Belgische voetballers ;oeken naar meer macht RECHT© NEDERLAND (vermoedelijk) BELGIE (vermoedelijk) Schrijvers: Ik ben niet met Van Beveren te vergelijken IN DE GAZET Eén duel om van al het 'gezeur' af te raken a Russische weigering definitief China wil naar Aziatische Spelen De Meeuwen start met overwinning Afgelastingen t+snort+kort Opwinding Lachen OUW/KWARTET ZATERDAG 17 NOVEMBER 1973 Schrijvers Suurbier Hulshoff Mansveld Krol Haan Neeskens Van Hanegem Rcnscnbrink Cruijff Keizer Scheidsrechter: Kazakov fRusl.J Lambert Semmeling Van Himst Verheijen Dockx Thissen Martens Dewalque Vandendaele Van Binst Piot \rwin Vandendaele verdiept zich in sterke spelersorganisatie 1UGGE Er is in de afgelopen weken zowel in het Nederlandse in het Belgische spelerskamp ontzaglijk veel gesproken over de iolute noodzaak van een overwinning in de derby, die zonder twij- de belangrijkste is uit de lange historie. In de diverse publiciteits- :dia hebben de spelers gelegenheid gekregen hun filosofieën uit te jen. Centraal in vrijwel al die overwegingen stond de persoonlijke Komst. Niet helemaal onlogisch voor wie de eerzucht en de gel- igsdrang van de voetbalvedetten kent. Voor de carrière van vooral jonge internationals kan een optreden te midden van 's werelds ste voetballers van immense betekenis zijn. Niemand die dat be- .t staan er in de wedstrijd van irgen oneindig veel meer belangen het spel. Collectieve aangelegenhe- n, die vooral. Gelukt het Nederland door te dringen tot de laatste zes- n ploegen van het aanstaande we- dtiteltoernooi dan betekent dat dat Nederlandse voetbal ook in de ko- nde episode in de picture blijft en het perspectief van een nieuwe leratie voetballers vergroot wordt. 1 niet te onderschatten zaak. Bel- verkeert in een praktisch identie- situatie. Het is vooral Belgisch inente libero. Erwin Vandendaele die dat onderkent. In een analy- die hij opbouwt zoals hij voetbalt, njeloos maar solide, stipt hij de zo Wenste consequenties van een moge- ke kwalificatie aan. LCHT or mij betekent een Belgische over- ining dat wij, de Belgische spelers, e macht kunnen vergroten. En dat niet alleen gewenst, dat is zelfs >dzaak. In het Belgische voetbal ge- iren nog zoveel zaken die niet te sreren zijn, waarbij steeds voorbij- jaan wordt aan de positie van de itballer dat we nu eindelijk eens keer tot actie moeten kunnen rgaan. We zouden op ons sterkst an als we de tickets voor West- itsland in onze zak hadden', vin Vandendaele doelt op een ge- hte, gebundelde actie. Uit ervaring et hij dat solistische arbeid op dat rein nutteloos is. Hij heeft zich beijverd om een Belgische vak- id voor voetbalprofs op te richten, mislukte, omdat het merendeel zijn collega's de zin daarvan niet ïg. Vandendaele: 'Er is een groot ntaliteitsverschil tussen de Belg en l Nederlander. Een Belg moet eerst lervinden dat hij werkelijk getrof- kan worden door het ontbreken een organisatie, dan wil hij nog is overwegen om maatregelen te nen. En zo was het ook bij de aan- '.elijke plannen om tot een spe- •akbond te komen. Je moet daar topspelers achter staan, maar naar doorsneevoetballer wordt niet ge- iterd. Maar de Belgische topspelers •ben juist niet te klagen. Daarom was die gedachte aan een overkoepe lende organisatie een utopie'. De materie boeit Erwin Vandendaele. Hij verdiept zich soms uren in de: stof, die de huidige situatie hem geeft. Heeft daarom ook verbijsterd de uitwerking van de plannen om tot een Belgische profliga (volgend jaar) te komen, gevolgd. Vandendaele: 'Er wordt in dat soort situaties altijd over de hoofden van de spelers heen