ÏEG-commissaris wil met energiebeleid Bezig bedrijf Ir. Knottnerus: wie betaalt bezuinigings plannen Lardinois? Kunstmest stuk duurder °EC zal olieprijzen komende maand niet verhogen 'standverzekering hulp in vele zaken Cosmetica-groep Acis-Moara-Shira mogelijk te redden Volgend stadium spaarbankfusie op 17 december Spaanse economie zit in de lift Landbouwschap wil extra toeslag bij btw-compensatie DOW JONES INDEX Wall Street zeer flauw UW/KWARTET WOENSDAG 21 NOVEMBER 1973 HAAG De energiecrisis ,t een bedreiging van de on- nge samenwerking van de •landen in hun streven om te »n tot een economische en po- ce unie. Dit heeft vice-voor- r Simonet van de Europese missie verklaard in een toe- ik op een energie-symposium de Europese Federatie van ewegingen. Bepaalde lidsta- aldus Simonet, passen al be ngen toe op energie-gebied, loemde deze ondoeltreffend, eke garanties tussen olieproduce- landen en een nationale staat EEG leveren z.i. geen olie op. iemaatschappijen hebben alleen iken met cliënten en niet met lan- Als de energieschaarste in een ld land toch erger zal zijn dan i in de EEG. dan zal dit automa- zijn uitwerking hebben op die eer Simonet stelde dat de olie- chappijen een fundamentele innemen in het energiebeleid, ïllen in de nabije toekomst niet 1 in staat zijn om uit eigen mid- het geld op te brengen voor de investeringen die nodig zijh. De enschap moet zorgen dat de orming doorzichtig is en dat de tatschappijen de consument niet teren. De oliemaatschappijen ezig uit te groeien tot energie- ïiemingen, dit is het duidelijkst Verenigde Staten. Zij leggen zich meer ook toe op kolenwinning de produktie van uranium, al- imonet. likelblokken ice-voorzitter van de Europese ïissie ziet wel zeer grote strui- ikken voor het tot stand brengen 6én Europees energiebeleid: De reiniteit van de staten, de prijs- ls, de economie, het buitenlands en 'prestigekwesties' 'Als we les niet overwinnen, zien we dat •g naar een Europees energiebc- log lang is', aldus de heer Simo- Juropees energiebeleid is volgens ce-voorzitter o.m. nodig om te omen dat de landen van de in de toekomst in de sector kt uranium in eenzelfde afhan- e situatie terechtkomen ('één cent') als nu ten aanzien van lie. Hiervoor zijn op Europees i principiële beslissingen nodig, linisters van 's werelds grootste iden hebben gisteren hun bij- De ministers van de OPEC-landen tijdens hun halfjaarlijkse vergadering in Wenen. besluit na 17 december een definitie ve beslissing te nemen over de prijs eenkomst in Wenen besloten met het van ruwe olie. Dit heeft de minister van financiën van -Iran, Amouzegar, meegedeeld. De OPEC heeft eert com missie benoemd, die voor die tijd met een redelijk aanvaardbaar plan moet komen, waarover de ministers dan kunnen beslissen. De commissie komt op 17 december bijeen. In ieder geval zal voor die tijd de prijs van ruwe olie niet worden verhoogd aldus Amouzegar. Uitleggen De minister van olie van Saoedi-Ara- bië, Achmed Zaki Jamani, en zijh Al gerijnse ambtgenoot van industrie en energie, Belaid Abdesselem, vertrek ken maandag voor bezoeken aan Lon den, Parijs en andere hoofdsteden om daar uitleg te geven van het Arabi sche olie-embargo. Dit heeft Jamani dinsdag in Wenen meegedeeld na af loop van de ministersconferentie van de OPEC, de organisatie van olie-ex porterende landen. Hij zei niet pre cies wat met de reis wordt beoogd. Van ingewijden werd vernomen dat de ministers zullen proberen