OMBERE ORECA- 1RECTEUR: 'DE LEKKERE IAP IS ONS NTNOMEN' .ang niet alle leraren chter de 'ene school' 'Zakelijk gezien zouden we de tent eigenlijk moeten sluiten' I# 'ioSsïAMTS- Op den duur tonnen verlies door de autoloze zondag X ijlfe F/RWiARTET ZA/TERDAiG 17 NOVEMBER 1973 BMNENiLAlNiD IT17/K17 oor Dick Ringlever E BILT Tijdens het lunch-tiur op een winderige doordeweek- dag is in restaurant De Biltse Hoek geen tafel vrij. Heel de ver- »enwoordigerswereld uit het Utrechtse lijkt er zich te goed te len; dienstertjes lopen estafette met volle bladen en de kassa bij bar rinkelt aan één stuk door. voor restaurateur G. van der lk kunnen die paar honderd tour- dos, spiegeleieren en ballen ge kt, die tussen twaalf en twee als dering van een vluchtig zakenge- ■ek worden genoten, nauwelijks ed maken wat hij aan twee autolo- zondagen verloor, egendeel: ze vergoeden niets, nt dat volle huis is het normale •ld van alledag. En als men de dedirecteur van het bedrijf, dat tien restaurants en vier motels in lande tot nu toe met succes laiend wist te houden, mag gelo- i, vermag zelfs dat drukke twaalf- tje niet de doordeweekse omzet- ers boven de rode lijn te houden, zulke dagen draaien we net quitte. De zondag moet de winst brengen. Die is voor ons de lekkere hap, de dag, waaruit voor de vijf honderd man personeel de dagelijk se boterham moet komen. En juist die dag hebben ze ons nu ontno men.' Van der Valk heeft het de afgelopen weken zeer nauwkeurig bijgehouden en zegt tot geen andere slotsom te kunnen komen, dan dat de autoloze zondag het bedrijf op den duur op een verlies van tonnen zal komen te staan. Van de ene op de andere zon dag zag hij de klandizie van een kleine vijftienhonderd per zaak tot zo'n driehonderd teruglopen. Op de laatste zondag, werd dat aantal zelfs nog eens gehalveerd. 'En dat zijn dan gemiddelde cijfers. We hebben ook een motel, dat op de laatste zondag geen enkele gast op bezoek kreeg. Daar komt bij. dat ook het zaterdag avondbezoek is teruggelopen. Dat dit bij de motels gebeurt is duide lijk; maar die terugloop bij de res taurants kan ik niet goed verklaren.' Die laatste tendens is overigens al gemeen in de horeca-wereld. Een onderzoek onder dertienhonderd be drijven door het bedrijfschap Hore ca toonde aan, dat op de zaterdaga vond een omzetdaling van dertien procent werd genoteerd (op de zon dag zélf bijna vijftig procent). En hoewel men in Den Haag verwacht, dat de zaterdagavond-daling zich op den duur wel zal corrigeen, zitten de marginale bedrijven daar nu al mee in de klem. Waar zaterdag èn zondag samen gemiddeld zo'n veer tig procent van de omzet leveren, is dat een duidelijke zaak. 'Vooral die zondagen zijn déérom zo belangrijk.' zegt Van der Valk, 'om dat je dén juist de gezinnen krijgt. Vaak komen ze met twee families tegelijk. Dat zijn dan de gezinnen, die samen hebben afgesproken, dat moeder de vrouw ook best eens vrij af mag hebben. Dat gebeurt niet als je bij elkaar op bezoek gaat, wèl als je er een etentje buitenshuis van maakt. Nou, die groep is nu hele maal weggevallen. Er zijn er wel, die dat wekelijkse uitje koste wat kost toch laten doorgaan zoals dat echtpaar, dat een invalide moe der kilometers lang tussen zich in dc rolstoel had voorgeduwd om hier te komen maar het zijn er voor ons te weinig.' In grote-reclame-campagnes met spe ciale attracties om die klanten te blijven trekken, ziet de horeca-direc- teur niet zoveel. 