HINA BIJ AZIATISCHE SPELEN lusland fraagt iiitstel Sportwereld ongerust over lotto Sponsor zoekt mazen in reglement Wielerunie Karstens: 'Amateur moet zich als prof eerst waarmaken 'Nederland kan verrassing van Duitsland worden iel tegen Chili op andere plaats? igoslavische International iden Rami jak ir Feyenoord Zweedse zege op Den Haag /]R DIW/CTAIRTET ATOIBNiSlDlAlG 2,1 NOVEMBER 1973 SPOUT T10/tK13 ternationale sportivereld opnieuiv gecon fronteerd met politiek vraagstuk ING- (Reuter, SID) De srepubliek China heeft atle- van Taiwan uitgenodigd Óm uit te maken van de Chinese tie Vjüor de Aziatische Spelen Bnd jaar in Teheran. De srepubliek is daar startge- tigd als gevolg van de beslis- van de Federatie van de ische Spelen om het vaste- van China als lid te accepte- Taiwan uit te sluiten. .vooraanstaand Chinees dagblad ceerde een verklaring van de federatie van China waarin staat: Ihinese sportfederatie zal, als lid de Federatie van de Aziatische ji een sportdelegatie afvaardigen de zevende Aziatische Spelen, 111 in september 1974 in Teheran heb worden gehouden en zal daarvoor se lectie-wedstrijden houden.' Daaraan wordt toegevoegd: 'Wij heten de atleten van de Provincie Taiwan welkom om deel te nemen aan de na tionale selectie-wedstrijden tezamen met de sportmensen van de andere provincies en steden van China.' Eerder dit jaar nodigde de Volksrepu bliek als onderdeel van de campagne om Taiwan bij het moederland terug te brengen, atleten van dit eiland uit om deel te nemen aan het drie-conti nenten tafeltennistoernooi, dat eind augustus in Peking werd gehouden. Taiwan sloeg de uitnodiging af, maar spelers van het eiland, die in Japan, de Verenigde Staten en elders woon den, gingen wel naar Peking. VERONTWAARDIGING Het nieuws van toelating van de Volksrepubliek China heeft grote ver ontwaardiging gewekt in Taiwan. Niu Ping Yi, de secretaris-general van het nationaal Olympisch -comité van het eiland, verklaarde: 'De federatie van de Aziatische Spelen is een werktuig van de communistische imperialisten geworden.' Taiwan is nog lid van achttien internationale sportorganisa ties, terwijl de Volksrepubliek tot nu toe slechts in vier internationale sport organisaties Is vertegenwoordigd (boogschieten, ijshokey, schaatsenrij den en roeien). Namens de internatio nale zwemfederatie (FINA), die deze zomer Taiwan als lid handhaafde, be titelde voorzitter dr. Harol Henning het besluit van Teheran als 'rampzalig voor de sport' Landen die aan de Azi atische Spelen deelnemen, kunnen door de toelating van China, niet in Montreal uitkomen. De Amerikaan noemde als mogelijkeoplossing: de toelating van de beide China's, zoals ook is gebeurd met Duitslaild en Ko rea. Dit is echter op het ogenblik bijzon der problematisch, nu de minister van buitenlandse zaken Van de Verenigde Staten Kissinger, het alleenrecht van Peking heeft erkend. NIET OFFICIEEL Oscar State, de secretaris-generaal van de overkoepelende organisatie van in ternationale sportbonden (AGFI) heeft aangekondigd, dat ingeval de Volksrepubliek deelneemt, de wed strijden in Teheran niet meer onder auspiciën van de AGFI en het I.O.C. zullen plaatsvinden en derhalve geen offcieel karakter kunnen dragen. I.O.C. president Lord Killanin heeft vanuit zijn vakantieadres in Skandina- vië laten weten, dat Communistisch China nog steeds geen nationaal Olympisch comité heeft en derhalve geen lid van de Internationale Olym pische beweging kan zijn. Eenzelfde standpunt nemen de inter nationale- 'federaties op het gebied van de zwemspórt, het voetbal en de atle tiek in. Deze