Andere energie: zaak van lange adem, toch dringend VVV I Commentaar I Suriname (1) Suriname (2) Zelfstandigen uw probleem ook het onze het weer Stilte na de storm cadeau dat klappen opvangt lekkerbek waf pijproker herrie V* TROUW/KWARTET WOENSDAG 21 NOVEMBER 1973 BINNENLAND/COMMENTAA1' T5/K7 besp nde |j Om de uitslagen van de Surinaamse verkiezingen van maandag onmiddel lijk naar Nederlands-binnenlandse ver- Ij houdingen te vertalen: de uitslag bete kent dat de Nederlandse regering in Den Haag (voorlopig althans) niet /I meer zorgen aan het hoofd krijgt dan zij al heeft. Het was immers niet denkbeeldig ge weest, dat bij een overwinning van het hindostaanse blok de creolen op dras tische wijze van hun onlust en teleur stelling hadden blijk gegeven en dan had Nederland weer een contingent mariniers apart moeten houden om dat op eerste afroep van de gezags dragers in Paramaribo op het vliegtuig te zetten; en dat alles onder de onge lovige en kritische blikken van de hele wereldpers. Het ziet er naar uit dat dat gevaar nu even is afgewend. De zucht van ver- N lichting die daarom gisteren door me- rii nig Haagse binnenkamer ging, was te duidelijk om hier niet te worden gesig naleerd. Want alle mooie theorieën van Neder land over de wenselijkheid van een Sspoedige onafhankelijkheid van Suri name en de Antillen ten spijt: de angst om straks nog een krachtens het Statuut te worden geroepen om als scheidsrechter op te treden in welis- waar door onszelf geschapen maar op het ogenblik voor geen Nederlander ^^Ihelemaal navoelbare spanningen in de twee overzeese rijksdelen, zit er diep in en is de bron van heel wat theoreti sche beschouwingen. Dat te verzwijgen, zou hypocriet zijn en zeker naar aanleiding van deze verkiezingen die ons in Nederland voorlopig niet alleen wat rust en armslag geven, maar ook uitzicht op wat meer toeschietelijkheid van Suri naamse kant om over echte en volle dige onafhankelijkheid te praten. Hoe dat overigens zal uitpakken. Iaat zich nog moeilijk voorspellen. Een man als Lachmon zal. zeker als hij in de oppositie is. niet nalnten zijn oude eis te herhalen: ee-n onafhankelijkheid zonder raadplec'r>° van het hele volk n ^door middel van i n referendum. Hover de uitslag van zo'n referendum iverl|kan men op dit ogenblik alleen maar I de somberste vermoedens hebben. 1 JDoor de uitslag van de Surinaamse f verkiezingen is nog eens geaccentu- ecrd, hoe zich in Suriname een twee- deling voltrekt, die vrij scherp loopt langs de scheidslijnen van de raciale tegenstellingen. £^Hct gaat daarbij niet aan om alleen de VHP van de hindostaan Lachmon een racistisch stempel op te drukken. Ook de creool in Suriname denkt, als Jhij zich politiek moet uitdrukken, in rassentermen. Alleen de aanwezigheid van de javaanse bevolkingsgroep in de overwegend creoolse Nationale Partij Kombinatie verzacht de tegenstellin gen iets; hoewel men zich steeds weer dient te realiseren op welke pragmati sche (zeg maar gerust: opportunisti sche) gronden deze NPK tot stand is gekomen. Hét is te hopen dat straks bij de vor ming van een nieuw kabinet op een of andere manier een opening naar alle bevolkingsgroepen wordt geschapen, I bijvoorbeeld doordat de NPK een maal tot regeren geroepen ook dis sidente hindostanen als dokter Hiran- singh weet te binden; niet omwille van een parlementaire meerderheid (want alle dissidente groepen kregen geen voet aan de grond) maar wel omwille van de goede interne verhoudingen. Jaarlijks zijn zo'n 8.000 zelfstandigen gedwongen hun winkel te sluiten. Hun bedrijfje blijkt niet meer rendabel te zijn en de enige mogelijkheid die hun rest, is het fiasco te accepteren van vaak jarenlang geploeter, een hard