na te gaan welke landen dc Arabische zaak gunstig gezind zijn. Het eerste reisdoel is Parijs, het twee de Londen. De twee ministers werden voor de reis aangewezen in de confe rentie van ministers van olie uit de Arabische landen die op 5 november in Koeweit is gehouden. Toen werd gezegd dat ze moeten gaan uitleggen waarom de Arabische landen hun olieproduktie met 25 procent hebben verminderd. Over bezoeken aan ande re hoofdsteden wilde Jamani geen bij zonderheden meedelen. Wel zei hij dat Den Haag niet op de agenda staat. De Japanse regering zal een delegatie op ministeriël niveau sturen naar de Arabische olielanden. Hiertoe werd besloten na Arabische druk op Japan om een meer pro-Arabische houding aan te nemen door de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken. Voorts is in Tokio vernomen, dat de regering zeer binnenkort een officiële verklaring zal afleggen, waarin een duidelijke uiteenzetting wordt gege ven van het Japanse standpunt over de VN-resolutie van 1967. Japan heeft verder de grote industrieën verzocht het verbruik van olie en stroom met 10 procent te besnoeien. BENELUX Ook andere landen hebben ingrijpen de maatregelen genomen om het olie- verbruik af te remmen. Met het door Luxemburg afgekondigde zondagrij verbod is de autoloze zondag in de BENELUX compleet. Het verbod in Luxemburg gaat zaterdagnacht om 3 uur in. De Luxemburgse regering werkt nog aan een distributiesysteem van benzine. Binnenkort hoopt men dit in werking te laten treden, het rijverbod op zondag zal dan komen te vervallen. De Belgen zullen zondag opnieuw hun auto's niet mogen gebruiken. De afge lopen autoloze zondag heeft volgens de regering aan de verwachtingen vol daan: er is een besparing bereikt van 10.5 miljoen liter brandstof en men heeft geconstateerd dat de automobi listen niet cp maandag 'hun schade inhaalden.' Op de eerste autoloze zon dag werden 159 overtredingen ge boekt. Engeland deed gisteren een dringend beroep op zijn automobilisten om hun zondagse ritten tot het strikt nodige te beperken. Daarnaast heeft de Brit se regering de oliemaatschappijen de opdracht gegeven de levering aan -ie afnemers met 10 procent te beperken. De Amerikaanse senaat heeft Nixnn verregaande bevoegdheden gegeven om maatregelen te nemen tegen een energietekort. Ook in sommige Oosteuropese landen begint het energietekort nu merkbaar te worden. In Roemenië zijn het afge lopen weekeinde rigoreuze energiebe sparende maatregelen afgekondigd. De weinige bezitters van privé-auto's kun nen nog maar 30 liter benzine per maand krijgen en er is een maxi mumsnelheid ingevoerd van 60 km per uur. Woningen mogen niet war mer worden dan 20 graden, terwijl het kwik in de fabrieken en bedrijven niet boven de 1& graden mag uitko men. In Joegoslavië is de situatie nog erger. Het als pro-Arabisch geboek staafde land heeft al weken een te kort aan benzine en olie voor verwar ming. Fosfaatlandenbuiten positie uit Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Kunstmest wordt een stuk duurder nu de Middellandse Zee landen de prijs van ruwe fosfaten met gemiddeld 43 pet hebben verhoogd. Dat is de algemene verwachting in de Nederlandse kunstmestindustrie en ook bij dc landbouworganisaties. De heer M. de Boer van de Aankoop Centrale Groningen meent dat dc fosfaat-producerende landen 'hun grondstoffenpositie gaan uit buiten. Ze hebben de smaak te pakken gekregen'. De ACG heeft alle kunstmest- prijzen