beslist. Wat was er nu normaler ge weest dan de spelers te horen, ook die hebben hun ideeën en hadden wellicht best bruikbaar materiaal aan kunnen dragen. Bovendien zijn wij, de spelers, de meest direct betrokke nen. In Nederland hebben ze aange toond dat het transfersysteem, zoals ook wij dat kennen, niet tolerabel is. Zolang wij, de spelers, niet tot een ongeorganiseerd verzet komen zal de huidige situatie in België blijven be staan. Ik moet toegeven dat we in België met één grote handicap wer ken. De verdeeldheid tussen Walen en Vlamingen blijft een hinderpaal, zoals ook de allesoverheersende invloed van de stad Brussel nieuwe ontwikkelin gen afremt'. Dat is een situatie die verzet oproept, maar die bij gebrek aan eenheid in het Belgisch spelerskorps niet wordt door broken. Hoe zeer Erwin Vandendaele dat ook betreurt. 'Ik ben kritisch, maar zeker niet te kritisch. Mijn wen sen zijn reëel, ik begrijp alleen dat de macht van de Belgische voetballer vergroot moet worden. Juist daarom wil ik graag winnen. Al geeft ook Vandendaele toe, dat er al veel verbe terd is. 'Vooeal Club Brugge is pro gressief. Het klimaat is hier uitste kend. Ik kan me de tijd nog herinne- reen, dat ik met een broodje in mijn tas naar het stadion kwam om te trai nen. Die tijd is voorbij. Gelukkig wel. Hoewel ik aan de andere kant ook weer zeg dat we de belangen van het voetbal niet moeten overschatten. Bij ontgoochelingen realiseer je je, hoe belangrijk voetbal is gemaakt. Als je er middenin zit, merk je het niet. Omdat voetbal-sec ook je passie is. Twee jaar geleden heb ik een full- prof contract getekend (voor vijf jaar, red.). Daarvoor aarzelde ik. Ik had Erwin Vandendaele (rechts; krijgt tijdens de training instructies van coach Raymond Goethals. een uitstekende baan als boekhouder, had zekerheid, maar mocht toch dat aanbod van Club Brugge niet weige ren. Voor het salaris, dat ik als full- prof kon verdienen had ik mijn oud vak een dubbel aantal jaren uit moe ten uitoefenen. Nu wil ik niet meer te rug. Ik zou er tegenop zien als ik weer binnen die vier muren moest werken'. POSITIEF Ook op de voetbaler Vandendaele heeft zijn positie als full-prof positief gewerkt. Hij: 'Ik ben er rustiger door geworden. Ik laat me niet zo gauw meer opwinden door tal van dingen. Toen de KNVB Cruijff dispensatie verleende, gingen er bij ons onmid dellijk stemmen op in de trant van nu is het gebeurd. Ik sta er tamelijk laconiek tegenover. Als Cruijff niet voor Barcelona had gespeeld was hij o.ok in topvorm tegen ons uitgeko men, daar ben ik van overtuigd. Ik zeg simpel dat we moeten trachten een zo goed mogelijke wedstrijd te spelen en een zo goed mogelijk resul- Van onze speciale verslaggever ZEIST Zo op het oog lijkt Piet Schrijvei s. FC Twentes doelman van het Nederlands elftal, met te benijden met zijn plaats in Fa- drhoncs équipe. Als vervanger van de geblesseerde Jan van Beveren is er voor hem nauwelijks eer te be halen tegen de doorgaans steriel opererende Belgen. Van Schrijvers Wordt uiterste attentie verwacht bij de geprogrammeerde Belgische uitvallen. Een klus, die niet te on derschatten valt. En die verzwaard wordt, wellicht, door Schrijvers ge ringe routine in het Nederlands elftal. Schrijvers zelf: 'Ik maak me er niet zo druk om. Weet ik eigen lijk veel of ik te benijden ben. Ik ral proberen te keepen, zoals ik al- tijd keep. Ik heb dan slechts twee volledige wedstrijden met Oranje gespeeld, tegen Schotland en IJs land, maar ik heb wel zo'n 25 keer reserve gestaan. En dat maakt me niet uit of ik nou reserve sta of dat ik speel, ik bereid me in alle gevallen even serieus voor. Daar om doe ik het nu ook zoals ik het gewend ben te doen. Ik heb geen angst voor bepaalde situaties. Ja als Nederland tachtig minuten aan valt, scoort niet en zou er in de aatste tien minuten een Belg al leen op me af komen dan zal ik nem tegen moeten houden. Dat is Piet Schrijvers vooral een kwestie van geconcen treerd werken.' Doellieden worden vaak individua listen in een ploeg genoemd. Schrijvers voelt zich geen eenling. Krijgt daartoe ook geen gelegen heid. 