetailleerde beslui ten en het vaststellen van tijdssche- ma's voor de Europese eenwording is, zoals op de vorige top in Parijs (okto ber 1972) is gebeurd. In Kopenhagen moeten impulsen worden gegeven voor het Europese integratieproces, aldus Van der Stoel. De EEG-ministers zijn gisteren over eengekomen de topconferentie een in formeel karakter te geven, zoals door de Franse president Georges Pompi dou was voorgesteld. De deelnemers zullen de gelegenheid krijgen van ge dachten te wisselen over internationa le en EEG-kwesties en met een mini mum aan protocollaire ballast kunnen discussiëren. Een probleem is dat niet alle rege ringsleiders bevoegd zijn zelfstandig het buitenlands beleid van hun land te bepalen. In Nederland ligt deze zaak bijvoorbeeld op de schouders van de minister van buitenlandse zaken. Afgesproken is dat als het buiten lands beleid aan de orde komt ook de betrokken minister aanwezig zal kun nen zijn. Bij het bespreken van on derwerpen die binnen de bevoegdheid van de Europese Commissie vallen, zal ook deze commissie via een verte- genwoordiging, van de partij kunnen zijn. Op de ministersbijeenkomst is voorts beraadslaagd over een verklaring over de 'Europese identiteit' die op de EEG-top moet worden afgekondigd. Gesproken is over de onderhandelin gen met de VS over een gezamenlijke beginselverklaring inzake de toekom stige economische samenwerking. OLIEBOYCOT Een deel van de tijd is beraadslaagd over de Arabische olieboycot. Het overleg hierover was volgens de voor zitter van de ministersbijeenkomst, de Deense minister van buitenlandse za ken Knud Andersen 'positief en con structief geweest. 'Wij waren het eens over de onderwerpen die wij hebben besproken', aldus Andersen. De Deense minister zei dat hij bespre kingen gaat voeren met de Saoedi-ara- bische minister Zaki Yamani indien deze naar Denemarken komt. Yamani wordt vandaag in de Deense hoofd stad verwacht. Door deze beslissing zal de benoeming van Ford nu ln de senaat ln stem ming komen. Verwacht wordt dat de Senaat zich dinsdag voor de benoe ming van Ford zal uitspreken. De leiders van het Huis van Afgevaar digden zullen een week later hun stem uitbrengen. De 60-jarige Ford is de leider van de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden en een fer vent aanhanger van Nixon. Robert C. Byrd, vice-leider van de De mocraten in de Senaat, heeft ver klaard dat William Saxbe, die Nixon tot minister van justitie wil benoemen, onaanvaardbaar is. Byrd heeft de pre sident verzocht een nieuwe kandidaat te stellen. Volgens Byrd kan senator Saxbe niet worden benoemd omdat de grondwet zegt dat geen Congreslid een ambtelijke functie kan krijgen als het salaris voo.r deze functie door het Congres is verhoogd in de periode dat de kandidaat-ambtenaar zelf in het Congres zat. Saxbe was senator toen in 1969 het salaris van de minister van justitie werd verhoogd van 35.000 tot 60.000 dollar. Bandjes President Nixon heeft inmiddels een week respijt gekregen om de eerste Watergate-bandjes aan de justitie over te dragen. De reden voor het uitstel is ziekte van een van Nixons advoka- ten, zodat niet kon worden voldaan aan de limiet die op dinsdag was ge steld. Rechter Sirica had vrijdag een tijdslimiet vastgesteld waarbinnen het BELFAST (AP). De leider van de protestanten in Noord-Ierland Brian Faulkner heeft gisteren een belangrij ke overwinning behaald, die hem in staat zal stellen de onderhandelingen voort te zetten over de vorming van een provinciale regering in Noord-Ier land, waarin ook de rooms-katholie- ken deel van uitmaken. De meerderheid die Faulkner in het beraad van zijn partij behaald was echter slechts tien stemmen - 379 te gen 369 - en één van zijn belangrijk ste tegenstanders verklaarde 'dit is ongetwijfeld een morele overwinning voor ons'. Faulkner zei dat de uitslag van de stemming hem 'opnieuw een mandaat' gaf om de besprekingen voort te zet ten. MOSKOU (UPI) De Russische ge heime politie heeft, de vrouw van de atoomgeleerde Andrei Sacharow maandag zes uur lang ondervraagd naar 'dissidente activiteiten'. Gisteren moest zij zich opnieuw melden. De ondervraging houdt verband met de zaak van Superfin, Khaustow en Bonner. Superfin en Khaustow zijn in Orel gearresteerd Bonner is de naam van mevrouw Sacharow uit een vroe ger huwelijk. Enkele malen dreigde de ondervra gende officieren haar te arresteren, als zij