Uit de weekbladen Staking in voetbal Geen plankgas Voedsel en mythe Golda als vedette Alternatief licht Hervormd Nederland: Investeringen albert heijn TROUW/KWARTET DONDERDAG 15 NOVEMBER 1975 T8A r Vrij Nederland: De Nieuwe Linie: ternatief lichtpuntje in deze donij tijden. Haagse Post: 'Ik houd nog altijd tegen, dat het Centraal Akkoord is afgesprongen op het nee van de werkgevers. Je kunt net zo goed zeggen, dat het is afge sprongen op de starheid van de vak beweging', aldus VNO-voorzitter Joop Bartels in de Haagse Post, die verder van een vorm van staking van de werkgevers niets wil weten. Evenmin trouwens als FME-voorzitter Arne Prins, die bitser reageert: 'Ik vind dat een oneigenlijk gebruik van het woord staking. Als u dat zegt. werkt u eraan mee, dat u onze zakelijke on derhandelingen in de emotionele sfeer trekt. HP's omslag deze week benadrukt uit een in nostalgische bruine tinten af gedrukte voetbalprent uit de tijd, dat het spelen in Holland-België nog de droom was van elke opgroeiende jon gen. Guus Luijters en Henk Spaan ha len in het omslagverhaal 'Van bruine monster tot kromme bal' dan ook fors jeugdsentiment om op teleurgesteld neer te kunnen schrijven: 'De droom die voetbal heet lijkt in de jaren '60 en '70 zijn romantische waas te hebben verloren. Geld speelt in dit speculariseringsproces natuurlijk een grote rol. Voetballen voor de eer is er niet meer bij en er is geen mens in Nederland, die zich nog een rotte knie laat schoppen tot meerdere eer en glorie van het vaderland'. Elseviers Magazine: Haalt HP de werkgevers in huis, Else viers Magazine geeft (alsof het afge sproken werk is)- de ruimte aan NVV- voorzitter Wim Kok over 'De slag aan het loonfront'. Ook hier valt het woord staking. Wim Kok: 'Of we naar het wapen van de staking zullen grij pen, hangt er van af of de werkgevers zich op lager niveau even halstarrig opstellen als op centraal niveau. Als zij zich inderdaad verharden in hun standpunt, is een botsing onvermijde lijk'. Dit is overigens maar een van de vier crises, die dit blad op het omslag aankondigt. Een tweede (de rest zullen we u besparen) gaat over hoe kan het ook anders steeds minder olie. Esso-directeur F. G. van Duivenboden: 'We moeten oppassen voor emotionaliteit en zwartgallig heid. Aan de andere kant moeten we ook af van de gedachte, dat de wal het schip wel zal keren. Ook al wordt de boycot opgeheven, de schaarste zal blijven bestaan. Omdat de kraan nu eenmaal is dichtgedraaid. Plankgas rijden zal er niet meer bij zijn'. De Groene: Ook in De Groene aandacht voor dit boek. Mede-auteur Lucas Reijnders: 'In de opdringerigheid, die de produk- ten wordt aangemeten, dient trouwens niet alleen om kostenredenen de bijl te worden ongezet. Margarinefabrikan ten zouden, als ze het goed met levenslust voor hadden, moeten adver teren met de slagzin: eet minder mar garine. Het tegendeel is het geval: voor hollen door duinen en bossen is huns insziens per se Blue Band of re- mia nodig. En het enige, waarvan degenen, die hun energie uit een Marsreep halen en hun eetlust niet laten bederven door een Milky Way zeker kunnen zijn, is een toegenomen tandbederf'. Joop Raymonds analyseert het misluk ken van het Centraal Akkoord: 'het kabinet wordt steeds verder onder mijnd' en Jaap van Ginneken verge lijkt de politieke carrière van Nixon met die van Kennedy, die tien jaar geleden werd vermoord. 