ge lag. Voor de jongeren onder hen is de ramp nog wel te overzien. Zij zien nog wel kans elders aan de slag te ko men, maar voor de ouderen is dat vaak niet meer mogelijk. Hoe hard de klap aan is gekomen, blijkt dan pas: om voor een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet in aanmerking te kunnen komen, moeten zij eerst hun eigen vermogen 'opeten' en dat terwijl dit vermogen vaak is gevormd om een appeltje voor de dorst te heb ben bij het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Staatssecretaris Meijer (CRM) heeft de zelfstandigen daarom een goede dienst bewezen door hun eigen portemonnee tot een bedrag van ongeveer 30.000 gulden onaangetast te laten en hun toch aanspraak te geven op een uitke ring krachtens de algeméne Bijstands wet. Voorwaarde is natuurlijk wel. dat dit kapitaaltje nadrukkelijk is bedoeld als oudedagsvoorziening. Men kan zich natuurlijk afvragen, waarom een dergelijke regeling dan niet wordt getroffen voor werknemers. Hier ligt de situatie echter anders. De kleine zelfstandige is meestal niet in staat een pensioenregeling te treffen, omdat hij het geld hard nodig heeft om zijn bedrijfje draaiende te houden. Terecht wordt het daarom als onrecht vaardig aangevoeld, dat juist dit geld eerst 'opgegeten' zou moeten worden. Een soort straf bijna voor wie heeft gespaard. Het wordt tijd dat liet wetenschappelijk en technisch onderzoek naar andere energiebronnen dan olie en aardgas nu eens flink van de grond komt, schreef prof. dr. W. van Gooi vorige week als voor zitter van de Koninklijke Nederlandse chemische vereniging. Dat zullen langzamerhand weinig mensen meer willen ontkennen. Het is een extra reden om met spanning uit te kijken naar het Weten schapsbudget 1974 dat minister Trip morgen gaat publiceren. Misschien is het juist in verband met die algemene aanvaarding van de noodzaak de ontwikkeling om te bui gen, nuttig dat Van Gooi meteen waarschuwde dat je ook van intensief onderzoek niet volgend jaar de resul taten mag verwachten. 'Willen we over twintig tot dertig jaar een goede energievoorziening hebben, dan zal er nu veel research verricht moeten wor den', schreef hij. Want op korte termijn zitten we on herroepelijk aan olie en gas vast, ge woon omdat we onze samenleving er op hebben ingericht zonder daar tot nu toe erg zorgelijk ever na te denken. Voordat een andere techniek, ook al zou die nu beschikbaar zijn, het voor een belangrijk deel kan over nemen, zijn we een generatie verder, menen toekomstdenkers. Daarvoor bestaan economische re denen: in de apparatuur voor opwek- Gebruik van andere bronnen kan pas over een generatie werkte in de prille jaren veertig al. maar kernsplitsing heeft nog maar een paar procent van de energiemarkt veroverd. Voordat een 'bewezen' tech niek ook rijp is voor toepassing moe ten nogal wat moeilijkheden worden overwonnen, en op sommige punten zijn we er nog steeds niet uit (daaro ver vclgende keer meer). king van warmte en elektriciteit en wat daar bijhoort zitten onverwacht grote kapitalen geïnvesteerd, en die apparaten hebben een economische levensduur die zo tussen tien en der tig jaar ligt. Totale vervanging bin nen bijvoorbeeld tien jaar zou een on gehoorde maatschappelijke ontwrich ting opleveren. (En alternatieven als 'iedereen zijn eigen windmolentje' zijn erg sympathiek, maar veronder stellen ook een sociale omwenteling die moeilijk binnen enkele jaren voorstelbaar is). Er zijn bijna altijd ook technische re denen waarom veranderingen niet zo snel gaan. De eerste kernreactor Strategisch Met strategisch onderzoek ten behoe ve van de energievoorziening kun je dus niet vroeg genoeg beginnen. Van Gooi droeg voor zijn chemische