'Omdat de jongens mij mee slepen. Ik merk dat ik geaccepteerd word. Iedereen weet dat ik anders beai dan Jan van Beveren. Daarom vergelijken ze ons ook niet. Jan is atletischer, ik heb meer lichaams kracht. Dal gebruik ik, maar dat is toch niet erg. Ik wend het niet aan om iemand te blesseren, zoals wel verondersteld wordt. Het lijkt me normaal, zoals Joop van Mau- rik ook zijn gewicht gebruikt in de duels.' Toch is dat gewicht van Schrijvers (92 kg) een voortdurende persoon lijke zorg. Hij weet dat hij zijn ge wicht op peil moot houden (rond de 90 kg) om zijn beste vorm te handhaven. Nu Schrijvers de laat ste weken bij FC Twente dan ook niet tot zijn beste prestaties komt, heeft de buitenwacht geconclu deerd dat Schrijvers te zwaar is. Schrijvers: 'Ik denk eerder dat het komt door de lange reeks van bles sures, waar ik mee te kampen heb gehad, dit seizoen. Ik heb iets aan mijn bil, aan mijn lies en aan mijn pink gehad. Dat heeft mijn vorm geen goed gedaan. Maar toch kan de ploeg nu op me rekenen, ook omdat ik wel eens van het imago af wil, dat ik een specifieke clubkeepcr ben. De wisselwerking tussen de verdediging en de keep er bepaalt de kwaliteit van een achterhoede, vergeet dat niet.' taat binnen moeten halen'. Overigens ontkent ook Vandendaele niet, dat de rust die hem omgeeft, schijn kan zijn. 'Een zekere nervosi teit is noodzaak, anders kun je niet voetballen. Dat heb ik altijd gehad. Als middenvelder ben ik begonnen. Zes jaar heb ik daar gespe.eld en heb ik geleerd constructief te voetballen. Daar doe ik nu nog mijn voordeel mee. Een libero is geen laatste man meer, bij mij, de vrije man, begint ie dere aanval. Na die zes jaar ben ik door trainer De Munck tot voorstop per gebombardeerd. Een leerzame pe riode is ook dat voor mij geweest. Ik heb daar namelijk mijn hardheid ge kweekt. Als laatste man voel ik me op mijn best. Door mijn bestaan ook ben ik meer dan ooit met voetbal bezig. Soms zoveel dat ik er niet van kan slapen. Vaak denk ik dan toch dat full-professionalisme het ook niet is. Ik heb buiten dat voetbal te weinig ontspanning. Toen ik nog semi-prof was, beschouwde^ ik mijn werk als m'n ontspanning. Je werkte met ande re mensen. En dat had zijn voordelen. Nu zit je in dat keurslijf van de be taalde voetballerij en moet je je dwingen zo af en toe afstand te ne men. Omdat ik geen meeloper wil zijn. Ook in sportief opzicht niet. Toen ik als voetballer merkte dat ik voor niemand onder hoefde te doen, stelde ik me maar één doel: ik wilde naar Mexico, naar do wereldkampioen schappen. Daar ben ik geweest. Mijn volgende 'zorg* was om me te handha ven op het niveau, waar ik toen was. Dat voelde ik me tegenover mezelf verplicht. Ik dacht dat het gelukt was'. POUL ANNEMA Van onze sportredactie BRUSSEL Gilbert van Binst kan in België morgen op veel belangstel ling rekenen. Naarmate de wedstrijd nadert is men er in België meer van overtuigd geraakt dat Rob Rensen- brink zal spelen, en dat hij als recht streekse tegenstander Gilbert van Binst krijgt (als hij op tijd van een blessure hersteld is). Over hem zegt in 'Le Soir' George