Bijstandswet op de helling Sedney biedt ontslag aan narsetandende st in Athene 'Onrechtvaardig dat zelfstandige eerst vermogen moet opeten' Naar gelijke behandeling In deze krant Hele school stopt met het roken Mijnwerker terug als partijleider Ook op scholen minder warmte Baby ontvoerd in Frankrijk OUDE MAN VERMOORD GEVONDEN Booreilanden en schepen in moeilijkheden krant Ook in VS mogelijk autovrije zondag op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe leidse Courant DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 197 ristelijk dagblad voor leiden en omgeving [raat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, .Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Meer keus in INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ENE (AP, AFP, Reuter, UPI) ln Griekenland, maar 1 in Athene, is onder druk van de harde bepalingen van de an beleg gisteren de rust uiterlijk weergekeerd. riekse bewind heeft een massale ingezet op 'anarchistische ele- n' die volgens de junta de onge- heden hebben veroorzaakt. Het ire tribunaal heeft gisteren de vier vonnissen geveld. Maar het dat vrijdag niet het optreden ger en politie een bloedige cli- ereikte. is ondanks militaire or- gezag gebleven. Gisterochtend de straten van Athene vlus»- en verspreid waarin de arbei- 'orden opgeroepen in opstand te tegen het regime. Degere Griekse premier Panajo- nellopoelos heeft gisteren opge- een regering van nationale id te vormen, die orde en rust herstellen. Kanellopoelos zei in chriftelijke verklaring aan de landse pers dat het 'een beledi- voor hen die gedurende jaren iderdrukt en naar vrijheid ver een kleine groep anarchis- worden genoemd.' Er is veel vooral het bloed van jonge n, vergoten en wordt nog steeds en', zo vervolgde de voormalige die zei zijn verklaring af te namens alle politici in zijn lie het huidige bewind veraf- en. peciale militaire tribunaal in heeft gisteren vier jonge Gris- t vier jaar gevangenisstraf ver- ld wegens hun aandeel in de De veroordeelden waren de 19- Iordar.is Oisifidis, de 24-jarige intinos Xenarios, Lambros Papa- os (27) en Ionnis Vaxevanidis !en vijfde gearresteerde werd jroken. Twee van de gevonnis- iren bouwvakkers. Ithene is gemeld dat diverse politici en de deken van de ise technische hogeschool, Prof. intinos Konofagos zijn gearres- igos had donderdag tijdens een van de senaat van de hogc- die het middelpunt vormde it verzet, verklaard dat de rege- goed aan zou doen geen politie en naar zijn hogeschool om de e daar uiteen te jagen. De fa- van Konofagos heeft gisteren leeld dat de hoogleraar zondag e politie in zijn huis is onder en liet doorschemeren dat Ko- >s verder vrij zou zijn te gaan ian waar hij wil. Tijdens de be- i zou Konofagos niet in het ge- van de hogeschool zijn geweest, las gisteravond niet duidelijk of ier op de dag alsnog is opgepakt, ■■onnen in Athene is vernomen de gearresteerde linkse politici irmalig parlementslid Leoni- W irkos van de partij Verenigd fc iratisch Links (EDA) behoort ook zijn partijgenoten Pavlos s§ :dis en mevrouw Heleni Benas p igepakt. Andere gearresteerden EP de gepensioneerde kolonel Ni- Panicolaoe en kapitein o.d. tdros Zarkadas. Beide ex-militai- iren in augustus uit de gevange- ':omeik na afkondiging van een algemene amnestie voor politieke vangenen. arrestaties Uit Athene is voorts bericht dat de veiligheidspolitie honderden studen ten in de straten van Athene heeft gearresteerd en voor ondervraging heeft meegenomen. Evenals in Chili zijn personen, die werden gearres teerd, eerst naar een voetbalstadion gebracht. Zij zouden er worden onder vraagd en daarna worden vrijgelaten of naar de gevangenis overgebracht. De meeste arrestanten zouden zien niet aan het samenscholingsverbod hebben gehouden, dat sinds uitvaardi ging van de staat van' beleg van