BONN WEL PARTNER MAAR GEEN PION VAN DE VS )orlog in Vietnam komt veer behoorlijk op gang issinger ou eigen oek nog mar ens \oeten erlezen Met de felle Amerikaanse reactie op de houding van de Bondsrepubliek Duitsland (BRD) ten aanzien van de militaire hulpverlening van de Verenigde Staten aan Israël is nogal luidruchtig een tijdperk afgesloten, waarin tussen beide staten een bijzondere relatie bestond. elf maanden bestand B [W/KIWiAB/TET ZATERDAG 17 NOVEMBER 1973 BUITENLAND T19/K19 Ulgf enif B S, f| door Jaap den Boef ornd hebben de Amerikanen van hun Europese bondgenoten end toen zij moesten ervaren, elfs de regering in Bonn niet de president van de Verenigde blindelings wilde volgen. Zij m zich voortaan bij acties buiten AVO-verband verlaten op landen ortugal, die in ruil voor steun indhaving van hun koloniale be- Afrika bereid zijn, de regering shinton speciale diensten te ver- Henry Kissinger (Nixons specia- riseur voor veiligheidszaken en het vertrek van William Rogers van buitenlandse zaken) was tegenwerking van zijn vroegere bre jnoten zelfs aanleiding om er a b$ flappen: 'Het is mij om het wat er met de NAVO gebeurt, alg ervan'. Acht jaar geleden dezelfde Kissinger nog over ,z®fde NAVO: 'Als de centralisatie strategie niet gekoppeld wordt m werkzaam aandeel in de poli- beslissingen, kunnen de prakti- ^ggevolgen leiden tot een toene- gebrek aan verantwoordelijk lij de bondgenoten', as de Amerikaanse regering die ;baar met instemming van Kis met name tegenover de BRD ntallen jaren bestaande afspra- :hond, betrekking hebbende op tatie en op zijn minst informatie osi^ie stappen van één, die voor de ernstige gevolgen kunnen heb- was zelfs geen sprake van ijinicatie met Bonn. In 1965 al heeft Kissinger kritiek ge oefend op de Amerikaanse neiging, zich te verzetten tegen wat hij noemt: 'een zekere autonomie van Europa in het nemen van politieke beslissingen'. Hij achtte deze ruimte voor de Euro peanen noodzakelijk voor het bijeen houden van het bondgenootschap. Het door Kissinger bedoelde verzet mani festeert zich het felst, wanneer de Eu ropese besluitvorming kritiek inhoudt op het beleid van de Verenigde Sta ten. Vorige maand heeft Kissinger volko men in strijd met zijn eigen principes gehandeld: hij wendde zich geërgerd af, toen de landen van de Europese gemeenschap besloten, geen partij te kiezen in het conflict dat in het Mid den-Oosten werd uitgevochten, zolang het bestaan van de staat Israël niet direct op het spel zou staan. Oogluikend ikl atwiai jet-Unie ikte wj v. 'jet-Unie werd 24 uur voordat irmtoestand intrad door Nixon hoogte gebracht. Dat was een ndige maatregel, als mag wor- ingenomen dat de ingrijpende 'an de president inderdaad on- Idelijk was. Het was echter bij- onverstandig van Nixon om de ese bondgenoten die Amerikaan- jdkrachten en door hen beheer- rnwapens op hun grondgebied ten, onwetend te laten. Zij in pas iets over de alarmtoe- toen deze al vele uren van was. Het is onbegrijpelijk, dat ger aan een dergelijk onzorgvul- 'treden zijn medewerking heeft nd. dida Overigens kunnen de Amerikanen de regering in Bonn weinig verwijten. Twee weken lang, tot op de dag dat in het Midden-Oosten een wapenstil stand werd gesloten, heeft de BRD - zij het met grote bezorgdheid over al lerlei mogelijke internationale ver wikkelingen - oogluikend toegelaten dat de Amerikaanse militairen oor logsmateriaal van haar grondgebied naar Israël overbrachten. Zij stond stilzwijgend toe dat Israëli sche piloten op een Amerikaanse vliegbasis Phantoms