Distributie benzine is laatste middel omdat zwarte handel optreedt Fonds voor hulp bij ontslagen bepleit Generale staf: raket maakt afweergeschut (nog) niet overbodig Kamer is verdeeld over stakingsrecht voor de ambtenaren Sint zoekt reukkussen met slaapkruiden. Snelle beslissing over arrest dienstweigeraar Sint zoekt duivelsknopen in fluwelen zakje* Systeem is nogal willekeurig Sint zoekt halssieraad om mee te schrijven. Kijk es in de BijenkorfjT^I Artsen coördineren actie tegen luchthaven Wie onze kassabonnen weggooit zal nooit wetèn wat ie mist. Nieuwe rekenmachine Ki jk es in de Bijenkorf jT Kijk es in de BijenkorfTjTl Kamer verwerpt 'politie-moties' Surprise Cheque 025: Kinderen mogen graaien in de Surprise Grabbèlzalt 1911 t/m 2411. Kijk és in de Bijenkorf Stichting wil: uitkeringen en wellicht ook tijdelijke overname van bedrijven Uoiidfilijk vulmiddel voor vakiiian en gezin NVV kapittelt prins Bernhard PvdA wil maar zes procent hogere huur Bin BU glo Cio Sio de an I be( als Do )gdij ;n i U ituk da edei ing ihui jpei kin Sir zoor dag huis stel. pen uur ndei (en, C 1! t Bi A iwd; Vel* roof ibrai nee. De Vrei cem op J. net sliss ek roor uur tewe <,'001 traa P hen kui erk( ank: vorc 8 j tl V priji schf hoi spc p!a TROUW/KjWARTET VRUDAG 16 NOVEMBER 1973 T3/K5 Van onze parleraentsredactie DEN HAiAiG De invoering van een distributie-systeem voor benzine zal zolang mogelijk worden uitgesteld. Minister Lubbers zei gisteren in de Tweede Kamer iedere vorm van distributie nogal 'wille keurig' te vinden. Luidere mogelijkheden zullen daarom eerder aan bod moeten komen. Een tweede bezwaar van de distribu tie vindt de minister het 'typisch ka pitalistische neveneffect ervan. Er zullen altijd wel mensen zijn die ben zinebonnen willen verkopen zodat per saldo mensen met veel geld over veel bonnen kunnen beschikken. Er zal zich een dubbele markt in benzine bonnen gaan aftekenen en dat vindt ik een onaantrekkelijk perspectief, al termijn het ongeremde gebruik van De minister meent, dat op langere termijn het ongeremde gebruik van energie een halt moet worden toege roepen. Hij kondigde een structuur plan aan voor alle electriciteitsbedrij- ven, inclusief de kernenergiecentrales. Op grond van dit plan zal met behulp van het prijsbeleid en een speciaal systeem van heffingen het energiege bruik onder controle moeten worden gebracht. Andere mogelijkheden om het energieverbruik te beperken zijn volgens de minister een betere isola tie van vertrekken. Het structuurplan zal nader worden uiteengezet in de (ADVERTENTIE) Order voor mobiele Oe rlikons moet doorgaan Van onze Haagse redactie DEN HAAG De generale staf in Den Haag is tot de conclusie ge komen dat luchtafweerkanonnen voor de verdediging tegen vijan delijke luchtaanvallen, voor de Nederlandse defensie onmisbaar blijven. energienota die de minister in de zo mer al bij de Tweede Kamer denkt in te kunnen dienen. De minister bleek grote twijfels te hebben over de exploitatiemogelijkhe den van snelle kweekreactoren. De ka- pitaalslasten lijken op den duur voor dit soort projekten te hoog te zijn. Een ontwikkeling in de richting van de uit milieu-oogpunt meer aanvaard bare kernfusiecentrales lijkt daarmee dichterbij te zijn gekomen. Overigens betekent deze opstelling van de minis ter nog niet dat Nederland nu zou mceten afzien van zijn deelname in het snelle kweekreactorprojekt bij Kalkar. Met nadruk wees hij de ka mer erop dat het hier gaat om een proto-type. Over de commerciële ex ploitatie zal later altijd nog beslist moeten worden. Bovendien meende de minister dat het project vooral moet worden gezien in het licht van de ontwikkeling van de uraniumprijzen die in de nabije toekomst wel eens heel hoog kunnen worden. Voorts komt het systeem van kernfusie meer in zicht Hij gaf er daarom de voor keur aan aan het project Kalkar te lbijven deelnemen. Van onze correspondente STEENBERGEN Drie huisartsen in Steenbergen hebben huis-aan-huis kaarten laten verspreiden waarop zij hun protest aantekenen tegen de aan leg van een tweede nationale luchtha ven bij Steenbergen om 'medische re denen'. De artsen menen dat de ge luidshinder toenemende nervositeit veroorzaakt en bovendien dat de over gang