Werblowsky doet felle aanval op de kerken Scherpe uitspraken met korreltje zout nemen ilisiliat Geref. synode krijgt verslag uit Pakistan Vandaag Dl ie uwe boe ke Trouw K wart et Opbrengst Pit-collecte Verkuyl geeft andere slotzin voor troonrede AFRIKA MAP stekbandJË) TS-BANDENSEKVICE Bestsellers TROUWKWARTET VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 KERK T2/1 Predikanten bijeen in Den Haas an een onzer verslaggevers DEN HAAG De Jeruzalemse hoogleraar dr. Zwi Werblowsky heeft op een in Den Haag gehouden bijeenkomst van predikanten uit verschillende kerken een felle aanval gedaan op de kerken vanwege hun houding tijdens de op Grote Verzoendag uitgebroken oorlog in het Midden-Oosten. Prof. Werblowsky vertelde, dat hij na het uitbreken van deze oorlog, op doorreis naar ons land, in Genève een gesprek had gehad met dr. Philip Pot ter van de Wereldraad van Kerken. Werblowsky heeft Potter gezegd, dat hij de kerk voortaan alleen nog maar kon zien als een politiek verschijnsel, zoals de Verenigde Naties, de EEG of de Sowjet-Unie: door te zwijgen toen Israël op Grote Verzoendag door een enorme overmacht overvallen werd had de kerk ieder moreel en religieus gezag verspeeld, en als zij een dialoog met dode Joden wilde, hadden leven de Joden daar geen belangstelling meer voor. Werblowsky, die zei de dialoog met individuele Christenen te willen voortzetten, stelde'in Den Haag, dat er twee axiomatische gegevens zijn: het Joodse volk heeft als vólk een re ligieuze diepte-dimensie, en dit volk is verbonden met zijn lind: we leven nu in een tijd, waarin gepleit wordt voor het zelfbeschikkingsrecht der volkeren, maar waarom gunt men de Joden niet, wat men de Zambianen en de Oegandezen wel gunt? Daarin ligt, aldus Werblowsky, de fundamentele oneerlijkheid van de wereld, en ook van de kerk. Hij zei zelf indertijd bij de regering van Israël in een geharnaste brief ge protesteerd te hebben tegen het vesti gen van nederzettingen in de bezette gebieden, toch wilde hij geen 'duif en geen 'havik* heten, en hij noemde Israëls minister van buitenlandse za ken Abba Eban een 'papegaai', omdat deze in de afgelopen jaren onophou delijk had gezegd, dat hij bereid was zonder voorwaarden vooraf met de Arabieren te onderhandelen. Christe nen, die op wilen komen voor de rechten van de Palestijnen wees Wer blowsky erop, dat Ben Goerion al in 1947 de rechten van deze Arabieren had erkend, door het plan van de VN voor de deling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat te aan vaarden. Synodale brief Verder werd er van Joodse zijde com mentaar geleverd op de antwoorden van de gereformeerde en hervormde synodes op de brief van de rabbijnen. Gezegd werd, dat men 'de verbonden heid met het Joodse volk' waarover de synodes schrijven, had kunnen ac cepteren, als deze synodes zelf tijdig het initiatief genomen hadden om de ze verbondenheid uit te spreken. 'Toen wij op Grote Verzoendag over vallen waren, meenden wij te mogen verwachten, dat wij deze keer niet al- De redactie behoudt zich bet recht voor haar ter opname In deze rubriek toegezonden me ningsuitingen verkort weer te geven. Bij pu- blikailc wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 839, Amsterdam. Olieboycot (16) 'De Arpbieren manipuleren met de olie die wij nodig hebben. Wij moe ten iets terug doen Wij sturen hun de gastarbeiders terug, terug in de werkelijkheid, terug in uitzichtloze armoede'. Zo verstond ik de gedach- tengang van de heer Hofstra in Tr.