en andere ge vechtsvliegtuigen kwamen ophalen om ze naar Israël over te vliegen. Zelfs heeft zij de Amerikaanse regering niet lastig gevallen met de vraag, of het materiaal dat naar Israël werd overgebracht, wel in Europa kon wor den gemist als de strijd in het Midden- Oosten tot een conflit tussen de su permachten zou leiden. Pas toen op 22 november een wapen stilstand werd afgekondigd liet de re gering in Bonn de Verenigde Staten weten 'te verwachten dat van die dag af geen Amerikaanse wapens meer uit de BRD naar Israël zouden worden gezonden. Vóór die tijd had minister van buitenlandse zaken Walter Scheel volstaan met de mededeling dat de Westduitse regering verwachtte 'van tevoren ingelicht te zullen worden over plannen van de Verenigde Sta ten, het grondgebied van de BRD te gebruiken voor militaire hulpverle ning aan Israël'. De Amerikanen gingen echter hun gang en schrokken er zelfs niet voor terug, schepen onder Israëlische vlag naar de door hen gebruikte Nordha- fen van Bremerhaven te dirigeren om daar. zware Amerikaanse wapens aan boord te nemen. Op het ogenblik dat dit feit algemeen bekend werd, be vond Bonn zich in grote moeilijkhe den. Minister Scheel (die kanselier Willy Brandt verving omdat deze met vakantie in Zuid-Frankrijk verbleef) had de Arabische landen verzekerd van de strikt neutrale houding van de BRD in het conflict. Na het bekend worden van de Amerikaanse blunder in Bremerhaven stond de geloofwaar digheid van de Westduitse regering dan ook op het spel. Het feit dat de Amerikaanse autoritei ten uitgerekend schepen onder Israëli sche vlag naar Bremerhaven zonden en geen vaartuigen onder meer neu trale en daarom onopvallender vlag, werd in Bonn erg zwaar opgenomen. Men zag er een poging in om 'de vol kenrechtelijke neutraliteit van de BRD in het conflict in het Midden- Oosten bewust te compromitteren', al dus het Westduitse weekblad Die Zeit. Kolonie Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken slaakte in die dagen de verzuchting: 'Wij worden nog half en half als een Europese kolonie behandeld'. Minister Scheel hield het kabinet in Bonn voor, dat de BRD zich niet onderge schikt kon laten maken aan de wil van haar machtigste NAVO-bondge- noot. Van een 'afgedwongen solidari teit met dé Verenigde Staten en Is raël, kon volgens dé minister geen sprake zijn. Scheel beschuldigde Nixon ervan, de regering in Bonn niet te hebben ge consulteerd, noch geïnformeerd over: de wapenzendingen naar Israël, en de verzwakking van de positie van de NAVO-strijdkrachten in Europa, die daar het gevolg van was, alsmede over het voornemen, de alarmtoestand voor de Amerikaanse strijdkrachten uit te roepen. Ook werd Bonn niet geïnfor meerd over afspraken van de super machten, gemaakt tijdens de onder- De voorzichtige houding van Bonn tij dens het conflict van vorige maand kwam dus niet uit de lucht vallen. Washington was ervan op de hoogte maar hield er bij het uitstippelen van zijn beleid onvoldoende rekening mee. Verrassing Scheel: oogje dichtgedaan handelingen, welke op het alarm volg den. Voor de regering in Bonn leek het zeer eenzijdige optreden van de Vere nigde Staten geen 'schoonheidsfout'. Men was geneigd de Amerikaanse handelswijze te zien als een indicatie dat de regering in Washington niet van plan is zich aan haar Europese bondgenoten te storen, als de dialoog tussen de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie wordt voortgezet. Identiteit Wat de BRD betreft: de verhouding tussen Bonn en Washington was de laatste