van plattelandsgemeente naar luchthavengemeente te abrupt zal zijn. De artsen sluiten hiermee bij het protest van de vele actiegroepen tegen de luchthaven die in West-Bra bant actief zijn. aan (ADVERTENTIE) Surprise Chequeboek in de Bijenkorf Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een deel van de Tweede Kamer staat zeer gereser veerd tegenover het voorstel om de strafbepalingen (dwangsom en gijzeling) uit de arbeidswetgeving te schrappen. Het grote bezwaar is, dat het algemene probleem van het verlenen van stakingsrecht aan ambtenaren nog onvoldoende is doorgesproken. Verder tilt een aantal Kamerleden er zwaar aan, dat er in het algemene ambtenaren reglement geen bepalingen worden opgenomen om lichtvaardige sta kingen door ambtenaren tegen te gaan. In Wassenaar is een nieuw soort rekenmachine gedemonstreerd. De ingewikkelde berekeningen van rekenwonder Wim Klein werden on middellijk gecontroleerd door het apparaat. (ADVERTENTIE) Dit ondanks de resultaten die de Egyptenaren op dit terrein met hun Sam-raketten hebben behaald. Naar aanleiding van deze resultaten is in defensiekringen weer een discussie ontstaan of Nederland de luchtafweer kanonnen (Oerlikon) moet kopen of toch de keus moet laten vallen op het Amerikaanse Vulcan Chapparel ge schut dat zowel een kanon als een ra ket omvat. De praktijk van het con flict in het Midden-Oosten heeft, zo deelde chef generale staf generaal IJs- selstein gisteren op een vergadering van de staatscommissie voor defensie mee, aangetoond dat snel vurende luchtafweerkanonnen speciaal tegen laag vliegende jagers, niet gemist kunnen worden. Vliegtuigen Minister Vredeling heeft de staats commissie voor defensie rapport uit gebracht over de ontwikkelingen rondom de vervanging van het gevechtsvliegtuig de Starfighter. De minister heeft daarbij duidelijk ge maakt dat een beslissing of en door welk toestel de Starfighter zal worden vervangen nog wel enkele maanden op zich zal laten wachten. Momenteel wordt internationaal overleg gevoerd over deze kwestie, met alleen binnen de NAVO op het punt van de taakver deling tussen de verschillende lucht machten, maar ook over gezamenlijke aankoop van een nieuw toestel. Zoals bekend is Nederland er met de taakverdeling op uit de Nederlandse Bijna 300 hervormde gemeenten doen mee aan 2 pct.-actie Van een onzer redacteuren DEN HAAG De oproep aan her vormde kerken om mee te doen aan de twee-procent-actie heeft tot dusver bijna driehonderd hervormde kerk voogdijen gehoor gekregen. Er is 378.860 gulden binnengekomen: 330.000 gulden kwam van kerkvoogdij en en de generale financiële raad stortte 40.000 gulden. De rest kwam uit particuliere giften. 'Er is alle reden om onze grote erken telijkheid uit te spreken over de wijze waarop vele kerkeraden, kerkvoogdij en en diakonieën zich ingespannen hebben om uitdrukking te geven aan deze verantwoordelijkheid van de kerk', aldus schrijft hét moderamen van de hervormde synode. Het moder amen hcopt dat in vele honderden an dere hervormde gemeenten binnen kort initiatieven worden genomen. De specuale bijdrage van Hervormd Ne derland geeft daartoe werkinformatie. Volgens de 2pct-regeling wordt van al le hervormde gemeenten gevraagd zelf van hun geregelde kerkelijke inkomen 2 procent over te maken voor ontwik kelingssamenwerking. Van de binnen komende gelden is driekwart bestemd voor het oecumenisch ontwikkelings fonds van de Wereldraad van kerken. Het resterende kwart deel blijft in Nederland voor voorlichting en be wustwording in eigen kring. Uit de speciale 2 pet bijdrage van Hervormd Nederland van deze week blijkt dat de hervormde kerk tot dus ver 255.500 heeft overgemaakt naar het oecumenisch ontwikkelingsfonds. luchtmacht vooral op grondsteun. het aanvallen van vijandelijke stellingen enz. te richten. Voor deze taak is door Nederlandse militaire deskundigen bij de NAVO in Brussel de Britse Jagu ar-straaljager genoemd. Specialisten van de luchtmacht in Den Haag heb ben, zo bleek gisteren tijdens de ver gadering van de staatscommissie, gro te bezwaren tegen dit toestel. Het zou veel te duur zijn in verhouding tot. zijn mogelijkheden. De drie toestellen die vanaf het begin kandidaat, voor de opvolging van de Starfighter hebben gestaan, de Saab-Viggen, de Mirage en de Northrop Cobra blijken nog steeds kandidaat te staan. Het is echter niet uitgesloten dat, op basis \an de studie over taakverdeling, waarover de NA- VO-defensieministers in december gaan praten, toch nog andere typen door de luchtmacht bekeken zullen gaan worden. De uiteindelijke beslissing over de Starfighter zal bekend worden ge maakt in de toegezegde defensienota. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Staatssecretaris Mommersteeg zal op zeer korte ter mijn een beslissing nemen over de eventuele opheffing van het voor arrest van de dienstweigeraar Kees Vellekoop die gisteren in afwach ting van zijn proces voor de krijgsraad, in Nieuwersluis is opgesloten. De voorzitter van de bijzondere Twee de-Kamercommissie voor wijziging van de wet gewetensbezwaren militai re dienst, het KVP-Kamerlid Kleister- lee, heeft gisteren een beroep op de staatssecretaris gedaan het voorarrest op te heffen. Hij deed dit nadat zijn commissie had gesproken met de vader van Kees Vellekoop en vertegenwoordigers van de vereniging voor dienstweigeraars en Pax Christi. Kees Vellekoop heeft politieke ge wetensbezwaren tegen de vervulling van zijn dienstplicht, maar hij is niet als gewetensbezwaarde erkend. De commissie en de organisaties heb- ADVERTENTIE ben gisteren ook gepraat over de al gemene problematiek van de ge wetensbezwaarden. Minister Vredeling heeft bekend laten maken dat hij in december zijn visie op deze zaak zal geven. De genoemde organisaties streven al genuine tijd naar wijziging van de wet zodat politieke gewetens bezwaren ork erkend kunnen worden en naar ruimere mogelijkheden voor de tewerkstelling van erkende ge wetensbezwaarden. Zij vinden dat een dienstplichtige vrij moet kunnen kiezen uit militaire dienst of burgerdienst, die zij beide als onderdeel van een werkelijke vre despolitiek zien. Onder burgerdienst verstaan zij ondermeer vredesbevor- derend werk op wetenschappelijk terrein en bij het vormingswerk. De minister zal zijn visie geven in zijn memorie van antwoord op een al twee jaar geleden ingediend wetsvoor stel tot wijziging van de wet ge wetensbezwaren. De Kamer drong er twee jaar geleden op aan dat de mi nister bij deze beperkte wetswijziging ook zijn algemene visie op het pro bleem zou geven. Tot nu toe is het daarvan niet gekomen. Staatssecretaris Mommersteeg zal bin nenkort een gesprek met de vereni ging voor dienstweigeraars ever de gewetensbezwaren en de tewerkstel ling hebben. Hierover zal begin vol gend jaar ook een hoorzitting worden gehouden. DEN HAAG De tweede kamer heeft gisteren de 'politiemoties'. door DS'70 en CHU ingediend, verworpen. DS'70 had met steun van de VVD ge vraagd op korte termijn maatregelen te nemen tot effectievere preventie en bestrijding van misdrijven, o.a. door vergroting van politiekorpsen. Steun aan deze motie kwam van VVD, SGP, GPV. BP en RKPN. De CHU had een analyse van het bestaande onderzoek materiaal met betrekking tot oorza ken. omvang en meest geschikte be strijding van criminaliteit gevraagd en met spoed opheffing van de orgaie- ke tekorten bij de politie. De stem men van VVD. KVP. DS'70 CHU. BP, SGP GPV en RKPN bleken te weinig. Ook een motie van de WD'er Geurt- sen (om van de opbrengst van parti culiere loterijen meer geld voor prij zen beschikbaar te stellen) werd ver worpen. Aanvaard werd wel een mo- tie-Geurtsen om vóór 1 maart '74 een commissie in te stellen die de schade vergoeding bij streek- of bestemming splannen of bij onteigeningen moet bestuderen. Een belangrijke achtergrond van de discussie gisteren was het besluit van de staatscommissie-Toxopeus (die de problematiek bestudeert) af te treden omdat de regering zich bij voorbaat duidelijk zou hebben uitgesproken over het stakingsrecht van de ambte naren. Mevrouw Annelien Kappeijne van de Coppello (VVD) ondervroeg minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken in het bijzonder over wat hij had gezegd in een interview met Trouw/Kwartet. De gevoelens ook van het kabinet vertolkend, had de minister verklaard niet in te zien waarom de ambtenaren niet dezelfde rechten zouden hebben als de andere werknemers. De scherpste kritiek