Staphorst beroerd door 'zaak van leven en dood' dichtbij Commentaar Delicate zaak (1) Delicate zaak (2) D'66-raadslid naar KVP Eén zondagsrijder ontslagen van rechtsvervolging Container 'aangespoeld' Bromfietser geschept het weer Niemand vindt aggressie erg rijverbod 1 rijverbod 2 holland ap-qressie 2 aggressie 3 TROLT/KWIARTET Z ATERDAG 17 NOVEMBER 1973 BIXXENIjAlVD COMMENTA AR T5/K7 Minister Van Agt van justitie heeft deze week in de Tweede Kamer laten merken er niet zeker van te zijn, of hij straks een door de Kamers aange nomen initiatief-wetsontwerp tot lega lisering van de abortus zal kunnen ge leiden tot en met de publikatie in het staatsblad. Een moeilijke en delicate zaak, die echter niet afgedaan kan worden met de opmerking dat het hier om een persoonlijk dilemma van de bewinds man gaat. De politieke consequenties kunnen groot zijn. De minister heeft met zijn behoedzaam verkennende uit spraken op indirecte wijze aangegeven hoe broos de politieke basis van dit kabinet-Den Uyl wel eens zou kunnen zijn. Eerst even wat geschiedenis. Tijdens het bewind van het kabinet-Biesheuvel kwamen de ministers van volksge zondheid en justitie (dat waren toen Stuyt en dezelfde Van Agt) met een wetsontwerp over de abortus, welk ontwerp naar de mening van de toen malige oppositie (van PvdA en D'66 met name) niet ver genoeg ging. Daarom dienden kort daarna de PvdA-Kamerleden Roethof en Lam berts een initiatief-ontwerp in, dat veel verder ging. Door de verkiezingen in het najaar van 1972 en de kabinets wisseling heeft de Kamer geen van beide wetsontwerpen kunnen behande len. Bij de formatie en constituering van het kabinet-Den Uyl is overeengeko men, dat in deze zaak de regering geen stappen zou doen, maar het initi atief aan de Kamer zou laten. Een aantal christen-democraten zou het wetsontwerp-Stuyt-Van Agt als initia tief-wetsontwerp overnemen om het tegelijk met het initiatief-wetsontwerp Roethof-Lamberts te laten behandelen. Daarmee is echter de regering nog niet uitgeschakeld. Immers: om een wet van kracht te doen zijn, moet de ze in het Staatsblad worden afgekon digd met daaronder de handtekenin gen van het staatshoofd en de verant woordelijke minister. Daar doet niet aan toe van wie het initiatief voor die wet is uitgegaan: van het kabinet of van de Kamer. Minister Van Agt heeft nu laten door schemeren dat het voor hem erg moei lijk zal zijn met zijn handtekening de politieke (en daarmee ook de morele) verantwoordelijkheid te dragen voor de inhoud van het wetsontwerp-Roct- hof-Lamberts, als dat door beide Ka mers zal zijn aanvaard. In het algemeen zal een minister op grond van ons staatsrecht en onze staatkundige traditie een door bei de Kamers van het parlement aange nomen initiatief-wetsontwerp in elk geval in de laatste, beslissende fase (de afkondiging in bet Staatsblad) moeten begeleiden, want anders wordt het door de grondwet aan het parle ment gegeven recht van initiatief al snel tot een leeg begrip. In het algemeen gezegd, want ieder zal toch ook moeten erkennen dat een minister niet verplicht kan (of mag) worden een wet af te kondigen waar tegen hij in geweten bezwaar heeft. Dat laatste heeft minister Van Agt nu deze week als een seia aan de Tweede Kamer laten weten, daarbij de conse quenties in het midden latend. Het zal echter duidelijk zijn. dat als minister Van Agt om deze reden af treedt. hij waarschijnlijk niet de enige aftredende bewindsman zal zijn. Het is te verwachten dat een aantal van de KVP- en AR-ministers hem zal vol gen. wat tot gevolg kan hebben dat de politieke basis aan het kabinet-Den Uyl ontvalt. Wie in dat geval nog zou gaan onderscheiden tussen een parle mentaire of een extra-parlementaire basis van dit kabinet, maakt zich dan schuldig aan woord-gegoochcl Minister Van Agt heeft een sein gege ven. dat hier en daar ongetwijfeld wrevel zal opwekken zeker daar waar de