Nog 4 manieren om minder aardgas te gebruiken -Sneek en Montreux tegenover elkaar bij ereform. synode R ie een reefgetal tor diakonale ""Mlecten 'Gewoon' aantal geslaagden bij HAVO-examens Parlementariërs uit Europa op de bres voor Israël Publikatie van Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en N.V. Nederlandse Gasunie In overleg met het Ministerie van Economische Zaken. >r\V XW 'ARTJVr /ATKRDAG 17 NOVEMBER 1973 KBRJC/B INNEN LAA'D T13/K13 ADVERTENTIE zijl onzer verslaggevers De gereformeerde synode heeft gisteren tot laat in 1 avond gespreken over de TTwee procene van Montreux 3$ het ter perse gaan van deze editie rak de synode een tussenvoorstel de oommissie van advies en van beleidsorgaan voor zending en we- diakonaat, dat de twee procent als emodel toeliet zonder dat het gc- zou worden als een middel tot ^MJjwerving. 'Idens de besprekingen stonden en Montreaux steeds tegenover «aar, zonder dat het een gezellig tv- £}fóletje werd. Veel leden van de bode zagen de twee procent van ïtreux teveel als een oproep om er geld op tafel te krijgen voor trikkelingswerk. tads ler de 'twee procent van Mon- jev ar* moet worden verstaan de op to p van de kerken die dn 1970 in 1 tetreux werd gedaan om een menta- itsverandering op gang te brengen r van alle kerkelijke budgetten eeld ie procent af te zonderen voor ont- '-nai kelingssamenweriking, synode van Sneek van 1969-1970 besloten niet de oproep van Mon- ux over te nemen, doch daarente- de Inspanning voor het werelddia- -P v aat te verdubbelen. :ens ,ezj ivies F en O duurde gisteren in de synode erg j eer de meeste leden overzagen Montreux niet in de eerste plaats oeld was om geld bij elkaar te __floen- Dat kwam mogelijk doordat r Cl chtends bij het begin van het de- e een advies van de deputaten fi- v ciën en organisatie op de plastic ta- lt e laden lag, waarin de twee procent ile Montreux werd afgeraden o.m. ce)dat de last op de schouders van de lanb zuil plan iets ;gin wer met groe d; »Jieu iet >rd jeu zijn en 1 leid. en n 6 et e gan ADVERTENTIE Ontdek de mens een fotografische verkenning van ons lichaam zoals u nog niet eerder hebt kunnen zien. In 338 prachtige kleuren- en zwartwit foto's van Lennart Nilsson (bekend van het boek Het grote wonderO. Met verklarende tekst van vooraan- staande specialisten, 75, Verkrijgbaar in de boekhandel Uitgave Plocgsma Amsterdam I a een onzer verslaggevers !REN Er zal door de gere- •de synode geen aandrang op 'laatselijke kerken worden uitge- ld, om (daar waar men de prak- van het ene offer toepast) ten- 'e zeventien keer per jaar te col- 'en voor het diakonaat. itaten algemene arbeid namen voorstel in deze richting tijdens liscussie ter synode terug. Zoals meldden, maken deputaten zich gen over het teruglopen van het A Kal diakonale collecten. Zij zien 1,1 als symptoom van verminderde ingstelling in de gemeente voor (^diakonaat. Y°tollende synodeleden zeiden, dat l het aantal collecten norm mag m maar het totale geldbedrag, dat *enkomt. Steeds meer gemeentele- f maken hun bijdragen per giro P in verband met de aftrekbaar- —4» voor de belasting. Diaken W. I der Heide uit Den Haag diende I tegenvoorstel in. Hij wilde, dat [diakenen jaarlijks een begroting #en indienen, opdat de kerkeraad j de hand daarvan een aantal col- zou toewijzen, ftegenovcr stonden anderen, die 'en, dat de diakonieën een syno- ruggesteuntje verdienden, nu ze 'ele plaatsen op de terugtocht zijn lover de commissies van beheer, iren werken ook met giro's, waar- moeten dan de diakonale collecten Er komt voor de diakonie genoeg geld binnen, want er is zo ontzaglijk veel nood, zei ds. M. »chut uit Soest. De zaak komt te- op de volgende synode, htaten stelden de synode nog een in het vooruitzicht over Ri- Wurmbrand en zijn actie 'De 'grondse kerk'. dr. J. Verkuyl deelde mee, dat logische faculteit van de Vrije 'iteit moet bezuinigen. 