G Met de feestdagen wel achter stuur UW riekse studenten roepen op tot algemene staking Van der Stoel was niet onhoffelijk Amerikanen lauw bij vertrek van Skylab avondstudie mr/drs !n deze krant ROTA RADJA NIEUWE MENU'S Beweringen volstrekt uit de lucht gegrepen Golda Meir in tranen Veel brommers niet in orde Raffinaderijen beperken hun produktie Kring Utrechtse Repetitoren bv krant I SHERRY I bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Zondagsrijverbod volgende week ook in Duitsland Dr. Beyers Naudé: 200 gulden boete Nieuwe jLeidse Courant ZATERDAG 17 NOVEMBER 1973 54ste jaargang no. 195 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Meer keus in passende omgeving: Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ATHENE (UPI, Reuter) Gehelmde politieagenten zijn gisteravond n het centrum van Athene slaags geraakt met studenten, die eerder ip de dag een beroep op het Griekse volk hadden gedaan mee te ielpen het 'tyrannieke regime' omver te werpen. ngeveer 3.000 van de 5.000 studen- i, die de polytechnische hogeschool Athene reeds drie dagen bezet hou- en, vochten met agenten, toen hen toegang werd ontzegd naar het rondwetsplein, waar het kantoor van resident Papadopoulos is gelegen. De ;enten dreven de studenten terug. )e onmiddellijke val van het tyranie- regime van de junta en de vesti ng van volkssoevereiniteit zien wij s een essentiële voorwaarde voor de ilossing van alle problemen', zei een irklaring van de studenten. Zij werd lorgelezen op een nieuwsconferentie, e de studenten 's middags in het be tte gebouw hadden belegd. Onge- honderd journalisten werden nnengelaten, nadat nauwkeurig hun pieren waren gecontroleerd, de verklaring werd gezegd dat de udenten een politieke strijd waren gonnen en riepen de Grieken op tot n staking tegen de regering. 'Het temdelijke doel van de algemene iking is de val van de dictatuur.' m architect, die aanwezig was op de nferentie, verklaarde dat dc bond architecten in staking was gege- ADVERTENTIE Breijeroord Oosterbeek. telefoon 08307-3169 Het hotel waar mevrouw zich „utV en meneer zich „thuis" voelt. Tevens hotel-pension „DE DREIJERHOEVE" Telefoon 08307-2904 met dezelf de sfeer en verzorging. Indisch Chinees Europees Restaurar.i Mathenesserplein 31 Rotterdam vanaf l september met uitgebreide keuze voor gezelschappen en recepties. Afhalen tegen gereduceerde prijzen Telefoon 010 231764. igezegd jg i bijvoorbeeld in 1990 het ge- I lik van kernenergie, zonne- irgie en windenergie een gro- onafhankelijkheid waarborgt, n zal de volgende generatie sschien dankbaar zijn voor het ulerende optreden van de tbische olielanden. Prof. dr- W. van Gooi, voorzit ter van de Kon. Ned. Chemi sche Vereniging. (Onbestendig Wisselende bewolking met en kele regen-, hagel- of natte- f sneeuwbuien, hier en daar met onweer. Vrij krachtige tot harde wind, aan de kust tijdelijk storm ruimend naar noordwest. Maxi mumtemperaturen rond 7 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: vooral in de nach, van zaterdag op zondag opklaringen en moge lijk lichte vorst. Later weer re gen. gaan uit solidariteit met de studen ten. De radio-zender van de studenten riep om: 'Wij willen Griekenland bevrij den van het buitenlandse kapitaal. Wij strijden voor een democratisch en onafhankelijk Griekenland zonder Amerikaanse bescherming. Wij doen een beroep op de buitenlandse omroe pen om voortdurend berichten om te roepen over onze strijd, onze eisen, onze mobilisatie van het volk. Het is de beste dienst, die zij het strijdende Griekse volk kunnen bieden'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG-STRAATSBURG De beweringen, dat minister Van der Stoel Arabische diplomaten niet zou hebben willen ontvangen en hen er