niets wilde vertellen. Zij gaf toe het gevangenisdagboek van Edu- ard Koeznetsow naar het buitenland te hebben gezonden. S-pte ent Anwar Sadat van Egypte Irt volgens het Amerikaanse ilad Time het plan om in het in-Oosten een 'superstaat' te vor- met Egypte aan het hoofd. In e beschouwt men Sadat als een rlijk leider' in het Midden Oos- oals dat zich totnogtoe is gaan tkelen. Egypte zou Israël willen arden als buurland van de te •superstaat', vooropgesteld dat ereid is, werkelijk deel te gaan ken van het Midden-Oosten en anger een 'gewapende buiten- Ier is in het gebied, die zich oriënteren op de Verenigde Sta- 1 Europa. zou door middel van onderhan- :en met Israël de volgende onder- n willen afhandelen: Sinai en uezkanaal, Sjarm «el-Sjeich, de ljnse problemen, het heuvelland olan (Syrië) en tenslotte de stad ilem. Egypte wil al zijn bezette len terug hebben maar is be- sraël het soort verzekering te ge il at het al lang wenst. Dit betreft: scheepvaart, VN-toezicht in 8) el-Sjeich en zelfs de verkoop araël van de olie die in de Sinai gewonnen. inder probleem van Sadat is de Sj ining van het 'Islamitische ex- 25 We' (zoals dat van de Libische Khaddaffi en van koning Feisal aoedi-Arabië) met het 'Marxisti- vuur' van leiders als Houarl 3j edienne van Alagerije. Door de Jpaing met de VS open te houd in 3ofadat zijn positie in de Arabische 4«d belangrijk versterkt hebben lwn de verhouding tot Moskou, al- ime. 10( freidheid van koning Feisal van eria hongert >s (Reuter) Vier miljoen Ni- 42 jen worden met de hongersdood 'gd als gevolg van een droogte B de noordelijke provincies al syal van mensen en dieren het le- leeft gekost, zo is uit officiële "jen in Lagos vernomen. Tenzij adellijk hulp wordt geboden zul- 70,°8 veel meer mensen sterven. ri^?ankelijk zag men de toestand in 20] 'a niet zo ernstig in en werd er s) E aandacht aan geschonken. WASHINGTON (US-News and World Report) Heropening van het Suezkanaal zal één van de sleutelproblemen zijn als de on derhandelaars eindelijk rondom de tafel zullen zitten om te pra ten over de vrede in het Midden- Oosten. Maar ze zullen waar schijnlijk, althans in het open baar, zwijgen over het feit, dat de Sowjet-Unie één van de meest be voordeelde landen is als het ver keer door deze waterweg, die sinds de Israëlisch-Arabische oor log van 1967 gesloten is. wordt hervat. Militaire deskundigen hebben erop ge wezen, dat de Russische oorlogssche pen straks snel van hun bases in de Zwarte Zee naar de Perzische Golf en de Indische Oceaan kunnen varen. De vliegdekschepen, die de ruggegraat van de Amerikaanse marine vormen, zijn echter te groot voor het kanaal. Terwijl Amerika zijn kleine marine basis Bahrein aan de Perzische Golf dreigt te verliezen zou Rusland zijn positie in dit strategische gebied aan zienlijk versterken. De Sowjet-Unie zal ook in economisch opzicht profiteren. Door de herope ning van het Suez-kanaal zullen de Russische industrie-centra dichter bij de olie uit het gebied rondom de Per zische Golf zijn dan bij de olievelden ln Siberië, die nog niet in exploitatie zijn gebracht. Sommige analisten hou den het erop, dat Rusland zal probe ren een goede markt te worden voor de olie uit de Perzische Golf, die tegen. Zij zeggen, dat dichtslibben vooral wordt veroorzaakt door de golfslag, die wordt teweeggebracht door voorbijvarende schepen en de oe vers van zand aantast. Volgens hen is er zeer weinig slib als het kanaal niet wordt gebruikt. Vijftien schepen, die sinds de oorlog van 1967 vast zitten, moeten worden verwijderd. Maar er is er maar één gezonken, zc is laatst gerapporteerd. De andere veertien, die zijn onder houden door kleine bemanningen, kunnen zelf varen of met behulp van sleepboten worden weggehaald. Dieper Vastgelopen schepen in het Suezkanaal. daardoor aan het westen wordt ont houden. De Sowjet-Unie zou dan Sibe rische olie kunnen verkopen aan Ja pan en de Verenigde Staten. Stabieler Ondanks de voordelen, die dat aan de Sowjet-Unie zou brengen, zijn de VS voorstanders van een zo snel mogelij ke heropening van het Suezkanaal, vooral in de hoop, dat de situatie in het Midden-Oosten daardoor stabieler zal worden. Toch zullen ook enkele Amerikaanse ondernemingen er voor deel van hebben. American President Lines bijvoorbeeld heeft kortgeleden zijn vrachtdienst over de hele wereld tijdelijk moeten opheffen in verband met de stijgende kosten