- Kw. van 10-11. Er is een groot ver schil tussen het mini puleren met din gen en het manipuleren met mensen. Manipuleren met mensen is per defi nitie onzedelijk. De raadgeving van de heer Hofstra werd waarschijnlijk even argeloos neergeschreven als zij wordt overgenomen. Daarom: Pas op. Hier overschrijden wij de grens, op weg van kwaad tot erger. Op die manier betreden wij het gebied van wat Vis ser 't Hooft noemde de praktische ketterij Amsterdam J. J. Klijn Olieboycot (17) De heer Hassanis-Heikal schreef in het Egyptische dagblad Al-Ahram: Het Arabisch front heeft twee doel einden: a. de consequenties elimine ren van agressie van 1967 door het volledig terugtrekken der Israëli's uit de bezette gebieden; 2. de sporen uit te wissen van de agressie van 1948 door Israël met wortel en al uit te roeien. Welnu, daar heeft Israël vier oorlogen voor gevoerd om dit laatste te voorkomen. Zij hebben terecht hun tanden laten zien. In een televisie-op name zei de vice-premier van Israël, nadat bekend was geworden dat de Arabische landen de olieboycot tegen Nederland hadden ingevoerd, o.a.: Tiet is te hopen dat Nederland niet buigt voor deze chantage. Doet Neder land dit wel. dan zullen de oliesheiks niet eerder rusten dan dat Nederland beloofd heeft elk jaar hun de meisjes te leveren voor hun harems'. Jammer Jongeling (1) De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor ü.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Adam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Dhr. Jongeling bracht de olieboycot in verband met de straffende hand Gods die een streep door onze wel vaart haalt. Dat vind ik een moedig getuigenis. Den Uyl heeft verklaard dat het kabinet niet de functie heeft om in God te geloven, ook niet Gods zegen te vragen. Men ziet het dan ook dat ons volksleven, los van Goddelijke waarden, wegzinkt in nihilisme en de zonden ten hemel rijzen. Nu staat er in Ps. 89: 'Dan zal ik hen die dwaas en wrevelig overtreen, bezoeken met de roe er tegenheen'. God heeft ons land bezocht met slagen maar ze heb ben geen pijn gevoeld. Er is geen we derkeer tot de God onzer Vaderen. Maar als Gods machtige hand het wil, staat het raderwerk der welvaart stil. Moge er in ons land nog zulke moe dige getuigenen zijn als Jongeling, die oproepen tot gehoorzamen aan Gods geboden. Dan is er hope dat God ook nog eens ons land bezoeken zal met zijn zegen. Rotterdam A. Jobse Jongeling (2) Jongeling (3) leen zouden staan, maar er kwam geen echte veroordeling*. Op de verga dering las ds. Frits Kuiper een op roep voor, waarvan de aanwezigen hoopten, dat die ruime bekendheid zou krijgen. De predikanten formu leerden tenslotte een negental stellin gen, die aan de synodes en aan de classicale vergaderingen van de her vormde kerk en de gereformeerde kerken toegezonden zullen worden. Tot degenen die deze stellingen on dertekend hebben behoren de her vormde predikanten P. F. Th. AaJ- ders, L. M. W. Schoch, A. A. Spijker boer, en L. de Ru; de gereformeerde predikanten R. Strijker en Joh. Heu- le; de doopsgezinde emeritus Frits Kuiper, de chr. geref. prof. dr. M. Boertien, de chr. geref. ds. L. S. den Boer en diens hervormde zoon ds. M. G. L. den Boer. Stellingen dat Nederland toch gebukt is voor de ze chantage. Hoogeveen M. v. d Veen Olieboycot (18) Laat de regering zijn uitspraak her zien en de Arabieren het land uitzet ten, de goeden uitgezonderd, en boy cotten waar enigszins mogelijk. In het verre Oosten hebben we vrienden die ons willen helpen. Laten we een voor beeld geven aan West Europa. West Duitsland heeft ook nog iets goed