Tweeëneenhalf jaar cel en ook tbr geëist tegen kruidendokter Meubels kijken in Bouwcentrum eoeo Verlenen ontheffing voor dieplozing fel aangevochten Militairen kunnen bij krijgstuchtzaken een vertrouwensman krijgen KAAS UIT HET VUISTJE ALS NAAM Arabieren willen aparte verklaring van Nederlanders Man aangehouden na dodelijk schot IKOR-camera volgt een dienstplichtig soldaat Brand in PPR-kantoor Gerard Terborch in Mauritshuis Jeanne d'Arc in Haarlem Verzet tegen wet statiegeld auto's K. 1H1OUW/KiWiAIRTEfr VRIJDAG 16 NOVEMBER 1973 BUNINENEAiND/KiUNST T9/K11 Van een onzer verslaggever# DEN BOSCH Toen Willem J. iA. van de Mo os dijk vorig jaar wegens oplichting terechtstond voor it rechtbank in Den Bosch, zei zijn toenmalige advocaat, mr. N. W. A. A. van Bakel, theatraal: 'Dit is liet laatste bedrijf. De duif is dood.'De officier van justitie bij de Bossche rechtbank, mr. J. M. Hnlleman, constateerde gisteren dat de als duif aangeduide 'kruidendokter' uit Casteren toch weer m opgestaan. Ditmaal werd Willem van de Moos dijk (47), evenals zijn broer Frans (52), diefstal met geweldpleging ten laste gelegd. Willem hoorde een ge vangenisstraf van tweeëneenhalf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering tegen zich eisen, Frans alleen een gevangenisstraf van tweeëneenhalf jaar met aftrek. Lange tijd bestond de kans dat de broers in hun verdachtenbankje gezel- j zouden krijgen van hun slacht offer, de 45-jarige Thomas F. de Lan ge, chef van de Eindhovense vestiging van de Grenswisselkantoren. De Lan ge werd op 10 november vorig jaar in de woning van Willem van de Moos- dijk beroofd van een tas met bijna 1,2 miljoen gulden, nadat zijn gastheer hem met een rubberhamer een tik op het hoofd had gegeven. De klap be- torgde De Lange een bloedende hoofdwond, die in het ziekenhuis ge hecht werd, nadat de kassier over haast de benen had genomen. Gemakkelijk gemaakt In zijn requisitoir vroeg de officier zich af of De Lange nu slachtoffer of mededader was. Hij hield het op het eerste, hoewel de als getuige optre dende kassier er ook gisteren bij zijn verhoor niet in slaagde alle twijfels over zijn rol weg te nemen. De Lange had het de twee broers wel erg ge makkelijk gemaakt: vergezeld van zijn schoonvader, die buiten het huis in de auto bleef wachten, had de kassier zich met zijn kostbare last op een on gewoon vroeg uur naar zijn relatie Willem van de Maasdijk begeven, na dat de 'kruidendokter' de wens te kennen had gegeven buitenlands geld in Nederlandse valuta te wisselen. De kassier had zelf lange tijd met na- Regeling valt slecht bij militaire belangenverenigingen Van een verslaggever DEN HAAG Militairen kunnen zich met ingang van 10 de cember bij de behandeling van krijgstuchtelijke vergrijpen la ten bijstaan door een zelf te kiezen of op hun verzoek toege voegde vertrouwensman. Op die datum treden bij marine, land en luchtmacht regelingen over de vertrouwensman in het mili taire tuchtrecht in werking. Staatssecretaris Stemerdink vindt het Instituut van de vertrouwens man van zo groot belang dat hij er niet mee wil wachten tot de totale herziening van he militaire elraf- en tuchtrecht. De heer Stemerdink bereidt deze herziening voor. De belangenverenigingen van mili tairen hebben reeds hun ontstem ming uitgesproken over de gang van zaken: staatssecretaris Stemer dink zou de eerste stap gezet hebben op de weg naar de vertrou wensman zonder voldoende overleg met de verenigingen en zonder re kening met him wensen te houden. De