kracht is. Volgens het Griekse ministerie van voorlichting zouden tot en met maan dag 204 personen in Athene zijn gear resteerd. Aanvankelijk waren 866 per- Voor vervolg zie pag. 5. WORMER Leerlingen, hun ouders en leraren van de open bare MAVO-school in het Noordhollandse Wormer hebben gisteren besloten vrijwillig met roken te stoppen. De actie wordt voorlopig tot 1 januari volgend jaar gevoerd. De school heeft 315 leerlingen. Volgens leraar R. A. Ketelaars is z'n school de eerste in Neder land wear leerlingen, ouders en leraren samen met roken stop pen. De actie volgt op een aan tal informatiebezoeken van de heer Meinsma, direkteur van het Koningin Wilhelmina Fonds en bekend tegenstander van het roken. De leerlingen doen alle maal mee met de vrijwillige boycot van de sigaret, van de leraren doet één man niet mee. Leraar Ketelaars verwacht dat het aantal ouders dat thuis sa men met de leerlingen stopt met roken 'vrij groot' zal zijn. 'Uit een onderzoek is gebleken dat 93 procent van de ouders het erg vindt als hun kind gaat ro ken. Staatssecretaris W. Meijer Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Algemene Bijstandswet wordt over de gehele linie herzien. Staatssecretaris Meijer (crm) heeft dit gisteren aangekondigd bjj de pre sentatie van een Teleac-cursus over deze wet. Op korte termijn kunnen de volgende wijzigingen tegemoet worden gezien: Zelfstandigen kunnen ongeveer dortigdui'enj gulden reserveren voor hun oudedagsvoorzieningen en toch aansmaak maken op een uitkering Krachtens de ABW. De uilkcringen van de ABW zul len landelijk aan vaste normen wor den gehouden. Dit betekent gelijke aanspraak en uitkeringen in identieke gevallen. Om het individuele karakter van de wet beter tot zijn recht te laten komen zullen in de grote steden de bijstandszaken via wijkbureaus wor den geregeld. Op regionaal niveau zul len bijstands-consulenten worden aan gesteld. Een aantal maatschappelijke dienstverleningen zoals bejaardente huizen en dergelijke lopen nu via de bijstandswet Het is de bedoeling hiervoor aparte regelingen in het le ven te roepen. Er komt een werkgroep voorlich ting. die misverstanden over de toe passing van de wet moet voorkomen. Er zal een onderzoek worden inge steld naar het eventuele misbruik van deze sociale voorziening. Per 1 juli zal de uitkering krach- Beroep tens de bijstandswet worden gekop- peld aan het minimumloon, en daar mee op gelijke hoogte worden ge bracht. Staatssecretaris Meijer vestigde er ook de aandacht op dat de uitvoering van de bijstandswet geheel in handen is van de gemeenten. Dit heeft tot ge volg gehad dat sommige maatschappe lijke dienstverleningen, zoals bejaar dentehuizen geheel of vrijwel geheel uit de bijstandswet worder. gefinan cierd zonder dat de overheid daar iets over te zeggen heeft Om dit 'oneigen lijke' gebruik te voorkomen zullen er speciale regelingen moeten worden getroffen, aldus de heer Meijer. Het zelfde geldt in feite ook voor de bij standsnormen, die nogal eens verschil len per gemeente. De heer Meijer wil daarom landelijke normen invoeren, zodat iedere bijstandstrekker overal een gelijke behandeling krijgt. we deze week zullen gaan kan wel eens kinderspel vergeleken bij wat ons te len staat. Voorspelling Kamerleden. aar buien ilend bewolkt met nu en buien. Maximum tempera- omstreeks 8 graden, chtigc, aan de kust harde prdwestelijke wind. pRGEN EN OVERMORGEN: stig en overwegend droog. ?n belangrijke verandering in iperatuur. frgen zon op: 08.10 Zon onder: 16.42 Maan op: 04.32 ,Maan onder: 14.43 De Poolse partijleider Edward Glerek is gisteren voor een offi cieel bezoek van vier dagen in België aangekomen. Gierek is geen onbekende in dit land. Van 1937 tot 1948 heeft hij er als gastarbeider in de mijnen gewerkt en was er ook lid van de communistische partij. Gie rek zal in