daarna bijna eruit zou hebben ge gooid, zijn volstrekt uit de lucht ge grepen'. Dit is het commentaar van het ministerie van buitenlandse za ken op een bericht in het Franse dagblad 'Le Monde' van gisteren, waarin was te lezen dat de Neder landse minister van buitenlandse za ken na het uitbreken van de oktober- oorlog Arabische diplomaten grof zou hebben beledigd. De Tweede Kamerleden Schol ten (CHU) en Notenoom (KVP) heb ben gisteren in Straatsburg als leden van het Europese parlement de minister gevraagd zijn visie te geven op het bericht in Le Monde. Volgens Paul Balka, correspondent van Le Monde in Algiers, is Neder land hel land waarover in Algiers, hetzij in het openbaar, hetzij privé, de bittere opmerkingen worden gemaakt. Een 'vooraanstaande Algerijn' aldus de Franse correspondent, 'vertelde ons dat minister Van der Stoel de Arabische diplomaten niet wilde ontvangen en daarna toen hij hen ontvangen had scheelde het weinig of hij had hen eruit gegooid. Een dergelijk optreden, dat niet in overeenstemming is met de diploma tieke hoffelijkheid, is in elk geval kenmerkend voor een geestesgesteld heid. Deze van verachting getuigen de houding is door alle Arabische landen, progressief of niet, hoog op genomen'. De correspondent bericht ook dat volgens een Algerijnse minister, die uitging van rapporten van in Den Haag gestationeerde Arabische diplo maten, de Nederlandse autoriteiten tot de afkondiging van de olieboy cot, zich niet hebben gerealiseerd welke rol dc olie in de ontwikkeling van Rotterdam speelt. De minister, wiens naam niet wordt genoemd, typeerde een Nederlandse verklaring dat de olieboycot de ontwikkelings samenwerking tussen Nederland en de landen van de derde wereld in gevaar zou kunnen brengen, 'een on beschaamdheid'. 'De Nederlanders geloven dat de Arabieren en de vol ken van de derde wereld stommelin gen zijn. Wij weten allang, dat het belangrijkste van wat Den Haag hui chelachtig hulp aan de derde wereld noemt, naar Israël gaat. terwijl de Nederlanders hunnerzijds niet op de hoogte zijn, of doen alsof zij niet op de hoogte zijn, van het aandeel dat de Arabieren in hun welvaart heb ben', aldus de minister. 'De Nederlandse uitvoer naar de Arabische landen is van 1966 tot 1970 gestegen van 132.9 tot 184 mil joen dollar, dat wil zeggen met een percentage (38.34), dat slechts door dat van Frankrijk (44) wordt over troffen. Kent u kooplieden, die hun beste klanten In het gelaat spuwen?' zo besluit de Algerijnse bewinds man. Le Monde bericht tevens, dat er in Algerije met voldoening kennis ge nomen is van het feit 'dat Franse havens wel zullen varen bij de moei lijkheden, waarmee Rotterdam wordt geconfronteerd, waarbij de nadruk wordt gelegd op het belang van de voorziening van Europa met olie en gas vanuit de Middellandse Zeehavens'. KAAP CANAVERAL (UPI, Reuter) Nagekenen door de kleinste menig te Amerikanen die ooit voor een der gelijke gebeurtenis te hoop liep, ver trok gistermiddag om een minuut over drie de laatste ploeg onderzoekers naar het ruimtestation Skylab. Het zijn overste Gerald P. Carr. dr Ed ward G. Gibson en overste William R. Pogue. Als alles meezit zullen zij een kleine drie maanden in het station blijven werken. Functionarissen van de civiele verde- L diging in Florida noemden het aantal II kijkers ongebruikelijk klein. Men had f daar al op gerekend: voor het eerst l waren op de toeschouwersterreinen geen mobiele toiletten geplaatst. De lancering was tweemaal uitgesteld wegens het aantreffen van materiaal- k fouten in de zeven jaar geleden ge bouwde raket. Voor alle drie ruimte vaarders was het de eerste keer dat zij omhoog gingen. Tot nog toe stuur- de de NASA altijd een 'oude rot in f het vak' mee met meerkoppige