Vernieuwing van onze maatschappij moet op de school beginnen Prijs &Mode kunnent prima vinden in de nieuwe jasjes van Lampe. Lanrne 25/1.75 99.s0 Er is ook de lange. De lange TIVOLI. Mensen die fiat geven aan giflozingen in advertentie genoemd 'Industrie wordt een moloch' Kleuter gedood Rijverbod ook voor invaliden die wegenbelasting betalen Horeca derfde eerste autoloze zondag 7 milj. SER wil geen 'nieuwelingen' in studiecommissie Lubbers bezoekt China L2 TROUW/KWARTET DONDKKLHG 15 Ojii BMNENIiAM) T9/DRL9 Rob, DELFT 'Van een machtig mid del tot welvaartsverhoging ont wikkelt de industrie zich tot een moloch die de mens in zijn greep heeft en hem meedogenloos voortjaagt'. Deze in kringen van de technische ho geschool vrij weinig gehoorde opvat ting sprak ir. T Poorter gisteren in Delft uit bij de aanvaarding van het hoogleraarschap in de elektronische techniek. De ongeremde groei van de industrie in de laatste tientallen jaren wordt volgens prof. Poorter nog steeds voor namelijk gedreven door de motor van het eigenbelang. Pas de laatste jaren wordt de gemeenschap zich in alle la gen bewust van wat er gebeurt. Vol gens de nieuwe hoogleraar zijn de eerste tekenen al zichtbaar van de strijd van de mens tegen de door hemzelf geschapen industriële moloch. 'Deze strijd, die de komende decennia zal worden uitgevochten, zou wel eens de grootste strijd van de mensheid kunnen blijken te zijn. De grootste uitdaging is, die strijd niet te wonnen door vernietiging van de tegenstan der, maar de idustrie dienend en on dergeschikt te maken aan het nationa le belang'. Het beheersen van de industriële acti viteit, zei prof. Poorter, is een uitda ging zowel aan de ingenieursweten schappen als aan de maatschappijwe tenschappen. Maar juist aan de onder linge verstaanbaarheid van de werkers in die twee sectoren, schort naar zijn oordeel nog veel. Voor een goede communicatie tussen mensen is niet in de eerste plaats hun technische en wetenschappelijke scholing belangrijk, maar de psycholo gische, sociale en morele "eigenschap pen, die zij bij hun vorming hebben meegekregen, vond prof. Poorter. Het hoger onderwijs zal bij de vorming van ingenieurs ernstig rekening moe ten houden met de noodzaak, mensen op te leiden die met elkaar en met anderen kunnen praten. Tenslotte vond hij dat op het terrein van technisch-wetenschappelijk onder- zoek veel meer moet worden samenge werkt tussen de hogescholen en de in dustrie ADVERTENTIE mm méér TIVOLI (ook in menthol) TIVOLI, TIVOLANG, TIVOLEKKER. Prof. Wielenga voor christelijke leraren: Van onze onderwijsredactie UlïRlECHT Onze maatschappij is vergiftigd door winstbejag en eigen belang. De sporen daarvan zijn in het onderwijs terug te vin den. Als we deze maatschappij willen veranderen, zal de school ook moeten vernieuwen. ROTTERDAM In het bij Rotter dam gelegen Alblasserdam is gisteren de vijfjarige A. Verhaar omgekomen, toen hij op de Lekdijk van achter een geparkeerde vrachtwagen de weg over stak en door een andere vrachtauto gegrepen werd. Het jongetje woonde in Nieuw Lekkerland. Dit zei prof. dr. G. Wielenga gisteren op de jaarvergadering van de bond van verenigingen voor piotestants- christelijk v.w.o.-havo. 'Het onderwijs loopt niet voorop bij de vernieuwing van de maatschappij, maar speelt daarin wel een rol. Het onderwijs neemt niet de spits van de aanval voor zijn rekening, maar moet wel zorgen dat de aanval door kan gaan Broodnodig (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In een aantal dagbladen verschijnt vandaag een idvertentie van de werkgroep 'Dc Lepelaar', die zioh in Muiden nu al enkele jarenlang verzet tegjem de ondergrondse afvalilozingen van de chemische fabriek 'Naarcten'. Volgens prof. Wielenga is vernieu wing van het onderwijs broodnodig. Niet alleen vanwege de maatschappij maar ook vanwege alle kinderen die Eigenwaarde nu nog de school verlaten met tegen zin in alles wat op onderwijs lijkt De grote vraag is alleen: in welke richting moet het onderwijs verande ren? Ondanks het verschil in uitgangs punt