België onder meer een verdrag voor economische samenwerking met een looptijd van tien jaar ondertekenen. De Poolse partijleider maakte giste ren na aankomst een buiging voor de Belgische vlag op het vliegveld, waar hij door de Bel gische premier Edmond Lebur- ton (links) werd begroet. s gestolen [t is een miskleun, 't zijn alle- fl gaten! Van een onzer verslaggevers DEN* HAAG/AMSTERDAM Ook in de schoollokalen zullen de verwarmin gen lager moeten branden. Minister Van Kemenade heeft alle rijksinstel lingen en bijzondere gesubsidieerde instellingen van onderwijs dringend verzocht de verwarming niet hoger dan 20 graden te zetten en deze uit te draaien als niemand in de leslokalen aanwezig is. Als de verwarming brandt, zouden de ramen beter dicht kunnen blijven. Wat het vervoer be treft vraagt de minister van onderwijs om zoveel mogelijk met meer dan één persoon van een auto gebruik te ma ken, als dat nodig is. De Algemene Bank Nederland met 700 kantoren en de Nederlandse Mid- denslandsbank met 400 kantoren heb ben besloten de lichtreclame op hun kantoren n'et meer te gebruiken. Al leen voor de ABN scheelt dat al 2,5 miljoen kilowatt per jaar. De verlich ting voor vciligheidsodeleinden blijft normaal branden. De hoofddirectie van de Rabobank heeft haar vestigin gen (3000) geadviseerd zo min moge lijk gebruik te maken van de lichtre clames op de gevel. Voor stemmen geteld zijn Van een medewerker PARAMARIBO Gisteren heeft premier Jules Sedney het ontslag van zijn regering aangeboden aan gouverneur Ferrier. De goeverneur heeft dit ontslag aanvaard en heeft aan Sedney gevraagd de lopende zaken af te handelen. Groei Volgens staatssecretaris Meijer heeft de Algemene bijstandswet in de afge lopen acht jaar een spectaculaire groei te zien gegeven. In 1965 werd op basis van deze wet ongeveer 540 miljoen gulden uitgekeerd. In 1974 was dit bedrag al opgelopen tot twee ënhalf miljard gulden. De sterke stij ging van het minimumloon, waaraan de bijstandsuitkeringen zijn gekop peld, de kosten van levensonderhoud en de sterke stijging ook van dienst verleningen (bijvoorbeeld bejaarden tehuizen) zijn hiervan de oorzaak. Onrechtvaardig noemde de heer Mei jer het dat de zelfstandige, die in moeilijkheden geraakt, eerst zijn ge hele vermogen moet opeten voor hij voor een uitkering in aanmerking kan komen. Hieronder valt ook het vermo gen dat hij voor zijn oudedagsvoorzie ning heeft gueserveerd. Hierin zal nu tegemoet worden gekomen. Een ver mogen van ongeveer 30.000 gulden zal onaangetast mogen blijven, mits dit bedrag is bedoeld voor de oudedags voorziening. Op het ogenblik blijft thans per echtpaar 6000 gulden eigen vermogen ongemoeid. De nieuwe rege ling zal later nog verder worden uit gebreid. Een onderzoek van de Vrije Universi teit heeft aangetoond dat iedere Ne derlander wei op de hoogte is van hel bestaan van de Algemene bijstands wet. maar niet van de voorwaarden op grond waarvan men voor een uit- Voor vervolg zie pag. 5 METZ (AP) Een man en een vrouw in het Franse Metz hebben uit een kraamkliniek een acht dagen ou de baby ontvoerd en van de ouders een losgeld ter grootte van 400.000 gulden geëist. De man en de vrouw kwamen 's avonds laat in de kliniek aan en zeiden zij dat de vrouw een baby moest krijgen. Terwijl een ka mer voor de vrouw in gereedheid werd gebracht, ging de man een ka mer binnen waar baby's sliepen en nam hij Christian Tousch, die het dichtst bij de deur lag, mee. Het tweetal verdween met de baby. In een briefje werd het losgeld geëist en ge dreigd dat de baby zou worden ver moord als de ouders de politie zouden waarschuwen. De vader van de ont voerde baby is een fabrieksarbeider uit Metz. MOORDRECHT In een woning aan de Spoordijklaan in Moordrecht is gis termiddag de 72-jarige landbouwer G. Leenheer dood aangetroffen. Het lichaam van