ATHENE WACHT Studenten geven hun verzet tegen Papadopoelos niet op Voor derde keer in het eindtoernooi Sadat heeft haast met verlossen derde leger Olietoevoer voor EEG in december niet meer omlaag In deze krant v. d. Velde Paard van Piet op hol an bekent Turkse an het leven hebben beroofd omfietser gedood Tsjechen ontkennen bestaan complot 'Vroege sint' op waddeneiland Zaterdag-verkeer eist slachtoffers ven- Ben Goerion kreeg hersenbloeding Wraak in bar Jongen (16) doodgereden krant Prinsjes aan 't figuurzagen op de bres voor een sterke christelijke pers Leidlse Gmrant MAANDAG 19 NOVEMBER 1973 christelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10.58 per maand, per kwartaal 31,35 LEIDEN, Zoeterwoodseweg 23. tel. 33741 WASSENAAR, v. Zuylcn van NlJeveUstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Paniek bij intocht Sint Van een verslaggever VLISSINGEN Doordat een paard van een van de vier zwar te pieten op hol sloeg, is zater dagmiddag behoorlijk paniek ontstaan onder de ouders en de kinderen die klaarstonden om de intocht van Sinterklaas in Vlissingen gade te slaan. Met de grootste moeite wisten agen ten een paard van een van de zwarte pieten, dat op hol dreig de te slaan en verscheidene ge parkeerde auto's beschadigde, tot stilstand te brengen. Een paard van een andere zwarte Piet raakte helemaal van slag toen gillende kinderen en hun ouders naar alle kanten heen- stoven. Dat paard moest uit de stoet genomen worden. Volgens de hoofdagenten van de Vlissingse politie, die allen goede paardekenners zijn, wa ren de paarden, die Sinterklaas tijdelijk uit een manege had ge leend, beslist niet geschikt om in zo'n stoet mee te rijden. Sin terklaas zelf, die blijkens zijn huidskleur danig geschrokken leek, wist zijn 'image' uitste kend op te houden: na het rechtzetten van zijn mijter ver volgde hij statig wuivend zijn weg. n een verslaggever ANDAM De 35-jarige A. van R. Zaandam heeft gisteravond bekend hij donderdag de 17-jarige Turkse vrouw Sevely om het leven heeft iracht. vrouw is donderdagochtend ge- gd aangetroffen in haar huis aan Anna Powlownastraat ee Zaandam, ast de verdachte is ook de 31-jarige rk M. K., een kostganger van het chtoffer gearresteerd. Hij heeft bij eerste onderzoek een onjuiste ver- ring afgelegd. 'politie zei gisteravond dat het mis- |f 'in seksuele opwinding' is ge- egd. Verdachte Van R. heeft vele en in een inrichting doorgebracht, man is. echter niet eerder met de itie in aanraking geweest. :EZE De 22-jarige metaalbewer- A. J. Schellekens uit Soerendonk B) is gistermiddag bij Heeze om t leven gekomen. Hij raakte ver- ledelijk met zijn bromfiets een in berm liggende paal. Dgczegd it streven naar een volksverze- ring voor ziektekosten is niet n zaak van zeer bepaalde poli- ike partijen, maar een uiting n het streven naar sociale chtvaardigheid. Pro/, dr. c. L. C. van Nieuicenhuizen Van het westen uit geleidelijk meer bewolking, later op de dag gevolgd door regen. In het bin nenland zwakke tot matige zuid oostelijke wind, aan de kust krachtig en in het Waddenge bied mogelijk tot hard toene mende wind uit zuid- tot zuid west. Minimum temperaturen van -i-3 graden aan zee, tot —1 graad in het oosten van het land. Maxima omstreeks 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Af en toe opklaringen, maar vooral aanvankelijk ook enkele buien. Temperaturen: gemiddeld voor de tijd van het jaar. Morgen zon op: 08,Cfë zon onder: 16.43 maan op: 03.18 maan onder: 14.23 er staat niet dat ik niet mag toppen ATHENE (AP, UPI, DPA, AFP, Reuter) Hoewel het leger de situatie