a Kleinere bevolkingsgroei heft knelpunten niet op dichtbij Sint xoekt wadjang» Sint zoekt wilgetenen gootsteenborsteL Commentaar Staatscommissie rekent af met al te optimistische verwachtingen Chantage Sint zoekt pijpedover aan kettinkje* t Sint zoekt gekarteld deegrandjes weghalertje. Sint zoekt ouderwetse blikken cacaostrooier. de dame kan een heer zijn bondig vragen ultimatum afgeslagen /K( -RQUW/KWR.TET VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 BLVV'IA'LAND/COMMEMTALAK T5/K7 ADVERTENTIE Het is begrijpelijk dat de partijgenoten van minister-president Den Uyl in de Tweede Kamer ietwat aangebrand hebben willen reageren op de wijze, waarop deze na een uiterst koel en formeel halfuurtje ledig is heenge zonden toen hij bij zijn Britse college Heath hulp kwam vragen bij de oplos- ling van onze energieproblemen. Ach teraf blijkt de Engelse regering met soortgelijke moeilijkheden opgescheept te zitten en mag men misschien veron derstellen dat het Heath fysiek onmo gelijk was, zijn Nederlandse gemeen- scbapsgenoten bij te springen. Maar het is waar, dat hij dat dan wel wat eleganter had mogen tracteren. Onze andere partners in de EEG hebben zich tenminste deze moeite gegeven, overigens laten zij ons evenzeer in de hou staan. In het Europese energiebe leid blijkt de solidariteit volledig zoek tc zijn. Moeten wij daarop reageren door zoals de PvdA-afgevaardigde Van der Hek in de Tweede Kamer heeft gesuggereerd te dreigen met het dichtdraaien van de exportkraan van ons aardgas? Als we ervan uitgaan dat een dreigement pas effectief is, wanneer men zich de uitvoering ervan kan voorstellen, dan moet men zich evenzeer voorstellen, wat het ant woord van de Europese partners op onze 'aardgas-boycot' zou kunnen zijn. Dat wij spoedig de smaak van Itali aanse zuidvruchten en Franse wijnen zouden zijn vergeten, is nog tot daar- aantoe. Maar aan wie zouden wij on ze zuivel, sigaren. Delftsblauwe bor den, textiel en Philipstoestellen nog kwijt kunnen? Wie zal zegge, dat op sen gegeven moment onze buurlanden grenzen niet voor onze vliegtui- >en, treinen en vrachtauto's zouden sluiten? Dan moet de Nederlandse re aring natuurlijk ook het toerisme laar Engeland, Frankrijk en Italië férbiedten voor diegenen onder ons die :r inmiddels in zijn geslaagd, een op iardgas rijdende DAF te bemachtigen. Wij zullen hier maar ophouden. De icer Van der Hek zal het zo wel niet ledocld hebben. Maar dat neemt niet veg, dat hetgeen hij naar wij mo ren aannemen weloverwogen heeft jeopperd. absurde gevolgen kan heb- >cn. En tenslotte; wat zou er van on- kant nog op de Arabische oliechan- age aan te merken zijn, wanneer wij ms aardgas zouden gebruiken om so- idariteit van onze Europese partners if te dwingen? Van een onzer verslaggevers DEN HA'AiG Door een vermindering van de bevolkingsgroei zullen de knelpunten in onze maat schappij niet als sneeuw voor de zon verdwijnen. De stabiliteit van de bevolking, die, met een aantal van zeventien miljoen Nederlanders in bet jaar 2030 bereikt zal worden, kan zeker bijdragen tot de oplossing van problemen als milieuvervuiling en woningnood. Maar bet teruglopen van de bevol kingsgroei alleen zal geen soelaas bieden voor de maatschappelijke problemen in ons land. )EN HAAG Minister mr. Max van per Stoel (buitenlandse zaken) gaat oorlopig niet naar het Midden-Oos- len. Een woordvoerder van het minis- Jerie van buitenlandse zaken heeft dit risteren meegedeeld. Op deze manier rekent de Staatscom missie Bevolkingsvraagstuk ook wel de commissie-Muntendam ge noemd in haar gisteren verschenen interim-rapport af met de wat al te optimistische verwachtingen ten aan zien van de zich steeds duidelijker af tekenende