Lubbers uiterst somber over situatie economie Rabbijnen: kerken werpen deur laar joden dicht UW Oliecrisis: geheel nieuwe situatie Centraal Akkoord Vliegen al uurder In deze krant Libanees blad: Irak ontduikt olie-boycot exclusieve herenkleding Modehuis SL00S Mening in Israël Arabieren willen ons vernietigen Franse winkels bleven gesloten Invoerprijzen grondstoffen stijgen sterk Waarde vrouw niet alleen in moederschap krant Vrij na drie miljoen mark bon noteer als nieuwe abonnee Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. ojp de bres voor een sterke christelijke pe* Auto rijdt achter op vrachtwagen: twee doden Cyprus geeft gratie aan aanvallers van Zwarte September It Nieuwe Leidse Coimranit VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 54ste jaargang'no. 194 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING jeenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam AMSTERDAM De kerken hebben de deur dichtgegooid. Er is een mogelijkheid meer tot het verder voeren van het gesprek. Dat i de vrijwel eenparige mening van de rabbijnen in Nederland in eactie op de door hen gevoerde briefwisseling met dc hervormde erk, de gereformeerde kerken en de conferentie van rooms-katho- ;e bisschoppen. „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 10,58 per maand, per kwartaal 31,35 Voor Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur het bijzonder het antwoord van bisschoppen op de rabbinale brief eeft de rabijnen de indruk gegeven, at het aangaan van een dialoog met iristelijke kerken weinig zin heeft. bisschoppen zeiden in hun ant- oord dat zij 'hebben meegeleefd en leelcven met het volk van Isrraël, renals met allen die onder geweld te den hebben'. Zij vragen wel aan- icht voor de belangen van de Pales- nen, maar komen volgens de rab- jnen niet tot een afkeurende uit- iraak over de Syrisch-Egyptische inval op Israël. Dat heeft de rabbij- :n ernstig teleurgesteld, at valt af te leiden uit hun reacties het Nieuw Israëlitisch Weekblad, larin alle rabbijnen te kennen ge- dat het gesprek geen zin meer eft. Rabbijn B. Druarch van het artugees Israëlitisch kergenoot- hap zegt, dat de gereformeerde ker- m en de hervormde kerken blijk ge in wel te hebben ingezien met het laten van een afkeuring te hebben ifaald, maar dat de bisschoppen zo ir niet komen. 'Het gezicht van de irk vertoont wel eens een glimlach, ISTERDAM Door de sterk stij- nde prijzen van vliegtuigbrandstof gevolg van de oliecrisis, wordt het egen duurder. De luchtvaartmaat- lappijen beraden zich op het ogen- i over een prijsverhoging van vlie- izen cp de lijndiensten met zes icenl. Op 12 december zullen de atschappijen in Geneve bijeenko- n voor overleg over de ontstane si- tie. vliegvakanties worden tien tot vij- twintig gulden per reis duurder. M, Martin-Air en Transavia hebben ie toeslag voorgesteld aan de Alge- Nederlandse Vereniging van isbureaus (ANVR). De reisorgani- ies zijn akkoord gegaan met de ta fsverhoging. Vanaf 1 december zul- de Ité-prijzen afhankelijk van de tand tien tot vijfentwintig gulden passagier hoger worden. De prij- van vliegtuigbenzine zijn met der tot veertig procent gestegen en len naar verwachting nog tot zestig icent stijgen. De reisorganisaties len de eerder aangekondigde ta fsverlaging met een procent van de ale prijs van de reizen dankzij de aluatie van de gulden doorvoeren. igozogd en afval de grond in om eco- mische redenen. Met het frank vrij lozen in lucht en water )ben we voldoende leergeld be- ild. Dr. J. Terlouw, Tweede Kamerlid voor D'66. Buien Opklaringen maar ook nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krach tige wind uit noord tot noord west. Maximum-temperaturen circa 8 graden. MORGEN EN OYER.MÖRGEN: plaatselijk buien, iets lagere temperaturen. Morgen 7.on op: 08.03 onder: 16.4G inaan onder: 13.30 Iuziekrati k uverdag Weggehaald maar achter die glimlach blijft dezelf de kerk bestaan'. TEL AVIV (AFP) Vierentachtig procent van de Israëli's is ervan over tuigd, dat de Arabieren slechts de ver nietiging van Israël op liet oog heb ben. Zij hebben het gevoel, dat de wapenstilstand de vrede niet zal bren gen en zijn er zeker van dat een nieu we Israëlisch-Arabische oorlog niet lang op zich zal laten wachten. Dit is gebleken uit een opiniepeiling, die eind oktober is verricht. PARIJS (Reuter) Duizenden win kels, restaurants, café's en garages in heel Frankrijk zijn gisteren gesloten gebleven uit protest tegen de prijsbe- heersingsmaatregelen, die de Franse regering heeft genomen ter beteuge ling van de inflatie. De staking is te vens bedoeld als steun aan de groen ten- en fruithandelaren, die sinds vo rige week donderdag staken. Super markten, warenhuizen, apothekers en kranten wilden niet mee staken. Ruil van gevangenen in het Midden- Oosten Een verpleegster begeleidt een Israëlische soldaat naar een hulp post, nadat hij door Cairo is vrij gelaten. Israël en Egypte begonnen gisteren met de uitwisseling van krijgsgevangenen. 