verenigingen hebben bezwaren van principiële aard. De regeling behelst dat de van een krijgstuchtelijk vergrijp verdachte militair zijn vertrouwensman kan kiezen of toegevoegd kan krijgen uit de militairen en burgers die bij zijn eenheid zijn naaste leef- en werkomgeving vormen. De vertrou wensman kan in alle fasen van de behandeling van een krijgstuchte lijk vergrijp blijven, ook in hoog ste instantie bij het hoog militair gerechtshof. Voorlopig zal een ver trouwensman nog niet kunnen op treden in gevallen van beklag wegens een vermeende krenking of onbillijke behandeling wegens een ontvangen bevel. Een militair die zich voor een krijgstuchtelijke vergrijp moet ver antwoorden kan van zijn tot straf fen bevoegde meerdere tenminste twaalf uur uitstel krijgen als hij nog geen vertrouwensman heeft kunnen kiezen. Een 'op rapport* ko mende militair kan ter voorberei ding van het overleg met zijn ver trouwensman vragen om een schriftelijke feitelijke uiteenzetting van de beschuldiging. Uitstel van behandeling kan zonder meer voor twaalf uur worden verleend. De vertrouwensman mag het woord voeren bij de behandeling van de zaak. Ontstemd De heer H. J. J. Hoogenboom, voorzitter van de katholieke mili taire ambtenarenvereniglng St Martinus zei dat zijn vereniging zeer ontstemd is over de gang van zaken. Kritiek is er op het feit dat de regeling niet voorziet In gelijk tijdige invoering van de vertrou wensman bij beklagzaken, bijvoor beeld tegenover de meerdere. 'Wij achten dat nodig om de militair steviger in zijn schoenen te laten staan. Een aantal commandanten voelt namelijk weinig voor die ver trouwensman en zij zullen als het even kan vermoedelijk een krijgs tuchtelijk proces trachten te om zeilen. De staatssecretaris is echter zonder overleg zijn eigen gang ge gaan', aldus de heer Hoogenboom. ADVERTENTIE Kweker Bert Asdrager uit Sassenheim heeft een nieuwe anjervariant weten te ontwikkelen. Als groot liefhebber van een stukje kaas tussendoor, heeft hij zijn lichtgele bloem heel toepasselijk kaas uit net vuistjegedoopt. Hier wordt de eerste bos aan een vertegenwoor- mger van de Nederlandse kaaswereld overhandigd. Voor kweker Asdrager was er natuurlijk ook kaas uit het vuistje. (NZB-foto) druk op de transactie aangedrongen, nadat in de zomer van 1972 de toen al failliete Van de Moosdijk het zakelij ke contact met De Lange had ver nieuwd. De Lange zei gisteren zich niet gerealiseerd te hebben dat Van de Moosdijk failliet was en derhalve helemaal niet gerechtigd was geld te wisselen. De naam van Van de Moos dijk had hij vóór de transactie angst vallig geheim gehouden. In verband met de gunstige wissel koers zouden de Grenswisselkantoren een winst hebben geboekt van zes- zevenduizend gulden, maar dat geld zou niet terecht zijn gekomen ln de zakken van De Lange, die naast zijn salaris geen andere inkomsten genoot Hoewel de officier bleef twijfelen, votetond hij ermee De Lange 'uiterst dom, naïef en laakbaar optreden' te verwijten. Ook gewaagde hij van de 'verbijsterende manier waarop De Lange het hazenpad heeft gekozen.' Mr. Hull em an hield zich in zijn regui- sitoir ook bezig met de spoorloze ver dwijning van het grootste deel van de buit Een bedrag van 926.000 gulden Is nog steeds zoek, ondanks uitgebrei de speuracties van de politie. Terug gevonden is 154.000 gulden in Neder landse en 112.303 gulden ln buiten landse valuta- Een deel van het geld is opgespoord met behulp van Willem van de Moosdijk, die het na de bero ving in de bossen bij