fedëraties willen auto matische schorsing voor alle landen, die in Teheran tegen de Chinezen uit komen. Prins Gholamreza en Hassan Rassouli, resp. president en secretaris-generaal van het organisatie-comité van de Azi atische Spelen, zullen zich volgende maand naar het Zwitserse Lausanne begeven om het Internationaal Olym pisch Comité en de internationale sportfederaties uitleg te verschaffen omtrent de toelating van de Volksre publiek China tot de Aziatische Spe len in Teheran. Sprekend over de dreigende boycott van het I.O.C. en de internationale sportfederaties, zei Rassouli: 'Ik weet zeker dat we tot een vriendschappelijke oplossing zul len kunnen geraken.' Rassouli voegde eraan toe dat de organisatoren van de Aziatische Spelen in Teheran niet de dreigende boycot van het I.O.C. en strijd met de regels, die zijn gesteld door de internationale federaties. De Volksrepubliek zal alleen uitkomen in die takken van sport, welke dit land als lid hebben geaccepteerd. is >taa ICH (Reuter, AP, UPI) Vierentwintig uur voordat de wed- J®rt i tegen Chili zou moeten beginnen heeft Rusland gisteren ge lenigd om uitstel van de tweede kwalifikatiewedstrijd tegen Chili dat ste duel in Moskou 0-0) zolang er geen overeenstemming is be- ',et over de plaats waar de wedstrijd gespeeld zal worden. De secre- ord -generaal van de internationale voetbalbond (FIFA)Helmut j( r, zei dat officials van de Russische voetbalbond hem er telefo- we i van op de hoogte hadden gesteld dat telegrammen waarin om jj litstel van de wedstrijd én om een buitengewone zitting van het iea ïur van de FIFA wordt gevraagd, zijn verzonden naar FIFA-voor- r Sir Stanley Rous en naar hem. ui T vertelde dat het Russische ver- onmiddellijk overgebracht is aan lileense voetbalbond. Hij noemde tuatie 'beer delicaaf. De FIFA 1 >p 12 november beslist dat de I sche weigering in: Chili te spelen |P~ iting van Rusland tot gevolg zou it t n' 0p de vraag of Rusland nog ventuele diskwalificatie zou kun- ~fa ntlopen als Chili het verzoek om vann afwijst, zei Kaser: 'Eerlijk, op "haag kan ik' niet met ja of nee «Órden'. zopREKINGEN aanr verklaarde dat volgens een ver- fc in het Duits van het Russische ,j jok dat hem over de telefoon was ™n, de Russen uitstel van de wed- wilden 'om niet vooruit te lo op besprekingen over de plaats de wedstrijd gehouden zal wor- ber Jan ilijke besprekingen, zo zei hij, n kunnen plaats vinden tijdens lijeenkomst van een subcommis- --in de FIFA in Zürich die zich op ^8 dec. bezig houdt met de film- „kuf611 en andere zaken betreffende rereldkampioenschap, zowel Rus als Chili is lid van deze commis- 2ser: 'De berichten over een uit- sk ing door de FIFA aan Rusland hili om deze zaak in Zürich te wri ten zi^n echter niet juist'. Hij Irukte dat de laatste poging om en vergelijk te komen was ge- i-oofiidoor dr' Michailo Andrejevic ïe Joegoslavische voetbalbond en e FIFA daar geen rol in heeft B*ld' ©DELING nogelijkheid, dat het nationale alteam van Rusland toch de een e kwalificatiewedstrijd voor het etjHkampioenschap tegen Chili zal I, werd maandag onverwacht actueel. De Joegoslaaf dr. Mi- Andreivic had toen een bemid- twojd gesprek gehad met FIFA-presi- Sir Stanley Rous en dr. Helmut f. De Joegoslavische voetbalbond tit initiatief genomen 'in het be- 'ist van de voetbalwereld en van de iar en vriendschap tussen alle na- ten ;reI Jssische official Valentin Granat- Jbevestigde in Moskou dat een '"'te bespreking met Chileense ver- woordigers was «voorgesteld. Hij e er aan toe dat de Russische zich nog geen mening had ge- 1. Granatkin verwachtte dat men