gewetensbezwaren van de mi nister en zijn medestanders niet tot in alle nuanceringen kunnen worden na gevoeld. Maar het is een goede tradi- 'ie in onze samenleving gewetensbe zwaren te erkennen en te respecteren. °ok (of juist) als men die Piet kan de len of navoelen. Het gaat nu dan ook voor een aantal parlementariërs (de groep achter Roet hof en Lamberts) om het afwegen van een heel andere vraag: hoe moet wn juridisch sluitende abortus-wetge- v'ng worden afgewogen tegenover de (hans bestaande praktijk én de moge lijkheden voor de politieke samenwer king en ontwikkeling op lange ter mijn? Wat ons betreft is het antwoord hier op eenvoudig: dit vraagstuk is geen kabinetscrisis waard. van een verslaggever SNEEK Het Sneeker D'66-raads!id. ?.ev.reuw E. A. M. Lampe-de Vries, D'fifi besloten te bedanken als lid van b6 en terug te keren naar haar jjoegere partij, de KVP. Zij is berei- Plaa*s 'n te nemen op de kan- van de gezamenlijke Kvp c jken partijen in Sneek. De r Sneek heeft haar een zetel aan geboden. Van een verslaggever ARNHEM De politierechter in Arnhem heeft de 26-jarige storings monteur L. M. uit Den Bosch, die te recht stond wegens overtreding van het autorijverbod op zondag, ontsla gen van rechtsvervolging. De monteur was in Heumen bij Nijmegen aange houden toen hij met een vrachtauto onderweg was naar een café om een amusementsautomaat te repareren. De advocaat van de Nederlandse organisa tie van explontanten van amusements automaten, kon een brief van de rijksverkeersinspectie overleggen waarin stond dat vrijstelling is ver leend voor storingsmonteurs die repa raties moesten uitvoeren. De chauffeur J. van S. uit Arnhem die met een bus zonder ontheffing een aantal buitenlandse werknemers van Wageningen naar Barneveld ver voerde werd veroordeeld tot een boe te van honderd gulden. Zijn werkge ver. de busondernemer in Herveld, werd veroordeeld tot vijfhonderd gul den boete. Do landbouwer J. van L. uit Alphen aan de Maas, die op zon dagochtend zonder vergunning zijn auto had gebruikt om naar zijn koeien in het weiland te gaan werd veroor deeld tot een boete van 375 gulden. e¥tr^- - W IJSSELSTEIN De 49-jarige S. Baauw uit Linschoten is gistermiddag om het leven gekomen toen hij op de Zomerdijk in IJsselstein op zijn brom fiets de uitrit van een steenfabriek reed en geschept werd door een busje. r>': ]Ji Deze container is tijdens de storm van de afgelopen dagen van een schip afgeslagen en op het strand terechtgekomen bij Wijk aan Zee. Van welk schip de container afkomstig is, is nog niet bekend. De storm heeft op tal van plaatsen stukken van de duinen afgeslagen. Nieuwe bungalows in graven buiten het dorp? STAPHORST 'Een zaak letterlijk van leven en dood', noemt een actiecomité uit Staphorst in een schrijven aan de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening een hoogst verdrietige kwestie, die op het moment in deze karakteristieke gemeente speelt. De kwes tie komt er kort gezegd op neer of de Staphorsters hun doden als van ouds kunnen blijven begraven nabij de kerk in het dorp of dat op deze plaats dure bungalows zullen verrijzen. door Jac Lelsz Een hoogst verdrietige kwestie om- dat zo voelen veel Staphorsters het tenminste het onbegrip ten opzichte van religieus-culturele ge voelens ditmaal niet van buiten Staphorst zou komen maar uit de boezem van deze gemeenschap zelf', namelijk van het gemeentebestuur en van de meerderheid van de ge meenteraad. Wat is er aan de hand? Afgelopen zomer behandelde de gemeenteraad het ontwerp-bestemmingsplan Stap horst-Zuid. Dit hield onder meer in dat er ruimte geschapen moest wor den voor "de bouw van een vrij luxu euze bungalowwijk. Gevolg hiervan zou dan weer zijn dat, terwijl zich daar veelal 'import' op comfortabele wijze zal kunnen vestigen, de oor spronkelijke bewoners bij overlijden buiten het oude, vertrouwde milieu op een nieuw kerkhof