'De mythe van de slechte Nixon en de goede Kennedy blijven elkaar voortdurend wachtervolgen en beheersen zo een groot deel van de naoorlogse Ameri kaanse geschiedenis'. Joop van Tijn woonde de Socialisti sche Internationale in Londen bij voor Vrij Nederland, constateerde dat Golda Meir toch weer de onbetwiste vedette van de bijeenkomst was en tekende uit haar mond op: 'Als de Verenigde Staten Israël niet te hulp zou zijn gekomen, had u waarschijn lijk ook wel een bijeenkomst gehou den, maar dan was het een herden kingsbijeenkomst geworden'. Gerard van Westerloo bericht uitvoerig over Suriname en de verkiezingen, die voor de deur staan en Rob Sijmons schrijft over het boek 'Voedsel in Nederland', waarin de Bond van Wetenschappelijke Arbeiders en gede tailleerde beschrijving geen van be zwaren tegen de huidige voedings waarden. Sijmons: 'Ondanks alle mo gelijke actie zal het nog wel een geneA ratie duren voor de Nederlanders de afstomping van hun natuurlijk smaak- besef kwijt zijn. Dan is de maag van de consument niet meer het vuilnis vat van de voedingsindustrie'. Minister Trip liet zich tijdens een be zoek aan De Kleine Aarde in Boxtel uitvoerig voorlichten over alternatie ve energie en Gerard van den Boo- men doet daarvan in De Nieuwe Li nie verslag. 'Wat hier gebeurt moet ons leren om niet eenzijdig naar de dingen te kijken. Dat hebben we in het verleden teveel gedaan. Juist op het gebied van energie-voorziening moeten we op het ogenblik alle moge lijkheden bezien. Daar zal een samen spel van veel mensen voor nodig zijn. Wat u me hebt laten zien en verteld, is een oogopener geweest', aldus mi nister Trip. Roel van Duyn besteedt zijn rubriek aan de autovrije zondag en eht socia lisme en vermeldt tot slot: 'Een vriend van mij, Chris Westra, is er nu in geslaagd het eerste Amsterdam se elektriciteitsmolentje voor het dak van zijn huis te vervaardigen. De lam pen branden en verspreiden een anti kapitalistisch, anti-autoriteair en stra lend licht'. En dat is dan weer een al- IN Hervormd Nederland gaat Rob van Waesberge onder de kop 'B Westen de Apartheid' in op het i_. teren in Zuid-Afrika. Dit met het o op de synode van de hervormde ke die volgende week moet besliss over de oproep van de Wereldn van Kerken pressie uit te oefenen bedrijven hun investeringen uit Zu elijk Afrika terug te trekken. Na a mogelijkheden te hebben opgeson schrijft hij: 'Persoonlijk acht ik dit enige juiste strategie. Zij legt dej rikanen niets in de weg in hun 1 vrijdingsproces. Zij trekt invester gen terug en maakt daarmee de ka op een Westers ingrijpen minima werkt dus geweidsverminderend dwingt de blokken tot een dialo[ met de zwarten. Cees Timmer noemt de resolutie t de Wereldraad een uitdaging, mee de synode aan het werk moet, wel in de eigen kerk als in contac| met het bedrijfsleven. AtbertHeijn extm voométig, volop \ernl soorten zak 60 gran)£& i AH Krentenbrood ±700 gramjU8§" I AH Hotelcake ±550 gram Uit onze afdeling gebak Slagroomtaart^ Nu0 AH Badzeep doosje 3 stukkenJj-r25* AH Deodorantspray 1 bus 170 gramI Verse kuikenbout 500 gram AH Aroma fles 1 liter^öO* Hot tomato ketchup igg HeinZ fles 340 gramjL&f I Nieuw! Uit de diepvries AH Prei a la crème QQ pak 450 gramX£5 \J\J Vers vlees, groenten/fruit, gebak/brood ert delicatessen gelden t/m zaterdag 17 november. Overige aanbiedingen t/m woensdag 21 november

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8