colle ga's alvast een paar ideeën aan. Bij voorbeeld de ontwikkleing van hand zamer materialen voor supergeleiding van electriciteit. Worden die afge koeld tot enkele graden boven het ab solute nulpunt (dat bij 273 graden on der nul ligt) dan ondervindt een elek trische stroom daarin geen weerstand meer, zodat verliesvrij en massaal transport mogelijk is. Dat wordt belangrijk, aldus prof. Van Gooi, als kernreactoren ver uit de be woonde wereld geplaatst gaan worden, of wanneer zonne-energie zou worden omgezet in elektriciteit, ver van do huidige industriegebieden vandaan. Maar de nu bekende supergeleidende metaalverbindingen werken pas wan neer ze zijn gekoeld tot temperaturen die alleen met vloeibaar gemaakt heli- umgas zijn te bereiken. En helium is niet alleen duur, maar zal wel onge veer net zo vlug schaars worden als het aardgas waaruit het nu wordt gewonnen. Als het met vloeibaar gemaakt water stofgas zou kunnen (dat hooguit koelt tot min 252 graden, tegen min 269 graden helium), zouden we een stuk verder zijn. Juist vorige maand werd Iedereen zijn eigen windmolentje: erg sympathiek, maar moeilijk binnen een paar jaar bereikbaar. het eerste materiaal beschreven dat aan die voorwaarde voldoet, maar het is alleen met de gekste kunstgrepen te bereiden. Werk aan de winkel dus, voor chemici. (Voor geïnteresseerden: New Scientist, vol. 60, pag. 237). Ook aan de natuurkundige kant is er strategisch onderzoek ten behoeve van energievoorziening te doen. Een voor beeld daarvan is het werk van prof. dr. L. H. Th. Rietjens en zijn mede werkers aan de technische hogeschool Eindhoven. Zij lopen de laatste weken glunderend rond omdat hun model van een MHD-generator (waaraan vier jaar geleden werd begonnen) zich na veel ploeteren nu redelijk gedraagt. Dat MHD staat voor 'magneto-hypody- namisch' en het komt misschien door dat dit zo'n moeilijk woord is, dat je zelden veel over bijbehorende tech niek hoort. Toch is het principe vrij eenvoudig uit te leggen, hoewel de uitwerking meer dan lastig is. In een elektrisch geleidend materiaal dat door een magneetveld beweegt, wordt een elektrische stroom opge wekt. Zo levert de dynamo van een fiets stroom: aan het wieltje zitten magneten vast die binnen een vaste wikkeling van koperdraad draaien, en daardoor loopt in die koperdraad (en via de lampjes) stroom. Dat in dit ge val het koperdraad stilstaat en do magneet beweegt, in plaats van an dersom, maakt in wezen geen ver schil. Plasma Een MHD-generator gebruikt het zelfde principe maar een ander gelei dend materiaal: plasma. Een plasma is een gas dat zo ver is verhit dat de atomen in hun elektrisch geladen on derdelen zijn uiteengeslagen. (Meestal geven ze licht ook; elke vlam is zo'n plasma). De geladen brokstukken kun nen min of meer onafhankelijk van elkaar bewegen, en dat ladingstran- port betekent een elektrische stroom. Dus als een plasma door een magneet veld beweegt gaat er een elektrische stroom lopen, en als je die maar aan de zijkant kunt aftappen heb je een nuttige stroombron. Faraday, die ook de dynamo uitvond, kwam in 1832 al op het idee, en tegenwoordig kunnen we het ook al een beetje. De charme van het idee is, dat zo'n plasma vreselijk heet is: 1500 tot 1700 graden is voor de MHD-mensen wel het minimum. En er bestaat een heel principiële regel die zegt dat de om zetting van warmte in elektriciteit, hoe je dat ook aanpakt, slechter gaat naarmate je bij een lagere tempera tuur begint. Dat elektrische centrales de meeste opgewekte warmte weer met koelwater lozen en minder dan de helft in de vorm van strcom af leveren, hangt direct samen met het feit dat de omzetting begint met stoom van 'maar* ongeveer zeshonderd