ten gevolge van de sluiting van het Suez-kanaal. Volgens een stuaie van de Verenigde Naties kost deze sluiting de wereld per jaar 1,7 miljard dollar aan han- delsverliezen en extra scheepskosten. De feitelijke opening van het kanaal vormt geen groot probleem. De Egyp tische president Sadat zei in oktober, dat er plannen gereed liggen om het kanaal in vier maanden weer geschikt te maken voor schepen van 70.000 ton. Egyptische technici spreken be richten, dat het kanaal is dichtgeslibt Uiteindelijk wil Egypte het kanaal uitdiepen tof ongeveer twintig meter om olietankers van 270.000 ton door te kunnen laten. Bij een dergelijke diepte kunnen de Amerikaanse vlieg dekschepen er ook door. Deze uitbrei ding kost ongeveer 700 miljoen dollar. Cairo verwacht dat geld gemakkelijk bijeen te krijgen met de hulp van de Wereldbank en de rijke Arabische olielanden en door de meer dan 200 miljoen dollar per jaar aan doorvaart- gelden. Politiek betekent heropening van het kanaal dat Israël zijn troepen moet te rugtrekken van de oostelijke oever. Jarenlang heeft de Israëlische aanwe zigheid de onderhandelingen over her opening van het kanaal onmogelijk gemaakt, de krachtige bemiddelings poging van de VS in 1971 daarbij in begrepen. Nu lijkt een Israëlische terugtrekking bijna zeker Een ironisch gevolg van een oorlog, die Israël voor het eerst op zowel de oostelijke als de westelij ke oever van het kanaal bracht. Witte Huis zeven bandjes en andere Watergate-documenten bij hem moest inleveren. In Memphis, in de staat Tennessee, is Nixon maandag door 17 Republikeinse goeverneurs geprezen wegens zijn suc cessen op buitenlandse en binnenland- Gerald Ford se politiek terrein. De goeverneurs verklaarden het eveneens te waarderen dat Nixon heeft besloten volledige openbaarheid te betrachten wat be treft de Watergate-gegevens. Met 'tegen-boycot' bedreigd TOKIO (UPI, AP, Reuter, AFP, DPA) Japan zal morgen een nieu we Midden-Oosten-politiek aankondigen om tegemoet te komen aan de druk van Arabische landen, de betrekkingen met Israël te verbre ken. Dit heeft een regeringswoordvoerder in Tokio meegedeeld. olie-problemen en het buitenlandse beleid van de regering in Tokio. Zij zullen de rang van minister hebben. Een woerdvoerder verklaarde dat het niet juist zou zijn op dit ogenblik te stellen dat Japan neigt naar een meer pro-Arabische politiek. De regering in Tokio heeft niet gevraagd, Japan een- Stakingen zelfde voorkeursbehandeling te geven als sommige Europese landen krijgen. Voorts heeft Japan besloten volgende week speciale afgezanten naar de Ara bische landen te zenden voor het voe ren van besprekingen over de Japanse de consulaten in Japan daarvan op de hoogte hebben gebracht. Kissinger In de Japanse hoofdstad wordt ook vernomen dat Henry Kissinger, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, vorige week de Japanse pre mier Tanaka heeft gevraagd, ongeveer een maand te wachten, alvorens te be ginnen met de toepassing van een nieuwe politiek ten aanzien van de Arabische landen en Israël. Washing ton probeert te voorkomen dat Japan zijn politiek wijzigt, voordat de vredes onderhandelingen tussen de Arabi sche landen en Israël zijn begonnen, die niet voor eind december worden verwacht. Volgens de Jeruzalem Post zal Japan aan een 'tegen-boycot' onderwerpen worden, als het zou toegeven aan de Arabische eisen en zijn banden met Israël zou verbreken. Zakenlieden hebben het blad laten weten, dat Joodse financiers in de Verenigde Sta ten reeds maatregelen hebben getrof fen voor een 'tegen-boycot' en dat zij Vervolg van pagina 1 woordelijkheid. 'Papadopoelos ge bruikt tanks en wapens van de NA VO. Deze (Westeuropese) regeringen moeten in klare taal zeggen dat de Amerikanen leiding geven aan de massamoord op hun Europese broe ders', aldus Papandreoe. In Athene is gisteren voor het eerst sinds vrijdag geen melding gemaakt van gevechten tussen de politie en studenten. Tanks en leden van de veiligheidspoli tie bewaken nog steeds de strategi sche punten in de Griekse hoofdstad, waar vrijdagnacht het verzet van stu denten en arbeiders op bloedige wijze werd neergeslagen, terwijl in de da gen erna een masale klopjacht is ge houden op wat de junta 'anarchisti sche elementen' noemt, die volgens haar de rellen heben veroorzaakt. CONTROLE Ook gisteren werd door de politie de identiteit gecontroleerd van alle jon geren, die