Heijlens (Van Binst speelt op de plaats van Heij lens): 'Ik kan hem maar een advies geven, luister naar de raad die Goet- thals geeft, want er is geen beter raadsman dan Goethals. Ik hoop dat voor hem van groot belang blijken.' de ontmoeting van nu in de toekomst voor hem alles goed afloopt, dan zal In 'Het laatste Nieuws' zegt Jan Rui- hals geeft, want er is geen beter dienst van Anderlecht) over Gilbert (Gille) van Binst: 'Van de Gille mag et Olympisch Stadion waar morgenmiddag om half drie de aftrap ordt verricht voor het beslissende duel in groep 3 is gisteren ilemaal in gereedheid gebracht. Op het scorebord zijn de namen n de twee elkaar bestrijdende ploegen al te zien. SPORT T21/K23 ZURICH (Reuter. AP) De Russi sche voetbalbond heeft gisteren in een telefoongesprek met het FIFA- hoofdkwartier officieel gezegd niet in Santiago tegen Chili aan te treden. De FIFA heeft hieruit de conclusie getrokken dat Rusland zich nu heeft teruggetrokken voor het wereldkampi oenschap voetbal. In eerste instantie wilde de FIFA gis teren geen mededelingen verstrekken over het gesprek met de Russen. Daaruit werd de, conclusie getrokken dat Rusland nieuwe voorstellen had gedaan om liet conflict op te lossen. Helmuth KSser, secretaris-generaal van de FIFA verklaarde echter dat aan de discussie rond het tweede duel tussen Rusland en Chili een einde was gekomen met 'het laatste woord' dat Rusland nu aan de kwestie gewijd had. Helmuth KSser verklaarde verder dat het nu nog niet zeker is dat Chili au tomatisch geplaatst wordt voor het eindtoernooi. De beslissing hierover dient genomen te worden door organi satie comité van de FIFA. Bij de FIFA is gisteren overigens een nieuw protest binnengekomen naar aanleiding van de diskwalificatie van Rusland. Het telegram was afkomstig van de Algerijnse voetbalbond. Er werd op aangedrongen een speciale bijeenkomst van het bestuur van de FIFA te honden om d« zaak opnieuw te bekijken. TEHERAN China zal volgend jaar in de plaats van Taiwan worden toe gelaten tot de Aziatische Spelen. Dit is gisteren tijdens een congres van de overkoepelende federatie in Teheran besloten. Het resultaat van de stem ming was: 38 voor, 13 tegen en 5 ont houdingen. Het besluit kan tot gevolg hebben dat de banden met het internationale Olympische Comité verbroken zullen worden. He'. IOC erkent Taiwan wel en China niet. Taiwan is bovendien lid van dc belangrijkste sportfederatie (atletiek, zwemmen, boksen en hoc key). Tijden.; het jongste Olympische congres in Varna waarschuwden deze sportorganisaties de federatie van Azi atische Spelen dat men een evene ment met China in de plaats van Tai wan niet zou goedkeuren. Peter Chang, afgevaardigde van Tai wan. zei na de stemming tot de con gresgangers: 'Diep in uw hart weet u dat u verkeerd hebt gehandeld door de politiek in de sport toe te laten. Daarom is de ware verliezer vandaag niet Taiwan maar de gehele federatie van Aziatische Spelen. Uw actie zal vandaag beoordeeld worden door de wereld. Heren, ik verzeker u dat wij in naam van dc Olympische geest on ze strijd zullen voortzetten zodat uit eindelijk gerechtigheid en eerlijkheid zullen zegevieren'. BELGRADO De waterpoloploeg van De Meeuwen heeft gisteren de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen gewonnen. De Amsterdammers versloegen in het Banjicabad van Belgrado Ethikos uit Griekenland met 10 C> (2-1 1-1 3-2 4-2). De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Ronnie Koster (6). Tom Schmidt (2), Hans Biesbrouck en Hans Koster. In de voorgaande ronde (Turkije) troffen De Meeuwen dezelfde ploeg en