de bejaarde alleenstaande man werd gevonden door een Haagse opkoper. Het slachtoffer lag met inge slagen schedel in de woonkamer. De politie heeft een team van twintig rechercheurs ingezet om achter de toe dracht van de moord te komen. Via een speciaal telefoonnummer 01827-3544 hoopt de politie ge gevens te verzamelen. Het toestel zal dag en nacht bemand zijn. Omtrent motief en eventuele dader(s) is nog niets bekend. DEN HELDER Twee olieplatforms in de Noordzee zijn gisteravond door de storm in moeilijkheden geraakt. Het gaat om de platforms Blue Water III en Staflo, die op ongeveer 320 ki lometer ten oosten van Edinburgh in de Noordzee liggen. Van het eersta platform waren gisteravond vijf Ka bels gebroken, van de Staflo drie ka bels, maar dit betekende nog niet di rect gevaar. Overigens bevond zich gisteravond een aantal sleepboten in de buurt. Bij normale bezetting hebben de plat forms ongeveer vijftig man aan boord. Er waren gisteravond ook enkele schepen in moeilijkheden. Het 2144 ton metende Braziliaanse vrachtschip Mardulce kampte met motorstoring. Het schip bevond zich twaalf mijl /an Schiermonnikoog, maar heeft geen as sistentie gevraagd. Voor de Nederlands-Duitse kust was het 1534 ton metende Nederlandse vrachtschip Mangen in moeilijkheden. De stuurinrichting was defect geraakt. Een deel van de deklading was over boord gezet. Grote ongerustheid bestaat over het lot van de Duitse kustvaarder Ems (425 ton), die op 16 november in Rot terdam had moeten arriveren. Er s niets over het lot van dit schip be kend. De Nederlandse kustvaarder 'Poolster' bevond zich op 80 mijl noord-noord oost van het lichtschip Terschellinger- bank in moeilijkheden. De kapitein meldde dat het stuurhuis geheel was weggeslagen. Hij vroeg onmiddellijke hulp. Er zijn vijf opvarenden aan boord. Binnenland Opvolging Tenhaeff 5 Minder zeeppoeder 7 Buitenland Israël Qnderzoekt falen 9 Kerk Kind in de kerk 2 Sport Veel kritiek op Goethals 11 Economie Gasreserves ontwikkelen 13 Meuwr boeken 2 Men schrijn ons 2 Raulo en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Beurs 8 Koineragcnda 10 naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van hel plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! D 011 noteer als meuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. WASHINGTON (AP, Reuter) De Amerikaanse regering overweegt in verband met de energiecrisis nu ook een autoloze zondag in te voeren. Dit heeft Charles Dibona, de speciale assistent van president Nixon voor energiezaken, gisteren meegedeeld aan het Congres. Volgens Dibona zouden staten in het oosten van de VS en in New England deze winter te maken kunnen krijgen met een brandstof tekort van 50 procent. Een autoloze zondag in de VS zou een besparing van 660.000 vaten benzine per dag be tekenen, aldus Dibona. Premier Sedney en alle drankwinkels en café's doen sluiten tot na de verkiezingen. De eerste uil slagen van de verkiezin gen waren ook door het tijdsverschil, bij -het ter perse gaan van deze ditie nog niet bekend. De verwachting is overigens algemeen dat de Nationale partij combinatie de verkiezingen wint. In de prognoses blijft alleen de vraag met welke mar ge deze winst zal worden behaald. Alles was gisteren rustig in stad en land. maar du regering scheen moei lijkheden te verwachten, wat mag blijken ujt het feit dat er politiever- sterkingen naar de buitendistrikten Coronie. Nickerie en Saranimaca zijn gezonden. Opgegeven door Noom: Adies: Plaats: Ik ontvang als beloning hel aangekruiste O gezellige rookverdrijver Q pletine schaaltje (flessen onderzetter) P handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Lcidsc Courant, anlwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres.- Plaats: Betaalt per: O maand; CJ kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1