ingetrokken. Boeren die kunstmest willen inkopen moeten dat nu doen tegen vooralsnog onbekende prijzen. Ruwe fosfaten komen vooral uit Marokko, maar ook uit Algerije en Tunesië. Deze landen hebben het grootste deel van de wereldproduktie, ook in de Verenigde Staten, in handen. SHV verwerft belang in Antilliaans bedrijf UTRECHT SHV Holdings NV zal vermoedelijk per 1 januari de helft van de aandelen van Scorpic Invest Company in Curasao overnemen. De maatschappij zal worden onderge bracht in de sector speciale techni sche diensten van SHV, aldus SHV. Scorpio heeft werkmaatschappijen die constructies en onderhoudswerkzaam heden verrichten voor industriële in stallaties bij raffinaderijen en in de chemische en petrochemische indus trie en zich bezighouden met het schoonmaken van tankinstallaties en tankschepen. Scorpio is actief in Zuid-Ainerika (Brazilië, Venezuela) het Carbische gebied West-Europa en het Midden- Oosten. Terughoudend beleid bij Amro-Pierson Fund AMSTERDAM Het Amro-Pierson Fund heeft ook in het derde kwartaal van het boekjaar 1973-74 een terug houdend beleggingsbeleid gevoerd. In de meest gebieden werden de beleg gingen wat teruggenomen. Als gevolg daarvan en ook door de plaatsing van participaties steeg de liquiditeit ver der met 3,4 pet tot 13,2 pet van het vermogen. Door de ontwikkeling van aandelen- en valutakoersen daalde de afgifte prijs van ƒ22,17 tot ƒ21.62. Het aantil geplaatste participaties nam met rond 200.000 toe tot 16,6 min. Het vermogen daalde per saldo maar weinig van ƒ349,7 min naar 346,1 min, zo blijkt uit het kwartaal verslag. Met name de revaluatie van de gulden met 5 pet begin september was voor de overwegend in het bui tenland belegde portefeuille van het Amro-Pierson Fund niet zonder bete kenis. Tegen het einde van het kwar taal trokken de meeste valutakoersen echter weer aan, waardoor een deel van de revaluatie-achterstand werd in gelopen. Na afioop van het kwartaal verbeterde het valuta-aspect voor het fund snel verder. ren besprekingen over de overgang van deze rijnvaartrederij naar het NSU-concern. De Holland River Line exploiteert twee luxueuse 'drijvende hotels' rivierschepen met een capa citeit van elk 200 passagiers die cruises maken van Rotterdam tot Straatsburg en ook geschikt zijn voor congressen en varende tentoonstellin gen. Door aansluiting bij de NSU ont staat een rechtstreekse relatie tussen Holland River Line en het 23 buiten landse vestigingen tellende verkoopap paraat van Lislind International. Deze reisbureaus die een onderdeel vormen van de Scheepvaartunie reis- en toe rismegroep, zijn werkzaam in de voor HRL belangrijke markten als Ameri ka, Japan c-n Australië. De NSU is reeds betrokken bij de passagiersvaart op de Rijn door haar belang van 67 pet in rederij Ketel te Zutphen. Dit bedrijf is voornamelijk op de Neder landse markt georiënreerd. Aannemer Nelis neemt baggeraar over IJMUIDEN Het aannemingsbedrijf J. G. Nelis en Zn. IJmuiden BV in IJ- muiden heeft de voorheen A. Hofman in Haarlm overgenomen. Hofman be zit een goed geoutilleerde baggervloot en heeft ervaring op het gebied van de uitvoering van specifiek natte wer ken. De transactie is door middel van aandelenruil tot stand gekomen. Nelis heeft 653 werknemers en houdt zich in toenemende mate bezig met de uit voering van grote weg- en waterbouw kundige werken, alsmede met beton en utiliteitsbouw. Hofman heeft onge veer 70 personeelsleden en zal zelf standig blijven voortbestaan. De vak bonden vinden de overneming 'een goede zaak'. Buiten-Stee geheel bij Heidemaatschappij ARNHEM Heidemaatschappij Be heer gaat het 50 pct.