'Ook Nederlandse artsen misbruikten Syrische soldaten' DAMASCUS (Reuter) Vol- gens Syrië hebben Nederlandse en Israëlische artsen tijdens de recente Israëlisch-Arabische oor log zowel bij gesneuvelde als bij gewonde Syrische krijgsge vangenen de hoornvliezen en da trommelvliezen verwijderd en deze getransplanteerd op dui zenden gewonde Isralische mi litairen. De Syrische minister van buitenlandse zaken heeft deze beschuldiging voorgelegd aan een vertegenwoordiger van secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de VN. Bovendien zouden de Israëli's volgens de Syrische klacht Syri sche krijgsgevangenen hebben gebruikt \oor de ontdekking van mijnen, door hen te dwin gen voor dc Israëliche soldaten uit door de Syrische mijnenvel den te lopen. Tenslotte zou Is raël 20.000 mensen hebben verdreven uit de dorpen, die zij veroverd hadden. Over paar weken nieuw sociaal-economisch beleid Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vooruitlopend op de bekendmaking (over een paar weken) van een nieuw sociaal-economisch beleid heeft minister Lubbers gisteren in de Tweede Kamer een somber beeld geschetst van de Nederlandse economie. De belangrijkste oorzaak van het veel slechter woroen van de conjunctuur is de sterke stijging van de grondstof- prijzen en de oliecrisis. De maatregelen die de regering denkt voor te stellen, zullen, zo wordt aan genomen, ger.cht zijn op een verdere beteugeling van de prijzen als gevolg van optredende schaarste. Daarnaast zal, zoals minister Boersma reeds aan kondigde, de invoering van een wet worden voorgesteld om te kunnen in grijpen in cie inkomenssfeer. Op het ogenblik beschikt de regering nog n et over precieze gegevens. Maar ze ker is, dat de invoerprijzen sterk blij ven stijgen. In een half jaar (van mei tot en met oktober) is het koper 100 pet. duurder geworden, zink liefst 250 pet, tin 50 pet en wol 200 pet. Minister Lubbers moest toegeven, dat de revaluatie-maatregel in deze zin is mislukt, dat het dalen van de prijzen ongedaan is gemaakt. Nu al kan wor- den voorspeld dat do prijsstijging m 1973 zeker 8 pet zal bedragen. Het streefcijfer van een prijsstijging van 5 pet. zal zeker niet bereikt worden. Mi nister Lubbers noemde de optredende tendens zorgelijk. Als oorzaak van de hardnekkige werk loosheid wees hij aan de geringere lust om te investeren en het gebrek kig functioneren van de arbeidsmarkt. Het achterblijven van de Investerin gen wordt veroorzaakt door het econo misch klimiat Dit klimaat wordt niet zozeer ongunstig beïnvloed door de hoge belastingdruk, maar vooral door het gebrek aan stabiliteit en rust Minister Lubbers beloofde, dat voor bepaalde sectoren van het midden- en kleinbedrijf een prijsbeleid zal wor den gevoerd, waarin rekening wordt gehouden mer de speciale structurele moeilijkheden. Hij stelde vast dat voor deze sectoren het prijsbeleid wel zeer «trek is geweest. Het overleg met het midden- en klein bedrijf krijgt, vooral met het oog op de aangekondigde maatregelen, een bijzonder perspectief, aldus de minis ter. Over de motie-Kruisinga (waarin de Kamer het voor bet midden- en kleinbedrijf opneemt) bestaat misver- Stand. zei drs. Lubbers. De motie is alleen in deze zin overbodig, dat bij het aannemen het overleg met het midden- en kleinbedrijf al was begon nen. Dit overleg wordt voortgezet en krijgt aldus de bewindsman, ecu merk waardig persijectief als het nieuwe economisch beleid om de crisis te be teugelen, wordt voorgesteld. Minister Lubbers beloofde, in het be leid van zijn departement meer aan dacht te besteden aan de consumen ten. Er zullen meer ambtenaren wor den aangesteld, die de belangen van de consumenten behartigen. Pagina 5: distributie benzine laatste middel. Staatscommissie Van een onzer .verslaggevers LEIDSCHENDAM De reeds lang bestaande opvatting om de eigenwaar de van meisje of vrouw uitsluitend te ontlenen