tussen humanisten en christe nen bestaat er volgens dr. Wielenga toch een grote mate van overeenstem ming over de toekomstige ontwikke ling. Het rapport van de Unesco 'Learning to be' is daar een voorbeeld van. Het is opgesteld door mensen van zeer verschillende nationaliteit en levenso vertuiging. De conclusies van het rap port zijn ook voor christenen zeer goqd aanvaardbaar. Wel is hun uit gangspunt anders. De Unesco-commls- sie verwacht dat meer kennis de mensheid gelukkig maakt. Het is te veel van het hoofd naar het hart In plaats van andersom. AMSTERDAM Invaliden, die voor hun auto wegenbelasting be talen mogen ook al hebben zij een 'aangepaste' wagen 's zon dags niet rijden. Dit verbod geldt ook voor mensen die, indien zij niet zijn vrijgesteld van wegenbelasting, op zondag de auto willen nomen om met hun invalide kind een rondje te gaan toeren. Prof. Wielenga: 'Er ls een onder wijssysteem nodig dat uitgaat van de eigen waarde van elk kind. Daarbij moeten Alle gaven ontplooid worden en niet alleen de intellectuele. Het onderwijs moet de mensen bewust maken van hun eigenwaarde en van Prof. dr. G. Wielenga hun verantwoordelijkheid tegenover elkaar.' Daarmee kwam hij dicht in de buurt van de doelstellingen die minister Van Kemenade voor het onderwijs kiest. Maar dan wel met de aanteke ning dat het niet in eerste instantie de overheid is die de doelstelling van het onderwijs bepaalt. Er zou een on afhankelijke commissie moeten komen van 'wijze' mensen, die nieuwe doel stellingen formuleert. Daarna zou het parlement dat moeten bekrachtigen De uitwerking van die doelstelling zou de minister daarna weer aan hel onderwijs zelf moeten overlaten, aldu# prof Wielenga. Deze mensen zitten dus in een wezen lijk andere situatie dan invaliden die geen wegenbelasting hoeven te beta len. Invaliden die zijn vrijgesteld van het betalen van motorrijuigenbelas- ting zijn evenals invaliden met aangepaste auto's vrijgesteld van het rijverbod. Zij hebben dus geen speciale onthef fing nodig. Wèl bestaat de beperking dat zij met de auto niet verder dan twintig kilo meter buiten hun woonplaats mogen komen. Automatische ontheffing heb ben ook de mensen die een lichame lijk of geestelijk gehandicapte op zon dag ophalen bij of terugbrengen naar het intistuut waar zij verblijven Wel dient men dan in het bezit te zijn van een verklaring van het desbetref fend instituut dat de gehandicapte daar woont (Voor het op zondag ha len én brengen is daarentegen wel een vergunning nodig). Invaliden die wel wegenbelasting be talen en mensen met een invalide kind die niet vrijgesteld zijn van we genbelasting dienen dus ontheffig aan te vragen. Indien die door de rijksverkeersinspectie wordt gewei gerd, dan kunnen ze het 'hoger op' zoeken door een verzoek tot onthef fing te richten aan de directeur-gene raal van het verkeer. Het adres is: mi nisterie van verkeer en waterstaat Plesmanweg 1-6 in Den Haag. Het ministerie van verkeer en water staat heeft deze week een nieuwe fol der uitgegeven, waarin alle bepalin gen over het zondagsrijverbod en de mogelijkheden voor ontheffing wor den vermeld. De folder is verkrijg baar bij de ANWB-kantoren, kamers van koophandel en kantoren van de rijksverkeersinspecties. We vermelden hier nog dat kerkgangers die niet te voet, per fiets of met het openbaar vervoer de kerkdienst kunnen berei ken, de auto mogen gebruiken om zich naar deze dienst te begeven. Zij dienen dan wel in het bezit te zijn van een verklaring van de kerkeraad. Dit geldt ook voor kerkgangers die om principiële redenen op zondag geen gebruik willen maken van het openbaar vervoer. Mensen die ouden van dagen en mensen die slecht ter been zijn naar de kerk vervoeren heb ben ook ontheffing, maar zij moeten eveneens in het bezit zijn van een verklaring van de kerkeraad. In de advertentie worden schuldigen met naam en toenaam genoemd. 