'Wij m de mededeling gekregen dat op het ogenblik vijf koppen teveel ten', zei hij. Daarom verwachtte dat het niet mogelijk zal zijn in ^tordam of in Kampen een aparte stoel voor het diakonaat te stich- waarom deputaten hadden ge- synode zond een telegram aan dr. j1. Beyers Naudé, waarin ze haar •olijke medeleven met hem en zijn «werkers betuigt in hun rechts- Van een onzer verslaggevers PARIJS Parlementariërs uit elf Westeuropese landen hebben gisteren in Parijs een 'Europees Parlementair Comité voor Vriendschap met Israël' opgericht. Het initiatief hiertoe werd genomen door leden van het Franse parlement. Behalve parlementariërs uit de negen EEG-landen zijn ook en kele Zweedse en Zwitserse parle mentsleden lid van het comité. Van de bij de oprichtingsvergadering aan wezige Nederlandse parlementariërs werd onder meer de naam genoemd van het Tweede Kamerlid mr. K. A. Keuning van DS'70. Er werd een verklaring uitgegeven, waarin werd opgemerkt dat Europa blijk moet geven van 'zijn wil om de toekomst te verzekeren van de staat Israël, tot de oprichting waarvan het heeft bijgedragen en waarvan het be staan nog bedreigd wordt.' De parlementariërs zeggen voorts elke vorm van economische chantage af te wijzen. Aanvaarding van dergelijke chantage kan slechts leiden tot nieu we druk en nieuwe dreigementen, al dus de verklaring. DEN HAAG Het percentage ge slaagde kandidaten bij het HAVO-eind- examen van dit jaar is normaal. Van de 30.969 deelnemers slaagde 87,5 pet: 27.099. Van hen ging 7,5 pet door naar het vwo. Deze cijfers zijn het resultaat van een enquête die de inspectie algemeen voortgezet onderwijs in september heeft gehouden. Aan de gegevens uit deze enquête koppelde de inspectie een paar voorlopige conclusies: HA- VO-studenten die hun opleiding aan een pedagogische academie volgen hebben aanmerkelijk meer succes dan HAVO-leerlingen op een scholenge meenschap; er stromen meer mavo leerlingen door naar de HAVO, dan HAVO-leerlingen naar het VWO. Die doorstroming gebeurt ook niet auto matisch: een kwart van degenen die naar het VWO wilden, werd niet ge plaatst. gemeenteleden toch al zo zwaar is. Hierdoor spitste het gesprek zich in het begpn nogal toe op het financiële aspect van de twee procent. Een andere hinderpaal om de zaak duidelijk voor ogen te krijgen was dat de beleidsraad voor zending en we- relddikakonaat geen ondubbelzinnig voorstel had voortgebracht Dat kwam doordat zij meenden dat er geen com promis mogelijk was tussen de twee procent en de vrees van de diakonale mensen voor een verwarring van ede gemeente. De commissie van advies uit de synode wist dat compromis wel te bedenken namelijk een opening van de mogelijkheid dat de gemeente naast de in Sneek 1970 besloten ver dubbeling van de inspanning voor het werelddiakonaat ook ruimte gegeven zou worden voor de twee procents-ac tie. Stemming Ds. H. van Benthem (Middelburg) vertolkte wel zo ongeveer het alge meen gevoelen van de synodale meer derheid toen hij zei dat de gemeente huiverig is voor nieuwe modellen. Dit werd bevestigd door de Haagse dr. B. Wentsel, die in zijn kerk een stem ming onder de aanwezigen had gehou den. Zeker 95 procent was tegen de twee procent, aldus Wentsel. (Was dat voor of na de preek? werd hem gevraagd bij interruptie). 'Dat is nu juist de reden, waarom die discussie over de twee procent gestart moet worden', vond dr. J. jC. Gilhuis die aanwezig was namens de deputa ten zending en ook sprak namens de gemeenschappelijke beleidsraad. Hij vertelde bij wijze van voorbeeld dat hij laatst in een kerk preekte waar in de voorafgaande vier weken gecollec teerd was voor de kerk, voor de aflos sing van de schulden, voor het ver wachte begrotingstekort en tenslotte weer voor de kerk. Het is hoog tijd dat het denken van zo'n kerk ver nieuwd wordt, aldus dr. Gilhuis. Dr. H. B. Weijland uit Arnhem vond dat steeds maar weer hameren op de noodzaak van mentaliteitsverandering een zweepslag over een toch al aarze lende gemeente. Hij stelde voor de ze venhonderdduizend gulden, die in kas zijn