beman- ningen De uitbreiding van de vluchtduur tot S4 dagen (gepland: 56) heeft twee be doelingen. De komeet Kohoutek zal begin januari naar verwachting de in teressantste waarnemingen opleveren. En de studies van het aardoppervlak gaan zich voor een belangrijk deel concentreren op de vorming van sneeuw- en ijslagen, die men graag zo lang mogelijk wil volgen. Om horecabedrijven te redden Premier Golda Mcir van Israël kon gisteren nauwelijks haar tranen bedwingen toen zij de tweede groep van Israëli sche krijgsgevan genen uit Egypte begroette. De 27 teruggekeerden werd een emotio neel welkom be- reid, onder meer door minister van p| defensie Dajan en de chef-staf van het leger Elazar. Negen van hen werden tijdens de slijlage-oorlog van 1968-'70 aan het - i Suczkanaal door lg| Egypte gevangen RU genomen. Golda Mcir drukte ieder van hen de hand. aaide hen over het hoofd en kuste hen. Zie pagina 9 (ADVERTENTIE) Van een verslaggever EINDHOVEN Driekwart van dc bromfietsen van de Eindhovense scholie ren deugt niet. Dit is vastgesteld bij een onderzoek op veertien middelbare cn technische scholen. Van de zeventienduizend brommers die op dc scholen in gebruik zijn, werden er 1221 gekeurd. Meer dan een kwart daarvan had een opgevoerde motor (zodat ze meer dan zestig kilometer konden halen), ruim vijftien procent maakte te veel lawaai (meer dan 102 decibel), twintig procent had een on deugdelijke uitlaat, negen bromfietsmotoren waren zo veranderd dat zij als motoren gebruikt konden worden. Eén bromfiets maakte 128 decibel lawaai (dat is de herrie die men hoort als op vijftig meter afstand een startende straaljager staat). Daarnaast waren er veel andere gebreken: geen remmen, geen bel, ondeugdelijk stuur en idem spatbord. stop wat in ni'n lege tonne ROTTERDAM Twee grote raf finaderijen in het Rotterdamse Europoortgebied gaan hun pro duktie met ingang van maandag drastisch beperken. De sterkste vermindering geldt voor de raffinaderij van Esso, waar de dag- produktie tot 40 procent van het nor male peil zal worden teruggebracht. Shell gaat met 20 pet verminderen en ook de raffinaderij van British Petro leum meent binnenkort niet aan een inkrimping te kunnen ontkomen. In een reactie op de produktievermin- dering heeft de heer A. Schraven- made, hoofd van het district Rotter dam van de Industriebond-NVV ver klaard op korte termijn geen gevaar voor de werkgelegenheid in de petro chemische industrie te zien. Intussen komt uit Algiers het bericht, dat sjeik Yamani, de minister van olie zaken van Saoedi-Arabië binnenkort Nederland zal bezoeken. Hij zal samen met de Algerijnse minister voor olie zaken een reis door de VS en West- Europa maken. Zie verder onze financieel economi sche pagina. (ADVERTENTIE) j| Efficiënte doeltreffende 'I cursussen door geheel Nederland. Ook voor het universitair toelatingsexamen. Veemarktplein 35, Utrecht 030 9406 41 (ADVERTENTIE) noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaotselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, In politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Sherrydrinker. Indien u gewoonlijk 11 FLESSEN sherry ineens koopt, dan is het voor u de moeite waard om deze annonce te zenden aan ANTWOORDNUMMER 2245. AMSTERDAM (geen postzegel nodig). U ontvangt dan vrijblijvend oen offerte direct van do exporteur van wereldberoem de Engelse Merk Sherries iin Spanje gebotteld) met een korting van ruim 50'; op de vastgestelde ver koopprijs. Levering franco huis rechtstreeks vanuit Transilloods Am sterdam - Rotterdam - Nijmegen. (ïRATIS PROEFFLES VERKRIJGBAAR Naam: Adres. Plaats: Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste D gezellige rookverdrijver Q pleline schaaltje (.flessen onderzetter) {Ij