te maken. Nljkerk J. v. d. Zwaag Olieboycot (19) Naar werk, kantoor en school met openbaar vervoer. De rijtijden van het openbaar vervoer verlengen tot bv. 2 uur 's nachts en/of een beperkte dienstregeling in te voeren voor de nachtelijke uren op die plaatsen waar daar behoefte aan is. Aangezien er toch een einde moet komen aan de steeds toenemende vervuiling, verkeers ongevallen enz-, ligt hier een unieke kans dit alvast gedeeltelijk waar te maken. Met tijdelijke ontheffingen be reikt men in de toekomst niets en heft men de werkelijke problematiek niet op Maak van dé nood een deugd en laten wij de landen die ons van olie uitsluiten dankbaar zijn omdat zij ons, ongewild, een les lezen. Poeldijk J. C. Kohier Olieboycot (20) Vpnmiddag liep ik rond zes uur langs rijksweg 13. Eén onafgebroken rij au to's, mensen die van hun werk in Rotterdam naar huis, richting Den Haag reden. Bijna zonder uitzonde ring met maar één persoon in de au to. Halverwege ging ik onder het via duct door. Daar hetzelfde beeld, van Den Haag naar Rotterdam. Wat een benzine-vermorsing! Rotterdam L. Kalmijn-Hebly De bijbel zegt: 'Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen'. Het Nederlandse volk heeft door en in zijn regering - waaronder ook christe lijke ministers - God 'buiten de deur gezet' (God is dood). Uit de slotzin van uw artikel blijkt dat u geen reke ning hebt gehouden met het feit dat God in in het O.T. meermalen de hei denen heeft gebruikt om Israël te straffen voor zijn zonde. Amstelveen G. E. Zevenbergen AMSTERDAM De jaarlijkse straat collecte voor het Pit (protestants in terkerkelijke thuisfront) bedroeg niet zoals gisteren is geschreven, anderhalf miljoen, maar ruim een half miljoen gulden bruto. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. Verkuyl stelt in het VU-Magazlne een nieuwe formule voor in plaats van de weggelaten heilbede aan het eind van de troonrede. Prof. Verkuyl vindt het niet erg dat de oude bede is ver dwenen, 'maar wij zuilen wel moeten zoeken naar ecu herformulering'. Hij stelt de volgende voor: 'Met de bede, dat de arbeid van de Regering en de Staten Generaal moge geschieden In verantwoordelijkheid tegenover God, het Nederlandse volk en de volkerensamenleving, verklaar ik deze zitting van de Staten Generaal voor geopend.' Prof. Verkuyl baseert zich bij deze formulering op de oecumenische notie van de 'verantwoordelijke maatschap pij', die een driezijdige verantwoordelijkheid Inhoudt: tegenover God, tegenover alle leden van de samenleving, en tegenover de zwakken. 'In een dergelijke formulering wordt iedere gedachte, dat God wordt uitgenodigd onze politieke programma's te ze genen met Zijn bijstand, losgelaten en wordt de nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid van regering, volk» vertegenwoordiging en volk tegenover God en de samen- 'eving', aldus prof. Verkuyl. Prof. Soedarmo tot geref. synode: Van de negen stellingen laten we er hier vijf volgen: Stelling 1: Willen wij als christenen een bijdrage leveren tot vrede en ver zoening in het Midden-Oosten, dan moeten wij ons ondubbelzinnig voor het veilig bestaan van Israël uitspre ken. Niet minder dan voor de rechten van de Palestijnen. Blijven wij in ge breke dit te doen, dan mogen wij wel iswaar te schijn van onpartijdigheid hebben gewekt, maar hebben wij onze morele en religieuze geloofwaardig heid in de ogen van Israël en de we reld onherroepelijk verloren. Stelling 2: Overeenkomstig de alge meen menselijke waarde die wij als christenen met vele anderen gemeen hebben, verklaren