kwam van de CHU-fractieleider. Dr. Kruisinga wil de, dat het wetsontwerp (reeds een paar jaar gereed voor openbare be handeling in de Tweede Kamer) zou worden aangehouden omdat de centra le commissie voor overleg in ambtena renzaken haar visie nog niet had ge geven. Hij herinnerde minister De Gaay Fortman verder aan een uit 1971 daterende rapport van de Chr. bond van overheidspersoneel, waarin men zich tegen de gedachten van de minister verweert. Een groot bezwaar van dr. Kruisinga was verder, dat een staking van ambtenaren gericht is te gen de overheid als werkgever. Daar om zal in de praktijk de grens met een politieke staking moeilijk te trek ken zijn. Het voorstel, reeds door het kabinet- De Jong ingediend, betekent, dat er een einde komt aan de 'worgwet' van Abraham Kuyper, die in 1903 een ein de wilde maken aan de spoorwegsta king. Mr. G. C. van Dam (ARP) wilde de vruchten van de wetgevende ar beid van Kuyper beslist niet vasthou den. Maar de ARP heeft toch moeite met het opheffen van het strafrechte lijk stakingsverbod voor ambtenaren (voor het spoorwegpersoneel maakt de partij een uitzondering). Evenals de VVD, CHU en DS'70 wil de ARP opening van zaken door de ministers Van Agt (justitie) en De Gaay Fort man alvorens definitief over het voor stel te beslissen. Ook dr. Van Schalk (KVP) was niet gelukkig dat de rege ring zich zo ongenuanceerd had uitge laten over het stakingsrecht. De heer Jongeling van het GPV ver zette zich fel tegen het schrappen van de strafbepalingen. Het toegeven op dit terrein, betoogde hij, is het begin van de ontbinding van de samenle ving. Ds. Abma (SGP) herinnerde er nog aan, dat de ambtenaren veel voor rechten (lusten) hebben. Zij moeten dan ook de lasten van het niet mogen staken aanvaarden. Alleen wanneer een ambtenaar God meer gehoorzaam moet zijn dan de mensen, mag hij het werk neerleggen, aldus het kamerlid van de SGP. (ADVERTENTIE) Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek van de Vakcentrales pleit voor een garantiefonds dat bij collectieve ontslagen een minimumuitkering boven de bestaande werkloosheidsuitkeringen garandeert. Het wetenschappelijk bureau van NVV, NKV en CNV meent dat de Sociaal Economi sche Raad de besprekingen over zo'n fonds moet hervat ten. Daarbij zou kunnen wor den nagegaan of een bredere opzet in de vorm van een 'werkgelegenheidsfonds' moge lijk is. Dat for.ds zou bijvoor beeld tijdelijke overneming door de overheid van onderne mingen, die op het punt staan om te sluiten of failliet te gaan financieren. Ook zou het fonds werkgelegenheid kun- nen scheppen (overheidsbe drijven) in gebieden met ho ge werkloosheidspercentages. De gelden voor een dergelijk fonds zouden door de onder nemers moeten worden afge staan, bijvoorbeeld via hef fingen op overwinsten van alle ondernemingen. De stichting heeft becijferd dat van 1965 tot en met 1972 in Nederland door ruim drie duizend bedrijven collectief ontslag is aangekondigd voor meer dan 120.000 werknemers. De stichting is tot de conclu sie gekomen dat vooral de grotere ondernemingen over zeer aanzienlijke economische en technische mogelijkheden beschikken om collectief ont slag te voorkomen. Dat geldt zeker voor de multinationale bedrijven. Hierbij wordt in het rapport 'Afvloeiingsrege lingen in Nederland'*) ver wezen naar de bedrijfsbezet ting die de sluiting van Enka- Breda heeft voorkomen. 'Permanent' De stichting meent dat de vakbonden de druk die nu nog maar incidenteel op direc ties wordt uitgeoefend 'zo per manent mogel.' zouden moeten organiseren. Dat zou onder meer kunnen gebeuren door het streven naar bepalingen in de cao's over een minimum personeelsbestand, dat be drijver moeten handhaven. Met behulp daarvan zou in de bedrijven een meer blijvende en bindende personeelsbepa- ling worden afgedwongen. Uit een systematisch onder zoek naar 146 afvloeiingsrege lingen is gebleken dat de meest voorkomende elementen waren een uitkering ineens (88 procent), voortzetting van de pensioenverzekering (64 procent) en een aanvulling op het nieuwe loon of de WW- uitkering aan 60 tot 64-jarigen (62 procent) en aan anderen (60 procent). In het algemeen kwamen bij de grote bedrijven en concerns de beste regelin