jaren al wat minder hartelijk geworden als gevolg van botsende eco nomische en politieke belangen. De oorzaak van deze verkoeling moest echter vooral in Washington worden gezocht. Nog geen maand geleden le verde minister Scheel (in een artikel in de Frankfurter Rundschau) het be wijs van de goede bedoelingen van de BRD, toen hij schreef: 'Wij kunnen een supermacht niet naar onze hand zetten, maar we kunnen er wel voor zorgen, dat in kwesties van levensbe lang de belangen-ddentiteit tussen de VS en ons behouden blijft'. In zijn artikel in de Frankfurter Rundschau heeft minister Scheel zich ook bezig gehouden met de relatie tussen Europa en de Verenigde Sta ten. Naar zijn mening mag de Euro pese gemeenschap zich niet profileren door zich tegen de Amerikanen af te zetten. Scheel acht het gevaarlijk als over het hoofd wordt gezien dat tus sen de problemen, waarmee Was hington in zijn relatie tot Europa te maken heeft, een politieke samenhang bestaat: "Het bondgenootschap kan slechts zonder wrijving functioneren, als er geen belangentegenstellingen bestaan. Economische conflicten kan men zich onder vrienden niet veroorlo ven', aldus Scheel. Niettemin bestaan er al jaren tegen stellingen. Er waren echter nog veel gemeenschappelijke belangen, zodat het ontstaan van een echte conflictsi tuatie niet voor mogelijk werd gehou den. Het was dc crisis in het Midden- Oosten die op een bijzonder ongele gen ogenblik de tegenstellingen aan het licht bracht. Een voorbeeld van tegengestelde belangen Was - wat de BRD en de VS betreft - het feit dat de Westduitsers vrijwel geheel van olie-aanvoer uit de Arabische landen afhankelijk zijn en de Amerikanen vrijwel niet. Relaties Men herinnert zich in Bonn nog heel goed, hoeveel moeite het heeft gekost om de relaties tussen de BRD en de Arabische landen te herstellen. Deze werden al in het begin van de jaren zestig door de Arabieren verbroken. Kanselier Ludwig Erhard had toen di plomatieke betrekkingen met Israël aangeknoopt nadat hij zich - even eens door de Arabieren - genoodzaakt had gezien, de militaire hulp aan Is raël stop te zetten. Om de Westduitse positie tegenover Israël en de Arabische landen duide lijk te maken, reisde kanselier Brandt zelf naar Jeruzalem om de Israëli's gerust te stellen, maar tevens te her inneren aan het feit, dat de energie situatie van de BRD een anti-Arabi sche houding ten enenmale uitsloot Ook voor de Amerikanen kwam het conflict in het Midden-Oosten als een onaangename verrassing: zij hadden niet de voorzorgen getroffen om zo onopvallend mogelijk te reageren op een verstoring van het machtseven wicht ten nadele van Israël. Zij moes ten improviseren en waren vooral in het beginstadium aangewezen op het oorlogsmateriaal, dat zich op hun ba ses in de BRD bevond. En zo kon de kortsluiting ontstaan die de zwakke plekken in de bondgenootschappelijke relaties blootlegde. Het zou echter onjuist zijn als in sommige Europese landen het onver standige Amerikaanse optreden zou worden gebruikt om de samenwerking tussen Europeanen en Amerikanen nog verder te ondermijnen. Zij blij ven op elkaar aangewezen, ondanks enorme belangentegenstellingen. Dit laatste geldt in bijzondere mate voor de BRD die haar ontspanraings- politiek in Oost-Europa slechts kan voortzetten, zolang zij de ruggesteun van de VS heeft. Dit aangewezen zijn op goede betrekkingen met Washing ton betekent echter niet dat de BRD bereid is de rol van een vazalstraat te spelen. De Westduitsers hebben veel aan de Amerikanen te danken. Op hun