a anavond een standpunt zou heb- i d tepaald. enfo-eede wedstrijd tussen Chili en go nd was zoals bekend voor 21 no- Eo er in Santiago vastgesteld. De i o weigerden echter in het stadi- ~~t spelen, waar kort geleden na de lire coup nog duizenden politie- vai vangenen vast werden gehouden. I. a bliJSNDUEL 20 Jhileense voetbalelftal heeft zon- tt het National Stadion van San- overigens nog een oefenwed- tegen de Argentijnse club At- met 2-0 gewonnen. Er waren 25.000 toeschouwers in het stadi- Hl ÏRDAM Eredivisieclub iid l0ord heef' gistermiddag de 20- 'j. ge Joegoslavische international k_ en Ramljak voor drie en een half 'gecontracteerd. De 28-jarige ver- er van Dinamo Zagreb is op 3 ^Ipber speelgerechtigd bij de Rot- 'j-'t fflse vereniging. Noordivijker debuteert tegen Schotland in amateurelftal Van onze speciale verslaggever NOORDWIJK/DUNFERMLINE Vijf seizoen geleden, als acht tien-jarige nog, maakte Kees Karstens zijn opwachting op Spangen, het kasteel van eredi visieclub Sparta. Tezamen met onder anderen de eveneens uit de 'Leidse' regio komende mid denvelder van Roodenburg, Bert Jansen. Karstens, óók een mid denvelder, kreeg er evenals Jan sen een B-contract aangeboden. Hij weigerde, in tegenstelling tot Bert Jansen, die zich de laat ste seizoen als los-vaste kracht in Sparta's selectieteam mani festeert. Kees Karstens is van dat laatste niet onder de indruk. Evenmin van het feit, dat hij in de afgelopen seizoe nen ongetwijfeld een aantrekkelijke bijverdienste als semi-pröfvoetballer heeft laten lopen. Niet alleen bij Sparta, maar ook bij ploegen als Telstar en het Belgische AA Gent (het vroegere La Gantoise), die sindsdien enkele keren belangstel ling voor de kleine,, blonde midden velder toonden. Karstens zegt: Het blijft natuurlijk achteraf praten of het al dan niet dom is geweest om contacten af te slaan. Je weet niet hoe je je in die jaren zou hebben ontwikkeld. Ik kan nu slechts stel len, dat ik als amateur in die jaren wel alles heb bereikt, wat er te be reiken viel. Met Noordwijk de zater dag- en algehele amateurtitel. In het zaterdagelftal een zestal interlands tegen België, Frankrijk en Saarland, daarna als speler van het B-elftal met wedstrijden in Oost-Duitsland en Saarland en nu dus het amateur- elftal', DEBUUT Kees Karstens, 23 jaar nu, treedt vanmiddag als enige zaterdagvoetbal ler (niet principieel, maar daarover later) in het Nederlands amateurelf tal aan voor de mogelijk al beslis sende wedstrijd in de voorronden van het Europees kampioenschap. Winst of een gelijkspel in het duel met de Schotten verzekert de forma tie van bondstrainer Arie de Vroet van een plaats in het eindtoernooi. Voor de tweede keer in successie na het onverwacht goede resultaat, in het eerste Europese amateurtoer- nooi, vier jaar geleden, toen in het Italiaanse Forte dei Marmi pas in een overgespeelde finale van Spanje werd verloren. Karstens debuteert vanmiddag in dat amateurelftal. Met Maup Martens van DRL, de nieuwe ausputzer. Karstens, zonder werk momenteel, ziet in dat amateurelftal voorlopig het platform waarop hij zijn voetbalpassie kan uitleven. Zegt bijvoorbeeld: 'Ik ben vrij eerzuchtig. Ik wil iedere week zo goed mogelijk spelen en nu de laatste maanden dat amateurelftal er bij is gekomen zet ik mij nog meer voor dat voetballen in. Iedereen, ook in de vereniging, Kees Karstens verwacht iets extra's van je', Kar stens zegt echter ook: 'Ik ben beze- ten van het voetballen. Ik leef daar bij van de ene op de andere dag, waarbij ik niet naar de toekomst kijk. Het is inderdaad misschien wel erg stom van me geen zorgen te ma ken voor later, wanneer je ijSIs- schien in de problemen komt te zit ten', GELUK De toekomst is voor Kees Karstens voorlopig alleen maar voetbal. Hoe wel de aanbiedingen van het betaal de voetbal in het verleden zijn afge slagen denkt de per wedstrijd zeer veel werk verzettende Karstens nu wel over de kansen in de prof-sport. 