vermindering van de bevol kingsgroei. Door deze verandering zullen minder wegen nodig zijn, minder scholen, minder huizen, aan de woningnood zal een einde komen, hoort men. Ne derland krijgt eindelijk weer de ruim-, te, de ruimte waar het zo dringend be hoefte aan heeft. We'es een in 1970 gehouden opinieonderzoek niet uit, dat zeventig procent van de Nederlan ders ons land overbevolkt vond? Opti mistische beschouwingen begeleidden dit cijfer. We zijn op de goede weg. De Nederlanders zijn eindelijk door drongen van de wrange vruchten, die de snelle bevolkingsgroei afwerpt, zo werd gezegd. De Staatscommissie Bevolkingsvraag stuk wijst er echter op dat een ver mindering van de bevolkingsgroei ten minste gepaard zal moeten gaan met bijvoorbeeld doelmatige en zorgvuldi ge afvalverwerking, een beter gebruik van de ruimte, de vergroting van het bestuurlijk vermogen van diverse or ganen en de mobilisering van de poli tieke wil, die nodig is om deze en an dere veranderingen te bewerkstelli gen. De commissie wijst er dan ook op, dat het feit, dat Nederland zich de afgelo pen jaren plotseling 'overbevolkt' is gaan voelen niet alleen aan de bevol kingsgroei kan worden toegeschreven. De knelpunten van de bevolkingsgroei werden plotseling zichtbaar, toen ook het reële inkomen plotseling steeg. Dat was in de periode 1948-1966, toen het reële inkomen met 127 procent toenam. Deze stijging en de bevol kingsgroei hebben voor problemen als de milieuvervuiling gezorgd. De commissie geeft daar een voor beeld van. Een berekening leert, dat Problemen werden zichtbaar toen het inkomen steeg 73 procent van de toeneming van het aantal personenauto's in ons land, van 139.000 in 1950 tot 2.8 miljoen in 1971, aan de stijging van de welstand toegeschreven moet worden. Wanneer zich in de periode 1950-197J geen be volkingsgroei had voorgedaan, was het aantal auto's toch tot 2.1 (inplaats van de 2.8) miljoen gestegen. Zo kan men dan ook constateren, dat wan neer de bevolkingsgroei afneemt, dat nog niet hoeft te betekenen, dat het aantal auto's en daardoor het aantal aan te leggen wegen, evenredig af neemt. Ruimte De toeneming van de welstand heeft ook gevolgen voor de ruimte. Door de overbevolking is er geen ruimte meer in Nederland, wordt gezegd. Dat is niet helemaal waar. Nederland kan in het jaar 2030 die zeventien miljoen inwoners nog wel herbergen. De schaarste aan ruimte werd de laatste jaren pas goed zichtbaar, toen, door cle toegenomen welstand, het verlan gen naar een tweede huis, een sta-ca- ravan of een boerderijtje op het plat teland een algemeen verschijnsel be gon te worden. Woningnood (ADVERTENTIE) SS Kijk es inde Bijenkorf Hetzelfde geldt voor de woningnood. Natuurlijk speelt de bevolkingsgroei daar een rol bij. Maar ook de toegeno men welstand heeft bijgedragen tot die woningnood. Vroeger woonde een bejaarde bijvoorbeeld bij één van zijn kinderen in. Nu betrekken de aow-ers een bejaardenwoning of flat. De zelf standige huisvesting van de bejaarde is de laatste jaren toegenomen. Door de welstand van de laatste twintig jaar is de gemiddelde huwelijksleef tijd gedaald. Men trouwde vijftig jaar geleden pas, wanneer de gehele uitzet in de linnenkast lag en op het spaar bankboekje een aardig bedrag stond. De welstand heeft deze traditie gebro ken, waardoor kinderen korter inwo nen en eerder over een eigen woning willen beschikken. Door de welstand is de huwelijksfrequentie ook toege nomen. Dit alles heeft de 'woningnood het tekort aan woningen veroor zaakt. Door een vermindering van cle bevolkingsgroei, zal die woningnood niet plotseling verdwenen zijn. Het beleid van de overheid en nu cite ren we het rapport van de Staatscom