wonnen toen met 5- 4. De Meeuwen kwamen donderdag nog niet in actie. Het Nederlandse protest tegen de vervroeging van de wed strijddata (pas ten week tevoren b kendgemaakt) werd toegewezen. Nu spelen De Meeuwen vanavond tegen MGU uit de Sowjet-Unie. De overige uitslagen zijn: CSKA (Buig)-Partizanen tJoeg) 2-7 (0-3 1-1 0-3 1-01. CSKA-MGU (Su) 4-8 (1-0 24 0-2 1-2). DEN HAAG (ANP) De volgende afdelingen van de KNVB hebben alle wedstrijden voor vandaag afgelast: Groningen, Drente, Rotterdam en Noord-Holland. VOETBAL De Schotse voetbalborvd heeft In verband met de energiecrisis de aanvang van de wedstrijd Nederland- Schotland (amateur linden ploegen, Eu ropees kampioenschap) op woensdag 21 november op U.00 uur bepaald. Oor spronkelijk zou om 19.30 worden begon nen. SCHAATSEN Het bondsbestuur van de KNSB heeft besloten Jos Valentijn zijn amateurstatus terug te geven. Valentijn had dere zomer een verzoek ingediend nadat duidelijk was gewordem dat de ISSL waar hij lid van was geworden zijn verpüchüngeri niet na kon komen. SCHAATSEN De interland Nederlartd- Noorwegen wordt op 22 en 23 december in Heerenveen gehouden. men alles verwachten, de Gille blijft de Giliit' En over de verwachte slag van Va» Binst met Rensenbrink: 'Een Rensenbrink die voldoende ruimte voor zijn kronkels krijgt kan ieders defensie, ook de Belgische teisteren. Maar slaagt de Gille er in zijn clubge noot te intimideren, dan slaat hij een belangrijk wapen uit Fadrhoncs han den.' Rob Rensenbrink komt zelf aan het woord in 'De Standaard.' Daarin staat de vraag: Nu Heijlens er niet bij loopt, wie verdient de kans als rechts back: Van Binst of Bastijns? Rensen brink: 'Qua mentaliteit is er geen ver schil. Beiden gaan er tegenaan. Alleen vind ik Van Binst een betere voetbal ler. Bovendien heeft hij lange benen en komt in laatste instantie nog vaak met de door hem geprefereerde sli ding. Dat is een sterk wapen van Van Binst. Dus geef mij maar Fos Bas tijns. Als specifieke rechtsback ver-, dient hij het om te spelen.' En tot slot nog een voorspelling. Pe ter Ressel (Feyenoord) spreekt zich in 'Het Laatste Nieuws' als volgt uit: 'Niemand hier gelooft dat de Belgen een kans maken. Ik ben zowat de eni ge twijfelaar. Ik kijk niet raar op als België met 01 wint. door Gerrit den Ambtman Ruim een jaar geleden ontstond na de kwalificatiewedstrijd Noorwe genBelgië in het Grand Hotel van Oslo een nachtelijke discussie tussen de Belgische bondscoach Raymond Goethals en een paar Ne derlandse sportschrijvers. Aan de orde waren natuurlijk de beslissen de wedstrijden tussen België en Nederland in de voorronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap. Goethals is doorgaans een schitterend acteur, maar op dat moment viel hij even pijnlijk uit zijn rol. Hij ventileer de zijn angst, gaf toe dat hij voor de duels ten Nederland nauwe lijks perspectief zag. Maar Goet hals, de unieke voetbalkenner, wees zichzelf tegelijkertijd op een ontsnappingsclausule. 'Laat Neder land maar zeuren', betoogde hij toen, 'hoe meer ze rond dat Neder lands elftal zeuren, hoe harder ik lach.' Raymond Goethals moet het afge lopen jaar de knieën blauw gesla gen hebben van de pret. Want Ne derland heeft op een ongelooflijk onvolwassen manier over zijn Oranje-formatie gezeurd. Terwijl iedere betrokkene dapper getuigde over het belang dat het Neder lands elftal naar het eindtoernooi in Wcst-Duitsland zou afreizen, stapelden de affaires en intriges zich in vlot tempo op. Tijdens ie dere voorbereiding, tijdens iedere wedstrijd was er wel een kwalijke dissonant, die voor de buitenwe reld niet verborgen