Vessem had ver stopt, repen van lakens aan de bomen achterlatend om het terug te kunnen vinden. Dronken Tijdens zijn verhoor liet Willem van de Moosdijk zich onduidelijk uit over zijn doen en laten met de buit na de roofoverval. Hij sprak zichzelf tegen of volstond met de opmerking dat hij het zich niet meer kon herinneren (waarbij hij zich erop beriep dat hij de overval in dronkenschap had ge ploegd: hij had cognac gedronken en valium geslikt). De officier zei het uiterst onwaarschijnlijk' te vinden dat het geld inderdaad onder water is verdwenen; de verdedigster van Wil lem van de Moosdijk, mevrouw mr. M. J. van der PlasJCluit, stelde daar tegenover het onmogelijk te achten dat haar Cliënt nog over het geld be schikt In haar pleidooi drong de advocate ook aan op een aanzienlijk lagere straf, om Van de Moosdijk niet hele maal in een wrak te doen veranderen. De als getuige gehoorde psychiater had geadviseerd Van de Moosdijk, die naar zijn mening als gevaarlijk moet worden bestempeld, slechts onvoor waardelijke tbr op te leggen. In zijn zienswijze zou Van de Moosdijk dan vry spoedig met proefverlof kunnen worden gezonden, waarbij zijn gezin hem voor verder afglijden zou kun nen behoeden. Andere dm Willem ontkende Trans van de Moosdijk schuldig te zijn aan de heroving van de kassier: hij zOU niet geweten hebben wat zijn broer van plan was. De officier meende juist dat het lang niet denkbeeldig is dat het berovmgsplan door Frans is gesmeed, gelet ook op uitlatingen van Willem van de Moosdijk. Het sterkste bewijs van de schuld van Frans van ,e von<i hij de weigering van Willem tegen zijn broer te getui gen. Willem', aldus de officier, 'wilde en kon geen meineed plegen door te zeggen dat Frans onschuldig is.' Voor fet proces tegen de broers Van de Moosdijk bestond grote belangstelling: de publieke tribune was overvol. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Saoedi-Arabië, Koeweit en het emeritaat Quatar willen een nieuwe duidelijke verklaring van het Nederlandse regeringsstandpunt ten aanzien van het conflict in het Midde n-Oosten. Regeringsfunctionarissen in deze landen hebben laten weten dat zii de door Nederland ondertekende EEGverklaring over het Midden-Oos ten niet voldoende vinden om een duidelijk inzicht in de Nederlandse steliingmame te krijgen, Zij vinden dat Nederland zich nu nog individu eel moet uitspreken. Een woordvoerder in uatar zei te vreden te zijn met de EEG-verklaring. maar hij vreesde dat Nederland zich onder druk bij de andere EEG-landen had aangesloten. Zonder twijfel zal de ambassadeur in speciale zending naar Saoedi-Arabië in zijn gesprek met ko ning Feisal hot Nederlandse stand punt in relatie tot de EEG-verklaring verduidelijken. Van een verslaggever DEN HAAG De politie heeft de 32-jarige J. van K aangehouden, die m de nacht van zondag op maandag bij een ruzie in een snackbar aan de H^efkade de 22-jarige glazenwasser Albert Coster met een revolver in de buik had geschoten. De glazenwasser overleed aan zijn verwondingen. Van K. was gevlucht en ondergedoken bij een kennis, die de politie heeft ge waarschuwd. Het dodelijke schot was afgegaan tijdens een vechtpartij- na een door Van K. verloren spelletje poker. Van K. zegt dat hij bij de vechtpartij een klap op zijn achter hoofd had gekregen en dat zijn vuur wapen daardoor was afgegaan. Vanavond op scherm HILVERSUM In de IKOR-film, die vanavond op het televisiescherm komt, wordt een jongen met de came ra gevolgd, die in militaire dienst moet. Van