langs de drukke autoweg Zwolle-Meppel moe ten worden ter aarde besteld. Het plan lag ter inzage, netjes vol gens de regels. Maar de Staphorsters reageerden niet. Het zijn bijna alle maal nog boeren en zij waren ijve rig op het land bezig. Toen de zaak tot hen doordrong, was de termijn voor het indienen van bezwaar schriften verstreken. Met een kleine meerderheid had de gemeenteraad het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen stemden de voltallige SGP-fractie, de man van de Boerenpartij en één lid van de ARP. Vóór was een deel van de ARP, de CHU en de PvdA. Vooral een van de PvdA-leden verdedigde het voorstel fervent. Kort daarop schoof de jeugd een mestkar in zijn tuin. Het inmiddels opgerichteak- tiecomité 'Veiligstelling uitbreiding Staphorster begraafplaats' heeft zich van die reactie gedistancieerd. Wat het in eerste instantie wèl deed, was het organiseren van een handtekeningenaktie. In enkele da gen waren er vijftienhonderd handte keningen bijeen. Die handtekenin gen zijn op het gemeentehuis afge geven. Voorzitter en secretaris van het comité, waarin allemaal Stahor- ster landbouwers zitten, zijn respec tievelijk de heer Klaas Bijker en Klaas Russcher. Als raadsman treedt op dr. mr. P. Pover. Statenbijbel De heer Pover: 'De Staphorsters zijn informele mensen. Men had deze zaak vooraf sociologisch moeten be naderen'. In een eerder verzonden schrijven aan de provinciale planolo gische commissie (het besluit ligt thans ter goedkeuring bij gedepu teerden van Overijssel), staat dat bij deze eenvoudige landbouwers, die een geringe geneigdheid vertonen om zich via documenten en andere paperassen te laten voorlichten, (in dien dat althans niet vergezeld gaat van een bondige en duidelijk uit eenzetting en van mondelinge aard) 'kanselarijtaal' had moeten worden vermeden. In de brief aan minister Gruijters wordt eraan herinnerd dat bij dis cussie in de gemeenteraad beschuldi gingen zijn geuit aan het adres van hen. die voor de gang van zaken bij uitvaarten in het gebouw van de hervormde diaconie verantwoorde lijkheid dragen. Gewezen is onder meer op verplichte aanwezigheid van een bijbel in de statenvertaling. Het comité begrijpt niet waarom daar ophef over is gemaakt. Men meent te weten: 'dat in het rooms- katholieke zuiden van ons land, waar de zogenaamde oecumene wordt gezegd ver te vorderen, desal niettemin bij uitvaarten van niet-ka- tholieken vanuit roomskatholieke gebouwen niemand in het in zijn hoofd zal halen om bijvoorbeeld te eisen, dat typische katholieke symbolen eruit worden verwijderd, laat staan dat aan dergelijke onrede lijke verzoeken gevolg zou worden gegeven'. Gezegd wordt dan dat men het bange vermoeden heeft, dat wordt getracht de religieus-culturele eigenheid van het dorp Staphorst in het algemeen en met betrekking tot mysterie van leven en dood in het bijzonder, zoveel mogelijk terug te dringen en aan het oog te onttrek ken. Disharmonie Bezwaar heeft het comité ook tegen de disharmonie, die zou ontstaan tussen de oude boerenbehuizingen in Staphorst en de bungalows. Stap pen worden overwogen zich op dit punt in verbinding te stellen met de Monumentenraad. In de zin der wet kan nu nog niet van een beschermd dorpsgezicht te Staphorst gesproken worden. Wel staan verschillende panden om historische redenen op de monumentenlijst. Het comité, dat tenminste ook een alternatieve oplossing aan de hand doet, verzoekt de heer Gruijters de grootst mogelijke aandacht aan de grieven in Staphorst te geven. Het vraagt hem ervoor te zorgen dat het gewraakte plan wordt teruggeno men, respectievelijk gewijzigd over eenkomstig de wens van de bevol king. Commentaar van gemeentesecretaris R. Troost (burgemeester P. A. Na- wijn is met vakantie): 'ls dat schrij ven aan de minister niet een beetje prematuur? De zaak is immers nog in behandeling bij gedeputeerden'. De heer Pover, raadsman