missie weer vooral ten aanzien van de bouw en de distributie van wonin gen, zal van groot belang zijn. Op deze manier probeert de Staats commissie Muntendam (waarin onder andere prof. dr. L. Burema, prof. dr. E. W. Hofstee, prof. dr. Lambooy, prof. dr. J. Pen en prof. dr. J. Tinber gen zitting hebben) de werkelijke ge volgen van de vermindering van de bevolkingsgroei te taxeren. Economie Het verleden analyserend, constateert de comissie dat de spanningen op de arbeidsmarkt in de na-oorlogse pe riode niet kunnen worden toegeschre ven aan de demografische ontwikke lingen, maar het gevolg zijn van een sterke, economische expansie, die vooral in het westen plaatshad. Voor de arbeidsmarkt zal de mindere groei van de bevolking een veroude ring van de beroepsbevolking tot ge volg hebben. Daardoor zullen minder 'werkers' meer mensen (jongeren en bejaarden) moeten verzorgen. De beroepsbevol king zal meer geld voor sociale verze keringen moeten opbrengen. Dat zal dan ook een verhoging van de pre mies tot gevolg hebben, ongeveer 1.88 miljard gulden, schat de commissie. De economische gevolgen van de ver mindering van de bevolkingsgroei analyserend, zet de commissie claar di rect tegenover, dat de overheidsuitga ven met 2.8 miljard gulden zullen te ruglopen. Omdat er (relatief) minder mensen zijn, zullen minder scholen en minder huizen (dus minder subsi die) gebouwd worden. Deze twee be dragen zouden dan eventueel tegen el kaar weggestreept kunnen worden. Wanneer de bevolking niet meer groeit en dat is een andere aardige uitkomst van de studie zal een ver snelling van de economische groei per Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de staatscommissie bevolkings vraagstuk, twijfelt aan de noodzaak van een achtste medische faculteit in ons land. Achter de vestiging van de ze faculteit in Maastricht plaatst hij een groot vraagteken. Hij vraagt zich af of gezien de huidige bevolkingsont wikkeling die faculteit wel nodig is. hoofd van de beroepsbevolking plaats vinden. We gaan in vergelijking met een groeiende bevolking dus meer verdienen. Nu moet daar direct bij opgemerkt worden, dat op zeer lange termijn gezien die wel vaartsstijging weer op het normale ni veau terugkomt. Een tijdelijke zaak dus. Uit het begin van dit artikel, zou wel licht geconstateerd kunnen worden, dat de Staatscommissie nu niet staat te juichen over die vermindering van de bevolkingsgroei. Dat is niet juist De bevolking blijft voorlopig stijgen, zegt de commissie. Pas in het jaar 2030 zal een stabiele situatie optreden. Dat be tekent dus, dat de komende vijftig jaar nog verder beslag zal moeten worden gelegd op ruimte en milieu. En dat betreurt de commissie in hoge mate, rekening houdend met de ze ventig procent van de Nederlanders, die ons land overbevolkt noemt en zich dus klaarblijkelijk niet meer happy voelt, die vindt, dat de kwali teit van het eigen leven nadelig beïn vloed wordt door de overbevolking. Hieruit trekken enkele leden van de commissie een vergaande conclusie: Er moet nu reeds naar een verminde ring van het bevolkingsaantal worden gestreefd, wil een gevaarlijke situatie worden afgewend. De meerderheid van de commissie oordeelt het echter als onmogelijk de Nederlandse bevol king op bijvoorbeeld een tien miljoen inwoners terug te brengen. Dit levert onoverzienbare repercussies op'. Maar over één ding zijn de commissieleden het eens: dat het welzijn door een verdere snelle bevolkingsgroei in ern stig gevaar zal komen. Verontrusting is dan ook niet meer voldoende om het bevolkingsprobleem op te lossen. Er zullen een aantal, allerminst revo lutionaire, maar wel zeer praktische stappen gezet moeten worden, aldus luiclt de