'Voor een van onze restaurants hebben we de laatste zondag een paar taxi's laten rijden. Iedereen, die bij ons wilde kernen eten, werd voor een gering bedrag gebracht, gehaald en thuisgebracht Maar dat is behalve een kostbare ook een organisatorische moeilijke zaak. Bovendien heb je er altijd mensen tussen, die daarvan mis bruik maken, zich laten halen, al leen een kopje koffie bestellen en zich dan weer vorstelijk naar huis laten rijden.' Diezelfde reserve neemt hij in acht ten aanzien van acties van collega's, die eters bij het station met de huif kar komen afhalen en weekendgas- ten gratis logies voor de nacht van zondag op maandag geven. 'Die grap van zo'n huifkartocht is er na één keer af en wat die gratis overnach ting betreft: ach, de meeste mensen willen helemaal niet maandagmor gen heel vroeg opstaan om nog op tijd op kantoor te zijn. Dat is mis schien één keer leuk, maar daarna laten ze het afweten.' Desondanks is Van der Valk voorlo pig niet van plan zijn keten van res taurants en motels op zondag dicht te houden. 'Zelfs al weten we dat we verliezen lijden, we vinden het geen stijl de zakenman, die zondagavond in een van onze motels wil eten en slapen om de volgende dag fit op die vergadering te komen voor ge sloten deuren te zetten. Als horeca- man doe je dat nu eenmaal niet zo gauw. Maar zo'n gebaar kost natuur lijk wèl geld.' Ontslagen Daarover sprekend blijkt hij zich nogal op tc winden over premier Den Uyl, die zich 'zo opgewekt liet fotograferen op een vouwfiets van een op publiciteit beluste rijwielfa brikant'. 'Wc hebben er begrip voor, dat in Den Haag maatregelen moe ten worden getroffen, maar het gaat ons te ver om de economische scha de, die daaruit voortvloeit vrijwel helemaal op het hoofd van de hore ca te laten neerkomen.' 'Ik ben ervan overtuigd, dat dit in veel bedrijven gevolgen voor het personeel zal hebben. Bij ons vallen die op het ogenblik nog wel mee. Van de vijfhonderd werknemers, lo pen er nu twintig in de W.W. Maar er zijn andere ondernemingen, waar de toestand heel wat zorgelijker is. Zowel voor de mensen met een vast inkomen als voor het bedienend per soneel, dat het in veel gevallen van het tip- en bedieningsgeld moet heb ben. Voor hen is het misschien be ter nu al meteen in de W.W. te gaan. Dan krijgen ze tenminste nog tachtig procent van hun laatstgeno ten inkomen.' Geld terug De horecaman noemt het niet min der dan een onrechtvaardige zaak, dat de overheid wel klappen uit deelt, maar geen hand uitsteekt om die voor een zo kwetsbare bedrijf stak op te vangen. 'Ik weet zeker dat daar mogelijkheden voor zijn. Denk alleen maar eens aan de belas tingen. Juist vóór de afkondiging van de autovrije zondag hadden de meeste grote bedrijven hun ambts halve opgelegde aanslag voor de laatste drie maanden van het jaar betaald. Als Den Haag nu eens zou beginnen met dat geld terug te stor ten. Dat geld moet immers toch te rugkomen. want winst maken doet geen enkel bedrijf in deze tijd.' Of dat voldoende zal zijn om de dreigende crisis af te wenden, be twijfelt hij echter. Zolang de auto op zondag thuis moet blijven, is er voor het horeca-bedrijf geen enkel perspectief. 'Eigenlijk zou het zake lijk gezien meer verantwoord zijn al het personeel te ontslaan, de tent maar te sluiten en te wachten tot betere tijden. Er is in deze tijd vrij wel geen bedrijf, dat niet elke week verlies lijdt Economisch beke ken is het dus waanzin door te gaan. Maar sluiten is, althans voor ons, wel een allerlaatste stap. Als horecaman doe je dat niet zo gauw. Je hebt tenslotte ook nog een beetje je beroepstrots.' rschillende kijk op de waarde van de intellectuele vorming in het onderwijs HAAG Het slagen van middenschoolexperinienten is voor elangrijk deel afhankelijk van de leraren. Zij moeten het doen ze niet zoveel zien in de middenschool kan de minister van •wijs wel inpakken. Wat dat betreft ziet het er voor hem maar uit. raren bij het HAVO- en VWO- 'ijs, georganiseerd binnen net lands "Genootschap voor Leraren i zich vanaf de eerste keer dat lord middenschool viel, zeer ge- eerd opgesteld. Waarom moet er aar na de uitvoering van de loet, al weer veranderd worden? im moeten er middenschoolexpe- len komen om de sociale onge il op te heffen? Dat kan net e onderwijs toch ook? Waarom n de leraren niet eens rust? over deze groep (zo'n dertigdui- eraren) staan de MAVO- en be- eraren. Van hun kant komen egend positieve geluiden. Ze kritisch tegenover het huidige vijs, vinden dat de Mammoet o erg veel heeft veranderd, ver en dat onderwijs waar de kinde- ïgeacht hun capaciteiten in één geheel bij elkaaj blijven (zoals let basisonderwijs) zal kunnen i tct meer mogelijkheden edereen Die MAVO- en beroeps- in zijn niet in het NGL verte- ordigd maar in de NFO (Neder- Federatie van Onderwijsvakor- ties)een grote organisatie 00 leden* waarin ook kleuterleid- en onderwijzers vertegenwoor- ijn. tter van het NGL is F. J. leraar aan een grote MAVO- '•VWO-scholengemeenschap, de middenschool discussieerde et C. Barnhoorn, voorzitter van 'O en ook van de PCBO, de Pro- ts-Christelijke Bond van Onder- d personeel. 'Van Kemenade wil de midden in plaats van het huidige lezct onderwijs. Alle andere vor- moeten verdwijnen, terwijl hale niet vaststaat dat ons huidige "i fout is, Er zitten wel onvol- ihedcn in. maar het is nu al minder intellectualistisch dan aar geleden. De mammoet heeft ten niets veranderd. Nog steeds n kinderen na de basisschool in Brote happen verdeeld: naar liet Wonderwijs of naar het AVO *een voortgezet onderwijs). Nog worden kinderen op verkeerde en geselecteerd. Nog steeds :s J dat milieufactoren meespelen e schoolkeuze. We hoopten dat smmoet iets zou kunnen veran- aan de te vroege beroepskeuze, len door het brugjaar zou weten Tkonien dat kinderen in feite al n twaalfde jaar kiezen voor hun maatschappelijke loopbaan. Van Kansen lijken niet best voor Van Kemenade dat brugjaar is niets terechtgekomen' Roefs: 'Maar er gaan steeds minder mensen naar het lager beroepsonder wijs'. Barnhoorn: 'Dat heeft niets te maken met externe democratisering. Het gaat erom oi de kinderen die daar zitten er terecht zitten. Misschien moet het een hoger percentage zijn zelfs. Ik heb er bezwaar tegen dat mi lieufactoren nu zo'n grote rol spelen En ik constateer ook dat wij kinderen nog steeds volgens intellectuele capa citeiten indelen. En op de basisschol peilen we, toetsen we alleen kennis, we drillen ze voor die toetsen. We zijn in wezen nog niet veel verder dan twintig jaar geleden'. Méér dan kennis Omdat Barnhoorn en de zijnen nogal wat bezwaren hebben tegen de huidi ge structuur, voelen ze er veel voor met geïntegreerd onderwijs te begin nen. Deel kinderen niet in uitsluitend op grond van hun hersens, maar zet ze bij elkaar in groepen en leer ze meer dingen dan kennis alleen. Dat zou best eens kunnen bijdragen tot grotere sociale gelijkheid. Roefs: 'Best eens, misschien... Je moet geen oude schoenen weggooien voor je betere hebt'. De leraren bij het AVO en VWO-on- derwijs twijfelen er aan of geïnte greerd onderwijs wel beter is. Wie zegt dat het beter is om de beroeps keuze uit te stellen? Weten kinderen op hun zestiende wel wat ze later gaan doen? Er zijn toch ook twaalfja rigen die al vanaf hun vroegste jeugd worden voorbereid op het vak dat ?e later gaan uitoefenen. Bovendien ge ven schoolhoofden adviezen die mees tal goed zijn. En als ze zich vergissen, zijn er altijd mogelijkheden om later alsnóg onderwijs te volgen. En als ze te hoog zitten, dan kunnen ze altijd nog naar een lager schooltype. Barnhoorn: 'Die adviezen na de basis school zijn zeer betrekkelijk. Als een hoofd zegt: jij bent geschikt voor de MAVO. dan wil dat niet zeggen dat hij gelijk heeft, als dat kind de MA VO ook goed doet. Misschien kon de HAVO ook. Kinderen hebben de nei ging om aan het verwachtingspatroon dat binnen de groep geldt, te voldoen' Kiezen Voor Roefs komt er nog een argu ment bij. Kinderen op de basisschool kunnen best bij elkaar in een groep zitten, maar vanaf het twaalfde jaar gaan ze kiezen. Ze kiezen hun vrien den, en willen bij soortgenoten in een groep zitten. 