-belang van Bouw fonds Nederlandse Gemeenten in de gezamenlijke dochter Buiten-Stee (projectontwikkeling op het gebied van verblijfsjecreatie) overnemen. k van gekozen dekkingsvorm een onzer redacteuren N HAAG De mensen hier leven in een rechtsstaat, maar na niemand weet welke rechten hij heeft. In het geval dat zo'n ht wél duidelijk is, weten de meeste mensen dat veelal niet ar te maken öf omdat ze terugschrikken voor de (mogelijke) ten, öf omdat ze lijden aan drempelvrees. Dit zijn de gedach- achter de gezinsbijstandverzekering, die voor particulieren ktisch het gehele terrein van het consumentenrecht dekt. gezinsbijstandverzekering is, het populair te zeggen, geen ■Bplemmerolie, of middel tegen kwalen, maar in alle polissen èl het verhalen* van schade op- 'nen, veroorzaakt door ver- b diensten of geleverde pro- en. Dat kan van nut zijn in tllen, dat bijvoorbeeld een cen- verwarming niet blijkt te vol- aan de beloften of een nieu- tofzuiger niet werkt, zoals re- kerwijs verwacht mag worden, nkelijk van de gekozen dek- vorm wordt op de gezinsbij- verzekering ook hulp geboden irkeerszaken als aanrijdingen erkeersovertredingen (al wor- 'oetes uiteraard niet betaald). 5 bij het verhalen van schade eleden is door een onrechtma- Jdaad van een ander en bij ju- tjsche adviezen van willekeurige zoals huurkwesties, arbeidsza- 'iP, kwesties betreffende het per- Wen-, familie- en erfrecht; kort- bij alle zaken waarmee men in ipzicht als particulier te maken hebben, behalve zakelijke [ten. De verzekerde is bij dit I vrij in het zelf kiezen van juridisch adviseur. Techtsbijstandverzekeraar weet te wegen bewandeld dienen te den om de rechten waar te ma- Bovendien neemt hij alle kos- 'voor zijn rekening; dat wil zeg- zowel de kosten van de proce- (advokaten, deurwaarders en griffie- en gerechtskosten), als de kosten die noodzakelijk zijn om de juistheid en de grootte van de vor dering te bewijzen (kosten van schade- en schuldvraagexperts, me dische deskundigen, accountants enz.). Onder de gezinsbijstandverzekering valt zodoende alles wat juridisch haalbaar is, inclusief de kosten voor het verwezenlijken daarvan. De schade zelf wordt echter niet gedekt. Een belangrijk element van de ge zinsbijstandverzekering is ook, dat alle motorvoertuigen van het des betreffende gezin binnen het ver band van deze verzekering vallen. Zodoende kan dan de specifieke rechtsbijstandverzekering wij WA- en All Rist-verzekeringen verval len. De premie voor een 'standaarddek king' bedraagt 110 tot 125 per jaar. Voor eventuele aanvullingen in de polis moet uiteraard worden betaald, waarbij opgemerkt dient te worden dat 'franjedekking' de verzekering vaak onnodig kostbaar maakt. Praktisch alle verzekeringmaat schappijen bieden tegenwoordig een dergelijke verzekering. De 'el- gen' tussenpersoon kan de gewen ste informatie bieden. Desgewenst kunnen ook nadere inlichtingen worden ingewonnen bij het over koepelend orgaan van alle rechts- bijstandverzekeraars, NORA. (Ne derlandse Organisatie van Rechts bijstand Verzekeraars), Secretari aat: Postbus 9200 Amsterdam. FINANCIëN EN ECONOMIE T13/DRL15 ENSCHEDE De Enschedese wet houder van economische zaken drs. A. Oldenhof hoopt, dat het cosmetisch bedrijf Acis-Moara-Shira (AMS) te Enschede, dat