beurt zijn zij echter altijd zeer loyaal ge weest tegenover hun machtige bond genoot Die loyaliteit bestaat nog steeds, maar heeft grenzen die ook de VS niet mogen overschrijden. Dat is vorige maand duidelijk gedemon streerd. De Amerikanen moeten deze teleur stellende ervaring verwerken en aan de gedachte wennen, dat zij de West duitsers en andere Europeanen als ge lijkwaardige partners moeten behan delen. Vooral voor Kissinger die in 1965 in zijn boek 'The troubled part nership' blijk gaf van een scherp in zicht in de problematiek van het bondgenootschap, is een belangrijke taak weggelegd. hi! ;t< r Rimmer Mulder ees, dat de cmrlog in Viet- 'innenkort weer in alle he- id zal ontbranden, lijkt meer gegrond. Terwijl er [een enkel uitzicht is op een degelijker vredesregeling, het twijfelachtige akkoord egin dit jaar, worden de ver- igen van beide kanten s dreigender en nemen de ndsschendingen steeds ern- vormen aan. vrede heeft nog niet geheerst iid-Vietnam. Het akkoord, dat Kissinger en de Noordvietna- e Due Tho in januari in Parijs •en, zette de oorlog alleen maar n laagste versnelling. De hoop >d, dat aan de hand van de in gemaakte afspraken een werke- oplossing voor het probleem detnam zou kunnen worden ge- De strijdende partijen, de unisten en de regering van pre- Ngoejen Van Thieu, hadden de bereidheid getoond met el- te praten. De talloze schendin- 'ie zich al direct na het ingaan 'et bestand voordeden, tastten 'loof, dat er uiteindelijk wel een tke regeling uit zou komen, niet "tet name woordvoerders van de 'kaanse regering bleven optimis- in hun verklaringen over Viet- Maar vorige maand hebben de 5 een nota aan Noord-Vietnam Begeven vin bezorgdheid. In het wordt Noord-Vietnam ervan be- "gd het Parijse akkoord op gro- 'aal te schenden. De Zuidvietna- president Ngoejen Van Thieu [el blij zijn met dit officiële 'kaanse protest. Hij beweert zelf, dat Noord-Vietnam en de Zuidvietna- mese communisten (de Vietcong), een groots offensief voorbereiden. Dat is voor hem aanleiding geweest de acti viteit van zijn eigen leger al vast op te voeren. Hij heeft zijn commandan ten de opdracht gegeven in de aanval te gaan als ze zich. bedreigd voelen door communistische troepenforma ties. Voor de televisie heeft Thieu verklaard, dat hij overweegt om weer steun van de Amerikaanse luchtmacht te vragen. Zijn eigen omvangrijke luchtstrijdkrachten, die tijdens het be stand toch al vele aanvallen hebben ondernomen op de Vietcong en de Noordvietnamese troepen, bombar deerden vorige week de door de com munisten gecontroleerde stad Loc Ninh. SAM-raketten Volgens berichten uit Saigon en Was hington nemen veel Amerikaanse des kundigen Thieu's bewering over een toekomstig Noordvietnamees offensief nu wel degelijk serieus. Zij wijzen er op, dat Noord-Vietnam zijn troepen sterkte in Zuid-Vietnam sinds januari drastisch heeft uitgebreid. Volgens rapporten van de Amerikaanse inlich tingendienst staan er nu 170.000 Noordvietnamese militairen op de stukjes Zuid-Vietnam die in het Parij se akkoord zijn toegewezen aan de communisten. Dat zijn er 20.000 meer dan begin dit jaar. Hun bewapening en bevoorrading zijn goed. Een aantal oude vliegvelden is opgeknapt en ge schikt gemaakt voor Mig-straaljagers. Niemand twijfelt er aan, dat Noord- Vietnam beschikt over luchtdoelraket ten van het type SAM. De kwaliteiten van dit wapentuig zijn vorige maand afdoende bewezen in het Midden-Oos ten. Volgens de Amerikanen hebben de Noordvietnamezen momenteel in eigen land ook een goed toegerust