conclusie van een zeer waar devol interimrapport. ADVERTENTIE Kijk es in de Bijenkorf Hagel en sneeuw Van onze weerkundige medewerker Nederland krijgt weer eens een polair 1.44 bad. Harde tot krachtige noord-west e- lijfce wind voerde lucht aan waarin buien met regen, hagel en natte meeuw voorkomen. Het gure weer type doet zich voor tussen een depres sie van 980 mb bij zuid-Scandinavië en een hogedrukgebied van de Pyre neeën (1028 mb) tot Groenland (1026 mb). Bij zo'n situatie is het altijd in teressant de temperatuur in hogere iiveaus te bekijken. Gistermiddag lag iet vlak van 0 graden Celsius in De lilt op circa 1000 m hoogte, maar te eerwachten is dat het vandaag en morgen tot 500 a 600 m zal dalen. De tourinval duurt namelijk nog wel een paar dagen en ook tijdens het week einde steekt de thermometer de kop }iet hoger op, eerder andersom. Op 5,5 km boven De Bilt werd gistermid dag minus 24 graden gemeten (nor maal minus 23), op 7000 m: minus 33 (minus 35), negenduizend meter mi nus 46 graden (minus 48) 10,5 km: mi- «Ui 54 en op 12000 minus 62 (minus 57 graden). Boven het zonnige Major- ■a was het op 5,5 km veel warmer met minus 14, op 12000 kouder dan bij °ns: minus 64 graden. - naar de bovenlucht gekeken waft, zal daar zeker de langgerekte cirrus-banken hebben gezien. De volksmond noemt ze terecht: wondbo- men, icant ze wijzen op zeer sterke vinden. Voor de top moesten we gis- 'trniiddag boven De Bilt 11 km hoog ?Qan, waar de westnoordwesten win den een snelheid van 240 km per uur hadden, heel wat sterker dan op 5000 J" hoogte (160 km per uur). Boven "et zuidoost-Engelse radiosonde-stati- 0,1 Crawley was de orkaan nog hevi- 'er: 253 km per uur. be* trogvormige storing, die via schotland de Noordzee op trok, gaf matselijk 'windexplosies'. Zo meldde Wicfc in het uiterste noordoosten van Schotland een uitschieter van 99 km Pc uur, bijna orkaankracht. Het enkele buien Weerraporten van gisteravond 19 uur, maximumtemperaturen en neerslag van 719.00 uur: lichtschip Dowsing op de breedte van de Waddeneilanden meldde om vier uur 's middags een gemiddelde wind van 9 Beaufort, geen wonder dat het KNMI ook voor onze noordelijke zee gebieden alsnog het stormsein liet hij sen. Op TJsland beleefde men een erg koude dag. 's Nachts vriest het daar 3 tot 10 graden. Deze kou passeerde gis teravond om 7 uur het weerschip 1 met harde noordewinden, hagelbuien en een temperatuur van plus 2 graden (dauwpunt minus 11 graden) bij een zeewatertemperatuur van plus 10 gra den Celsius. Strenge winterkou heerst momenteel in Scandinavië. Gezien naar de themometeraflezingen van gis teren midden op de dag om 4 uur: Ivalo in noord-Finland, minus 27, Nai- makka in noord-Zweden minus 33 gra den Celsius' (ADVERTENTIE) Kijk es in de Bijenkorf Amsterdam regenbui 10 0.3 De Bilt regenbui 9 0.1 Deelen regenbui 9 2 Eelde regenbui 9 1 Eindhoven regenbui 11 0.1 Den Helder onbewolkt 9 0.4 Luchth. R'dam regenbui 10 0.5 Twente half bew. 9 0.3 Zd.-Limburg onbewolkt 11 0.5 Aberdeen onbewolkt 5 0 Athene onbewolkt 21 0 Barcelona onbewolkt 17 0 Berlijn regenbui 5 3 Bordeaux zwaar bew. 15 2 Brussel onbewolkt 12 3 Frankfort licht bew. 12 4 Genève regenbui 12 6 Helsinki licht bew. —4 0.2 Innsbruck regen 4 8 Kopenhagen regenbui 3 1 Locarno onbewolkt 13 0 Londen onbewolkt 11 0 Londen onbewolkt 11 0 Luxemburg zwaar bew. 10 6 Madrid licht bew. 17 0 Malaga mist 21 0 Mallorca onbew. 