graden. Zuinig Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behan deling worden genomen. Geheimhou ding is verzekerd. Vragen die niet on derling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven wor den gesteld. Per brief dient een gul den aan postzegels te worden ingeslo ten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Wat moet ik doen met kleine houten voorwerpen, waar houtworm in zit? Antwoord: Zuig de voorwerpen flink uit met de stofzuiger. Doe ze in een plastic zak met et*n geopende Vapona- koker. Sluit de zak luchtdicht af en vergeet alles rustig een lange tijd. Met een goede wassoort bewerkt u de voorwerpen. Het gebruikte middel is behalve voor de kevers ook voor men sen niet gezond. Open de zak dus bui ten, sluit de Vaponakoker weer af en gooi dc zak weg. Vraag: Hoe moet ik te werk gaan om octrooi aan te vragen? Hoeveel kost het en waar kan ik terecht? Antwoord: Neem contact op met het Bureau van Uitvinders, Rokin 9-15. Amsterdam. Dit is door samenwerken de organisaties opgezet om uitvinders, die niet thuis zijn in de doolhoven van het octrooirecht, op dreef te hel pen. Vraag: De klok in de toren van de dorpskerk te Nieuwerkerk a/d IJssel is bij het gieten van de volgende tekst voorzien: 'Naer dat het coorne- vathiespot spit was neder ghekome tot dertich grote enstiquites ghe wone? it verzit es clays vavette laest ghehoten'. TtT plaatse is niets over deze klok be kend. Wat betekent dit opschrift? Antwoord: Naar aanleiding van uw vraag werd in vele bibliotheken ge zocht en via verschillende hoogleraren kwamen we terecht bij een expert op dit gebied, dr. C. N. Fehrman te Kampen. De conclusie van het uitge breide onderzoek van dr. Fehrman was, dat Claus van Vette geen klok kengieter geweest zal zijn, maar waar schijnlijk de opdrachtgever of een kerkmeester en dat de klokkengieter zelf anoniem is gebleven. Een duide lijke afdruk van dit opschrift, met potlood en vloeipapier of een aantal goede foto's zou .waarschijnlijk verde re studie vereenvoudigen. Als een on zer lezers nadere* bijzonderheden zou kunnen geven houden we ons aanbe volen. Vraag: Is het waar dat nooit iemand van het Koninklijke huis alleen er gens heen mag gaan en dat alles van te voren precies georganiseerd moet zijn? Antwoord: Gelukkig wonen de leden van het Koninklijke Huis ook nog in een vrij land, en mogen en kunnen zich bewegen waar, wanneer en waar- ht'en ze willen. Dat doen ze dan ook. VRAAG: Gaarne het adres van het tijdschrift van dc Amerikaanse bond van organisten. Antwoord: Het tijdschrift Music AGO (American Guild of Organists) p/a 630-Fifth Avenue New York, 10020 USA. Vraag: Te Amsterdam hoopte ik in het Begijnhof gegevens te vinden om trent de Pilgrm fathers, maar slaagde daarin niet. Er zal toch wel ergens een verzameling of museum zijn? Antwoord: Te Leiden is het Pilgrim Fathers Museum, Boisotkade 2a, geo pend ma/vrijdag 9-12 en 14-16.30 uur. toegang gratis. 'Hoe de energievoorziening zich ook ontwikkelt', zegt prof. Rietjens, 'er zal altijd behoefte zijn aan een efficiënte en dus zuinige manier om warmte in stroom om te zetten'. En daar is hij dus mee bezig. Hij moet zich wel wat in algemene termen uitdrukken, want de warmtebron waarvoor 'zijn' type MHD-generator oorspronkelijk was ge dacht is bepaald nog niet in zicht. Dat is een hoge-temperatuur-kemreactor die direct een voldoende hete gas- straal zou leveren. Maar er zijn andere mogelijkheden denkbaar. Zo is in Eindhoven 'een kwart onderzoeker' (het is wel knib belen bij het wetenschappelijk onder wijs) aan het werk op de koppeling van MHD en zone-energie. Die heeft op dit moment nog niets concreets te melden. Rietjens wel: zijn model-gene rator, die lang en hardnekkig bij een rendement van eentiende procent bleef steken, levert nu de drie pro cent die theoretisch van hem verwacht werd. 