in Athene volkomen in de hand heeft, lijken de studenten niet van plan te zijn, hun acties tegen het bewind van president Georgios Papadopoelos te staken. Studentenleiders hebben laten weten dat de strijd doorgaat en dat een tweede ronde in voorbereiding is. Deze foto werd gemaakt kort voordat een tank van het leger op de jonge bezetters van de Polytechnische school in Athene zou inrijden om de aanval op h?t gebouw in te zetten en het hardhandig te ontruimen. WENEN De verdere inkrimping van de olieproduktie met vijf pro cent in december zal niet van toepassing zijn op de lidstaten van de Europese Gemeenschap, uitgezonderd Nederland. De EEG wordt van deze beperking uitgezonderd 'uit waardering voor het politieke stand punt, dat de EEG inzake het Midden-Oosten heeft ingenomen'. Dit hebben de ministers van tien Ara bische olieproducerende landen giste ren na afloop van een bijeenkomst in het hoofdkwartier van een bijeen komst in het hoofdkwartier van de OPEC, de organisatie van olie-exporte rende landen, meegedeeld. Zij maak ten echter tevens bekend, dat de Ara bische landen hun boycot van Neder- lan en de Verenigde Staten zullen voortzetten. Voor januari zal voor do EEG wèl weer een verdere produktiebeperking van vijf procent gelden. De produktie- inkrimping zal voortduren, zo is verklaard, totdat Israël zich zal heb ben teruggetrokken achter zijn gren zen van 1967 en totdat de Palestijnen in hun legitieme rechten zullen zijn hersteld. In de vermindering van de produktie met 25 procent, die deze maand al werd bereikt, zal geen verandering komen. Zoals bekend, besloten de Arabische olieproducerende landen in oktober hun produktie maandelijks met vijf procent te verlagen. Een gesprek in Wenen tussen verte genwoordigers van de Westerse olie maatschappijen en de ministers van zes olielanden aan de Perzische Golf. dat zaterdag plaats vond, heeft geen resultaat opgeleverd. Het overleg ging over de uitvoering van het besluit van de zes olielanden aan de Perzi sche Golf (Aboe Dhabi, Irak, Iran, Qatar, Koeweit, en Saoedi-Arabië) om de zogenaamde 'posted prices' -fictie ve prijzen voor ruwe olie, waarover de olieconcerns belastingen en royal ties moeten betalen - met zeventig procent te verhogen. Na afloop van de 2% uur durende be- Zie verder pagina 7 PRAAG (Reuter) Een woordvoer der van het Tsjechoslowaakse ministe rie van buitenlandse zaken heeft het bericht in Trouw/Kwartet over het ontdekken van een complot om partij leider Gustav Husak te vermoorden, belachelijk genoemd. Het bericht over het complot was afkomstig van zegs lieden van het bureau van de commu nistische partij in Praag. Van een verslaggever SCHIERMONNIKOOG Dc bewo ners van Schiermonnikoog leken za terdag een vervroegde sint te hebben: op het eiland spoelden schilderijen, vaten verf, kaarsvet, theeserviezen, cagnacgiazan, dekens en kussens aan, vermoed el ijl: afkomstig van de Duitse kustvaarder Rudolf S, die tijdens zwaar weer een paar containers over boord had moeten zetten. AMSTERDAM Bij verkeersongeval len vóórdat de autoloze zondag begon kwamen om het leven: de 24-jarige verpleegster K. E. Wildeboer uit Heerlen, de 78-jarige J. Stuijf uit Nieuwe Wetering (in de Haarlemmer meer), de 21-jarige T. A. Leemburg uit Ter Home. de vijftienjarige A. M. Schulte uit Nieuw Schoonebeek, de 21-jarige Petrus van Lankvcld uit Westerbeek (gemeente Oploo, Bra bant). de 54-jarige W. Noot uit Ame- rongen. de zestienjarige Adriaan van Tok uit Uithoorn en de 59-jarige J. van der Knijf uit Aarlanderveen (twee laatstgenoemden bij één onge luk (in Nieuwkoop), de 