'Je moet', vindt hij echter, 'geluk hebben. Speel je een góede wed strijd, wanneer er iemand staat te kijken, dan zit je goed'. Karstens is er, zonder aan zelfoverschatting te doen, van overtuigd, dat hij het in dat betaalde voetbal kan redden. Wijst daarbij naar een aantal voor beelden. Naar oud-clubgenoot Anton Marijt bijvoorbeeld, die nu bij Haar lem als centrale verdediger regelma tig tot de betere spelers van die ploeg behoort. Wijst ook naar de bij datzelfde Haarlem als groot talent afgeschilderde Bobby Vosmaer: 'Ik heb', licht Karstens toe, 'met hem in het B-elftal gespeeld. Bobby was daarin echt niet zo'n uitblinker. Hij heeft bij Haarlem echter een ontzet tend snelle ontwikkeling doorge maakt en is nu wel regelmatig uit blinker'. Karstens wijst tenslotte ook op de Xerxes-speler Meister (naar AZ) en Michielsen (naar Spar ta), waarvan de laatste het wel en de eerste het nog niet heeft 'gemaakt'. Karstens: 'Michielsen toont daarbij een verschrikkelijke werklust en komt er daardoor. Meis ter mogelijk niét, omdat hij ook al bij de amateurs het verdedigende vuile werk aan anderen over liet'. De afgélopen maanden heeft de Noordwijker 'Ik heb het aanbod van de heer Nouts van AA Gent la ten schieten omdat hij mij alleen maar voor een periode van drie jaar wilde contracteren en ik niet zo'n avonturier ben om direct alles los te laten; ik had wèl een eerste jaar willen komen kijken en daarna ver der beslissen' zich op diverse ter reinen kunnen meten met het be taalde voetbal. Met algeheel ama teurkampioen Noordwijk in vriend schappelijke duels (tegen o.m. Ajax) en de eerste bekerronde (tegen Hel mond Sport, waarin Co Prins op het middenveld volledig werd afge troefd) en met de amateursselectie. -Oefenduels tegen Telstar, NEC, en NAC sterkten zijn mening, dat de amateurtop in dat betaalde voetbal zeker kan meekomen. Karstens: 'Qua niveau bevindt het amateurelftal -zich zeker op de hoogte van de ge middelde eredivisieclub. Conditio neel is er weinig verschil en ook op andere punten kun je dacht ik mee komen. Je ziet het trouwens ook aan de amateurspelers die overstappen. (-Na een aanpassingsperiode slagen de betere spelers ook bijna altijd'. BEZWAREN Tegen de gang van zaken rond de overstap van amateur naar het be taalde voetbal heeft Kees Karstens bedenkingen. Vraagt zich bijvoor- v beeld af hoe een amateur tot vaak onwaarschijnlijk hoge bedragen aan handgeld durft te komen. Karstens: 'Op het moment dat zo'n speler een contract tekent is hij nog niemand. Moet hij zichzelf gewoon nog bewij zen. Je in een andere omgeving waarmaken. Heel wat reëler zou het zijn dat een amateur in zo'n ge val een bepaalde afspraak met de vereniging maakt waar hij tekent. Dat hij bijvoorbeeld na een bepaal de periode, wanneer hij zijn waarde heeft bewezen, alsnog aanspraak op een bepaald bedrag kan maken of een beter contract'. Kees Karstens heeft principieel niets tegen het betaalde voetbal, zoals sommige van zijn zaterdagcollega's nog wel hebben. Karstens is" ook al leen maar zaterdagvoetballer, omdat Noordwijk nu toevallig de betere vereniging is in zijn woonplaats. Kwam daar zes seizoenen geleden naar toe van zondag-vierdeklasser SJC. Wisselde Noordwijk 'een fij ne vereniging overigens met leuke jongens' ook een jaar voor de Leidse zondag-eersteklasser UVS om zijn D-trainersdiploma te behalen. 