wij dat het joodse volk evenals alle andere volkeren, een recht heeft op een veilig en erkend bestaan; op een leven dat niet onzeker wordt gemaakt door voortdurende of periodieke bedreigingen, van uitroei ing; en op zelfbeschikking als volk. Wij verwerpen elke poging deze rech ten aan andere volken toe te kennen, maar deze aan het joodse volk te ont zeggen. Stelling 4: Als christenen hebben wij' de plicht met volle sympathie te luis teren naar de wijze, waarop het jood se volk zijn eigen bestaan interpre teert en daarvan getuigenis aflegt. Het is voor ons onaanvaardbaar, dat christenen de joden het recht op ei gen zelfbestemming zouden ontzeggen en pogen hun definities aan hen op te dringen. Bijvoorbeeld, dat de joden een louter godsdienstige kerkgemeen schap zouden zijn en derhalve geen nationale aspiraties zouden mogen hebben. Stelling 7: Als christenen uit de vol keren zijn wij voor altijd met het joodse volk verbonden door Jezus Messias, die tot dit volk behoort. Daarom zien wij in de voortgaande geschiedenis van het joodse volk in zi.in wonderbaarlijk overleven met zijn Tora, profeten en geschriften, on danks alle pogingen om het te verdel gen, en in zijn unieke strijd om zijn naakte existentie een feit van Gods heilshandelen. Wij zijn van mening dat hieruit thans het bestaansrecht van de staat Israël voortvloeit. Wij verwerpen echter elke beschouwing van de staat Israël als een met een soort goddelijk gezag bekleed politiek verschijnsel. Israël is een staat zoals al le andere staten, met dezelfde morele plichten en rechten, dus ook het recht op zelfbehoud. Maar als een staat, waarin het joodse volk poogt zijn ballingen weer in te zamelen, en waar het als volksgemeenschap weer wortel schiet in het land, waarvan het weet dat God het hun in een eeuwig durend verbond heeft toegezegd, dient dit fenomeen voor christenen een voorwerp van gelovige bezinning te zijn. In onze verbondenheid met Israël verweren wij ons tegen elke voorbari ge politisering van theologie. Maar wij verzetten ons evenzeer tegen elke, niet minder politieke, verwerping van Israëls bestaan onder het mom van een zogenaamde a-politieke theologie. Stelling 9: Onze solidariteit met Is raël houdt niet in, dat wij het op alle punten met het door de Israëlische re gering gevoerde beleid eens zouden zijn. Onze solidariteit met de Palestij nen wier nood en aspiraties dringend een constructieve oplossing eisen se dert het verdelingsplan van de Vere nigde Naties (nov. 1947) door hen werd verworpen, doet ons met des te grotere klem pleiten voor wederzijdse erkenning en aanvaarding. Slechts op deze wijze kan de basis worden gelegd voor wederzijdse onderhandelingen en een rechtvaardige vrede. (ADVERTENTIE) VREDESPRIJS HELDER CAMARA GIRO 1604400 LEIDERDORP Van een onzer verslaggevers LUüNTEREN Toen gisteren ter gereformeerde synode het zendingsrapport aan de orde kwam, zei prof. dr. iR. Soedarano uit Djakarta dat wat hem betreft de zending allerlei scherpe uitspraken uit de derde wereld best met een korreltje zout mocht nemen. Wat Indonesië aangaat, wij hebben zendings predikanten van u nodig, aldus prof. Soedarmo, óók als de eerste dringende behoeften voorbij zijn. Zijn er dan bijvoorbeeld nooit moei lijkheden met zendingsmensen in In donesië? Zeker wel, maar dan waren dat meestal moeilijkheden met perso nen, zei prof. Soedarmo. Hij zou wil len adviseren 'de keuze van de mensen die naar ons komen, hier zo te doen en de vooropleiding hier zo in te richten, dat uw mensen niet bij ons met Hollandse