51-jarige Karl bas uit Dusseldorp en de 45-jarige H. Cleeren uit Orsendrecht. Tanks en troepen bewaken alle plei nen en openbare gebouwen in de Griekse hoofdstad. Deze troepen en eenheden van de paleiswacht van Pa padopoelos, werden gisteravond ver vangen door 'verse' strijdkrachten, voorzien van machinegeweren. De sp- heie zondag heeft het radiostation van de strijdkrachten militaire communi- qué's uitgezonden, waarin de bevol king werd gewaarschuwd, niet in de buurt te komen van de plaatsen, waar de ongeregeldheden van de laatste da gen zich hebben voorgedaan. Volgens de radio hadden de strijdkrachten op dracht om te schieten als de openbare orde zou worden verstoord GEWONDEN Enkele hevige schermutselingen de den zich gisteren voor op het plein voor het bureau van de burgemeester van Athene. Volgens ooggetuigen zou den de troepen een aantal studenten met geweerkolven te lijf zijn gegaan. Hierbij raakte een aantal mensen ge wond. Ambulance-auto's reden af en aan om de gewonden vrijwel alle maal studenten op te halen. De po litie loste ook voortdurend waarschu wingsschoten in de lucht om de de monstranten af te schrikken. Alleen personen mei een spec.aal pasje mochten zich gisteravond na 8 uur op de verlaten straten van Athene bege- De politie sloeg gisteren ook m op de camera-uitrusting van een televisie ploeg van nea Amerikaanse CBS. Bij zware schermutselingen werd de appa ratuur ernstig beschadigd. Ook nam de politie door toeristen gemaakte filmpjes in beslag. Volgens de in Rome gevestigde 'Pan- helleense bevrijdingsbeweging' zouden er als gevolg van de jongste onlusten in Athene alleen al in één Atheens zie kenhuis 200 doden en 2.000 gewonden liggen. Zie ook pagina 7. TEL AVIV (AP) David Ben Goeri on, Israëls eerste premier is zondag met een hersenbloeding in het zieken huis opgenomen. Zijn rechterzijde is verlamd geraakt. Volgens zijn artsen is er voor de 87-jarige ex-premier nog een goede kans op herstel. ASSEN Zondagmorgen vroeg is met geweld door een aantal Zuidmo- lukkers een overval gepleegd in de bar Parkzicht aan de Beilerstraat in Assen. Ze waren gewapend met staven en hakmessen. Door een van de groep is zelfs geschoten. De barkeeper en de disclockey moesten gewond in het Wilhelminaziekenhuis in Assen wor den opgenomen. De disckockey werd een duim afgehakt. Het zou een wraakoefening zijn omdat vrijdaga vond een Zuidmolukker uit de bar was verwijderd. De politie is met het onderzoek bezig. HAARLEM De 16-jarige P. Scha per is gistermiddag in Amsterdam overleden aan de gevolgen van een aanrijding zaterdagavond in Haarlem. De jongen die op de fiets was werd aangereden door een personen auto. Johan Craijff in de armen van een dolgelukkige Jack van Zanten, be geleider van hot Nederlands elftal. AMSTERDAM Het Nederlandse elftal heeft zich gisteren geplaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioenschap, dat vol gend jaar in West-Duitsland wordt ge houden. De kwalificatie werd bereikt door een doelpuntloos gelijkspel tegen België. Nederland eindigde hierdoor op de eerste plaats van voorronde- groep zes met tien punten, evenveel als de Belgen, die echter een slechter doelsaldo hebben. Het is de derde keer dat bet Neder lands elftal bij dc laatste zestien komt. Lang duurde het optreden ech ter niet. In 1934 werd in de achtste finales In Milaan van Zwitserland ver loren en in 1938 kwam het einde In dezelfde fase: in Le Havre werd met 0-3 van de Tsjechen verloren. Voor het toernooi in West-Duitsland is Ne derland het twaalfde land dat zich reeds heeft gekwalificeerd. De landen die zich