voor ontwikkelingssamenwerking, aangevuld tot een miljoen te zenden aan het hongerend Ethiopië. Maar van de twee procent van Montreux wilde hij niet horen. Het model vond hij oneigenlijk en de twee procent vond hij weer te schlemielig. Niet dwingend Drs. Henk Koetsier, die in dienst van de gereformeerde kerken is als voor zitter over ontwikkelingssamenwer king zei dat het volgens hem noodza kelijk is dat het gesprek over de twee procent doorgaat. Het gaat om de dis cussie, zei drs. Koetsier. De twee pro cent moet niet dwingend worden op gelegd. Dat is niet de bedoeling ge weest van Montreux. De hervormde drs. Lourens Hogebrink gaf weer hoe de ervaringen in de hervormde kerk zijn met de twee procent. Die ervarin gen zijn niet zo geweldig als je naar de financiële resultaten kijkt. Maar meer dan driehonderd gemeenten zijn met het gesprek bezig over verande ring van de machtsstructuur en daar gaat het Montreux om. Aan het eind van het debat heeft de synode met een kleine meerderheid besloten toch geen ruimte te geven voor de twee-procentsactie Denkt u vanavond nog even aan uw gordijnen? 's Avonds straalt door uw raam niet alleen licht, maar ook warmte naar buiten. Houd die warmte binnenl U kunt die zélf best gebruiken nu we extra zuinig moeten zijn met energie. Scherm dat koude glas dus af. Sluit uw gordijnen. Let u wel op. dat de gordijnen niet over de radiator hangen. In dat geval komt de stijgende warmte in de ruimte tussen het gordijn en het raam en verdwijnt voor een groot deel naar buiten. Bovendien mist u dan de stralings- warmte van uw radiator. Laat in dat geval liever uw zonwering neer met gesloten lamellen. Doe het iedere avond. Heus 't helpt 1 Stook een graadje lager Het binnenklimaat van uw woning is bestuurbaar. Of het met de knop aan de kachel is, de radiator kraan of de kamerthermostaat, u kunt de temperatuur in de hand houden. De meeste thermostaten staan te hoog. Stook liever bewust, pas de temperatuur aan de behoefte aan. Ongeveer 20°C kan voor velen een aanvaardbare woontemperatuur zijn. Toch staan veel thermostaten op 22°C, wat extra energie en qeld kost 2 Een uur warmte voor niks Voor u naar bed gaat, tempert u natuurlijk uw kachel of zet u de thermostaat een aantal graden (tenminste vijf) omlaag. Doet u dat voortaan een uurtje eerder, dan blijft uw huis echt nog wel warm genoeg totdat u gaat slapen. U bespaart er flink wat energie mee. 3 Kamers leeg? Verwarming af. Bewaar de warmte alleen voor de vertrekken die echt in gebruik zijn. Doe in de kamers waarin men niet verblijft de radiator geheel dicht (Maar draai de radiator wel weer open bij vorst om bevriezing te voorkomen.) Hebt u een gevelkachel zet hem dan op de minimaalstand. 4 Zonnewarmte Is kosteloos Wanneer u de zon in het stookseizoen volop naar binnen laat schijnen, kan zij een behoorlijke bijdrage aan uw woonwarmte leveren. Maar dan moet u de zon wel de kans geven binnen te komen: zonwering en gordijnen open. Zuinig met warmte in huis. Dat probleem is niet nieuw. Sinds september 1972 wordt dit onderzocht door een werkgroep, waarin deskundigen van het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek TNO, het Instituut TNO voor Bouwmaterialen en Bouwconstructies, de Nationale Woningraad en de Gasunie zijn vertegenwoordigd. Begin 1974 zal de studie in druk verschijnen. Met een reeks aanbevelingen voor bouwkundigen en andere vakmensen, maar óók voor de bewoners zelf. De huidige energiesituatie maakt het volgens de werkgroep en de gasindustrie gewenst van dit laatste deel een samenvatting te maken, die waarschijnlijk eind van dit jaar huis aan huis in Nederland zal worden bezorgd. Dc redactie behoudt zicb het recht voor baar ter opname In «leze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ pu blikatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge staard aan het aecretartaal hoofdredactie Trouw/Kwartet, posthui 859, Amsterdam. Midden-Oosten (59) Naar aanleiding van de oorlog tussen