klompen gaan lopen. Zij moeten zich mentaal in onze zo heel andere omstandigheden kunnen verplaatsen en hun taak aanvatten uit liefde voor Christus. Is aan die voor waarde voldaan, dan kunnen wij nog lang uw mensen gebruiken en wij zul len dan ook niet aarzelen er steeds om te blijven vragen', aldus deze hoogleraar, die o.m. ook lid is van het dagelijks bestuur van de raad van kerken van Indonesië. Daaraan voegde een ander Indone sisch delegatielid, dr. Sutarno, rector van de christelijke universiteit in Sa- latiga toe, dat de kerkelijke betrek kingen Indonesië-Nederland een bete re vertaling nodig hebben. Als we spreken over wederzijdse assistentie, zo zei hij, dan moet er ook meer we derzijds begrip zijn. Verschillende fi guren menen, dat ze goede vertalers zijn, maar ik heb het nog wel eens anders ervaren. Ik zou voor een be vordering van het wederzijds elkaar beter begrijpen een speciaal overleg orgaan in het leven geroepen willen zien, een idee dat in onze hele delega tie leeft. (Daar wordt aan gewerkt, zo blijkt uit het verdere verloop van de ADVERTENTIE Dokumentatieset boordevol gegevens over BIJBEL en ZENDING ln Afrika. Bestelnummer 10.51.48 Prij»: 7,50 (incl. verzendkosten). Verkrijgbaar bij: Nederlandse Zendingsraad Pr. Hendriklaan 37 AMSTERDAM Tel.: 020 717 654 giro 493248. Nederlandsch Bijbelgenootschap Postbus 620 HAARLEM Tel.: 023-258 201 giro 63635. gedach tenwisseling red.). Refererend aan de scherpe uitlatingen, gedaan op de zendingsconferentie in Bangkok, vroeg hij zich af, of daar de wederzijdse contacten in de toe komst mee zijn gediend. Onze samen werking is immers gebaseerd, moet gebaseerd zijn, op de eenheid van on ze kerken m Christus, Termen als partnership en samenwerking geven niet voldoende goed het karakter van deze basis weer. Dr. Sutarno vond1 de kwalificatie 'solidariteit* veel beter. Dit begrip geeft zijns inziens ook be ter weer wat in de bijbel met eenheid wordt bedoeld. De eenheid van alle protestantse ker ken in Indonesië is het voornaamste doel van de Indonesische raad van kerken, waar nu 44 kerken bij aange sloten zijn, zei vervolgens ds. W. Ru- mambi, pas in ons land gearriveerd als vertegenwoordiger van deze raad. Tot zover de Indonesische bijdrage aan de gedachtenwisseling naar aan leiding van het zendingsrapport dat op de synodetafel lag. Suriname Ds. A. Vos van het zendingscentrum ging in op vragen van enkele synode leden over de moeilijkheden die met het Zeister Zendingsgenootschap be staan en die nog steeds niet zijn opge lost. Jarenlang hebben de kerken fi nanciële medewerking aan het Zeister zendingsgenootschap gegeven, onder meer via het Idenburg Fonds voor het zendingswerk in Suriname. Al ge ruime tijd bestan er onzerzijds bezwa ren, zo zei hij, vanwege de zendings strategie en de methode van fondsen werving door het Zeister zendingsge nootschap. Inmiddels is een herstruc turering aan de gang en beraden her vormden en gereformeerden zich over nieuwe samenwerking. Vanuit Surina me heeft de Broedergemeente daar gevraagd om rechtstreekse relaties on der meer ook met de gereformeerde kerken. De moeilijkheid is echter, dat dit niet buiten Zeist om kan gebeu ren. Het punt is op het ogenblik dat onzerzijds graag medewerking gegeven wordt, echter niet op persoonlijke ti tel maar als gereformeerde kerken. Daarover moet eerst overeenstemming worden bereikt Van de verdere ont wikkeling zal het afhangen, of onzer zijds de gelden worden overgemaakt via Zeist, zoals tot nu toe, of recht streeks naar Suriname. Over wederzijdse assistentie tussen kerken uit de Derde Wereld en die in Nederland is deze opmerking uit de synode vermeldenswaardig: kunnen bijvoorbeeld de Indonesische kerken zoiets van hun kant wei gaan doen in Nederland met hun schrijnende tekor ten aan mankracht daar? zo vroeg ds. C. Ch. Griffioen te Woerden. 