tevoren heeft hij echter een standpunt ingenomen tegen het leger en de gang van zaken ln militai re dienst. Toch is hij geen dienstwei geraar. De jongen heet van zijn ach ternaam Schaapherder en de titel van de film is 'Soldaat Schaapherder'. De makers van de film waren nieuw- gierig wat er van de standpunten van de soldaat zou overblijven tijdens de eerste opleiding. Schaapherder is zijn eigen commentator. Hij maakt de exercities gewoon mee, voegt zich naar de discipline en berust met uit drukkingen als 'je wordt mentaal ka pot gemaakt. Ze krijgen je waar ze je hebben willen'. Zoals uit de film blijkt is hij geen duidelijk gemotiveerde dienstweige raar. Bewust is niet gekozen voor ie mand uit de nog geen anderhalf pro cent gemotiveerde weigeraars of 'al ternatieve' dienstplichtigen omdat de ze meestal uit intellectuele milieus komen. Soldaat Schaapherder is lid van de Katholieke Werkende Jongeren, waar hij bewust is gemaakt over: Wat doe ik, waarom doe ik het en waarom is er een leger? Daarover wordt in het leger nooit gepraat Dit is tevens de filosofie achter de film. De samenstellers willen ge spreksstof leveren voor een discussie, waarin wat meer wordt nagedacht over de dienst, het leger. Het is niet de bedoeling zich af te zetten tegen het leger als zodanig. Regisseur Philip van Engelen: 'Ik ben tegen de manier waarop nu tegen jon gens tussen de achttien en twintig wordt gezegd: Er is een dienstplicht. Je moet in het leger. Eindredacteur Coen Boerma vult aan: 'Er is een periode geweest, dat veel werd nagedacht over oorlog en vrede, maar de situatie voor het leger is daardoor niet gewijzigd. Daarom vindt hij het jammer dat de WDM (Vereni ging voor Dienstplichtig Militairen), zoals uit de film ook blijkt, zich niet met de kern heeft beziggehouden, maar terecht is gekomen bij socialisa tie en aanpassing (lange haren en af schaffen groetplicht). Ook vindt hij het een teleurstelling dat de legerpredikant in de film de essentiële vragen naast zich neerlegt met de argumenten: 'Ik ben er niet om het leger te verdedigen of aan te vallen. Bij mij moeten de kinde ren ook wel eens direct gehoorzamen.' 'Soldaat Schaapherder* komt op Ne derland 1 om 22.50 uur op het scherm. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een deel van de administratie en het meubilair van het Amsterdamse partijbureau van de PPR, aan de Bloemstraat, is gisteravond ver brand. De oorzaak van de brand, die gisteravond om kwart voor zeven werd ontdekt, is onbekend. De ledenadmini stratie kon worden gered. door G. Kruis ROTTERDAM In het Bouw- centrum te Rotterdam wordt van 15 november tot 9 december on der de titel 'Oude meesters: meu belen van Le Corbusier, Van der Rohe, Rietveld en anderen' een expositie gehouden van rondom de eeuwwisseling en in het eerste kwart van deze eeuw (je kunt wel zeggen: door kunstenaars) ontworpen meubilair, dat nu nog steeds in produktie of zelfs op nieuw in produktie is genomen. Het hoofdaccent van de expositie ligt op stoelen en met name die typen, die gebaseerd zijn op gebogen hout (Thonet) en de sterk het modebeeld van nu (weer) beïnvloedende ver chroomde buis. Overigens wonder baarlijk hoe die verschillende model len stoeltjes van Thonet, het nóg doen vooral als je ze ook ln hun eigen waarde laat, en niet zoals maar al te vaak gebeurt, een modieus tint je geeft. Ze blijven ook zonder dat, gewoon uitermate praktisch en goed van vorm. Op de expositie verder een verscheidenheid van langzamerhand beroemd geworden stoelen