van het aktiecomité: 'We hebben nog meer pijlen op onze boog. Zonodig zullen alle legale wegen door ons bewan deld worden'. Guur weekeinde Van onze weerkundige medewerker De kraag zal dit weekeinde omhoog moeten blijven Westelijke tot noord westelijke winden gaan nog geruime tijd door met de aanvoer van koude lucht uit het poolgebied. Met die kou de lucht komen buien van hagel en natte sneeuw mee. De middagtempera- luren worden nog wat lager en deze trend zal zich volgende week voortzet ten. Tot en met vrijdag 23 november wordt er een temperatuurajtakeling van circa 8 tot 5 graden Celsius ver wacht voor de maxima. De minima gaan van circa 4 graden in de rich ting van het vriespunt. De kou-inval wordt veroorzaakt door een omvan grijk depressiegebied boven Scandina vië en geruggesteund door een Atlan tisch hogedrukgebied, waarvan een uilloper in de loop van hel weekend onze omgeving zal passeren. Daardoor wordt de nacht van zaterdag op zon dag flink koud met vooral in hel bin nenland mogelijk lichte vorst. Daarna volgt een stroom van nieuwe storin gen die volgende week zal voortduren waardoor het weer wisselvallig blijft. In de bergstreken van midden-Europa wintert het: de Wasserkuppe (900 me ter) meldde gistermiddag graad, Duitslands hoogste berg de Zugspitze 6 graden. Op 3000 meter hoogte was het daar echt zo lekker niet met ijzige orkaanstoten van ruim 140 kilo meter per uur oftewel 12 Beaufort. In de hogere niveaus boven Scandinavië is het ook Hink koud: op 5,5 km hoog te boven Kopenhagen en Stockholm is het 35, Stavanger in Noorwegen 39 en boven het weerschip Mike tus sen IJsland en Noord-Noorwegen 40 graden. De naar zuid-Zweden uitgeweken stromdepressie heeft donderdag langs de Friese kust zowaar nog hogere wa terstanden heicerkstelligd dan dinsdag j.l, namelijk 3.06 meter plus NAP 'p- gen 3 meter twee dagen daarvoor. De vliegbasis Leeuwarden registreerde dan ook eenmaal een orkaanstoot van 11 Beaufort. Vrijdagmiddag gaf alleen Norderney nog een uitschieter van 10 Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximumtemperaturen en neerslag van 719 uur: Beaufort, maar later ging het vooral op het zuidelijk deel van de Noordzee opnieuw stormen. We noemen nog even de waarneming van een vuurbol donderdagavond 22.23 uur in noordoost-Groningen met een staart waar vuur afbrokkelde. Het. verschijnsel was zo helder, dat het door een cumulusivolk heen te zien was. Tenslotte nog een kijkje in een veel warmer oord: Israël. V-ijdag icerd het in Eilat het warmst met 26 graden en bleef het het koelsi in Jeruzalem met 17 graden Ramat Davicl, het vliegveld Lod en Tel Aviv meldden 22 graden, Haifa 20 graden. Het weer was cr over het algemeen rustig met de mees te zonneschijn in Tel Aviv en Bershe- ba. innen en «cel wind Amsterdam zwaar bew. 10 0.3 De Bilt zwaar bew. 9 0.1 Deelen regen 9 2 Eelde licht bew. 9 2 Eindhoven zwaar bew. 11 0.1 Den Helder licht bew. 9 0.4 Luchth Rtd. regenbui 10 0.7 Twente licht bew. 9 l Vlissingcn regen Zd. Limburg regen 11 0.6 Athene licht bew. 21 0 Barcelona onbewblkt 17 0 Berlijn regen 5 3 Bordeaux zwaar bew. 15 2 Brussel zwaar bew. 12 3 Frankfort licht bew. 12- 4 Genève zwaar bew. 12 9 Helsinki licht bew. —4 0.2 Innsbrück regen 4 29 Kopenhagen regenbui 3 2 Locarno onbewolkt 13 0 Londen geheel l>ew 11 0.2 Luxemburg regenbui 10 6 Madrid onbewolkt 17 0 Malaga onbewolkt 21 0 Mallorca onbewolkt 20 0 Mlinchen zwaar bew. 10 31 Nice licht bew. 18 0 Oslo sneeuw —1 6 Parijs motregen 14 8 Rome licht bew 18 0.2 Split zwaar bew. 17 0 Stockholm regen 0 1 Wenen half bew. 7 15 Zilrich regen 10 27 Istanboel zwaar bew- Las Palmas onbewolkt 23 Tunis licht bew. 18 1 HOOG WATER IS november 1973 - Vlissin- gen 7.59-20.35 Harlngvlietsluizen: 9.31-22 09 Rotterdam: 10.27-23 30 Scheverungen; 8 56- 21.34 IJrauiden: 9 45-22 23 Den Helder: 0.35- 13.34 HarliT/gen: 2.52-18 03 Delfzijl 5.12-18.12 