'Dat moeten wij niet zeggen, dat hebben zij te beslissen', reageerde dr. J. C. Gilhuis, voorzitter van deputaten daarop. Hieraan werd later in ander verband door ds. A. de Bruin, Den Haag, van het Indonesië-orgaan toegevoegd, dat Haar echtgenoot is rector van het Murray College in Sialkot en beiden spelen een belangrijke rol in het ker kelijk leven daar. Mevrouw Khair Ul- lah houdt zich daar vooral met jeugd- en vrouwenwerk bezig. In haar toespraak gaf zij een indruk van de grote problemen waarvoor de kerk in Pakistan staat. De christenen omvatten samen slechts één procent van de Pakistaanse bevolking, die ver der geheel islamietisch is. En dat éne procent is dan weer voor de helft pro testant en de andere helft rooms-ka- tholiek. Door de jongste politieke ont wikkelingen (de afscheiding van Bangla Desj, het voormalige Oost-Pa- Is het niet opmerkelijk dat ruim een maand nadat de regering te kennen heeft gegeven het wel zonder God te kunnen, de boel al spaak loopt? Laten we als gemeente van Jezus Christus onze taak ten opzichte van de over heid (1 Timotheils, 2, vers 1 en 2) en t.o.v. Israël (psalm 122: 6a en Rom. 11:11b) toch verstaan! Yelp J. C. v.d. Stocp-Hogervorst. Meer brieven op pagina T15/K13. (ADVERTENTIE) Alphen a/d Rijn Amersfoort Amsterdam Apeldoorn Arnhem Bergen op Zoom Drachten Ede Emmen Enschedé Gorinchem 's Gravenhage Groningen Helmond Kampen Leiden-Meppel Middelburg Naarden Nijmegen Roosendaal Stadskanaal Terneuzen Tilburg Vlaardiagen een goed begin zou zijn als er pasto rale zorg kwam onder de vele Indone siërs die in Nederland verblijven. Al leen in Den Haag al zijn rond hon derd jonge vrouwen in opleiding bij ziekenhuizen. Er zijn verder vele In donesische studenten en hele Indone sische gezinnen hier die geen enkel kerkelijk onderdak hebben. Ds. A. Hofman, die onder Afro-Aziatische studenten in Nederland werkt, kan dit werk er allemaal niet bij aan. Hier ligt een geweldig arbeidsterrein. Het zendingsbeleid -werd tenslotte goedgekeurd alsmede de daarbij beho rende voorstellen. In die voorstellen staat centraal een verder streven naar een volwassen verhouding tussen de kerken hier en overzee en in het alge meen de voortgaande bezinning op het wezen van de zendingsopdracht. Open bleef nog de kwestie van het al of niet zenden van medisch personeel naar zendingshospitalen in Zuid-Afri- ka. Deze zaak komt later opnieuw aan de orde. (ADVERTENTIE) NIET LOSLATEN Toch eenmaal met Kat (P. Pzm, belsche uitdrukkingen en spreeb zen, zie gisteren) in de hand bied even doorbladeren. Ik werd getroi door de uitdrukking: Bezit uw zi in lijdzaamheid. Wij kennen die drukking, dacht ik, vandaag nog: moet je ziel maar in lijdzaamheid zitten. We bedoelen dan zoiets ah moet maar afwachten totdat de beurtenissen of de omstandighe een gunstiger wending nemen, 't 1 in de buurt van berusten. Kat wijst terecht naar Lukas 21, 19, \i de Statenvertaling heeft: Bezit i zielen in uwe lijdzaamheid. Lett« staat er: In uw volharden zult gij zitten uw zielen. De NBG verta heeft hier: Door uw volharding ge uw leven verkrijgen. Wat deze talers onder dit laatste verstaan gaat mij. Je leven heb je al. Je een nieuw leven krijgen, maar gaat het nier niet over. Je kunt je ven verliezen, behouden, heb