aan haar moederschap, en niet aan zelfontplooiing, moet uit de samenleving worden weggenomen. Dit schrijft dc Staatscommissie Bevol kingsvraagstuk, onder voorzitterschap van prof. dr. P. Muntendam, in haar gisteren verschenen interim-rapport. De overheid moet in dit verband ccn voorbeeldfunctie geven door meer dan tot dusverre het geval is geweest aan de (gehuwde) vrouw ambtelijke car rièremogelijkheden te bieden, aldus dc commissie. De Staatscommissie schrijft dit bij de aanbevelingen aan de regering, die een geringere bevol kingsaanwas tot gevolg moeten heb ben. De commissie stelt ook voor. een orgaan in het leven te roepen, dat de regering doorlopend advies kan geven op het terrein van het bevolkings vraagstuk. Verder meent de commis sie, dat al op de lagere school het be volkingsvraagstuk behandeld moet worden. Ook pleit de commissie voor betere anti-conceptiva. De Staatscommissie Bevolkingsvraag stuk, in 1972 ingesteld, hoopt in 1975 met een eindrapport te komen. Zie ook pagina 7 Binnenland Fonds voor ontslagen6 Nog eens Tanclielijn 6 Komplot tegen Hoesak 9 Buitenland Nixon toegejuicht 9 Kerk Werblowsky doet felle aanval op kerken 2 Een andere slotzin 2 Sport Van een verslaggever AMSTERDAM Het is niet onwaarschijnlijk dat we binnenkort voor een totaal andere situatie staan. Dan zullen allerlei uitgangspunten en argumenten die een rol hebben gespeeld in het overleg over een Centraal Akkoord, opnieuw moeten worden be keken. Dit zei de voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNOj. dr. J. Bartels, op een vergadering van het grootwinkelbedrijf in Am sterdam. De heer Bartels viel verder uit tegen minister Boersma en tegen de vakbeweging. De eerste verweet hij dat hij een constructieve op stelling wèl bij de vakbeweging constateerde en niet bij de werkgevers. Dc heer Bartels verweet de vakbeweging het onderste uit de kan te hebben geëist in hel overleg. Bovendien zou de vakbewe ging de werkgevers hebben zwartgemaakt door te suggereren dat zij de oliecrisis misbruiken om de prijzen op te drijven. I)c 22-jarige Evelyn Jahn, die dinsdagavond uit haar woning in Mün- chen werd ontvoerd, is gisteren vrijgelaten, nadat baar vader eigenaar van de Wienenvald-restaurants 3 miljoen losgeld bad betaald. Rechts haar verloofde, Gunter Pfeitzner. Eén van de twee ontvoerders heeft gisteravond de politie opgebeld om zich over tc geven. naar inhoud en overluiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; Q kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres.- Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste gezellige rookverdrijver D pletine schaaltje (flessen onderzetter) P handige poroafmap met briefpapier en pen Volgens het Libanese dagblad Le Soir ontduikt Irak de olie-boycot. Het land zou op volle kracht doorproduceren in plaats van. zoals de andere Ara bische landen, de pro- duktie met 25 procent te verminderen. Irak bad al eerder geprotesteerd te gen de Arabische initia tieven. Achtergrond van de Irakese houding zou zijn, dat dit land de in komsten niet kan missen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, atilwmirdnr. 2ii7 I cid Ruud Krol wil geen nieuwe teleurstelling 15 Nieuwe boeken 2 en IJ Men schrijft ons 2 en 13 Radio en tv 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Puzzel n Uw probleem 13 Famllcbcrlchlcn 16 OUDE PEKELA Twee mannen zijn bij een ernstig verkeersongeluk in Oude Pekela om het leven geko men. Een personenauto bestuurd door de 23-jarige Harm H. Dallinga uit Appin- gendam reed tegen de achterkant van een vrachtwagen niet aanhanger, die daar met pech stond. NICOSIA (DPA) Zeven Arabieren, die in april in Nicosia bomaanslagen "leegden op een vliegtuig van dc Is raëlische luchtvaartmaatschappij El Al en op de woning van de Israëli sche ambassadeur, zijn gisteren door president Makarios van Cyprus op vrije voeten gesteld. Zij waren eind juli Ieder tot zeven jaar gevangenis straf veroordeeld. Makarios zou tot dc gratie hebben besloten na een gesprek niet dc Libische president Khaddaffi, aan wie hij een bezoek heeft gebracht. Eerder deze maand werden in Rome door dc Italiaanse justitie twee Ara bieren voorwaardelijk vrijgelaten uit ui oiirlupige hechtenis. Zij werden h<'liet;' saaien met drie iM-he SAM-7- Kl Al-vliegtuig ■'i ten tijdens «veld van Ro ei. op Cyprus als .1 georganiseerd go- je door de Zwarte September-

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1