handige paraatmop met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden Naam: Adres: Plaats: Betaalt per; O maand; Q kwartaal. De nieuwe obonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart co. 4 gulden abonnementsgeld. Binnenland Voorstel "huurbelasting'5 Staphorst beroerd 7 Vijf mille voor Ermelo 21 DEN HAAG Dc komende feestdagen, eerste en tweede kerstdag en met oud- en nieuw jaar, mag wel worden autogere den. Het kabinet heeft gisteren dit besluit genomen, vooral ge zien de zorgelijke situatie, waar in een aantal horecabedrijven zijn geraakt. Een andere overweging van dit besluit was, dat de voorraadvorming van ben zine en olie zich iets gunstiger laat aanzien dan een week geleden. Het verbod van autorijden op de zon dagen blijft tot nader aankondiging van kracht, zo heeft het kabinet verder besloten. Het verbod wordt pas opgeheven wan neer de olietoevoer wordt hervat op het niveau zoals die in september was of wanneer besloten wordt tot distri butie van olie en benzine. Tot het invoeren van een wettelijke verplichting van een maximumsnel heid van 100 km per uur, om op deze wijze het benzineverbruik te vermin deren, wordt voorlopig niet overge gaan. Aan de oproep om vrijwillig de snelheid te beperken is op grote schaal gehoor gegeven. De rijkspolitie heeft geconstateerd, dat 90 pet van de weggebruikers zich aan de maximum snelheid houdt. Een verplichte opleg ging is daarom niet nodig. Het langza me rijden heeft een besparing van 5 pet opgeleverd. Hierbij mag nog de bezuiniging van 10 pet worden opge teld als gevolg van rijverbod op zon dag. Premier Den Uyl deelde gisteravond na de vergadering van de minister raad mee, dat nog geen besluit is ge nomen om de kerstvakanties van de scholen te verlengen. In de eerste plaats is het niet zeker of deze maat regel voldoende energiebesparing op levert (thuis moet dan meer gestookt worden). Bovendien moeten de buiten het huis werkende moeders nog wor den geraadpleegd. Hoewel de voorraadvorming van de olie in Nederland zich niet ongunstig laat aanzien, kon premier Den Uyl nog niet optimistisch zijn. Binnen en kele weken wordt namelijk een aan zienlijke vermindering van de aanvoer uit de Arabische landen verwacht De olieleverende landen besloten immers de uitvoer nog eens met 5 pet te ver minderen. Dit betekent, dat in decem ber de aanvoer 25 pet minder zal zijn dan in september. 'De lekkere hap is ons ontnomen' 17 Niet alle leraren willen middenschool 17 Buitenland Chinese recordoogst 9 i AMMKeA-- 21 Kissinger moest eigen boek maar herlezen19 Vietnam vecht weer 19 Kerk Ad den Besten: 'Hoog is de hemel' 2 Een aardige rechtse man 2 Sport Belgische spelers organiseren zich Economie Produktiviteit in de administratie Radio cn iv Strips, feuilleton Recepten Commentaar nichtbij en verder Weer Familieberichten Men schrijft ons Denksport Postiegels Nieuwe boeken Uw probleem Beurs BONN Vanaf 25 november geldt ook in West-Duitsland een zondagsrij verbod. De maatregel zal niet gelden voor alle Z3n- en feestdagen in decem ber. Van een onzer verslaggevers PRETORIA De rechtbank in Preto ria heeft dr. C. F. Beyers Naudé, di recteur van het Christelijk Instituut voor Zuidelijk-Afrika, schuldig bevon den op de aanklacht van de procu reur-generaal en hem veroordeeld tot een boete van 50 rand (ongeveer 200 gulden) cn een maand gevangenis straf. Hij krijgt een uitstel van drie maanden om in hoger beroep te gaan tegen dit vonnis. Dr. Beyers Naudé is aangeklaagd als eerste van een reeks personen die ge weigerd hebben te getuigen voor de zgn. Schlebusch-commissie een par lementaire commissie die een onder zoek instelt naar staatsgevaarlijke ac tiviteiten. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1