Israël en zijn buurlanden voel ik mij genoodzaakt u er op te wijzen dat wij vanuit het geloof in dezelfde God als de Joden, verplicht zijn achter Israël te staan daar het Joodse volk ook ons broedervolk is. Met dit schrijven wil ik er ook bij de regering op aandrin gen dat ze ondanks de olieboycot van de Arabische landen van Nederland toch verplicht zijn achter Israël te blij ven staan. Verder zou het vermeldens waardig zijn ook eens stil te staan bij het feit dat hier studenten zijn uit die betreffende landen die op onze kosten hier hun studie verrichten en met korting o.a. luxe artikelen kopen. Zou onze regering daar niets aan kun nen veranderen? Delft R. v. d. Boom Midden-Oosten (60) Waarom neemt Nederland toch zo'n anti-Arabische houding in ten aanzien van het Midden-Oosten-conflict? En dat, terwijl wij, Arabieren, in de (naïeve?) veronderstelling verkeerden dat Nederland een vriend van ons was. Het is voor ons onbegrijpelijk dat Nederland, bij monde van zijn mi nister van buitenlandse zaken, de Ara bische landen als agressors heeft beti teld, omdat zij de strijd tegen Israël aanbonden. Weet de Nederlandse re gering dan niet, waarom wij tegen Is raël vechten? Weet zij niet, dat het ons er niet om gaat om Israëls veilig heid in gevaar te brengen, maar dat wij uitsluitend onze, door Israël be zette gebieden weer willen bevrijden? Wat de olie-boycot betreft, is het on waar dat de Arabieren heel Europa zouden willen treffen, door hun uit voer naar Nederland te staken. Er was namelijk al eerder afgesproken dat de andere Europese landen hun olie tekorten direct uit de Arabische landen zullen kunnen aanvullen. Wij, Arabieren, willen de Nederlan ders daarmee laten zien, waar de wer kelijke economische belangen van Nederland liggen. Ik heb in uw kran ten gelezen dat veel mensen nu de Nederlandse regering vragen om de ontwikkelingshulp stop te zetten. Daarmee kan ik slechts van harte in stemmen. Want tot dusver heeft Ne derland altijd alleen maar hulp aan Israël verstrekt Als de ontwikkelings hulp zou worden gestaakt zou dat al leen ten koste van Israël gaan. Want misschien weet u het nog niet dat Nederland nog nooit één cent ontwik kelingshulp aan de Arabische landen heeft gegeven. Wat Nederland in de Arabische wereld doet, is zaken. Te gen een goede winst Cairo L A. Farouk (Naschrift van de redactie: De opmer king aangaande de Nederlandse hulp verlening Is niet geheel Juist: Tunesië bijvoorbeeld Is een zgn. 'concentratie- land' van Nederlandse ontwikkelings hulp. Verder ls Nederland doende met een brugproject over de Nijl ten behoeve van de hervestiging van te rugkerende vluchtelingen in Soedan. Dit nog afgezien van de particuliere (oecumenische hulpprojecten). Midden-Oosten (61) Mej. Burggraaf uit Oegstgeest heeft temidden van Palestijnen, Syriërs en Jordaniëre gewoond. Zij waren niet te gen Israël, maar alleen tegen politiek zionisme. Mej. Burggraaf heeft niet in de gaten dat dat het zelfde is als wan neer b.v. Duitsers Nederlanders erg aardige mensen zouden vinden maar het sterk zouden afkeuren dat wij zo halsstarrig zijn om op dit plekje delta land te willen blijven wonen, waar el ke Nederlander, waar ook ter wereld toch weer zich thuis voelt'. Jammer mej. Burggraaf, want u had ze dat dan kunnen uitleggen! Pas op voor de arabische charme! VI aar dingen H. de Goederen Midden-Oosten (62) In 'vandaag' van 5 nov. staat dat Israël een zegen moet zijn, zoals Jacob ze gende Farao. Maar de schrijver ver geet dat Farao zich toen liet zegenen. En als er iets fundamenteel mis is, dan is het dit: Farao laat zich nu niet zegenen. Hij wil niet praten. Hij ver-, hindert Israël om tot een zegen te zijn. Er komt een Farao, die Israël niet ge kend heeft Wat er dan gebeurt kunt u lezen in Exodus. De afloop staat in Exodus 14: het leger van Egypte gaat met de Farao ten onder. Laten we bidden, dat de Farao's zich de zegen van Israël zullen laten welgevallen. Dan komt er vrede in het Midden