kort geleden heeft aan gekondigd per 1 januari te zullen sluiten, voor de werkgelegenheid kan worden behouden. Het bedrijf met 280 vaste medewerkers en 700 free lance consulentes, is eigendom van het Duitse Preussag-concern. Dit con cern heeft reeds eerder tevergeefs ge probeerd AMS te verkopen, omdat de verliezen van de bedrijven in Neder land, Blgië en Duitsland het laatste jaar tot 16 miljoen waren opgelo pen. Een vroegere leverancier van het AMS-concern een chemisch bedrijf in het westen des lands zou nu be reid zijn AMS te kopen. Het zou ech ter bepaalde garanties voor het opvan gen van de risico's in de personele sector willen hebben. Na contact met de ministeries van so ciale en economische zaken is wethou der Oldenhof optimistisch. 'Vooral de solidariteit van de werknemers zal voer een groot deel bepalend zijn voor het welslagen van ons plan', al dus drs. Oldenhof. Dit saneringsplan is gebaseerd op goede grondstoffen tegen redelijke prijzen en op een goed Nederlands management. Gis teren heeft wethouder Oldenhof be sprekingen in Den Haag gevoerd. De ondernemingsraad van AMS heeft maandagavond minister Lubbers van economische zaken telegrafisch ge vraagd na te gaan of het bedrijf te Enschede kan worden behouden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Pas op 17 december zal de voorgenomen fusie tussen de Bondsspaarbanken en de Rijkspost spaarbank in het stadium van besluit vorming komen. Dan zal de heer B. Moret, voorzitter van de Spaarbank- bond, zijn achterban inlichten over het onderhoud dat heeft plaatsgevon den tussen minister van financiën dr. Duisenberg, een delegatie van de Bondsspaarbanken en de PTT. De heer Van Leeuwen, adjunct-direc teur van de Ned. Spaarbankbond ver klaarde, dat het verslag van het ge sprek met minister Duisenberg nog niet officieel vastgesteld. Op 17 december, als het verslag op de verga dering van de spaarbanken aan de or de komt. zijn er drie mogelijkheden: ofwel men stopt de poging tot samen werking, of er wordt besloten het onderzoek naar samenwerking voort te zetten of er wordt helemaal geen besluit genomen. Ook bij een vergade ring op 6 november van de spaarban ken vielen geen besluiten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën heeft minister Duizen- berg naar voren laten komen, dat bij een fusie de overheid met de RPS en eventueel de Postcheque- en Giro dienst een belangrijke inbreng heeft. En dan natuurlijk ook een belangrij ke stem in het kapittel moet hebben. Dit heeft de minister gezegd, zonder dat het geconcretiseerd is', aldus de woordvoerder. De zetelverdeling in het bestuur van de toekomstige bank is niet aan de orde geweest. In kringen van de bondsspaarbanken wil men algemeen geen staatsbank maken van de nieuwe combinatie. Knelpunten voor sommigen zijn o.m. de eigen zeggenschap van de spaar banken over hun beleggingen en de mogelijke ambtelijke status van werknemers. Men geeft.bij de Spaar bankbond wel toe, dat er knelpunten zijn. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon, Olie noteerde gisteren 136-% (37%-%): Unilever 48%-49U (48»i-49=iPhilips S 1314 -% (13%-Ti) en KLM 24 (25 Opgaven duPont-WuIston. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEEK AMSTERDAM In het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand 1 tussen haakjes de orficiële slotkoers gistermiddag) AKZO 57.80-58.50gl <59.30). Hoogovens (61.50). Kon. Olie 89.10- 90.40 (90.50gb), Philips 35.S0-36.20 (36.30). Unilever 119.00gb-120.00 (120.00). KLM 67.00 (69.5). Van een onzer verslaggevers UTRECHT Wie moet bezuinigingen op de Europese landbouw betalen. De EEG wil de kosten van de landbouw met 3,5 miljard verminderen, maar zijn dat allemaal efficiency maatregelen van de Europese Commissie, moet de consument bet betalen of betekent bet een aderlating van liet boeren inkomen? Ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité vroeg zich dat gisteren ver twijfeld af tijdens de algemene verga dering in Utrecht. Ir. Knottnerus vermoedt dat alle drie de partijen een bijdrage moeten leve ren aan de bezuinigingsmaatregelen, maar 'het is ook duidelijk dat het boereninkomen nog steeds niet op het peil is van vergelijkbare beroepsgroe pen. Daarom is een vermindering van het boereninkomen onaanvaardbaar', aldus ir. Knottnerus. Ook is het onder de huidige omstandigheden bijzonder moeilijk de prijzen voor de consu ment te verhogen. De voorzitter van het landbouwcomité staat daarom nog al afwachtend tegenover de voorstel len. 'Ik twijfel niet aan de goede be doelingen van de heer Lardinois, maar er zal aan deze voorstellen toen nog wel heel wat gesleuteld moeten worden om te kunnen bereiken wat hij zich voorstelt, namelijk een soepe ler verwerking van de afzet van over schotten en een zuiniger beheer over de noodzakelijke voorraden die moe ten worden aangehouden'. Staat ir. Knottnerus aarzelend tegeno ver de voorstellen van EEG-commissa- ris Lardinois, ronduit afwijzend was hij tegenover de ideëen van prof. Van Riemsdijk, die voor de EEG land bouwprijzen wil die 20 tot 25 pet. on der het huidige peil liggen, en aan sluiten op de wereldmarkt. Het aantal boeren wil de hoogleraar beperken: in 1993 zullen cr in Neder land niet meer dan 20.000 akkerbou wers en 20.000 veehouders moeten zijn de akkerbouwers met 90 ha land, de veehouders met 90 koeien. Terwiï- le van een gezonde leeftijdsopbouw zullen er per jaargang maar duizend akkerbouwers er. duizend veehouders mogen zijn. Vragen Vragen van ir. Knottnerus naar aan leiding van dit alles: waarop baseert prof. Van Riemsdijk de mening dat de landbouw in Nederland en in Eu ropa er over twintig jaar uit zou moe ten zien zoals hij zich dat voorstelt, om op de meest efficiënte wijze aan de voeding van de Europeanen en de economie van Europa bij te dragen? Waarom zouden er na de invoering van het stelsel geen schommelingen in de wereldmarkt meer voorkomen? Moeten producenten elders, met name in de ontwikkelingslanden, dan niet ook tot een dergelijk stelsel over gaan? Zelf beschouwt ir. Knottnerus oriëntatie op de wereldmarkt als een 'onzinnige wens', die lijnrecht ingaat tegen de ontwikkelingen in de wereld. Immers de prijzen op een markt van landbouwprodukten hebben altijd de WASHINGTON De groei van de economie is in Spanje momenteel gro ter dan in welk ander Europees land ook. Op jaarbasis is er sprake van een stijging met 7,5 pet, aldus het Ameri kaanse tijdschrift U.S. News and World Report. De kapitaaluitgaven van de Spaanse industrie vliegen omhoog. Geschoolde werkkrachten zijn schaars. De produk tie van de industrie breidt zich met gemiddeld 20 pet per jaar uit. Buitenlands kapitaal en kennis zoeken steeds meer hun weg naar Spanje. Ac tief in het land zijn vooral bedrijven uit de VS, Duitsland, Zwitserland, En geland en Frankrijk. Toerisme, export en de Spanjaarden, die in het buiten land werken, zijn de grote deviezen- brengers