'En dat wordt meer; we hebben hem nu in de vingers'. Het volle vermogen, vijfduizend kilo watt aan warmte erin, wat dus nu honderdvijftig kW aan elektriciteit oplevert, wordt per proef maar gedu rende de helft van een honderdste se conde bereikt In die tijd kunnen alle denkbare effecten worden gemeten. Vorige week viel, met enige plechtig heid, de duizendste 'klap'. Daarna be gon de computer zijn meetcijfers uit te tikken. Een half uur lang. Van onze weerkundige medewerker De storm-depressie die gisteren in Noord-Duitsland orkaanstoten tot 140 km per uur veroorzaakte, is over de Oostzee verder naar het oosten door gelopen. (Sterkste windstoten gisteren in Berlijn en Kopenhagen nog 9 Beaufort uit het westen). Om één uur 's middags troffen we een centrum in de buurt van het West-Russische Minsk aan. De luchtdruk in het cen trum, die tijdelijk 967 mb was, bleek te zijn toegenomen tot 987 mb. In Leningrad, aan de noordkant van het minimum was de wind oost- noord-oost bij een licht stijgende ba rometer (991 mb), matige sneeuwval en een een temperatuur van -2 gra den, in Moskou (996 mb) zakte het weerglas 3 mb in drie uur, was de u-ind zuid 3 Beaufort en wees de thermometer -3 graden aan bij lichte sneeuval. In Archangel vroor het 20 graden. In Noord-Zweden was het gis teravond om 7 uur -17 graden, onder andere in Kiruna en Pakala, na maxi ma van -13 graden. (Sevilla 20 graden na maximaal 22 graden). In ons land is het in opmerkelijk kor te tijd rustig geworden, dankzij een Brits hogedrukgebied, waarvan hei centrum om 7 uur gisteravond met ruim 1036 mb bij het vliegveld Man sion in Zuidoost-Engeland lag Het stelt zich voor iets te gaan presteren. Vandaag en morgen blijft het onder de vleugels van dit maximum overwe gend droog en bovendien zullen de thermometers bij zonnige perioden tot circa 9 graden reiken, in vrij droge lucht. Donderdag zal er wel wat meer bewol king in de hogere niveaus komen, on der invloed van een IJslandse storing, maar belangrijker is, dat dan een ge leidelijke stijging van temperatuur bij een naar zuid-west tot zuid krimpende wind op het programma staat. In de hogere niveau's, boven de oce aan, ten westen van de Britse eilan den tot ongeveer 15 graden wester lengte, is de circulatie zuidelijk ge worden aan de voorzijde van een hoogte trog. Hoe zeldzaam sterk de barometers boven Zuid-Scandinavië wel gestegen zijn, blijkt uit een ver gelijking van de luchtdruk van het station Osky aan de kust van Zuid- Noorwegen: maandagmiddag 975 mb, dinsdagavond 1026 mb: een stijging van maar liefst 41 mm in 30 uur tijd. Het onweer dat zich gisteravond bo ven Tunis voordeed, was dankzij een sterke reflectie, boven het Europese hogedrukgebied tot in onze omgeving waarneembaar: onze THP 20Ö regi streerde 55 schaaldelen van de 100) via 'het verre circuit'. Weerrapporten van gisteravond 19 u., maximumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam zwaar bew 10 0 De bilt half bew 9 0 Deelen motregen 10 0.1 Eelde regenbuit 9 0.1 Eindhoven zwaar bew 9 0 Den Helder half bew 9 0 Luchth Rtd zwaar bew 10 0 Twente half bew 9 0.1 Twente half bew 9 0.1 Vlissingen zwaar bew 10 0 Zd. Limburg zwaar bew 9 0 Aberdeen zwaar bew 9 0 Athene onbewolkt 18 0 Barcelona onbewolkt 17 0 Berlijn onbewolkt 7 0 Bordeaux mist 11 0 Brussel half bew 9 0 Gcnève onbewolkt 11 0 Helsinki sneeuw 0 2 Innsbrtlck onbewolkt 10 0 Kopenhagen onbewolkt 5 0 Lissabon zwaar bew 19 0 Locarno onbewolkt 15 0 Londen onbewolkt 9 0 Luxemburg zwaar bew 7 0 Madrid licht bew 15 0 Malaga half bew 19 0 Mallorca regen