'Die cursus was op de zaterdagen en dat is dan moeilijk te combineren met competitievoetbal met verre rei zen'. Kees Karstens wil in het voet ballen verder. Als (semi)prof wel licht, als trainer mogelijk ook. Kar stens: 'In de toekomst wil ik wel verder gaan met die trainersoplei ding. Maar op het ogenblik is dat niet te combineren. Voorlopig staat het actieve voetbal op de eerste plaats. Met bovenaan het amateurelf tal. Want ook al mochten we onver hoopt van Schotland verliezen, de kans op het eindtoernooi zit er dan nóg in'. PETER ONVLEE Ontmoeting in Zeist. KNVB-bonds- coach Fadrhonc schudt zijn Zweedse collega Erikson de hand. Zweden be reidt zich in Nederland voor op het beslissingsduel tegen Oostenrijk, dins dag in Gclscnkirchen. DEN HAAG Het Zweedse nationale voetbalelftal heeft zijn trainingsweek in Nederland met een 30 zege op FC Den Haag geopend. Een wat fe- flatteerde overwinning, cmdat Den Haag niet slecht voetbalde, maar wel in schotvaardigheid voor de Zweden onderdeed. Coach Ericsson noemde het optreden van de snelle spits Ro land Sandberg en het koel verdedi gingswerk van Nordqvist (PSV) en Karlsson als de meest positieve aspec ten van het oefenduel. In de slagvaardige Roland Sandberg werd in feite het belangrijkste ver. schil tussen FC Den Haag en de Zweedse fcloeg belichaamd. Al in de zesde minuut etaleerde Zweden hoe sterk het wapen is dat zij met Rolf Sandberg als linker-spits hanteren. De ook bij zijn Duitse club FC Kaisers- lautern excellerende Zweed passeerde Ton Thie met een beheerste lob: 01. Een minuut voor rust werd het door de onlangs door Bayern München ge contracteerde Torstensson die de pass van Sandberg verzilverde 02 en Sandberg, hij opnieuw, toonde met een schitterent doelpunt na rust aan hoe gevaarlijk hij voor de Oostenrij kers kan zijn in Gelsenkirchen: 03. AMSTERDAM De Nederlandse sportwereld is ernstig verontrust over de gang van zaken rond de invoering van de lotto. Zoals bekend kan, door de nieuwe wet op de kansspelen, in de loop van volgend jaar een lotto gaan draaien, die samen met de voet baltoto mede een bijdrage zou leveren aan de financiering van de georgani seerde sport Verwacht werd immers dat, omdat de volksvertegenwoordi ging de organisatie van toto en lotto in handen wil zien van de nationale sporttotalisator, de sportwereld en de charitatieve instellingen op dezelfde wijze profijt zouden hebben van de nieuwe toto-lotto als van de toto al leen. Die verwachting echter is doorkruist door een motie vanuit de Eerste Ka mer, waarin werd gevraagd om een nieuwe verdelingsinstantie. Dit heeft er inmiddels toe geleid, dat het minis terie van CRM een projectgroep van uiterst brede samenstelling in het le ven wil roepen; een ontwikkeling waar de NSF met teleurstelling en verontwaardiging kennis van heeft ge nomen. NSF-voorzitter Feith kon zich gisteravond op de algemene ledenver gadering in Amsterdam niet voorstel len dat de regering 'een democratisch gekozen vergadering met een particu lier Initiatief het recht zou ontzeggen zelf te bepalen hoe zij haar door ei gen inspanning verkregen financiën wenst te bestemmen'. Mede door deze ontwikkeling zal de lotto niet, zoals verwacht, op 1 april, mar op zijn vroegst in sep tember gaan draalen. Het gevolg: een netto vermindering van inkomsten van 5 miljoen gulden; hierdoor lopen in het komende jaar ondermeer de bijdragen aan accommodaties van sportverenigingen ernstig gevaar. De leden van de NSF dringen er dan ook in