Oosten. Rljsoord J .Pronk Midden-Oosten (63) Ik ben van mening, dat de hervormde kerk volledig achter Israël behoort te staan. Van de neutrale opstelling van het IKOR dient de hervormde kerk zich duidelijk te distantiëren. Amsterdam S. van den Akker Midden-Oosten (64) Wij moeten wel goed weten, dat de Joden eindelijk een verdiende rust plaats gevonden hebben, door van een woest gebied met alle denkbare mid delen en hun Ijver, een blijvend leefgebied te maken. Maar al weer zijn er potentaten die hun die rust misgunnen en aanvielen om het door hen in cultuur gebrachte gebied af te pakken. Om aan hun eisen kracht bij te zetten voeren ze een olieboycot. Volgens deskundige gege vens behoeft die olieboycot voor ons land geen probleem te zijn, want wij zijn zelf voldoende in staat middels onze eigen energiebronnen - olie, gas etc. in ruime mate aan de behoefte te voldoen. Maartensdijk G. J. Kolenbrander Midden Oosten (65) 'Wie het bestaansrecht van de Joodse staat aantast, neemt daarmee het risi co God Zelf aan te tasten'. Nonsens is dat niet. Sacharja zegt het onder ge lijke omstandigheden nog sterker: Wie u aanraakt, raakt zijn oogappel aan (2vs.8). Laat de heer Kroese het hele boek Sacharja lezen vooral 2 vss 6-13. De bedoelde verklaring 'Geen neutraliteit' is op aanvraag verkrijg baar bij ds. A. A. Spijkerboer, Kome tensingel 183, Amsterdam Noord. Amsterdam P. F. Th. Aalders v.d.m. Midden Oosten (66) Een bestand om in vrede en veiligheid naast elkaar te leven, met erkende grenzen, dan moet niet de ene partij de andere nog er gens in de tang houden. Dit moeten de groten toch toegeven. Of het nu gaat over de partij waar je voor of te gen bent, dat mag niet van invloed zijn. Dordrecht J. Holster Midden Oosten (67) Hulde Israël. Over weinig zijd gij ge trouw geweest, over veel zal ik u zet ten. Weesp J. Ultterdijk Midden Oosten (68) De optreden van Arabische vrijhedds- strijders 'terreur' te noemen is m.i. onjuist Israël heeft Arabisch gebded bezet, terroriseert de inheemse bevol king en dat leidt dan weer tot legi tiem verzet. Israël is de onderdrukken de mogendheid, de Arabische verzets bewegingen hebben tot taak bezet ge bied (VN resolutie 242) te bet-Tijden. Nederland was van 1940*44 zelf be zet: was het verzet van de onder grondse soms ook terreur? Of was het nazi-optreden terreur? Om tenslotte Isaac Deutsche*- te cateren: 'De Israëli's zijn de Pruisen van het Midden-Oos ten'. Blaricum C. Groot. Midden Oosten (69) Het schijnt wel dat Amerika en Ne derland Israël de rug toekeren. Het onrecht zegeviert ook hier weer. Je schijnt je eigen leven niet te mogen verdedigen. Israël mag geen buffer- stukken, anders hadden zij hem al lang uitgemoord. Rusland mag Honga rije en Servië naar zijn hand zetten en geen veiligheidsraad van de VN doet er zijn mond over open. Israël is Gods bondsvolk, anders waren zij al lang geheel uitgemoord. Nw Lekkerland J. W. de Lange sr Midden Oosten (70) Alle buitenlandse arbeiders die tegen Israël zijn moeten naar huis. Daarvoor in hun plaats b.v. Turken, want zij zijn onze bondgenoten. Waar blijven nu de sinaasappelengooiers? En heft Angola comité? Haal het gas uit de Waddenzee en laten wij aan de op roep tot bezuiniging allen meewerken. Stop alle ontwikkelingshulp naar de Arabische landen en de vrijgekomen ontwikketimigsgelden moeten wij in projecten in Indonesië steken. Schaesberg G. v.d. Anker Midden Oosten (71) Mevr. M. de Bruin-Tijssen (Tr.