Milnchen onbewolkt 5 0 Nice half bew 16 0 Oslo on bew 4 0 Parijs onbew 9 0 Rome half bew 18 0 Split zwaar bew 0 Stockholm sneeuwbui -1 0.1 Wenen licht bew 9 0.1 ZUrich licht bew 8 0 Casa Blanca licht bew 28 0 Istanboel half bew 13 0 Las Palmas half bew 27 0 New York onbewolkt Tunis onbewolkt 21 0 onder redactie van loessmil 'Ik heb een vriend, die knalt bijna dagelijks tegen een boom of een stoeprand of zoiets. Zijn helm heeft de klappen altijd voor hem opgevangen, anders was er nu wei nig van hem over. En dat geldt na tuurlijk voor iedereen'. Die woorden komen uit de mond van Nederlands jongste coureur, pas zeventien jaar, maar deson danks al een keer kampioen op Zandvoort Jan Lammers. Hij is een van de 'geliefde Nederlanders' zoals Veilig Verkeer Nederland hen noemt die vooral jonge bromfietsers er van proberen te overtuigen dat ze niet buiten een valhelm kunnen. Die anderen die om nogmaals met Veilig Verkeer Nederland te spreken zogezegd van vallen en opstaan weten, zijn Peter Post, Jan de Vries, Anton Geesink, Gees Stam, Jan Mulder, Rudi Lubbers, Rob Slotemaker, Keetie Hage en Sjoukje Dijkstra. Wat zij de brommende jeugd en hun ouders aanraden, is in de woorden van Anton Geesink gauio gezegd 'Als: bromfietsers geen val helm dragen, lopen ze werkelijk le vensgevaarlijke risico's. Mijn doch ter van 19 jaar heeft er een en mijn zoon van 14 heeft een cross motortje, waarmee hij op afgeslo ten terreinen rondrost. Natuurlijk draagt hij dan een valhelm, al licht. Ik hoef ze dus met Sinter klaas geen helm te geven, maar la ten anderen dat vooral wèl doen'. Aan hun eigen kinderen uiteraard. Niet voor niets is onlangs de actie 'Valhelm Hoofdzaak' gestart cn hoeveel ellende zo'n helm kan voorkomen, bewijzen de cijfers van de statistieken: het aantal dodelijk verongelukte bromfietsers stijgt jaarlijks met tien procent, het aan tal zwaargewonde bromfietsers (vo rig jaar 30.000) zelfs met vijftien. Tachtig procent van de slachtof fers droeg géén valhelm. De helft van de doden en nog veel meer ge wonden waren onder de 25 jaar. Omdat Veilig Verkeer hoopt dat de jongeren zich aangesproken voelen Mogelijk maar zeker is dat nog niet gaat over een poosje de benzine op de bon. Natuurlijk zul len er automobilisten zijn die 'm daarvoor knijpen, maar de verzeke raars van de Nederlandse Vereni ging van Assurantiebezorgers (NVA) blaffen al vóór ze gebeten worden. Hun vereniging heeft het rijksbureau voor aardolieprodukten bij voorbaat al verzocht de leden zoveel benzine toe te wijzen als ze voor hun werk nodig hebben, en dat komt neer op evenveel als van daag en morgen, dus onbeperkt. En dat allemaal voor het geval de benzine op de bon zou gaan. Er zijn vast wel meer zelfstandige ondernemers zoals de NVA haar leden ook betitelt zijn die hun eigen vervoermiddel voor hun broodwinning niet kunnen missen. Maar die hoor je niet Die wachten rustig af. door bekende landgenoten die heb ben geleerd zich tegen vallen te beschermen, heeft het deze hulp troepen ingeschakeld. En dan hoopt het natuurlijk ook dat na Sinterklaas niemand meer zonder helm op de brommer zit. Zogezegd bovenop het onveilige verkeer zit ook de VGA, de vereni ging van goedwillende automobilis ten die inmiddels een jaar bestaat. Ter viering (of beter: ter herden king) van dat eerste jaar heeft de VGA de volgende week donderdag tot nationale rouwdag voor het verkeer uitgeroepen. Op die don derdag wilde vereniging het pu bliek 'nog eens met de neus op de vreselijke verkeersfeiten drukken', juist voor de feestdagen waarop, zoals intussen bekend is, gewoon gereden mag u'orden. Op die 'nati onal e rouwdag' zullen de VGA-le- den in een lange rij van Utredht naar Den Haag rijden