een motie bij de overheid op aan de invoering van de lotto niet uit te stellen, gezien do negatieve gevolgen daarvan voor de sportwereld. Italiaanse coach Valcareggi: ROME Ferruccio Valcareggi, de coach van het Italiaanse nationale voetbalelftal, heeft gezegd, dat "Ne derland wel eens de verrassing van het wereldkampioenschap voetbal in West-Dultsland kon gaan wor den'. Valcareggi, die zondag in Amsterdam het duel tussen Neder land en België bijwoonde, sprak vol ontzag over de Nederlandse verdediging en speciaal over het 'geweldige spel op het midden veld'. En ook zei hij: 'Voeg daar aan toe, dat in de Nederlandse aanval een zekere meneer Cruijff rondloopt en je hebt het complete beeld. Nederland bezit een sterk elftal, dat je niet moet uitschake len. Het kan voor de verrassing van München zorgen'. MAX MERKEL SE VILLA Max Merkel, ex-trai ner van het Nederlands elftal en momenteel werkzaam bij het Spaanse FC Sevilla, gelooft niet dat West-Dultsland wereldkampi oen gaat worden. 'De druk is te groot, want alles en ledereen re kent minstens op een finaleplaats. Elke andere prestatie telt niet Er wordt ook te veel over geld ge sproken. Mijn favoriet is Brazilië en Nederland zie ik als kansrijke outsider. Daarnaast zullen de Oost bloklanden Bulgarije, Oost-Dults- land en Polen in de gaten gehou den moeten worden'. JOEGOSLAVIë BELGRADO Hoewel officieel nog niets is vernomen vanuit Bel grado wordt verwacht, dat de Joe goslavische voetbalbond, die zich zo heeft ingespannen een oplossing te vinden voor het conflict tussen Rusland en Chili, zelf ook bezwaar zal maken over de plaats waar Vol gende maand het voor de kwalifi catie voor het wereldkampioen schap beslissende wedstrijd tussen Griekenland en Joegoslavië wordt gespeeld. In navolging tot de Chi leense Junta heeft ook het Griekse kolonelsbewind een stadion in Athene aangewezen als grote be waarplaats van politieke gevange nen. Vujadin Boskov, de coach van het Joegoslavische elftal, heeft gisteren wel (om andere redenen) zijn ont slag aangeboden. In een brief aan de Joegoslavische bond schrijft Boskov dat 'gebrek aan begrip, ve le moeilijkheden bij zijn werk en een ontbreken van vertrouwen' hem gedwongen hadden zijn ont slag in to dienen. Boskov is ver antwoordelijk gesteld voor het doelpuntloze gelijke spel van Joe goslavië tegen Spanje, afgelopen maand in Zagreb, een wedstrijd waarvan werd verwacht, dat de kwalificatie van Joegoslavië veilig zou worden gesteld. Daarop is een team van vijf voetbaldeskundigen aan Boskov toegevoegd om hem te helpen zich voor te bereiden op de beslissende wedstrijd In Athene op 19 december. MINDER BONN Ondanks de wekelijkse serie spectaculaire verrichtingen kende de Bundesliga het afgelopen weekeinde een opmerkelijke ver mindering van de publieke belang stelling. Nog slechts 150.000 toe schouwers woonden de negen duels bij, een teruggang van 20.000 in vergelijking met het weekeinde er voor. DDR OOK BRUSSEL Belgic is na de uit schakeling voor de eindronden van het wereldkampioenschap een veel gevraagde sparringpartner gewor den voor de landen die zich wél kwalificeerden. Na Nederland, dat zoals eerder gemeld ln het voor- Jaar in Antwerpen tegen de Belgen wil aantreden, heeft ook Oost- Duitsland de Belgen benaderd. Voorlopig is een duel op 13 maart gepland ln Berlijn of Leipzig. Kort geding en uitwijken naar Belgische club wvan onze speciale verslaggever DORDRECHT Het kort geding dat de amateurwielrenners Fedor den Hertog, Nanno Bakker en Roy Schui ten tegen de KNWU hebben aange spannen dient vrijdagochtend voor de Haagse rechtbank. De