kon blijven. Het gros van de zaken, die regel recht de spelers raakten, zijn min of meer opgelost. Frantisek Fadr- honc, de bondscoach, paaide afval ligen als Gerrie Mllhren en Willy Brokamp, die openlijk stelling durfden te nemen tegen zijn be leid. Fadrhonc verstaat als geen andere coach in Nederland de kunst zijn eigen brokken te lij men. Onder de noemer 'misver stand' zijn dan ook inmiddels al een fors aantal dreigende muiterij en verdoezeld. Maar ook 'vader' Fadrhonc zelf werd het slachtoffer van het 'ge zeur' rond zijn elftal. Het sectiebe- stuur betaald voetbal duwde hem via voorzitter Jacques Hogewoning een duidelijke motie van afkeuring onder de neus door Cor van der Hart plotseling als 'tweede bonds coach' te presenteren. Tot verba zing van datzelfde sectiebestuur ging Fadrhonc niet opzij. Integen deel, hij voelde niets voor een der gelijke executie en nam zélf het initiatief. Cor van der Hart werd teruggewezen. Fadrhonc heette weer de kapitein. Voetballend Nederland bleef zich, tot genoegen van de slimme Goet hals, voortdurend opwinden. Over de sponsoring van het elftal, een pijnlijke mislukking. Over de sala riëring van de spelers. Over het vertrek van Johan Cruijff naar Barcelona. Over het totale begelei dingspakket. Over het selectiebe leid van Fadrhonc, kortom over het gezeur, waarop Goethals doel de. Fadrhonc mocht dan begin de ze week emotioneel uitroepen, dat iedereen elkaar nu gevonden heeft, dat de voetbalwereld zij aan zij staat voor de confrontatie met de Belgen, Fadrhonc zélf weet wel be ter. Hij, en hij niet alleen, heeft het geluk, dat tenminste voor één moment het belang van de kwalifi catie voorop is gezet. De prestaties van het Nederlands elftal blijven echter als een rode draad door al die verwikkelingen lopen. Nog steeds heeft Oranje bij de massa geen goodwill verworven. Juist daarom mag de Nederlandse ploeg en zijn omgeving blij zijn met de uitschakeling van Ajax in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. De KNVB hoopt dan ook terecht, dat de be langstelling zich ten gunste van het vertegenwoordigend elftal gaat verplaatsen. Alleen zal het elftal er dan wèl voor moeten zorgen, dat het publiek een gegronde re den heeft zich achter de formatie op te stellen. Feyenoord en Ajax hebben die gunst verworven door successen te behalen en goed voet bal te spelen. Aan die voorwaarden heeft het Nederlands elftal nog nauwelijks voldaan. De kansen om de toeschouwers voor zich te win nen, zijn blijven liggen. Vriend schappelijke wedstrijden (tegen Spanje, Oostenrijk en Polen met name) werden als niet interessante formaliteiten afgedaan. Het pu bliek moest grof geld voor een toe gangsbewijs neertellen, terwijl de spelers onafhankelijk van het re sultaat en de geleverde prestatie op een vaste premie van 500 gul den konden rekenen. Het woord 'klantenbinding' is door Oranje nog nooit duidelijk begrepen. Ook daarom, dit gekoppeld aan de talloze verwikkelingen rond en in het elftal, heeft de ploeg zich nog niet als een eenheid gemanifes teerd. Terwijl Ajax onder supervi sie van Rinus Michels jaren nodig had om naar de Europese top te reiken, heet het Nederlands elftal nog. steeds de duiventil waar iede re profvoetballer in en uit kan vliegen. Van een duidelijke, ge richte opbouw is nog geen moment sprake geweest. Een beleid is nau welijks gevoerd, de vorm van de dag bleek zaligmakend. Voor een land, dat zich straks zo verschrik- Frantisek Fadrhonc: Iedereen heeft elkaar op tijd gevonden. kelijk graag met de beste ploegen van de wereld wil meten, is dat een veeg teken. Het Nederlands elftal