le ger, dankzij de wapenleveranties van China en de Sowjet-Unie. Noord-Viet nam zou zich op dit moment sterk ge noeg kunnen voelen om in Zuid-Viet nam een offensief op eigen krachten te beginnen en een tijdje vol te hou den zonder hulp van de grootmach- en. Betwijfeld wordt of Hanoi er op uit is heel Zuid-Vietnam op korte ter mijn te veroveren. Amerikaanse waar nemers houden het er op, dat het met korte, beperkte operaties zal proberen de communistische gebieden op het platteland van Zuid-Vietnam uit te breiden. Het krijgt daardoor steeds meer van de rijstoogst in handen, de bevoorrading wordt eenvoudiger en de positie van Thieu wordt onder mijnd. Na enige tijd zou er dan van zelf een geschikt moment aanbreken voor een grote aanval op Saigon of de stad Hoeé. Uit de troepenbewegingen van de afgelopen maanden zou vol gens Amerikaanse bronnen al kunnen worden afgeleid dat Hanoi uit is op rijst en veiliger aanvoerwegen. In elk geval kan er uit blijken, dat Noord- Vietnam de wens om het verdeelde Vietnam weer te verenigen, nog steeds met kracht nastreeft, aldus de ze analyse. Ook als alleen die laatste conclusie juist is wordt tot stand brengen van een politieke regeling er niet eenvoudiger op. In het Parijse akkoord is bepaald, dat de bevolking van Zuid-Vietnam in vrijheid over haar toekomst moet beslissen. Hoe meer druk Noord-Vietnam daarbij probeert uit te oefenen, hoe groter het wantrouwen onder de Zuidvietna- mese tegenstanders van aansluiting zal worden. Maar de regering van president Thieu is zelf evenzeer een obstakel op de weg naar een werkelijke vredesrege ling voor Zuid-Vietnam. De overeen komst van 27 januari heeft de com munisten en de neutralen als gelijk waardige gesprekspartners voor de aanhangers van Thieu aangewezen. Deze drie groepen zouden op voet van gelijkheid moeten gaan onderhande len. Maar Thieu weigert botweg deze belofte na te komen. Dat hij met ae ondertekening van het Parijse ak koord de communisten een plaats toe kende in het Zuidvietnamese bestel was een uiterst belangrijke concessie. Velen houden het er op, dat deze. stap van Thieu beslissend is geweest 'voor de communisten om met het bestand tn te stemmen. Het is al vrij snel dui delijk geworden dat de president een loos gebaar had gemaakt. Hij be schouwt de communistische Voorlopi ge Revolutionaire Regering van Zuid- Vietnam als een marionet van Noord- Vietnam. Het enige overlegorgaan, waarin communisten en vertegenwoor digers van de regering-Thieu elkaar ontmoeten is het Verenigd Militair Comité. Het zou een belangrijke taak krijgen bij de naleving van het be stand. Thieu weigert echter dit comi té de status te geven, die het krach tens het Parijse akkoord zou moeten hebben. De Vietcong-delegatie heeft hij het werken onmogelijk gemaakt door zeer strenge veiligheidsvoor schriften. Normaal contact met het VN-korps in Zuid-Vietnam is daardoor nagenoeg onmogelijk geworden. Neutralen Aanhangers van Thieu, de neutralen en de Voorlopige Revolutionaire Re gering hadden elkaar moeten vinden in een Raad voor Verzoening en Sa Een soldaat van de Vietcong rijdt in een buitgemaakt Amerikaans pantservoertuig in Zuid-Vietnam. menwerking. Niemand gelooft er nu nog in dat die er ooit zal komen. Pre sident Thieu heeft deze maand voor de televisie openlijk verklaard, dat hij allen, die propaganda maken voor het communisme in zijn land, zal bestrij den. Dat er nog niets van een politie ke samenspraak bestaat wijt hij aan de communisten, die steeds weer naar de wapens grijpen. Dat verwijt