maar verkrijgen? Je ziel bezitten t kent m.l. zoiets als: je in een bep de situatie bevinden, je tot de standigheden verhouden. Het gaal Lukas over de laatste dingen. Ji spreekt van vervolging, arrestatie verhoren voor 'tegenstanders', maal situaties die we uit de oo kennen. Hij troost zijn discipt Doch geen haar van uw hoofd zal loor gaan. En dan komt dat wg van die lijdzaamheid. Nu is het du lijk dat het woord lijdzaamheid te woordig niet meer verstaan wordl de zin van volhouden, volharding, is het minder goed te gebruiken Heer bedoelt allerminst berustin lijdelijkheid, maar een aktief aam den van de toestand en er positii staan, dat is: volharden. In die vo ding zullen de discipelen hun ziel zitten, hun leven bezitten, ja, hoe gen wij dat? Zullen ze er doorl komen, zal het ze niet klein krij hun ziel afhandig maken. Nee, ze len hun leven bezitten, behouden, die buurt ligt het. Waarschijn kunnen we er zo wat meer mee, met die door ons misverstane lijdzi heid. We verstaan wat bedoeld w het komt erop aan om ook als i tegen zit moed te houden en niet los te laten. Er wordt wei op gew dat je het los zult laten, maar je n 't vooral niet doen. Je leven is er gemoeid. LUiNTiERiEN Behalve de Indonesische delegatie was er gisteren nog een belangrijke gast in de gereformeerde synode aanwezig; me vrouw (Khar Ullah uit Sialkot, West-Pakistan, die de verenigde kerk van Pakistan vertegenwoordigde en eveneens de gaste is van de ge reformeerde kerken. kistan) is West-Pakistan islamieti- scher geworden dan ooit. Daarvan heeft de kerk ook de gevolgen van on dervonden, omdat in 1972 alle christe lijke scholen zijn genationaliseerd. De vrees bestaat, zo zei zij, dat al deze scholen straks zullen zijn ontkerstend. De kerk heeft weinig uitzicht op sterk leiderschap, omdat veel christen-afge studeerden geen werk kunnen vinden en naar het Westen uitwijken. De kerk van Pakistan concentreert zich daarom op de toerusting van de gezinnen. Want als op de scholen het christelijk onderwijs vervalt, dan zal de christelijke vorming uitsluitend in de gezinnen gegeven moeten worden. Daarvoor benadert men dan vooral de moeders van de gezinnen. Verder wordt hard gewerkt in jeugdgroepen en op zondagscholen aan de christelij ke opvoeding. Kortom, er worden al lerlei nieuwe wegen gezocht 'om ui dit islamietische land te kunnen over leven'. Aan het eind van haar toe spraak merkte zij op: 'Toch werkt God, omdat pas nog weer enkele isla mieten christen geworden zijn. Want zo is de situatie: men is al verheugd in de Pakistaanse kerk als daar per jaar enkele volwassenen worden ge doopt.' 1GEEN STIJFSEL IN MIJN DOKTERSJAS Joyce Delaney Uit het leven van een Ierss vrouwelijke erts. j 16,90 2LE0NIDAS P PRIJSCOURANT 1913 Van atoommachlentjea voor 85 cent tot „*cherts"-artikaleneen kostelijke facsimile uitgave van een postorder catalogus uit 19131 14,90 3TUINIEREN ZONDER GIF Alwfn Selfert Al dan niet volgens ds blologlsch- cfynamlsche methode. 4e herziens druk 14 foto'*, ƒ12,90 4GROOT INDONESISCH KOOKBOEK BebVuyk Bijna 600 bekende en onbekende Indonesische gerechtenl Met 150 Illustraties en kleurenplaten.../29,90 5 DE VADERLANDSE GESCHIEDENIS IN EEN NOTEDOP Cor Steentje* Een gejellig instructief boek, vlot geschreven, prettig om te lezen voor Jong en oud. 3e druk, 110 tekeningen. 12,50 6 DE NIEUWE CENTURIONS Joseph Wambeugh Polltle-roman spelend in de harde, maar levende stad Los Angsles. 22,90 7 DE WERELDGESCHIEDENIS IN EEN NOTEDOP V. M. Hlllytr Boelend door de originele opzet. 