'Het is nu eenmaal zo: soort zoekt soort. Mag je ze dwingen om met heel anderssoortige kinderen in één groep te zitten?' Het grootste probleem vormen de he terogene groepen, groepen waar knap en minder knap door elkaar heen zit ten. Voor intellectuele vakken, zegt Roefs, is het onmogelijk om met zul ke groepen te werken. Anders doe je alle kinderen onrecht: de knappen om dat ze niet hard genoeg kunnen op schieten en de minder begaafden om dat ze het niet kunnen bijbenen. Je zult moeten differentiëren. De moge lijkheid om binnen zulke heterogene groepen het onderwijs gedifferenti eerd aan te bieden, aangepast aan elk individueel kind is er volgens hem niet. 'Buitenlandse ervaringen zijn daar somber over. Het kan niet, kin deren van beperkte en van vrij hoge vermogens bij elkaar in een groep'. Het grote verschilpunt tussen Roefs en Barnhoorn is de waardering van de intellectuele vorming. Vind je (zo als het NGL) dat intellectuele vor ming op school erg belangrijk is, dan heb jc uiteraard moeite met de mid denschool die op meer dingen de na druk wil leggen: op technische vaar digheden, op expressie en sociale vaardigheden. Roefs: 'Ik vind ook wel dat er teveel nadruk ligt op de intellectuele vor ming. Ik ben er ook niet tegen dat kinderen met intellectuele belangstel ling een paar jaar bij anderen zitten, maar ze moeten er niet toe gedwon gen worden allerlei technische dingen te doen. Zulke kinderen zouden zich vervelen met al die handvaardigheid: Bovendien: er is naast school toch nog genoeg tijd over om hobbies ie beoefenen? Je moet een kind zo breed mogelijk opvoeden, zeker, maar dat kan toch ook nu? Een leraar Frans die alleen maar Frans geeft, is geen goede leraar'. Barnhoorn: 'Kun je er wel zo gerust op zijn dat elke leraar van nu vol doende verschillende vaardigheden kan bijbrengen? Wij stellen vast, dat dat niet goed genoeg gebeurt en dat het daarom heel nuttig is experimen ten te starten met geïntegreerd onder wijs. Manier waarop Een ander verschilpunt tussen de bei de groepen leraren is de manier waar op Van Kemenade de middenschool wil invoeren. Het NGL wil alleen aan de middenschool beginnen, als onom stotelijk vaststaat dat die school beter is dan de nu bestaande schooltypen. Hun grote bezwaar is dat de minister van onderwijs nu al zegt dat geïnte greerd onderwijs een oplossing kan bieden voor problemen die het huidi ge onderwijs oplevert. Roefs: 'Wij geloven niet dat do mid denschool de externe democratisering zal bevorderen. We twijfelen eraan of uitgestelde beroepskeuze nodig is. We vragen ons af of je kinderen met uit eenlopende capaciteiten bij elkaar moet laten zitten. Wij vinden dat dit eerst allemaal maar eens uitgezocht moet worden. Je moet van de midden school geen dogma maken en dat doet Van Kemenade. Dat vinden we intole rant. Wij stellen het axioma ter dis cussie dat geïntegreerd onderwijs be ter is dan ons huidige onderwijs. Maar we zijn bereid om mee te werken aan experimenten die de juistheid van die stelling kunnen bewijzen (of niet natuurlijk). Alleen willen we dat op voorwaarde dat Van Kemenade zijn uitgangspunten toetst. Doet hij dat niet, dan werken we niet mee'. Bardhoorn: 'Ja, maar die uitgangspun ten kun je toch niet toetsen? Je kunt het ermee eens zijn of niet. Die