kan hij de neutrale krachten in zijn land onmogelijk maken, maar ook deze groep heeft hij totnutoe zorgvuldig buiten de deur gehouden. Van zijn grote bevoegdheden heeft Thieu ge bruik gemaakt om de niet-communis- tische oppositie in zijn land uit te schakelen. Nagenoeg alle politieke partijen zijn verdwenen nadat Thieu hiervoor strenge voorschriften had in gevoerd. In feite functioneert alleen zijn eigen Democratische Partij nog goed. De senaatsverkiezingen van eind augustus zijn daardoor net zo'n verto ning geworden als de presidentsver kiezingen van 1971, waarbij Thieu de enige kandidaat was. Hij beschikt nu ook over de absolute meerderheid in de senaat. Als opperbevelhebber van het leger en president met een rege ringsgetrouw parlement heeft hij de touwtjes in Zuid-Vietnam stevig in handen. Door gebruikmaking van zijn grote machten heeft hij weten te voorkomen dat de gematigde neutra- lén iets gunnen inbrengen. De meer radicale elementen sluit hij op. Dat was ook vóór het bestand al gewoonte in Zuid-Vietnam. Volgens een neutra le bron als Amnesty International is Zuid-Vietnam al jarenlang het land met naar verhouding het grootste aan tal politieke gevangenen ter wereld. De schattingen over hun aantal lopen uiteen van 100.000 tot 300.000. De ver slagen over hun behandeling zijn vrij unaniem en roepen een aangrijpend beeld op. Hun huisvesting is erbarme lijk, het voedsel is schaars en slecht, medische behandeling is gebrekkig of ontbreekt geheel en martelingen ko men op grote schaal voor. Politieke gevangenen Het lot van de politieke gevangen is een aardige aanwijzing voor de ma nier waarop Thieu het Parijse ak koord nakomt. Daarin wordt nadruk kelijk bepaald, dat zij allen vrijgela ten moeten worden. Er zijn na janua ri nog maar enkele honderden uit de overvolle gevangenissen ontslagen. Al leen de mensen, die zich daadwerke lijk hebben ingezet voor het commu nisme zitten nog vast, zo zegt die rege ring. Volgens deze bron zijn dat er ruim 5000. Amnesty International schat dat er minstens 100.000 poli tieke gevangenen zijn- Het Vietname se comité ter hervorming van het ge vangeniswezen komt op grond van zijn onderzoek tot een aantal van meer dan 200.000. Vast staat, dat er sinds januari opnieuw duizend men sen zijn gearresteerd. Dat het alleen maar 'communistenhelpers' zijn die in Zuidvietnamese kerkers zuchten ge looft niemand. Eén van de gelukkigen, die dit jaar vrijgekomen zijn, is mevrouw Ngo Ba Thanh. Twee jaar zat ze vast op be schuldiging van 'verstoring van de openbare orde'. Een proces heeft ze nooit gehad. Ze kwam in september vrij na een hongerstaking van vijf maanden. De twee ellendige jaren in de gevangenis hebben deze vermaarde juriste niet kunnen breken: ze treedt opnieuw op als één van de meest kri tische woordvoerders van de neutra len. Over de regering van Thieu zegt ze: 'Met het ondertekenen van het Pa rijse akkoord heeft Thieu erkend, dat het huidige stelsel onwettig is. Een nieuw parlement en een nieuwe rege ring moeten tot stand komen door verkiezingen, waaraan -de Thieu-aan- hangers, de neutralen en de Voorlopi ge revolutionaire regering als gelijk waardige groeperingen deel kunnen nemen'. Niets wijst er op, dat Thieu daar naar toe wil. Elke ontwikkeling in die richting is door hem afgesneden. De kloof tussen regeringsgezinden en communisten is wijder dan ooit Aan beide kanten wordt de houding onver zoenlijker. De oorlog in Vietnam be gint weer behoorlijk op gang te ko men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19