van de ar chitect Mies van der Rohe (Bauhaus), Le Corbusier, de super-veelzijdige. Marcel Breuer en de Nederlanders Mart Stam en Rietveld (De Stijl). Het aantrekkelijke van deze expositie is dat het een overzicht is van nog steeds leverbare meubelen (met ver melding zelfs van koopadressen en prijzen). Begeleid door een informa tieve dia-projectie over de tijd en de sfeer waarin de meubelen ontworpen werden, hun oorspronkelijke omge ving en de manier waarop ze ln eigen tijdse interieurs toe te passen zijn. Bij het zien van dit alles besef je hoe wonderlijk het gesteld is met de vormgeving. Generatie na generatie riep om eerlijke functionaliteit in het interieur. Zo kon het gebeuren, dat je plotseling geen prentje meer aan de muur mocht hangen, zelfs be hang werd taboe. Stalen meubelen, dat mocht, maar toen kwam er weer ADVERTENTIE EXPORT JONGE JENEVER met CERTIFICAAT IN FLES OF STENEN KRUIK De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certlllcaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene, te Londen DE KEUS VAN DE FIJNPROEVER Van een onzer verslaggevers UTRECHT 'Het is voor het eerst dat een aktiegroep de mensen die een aangevochten beslissing namen in een milieuzaak, uit hun anoni miteit haalt. Wij stellen niet vast dat 'Gedeputeerde Staten van Noord-Holland' de chemische fabriek Naarden heeft toegestaan haar afvalwater nog twee jaar in de grond te pompen. Want het waren mensen. Het was de heer J. van Dis, hoofdbestuurslid van dezelfde CHU die vond dat er te weinig over het milieu in de troonrede stond. Het was de heer De Jong van de WD, commissaris van Scholten- Honig, die een flinke afnemer van Naarden is'. taald.' Tot de noodzakelijke uitzonderingen op een lozingsverbod rekende Ter louw ook, aarzelend, wellicht radio-ac tief afval. Gegeven de beperkte olie voorraden en de behoefte aan energie (nadrukkelijk niet de 'vraag* naar energie maar de behoefte), zag hij voorlopig geen echt alternatief voor kernenergie. Maar dan wel uit, de nu gebruikelijke watergekoelde reactoren. 'De kweekreactor is niet nodig. Wij hebben gisteren minister Lubbers nog gevraagd of het project in Kalkar, in overleg met de partners, gestaakt kan worden Aldus de werkgroep De Lepelaar in een toelichting op de advertentie die gisteren in drie dagbladen verscheen. De werkgroep heeft nogal wat rede nen om boos te zijn op het college. De ontheffing van het vorig jaar inge stelde provinciale verbod op het lozen van afvalwater door een pijp diep de bodem in, werd verleend vlak voordat een TNO-ripport over dieptelozingen werd gepubliceerd, en dus nadat de conclusies van dat rapport in de kring van ingewijden bekend waren. Het TNO-rapport noemt lozing zoals die nu tijdelijk werd toegestaan, onaan vaardbaar. De provinciale verordening die het onderwerp regelt, bepaalt dat een ont heffing van het lozingsverbod niet geldt zolang daartegen een beroeps procedure bij de Kroon loopt, tenzij in de ontheffingsbeschikking anders is bepaald. GS hebben van die moge lijkheid gebruik gemaakt: Naarden kan doorgaan terwijl De Lepelaar de VMD en waterleidingbedrijven hun bezwaren bij de Raad van state uit eenzetten. De beroepsprocedure kón langer duren dan de hele tijdelijke lo zingsvergunning. De minister kan ook de Raad verzoeken, de zaak met voor rang te behandelen. Voor to'n ingreep houden de milieuverenigingen zich aanbevolen. De Raad van state heeft het trouwens flink druk met de affaire. Niet alleen moet Naarden ontheffing hebben van het lozingsverbod, maar