gen uit de bus. De betekenis van afvloeiings regelingen bij massa-ontslagen voor de Nederlandse economie is gering. Het bureau schat de kosten over 1966-1969 op 150 miljoen gulden, 0,2 procent van de bruto-investeringen van de industrie in dezelfde periode. Op grond van sociaal onderzoek meent de stichting dat er nauwelijks sprake is van een geringe bereidheid nieuw werk te zoeken of aan te nemen, bij werknemers die ingevolge een afvloeiingsrege ling een uitkering ineens heb ben gekregen of een aanvul ling op de werkloosheidsuitke ringen. Verstoringen De stichting spreekt van forse vestoringen van de regionale of plaatselijke arbeidsmarkt. Grote aantallen werknemers komen na een massa-ontslag nooit meer aan het werk. De stichting stelt dat ook her- en bijscholingen voor boven veer tigjarigen in die omstandighe den weinig vruchten kunnen afwerpen. Andere conclusies van het bu reau zijn: dat het officiële Nederland se arbeidsmartkbeleid over te weinig instrumenten' beschikt om een collectief ontslag te kunnen voorspellen en opvan gen; dat 'het zogeheten' moder ne personeelsbeleid tot nu toe zichbaar van invloed is op het bedrijfsbeleid ter voorkoming van collectieve ontslagen: dat de ervaringen van de vakbeweging met de nieuwe medezeggenschapswetgeving in- zover ze betrekking hebben op collectief ontslag, weinig be moedigend zijn en: dat de juridische moge lijkheden om buiten de medezeggenschapswetgeving vloed uit te oefenen op de ondernemersbeslissingen over collectief ontslag, vooralsnog gering zijn. 'Afvloeiingsregelingen in Nederland' door de stichting Wetenschappelijk onderzoek vakcentrales, RaveJlaan te Utrecht. 264 blz. Prijs 12.50. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en naden blijvend af dichten, ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag n op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloos verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen heglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur heohten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn heter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN, PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-cora- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkrachl aan élk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet. zet niet uit, soheurt. niet, huig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen resteiivei'lies. 1 '2 kg ƒ4.93 1 kg ƒ8.75 2 kg ƒ15,60 5 kg ƒ30,50 UTRECHT Het NW heeft in zijn blad 'De Vakbeweging' prins Bern hard een standje gegeven, omdat hij op een bijeenkomst van Londense werkgevers heeft gezegd: 'Veel men sen hebben de neiging om al hun on geluk, frustraties, verveling, eenzaam heid, kortom al hun problemen die ze vroeger weten aan God, het noodlot, de koning en de regering, nu af te wentelen op 'big business'. Het NVV weet niet of mensen hun eenzaamheid aan 'big business' wijten, 'maar dat big business de oorzaak kan zijn van menselijk leed en dat de multinationale concerns te weinig ge controleerde macht vormen die vaak zoals in het beruchte geval van de ITT in Chili op ontoelaatbare wij ze wordt aangewend. Dat zou prins Bernhard bekend moeten zijn'. Van onze parlementsfractie LEEK (Gr.) De Tweede Kamer fractie van de Partij van de Arbeid wil met de huurverhoging niet verder gaan dan vijf procent. Bij de behan deling van de begroting van volks huisvesting volgende week zal dit dui delijk worden gemaakt. Zoals bekend stelt het kabinet een verhoging van maximaal zeven procent voor en in de geliberaliseerde gebie den een meldingsplicht met de be voegdheid tot ingrijpen. PvdA-fractie- leider Ed van Thijn zei gisteravond in Leek. dat de huren moeten worden betrokken bij het totale beleidspakket dal de regering zal moeten vaststellen om het hoofd te kunnen bieden aan de dreigende moeilijkheden. Wij kunnen ons nauwelijks voorstel len, zei Ed van Thijn, dat onder de huidige omstandigheden ARP en KVP niet bereid zouden zijn ook het huur beleid op korte termijn te bezien in het licht van de noodzaak op alle fron ten matiging te betrachten. RITA 'Ik verf hem opnieuw. Ik vond de kleur, die u koos, niet zo leuk'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5