renners willen via de rechter de nieuwe sponsor- maatregelen die een beperking naar leeftijd inhoudt, terugdraaien. De be langen van de renners zullen verde digd worden door de Amstelveense raadsvrouwe mevr. A. Leeser. Het is duidelijk dat de sponsor Frisol als financier optreedt in dit kort ge ding. De onderneming uit Dordrecht laat van de uitslag van dit kort ge ding de wijze van amateurwielerspon- soring in 1974 afhangen. Winnen Den Hertog c.s. het kort geding en is de KNWU daardoor genoodzaakt de aan gekondigde maatregelen terug te ne men, dan blijft men voortgaan op de oude voet. Stelt de rechter de KNWU in het gelijk dan zal het bedrijf de Belgische wielerclub Neering Door Sport uit Kemzeke adopteren. Fedor den Hertog, Wim Albersen, Nanno Bakker. Harry van der Groezen, Ko Hoogendoorn, Theo Smit en Ko Gie- ling zullen dan voor de vorm lid wor den van die Belgische club. Ploeglei der Piet Liebregts cn sponsor-direc teur Nico de Vries hopen dat deze ploeg dan deel zal kunnen nemen aan alle belangrijke Nederlandse wedstrij den. Het ziet er echter niet naar uit dat De Vries en Liebregts succes zullen hebben met deze poging om door de mazen van het nieuwe sponsorregle ment heen te glippen. Sportcommis- sielid Bas Goud: 'Een Nederlandse renner, die lid is van een Belgische club, mag alleen maar in België voor die club uitkomen. In Nederland moet hij volgens de reglementen in dat geval ook lid zijn van een Neder landse vereniging en kan je alleen maar via die vereniging of als hij in 1974 niet ouder ls dan 25 jaar. via een grote sponsor in ploegverband rijden.' De Vries en Liebregts hebben zich te gen de clubsponsoring gekant. Lie bregts: 'We hebben met alle sponsors ons daar tegen uitgesproken. Den Hertog is lid van De IJsselstreek, maar wij denken er niet over die club te sponsoren, om daardoor Den Her tog gelegenheid te geven in grote Ne derlandse wedstrijden uit te komen. Als wij ooit tot clubsponsoring over gaan, zullen wij De Mol, de club uit de vestigingsplaats van deze onderne ming, Dordrecht steunen.' Het gevaar van clubsponsoring is ui teraard dat er door de door krachtige spon's'ors gesteunde clubs een klop jacht wordt ontketend op toprenner* door het gehele land. Bas Goud: 'Om dit te voorkomen, gaan wij het lid maatschap van de renners aan de re gio binden. Het moet niet mogelijk zijn dat renners uit het noorden van het land voor een zuidelijke club uit komt, tenzij hij daar ook daadwerke lijk gaat wonen.' De Vries: die giste ren zijn wielerplannen voor 1974 ont vouwde, maakte van de gelegenheid gebruik het beleid en de structuur van de KNWU sterk te hekelen. Op het professionele vlak heeft Frisol de ploeg sterk uitgebreid. Door de huidige malaise in de profwielerij kan de Dortse onderneming dikwijls voor een prikje renners contracteren. De ploeg (15 Nederlanders en 5 Belgen) heeft een Nederlands karakter behou den. De reeds gecontracteerde renners zijn: Benjamins, Beurskens, Blok, Duyndam, Nidi den Hertog. Huize bosch, Kamper Van de Meijden, Pop- pe, Priem, Henk Prinsen, Van Tol, De Vlam, Westrus. Een pluspunt ten op zichte van de grote Nederlandse spon sor die dit jaar op de wielermarkt opereerde, is dat alle renners sociaal verzekerd zijn. Bovendien heeft deze ploeg (Liebregts) in tegenstelling tot de vorige (Vissers) een man aan het roer staan die in wielerzaken deskun dig weet te handelen. Voor volgend jaar is gekozen voor kleinere wedstrij den. Het ligt ln de bedoeling pas in 1975 in het echte grote werk uit te komen. JOOP HOLTHAUSEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13