20 0 M^nchen regen 10 23 Nice licht bew. 18 0 Oslo sneeuw —1 4 Parijs regen 14 5 Rome zwaar bew. 18 0 Split onbewolkt 17 0 Stockholm onbewolkt 0 0 Wenen regen 7 15 Zürich regen 10 10 Casablanca zwaar bew. 21 0 Las Palmas licht bew. 23 2 Tunis half bew. 18 1 Hoog Water 17 november 1973 Vlissingen: 6 49—19.18; Haringvlietsluizen: 8.2520.55; Rotterdam: 9.21—22.12; Schevcningen: 7.44— 20.16: IJmulden: 8.33—21.05; Den Helder: 12.34—: Harlingen: 2.04—15.04; Delfzijl; 4.13—17.03. Kijk es in de Bijenkorf'fT* onder redactie van loessmil Het egyptologisch instituut van de Groningse universiteit beschikt over een flinke collectie Egypti sche oudheden: een paar honderd stukken ivaaronder een mum- miekist voor het merendeel in bruikleen van het rijksmuseum voor oudheden in Leiden, Zo heeft Groningen al zo'n vijftig jaar ook een mummie ter beschikking, vol gens de hiëroglyfen op de sarco faag een dame, die zangeres en danseres in de Ammon-tempel in Thebe geweest zou zijn. Maar nu een groep studenten onder leiding van dr. H. te Velde (lector-beheer der van het instituut) de hele col lectie aan het doorlichten is in een zgtu onderwijs-gebonden on derzoek, heeft medisch en egyptolo gisch student drs. T. Falke een op zienbarende ontdekking gedaan: die dame zou best, eens een man geweest kunnen zijn. Of zoals dr. Te Velde het voorzichtig uitdrukt: het voorlopig onderzoek sluit niet uit dat de mummie een man van plm, 25 jaar geweest zou kunnen zijn, maar er moeten nog allerlei berekeningen worden gedaan voor dat met zekerheid kan worden vastgesteld. Die mogelijkheid is aan het licht gekomen, toen de mummie dinsdag met medewerking van dr. V. Po- tocky op de röntgenologische afde ling van het academisch ziekenhuis in Groningen kon worden doorge licht. In eerste instantie, zegt drs. Falke, ivas de bedoeling van het doorlichten om leeftijd en geslacht van de mummie te kunnen vaststel len. Maar als het goed is, zal het onderzoek nog veel meer gegevens opleveren: 'Uit de techniek van het mummuficeren kun je redeHik nauwkeurig bepalen, uit tcelke dynastie zo'n mummie afkomstig is. De Egyptische geschiedenis wordt ingedeeld in ongeveer dertig dynastieën, die onderling variaties in de manier van mummificeren vertonen'. Verder wordt er gezocht naar amuletten, die in de wikkels of zelfs in het lichaam opgeborgen kunnen zijn en misschien kunnen de onderzoekers er zelfs achter ko men wat de doodsoorzaak geweest is. 'Ons onderzoek', zegt drs. Falke, 'kan een bijdrage leveren aan de kennis van de Egyptische cultuur. Op het laatste gedeelte van het scheenbeen bijvoorbeeld zitten een soort 'jaarringen', die iets zouden kunnen vertellen over de voedings toestand van de mummie, toen die nog een levend mensenkind was, misschien zelfs of dat kind ziek ge weest is. Verder willen we nagaan of er nooit geopereerd is, want de chirurgie stond in het oude Egypte op een '.Tij hoog peil'. Er zal nog veel moeten gebeuren voor vaststaat, of de mummie echt een man geweest is. Daartoe zal drs. Falke samen met de radioloog dr. C. Sassen onder andore de lengte, de breedte en de doorsnede van verschillende skeletdelen be studeren. 'Met alle gegevens die op die manier verzameld worden, kun nen we ons althans een beeld vor men. Die moeten als een legpuzzel aan elkaar gepast worden'. Wie zich voor mummies en alles wat daarmee samenhangt, interes seert, kan er nog veel meer over horen: op donderdagavond 13 de cember geven dr. Te Velde en drs. Falke over dit onderwerp een openbaar college in Groningen, waar iedereen dus bij mag zijn. Daar zal de 'danseres' of wat zij of hij dan ook geweest mag zijn, ze ker ter svrake komen. De abonnees van het Engelse com munistische dagblad Morning Star hebben het met een superkort ver slagje van de trouwerij van prinses Anne moeten doen. Het bericht onder de kop: 'verkeersontwrich- ting* bestond uit welgeteld één zin: 'Het verkeer in Londen was gisteren ontwricht, toen Anne Windsor In Westminster Abbey tiouwde met