zich op de straathoeken verzamelden. Opnieuw werden velen in politiewagens meegenomen naar het hoofdkwartier van de veiligheids politie voor ondervraging. Volgens het regeringsgezinde blad Elefheros Cosmos waren deze maatregelen geno men omdat vernomen was dat studen ten en arbeiders protestdemonstraties hadden georganiseerd. Onder de staat van beleg die van kracht ls, Is het verboden met meer dan vijf personen bij elkaar op straat te zijn. Alle faculteiten van de uni versiteiten in Athene en andere grote Griekse steden blijven voorlopig ge sloten. Uit bronnen van de Griekse oppositie is gisteren vernomen dat naast een aantal linkse politici, ook journalisten en linkse boekenuitgevers door de po litie zijn opgepakt. Eén van de jour nalisten was Nocholas Kiaos, verslag gever van het engelstalige Athens News, dat van de junta niets moet hebben. In Athene is het aantal militairen, dat was ingezet om de 'orde' te her stellen, gisteren verminderd. De poli tie bleef echter in volle sterkte op de been. In de Griekse hoofdstad is inmiddels bevestigd dat Constantinos Konofagos, de rector van de Atheense technische hogeschool, is gearresteerd. De techni sche hogeschool was tot vrijdagnacht het centrum van het verzet van stu denten. die steun kregen van vele Griekse arbeiders. Ook gisteren zijn in Athene een groot aantal bouwvak arbeiders niet op het werk versche nen uit protest tegen de acties van de junta. Uit Athene Is gisteren vernomen dat oud-premier Panajotis Kaneilopoelos en de leider van de Unie van het Cen trum George Mavros onder huisarrest zijn geplaatst. De Griekse premier Spyros Markezinis heeft verklaard dat hij Papadopoelos heeft geadviseerd het leger te laten ingrijpen en dat zijn re gering vastbesloten is haar taak bij het herstel van het normale politieke le ven te voltooien. Noorwegen is van plan de kwestie Griekenland in de NAVO aan de orde te stellen, zo heeft de Noorse minister van buitenlandse zaken Knut Fryden- lund meegedeeld. Oslo zal het bewind in Athene oproepen geen represaille maatregelen te nemen tegen de bevol king. Ongeveer een miljoen werknemers in overheidsdienst en fabrieksarbeiders in Japan houden korte werkonderbre kingen en andere acties om de werk gevers te dwingen tot uitkering van een inflatietoelage van gemiddeld 92.000 yen (ongeveer 925 gulden) per man. De acties zijn vooral merkbaar bij de spoorwegen. De werknemers eisen de Inflatietoela ge, hoewel ze in het voorjaar pas loons- en toeslagverhogingen van ge middeld twintig procent hebben ge kregen. De prijzen zijn in oktober echter met twintig procent gestegen in vergelijking met september. KOPENHAGEN (AP). Het Deense ministerie van defensie heeft bekend gemaakt dat een oefening van de NA- VO-strijdkrachten is afgelast wegens een tekort aan olie. De oefeningen zouden onder meer strijdkrachten uit West-Duitsland, En geland, en Denemarken hebben om vat. Er zouden 160 voertuigen aan hebben deelgenomen. De oefeningen zouden van .10 tot 16 december in Jut land hebben plaatsgevonden. Winst voor Nenni ROME (DPA) De Socialistische Partij van Pietro Nenni is de voor naamste winnaar van tussentijdse plaatselijke verkiezingen in Italië, waaraan twee miljoen stemgerechtig den konden meedoen. Zij won gemid deld vijf procent In vergelijking met vorige verkiezingen. Winst behaalden ook de republikeinen. De winst van deze twee partijen ging grotendeels ten koste van hun chris ten-democratische partner in de coali tieregering van centrumlinks van pre mier Mariano Rumor. De neo-fascistische Movimento Sociale Italiano van Giorgio Almirante zette zijn opmars van 1972 niet voort, maar leed verlies. Dat deden ook de libera len. De communisten en Giuseppe Sa- ragats sociaal-democraten bleven ge lijk met een lichte neiging tot winst. Ban over journalist JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse regering heeft beperk te bewegingsvrijheid opgelegd aan een verslaggever van de 'Johannesburger Star', een oppositieblad. Deze maatre gel ('banning') kan krachtens de wet op onderdrukking van het communis me zonder proces worden opgelegd. Hij mag nu onder meer geen sociale of politieke bijeenkomsten bezoeken en niet geciteerd worden. De verslag gever Don Mattera, zelf kleurling, hield zich vooral bezig met sociaal on derzoek met name onder de kleurling en negerbevolking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9