correct, zoals hun streven is om daar 'rouwbrieven' te overhandigen aan alle leden van de tweede kamer en aan voorzitter Schakel van de vas te verkeerscommissie. Zo omstreeks half twee denkt de stoet op het Binnenhof te arriveren. Wie er meer van wil weten, kan schrijven naar postbus 12 in Buren of bellen met VGA-' voorzitter, 03447-419. Een 54-jarige Parijzenaar is tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij zijn tweede vrouw net als z'n eerste trouwens vermoord heeft. De reden: ze kook te niet zo goed als meneer wenste. Een eenvoudige, doch voedzame maaltijd was de man blijkbaar niet genoeg. Zeventien jaar geleden al was hij zo woest geworden, toen zijn eerste vrouw hem een volgens zijn maatstaven te weinig gebraden stukje vlees voorzette, dat hij haar even later in zijn toorn ruw uit het echtelijk bed trapte. De klap kwam zo hard aan dat ze haar nek brak en overleed. Een jaar later werd hij tot twaalf jaar dwangar beid veroordeeld, maar kwam na zeven jaar al vrij wegens goed ge drag. Al spoedig hertrouwde hij. Het hu welijk leek een redelijk succes, tot de lekkerbek op een kwade zondag, toch al over zijn toeren door een t.v.-programma, een wat al te hard gebakken biefstukje onder z'n fijne neus kreeg. De ruzie laaide zo hoog op, dat hij haar onder het uit roepen van 'je kookt als een nazi!' met een mes doodstak. De jury kwam tot de conclusie dat de man zijn vrouw niet had willen doden en vroeg de recher clemen tie met hem te hebben. Die vond ook wel dat lekker koken essenti eel is in een goed huwelijk, maar die acht jaar cel werd er geen dag minder door. voorzitter van het Europese Parle- Mr. dr. Cees Berkhouwer, 53-jarige ment, is de meest karakteristieke pijproker van dit jaar. Dat hebben althans de lezers van Niemeyers Pijprokers Magazine zo bepaald, die hun stem konden uitbrengen op Her kandidaten: behalve op de winnaar op cx-mlnistcr drs. Nor- bert Schmelzer, cartoonist Dik Bruynesteyn en tv-regisseur Ralph Inbar. De heer Berkhouwer op het plaatje glunderend met pijp en trofee kreeg bijna 43 procent van de stemmen, waarmee hij con current Schmelzer ver achter zich liet. Die kreeg maar 17.6 procent op zijn naam, waarmee hij nog won van Ralph Inbar, maar de tweede plaats verloor aan Dik Bruynesteyn. Overigens was mr. Berkhouwer. Vorig jaar niet de meest karakteristieke, hoewel hij toch ook toen al een stevige pijp placht te roken. Prins Bernhard werd toen nummer één. De autoloze zondag brengt een hoop aan het licht. Niet alleen dat veel mensen best zonder die auto blijken te kunnen, maar ook dat de natuur geluiden veroorzaakt, waar bijna niemand meer aan ge wend is. Dat deed die natuur altijd al. maar nu valt het pas op. De Veluwse bossen bijvoorbeeld blij ken 'opeens' zo'n lawaai te maken, dat deskundigen van de milieu-af deling van de Gelderse provinciale waterstaat zich gedrongen voelden er metingen te gaan doen die overigens toch al gedaan moeten worden in verband met de bescher ming van het natuurgebied. Zon dag zijn ze met hun apparatuur de Veluwse bossen in getrokken en daar hebben ze vastgesteld dat het loofbos 'een ontzettend lawaai' maakt. Als het een beetje waait, is er meer herrie in de bossen dan op bijvoorbeeld een industrieter rein. Hun meningen hebben verder uitgewezen dat het in de bebouwde kom van Apeldoorn stiller was dan midden in de 'stilte' van de bos sen. HOOG WATER 22 november 1973: Vllssln gen 12.14Harlngvlletslulzen 1.28-13.53 Rotterdam 2.44-14.48. Schevenlingen 1.00 13.23. IJmulden 1.39-14.00. Den Helder 5.37 18.17. Uarllngen 7.46-20.36. Delfzijl 9.47-22.29 'Simpkins heeft een hekel aan die Inzamelingen op kantoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7