Mark Phillips'. Wat doe je met een land dat geen ja en amen tegen de Arabieren wil zeggen? Je gooit het zonder dralen uit de EEG, doet het in de Euro pese ban, en vervolgens stuur je er een strafexpeditie heen die begint met het doorsteken van de dijken. Kortom: Nederland moet vernie tigd worden zoals de kop luidt op de voorpagina van het Franse weekblad 'Le Canard enchalné'. Ter geruststelling: het blad noemt zichzelf zwart op wit een 'satiri sche krant' en moet dus ambtshal ve wel satirisch uit de hoek ko men. Ditmaal stort het blad zich op het probleem hoe de EEG met name Frankrijk de dwars ligger Nederland moet aanpakken. Dat gaat zo: Omdat Nederland onze vrienden in Tripoli en Qatar zo op stang heeft gejaagd zal Frankrijk direct moe ten voorstellen de Hollanders uit de gemeenschappelijke markt te stoten. Want reken maar dat op een noodlottige dag de emir van Koeweit een ultimatum aan Pom pidou stuurt als de sultan van Abu Dabi of Khadaffi dat tenmin ste al niet gedaan hebben: 'Grote vriend en vereerde cliënt, u ver klaart Nederland nu de oorlog of ook u krijgt geen olie meer.' Het beste zou natuurlijk zijn als Pompidou dat bij voorbaat al zou doen. Dan zou hij de eer aan zich zelf houden. Hij zou bijvoorbeeld een voorstel kunnen doen om een strafexpeditie te sturen onder Franse leiding maar met hulptroe pen uit andere EEG-landen, net als in de tijd dat Lodewijk XIV de Rijn overtrok om de Nederlanden een lesje te leren. Generaal De Gaulle zou huppelen in zijn graf. Dit Frans-Europese leger moet de Noordzeedijken doorsteken, Neder land zou in de golven verdwijnen en de Arabische sheiks zouden te vreden zijn. Art Buchwald, schrijver van een satirische rubriek in de Herald Tribune, heeft deze week in die rubriek 'vragen van lezers' op zijn specifieke manier beantwoord. De ze bijvoorbeeld: Vraag: Waarom ontsloeg president Nixon de Watergate-aanklager Ar chibald Cox? Antwoord: Omdat Cox per sé vlin derdasjes wilde dragen. De presi dent héét vlinderdasjes en daarom heeft hij Cox herhaaldelijk ge vraagd een gewone stropdas te dra gen zoals ieder ander. Maar Cox bleef weigeren en dus had Nixon geen andere keus dan zich van Cox te ontdoen. Het is voor een presi dent natuurlijk onmogelijk een land te regeren als zijn eigen spe ciale aanklager weigert een regel rechte order op te volgen over wat hij om z*n dient te doen. Een andere vraag: Waarom gaat de president elke nacht naar Camp David? Antwoord: Omdat hij op het Witte Huis geen oog dicht doet. Vlak voor de stoep staan mensen met borden waarop staat: 'Toeter als u vindt dat Nixon afgezet moet wor den'. Zodoende is het er de hele nacht een oorverdovend lawaai. De beste oplossing zou zijn als ze daar met deze tekst zouden posten: 'Toeter als u Nixon gelooft.' Dan zou geen enkele stad in het land zo doodstil zijn als Washington. En de laatste: Als de president zich terugtrekt, hoeveel krijgt de staat dan terug van de tien mil joen dollar die Nixon aan de ver betering van zijn huizen heeft be steed? Antwoord: Volgens zijn accoun tants iets minder dan 35 dollar Jack Lousma, de Amerikaanse astronaut van Friese afkomst, heeft de vriendelijke uitnodiging om met zijn vrouw het heitelfin van zijn voorouders te komen be zoeken, afgeslagen. Het NASA- hoofdkwartier heeft een even vriendelijk briefje naar het provin ciaal bestuur van Friesland terug geschreven, waarin verteld wordt hoe druk majoor Lousma het wel heeft met zijn verplichtingen. Tè druk in elk geval om naar Fries land te gaan. Hij apprecieert de in vitatie wel, maar daar schieten de vriendelijke Friezen niet veel mee op. (ADVERTENTIE) Kijk es in de Bijenkorf

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7