-Kw. 8- 11) heeft ter verdediging van haar aangehaald, want in ait schriftgedeel te wordt juist betoogd dat het ver standpunt ten onrechte Gal. 4:21-31 haalde in Gen 21 een allegorie is. Volgens Paulus zijn beide vrouwen Hagar en Sara allegorisch voorstellin gen van het oude en nieuwe verbond en het merkwaardige daarbij is dat in zijn visie juist de mensen van het ou de verbond kinderen van Hagar zijn. Het (woord) Hagar betekent de berg Sinai in Arabië. Het staat op één lijn (letterlijk: is gelijkbetekenend) met het tegenwoordige Jeruzalem, want dat is met zijn kinderen in slavernij'. Aangezien hier dus de Joden de kin deren van Hagar zijn en de woorden 'zend de slavin weg met haar zoon' betrekking hebben op de vrijheid waarmee Christus ons heeft vrijge maakt (Gal. 5:1), kunnen uit deze pe rikoop geen gevolgtrekkingen worden gemaakt voor de huidige toestand in het Midden Oosten. Deventer J. van Rossum Autoloze zondag (20) Gaarne betuig ik mijn instemming met het stuk Autoloze zondag van F. Post te Urk. Breda J. v.d. Llnde-de Jonge Autoloze zondag (21) Uw oammentaar 'Kerk en auto' (9 nov.) geeft blijk van groot onbegrip. Het is u blijkbaar totaal onbekend dat een groot deel van het orthodoxe kerkvolk en ook van de rechtzinnige predikanten wegens principiële rede nen des zondags geen gebruik willen maken van openbare middelen van vervoer. Om voor te gaan in de bedie ning des Wocrds maken zij derhalve alleen gebruik van hun eigen wagen, opdat geen anderen behoeven te wor den ingeschakeld voor zondagsarbeid en de kerkgang niet door dezen be hoeft te worden verzuimd. Ook uw motivering betreffende de geestelijke bijstand in nood is onjuist, aangezien de staatssecretaris Van Hul ten het niet onmogelijk achtte dat de auto van een predikant in zo'n geval het risico van inbeslagname loopt. Breukelen D. J. v. Santen Autoloze zondag (22) In tegenstelling tot de heer Post ben ik bijzonder blij. dat voor predikan ten de mogelijkheid bestaat van ont heffing van de autoloze zondag. Is het Den Haag gebruik van de moderne hulpmidde len in dienst van de evangelieverkon diging soms tegen Gods wil? Naar mijn gevoel ls dat een var verantwoorde toepassingen verzoek ik de overheid met klem: Geef de dominees de gelegenheid om het evangelie aan zoveel mogelijk mensen te verkondigen, ook op de au-, toloze zondagen. Apeldoorn J. Lowljs Autoloze zondag (23) Een eenvoudige raad aan SGP-er Post uit Urk: Schrijf minder over uw ver waterde partij en ga in uw binnenka mer om uw kamerleden op te dragen aan de troon der genade. Daar zijn zij bij gebaat bij hun vaak zo eenzame positie! Ermelo D. Hoogtey Ung Autoloze zondag (24) Het rijverbon komt voort uit solidari teit dus: bezuinigen. Er wordt niet gereden, op uitzonderingen na. Ak koord, dat is heel braaf. Er rijden daarom dan ook extra taxi's, trams e.d. want ja, een mens wil toch wat! Of we hier iets mee opschieten? Wat we winnen is 9 Dit is geen da verende bezuiniging. Blijft dat per centage zo laag, dan werken we meer autoloze uren en dagen in de hand. Haarlem H. Schaafsma Autoloze zondag (25) Toch wel grappig dat men nu wel in staat is om zich redelijk te houden aan de bepalingen die gevraagd zijn. Jammer dat het nooit beeft gekund om mensenlevens te sparen, om het milieu te sparen enz. Die gewonden kosten overigens ook veel geld, om van het niet te vergoeden leed maar niet te spreken. Dus winst levert het altijd op en daarom zou ik willen pleiten voor minimaal één autoloze zondag per maand en wettelijk vastge legde snelheid van 100 km. op auto wegen en 80 km. op andere wegen. Het kan uzelf of een ander heel wat kosten en/of leed besparen, weet u. Groningen I. v.d. Deen Oosterschelde De commissie Klaasesz zou ik op het hart willen binden het alternatieve plan van Delftse studenten (een dam met stormvloedkeringen) serieus te nemen. Wanneer men daarbij nog de gecijdebewegingen zou gebruiken voor het opwekken van energie, zouden we drie vliegen ir één klap slaan, nl. op timale veiligheid, behoud van het mi lieu en schone energieopwekking. Rotterdam A. de Knegt Sociale zaken Met verontwaardiging las ik vap een koppelbaas, die Sociale Belangen voor ƒ20.000,- had opgelicht. Het gaat te genwoordig wel makkelijk niet wer ken en toch geld in het handje. En wat die afkeuringen betreft, hebben de bedrijfsartsen soms oogkleppen op? Mijns inziens moeten alle afgekeurden in ons land eens streng herkeurd wor- G. de Munnik

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13