ook een hin derwetvergunning voor de installatie waarmee dat gebeurt. Er zijn 75 apar te vergunningen aangevraagd, 'voor hier een pijpje, daar een motortje', vertellen de mensen van De Lepelaar. Wat de combinatie van dat alles ople vert is niet duidelijk, en dus is tegen alle 75 beroep aangetekend. Bij de be handeling van dc eerste tien, vorige week, werd de door Naarden gevolgde taktiek in de Raad van state ook niet erg gewaardeerd. Op die manier wordt wel een erg groot beroep ge daan op de tijd en de inzet van de burger die van zijn recht op meewe- ten en meespreken gebruikmaakt, werd gezegd. Arm gehouden Intussen is De Lepelaar er lang niet van overtuigd dat Naarden zijn afval niet op een nettere manier kwijt kan. Afvoer naar de rioolwaterzuiverings installatie Amsterdam-Zuid zou vol gens de overwegingen van GS te duur zijn voor het bedrijf, en dus de werk gelegenheid van 1000 mensen in ge vaar brengen. Maar het bedrijf, Naar den International (Holland) bv is een dochter van het niet onbemiddelde concern Naarden International nv. Het is vrij gemakkelijk, vinden Lepe laar en VMD, om de dochter zo arm te houden dat alleen de goedkoopste oplossing 'betaalbaar' Is. Over ondergrondse lozingen in het al gemeen vergaderde gisteren in Utrecht de Nederlandse Vereniging tegen water-, lucht- en bodemveront reiniging. Tweede Kamerlid Terlouw van D'66 concludeerde dat de opvat tingen van het parlement over de zaak duidelijk zijn. Zijn motie, die, uitgaande van de filosofie dat je het bij twijfel moet nalaten, aandrong op snel wettelijk verbod van dieptelozin gen, was met algemene stemmen aan genomen. Maar helpt dat wat? 'Kan je denkenl' Het was daarnó dat Naarden zijn ver gunning voor een nieuwe vuilpijp kreeg. In de wet chemische afvalstof fen die nu is ingediend komt weer een ontheffingsmogelijkheid. De meest principiële reactie volgens dr. Terlouw: Als een proces afval ople vert dat je alleen ondergronds kwijt kan. dan moet je dat proces niet ge bruiken. Hij wilde hoogstens uitzon deringen maken om humanitaire rede nen: productie van geneesmiddelen en voedsel. Maar geen afval de grijnd in om economische redenen. 'Met hét frank en vrij lozen in lucht en water hebben we voldoende leergeld be- Horizontaal. 1. gift, 4. recht stuk vaar water, 7. ploegsnede, 8. Myth, figuur, 9. lasten, 11. telwoord, 12. zekere drank, 14. rondhout, 15. ik (Lat), 16. lidwoord, 17. burcht in Friesland, 19. soort bier, 21. netelachtige planten, 23. nobel. 24. Europeaan, 25. ontken ning, 26. niet goed doorbakken. Verticaal. 1. meisjesnaam, 2. oorlogs god, 3. tijdverlies, 4. hoepel, 5. vaar wel, 6. wentelen, 7. vroeger, 10. Myth, figuur, 13. infusiediertje, 17. voertuig, 18. vlek, 20. plaats in Gelderland, 22. plaatsje onder Borger. Kruiswoord-puzzel 1 2 3 4 5 6 7 10 8 9 II 12 13 14 IS 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 Oplossing ton gisteren Horizontaal. 1. rendement 2. eg-ark-emoe 3. pet-iel-Ede 4. alge-ril-el 5. roes-est-OT 6. Ariél-terp 7. ben-es-rede 8. edel-gaper 9. lente-park Verticaal 1. reparabel 2. egel-ore-de 3. nat-gein-en 4. dries-eelt 5. eker-els-ge 6. melis-trap 7. emelt-Ee-pa 8. node-order 9. teelt-perk Zweeds berken en toen mocht het niet meer. Enzovoorts. Tot de pure fantasieloosheid hoogtij gaat vieren. En dan komen ze weer, de krullen, de bloemen op het behang, heel groot, heel kleurrijk, kussens op de vloer, dingen uit oma's tijd, noem maar op. 