van Spanje zelf. Maar het land worstelt ook met de in flatie. neiging ups en downs te vertonen en elke regering streeft ernaar, de grote schommelingen in de voedselprijzen te voorkomen. Is het politiek mogelijk, zo vroeg ir. Knottnerus zich verder af, een zo ri goureus vestigingsbeleid voor de land bouw als prof. Van Riemsdijk voor stelt in Europa in te voeren? Prof. Van Riemsdijk wil het geld voor de inkomenstoeslagen bijeenbrengen uit een hogere btw of een speciale belas ting, waar dan tegenover staat dat de belastingbetaler als consument minder voor zijn voedsel betaalt. De heer Knottnerus verschilde met de hoogle raar van mening, zowel over de kos ten van het systeem als over de be- ïeldheid van het publiek, het geld via de belasting op te brengen. Over de kosten van de landbouwpolitiek wordt nu al 'geweldig gemopperd'. Het systeem van prof. Van Riemsdijk lijkt bijzonder ingenieus uitgedacht, zelfs tot in veel details, maar bepaal de fundamentele vragen zijn niet op gelost, aldus ir. Knottnerus. DEN HAAG Het landbouwschap wil toeslagen voor de produkten, die naar zijn oordeel tekort komen aan de door de overheid gegeven algemene revaluatiecompensatie via de btw. Het schap heeft dit in een briei aan de Tweede Kamer laten weten. Bij deze vorm van aanvullende com pensatie, zo meent het landbouw schap, zijn volledig nieuwe admini stratieve maatregelen en een omvang rijk-apparaat, zoals genoemd door de minister van financiën, niet nodig. Directe toeslagen zijn zeer wel moge lijk voor suikerbieten, fabrieksaardap pelen en melk. Bij granen zou de uit kering van de toeslag kunnen geschie den via het landbouwschap. Bij deze produktengroepen zijn extra admini stratieve handelingen wel nodig, maar de basis daarvoor is al aanwezig in de areaal gegevens van de meitellingen. In zijn brief aan de Tweede Kamer herhaalt het landbouwschap dat de huidige btw-compensatie bepaald on voldoende is voor de produkten waar van de prijpverming zo goed als ge heel afhankelijk is van de in Brussel vastgestelde interventie- en drempel- prijzen. Uit de memorie van antwoord over het wetsontwerp inzake de com pensatieregeling heeft het landbouw schap geconcludeerd dat ook minister Duisenberg van financiën dit erkent. Het landbouwschap blijft bij zijn me ning dat de sierteelt eenzelfde bedrag aan compensatie dient te ontvangen als het geval zou zijn geweest als deze sector onder het verlaagde btw-tarief van vier procent zou vallen. ludu.l. H.ut.1. tuil. UDI. Uud, 16 nov. 891.33 175.68 93.27 72.80 678.2 19 nov. 802.66 171.50 91.55 72.90 680.6 20 nov. 844.90 167.60 90.01 72.96 683.7 d.nd. UHI. lui. U. 1. 16 nov. 22.510 18.560 1.804 990 532 19 nov. 16.700 14.510 1.825 197 1.403 20 nov. 23.960 19.910 1.836 162 1.451 Koersen in Montreal 16/11 19/11 20/11 B°vl» 215 210 2.05 Dom Tar Chem 231» 2322% Husky 28'. 27% 27 Nat. Glaa s'4 94 93, Mas* Ferguson 22 2Ui 20% Nat. Resource: 5.58L 5.67L 5.58L Shell Canada 20!4 19% 19% Lindeteves krijgt meerderheidsbelang in Belgisch bedrijf AMSTERDAM Lindeteves-Jacoberg NV heeft een meerderheidsbelang ver worven in de handelsonderneming Ets. Interpieces SA te Brussel met het recht binnen drie jaar de reste rende aandelen over te nemen. Betaling van de koopsom geschiedt deels in contanten en deels in certifi caten van aandeel Lindeteves tot een nominale waarde van 388.200. Deze aandelen zijn niet dividcndgcrcchtigd over 1973 en mogen niet worden ver kocht voor de algemene