uit- tf v-iCHftlSTEL'JKE BOM 'Jjjl I OhDCRWUZÊNC S LiZj personeel De heren F. J. Roefs (links) en C. Barnhoorn (rechts), die erg verschillend denken over de midden school en op deze pagina over dat meningsverschil praten. gangspunten zijn: uitstel van beroeps keuze, gelijke kansen voor iedereen op ieder niveau van het onderwijs, verbreding van het onderwijs- en vormingsaanbod, meer individuels ontplooiingsmogelijkheden. Het is vol komen terecht dat de minister die uitgangspunten niet ter discussie stelt, al vindt hij ook dat ze bijge steld moeten kunnen worden. Wat hij wel wil, is kijken hoe je die uitgangspunten in de praktijk kunt verwezenlijken, hoe dat onderwijskun dig, financieel, rechtspositioneel moet. Daar valt natuurlijk wel over tc expe rimenteren. Het is niet zo dat nu al vaststaat hoe de middenschool eruit zal gaan zien. Het is wel zo dat vast staat dat het huidige onderwijs niet erg tegemoetkomt aan die uitgangs punten'. Barnhoorn is het van harte eens met de uitgangspunten en begrijpt niet, waarom het NGL wel wil meewerken aan de experimenten, als het zijn twijfels heeft over de uitgangspunten.- Roefs: 'Ik vind die uitgangspunten ook voortreffelijk, maar ze moeten bewe zen worden'. Barnhoorn: 'Kun je uit gangspunten proefondervindelijk be wijzen?' Om de middenschool van de grond te krijgen, zal het nodig zijn dat alle le raren de uitgangspunten van Van Ke menade onderschrijven. Dat zal niet zo makkelijk gaan: het NGL vindt het huidige onderwijs niet slecht, bekijkt de middenschool vooral vanuit de er varingen die het buitenland ermee op gedaan heeft, is huiverig voor de sa menvoeging van intellectuele en ande re capaciteiten. De NFO vindt dat het onderwijs kan meehelpen de sociale ongelijkheid tussen verschillende groepen mensen op te heffen, dat het huidige onder wijs dat niet doet en dat het redelijk is te experimenteren met een heel an der soort onderwijs dat naast intellec tuele vorming ook andere vaardighe den probeert te ontwikkelen. Slechte ervaringen in het buitenland zeggen de NFO niet zo erg veel, omdat in ons land juist geëxperimenteerd moet worden om te zoeken naar de beste vorm waarin dat nieuwe onderwijs ge goten kan worden. De uitgangspunten voor dat onderwijs zijn een politieke keus. Roefs: 'Je moet van het onderwijs niet beveel verwachten. Je moet rea listisch blijven. Het onderwijs kan heus de ideale maatschappij niet te weeg brengen. Het is overigens niet zo dat 'onze' leraren de middenschool op politieke gronden afwijzen. Ze doen dat alleen op pedagogisch-didac- tische gronden. En rechtspositionele natuurlijk, maar die zijn niet funda menteel. Het is heus niet zo dat wij een stelletje wereldvreemde reactio nairen zijn die elitekindertjes willen opleiden. Maar wij moeten onder druk van de examens de kinderen voor een bepaald niveau opleiden en dan moeten we 'materiaal' hebben dat daarvoor geschikt is'. 'Politiek' Barnhoorn: 'Onderwijs is te allen tij de een politieke zaak. Natuurlijk kan het onderwijs op z'n eentje nooit de ideale maatschappij bereiken. Maar omdat de maatschappij verandert, moet het onderwijs voortdurend bij stellen, veranderen. Vooral het onder wijs kan bijdragen aan het verminde ren van de grote sociale verschillen. En omdat wij ervan overtuigd zijn dat het daarom beter is kinderen lan ger bijelkaar te houden, willen we da middenschool een faire kans geven. Hoe die school er straks in de prak tijk dan ook komt uit te zien'. Dit is het laatste artikel van een serie over de middenschool, samengesteld door Aukje Holtrop cn Piet Hagen. De vorige artikelen stonden in de krant van 27 en 30 oktober en 2, 8 en 13 november.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17