19 November - VliRSinzèn: 9.15-21.51 Haring- vlietsluizen: 10.48-23 2i. Rotterdam: 11 48 - - Scheveningen: 10 19-22 57 IJmutden: 11.05- 23.43 Den Helder: 1 41-14.50 Harlingen: 3.55- 17.18 Delfzijl: 6.23-19 29. onder redactie van loessmit Actie wekt reactie en aggressie wekt agressie, dat is onderdehand wel duidelijk geworden. Heel wat lezers hebben gelukkig meestal op een vriendelijke manier ge reageerd op wat een week geleden in deze rubriek stond. Dr. L. de Jong, schreven we toen, spelt het woord 'agressie' met een dubbele g, hoewel de dikke Van Dale, die bij tallozen het laatste woord heeft, nadrukkelijk (en nogal on gebruikelijkwaarschuwt: 'men schrijve niet: aggressie'. Toch doet De Jong dat, evenals de Duitsers en de Britten maar die hoeven zich natuurlijk niets van Van Dale aan te trekken. Hoe belangrijk is zoiets? De heer G. Dokter te Ede schrijft ons: 'Van dergelijk pietluttig geschrijf zie ik het nut niet in.' Daarin heeft hij in zoverre gelijk, dat ook naar on ze mening u>ót dr. De Jong schrijft, belangrijker is dan hóe. Maar spelling is altijd een onder werp geweest waar veel over wordt geredetwist en dat spelletje spelen we soms graag mee. Wel ge vaarlijk trouwens: diezelfde zater dag maakte een zetfout van een 'oplettende lezer' een 'opletterde', wat een opmerking opleverde van P. Groenewegen van Wijk uit Am sterdam: 'Wat is een opletterde le zer mijnheer de muggezifter? Let De hippe en alternatieve geestelij ke Sipke van der Land heeft ais een van de boffers onder de ziels- zorgers een ontheffing van het zondagse rijverbod. Hij heeft die gekregen omdat hij vaak diensten op zondag heeft, verspreid over de hele randstad. Controlerende agen ten hielden hem aan en vroeeen hem zijn ontheffing te tonen. Toen ze daarop lazen dat. Sipke een pre diker was, sloegen de agenten bij na stijl achterover. Zo'n langharig type kon toch geen predikanf zijn? 'Laat me uw preek eens zien!' zei een van hen streng. Maar Sipke had zijn preek in het hoofd. 'En een bijbel?' Die kon hij triomfan telijk tonen en toen mocht hij doorrijden. Kardinaal Alfrink blijkt, althans op de eerste autoloze zondag, niet zo makkelijk een ontheffing te hebben gekregen. Volgens De Volkskrant moest de 72-jarige kar dinaal die dag een mis opdragen in het Noordbrabantse Boxtel. Om dat die plaats gewoon aan de spoorlijn ligt, vond de rijksver keersinspectie dat de kardinaal best in Utrecht op de trein kon stappen. Nu heeft zo'n hoogwaar digheidsbekleder natuurlijk wel wat relaties achter de hand en zo kon het gebeuren, dat de vroegere minister mevrouw Klompé per soonlijk voor hem in de bres sprong bij de rooms-katholieke staatssecretaris Van Huiten en toen kwam het voor elkaar: het in middels bekende gele papier arri veerde alsnog in Utrecht. Alleen was achter 'beroep' niet iets inge vuld als kardinaal of priester, maar 'artiest met attributen'. Een kunstenaar die met z'n hele handel op stap moet, kan namelijk onthef fing krijgen en hier ging het ten slotte om een pontificale mis. Ongeveer een miljoen wil de uit Nederland afkomstige en nu in het Australische Tewantin in Queensland wonende Bert Rozema aangooien tegen een projekt dat een stukje van thuis moet gaan worden. Zijn 'Holland' wil hij op een eiland ten noorden van Bris bane aanleggen. Dat eiland is vijf hectare groot en ligt in de mon ding van de rivier de Noosa. Als zijn plannen werkelijkheid wor den komen er dijken op, natuur lijk een molen en meer typisch Hollandse ingrediënten. Tussen de dijken stelt hij zich een groot re creatiepark voor met een caravan park,. een zwembad, jachthaven, waterskihelling en een gemeen schapshuis. Een echt eiland /.al het dan niet meer zijn, maar meer pen schiereiland, omdat Rozema zijn 'Holland' door een dijk en een ophaalbrug met het vasteland wil verbinden. liever op de honderden fouten die in deze krant staan' (dat doen we dan