'Het mag', meldt de advertentie, 'zuren, zouten, kankerverwekkende metaalver bindingen en vele andere giftige stof fen in de grond spuiten'. In dezelfde grond waarvan we leven. Waaruit we ons drinkwater halen'. Waaropi? Om dat deze oplossing het beste is voor de gemeenschap? Welnee. Omdat een betere oplossing voor Naarden wel eens iets te duur zou kunnen zijn'. 'Van wie mag dat dan?' vraagt de werkgroep De Lepelaar zich af. Het antwoord: Van gedeputeerde staten van Noord-Holland. Wie zijn dat? J. van Dis Hzn, CHU, hoofdbestuur CHU in Hilversum, G. de Jong, WD, commissaris Scholte Honig, Wormer- veer, Th. Laan, KVP, hoofdbestuur KVP Hoorn. W. Mensink, PvdA, hoofdbestuur Kema, Haarlem, J. Roel- se, PvdA, plv. kantonrechter in Hil versum'. Van een verslaggever DEN HAAG Op de eerste autoloze zondag is in de horecabedrijven de omzet met 49 procent gedaald; er werd zeveneneenhalfmiljoen min der gulden ontvangen. Dit heeft het bedrijfschap Horeca uit een onderzoek geconcludeerd. De zaterdag vóór de eerste autoloze zondag gaf een omzet daling van dertien procent te zien. Het resultaat is meegedeeld door de secretatis van het bedrijfschap, de heer A. W. Merk. Vóór de eerste autoloze zondag waren 1250 formulie ren uitgegaan, er hebben 550 bedrij ven gereageerd. Zoals bekend voelt horeca meer voor distributie dan voor een autoloze zondag. De heer Merk suggereert persoonlijk om op zaterdag de auto's met een even en op zondag die met een oneven nummer te laten rijden. Uit het onderzoek is gebleken dat de bedrijven gemiddeld op zater dag veertig procent vzn hun weekom- zet halen, maar dat er ook bedrijven zijn die zestig zeventig procent ha len. Minister Boersma heeft intussen richtlijnen bekend gemaakt voor het aanvragen van vergunning tot werk tijdverkorting voor werknemers in vaste dienst in het horecabedrijf. De tweede vergunning wordt maximaal voor twee dagen en voor maximaal tweederde van het aantal werknemers verleend, als sprake is van een omzet daling ten gevolge van het zondag tij verbod en de beperking van de maxi mum snelheid tot 100 km per uur. De advertentie meldt dat er wel dege lijk mensen tegen die zogenaamde deepwell-lozingen zijn. Zoals de hele Tweede Kamer, oud-minister Stuyt, de waterleidinbedrijven, de zuidelijke IJsselmeerpolders, de Dienst der Zui derzeewerken, de stichting Natuur en Milieu, enz. Waarom gebeurt het dan toch? 'Omdat', zo meldt de adverten tie, 'het voor de geachte gedeputeer den nog niet onomstotelijk bewezen is dat het inderdaad gevaarlijk is het af val in de grond te spuiten'. De adver tentie roept de lezers op contact op te nemen met hun politieke partij. Er dient zo snel mogelijk een wet te ko men die deze bodemvervuiling abso luut verbiedt. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Sociaal Economische Raad heeft de raad voorgesteld niet te vol doen aan binnengekomen verzoeken van organisaties en instellingen om vertegenwoordigd te zijn in de com missie die de taak, samenstelling en werkwijze van de raad gaat onderzoe ken. De raad zal op zijn vergadering van vrijdag daarover 'n besluit nemen. Het dagelijks bestuur vindt dat de com missie moet bestaan uit vertegenwoor digers van groeperingen, die al in de raad zitten en die dus ervaring heb ben met het functioneren van de raad. De raad wordt in overweging gegeven de commissie te machtigen andere groeperingen bij haar werk te betrekken als zij dat gewenst acht. Tot de organisaties, die de raad heb ben verzocht in de commissie te wor den opgenomen, behoren onder ande re de Nederlandse Centrale van hoger personeel en de Contactgroep werkge vers in de metaalindustrie. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers ver trekt op 18 november voor een bezoek aan China, dat zal duren tot 24 no vember. De uitnodiging voor dit be zoek is nog gedaan tijdens het vorige kabinet. Minister Lubbers zal in Pe king onder meer de Nederlandse in- dustrieel-technische tentoonstelling openen, die daar van 20 november tot 2 december gehouden wordt. Een kontrast gevoerd jasje in bruin of zwart. Mt. 34 t/m 42. Houtje'-touwtje-coatje met Borg randen en kontraststiksel. In zwart of bruin. Mt. 36 t/m 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9