'k Geloof wel, dat juist wij toe zijn aan een al dan niet kritische herwaar dering van de cultuur uit de tijd van de wat 'stijl' betreft nogal eens ge smade tijd rond de eeuwwisseling. Ga maar eens kijken in het Bouwcentrum, trum. DEN HAAG Voor het eerst zal volgend jaar een tentoonstelling ge heel worden gewijd aan het oeuvre van de 17e eeuwse schilder Gerard Terborch. Deze expositie zal worden gehouden in het Mauritshuis te Den Haag en duurt van 9 maart tot 28 april. Ze omvat een zeventigtal schil derijen en vijftig tekeningen, waaron der zich bruiklenen bevinden van de koningin van Engeland, de National Gallery in Londen, het Louvre, Parijs, verschillende Berlijnse musea, de Hermitage in Leningrad, het Metropo- litain Museum, New York en het Rijksmuseum, Amsterdam. HAARLEM De Heemsteedse Chris- woensdag 21 november onder leiding telijke Oratorium Vereniging gaat van Jan Pasveer het oratorium Jean ne d'Arc au bQcher van Arthur Ho- negger uitvoeren. Elisabeth Lugt ver tolkt daarbij de partij van Jeanne d'Arc, Bernard Kruysen die van Frère Dominique, terwijl Manus Willemse de partij van de verteller voor zijn re kening neemt. Verder werken mee de vocalisten Christine Harvey. Marian Kweksilber, Wilhelmina Matthès, Ma- rius van Altena, David Johnston en Henk Smit. Het jongenkoor is van do Koorschool 'St Bavo' en het instru mentale deel wordt verzorgd door het Noordhollands Philharmonisch Or kest Marius Flothuis weg bij concertgebouworkest AMSTERDAM Dr. M. (Marius) H. Flothuis zal per 1 september 1974 zijn functie van artistiek leider van het Concertgebouworkest neerleggen. Dit in verband met zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en onderwijs, te geven in de muziekwetenschap, aan de Utrecht se universiteit Dr. Flothuis werd op 30 oktober 1914 te Amsterdam gebo ren. Hij studeerde klassieke letteren en wijsbegeerte aan de Universiteit van Amsterdam, en muziekwetenschap in Utrecht en Amsterdam. Na zijn candidaatsexamen muziekgeschiedenis en staatsexamen M.O. muziektheorie werd hij in 1936 assistent van de ar tistieke leiding van het Concertge bouw. Na de tweede wereldoorlog was hij werkzaam als muziekrecensent (tot 1953) en als bibliothecaris van Donemus (tot 1950). In 1953 volgde zijn benoeming tot assistent van de artistieke leidnig van het Concertge bouworkest, en in 1955 tot algeheel artistiek leider. In 1969 promoveerde hij in Amsterdam in de muziekweten schap op 'Mozarts Bearbeitungen eige ner und fremder Werke'. Over de op volging van dr. Flothuis bij het Con certgebouworkest zijn nog besprekin gen gaande. DEN HAAG 'Zonder de aanwijzing van speciale verzamelplaatsen waar wrakken kunnen worden ingeleverd en waar (met uitsluiting van andere plaatsen) op deugdelijke gecontroleer de wijze officieel sloopbewijzen wor den uitgereikt, liggen de mogelijkhe den van fraude voor het oprapen', al dus de heer F. van Haaren van de RAI gisteren op de hoorzitting van de verkeerscommissie uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot invoe ren van 'statiegeld' voor auto's. De heer Van Haaren, die zich fel verzette tegen het wetsontwerp, zei het te be treuren dat het ministerie van volks gezondheid cn milieuhygiëne niet be trokken is bij het wrakkenprobleem. De heer Van Haaren is wel voorstan der van uitbreiding van de plicht tot het betalen van motorrijtuigenbelas ting tot alle auto's, dus ook auto's die niet of niet meer gebruikt worden. De woordvoerders van onder andere de ANWB. de KNAC en de EVO lie ten zich in gelijke zin uit I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11