speelt dan ook niet tegen België, maar elf uitstekend voet ballende individualisten, die alleen maar mogen hopen, dat ze zondag het gigantische karwei GEZAMEN LIJK kunnen klaren. Ook op dat punt kan Raymond Goethals onbezorgd lachen. In ei gen land heeft de populaire coach vaak de kritiek moeten horen, dat hij te weinig durfde te experimen teren, dat hij voor onvoldoende doorstroming zorgde. Maar op het beslissende ogenblik brengt diezelf de Goethals wel een gedegen op el kaar ingespeeld, hardwerkend en gretig elftal in de piste. Uitgere kend een land, dat door scherpe tegenstellingen zo verdeeld blijkt, presenteert een eenheid. Zonder gezeur, maar uiterst tevreden met de positie van underdog. Hetzelfde België, dat in sleutelwedstrijden in de wereld erkende voetbalnaties als Joegoslavië, Italië, Spanje en Portugal overtuigend heeft terug gewezen, dat vier jaar geleden tot de eindronden van het wereldtoer- nooi in Mexico doordrong en dat twee seizoenen geleden dc derde plaats bij de strijd om het Euro pees kampioenschap bezette. Is dit België een underdog? Goethals vindt van wel. Dat is zijn grote kracht. Het Nederlandse voetbal kan, wat het nationale elftal betreft, niet met een dergelijke staat van dienst pronken. Het heeft via vooral Ajax en Feyenoord door de successen in de Europese bekertoernooien inter nationale vermaardheid verworven. Maar de definitieve erkenning is er nog steeds niet. Slechts tijdens een toernooi om het wereldkampi oenschap worden de mooiste predi katen uitgereikt. Spelers als Franz Beckenbauer, Gerd Miiller, Carlos Alberto, Rivellino, Just Fontaine en zelfs Pele zijn dank zij dergelij ke evenementen tot wereldsterren gekroond. Die algemene erkenning mist het zo hoog geprezen voetbal nog steeds. Vooral de Ajacieden, verwend door hun jarenlang beju beld optreden op Europees topni veau, wachten op een nieuwe di mensie. Nieuwe inspiratie, nieuwe ervaringen ook. Alleen de strijd om het wereldkampioenschap kan hun die impulsen geven. Niet alleen voor de Ajacieden, maar óók voor het totale betaald voetbal in Nederland is de kwalifi catie van het nationale elftal van enorm belang. De profgelederen worstelen met gigantische proble men. Bijna alle 38 clubs, die in de eerste- en eredivisie in actie ko men, zien al seizoenenlang de bo dem van hun kas. Het publiek keert het profvoetbal steeds dwin gender de rug toe, de recettes da len. Het gros van de gemeenten ziet nog steeds het nut om deze vorm van passieve recreatie te steunen. Maar hoelang wensen zij nog gelden in de richting van de bodemloze put te schuiven? Het betaalde voetbal schreeuwt om een injectie. De doorstroming van ta lent stagneert. De opvolgers van Johan Cruijff, Piet Keizer en Wil lem van Hanegem zijn er (nog) niet. Ook dfit is tekenend. Het Nederlands elftal kan voor een deel de impasse doorbreken. In het Olympisch stadion kan morgen een belangrijke zet naar een rooskleu riger toekomst worden geplaatst. NederlandBelgië, de 104de 'derby der lage landen', is voor de voetballerij in Nederland van le vensbelang. Gezien het geharrewar rond de Nederlandse ploeg is de noodzaak van kwalificatie zelfs door de verantwoordelijke leiders binnen de KNVB niet voldoende (of te laat) Ingezien. Nu moet één wedstrijd al het 'gezeur' uit het re cente verleden verdrijven. Neder land heeft voldoende aan een ge lijkspel om zich via dc Belgen voor 'West-Duitsland 1974' te plaat sen. Die opgave zal ongetwijfeld zwaar genoeg blijken. Raymond Goethals is gebrand om die '01- landse' zeurders' af te straffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23