hebben geplaatst zijn: West- Duitsland, Brazilië, Polen, Bulgarije, DDR, Italië, Chili, Nederland, Austra lië. Schotland, Uruguay en Argenti nië. Zie verder dc sportpagina's. TEL AVTV/BEIROET/CAIRO (UPI, Reuter, AFP) De druk op Is raël om zich terug te trekken op posities die het op 22 oktober (de eerste staakt-het-vuren-resolutie) innam, neemt enorm toe. Het mi litaire overleg dat zondag bij de bekende 'Paal 101' gehouden zou. worden werd opgeschort en de Egyptenaren waren bijzonder actief in Washington en Moskou. Generaal Herzog zei in Tel Aviv op nieuw dat deze lijn geheel denkbeel dig is: 'Wij willen alleen de omsinge ling van hun derde leger opheffen, die aan hun eigen publieke opinie nog niet eens bekend is.' Volgens diplomatieke bronnen in Cairo heeft Sadat haast met dit vage punt van de zes punten-overeenkomst omdat hij op de komende conferentie van Arabi sche landen in Algiers op 26 novem ber anders weinig heeft om op te roe men. De Libische leider Khaddaffi heeft hem al van een capitulatie be schuldigd omdat hij, Sadat en de Syri sche leiders, in feite de staat Israël al erkend zouden hebben. Khaddaffi zei dit in een interview met Le Monde. Hij is nu in Belgrado te gast bij Tito. Hij kondigde aan dat hij niet naar Al giers gaat omdat de andere Arabische leiders 'zich niet behoren te laten ge bruiken als stempels voor de Egyp- tisch-Syrische plannen.' Gisteravond trad er weer een storing op in de verder redelijk gladjes verlo pende uitwisseling van krijgsgevange nen tussen Egypte en Israël. Een ver wachte groep van 47 Israëli's bleef uit. Gedurende zondag liet Israël 1.506 Egyptenaren terugkeren van dc ongeveer 8000 die het gevangen hield. Van de 247 door Egypte gevangen ge nomen Israëli's zijn er inmiddels weer lil thuis. SYRISCH AANBOD Volgens Mosje Dajan komt er ook be weging in het Syrische standpunt om trent de krijgsgevangenen. Syrië zou bereid zijn de 125 Israëlische gevange nen tegen de ongeveer 1300 Syriërs in Israëlische handen uit te wisselen als 15.000 ge.-luchte burgers terug mogen keren naar hun dorpen die nu binnen Israëlisch gebied liggen. Zie ook pagina 7 noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering von hel plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Binnenland Angola comité: 'Uitspraken van Schakel onjuist' 5 HAL opnieuw last met per soneel 5 Buitenland Benzine op bon in Roemenië 7 Dc twee jongste zoontjes van prinses Beatrix en prins Claus zijn hier onder het wakend oog van hun ouders druk bezig met figuurzagen. Dit gebeurde zaterdag op de creatieve kinderboerderij 'De Vrije Teugel' in Soest, die 's mid dags in gebruik gesteld werd. Met hun drie kinderen (Willem Alexander is op de foto niet te zien) waren prinses en prins aanwezig. Het prinselijk paar heeft aan dc oprichting van deze kinderboerderij meege werkt: het heeft geld en ook dieren geschonken. Zaterdag beloofde het opnieuw een paar bokjes. Noam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de kronl 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naom: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste Q gezellige rookverdrijver pletine schaaltje (flessen onderzetter) P handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, anlwoordnr. 267 Leiden Kerk Amerikaanse zorg over koers gereformeerden 2 Herv. Synode bespreekt open brief Feddema 2 Kunst Wozzeck: voortreffelijk on danks regie-poespas 4 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv i Strips, feuilleton 4 Puzze' 4 Dag maandag Weer 7 Familieberichten 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1