ook. zoals in datzelfde stukje stond). En oud-schoolman T. van Goor uit Zetten die wel agres sie schrifft, maar die uitgestoten g maar niet kan vergeten merkt op dat ook het woord 'spellings fout' fout is, omdat net als in bij voorbeeld spellingrapport de s cr niet in hoort. De vroegere klasgenoot Grolle ran dr. De Jong schrijft kernachtig: 'Dat men in het Nederlands agres sie met één g is gaan schrijven, is te wijten aan de laksheid van de docenten en de nonchalance van de leerlingen die alles gemakkelijk willen schrijven. Het woord agres sie komt van ad-gressio, door anti ciperende assimilatie versmelt de d tot g en krijgt men dus een dubbe le g. Loutje de Jong, die een bij zonder goede leerling van het Vos- sius-gymnasium was (ik zat vóór hem in de klas) heeft het Latijn te lief gekregen dan er klakkeloos af stand van te doen, hoe men verder dat woord ook wil schrijven Leraar oude talen Evenhuis in Den Haag dacht even (maar nu niet meer) dat we dr. De Jong 'een trap tegen de schenen' had den willen geven. De leraar, een vijftiger, herinnert zich uit zijn studententijd dat een hoogleraar (een latinist) toen al vertelde hoe hij de redactie van een krant had opgebeld over de dubbele g in agressie, en hijzelf heeft in navol ging van zijn prof getracht hetzelf de 'aan tientallen generaties van leerlingen' bij te brengen. Agressie is in de grond van de zaak eigen lijk fout. zegt hij, want het voor voegsel a betekent juist het tegen deel van ad (dat door assimilatie ag- wordt). Ad is 'ergens naar toe', a 'ergens vandaan' Dokter Prillevitz uit Rotterdam zou. afgezien van wat de woorden boeken aangeven, toch het u-oord met twee g's schrijven, juist van wege die Latijnse afkomst. En ds. Stuursma uit Zwiindrecht heeft ontdekt aal in het verklarend handwoordenboek der Nederlandse taal van Koenen-Endepols (22e dnik) beide schrijfwijzen voorko men. Er waren nog meer reacties. Dat aggressie fout zou zijn. vindt de heer Streef uit Heerenveen een al te boude of boute (zie van Dale) bewering. In de negende druk van Van Dale, zegt hij. staat: de spel ling agressie(f) verdient de voor keur boven aggressie(f). En 'aan gezien de voorkeurspelling een vooral Nederlands produkt is. mag ieder die spelling gebruiken waar aan hij de voorkeur geeft.' Wat al te serieus reageert lezer Pool uit Breda: 'U stelt zich (met Van Dale) hartstochtelijk agressief op vóór de taalgeleerde (van ver der) en tegen de historicus (van dichtbij)... 'Wat is belangrijker vraagt hij zich af: een goed ge bruik van de Nederlandse taal of do schrijfwijze? We kunnen hem en alle anderen gerust stellen: het eerste gaat ons boven alles. Nie mand moet zich dus maar ergeren als een woord foutief (of beter; an ders) is gespeld. Om het met de woorden van mevrouw Boers-Milo uit Ermelo te zeggen: fouten in kranten signaleren? Dat zou dag werk zijn! Ook de heer Van der Blom uit Rotterdam verdedigt de spelling van dr. De Jong aan de hand van de Latijnse grondvorm. Zelfs in ouder Frans komt aggression voor naast agression, weet hij. 'Dr. De Jong heeft Caesar. Heath en Brandt aan zijn kant Wat zijn bij hen vergeleken Asterix en Van Da- Ie?' Zelf bekent hij nooit anders dan dubbel g te schrijven. 'De uit spraak a/gressie(f). met lange a, doet mijn oren pijn.' Tot zover de heer Van der Blom, voor wiens oren wij vrezen, want de uitspraak met de lange a komt vast vaker voor dan die met de korte. En dat zal ook wel de over weging zijn geweest die indertijd de spellingcommissie heeft doen kiezen voor de ene g in agressie, terwijl toch alle andere óók aan het Latijn ontleende woorden die met het voorvoegsel ad werden ge vormd, de dubbele g wèl behouden hebben, zoals agglomeraat. Mis schien zouden alle woordenboeken toch maar beter aangevuld kunnen worden met aggressie(f). 'Heb je niet iets verkeerd verbonden, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7