aandeelhou dersvergadering waarin het dividend 1973 wordt vastgesteld. Voor eventue le verkoop na die datum zijn maatre gelen genomen ter voorkoming van koersdruk, zo deelt Lindeteves mee. Interpieces vervult in België en Luxemburg dezelfde functie als Ha- vam, Venlo (eveneens een dochter van Lindeteves) nl. die van impor teur-distributeur van onderdelen voor alle soorten verbrandingsmotoren en industriële toepassingen. Interpieces behaalde de laatste jaren een gemiddelde omzetgroei van 15 pet. Over 1973 zal de omzet ruim 12 min bedragen. Hogere winst Viba DEN HAAG Verenigde Ivcnieurs- bureaux Viba heeft in de eerste ne gen maanden van dit jaar een hogere winst behaald dan in dezelfde periode van 1972. Do winst voor aftrek belas ting steeg van 635.000 tot 974.000 en de winst na aftrek belasting van 380.000 tol 481.000. De binnenge komen opdrachten zijn 44 pet hoger dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. Scheepvaartunie wil River Line kopen RIJSWUK-ROTTERDAM Neder- landsche Scheepvaart Unie (NSU) en Holland River Line te Rotterdam voe- NBW YtlKK AO Industrie olreu Allied Chemical Alum. Co ui Ara. American Brands American Can Vm Cvaiiamid Am Eleclr Power Am Mei al Climax Am Motor» Am Smell C Hef Am Tel Te) Ampex Anaconda Armen Sleel Allaiit Uielifleid 19/11 29/11 44', 41»» 12% 11% 44 'i 43% 622,4 60*4 3514 34»4 27«', 28% «7» M'i 8 7", 20% 193', 46?» 46=4 4% 4% 24% 24=4 21% 20 9814 99=4 Bnridix 27% 24% BUM Steal 30 28 Boeing 15% 15% Burlington Ir.d 27% 26% Can Pacaftc Hy 17% 17% Cilie* Service Colgate Paliimlive Colt Industrie. Comriionw Edison t*«nl int Cur Ilka W rigid Curl is* Wright A l'arl Iod Deere and Co Duw Chemical Uu Font (ED Pir.t Nai City 122% 122% 46% 46', Admiral Corp 12% 10s» Alloiigbeny P..» S 18% 18% Akxona 22 23% Am Standard 14% 13% A rusted 11(0 37 36% Can Breweries 4% Cello 15% CtiMdhuurj) Goth 1% Cha»e Salad Kd 9.69 Columbia Gts 27% Comlnco 37% Coot Telephone 19 iM Own Tel Getty uu 139 Gllette 39% 39% Cimbel Brothers 17% ir% Goodyear I and B 24% 22% 217» 21% Gull Oil 20% Illinois Genital Lnd. Insilcn 8;1| Inl Buain Mach 276 272 Intern Harvester 28 25% I nl Nick of Can 33% In I Papel Int Tal TeJ 41 45% 31 30% Tuur Corp 4574 Ling-l.emco Vnugh Martin Marietta 15%e 13 May Dep Store* 27 28% McDonnell I'ougla l(j% 19 Mobil oil Corp &4% 31% Nah|»cn 44 42% N»l Cash Register 35% 33% Nai Distiller» 13', 13% Nai C.vptpio 1J% 12% Nil Slee) »3üe 32% Nai Lead lod 12% 11% Int Bank for Kec 99%b 99%b I'll Flav >|.K 83% 81% lol Paper l> 4) 49% 45% Kan»*» Cllv Did 13 Kmc»» Pm»ai 20% 20% KI.M 257'. 24 K Purer 88% 64% l.ea. co 11% 10% lame star Cement 18% 17% lel.man 14% 14 l'ac Ga» and El 23 I'enn Central 3% PepsiCo 78% Phelps Dodge 42% Philip Mprrta 114% Philips Petr 82'4 Procter Carabl 93% RCA 20% Republic Steel 23% Reynold* lnd 42% Royal Dutch Petr Santa Fé lnd 28% Sears Hoahuck 85% Shell (III 69% Southern 15% Southern Pacific 32% Hailwav 33 Sperrv Hand 47 Stand «ill Calif 61% Stand oil Indiana 94% Exxon Corp 92% Shidehaker Worth 37 Sun till 35% Tcxs. Gulf 30% 28% Taxa» Ins. 113% 112», Traosamerlca 10 9% 19% 25% 42% 27% 85% 57', 15% 31% 33% Unllavar Unn.11 Cai hide I'm Hovel timed Aircrull 87% 26 7% 7% 33% 32% 15% 14% 33% 32% 19% I» Nai Can 8% N3 Centf A 7% North Wast H 66% N Am Philip» Co 21% Occidental Petr 9% 20% 8% standard Brands 49% Statham lnd. 14 land* 20% 48% 13% 18% 15 7% 15 26%

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15