10e druk, 110 tekeningen, 12,50 8210.000 PUZZELWOORDEN Dr. H. J. Verschuyl Een puzzeltyoordenboek. waarin tevens veel gevraagde rubrieken warden opgenomen. 14,90 tot 20 nov.. daarna 18.90 9 DE DIERENWERELD IN EEN NOTEDOP E. G. Huey Esn overzicht van haal het dierenrijk In1 korte, levendige en ook voor Jonge mensen begrijpelijk geschreven hoofdstukken. 8e druk. 67 foto'e en 213 tekeningen, 14,90 •fA IK EIS DE DOODSTRAF Itf HsInzaKonsslIk Een boelend werk over één der beklemmendste problemen dorheden- daagse rechtspraak. 18,90 LAATSTE BOEKENNIEUWS LEGENDEN VAN DE ZEE Michael Brown Over zeemeerminnen en zeemonsters, bijgeloof en legenden en zeereizen en avonturen. Geïllustreerd, ƒ19,76 Uit da Skarabee Facsimile-reeks: [DE LONDENSE] VRIJ NEDERLAND GEÏLLUSTREERD POLITIENIEUWS 21,60 VOLK EN VADERLAND/2i,5o EEN DAG OORLOG IN ZUID-LIMBURG 1940 Majoor E. H. Brongers De geschiedenis van het gewapend verzet van een gering aantal mansan tegen een glgantleche overmacht. Met foto'e en kaarten, 9,75 Uit de Gourmet-reeks: KOKEN IN DE ROMEINSE POT/e,90 HAPJES BIJ EEN GLAASJE BIJ Iedere boekhandel verkrijgbaar I •Uitg.: Hollandia-Lultingh-Skarabee NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Beerta-Nieuw-Be< Nieuwe-Schans (toez.): drs. A. Weelden, kand. te Aalsmeer. Aangenomen naar Nieuw-Loosdre T. Poot te Groningen. Beroepbaar m.i.v. 1 maart '74: k J. E. A. Moolenaar, Kerkstraat 5,1 Afscheid op 18 nov. van Kootwijk Kolijn, ber. te Krimpen aA LJssel, tengewone wijkgem. t.b.v. de ge bond. Intrede op 17 nov. te Houten, bui gewone wijkgem. In wording: karn D. Heijbroek te Culemborg; te gentheim: kand. J. H. van Hunni Veenendaal. Bevestiging te Veenhuizen tot p voor buitengewone werkzaam!* (geest, verzorging bij de inrichtii v.h. Ministerie van Justitie te V huizen): S. Oenema te Oosteri (N.B.). GEREF. KERKEN Afscheid van Noordwijk: C. Wai ber. te Barendrecht; van Vlissin J. W. Genuït, ber. te Delft-Abtswo Bevestigd op 11 nov. te Huizen pred. met bep. opdracht t.b.v. g.o derwijs aan 'Stad en Land': G. J. Burgh, voorheen pred. te Lexmoni Ameide. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Intrede te Marum en Kolhorn: If W. Scherff te Wittewierum (Gr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: J. W. Vei te Hendrik Ido Ambacht Bedankt voor Gorinchem en Wage gen: J. van Haaren te Amersfi voor Zaandam: Ch. v.d. Poel te Y< ke. Intrede op 21 nov. te Terneuzes Ch. van Ravenswaaij te Arnhem. Proeve van een orthopedagogisch orie-concept, door prof. dr. W. Horst Uitg. Kok, Kampen. 122 I 9.90. Sociale arbeidspsychologie, dooi nl Wiegersma. Uitg. De Toorts, Haar !jj 258 blz - 27. Motorische oefeningen voor gczoi 'e en gehandicapte kinderen, door '0I L. Speth en drs. M. v. d. Hoven. 1 111 De Tijdstroom, Lochem. Eerder schenen als scriptie voor het diee raal-examen opvoedkunde, 64 bfei ƒ8,. The other Side of criminology, G. P. Hoefnagels. Uitgeverij Hi "e te Deventer geeft de door J, G *r la Hulsman gemaakte Engelse van Beginselen van Criminologie 181 blz -130. Bij uitgeverij Ploegsma te Amstei is. verschenen de 8ste druk van zier met papier, (96 blz - ƒ7,90) de 4e druk van Avonturen met pi (84 blz - 7,90). Spelend zingen, methode voor muziekonderwijs op1 basisschool. Ondenvijzersboek en lingeoiboekje voor het derde jaar j; de basisschool door Chr. Raby, Smith. Uitg. De Toorts, Haarlea onderwijzersbHoek bevat 40 blada n en kost 7.50 het leerlingentx heeft 19 pagina's en de prijs hit is 4,50. Meer nieuws over boeken op pifec? T15/K13.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2